Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Ungjillor

Ungjillor Ju nė fakt, jeni tė shpėtuar me anė tė hirit, nėpėrmjet besimit, dhe kjo nuk vjen nga ju, po ėshtė dhurata e Perėndisė, Kėtu mblidhemi tė gjithė besimtarėt ungjillor tė tė gjitha bashkesive tė ndryshme pėr tė bekuar njėri-tjetrin me fjalėn e Zotit tonė Jezus Krisht dhe deshmitė tona personale.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 19-09-2017, 20:59   #1
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 262 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Perendia ndeshkon padrejtesine.

Amos 2:6-16
Kėshtu thotė Zoti: "Pėr tre krime tė Izraelit, madje pėr katėr, unė nuk do ta revokoj ndėshkimin e tij, sepse e shesin me pare tė drejtin dhe tė varfrin pėr njė palė sandale,

ata qė dėshirojnė fort tė shohin pluhurin e tokės mbi kryet e tė varfėrve dhe shkelin tė drejtėn e tė pėrulurve. Njė njeri dhe ati i tij shkojnė bashkė te po ajo vajzė, pėr tė pėrdhosur emrin tim tė shenjtė.

Shtrihen rreth ēdo altari me rroba qė kanė marrė hua dhe nė shtėpinė e perėndive tė tyre pinė verėn e atyre qė janė dėnuar me gjobė.

Unė, pra, e shkatėrrova para tyre Amoreon, qė ishte i gjatė sa ėshtė i gjatė kedri dhe ishte fortė si lisi; unė shkatėrrova frytin e tij lart dhe rrėnjėt e tij poshtė.

Unė ju nxora gjithashtu nga vendi i Egjiptit dhe ju ēova pėr dyzet vjet nė shkretėtirė, pėr t`ju dhėnė nė trashėgimi vendin e Amoreut.

Nxora disa profetė midis bijve tuaj dhe Nazirej midis tė rinjve tuaj. Vallė, nuk ėshtė kėshtu, o bij tė Izraelit?", thotė Zoti.

"Por i keni detyruar Nazirejtė tė pinė verė dhe i keni urdhėruar profetėt duke thėnė: "Mos profetizoni".

Unė jam i shtypur poshtė jush, ashtu siē ėshtė e shtypur qerrja e mbushur me duaj.

Prandaj i shpejti nuk do tė ketė mundėsi tė ikė, i forti nuk do tė konsolidojė forcėn e tij dhe njeriu trim nuk do ta shpėtojė jetėn e tij.

Kush pėrdor harkun nuk do tė mund tė rezistojė, kush ka kėmbė tė shpejta nuk do t`ia dalė tė ikė, as ka pėr tė shpėtuar jetėn e vet kalorėsi mbi kalė.

Atė ditė mė trimi ndėr trimat do tė ikė lakuriq", thotė Zoti.Ne kete pasazh shikojme se si Zoti Perendi qorton, korrigjon dhe ndeshkon nje qeverisje te padrejte e cila inkurajon nje sjellje te padrejte kunder te varferve dhe te drejteve.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-09-2017, 22:39   #2
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,576
Thanks: 8,620
Thanked 6,656 Times in 2,789 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Perendia ndeshkon padrejtesine.

Me fal por nuk po ja nxjerr dot kuptimin ketij postimi me lart.
Pak me shkoqur....please
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-09-2017, 22:56   #3
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 262 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Perendia ndeshkon padrejtesine.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
Me fal por nuk po ja nxjerr dot kuptimin ketij postimi me lart.
Pak me shkoqur....please
Eshte nje pjese nga Bibla. Nga DHjata e vjeter- Profeti Amos kapitulli 2:6-16

Pershkruan se si Perendia ka plan te ndeshkoj Izraelin ne ate kohe (mbi 3 shekuj para lindjes se Krishtit).

Ndeshkim
Per disa padrejtesi qe qeveria dhe shoqeria i shkaktonin shtreses se varfer dhe shtypjen qe i shkaktonin atyre qe kerkonin te drejten e tyre dhe qe ua mohonin.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-09-2017, 23:04   #4
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,576
Thanks: 8,620
Thanked 6,656 Times in 2,789 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Perendia ndeshkon padrejtesine.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alkoma Shiko postimin
Eshte nje pjese nga Bibla. Nga DHjata e vjeter- Profeti Amos kapitulli 2:6-16

Pershkruan se si Perendia ka plan te ndeshkoj Izraelin ne ate kohe (mbi 3 shekuj para lindjes se Krishtit).

Ndeshkim
Per disa padrejtesi qe qeveria dhe shoqeria i shkaktonin shtreses se varfer dhe shtypjen qe i shkaktonin atyre qe kerkonin te drejten e tyre dhe qe ua mohonin.
Me fal per nderhyrjen por interpretimi nuk eshte i sakte aspak! Shteti i ISRAELIT eshte themeluar ne maj te vitit 1948 pra as qe egsistonte ne ate kohe ne te cilen e vendos ti.
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-09-2017, 23:09   #5
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 262 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Perendia ndeshkon padrejtesine.

Citim:
Amos 2:6-16
Kėshtu thotė Zoti: "Pėr tre krime tė Izraelit, madje pėr katėr, unė nuk do ta revokoj ndėshkimin e tij, sepse e shesin me pare tė drejtin dhe tė varfrin pėr njė palė sandale,
I varferi kthehet ne objekt perfitimi. I drejti qe kerkon drejtesi i mohohet e drejta per perfitime materiale.

Citim:
ata qė dėshirojnė fort tė shohin pluhurin e tokės mbi kryet e tė varfėrve dhe shkelin tė drejtėn e tė pėrulurve. Njė njeri dhe ati i tij shkojnė bashkė te po ajo vajzė, pėr tė pėrdhosur emrin tim tė shenjtė.
Qeverisja dhe shoqeria me sjelljen e tyre shkelnin mbi kokat e njerezve te varfer dhe te pamundur per te gjetur drejtesi.

Citim:
Shtrihen rreth ēdo altari me rroba qė kanė marrė hua dhe nė shtėpinė e perėndive tė tyre pinė verėn e atyre qė janė dėnuar me gjobė.
Shkojne ne adhurim te idhujve te veshur me rroba te korrupsionit dhe ngopen me parate e shkelesve te ligjit

Citim:
Unė, pra, e shkatėrrova para tyre Amoreon, qė ishte i gjatė sa ėshtė i gjatė kedri dhe ishte fortė si lisi; unė shkatėrrova frytin e tij lart dhe rrėnjėt e tij poshtė.
Ketu Perendia thote se AI i ka shpetuar nga shtypesit keshtu qe edhe Izraelitet nuk duhet te shtypin te tjeret.

Citim:
Unė ju nxora gjithashtu nga vendi i Egjiptit dhe ju ēova pėr dyzet vjet nė shkretėtirė, pėr t`ju dhėnė nė trashėgimi vendin e Amoreut.
Perendia thote se i ka ē'liruar nga shtypja , dhe keta nuk duhet te shtypin te varferin.

Citim:
Nxora disa profetė midis bijve tuaj dhe Nazirej midis tė rinjve tuaj. Vallė, nuk ėshtė kėshtu, o bij tė Izraelit?", thotė Zoti.

"Por i keni detyruar Nazirejtė tė pinė verė dhe i keni urdhėruar profetėt duke thėnė: "Mos profetizoni".
Perendia u dergoi lajmetare dhe ē'lirimtare por ata i keqtrajtuan lajmetaret e Perendis.

Citim:
Unė jam i shtypur poshtė jush, ashtu siē ėshtė e shtypur qerrja e mbushur me duaj.
Perendia ben ketu nje ilustrim per te treguar qe sjellja e Izraelit eshte per tu ndeshkuar. Ai thote se kur ata i shtypin te varferit eshte sikur kane shtypur vete Perendine. (ILustrative)

Citim:
Prandaj i shpejti nuk do tė ketė mundėsi tė ikė, i forti nuk do tė konsolidojė forcėn e tij dhe njeriu trim nuk do ta shpėtojė jetėn e tij.
Paralajmerime per ndeshkimet qe do pasojne per shkak te sjelljes se tyre arrogante.

Citim:
Kush pėrdor harkun nuk do tė mund tė rezistojė, kush ka kėmbė tė shpejta nuk do t`ia dalė tė ikė, as ka pėr tė shpėtuar jetėn e vet kalorėsi mbi kalė.
Asnje i padrejte NUK do ti shpetoje ndeshkimit te Zotit.

Citim:
Atė ditė mė trimi ndėr trimat do tė ikė lakuriq", thotė Zoti.
Ata qe i mbushen shtepite plot me gjera te vjedhura nga i varferi do te kthehen lakuriq.Citim:
Ne kete pasazh shikojme se si Zoti Perendi qorton, korrigjon dhe ndeshkon nje qeverisje te padrejte e cila inkurajon nje sjellje te padrejte kunder te varferve dhe te drejteve.
Me kete pasazh dua te bej nje paralele me reformen ne drejtesi qe po
planifikohet te aplikohet ne Shqiperi.
Edhe sikur qeveria te mos e zbatoje reformen ne drejtesi apo dhe politikanet deputet te mos bien dakorte sikur edhe per ta vonuar, ne fund te fundit Perendia do te sjelle drejtesi ne kete toke.

Respekte.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Alkoma : 19-09-2017 nė 23:19
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-09-2017, 23:12   #6
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 262 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Perendia ndeshkon padrejtesine.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
Me fal per nderhyrjen por interpretimi nuk eshte i sakte aspak! Shteti i ISRAELIT eshte themeluar ne maj te vitit 1948 pra as qe egsistonte ne ate kohe ne te cilen e vendos ti.
Shteti i Izraelit u rivendos ne 1948. Ose u rithemelua. Gje e cila eshte nje permbushje e profecive ne bibel dhe verteton se bibla eshte fjala e Perendise.

Pasi po te lexosh biblen Perendia ka parathene se do te shperndaje Izraelin neper te kater cepat e botes dhe ne kohet e fundit do ta rimbledhe perseri ate pjese te mbetur.
Por gjithsesi ne kete teme dua te paraqes drejtesine e Perendise , I Cili nuk ka dy standarte por ndeshkon shtypesit e te varferve kushdo qofshin ata.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-09-2017, 23:22   #7
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,576
Thanks: 8,620
Thanked 6,656 Times in 2,789 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Perendia ndeshkon padrejtesine.

Shtjellimi dhe krahasimi me Shqiperine mbetet i qelluar por drejtesia Hyjnore eshte shume me ndryshe nga ajo qe kane ndertuar njerzit ne toke ( pra ligje, gjykata, avokate, burgje etc etc...)
Shpresojme qe kjo drejtesi Hyjnore te mos vonoje sepse nje drejtesi e vonuar eshte nje drejtesi e harruar!
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-09-2017, 23:37   #8
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 262 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Perendia ndeshkon padrejtesine.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
Shtjellimi dhe krahasimi me Shqiperine mbetet i qelluar por drejtesia Hyjnore eshte shume me ndryshe nga ajo qe kane ndertuar njerzit ne toke ( pra ligje, gjykata, avokate, burgje etc etc...)
Shpresojme qe kjo drejtesi Hyjnore te mos vonoje sepse nje drejtesi e vonuar eshte nje drejtesi e harruar!
2 Kronikasve7:14 (Bibel)
nė qoftė se populli im, i cili thirret me emrin tim, pėrulet, lutet, kėrkon fytyrėn time dhe kthehet prapa nga rrugėt e kėqija, unė do ta dėgjoj nga qielli, do t`i fal mėkatin e tij dhe do ta shėroj vendin e tij.

Ky varg me ka shoqeruar perhere ne lutjet e mia per vendin tim Shqiperine.

Perendia do vendose drejtesi sepse populli Shqipetar (ne teresi) po fillon te ngreje zerin lart drejt qiellit per shpetim (ndihme).

Nqs populli yne nuk e ngre zerin, e pranon kete sistem te korruptuar dhe nuk e therret Perendine (korruptohet edhe vete) , atehere Perendia do ndeshkoje jo vetem politikanet apo gjyqtaret e korruptuar por edhe te tjere anetare te shoqersie civile te korruptuar qe kane kontribuar ne korruptimin e metejshem.

Sigurisht qe te gjithe urojme qe kjo qeveri e mandatuar prej popullit qe kerkon drejtesi dhe e fuqizuar edhe nga Perendia besoje se do te kryeje misionin per te cilen eshte aty ku eshte. Urojme qe gjerat te jene sa me transparente.

Perndryshe ndeshkimi nuk do vonoje as per te mandatuarit.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur