Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve

Historia e Shqiptarėve Historia kombėtare shqiptare dhe ajo botėrore ndėr shekuj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 01-11-2016, 11:10   #41
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,265
Thanks: 351
Thanked 634 Times in 462 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lufta Partizane...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Te diskutosh qe FAN NOLI ishte pro rus???
Komb i QIRE ky i joti???
Mendoj
Komb i ēire, apo i pa-ēire, eshte pune tjater.

Ēeveria e Nolit vendosi mardhenie diplomatike me BS, apo jo? Se sa ndihmoi ai akt ne ēishmerine e kombit, nashi nuk jam ne gjendje ta them.

Di nje "kuriozitet" te vockel: Pas ardhjes se Nolit ne fuqi, menjehere u duken ne Patos inxhinjere te naftes.

Konitza, ki erudit (me plot oportunizem ne karakter) nuk e ka thene kot se Shqiperine e ka rojtur rastesia.

Ne realitet, gjojnat jane me te thella.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-11-2016, 11:23   #42
xhori
V.I.P
 
Avatari i xhori
 
Data e antarėsimit: Feb 2016
Vendndodhja: MARCHE
Posts: 923
Thanks: 159
Thanked 358 Times in 207 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
xhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lufta Partizane...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Fryma pro ruse e kohes filloj qe me Nolin. Nje pjese e ksaj ideologjie formoj Ballin Kombetar me vone. Nuk ishin pro ruse por pro perendim dhe kunder monarkise. Krijuesit e Ballit (njeri prrej tyre paraardhes i imi) ishin organizatoret e kryengritjes se Vlores gjate rregjitmit te Zogut. Me vone krijuan Ballin Kombetar me qellim qe ti dalin Zot vendin gjate pushtimit Italian qe e gjeti Shqiperin pak a shume 'jetim'. Ne kohen kur ballistet luftoni intalianet komunistet benin shkollen ne Rome.
qe partizanet kan vrar fshatar te pafajshem un nuk e hedh posht sepse vran e dhe dy vellezrit e gjyshes time
por edhe te thuash qe shumica nuk bashkpunuan me pushtuesit eshte te mohosh historin, un do ta quaja me shum edhe si lufte civile se kush te merrte pushtetin
balli e bente luften me makina kurse partizanet neper male
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg balliste-300x250.jpg (14.5 KiloByte, 55 shikimet)
__________________
pis milet
xhori nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-11-2016, 17:52   #43
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,466
Thanks: 1,683
Thanked 2,265 Times in 1,188 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lufta Partizane...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga xhori Shiko postimin
qe partizanet kan vrar fshatar te pafajshem un nuk e hedh posht sepse vran e dhe dy vellezrit e gjyshes time
por edhe te thuash qe shumica nuk bashkpunuan me pushtuesit eshte te mohosh historin, un do ta quaja me shum edhe si lufte civile se kush te merrte pushtetin
balli e bente luften me makina kurse partizanet neper male
Ne te semen (e tyre) te kishin shkuar keta bashibozuke mer Xhori kur ne nje kohe qe ballistet dhe zogistet luftoni kunder gjermaneve keta ju binin mbas shpines. Ky burim i marre nga arkivat britanike te kohes te deshmuar nga ushtareaket britanike ne terren tregon realitin nga njerez te paanshem.

"...7. 14-15 shtator (mbrėmje): Pritė e ēetės zogiste nė rrugėn Tiranė-Durrės, dy milje nė veri tė Tiranės. Vendosen mina; 1 kamion qė transportonte ushtarė gjermanė u shkatėrrua plotėsisht, 1 kamion u dėmtua dhe 3 ushtarė gjermanė u vranė. Aksioni u prish ndėrsa Fronti Nacional Ēlirimtar nisi tė sulmonte ēetėn zogiste pas shpine. Majori Smiley ishte i pranishėm.

Zhgėnjimi

Udhėzimet bėnin tė ditur mė tej se nuk do tė dėrgohej asnjė furnizim pėr nacionalistėt dhe se kapiteni WMERY, i cili ishte shefi i pėrkohshėm i misionit, duhet tė vepronte si vėzhgues i paanshėm dhe tė mos e inkurajonte Kupin pėr tė luftuar. Kėto udhėzime u konfirmuan dy herė nė telegramet qė pasuan, veēanėrisht nė fillim tė luftės civile dhe mė vonė kur dėshtimi i misionit tė Smithit u bė evident, pikėrisht atėherė kur ne mund t'i kishim braktisur nacionalistėt me njė lloj konsistence nė dukje. Sidoqoftė, pėr ta bėrė kėtė nė momentin mė oportun kur vareshim nga udhėzimet dhe garancitė qė na jepte autoriteti i Forcės 399, ata sėrish kishin fituar terren ndaj gjermanėve, ne e gjetėm veten tė ekspozuar ndaj akuzave tė rėnda pėr mungesė mbėshtetjeje dhe prerje nė besė qė nuk do tė fshihen kurrė nga kujtesa.


Materiali ėshtė marrė nga kujtimet e majorėve britanikė qė morėn pjesė nė Luftėn Antifashiste Nacional Ēlirimtare nė Shqipėri gjatė viteve 1942-1944"
"

Lufta civile u fillua nga keta qelbanik. Keta hapen zjarr te paret mbi vellezerit e vet per te siguruar pushtetin dhe gjith ate qe ben qe nga 45-sa deri ne 90-en. Lufta civile filloje mbas mbledhjes se Mukjes. Aty filluan cetat partizane te vrisnin ballistet dhe legalistet me demek se po bashkpunojne me gjermanin, kur ne te vertet ato kerkonin municion per te mbrojtur vehten nga partizanet te cilet municionin dhe paisjet qe aleatet ju jepnin per te luftuar gjermanin e perdornin per te vrare te lartpermendurit.

Shiko cfar loje te piste te dyfishte benin aleatet me nacionalistet. " Mos e inkurajoni Kupin per te luftuar"?
Po ashtu per ata qe e mohojne luften civile ja ku e keni me lart te deshmuar nga britaniket e kohes te cilet shkruajten ate qe pane, dhe per ata ajo ishte lufte civile. Ne shqiperi ka patur me shume lufte civile se kunder pushtuesit. Pranoheni kete te vertete nje here e mire. Dhe lufta civile u fillua nga cetat partizane qe komandoheshin nga elementi me kriminel i kohes dhe qe me vone u ngulen ne pushtet per 45 vjet rresht. Keto cilat fillimisht u mbushen me njerez naiv qe mendonin se po luftonin per liri dhe per vatan, shume nga ata perfunduan ose te pushkatuar ose ne burgje dhe interrnime. Kur e kuptuan ata se per cfar po luftonin ishte teper vone. Demi tashme ishte bere.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-11-2016, 16:29   #44
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,466
Thanks: 1,683
Thanked 2,265 Times in 1,188 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lufta Partizane...

Kurvėritė nė Brigadėn e Parė Sulmuese/ “Kuplaraja” partizane nėpėr kasolle e ferraLetra e partizanes, Naxhie Duma, me pseudonimin “Furtuna” drejtuar Shtabit tė Pėrgjithshėm pėr imoralitetin qė kishte pushtuar ēetat partizane.

Njė letėr e partizanes me pseudonimin “Furtuna”, tė cilin e mbante Naxhie Duma, mbėrriti pranė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė LANĒ-t, nė vjeshtėn e vitit 1943. Ajo paraqet imoralitetin qė kishte pushtuar brigadėn, ku infermieret partizane, guzhinieret e krerėt e batalioneve ishin ngatėrruar mes tyre nė marrėdhėnie imoraliteti, duke u kthyer nė pengesė pėr mbarėvajtjen e planeve tė luftės. Letra pasqyron lidhjet me emra e mbiemra dhe situatėn e vėshtirė qė ishte krijuar nė atė brigadė.

Letra

Nė kohėt e fundit ėshtė vėnė re njė shkarje e fortė nga vija e moralit. Me dhimbje ju them se puna paraqitet deri diku serioze. Eleni P. e fejuar legalisht pas shumė peripecirash me Theodhoraq S., ka bėrė pjesė nė njė grup tė partisė. Mbasi dolli nė ilegalitet shkoi tė shėrbejė pranė njė infermierie sefte nė Shėn Prodhron e mė vonė nė Kushovė. Atje ngatėrrohet me njė infermier dhe ky grupist. Puna shkon pėrherė duke u trashur deri sa zonjusha e harron Thofin e jeton pranė kėtij tė dytit. Tash kjo gjė ėshtė marrė vesh nė tėrė

e s’kish mbetur njeri pa parė ndonjė skenė. Nuk ka mbetur gjė tjetėr, veēse ta fluturojmė jashtė organizatės.
Por kjo ka qėnė shumė e zgjuar, e ndjeu qė larg gabimin e saj e pėr tė pasur njė shtyllė ku mbėshtetej i afrohet Nexhipit dhe ay pa njė pa dy bie nė kurth tė sajė. Kėtė punė ajo e ka bėrė me plot koshiencė, pse ka menduar se kjo do tė ish e vetmja rrugė shpėtimi pėr tė.

Nexhipi ka shkelur nė dėrrasė tė kalbur se kėtė mes shoku i dinte mirė konditat e asaj e ka qėnė ky ay qė ka tentuar mbas atyre qė thotė Eleni. S’mjafton kaqė pėr Nexhipin. Ay shok pėrherė nuk ka qėnė korrekt nė kėtė pikė. Nė shtab kishte gjithmonė tė prefereuarėn e tij qė njė herė bėhej sekretare private si Dhimitra, njė herė tjetėr infermiere si Petrina Sh. e herė tjetėr si guzhiniere e ku di unė… Kėto tė gjitha janė parė keq prej kujtdo. Eleni P. do tė kėrkojė me insistim qė masat tė merren tė njėllojta edhe karshi Nexhipi.

Tjetėr histori. Petrina Sh. dhe kjo infermiere dhe e fejuar dhe Nesti Nasen ngatėrrohet keqas me Arzen L. Nė njė mėnyrė tė bujshme kasolleve dhe ferrave. Arseni anėtar partie e kjo e re komuniste. Dhora L. dhe kjo njė tip me nerva tė shkatėrruara i vihet mbrapa Jorgo P. lė punėn e bėhet lojė e tė gjithė fshatarėve. Tė gjithė kėto hidhen jashtė organizatave…
Mė poshtė botohet faksimile e letrės sė partizanes “Furtuna”.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg brigada-e-pare-sulmuese.jpg (23.3 KiloByte, 77 shikimet)
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-11-2016, 16:31   #45
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,466
Thanks: 1,683
Thanked 2,265 Times in 1,188 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lufta Partizane...

Nese doni te lexoni letren klikoni ketu http://27.al/kurverite-ne-brigaden-e...solle-e-ferra/
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg Letra 1.jpg (22.1 KiloByte, 41 shikimet)
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2016, 19:58   #46
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,619
Thanks: 6,978
Thanked 8,229 Times in 5,265 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 386
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Kurvėritė nė Brigadėn e Parė Sulmuese/ “Kuplaraja” partizane nėpėr kasolle e ferraLetra e partizanes, Naxhie Duma, me pseudonimin “Furtuna” drejtuar Shtabit tė Pėrgjithshėm pėr imoralitetin qė kishte pushtuar ēetat partizane.

Njė letėr e partizanes me pseudonimin “Furtuna”, tė cilin e mbante Naxhie Duma, mbėrriti pranė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė LANĒ-t, nė vjeshtėn e vitit 1943. Ajo paraqet imoralitetin qė kishte pushtuar brigadėn, ku infermieret partizane, guzhinieret e krerėt e batalioneve ishin ngatėrruar mes tyre nė marrėdhėnie imoraliteti, duke u kthyer nė pengesė pėr mbarėvajtjen e planeve tė luftės. Letra pasqyron lidhjet me emra e mbiemra dhe situatėn e vėshtirė qė ishte krijuar nė atė brigadė.

Letra

Nė kohėt e fundit ėshtė vėnė re njė shkarje e fortė nga vija e moralit. Me dhimbje ju them se puna paraqitet deri diku serioze. Eleni P. e fejuar legalisht pas shumė peripecirash me Theodhoraq S., ka bėrė pjesė nė njė grup tė partisė. Mbasi dolli nė ilegalitet shkoi tė shėrbejė pranė njė infermierie sefte nė Shėn Prodhron e mė vonė nė Kushovė. Atje ngatėrrohet me njė infermier dhe ky grupist. Puna shkon pėrherė duke u trashur deri sa zonjusha e harron Thofin e jeton pranė kėtij tė dytit. brigada-e-pare-sulmueseTash kjo gjė ėshtė marrė vesh nė tėrė fshatin, ku ish ajo, pse s’kish mbetur njeri pa parė ndonjė skenė. Nuk ka mbetur gjė tjetėr, veēse ta fluturojmė jashtė organizatės.

Por kjo ka qėnė shumė e zgjuar, e ndjeu qė larg gabimin e saj e pėr tė pasur njė shtyllė ku mbėshtetej i afrohet Nexhipit dhe ay pa njė pa dy bie nė kurth tė sajė. Kėtė punė ajo e ka bėrė me plot koshiencė, pse ka menduar se kjo do tė ish e vetmja rrugė shpėtimi pėr tė.

Nexhipi ka shkelur nė dėrrasė tė kalbur se kėtė mes shoku i dinte mirė konditat e asaj e ka qėnė ky ay qė ka tentuar mbas atyre qė thotė Eleni. S’mjafton kaqė pėr Nexhipin. Ay shok pėrherė nuk ka qėnė korrekt nė kėtė pikė. Nė shtab kishte gjithmonė tė prefereuarėn e tij qė njė herė bėhej sekretare private si Dhimitra, njė herė tjetėr infermiere si Petrina Sh. e herė tjetėr si guzhiniere e ku di unė… Kėto tė gjitha janė parė keq prej kujtdo. Eleni P. do tė kėrkojė me insistim qė masat tė merren tė njėllojta edhe karshi Nexhipi.

Tjetėr histori. Petrina Sh. dhe kjo infermiere dhe e fejuar dhe Nesti Nasen ngatėrrohet keqas me Arzen L. Nė njė mėnyrė tė bujshme kasolleve dhe ferrave. Arseni anėtar partie e kjo e re komuniste. Dhora L. dhe kjo njė tip me nerva tė shkatėrruara i vihet mbrapa Jorgo P. lė punėn e bėhet lojė e tė gjithė fshatarėve. Tė gjithė kėto hidhen jashtė organizatave…

Mė poshtė botohet faksimile e letrės sė partizanes “Furtuna”.
27.al
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2016, 20:42   #47
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,619
Thanks: 4,272
Thanked 4,594 Times in 3,054 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 249
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kurvėritė nė Brigadėn e Parė Sulmuese/ “Kuplaraja” partizane nėpėr kasol

Rrofte brigada e pare sulmuese

eh mo, mos te ndodhi lufte thuaj ne keto kohera se do kishim porno- brigaden e pare, te dyte e te trete sulmuese

me ē`absurditet i kane gjykuar moralin e luftetareve te lirise jo, po hajde ti kene pushkatuar
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2016, 20:47   #48
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 48,026
Thanks: 15,474
Thanked 13,173 Times in 8,317 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 704
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kurvėritė nė Brigadėn e Parė Sulmuese/ “Kuplaraja” partizane nėpėr kasol

O Drague e ka vėn Mano para njė jave kėtė shkrimin me kurva dhe kurvarė te tema me partizanė.
Si ēdo herė mbrapa liste ti.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2016, 20:52   #49
ThegreatGatsby
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Posts: 2,543
Thanks: 969
Thanked 578 Times in 358 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
ThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kurvėritė nė Brigadėn e Parė Sulmuese/ “Kuplaraja” partizane nėpėr kasol

Paska qene I rrezikshem ky Nexhipi
ThegreatGatsby nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2016, 20:57   #50
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,680
Thanks: 371
Thanked 1,972 Times in 1,331 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kurvėritė nė Brigadėn e Parė Sulmuese/ “Kuplaraja” partizane nėpėr kasol

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin

Letra

Nė kohėt e fundit ėshtė vėnė re njė shkarje e fortė nga vija e moralit. Me dhimbje ju them se puna paraqitet deri diku serioze. Eleni P. e fejuar legalisht pas shumė peripecirash me Theodhoraq S., ka bėrė pjesė nė njė grup tė partisė. Mbasi dolli nė ilegalitet shkoi tė shėrbejė pranė njė infermierie sefte nė Shėn Prodhron e mė vonė nė Kushovė. Atje ngatėrrohet me njė infermier dhe ky grupist. Puna shkon pėrherė duke u trashur deri sa zonjusha e harron Thofin e jeton pranė kėtij tė dytit. brigada-e-pare-sulmueseTash kjo gjė ėshtė marrė vesh nė tėrė fshatin, ku ish ajo, pse s’kish mbetur njeri pa parė ndonjė skenė. Nuk ka mbetur gjė tjetėr, veēse ta fluturojmė jashtė organizatės.

Por kjo ka qėnė shumė e zgjuar, e ndjeu qė larg gabimin e saj e pėr tė pasur njė shtyllė ku mbėshtetej i afrohet Nexhipit dhe ay pa njė pa dy bie nė kurth tė sajė. Kėtė punė ajo e ka bėrė me plot koshiencė, pse ka menduar se kjo do tė ish e vetmja rrugė shpėtimi pėr tė.

Nexhipi ka shkelur nė dėrrasė tė kalbur se kėtė mes shoku i dinte mirė konditat e asaj e ka qėnė ky ay qė ka tentuar mbas atyre qė thotė Eleni. S’mjafton kaqė pėr Nexhipin. Ay shok pėrherė nuk ka qėnė korrekt nė kėtė pikė. Nė shtab kishte gjithmonė tė prefereuarėn e tij qė njė herė bėhej sekretare private si Dhimitra, njė herė tjetėr infermiere si Petrina Sh. e herė tjetėr si guzhiniere e ku di unė… Kėto tė gjitha janė parė keq prej kujtdo. Eleni P. do tė kėrkojė me insistim qė masat tė merren tė njėllojta edhe karshi Nexhipi.

Tjetėr histori. Petrina Sh. dhe kjo infermiere dhe e fejuar dhe Nesti Nasen ngatėrrohet keqas me Arzen L. Nė njė mėnyrė tė bujshme kasolleve dhe ferrave. Arseni anėtar partie e kjo e re komuniste. Dhora L. dhe kjo njė tip me nerva tė shkatėrruara i vihet mbrapa Jorgo P. lė punėn e bėhet lojė e tė gjithė fshatarėve. Tė gjithė kėto hidhen jashtė organizatave…

Mė poshtė botohet faksimile e letrės sė partizanes “Furtuna”.
po sikur quheshin shoke e shoqe apo futja se ja fusim mire...

p.s. ne Brigaden e Pare Sulmuese kisha xhaxhain i cili u plagos ne dy brinje dhe nuk guxonte njeri te bente keto gjera me sa me kishte treguar....
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2016, 20:59   #51
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 48,026
Thanks: 15,474
Thanked 13,173 Times in 8,317 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 704
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kurvėritė nė Brigadėn e Parė Sulmuese/ “Kuplaraja” partizane nėpėr kasol

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga moneymaker Shiko postimin
Paska qene I rrezikshem ky Nexhipi
Do ket qėn ēoban me dhėn e dhi.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2016, 21:29   #52
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,466
Thanks: 1,683
Thanked 2,265 Times in 1,188 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kurvėritė nė Brigadėn e Parė Sulmuese/ “Kuplaraja” partizane nėpėr kasol

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Do ket qėn ēoban me dhėn e dhi.
Gjith ajo zhurmė qė qėka bėrė pėr disa qeflinjė. Mali dhe Pushka secila kan nivelin e tyre tė stresit. Mendo tani kur bashkon tė dyja. Pastaj me leje e kan bėrė. E kan kollaj kėta tė flasin sotė.

Akrep lexova nė njė libėr pėr njė ngjarje tė vėrtetė ku njė djal shqiptar dhe njė vajzė maqedonase tė njė ēete partizanėsh kishin rėnė nė dadhuri ne mal dhe vajza kishte ngelur shtatezane. I kishin pushkatuar por pėr fat tė mirė vajza kishte shpėtuar. Libėr shumė i bukur. Shpresoj autori i librit ta botoj sė shpejti. Nuk ka tė bėj fare me politikė por kjo pjesė ėshtė e librit, njė gjarje ndėrlidhėse pėr personazhet e librit.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-11-2016, 12:44   #53
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,422 Times in 6,365 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Kurvėritė nė Brigadėn e Parė Sulmuese/ “Kuplaraja” partizane nėpėr kasol

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elian70 Shiko postimin
po sikur quheshin shoke e shoqe apo futja se ja fusim mire...

p.s. ne Brigaden e Pare Sulmuese kisha xhaxhain i cili u plagos ne dy brinje dhe nuk guxonte njeri te bente keto gjera me sa me kishte treguar....
Pikerisht edhe u denonin me pushkatim se kane filluar kuplarate dhe sot.Qe i bie: keni cuar vajzet dhe djemte te ckerdhehen ne male dhe jo te luftojne(opozita e ballit LESH).Ishte ligj IDIOT, por shqiptaret kishin KARAKTER....te pakten SHUMICA(ne ato kohera).
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-11-2016, 13:23   #54
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,680
Thanks: 371
Thanked 1,972 Times in 1,331 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kurvėritė nė Brigadėn e Parė Sulmuese/ “Kuplaraja” partizane nėpėr kasol

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
[B]Qe i bie: keni cuar vajzet dhe djemte te ckerdhehen ne male dhe jo te luftojne(opozita e ballit LESH).
nuk i coi njeri...vajten vete me deshire per lirine e atdheut (te pakten keshtu u kishin thene)...e njejta gje ndodhi edhe me UCK-ne...

p.s. nuk mohoj qe kishte kurva per te shkaktuar konfuzion, por te gjithe ishin te genjyer...pipell hesapi...edhe ti vete do genjeheshe asokohe
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-11-2016, 13:45   #55
YOKO
V.I.P
 
Avatari i YOKO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: guess
Posts: 17,858
Thanks: 5
Thanked 3,911 Times in 2,593 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 205
YOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kurvėritė nė Brigadėn e Parė Sulmuese/ “Kuplaraja” partizane nėpėr kasol

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elian70 Shiko postimin
nuk i coi njeri...vajten vete me deshire per lirine e atdheut (te pakten keshtu u kishin thene)...e njejta gje ndodhi edhe me UCK-ne...

p.s. nuk mohoj qe kishte kurva per te shkaktuar konfuzion, por te gjithe ishin te genjyer...pipell hesapi...edhe ti vete do genjeheshe asokohe
Asokohe ...ishte e vetmja menyre 'to move out'.
__________________
Freud says there are no accidents.
YOKO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-11-2016, 13:48   #56
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 19,824
Thanks: 15,545
Thanked 9,390 Times in 5,437 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 275
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kurvėritė nė Brigadėn e Parė Sulmuese/ “Kuplaraja” partizane nėpėr kasol

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elian70 Shiko postimin
nuk i coi njeri...vajten vete me deshire per lirine e atdheut (te pakten keshtu u kishin thene)...e njejta gje ndodhi edhe me UCK-ne...

p.s. nuk mohoj qe kishte kurva per te shkaktuar konfuzion, por te gjithe ishin te genjyer...pipell hesapi...edhe ti vete do genjeheshe asokohe
Ate mos e thuaj ti se ato mund te kene qene agjente te fshehta .. lol
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-11-2016, 13:49   #57
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 23,266
Thanks: 1,894
Thanked 2,091 Times in 1,571 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lufta Partizane...

Keto tema rrezik i dalin Manos ne enderr
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-11-2016, 13:51   #58
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,680
Thanks: 371
Thanked 1,972 Times in 1,331 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kurvėritė nė Brigadėn e Parė Sulmuese/ “Kuplaraja” partizane nėpėr kasol

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
Ate mos e thuaj ti se ato mund te kene qene agjente te fshehta .. lol

e di ate shprehjen: Ket nuse do ta morim partizone
tani kush vdiste per partizane, balli apo zizanet


p.s. me ate leter do ket fshire b.. Nexhipi dhe kjo vajti e ja lexoi
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-11-2016, 13:59   #59
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 48,026
Thanks: 15,474
Thanked 13,173 Times in 8,317 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 704
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lufta Partizane...

Mos e bėni kaq tė madhe se nuk u bė qameti, Nexhipi asokohe ishte djal i ri, me vete e kishte nuk e kishte lėn nė shtėpi.

P.s. Mė doli dhe me rimė postimi, do bėj ndonjė poezi tani.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-11-2016, 14:06   #60
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 19,824
Thanks: 15,545
Thanked 9,390 Times in 5,437 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 275
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lufta Partizane...

Elian e ke gabim.Po per nexhmien ca mendon...
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur