Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Arti dhe Kultura Botėrore

Arti dhe Kultura Botėrore Mendime rreth artit dhe kulturės botėrore. Vlerat e pashuara tė gjenive botėrorė qė dhe sot mbeten tė paarritshėm. Kultura dhe arti qė dallon shtetet duke mahnitur njerėzit.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 02-11-2018, 21:52   #21
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 16,005
Thanks: 893
Thanked 1,516 Times in 1,131 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 125
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pushteti shkakton tė meta mendore

Ke Selvia,i KY vene gjoksin nje eurollotoje.Eshte betuar se do ia mbylle deren nje here e mire brenda janarit.Nje popull pa vese po projektohet.
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2018, 21:54   #22
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,636
Thanks: 3,583
Thanked 613 Times in 482 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pushteti shkakton tė meta mendore

Ne qofte se TI behesh UNE atehere edhe UNE do te behem TI.


Une jam UNE dhe jam edhe TI!

Sa per dijeni!Dea
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2018, 21:58   #23
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 16,005
Thanks: 893
Thanked 1,516 Times in 1,131 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 125
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pushteti shkakton tė meta mendore

Embelsisht e ashper,nje un i panatyrshem.
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2018, 21:59   #24
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,469
Thanks: 15,950
Thanked 9,446 Times in 6,380 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 404
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pushteti shkakton tė meta mendore

Usa ja u rras ke SUMA.

Zivot kjo.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2018, 22:02   #25
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 16,005
Thanks: 893
Thanked 1,516 Times in 1,131 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 125
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pushteti shkakton tė meta mendore

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Usa ja u rras ke SUMA.

Zivot kjo.
USA eshte supost.Ne e kerkojme vete te na ule temperaturen ballkanase.
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2018, 22:06   #26
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,636
Thanks: 3,583
Thanked 613 Times in 482 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pushteti shkakton tė meta mendore

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shoku_tanku Shiko postimin
Embelsisht e ashper,nje un i panatyrshem.

Drejt! Do te doja thjeshte te zevendesoja fjalen panatyrshem me fjalen MBInatyrshem.

E panatyrshme eshte te shkoje nje burre me nje burre.

E mbinatyrshme eshte te sundosh natyren me ndergjegje te paster e te drejte.


Dea
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2018, 22:08   #27
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,636
Thanks: 3,583
Thanked 613 Times in 482 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pushteti shkakton tė meta mendore

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shoku_tanku Shiko postimin
USA eshte supost.Ne e kerkojme vete te na ule temperaturen ballkanase.

Nje jete e re lulezon germadhash!

Pas zjarrit te pyllit dalin shkurre me fruta te athta te cilat te mprehin mendjen.


Dea
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2018, 22:16   #28
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 16,005
Thanks: 893
Thanked 1,516 Times in 1,131 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 125
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pushteti shkakton tė meta mendore

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Adea Shiko postimin
Drejt! Do te doja thjeshte te zevendesoja fjalen panatyrshem me fjalen MBInatyrshem.

E panatyrshme eshte te shkoje nje burre me nje burre.

E mbinatyrshme eshte te sundosh natyren me ndergjegje te paster e te drejte.


Dea
E panatyrshme eshte te perpiqesh te sundosh natyren.Ndergjegja,e paster e papaster mbetet thjesht nje shtojce (artificiale ).Natyra njeh veg gjuhen e instiktit.
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2018, 22:54   #29
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,636
Thanks: 3,583
Thanked 613 Times in 482 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pushteti shkakton tė meta mendore

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shoku_tanku Shiko postimin
E panatyrshme eshte te perpiqesh te sundosh natyren.Ndergjegja,e paster e papaster mbetet thjesht nje shtojce (artificiale ).Natyra njeh veg gjuhen e instiktit.
Do te te jap te drejte per nje pjese te paragrafit. Eshte shume e rendesishme.

Me kujtohet momenti kur u bera NJE me natyren. Bletet, me mijra, te mbledhura rreth nje koshere bletesh ne nje pyll qe kishim prapa shtepise dhe ku une mblidhja mana toke dhe manaferra te kuqe, purpurta dhe te zeza, u hapen ne te dy krahet, dhe qendruan pezull pa levizur ne ajer, kur une me kokfortesi vendosa te mos kisha frike dhe te veja deri tek shkurrja ku ishin manaferrat me te medha. U habita nga sjellja e tyre dhe ky ishte rasti i pare. Rasti i dyte ishte kur sa here bertisja ne shtepi, ne te njejten kohe binin bubullima te forta. Rastet jane te panumerta, por rasti ku une sa here perplasja duart dhe kendoja "Si tu aime le soleil" dielli dilte eshte edhe nje nga rastet me te shpeshta.

Kjo m'u duk sa e bukur aq edhe e panatyrshme POR edhe e mbinatyshme. Qe dielli te dale sa here e kerkoj une do te shkaktonte nje konflikt interesi te madh. Ose sikur kjo mbinatyrshmeri (sado njeri i ndershem te jem) te behet shkak per ndergjegjesimin e materies dormante do te ishte njesoj sikur dielli te kishte shpirt apo deti dhe hena dhe keshtu me rradhe.

Kjo me vuri ne dileme te madhe dhe mendova nja dy dite perpara se te lutesha me gjithe shpirt qe absolutisht ASNJE NJERI mbi toke nuk duhet te luaj me fenomene te natyres.


Nqs fenomene te natyres bien ne duar te njerezve te pandergjegjshem si prove e mbinatyrshmerise se tyre, ky eshte rreziku me i madh qe mund t'i kanoset njerezimit.

Kjo me beri te mendoj se per mijra vjete njerez te keqinj, te padrejte, injorante, harbute e kurvare por mbi te gjitha njerez te cmendur te kene patur ne dore t'i japin shpirtin e tyre ketyre fenomeneve.

Per shpirt te tim ati gjithashtu ju betohem se ne makine kur po udhetoja nje dite, ne retrovizorin e makines pashe nje here diellin dhe heren tjeter henen te ulura ne sedile (ose si pezull).

Keto kane ndodhur perpara 12 vjetesh. Per kete arsye kerkova kontakt me njerez te pergjegjshem dhe delegacion per te diskutuar rrugen pa kthim te perhumbjes se planetit tone.

Dhe kjo me teper per te identifikuar dhe kapur keta njerez me ngergjegje te piset dhe te shemtuar dhe te cunguar dhe te cmendur. Kapja dhe neutralizimi i tyre eshte i rendesishem.

Ndergjegjja nuk eshte shtojce. Ndergjegje ka i miri. Ndergjegje ka edhe i ligu.

Ne jemi ne nje vrime te zeze. Dhe te kerkojme qe Zoti te futet ne te per te ndihmuar eshte jorealiste. Te gjithe e dime cfare ndodh po te futesh ne nje vrime te zeze.


Dea

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Adea : 02-11-2018 nė 23:00
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur