Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve

Historia e Shqiptarėve Historia kombėtare shqiptare dhe ajo botėrore ndėr shekuj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 30-10-2016, 15:02   #21
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,273
Thanks: 353
Thanked 637 Times in 464 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lufta Partizane...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Mano ke nevojė pėr kėtė kurimin e ri qė tė Qlirohesh nga urrejtja pėr tė kaluarėn.
Me duket se ene una kom nevoj per kurim, por jo te ri, re plasem me keto ri-ashtu, e ri-keshtu, topi bam e muēua tutje

Lufta partizane ka qene me e organizuar, drejtuar, pajisur, dhe dokumentuar. Kjo jo aq shume ne saj te partajs e shtabit te perxhithshem, se sa ndihmes bujare dhe kontrollit vellazeror te partajs jugosllave dhe shtabit titist.

Shtabi i mosiut dhe dulles kishin lidhje vetem me avionet qe sillnin aleatet (kryesisht anglez) per furnizim me arme, municion, radio-nderlidhje, ushqime, etj. ashtu edhe bombardim/mitralim te forcave fashiste.

Lidhjet e shtabit te lanc-it me aleatet (ne Kairo) beheshin vetem nepermjet shtabit titist.

Kujtoni nxjarjen e madhe te ardhjes se major Ivanov prej Moskovit, pune ditesh prej "qlirimit" te vendit.

Behuni ombejktiviste, jo vetem partizon (pra me nji pale), por bi-partizon e multi-partizon, se te gjithe, fundja fundit, ishin e jane Shqiptare.
Duaje Siveten ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-10-2016, 15:29   #22
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,680
Thanks: 371
Thanked 1,972 Times in 1,331 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lufta Partizane...

Paaaaara partizaaaaaaaaaan!

p.s. sec m'u kujtuan ca filma
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-10-2016, 23:08   #23
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3,357
Thanks: 6,607
Thanked 2,781 Times in 1,387 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 111
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lufta Partizane...

.....
Kombit tonė, duhet ti prijė ideologjia vėllazėrore, e njė gjaku, para ēdo ideologjie partiake apo klanore! E dhimbėshme tepėr e dhimbshme e kaluara jonė e pėrbashkėt sa qė ėshtė bėrė gati penges e ardhmerisė sonė, mjerisht, po i kėndohet edhe Avni Rrustemit edhe Esat Toptanit! .
__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-10-2016, 00:58   #24
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,493
Thanks: 1,703
Thanked 2,292 Times in 1,202 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 160
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lufta Partizane...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Me duket se ene una kom nevoj per kurim, por jo te ri, re plasem me keto ri-ashtu, e ri-keshtu, topi bam e muēua tutje

Lufta partizane ka qene me e organizuar, drejtuar, pajisur, dhe dokumentuar. Kjo jo aq shume ne saj te partajs e shtabit te perxhithshem, se sa ndihmes bujare dhe kontrollit vellazeror te partajs jugosllave dhe shtabit titist.

Shtabi i mosiut dhe dulles kishin lidhje vetem me avionet qe sillnin aleatet (kryesisht anglez) per furnizim me arme, municion, radio-nderlidhje, ushqime, etj. ashtu edhe bombardim/mitralim te forcave fashiste.

Lidhjet e shtabit te lanc-it me aleatet (ne Kairo) beheshin vetem nepermjet shtabit titist.

Kujtoni nxjarjen e madhe te ardhjes se major Ivanov prej Moskovit, pune ditesh prej "qlirimit" te vendit.

Behuni ombejktiviste, jo vetem partizon (pra me nji pale), por bi-partizon e multi-partizon, se te gjithe, fundja fundit, ishin e jane Shqiptare.
E kam tregur edhe me perpara kete gjarje, por do ta tregoj edhe nje here sepse disa kane nevoj per 'rikujtime'.

Babai im ishte ndoshta aty nga vietet e para te 20-tes, sigurisht i interrnuar. Ishin urdheruar te benin disa biruca nen toke 2 meter te gjata dhe 1 meter te gjera, me beton. Ketu do futeshin te burgosurit ose ata qe ishin ne heutusi, behej fjale per turtura. Ky udhezim kishte ardhur nga eproret shqiptare. Ishte koha kur i lepinin prapanicen ruseve akoma. Nje dite erdhi nje oficer ruse per te kontrolluar punen, dhe kur pa ato qe ne po ndertonim vuri duart ne koke dhe ngeli pa fjale. Ju drejtua eproreve shqiptare duke i thene "per cfar jane keto gropa?" pergjigje qe "per te futur 'armiqt e popullit"!-rusi i tha-"po si mund te fusni njerez te gjalle ne keto gropa keshtu?" prishini me nje here sepse kjo eshte shume cnjerezore!!!. Nuk shkoj shume derisa na erdhi uredheri per ti prishur dhe per ti bere me te medhaja.

Mendo tani sa kriminele ka qene ai element qe zaptoj ate vend saqe rusi, nje i huaj, ishte me uman ndaj shqiptareve sesa shqiptaret vet. Cdo popull ka kriminelet e vet por po jua them, dhe nuk ndjej ndonji kenaqesi kur e them kete gje por eshte e vertete, krimet cnjerezore qe u ben gjate komunizmit ne Shqiperi nuk ka asnje gje qe mund ti fusi ne kontekstin e duhur qe te kuptohen nga ato njerez qe nuk i pesuan vete ose qe nuk e jetuan ate kohe. Ka ndodhur disa here qe me akuzojne( nuk e kam me Akrepin se e provokova vet kesaj rradhe) se jetoj ne te kaluaren, por c'eshte e verteteta une jam shume larg te kaluares. Ne fakt jame 25 vjet dhe 7 milje larg. Problemet e se kaluares qe nuk jane ndrequr akoma nuk po e lene ate vend te eci perpara. Por fakti se ai popull pranon te jete skllav i te njejtit element me habit shume. Ndoshta kjo ka te bej me faktin qe jam 25 vjet shumezuar me 7+milje larg nga ai vend
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-10-2016, 11:48   #25
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 48,105
Thanks: 15,560
Thanked 13,203 Times in 8,340 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 708
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lufta Partizane...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
E kam tregur edhe me perpara kete gjarje, por do ta tregoj edhe nje here sepse disa kane nevoj per 'rikujtime'.

Babai im ishte ndoshta aty nga vietet e para te 20-tes, sigurisht i interrnuar. Ishin urdheruar te benin disa biruca nen toke 2 meter te gjata dhe 1 meter te gjera, me beton. Ketu do futeshin te burgosurit ose ata qe ishin ne heutusi, behej fjale per turtura. Ky udhezim kishte ardhur nga eproret shqiptare. Ishte koha kur i lepinin prapanicen ruseve akoma. Nje dite erdhi nje oficer ruse per te kontrolluar punen, dhe kur pa ato qe ne po ndertonim vuri duart ne koke dhe ngeli pa fjale. Ju drejtua eproreve shqiptare duke i thene "per cfar jane keto gropa?" pergjigje qe "per te futur 'armiqt e popullit"!-rusi i tha-"po si mund te fusni njerez te gjalle ne keto gropa keshtu?" prishini me nje here sepse kjo eshte shume cnjerezore!!!. Nuk shkoj shume derisa na erdhi uredheri per ti prishur dhe per ti bere me te medhaja.

Mendo tani sa kriminele ka qene ai element qe zaptoj ate vend saqe rusi, nje i huaj, ishte me uman ndaj shqiptareve sesa shqiptaret vet. Cdo popull ka kriminelet e vet por po jua them, dhe nuk ndjej ndonji kenaqesi kur e them kete gje por eshte e vertete, krimet cnjerezore qe u ben gjate komunizmit ne Shqiperi nuk ka asnje gje qe mund ti fusi ne kontekstin e duhur qe te kuptohen nga ato njerez qe nuk i pesuan vete ose qe nuk e jetuan ate kohe. Ka ndodhur disa here qe me akuzojne( nuk e kam me Akrepin se e provokova vet kesaj rradhe) se jetoj ne te kaluaren, por c'eshte e verteteta une jam shume larg te kaluares. Ne fakt jame 25 vjet dhe 7 milje larg. Problemet e se kaluares qe nuk jane ndrequr akoma nuk po e lene ate vend te eci perpara. Por fakti se ai popull pranon te jete skllav i te njejtit element me habit shume. Ndoshta kjo ka te bej me faktin qe jam 25 vjet shumezuar me 7+milje larg nga ai vend
Mano nuk po arrin tė kuptosh njė gjė.
Krime kanė ndodhur nė ēdo kohė, nė kohė tė Zogut, tė Enverit edhe nė kohėn e sotme dhe do tė ndodhin edhe nė tė ardhmen.
Problemi nuk ėshtė ky sepse ata qė u rreshtuan me partizanėt nė kohėn e luftės u rreshtuan pėr tė luftuar pushtuesin e huaj dhe tė Qlironin atdheun kurse ballistėt u rreshtuan me pushtuesin dhe kaq mjafton pėr kontekstin pėr tė cilin po flasim.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-10-2016, 16:29   #26
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,493
Thanks: 1,703
Thanked 2,292 Times in 1,202 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 160
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lufta Partizane...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Mano nuk po arrin tė kuptosh njė gjė.
Krime kanė ndodhur nė ēdo kohė, nė kohė tė Zogut, tė Enverit edhe nė kohėn e sotme dhe do tė ndodhin edhe nė tė ardhmen.
Problemi nuk ėshtė ky sepse ata qė u rreshtuan me partizanėt nė kohėn e luftės u rreshtuan pėr tė luftuar pushtuesin e huaj dhe tė Qlironin atdheun kurse ballistėt u rreshtuan me pushtuesin dhe kaq mjafton pėr kontekstin pėr tė cilin po flasim.
Akrep kuptoj shume mire, me duket se po ndodh e kunderta. Nuk mund te krahasosh kurre krimet ne kohen e Zogut ose ato qe ndodhin sote me ato te kohes dikatures komuniste. Zogu azgjesonte ndo nji qe i bente atentat, ata qe ngriheshin me arme ne dore per te permbysur qeverine ashtu sic ndodhi edhe me kryengritjen e vlores. Nje nga ata ishte edhe gjyshi im i cili mbasi u denua me 10tra vite burg u lirua mbas 5 vjetesh.

Kurse ne kohen e enverit u vra dhe u persekutua populli mbar per me shume se 4 dekada. Po keto nena shikojne foshnjet e tyre te vdesin nga uria ne kampin e Tepelenes edhe keta bashkpunuan me okupatorin. Pash Zotin o Akrep, me mire mos flisni per gjera qe nuk i dini mire se nuk eshte mire dhe jo e drejte per ato njerez qe i jetuan dhe i vujanten keto krime.

20160730_135223.jpg

Fotoja me lart eshte nje vizatim i nji te interrnuari ne kampin famekeq te Tepelenes ku njerezit vdisnin nga uria po ashtu edhe foshnjet.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-10-2016, 16:41   #27
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 48,105
Thanks: 15,560
Thanked 13,203 Times in 8,340 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 708
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lufta Partizane...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Akrep kuptoj shume mire, me duket se po ndodh e kunderta. Nuk mund te krahasosh kurre krimet ne kohen e Zogut ose ato qe ndodhin sote me ato te kohes dikatures komuniste. Zogu azgjesonte ndo nji qe i bente atentat, ata qe ngriheshin me arme ne dore per te permbysur qeverine ashtu sic ndodhi edhe me kryengritjen e vlores. Nje nga ata ishte edhe gjyshi im i cili mbasi u denua me 10tra vite burg u lirua mbas 5 vjetesh.

Kurse ne kohen e enverit u vra dhe u persekutua populli mbar per me shume se 4 dekada. Po keto nena shikojne foshnjet e tyre te vdesin nga uria ne kampin e Tepelenes edhe keta bashkpunuan me okupatorin. Pash Zotin o Akrep, me mire mos flisni per gjera qe nuk i dini mire se nuk eshte mire dhe jo e drejte per ato njerez qe i jetuan dhe i vujanten keto krime.

bashkangjitje 5920

Fotoja me lart eshte nje vizatim i nji te interrnuari ne kampin famekeq te Tepelenes ku njerezit vdisnin nga uria po ashtu edhe foshnjet.
O njėri je ngulur dhe nuk shqitesh nga e njėjta pikė, tė ka ngelur mėndja te kampi i pėrqėndrimit.
Po flasim pėr luftėn partizane, nuk kishte kampe pėrqėndrimi nė atė periudhė.
Kur tė flasim pėr kampet e pėrqėndrimit flasim pėr kampet e pėrqėndrimit.
Si duket nuk e di atė muhabetin ti qė thoshte ai miku:

"Kur ham makarona ham makarona, kur ham lesh ham lesh"

Tė lutem mos e pėrzje vaktin e makaronave me vaktin e leshit.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-10-2016, 16:42   #28
Hope
tu ne vis qu'une fois
 
Avatari i Hope
 
Data e antarėsimit: Feb 2010
Vendndodhja: 在你心裡
Posts: 5,024
Thanks: 5,786
Thanked 3,569 Times in 1,368 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 57
Hope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lufta Partizane...

Kepo paske Ken edhe ti n'luft
__________________
Femna nuk fitohet as nuk blihet,femna zgjedh
Hope nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-10-2016, 16:46   #29
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 48,105
Thanks: 15,560
Thanked 13,203 Times in 8,340 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 708
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lufta Partizane...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hope Shiko postimin
Kepo paske Ken edhe ti n'luft
Po, nuk jam ndar pėr asnjė Qast nga Kanan Tafili.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-10-2016, 17:17   #30
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,493
Thanks: 1,703
Thanked 2,292 Times in 1,202 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 160
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lufta Partizane...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
O njėri je ngulur dhe nuk shqitesh nga e njėjta pikė, tė ka ngelur mėndja te kampi i pėrqėndrimit.
Po flasim pėr luftėn partizane, nuk kishte kampe pėrqėndrimi nė atė periudhė.
Kur tė flasim pėr kampet e pėrqėndrimit flasim pėr kampet e pėrqėndrimit.
Si duket nuk e di atė muhabetin ti qė thoshte ai miku:

"Kur ham makarona ham makarona, kur ham lesh ham lesh"

Tė lutem mos e pėrzje vaktin e makaronave me vaktin e leshit.
Unė nuk tė kam parė kurr tė flasėsh pėr kampe inyerrnimi ty. E dyta ti e pėrmende kohėn e diktaturės duke thėnė se krime janė bėrė gjatė ēdo perjudhe dhe qeverisje dhe unė tė ktheva pėrgjigje duke qėndruar brėnda rrjedhės qė tema po merr. Ėshtė e vėrtetė qė disa ose njė pjesė e mirė naive e popullit u rreshtua me LANĒ-in pa e ditur se po luftonin pėr fronin e enverit dhe pėrfitimet e sėrbėve. Po ashtu edhe nga radhėt e ballistėve mund tė ket patur bashkėpunues, me kuptimin e plotė tė fjalės, me okupatori por edhe bashkpunimi u bė gjatė luftės civile. Atherė kur enveri mori urdhėrart nga Belgradi pėr tė prishur marrėveshjen e Mukjes dhe i drejtuan pushkėt me shumė nga ballistėt dhe legalistėt sesa nga Jermani. JERMANIT me nder t'ja rruanin se gjė tjetėr nuk i bėnin dot gjė. Kėshtu qė vranė kundėrshtarėt poltike qė kur Jemrani tė hikte rusėt dhe serbėt tė vinin agjentin e tyre nė pushtet, enverin. Dhe kėshtu ndodhi.

Nuk prehen gjėrat me think nė mes ashtu so po bėn ti nė kėtė rast. Partizanėt u rreshtuan me aleatet dhe ballisėt me boshtin dhe kaq mjaftoka? Jo mėr Akrep se nuk ėshtė aq e thjeshtė. Nuk ėshtė se me kė rreshtohesh ėshtė ajo qė bėn qė ka rėndėsi. Sot jemi tė rreshtuar me perėndimin me fjalė kurse me vepra jemi nė botė tjetėr, po tė krahasohemi. Kemi ecur nė kundėrvajtje me ēdo gjė Europiane qė nė 45-ėn dhe nė vazhdim pa ndėrprerje. Ky ėshtė realiteti. Nėse doni tė shikoni akoma filma me partizan tring shqip i trazmetont edhe sot 24 orė tė ditės.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-10-2016, 17:34   #31
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,273
Thanks: 353
Thanked 637 Times in 464 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lufta Partizane...

Lufta anti-fashiste ishte boshti kryesor i atyre qe mbushen radhet e formacioneve partizane. Shumica e tyre dolen ne mal per liri.

Por lufta partizane filloi e kondicionuar nga agresioni fashist ndaj B.S. - ishte ahere qe Internacionalja hoqi dore perkohesisht nga lufta kunder kapitalizmit boteror, dhe iu pervesh fashizmit, dhe me nje rruge, di pune, vendosja e diktatures se pordhetariatit. Keto i favorizoi edhe ndarja e influencave qe nisi qysh ne takimin e treshes ne Teheran.

Lufta partizane, ashtu si krijimi i partise komuniste, ishte nen dirigjimin jugosllav - ky realitet eshte i pamohueshem. Hierarket komuniste, ne fillim benin gara me njeri-tjatrin per tu bere sa me te pelqyer ne eproret jugosllav.

Pasi u qilirua vendi, ushtria partizane u mbajt ne kazerma, vijoi luften per te vene ne kontroll te frontit (komunist) te gjithe vendin - edhe ky eshte nje fakt i pamohueshem.

Pastaj, komandanti i pergjithshem, duke e pare qe po i rrokullisej karrigia, u be me Informbirone, likuidoi rivalet qe e vune perpara ne plen. e Beratit, dhe i qeroi me radhe pastajza.

Ne teresi, lufta partizane ke bere lojen e jugosllaveve.
Duaje Siveten ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-10-2016, 17:38   #32
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 6,847
Thanks: 2,556
Thanked 2,539 Times in 1,322 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 132
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lufta Partizane...

Ballistet ishin shumica Geg, ndersa partizanet shumica Tosk. Ka pas dhe ka ende antipati ndermjet Toskeve dhe Gegeve.
Hawk nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-10-2016, 17:40   #33
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,448
Thanks: 15,908
Thanked 9,430 Times in 6,368 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 404
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lufta Partizane...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Leo Shiko postimin
Ballistet ishin shumica Geg, ndersa partizanet shumica Tosk. Ka pas dhe ka ende antipati ndermjet Toskeve dhe Gegeve.
Kete psikologji e futi GOVNA sali berisha....KAFSHA e shekullit!
Nje GENQIRE...por shqiptaret jane LOQE.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-10-2016, 17:43   #34
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,448
Thanks: 15,908
Thanked 9,430 Times in 6,368 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 404
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lufta Partizane...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Lufta anti-fashiste ishte boshti kryesor i atyre qe mbushen radhet e formacioneve partizane. Shumica e tyre dolen ne mal per liri.

Por lufta partizane filloi e kondicionuar nga agresioni fashist ndaj B.S. - ishte ahere qe Internacionalja hoqi dore perkohesisht nga lufta kunder kapitalizmit boteror, dhe iu pervesh fashizmit, dhe me nje rruge, di pune, vendosja e diktatures se pordhetariatit. Keto i favorizoi edhe ndarja e influencave qe nisi qysh ne takimin e treshes ne Teheran.

Lufta partizane, ashtu si krijimi i partise komuniste, ishte nen dirigjimin jugosllav - ky realitet eshte i pamohueshem. Hierarket komuniste, ne fillim benin gara me njeri-tjatrin per tu bere sa me te pelqyer ne eproret jugosllav.

Pasi u qilirua vendi, ushtria partizane u mbajt ne kazerma, vijoi luften per te vene ne kontroll te frontit (komunist) te gjithe vendin - edhe ky eshte nje fakt i pamohueshem.

Pastaj, komandanti i pergjithshem, duke e pare qe po i rrokullisej karrigia, u be me Informbirone, likuidoi rivalet qe e vune perpara ne plen. e Beratit, dhe i qeroi me radhe pastajza.

Ne teresi, lufta partizane ke bere lojen e jugosllaveve.
Tito partizani ishte agjent i Anglezeve.
Kshu kot
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-10-2016, 17:53   #35
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,493
Thanks: 1,703
Thanked 2,292 Times in 1,202 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 160
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lufta Partizane...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Tito partizani ishte agjent i Anglezeve.
Kshu kot
Tė gjith kan patur miqtė e tyre prej tė cilėve pėrfituan me pėrjashtim tė shqiptarėve. Tė gjitha avantazhet qu ju bėnė fqinjėve janė bėr nė kurrizin e shqiptarėve, si nga ndarja e tokave po ashtu edhe qeverisja. Anglezėt duhen hedhur nė gjyq pėr krime kundėr njerėzimit dhe pėr lojėn e dyfishtė qė bėn gjatė asaj kohe. Diēka qė krijoj bllokun komunisto-lindor ku miliona njerėz jetuan nėn ēizmen kriminele tė Stalinit. Kryesisht nga nismėtari, dėrri i egėr, Churchill tė cilit i hyri lepri nė bark kur pa se gjermani po i trokiste nė derė.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-10-2016, 18:54   #36
xhori
V.I.P
 
Avatari i xhori
 
Data e antarėsimit: Feb 2016
Vendndodhja: MARCHE
Posts: 923
Thanks: 159
Thanked 358 Times in 207 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
xhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lufta Partizane...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Leo Shiko postimin
Ballistet ishin shumica Geg, ndersa partizanet shumica Tosk. Ka pas dhe ka ende antipati ndermjet Toskeve dhe Gegeve.
ja edhe nje historian tjeter i forumit, lereni rehat luften partizane dhe partizanet se nuk ngeli qe ta gjykojne disa ketu ne forum, secili flet sipas bindjeve te tija politike
jepi cezarit ate qe eshte e cezarit thot nje fjale
leo balli kombetar lindi ne toskeri ndersa komunizmi ne gegeri ne shkoder
__________________
pis milet
xhori nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-10-2016, 19:34   #37
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,448
Thanks: 15,908
Thanked 9,430 Times in 6,368 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 404
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lufta Partizane...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Tė gjith kan patur miqtė e tyre prej tė cilėve pėrfituan me pėrjashtim tė shqiptarėve. Tė gjitha avantazhet qu ju bėnė fqinjėve janė bėr nė kurrizin e shqiptarėve, si nga ndarja e tokave po ashtu edhe qeverisja. Anglezėt duhen hedhur nė gjyq pėr krime kundėr njerėzimit dhe pėr lojėn e dyfishtė qė bėn gjatė asaj kohe. Diēka qė krijoj bllokun komunisto-lindor ku miliona njerėz jetuan nėn ēizmen kriminele tė Stalinit. Kryesisht nga nismėtari, dėrri i egėr, Churchill tė cilit i hyri lepri nė bark kur pa se gjermani po i trokiste nė derė.
Stalini krijoi SHTET.Puna e tij se vrau ruse apo armiq!
Po ne USA si jane bere Superfuqi?????
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-10-2016, 22:21   #38
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,493
Thanks: 1,703
Thanked 2,292 Times in 1,202 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 160
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lufta Partizane...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga xhori Shiko postimin
ja edhe nje historian tjeter i forumit, lereni rehat luften partizane dhe partizanet se nuk ngeli qe ta gjykojne disa ketu ne forum, secili flet sipas bindjeve te tija politike
jepi cezarit ate qe eshte e cezarit thot nje fjale
leo balli kombetar lindi ne toskeri ndersa komunizmi ne gegeri ne shkoder
Fryma pro ruse e kohes filloj qe me Nolin. Nje pjese e ksaj ideologjie formoj Ballin Kombetar me vone. Nuk ishin pro ruse por pro perendim dhe kunder monarkise. Krijuesit e Ballit (njeri prrej tyre paraardhes i imi) ishin organizatoret e kryengritjes se Vlores gjate rregjitmit te Zogut. Me vone krijuan Ballin Kombetar me qellim qe ti dalin Zot vendin gjate pushtimit Italian qe e gjeti Shqiperin pak a shume 'jetim'. Ne kohen kur ballistet luftoni intalianet komunistet benin shkollen ne Rome.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-10-2016, 22:36   #39
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,448
Thanks: 15,908
Thanked 9,430 Times in 6,368 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 404
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lufta Partizane...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Fryma pro ruse e kohes filloj qe me Nolin. Nje pjese e ksaj ideologjie formoj Ballin Kombetar me vone. Nuk ishin pro ruse por pro perendim dhe kunder monarkise. Krijuesit e Ballit (njeri prrej tyre paraardhes i imi) ishin organizatoret e kryengritjes se Vlores gjate rregjitmit te Zogut. Me vone krijuan Ballin Kombetar me qellim qe ti dalin Zot vendin gjate pushtimit Italian qe e gjeti Shqiperin pak a shume 'jetim'. Ne kohen kur ballistet luftoni intalianet komunistet benin shkollen ne Rome.
Te diskutosh qe FAN NOLI ishte pro rus???
Komb i QIRE ky i joti???
Mendoj
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-10-2016, 22:47   #40
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,640
Thanks: 6,992
Thanked 8,238 Times in 5,271 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lufta Partizane...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Te diskutosh qe FAN NOLI ishte pro rus???
Komb i QIRE ky i joti???
Mendoj
du azerbaijan ? apo taxhikistan
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur