Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Shqipėtarėt nėpėr botė

Shqipėtarėt nėpėr botė “Kam njė kėngė pėr tė kėnduar, e kam njė dert pėr te vajtuar, njė sėmundje e pashėruar, e qysh nga shekujt e kaluar./ Qaj moj zemėr e plagosur, vajto ti moj nėna plakė, mergimi djemtė t’i ka sosur, e ikin e s’tė vijnė mė prapė.”

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 16-08-2018, 11:38   #21
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,434
Thanks: 3,628
Thanked 2,926 Times in 1,983 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptaret jashtė Atdheut!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Sot do me eci [email protected]

https://www.youtube.com/watch?v=VawURpSBXdI


E gjetet adn mer....resti.

tungo.
Ku e ke gjetur pash Zotin.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-08-2018, 12:45   #22
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,446
Thanks: 1,459
Thanked 1,565 Times in 921 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptaret jashtė Atdheut!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Leaf Shiko postimin
U vendos ne goje te Kadarese ajo thenie qellimisht. Kurre ska shkruar Kadareja apo permendur ate fraze. Kete e kane nxjerre hijenat qe manipulonin gjithcka dhe e kane permendur ne nje artikull tek Zeri i Popullit. Une mbaj mend pothuaj cdo gje qe ka ndodhur ne vitet e kapercimit nga nje epoke ne tjetren dhe kurre se kam lexuar te shkruar nga Kadareja . E mbaj mend Xhelil Gjonin qe e tha kur u larguan zogjte e ambasadave por me pas u permend disa here neper artikuj gazete.

Kadareja eshte ndotur qellimisht me kete thashethem
Pėr masa shpėtuar ky shkrim.

Njė njeri qė thotė 'ē'ti bėj fatit qė linda atje' i thot tė gjitha.
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-08-2018, 08:27   #23
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,422 Times in 6,365 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptaret jashtė Atdheut!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beu_Shpata Shiko postimin
Pėr masa shpėtuar ky shkrim.

Njė njeri qė thotė 'ē'ti bėj fatit qė linda atje' i thot tė gjitha.
Perse habitesh!!!!Ky qe SHKRUAN ka qene ne sheshin Skenderbe kur llapi Xhelati i GjONajve.

Apropo.....

49 tė vrarė e tė plagosur nga tė shtėnat me armė nė pika tė ndryshme nė SHBA nė 24 oret e fundit.

Qendra pėr regjistrimin e dhunės me armė nė SHBA ka njoftuar se nė 24 oret e fundit 49 persona kanė humbur jetėn dhe 25 janė plagosur si pasojė e tė shtėnave nė pika tė ndryshme tė kėtij vendi.

Kjo qendėr duke publikuar njė deklaratė, ka njoftuar se janė regjistruar 57 raste tė shtėnave me armė nė 24 orėt e fundit nė qytete tė ndryshme, ku tė paktėn 24 persona kanė humbur jetėn dhe 25 tė tjerė janė plagosur. Sipas kėtij raporti, mė sė shumti tė shtėna janė regjistruar nė Uashington, Xhorxhia, Illionis, Visonsin, Ohio dhe Karolina jugore.

Aug 17, 2018 20:50 Europe.

PS: dhe flisni juve qe thua ti,per te drejtat e njeriut.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg 4bpna0dfc9e0c5124o6_800C450.jpg (19.4 KiloByte, 146 shikimet)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-08-2018, 09:00   #24
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,680
Thanks: 371
Thanked 1,972 Times in 1,331 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptaret jashtė Atdheut!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Perse habitesh!!!!Ky qe SHKRUAN ka qene ne sheshin Skenderbe kur llapi Xhelati i GjONajve.

Apropo.....

49 tė vrarė e tė plagosur nga tė shtėnat me armė nė pika tė ndryshme nė SHBA nė 24 oret e fundit.

Qendra pėr regjistrimin e dhunės me armė nė SHBA ka njoftuar se nė 24 oret e fundit 49 persona kanė humbur jetėn dhe 25 janė plagosur si pasojė e tė shtėnave nė pika tė ndryshme tė kėtij vendi.

Kjo qendėr duke publikuar njė deklaratė, ka njoftuar se janė regjistruar 57 raste tė shtėnave me armė nė 24 orėt e fundit nė qytete tė ndryshme, ku tė paktėn 24 persona kanė humbur jetėn dhe 25 tė tjerė janė plagosur. Sipas kėtij raporti, mė sė shumti tė shtėna janė regjistruar nė Uashington, Xhorxhia, Illionis, Visonsin, Ohio dhe Karolina jugore.

Aug 17, 2018 20:50 Europe.

PS: dhe flisni juve qe thua ti,per te drejtat e njeriut.

po mire, ne juesej vrasja quhet e drejta e njeriut se ata kane dollaros, kurse ne albanistan thuhet qe nuk egziston e drejta se e kemi i cik te shtrember....
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-11-2018, 08:39   #25
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,422 Times in 6,365 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptaret jashtė Atdheut!

Granit Xhaka me urim tė sinqertė pėr nėnėn e tij: Se dashuri pa hile, ėshtė veē dashuria jote.

Futbollisti i njohur Granit Xhaka, ėshtė njė prej personazheve mė tė ndjekur nga shqiptarėt nė rrjetet sociale.

Shpesh, ai ndan me ndjekėsit fotografi tė ndryshme nga stėrvitjet e tij, teksa nuk mungojnė edhe imazhet nga jeta private me personat e familjes.

Sė fundmi, mesfushori i Arsenalit, ka publikuar nė rrjetin social Instagram njė fotografi shumė tė veēantė, ku shfaqet nė krahėt e nėnės sė tij nė fėmijėri.

Nė mbishkrimin e fotografisė, Xhaka shkruan njė urim tė pėrzemėrt me fjalė tė sinqerta pėr nėnėn e tij, me rastin e ditėlindjes sė saj.

A mjafton fjala urime qė ta shprehi atė qė kam nė zemėr. Nuk ekziston fjalė nė botė qė e ndėrroj veē me njė emėr. Nuk ka dashni nė botė qė ma e madhe mund tė jetė. Nėse ty nuk tė kam kjo botė ēfarė vlere mund tė ketė. Pėr dhimbjen ma tė vogėl emrin tėnd e thirri. Por edhe ty tė jap lajme kur jam mė se miri. Tė flas pėr ty s’mė mjaftojnė letrat e kėsaj bote. Se dashuri pa hile ėshtė veē dashuria jote. Me njė fjalė nė fund po e mbylli kėtė poezi. Urime NANĖ ditėlindjen e lum unė qė tė kam ty”, ka shkruar Grabnit Xhaka nė Instagram.


PS: si thoshin ca THINA.....na ka fyjte BRE....shkina.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-12-2018, 03:00   #26
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,422 Times in 6,365 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptaret jashtė Atdheut!

Nė Maqedoni ēmimet janė mė tė shtrenjta se nė Gjermani.

Deutsche Welle” nė gjuhėn maqedonase ka bė njė analizė krahasuese mes ēmimeve tė produkteve elementare nė Maqedoni dhe nė Gjermani. Konstatimi i analizės ėshtė se produktet nė Maqedoni jo vetėm qė nuk janė mė tė lira, por kanė ēmim tė njėjtė, e nė tė shumtėn e rasteve – janė mė tė shtrenjta se nė Gjermani.

Njė litėr nga vaji mė i lirė i lulediellit pėr gatim nė Gjermani kushton rreth 1 euro (60 denarė), kurse nė Maqedoni kushton 65 denarė. Njė litėr qumėsht lope me yndyrshmėri 3.2 pėr qind nė Maqedoni mund tė gjendet me ēmim mė tė ulėt 38 denarė, kurse ēmimi mesatar sillet rreth 45 denarė pėr njė litėr. Nė Gjermani qumėshti mė i lirė fillon nga ēmimi 55 centė (33 denarė), kurse qumėshti mė i shtrenjtė “Alpik” ėshtė 1 euro.

Kaēkavalli i llojit Gauda dhe Edamer nė Maqedoni kushton 350 deri 370 denarė pėr njė kilogram. Nė Gjermani, Gauda kushton 5 euro (300 denarė), kurse Ementaler 5.4 euro (330 denarė). Kripa nė Gjermani kushton rreth 1.38 euro pėr kilogram (85 denarė), kurse nė Maqedoni 28 denarė. Njė kilogram sheqer nė Gjermani kushton rreth 0.69 centė (42 denarė), kurse mė tė lirin qė e gjetėm nė supermarket nė Maqedoni ishte 38 denarė.

Orizi shtėpiak i klasit tė dytė nė Maqedoni pėr 900 gramė kushton 46 denarė. Nė Gjermani, orizi i klasit tė parė kushton 0.80 euro (48 denarė) pėr kilogram. Mielli mė i lirė Tip 400 nė Maqedoni mund tė gjendet me 24 denarė pėr kilogram. I njėjti nė Gjermani kushto 30 centė (18 denarė). Tablo me 6 vezė nė Maqedoni kushton 50 denarė, kurse nė Gjermani 1 euro (60 denarė).

Domatet nė Maqedoni kushtojnė 80 deri 120 denarė njė kilogram, kurse nė Gjermani 2.50 euro (150 denarė). Kastravecėt kushtojnė 192 denarė pėr kilogram nė Maqedoni, kurse nė Gjermani 0.70 euro (42 denarė) kushton njė copė me peshė mesatare 250 deri 300 gram (1 kilogram rreth 140 denarė). Njė kilogram speca nė Gjermani kushton 2.50 euro (150 denarė), kurse nė Maqedoni 125 denarė.

Dallimet janė tė mėdha edhe sa i pėrket ēmimeve tė shamponėve nė tė dy vendet edhe pse shiten nė tė njėjtin market. Shamponi “Panten Pro-V” prej 200 mililitrave nė Maqedoni kushton 208 denarė, kurse nė Gjermani 1.45 euro, respektivisht 90 denarė. (DW).

PS...ku pysna muvnaq....qe bash TASH njoni do shkoj ke arkadashcuk,ne do boj pazar.Ja u nap qmimin kur te kthehem....jedan byrek kushton 1.80 euro.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-12-2018, 08:07   #27
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,623
Thanks: 0
Thanked 1,591 Times in 1,235 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptaret jashtė Atdheut!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Nė Maqedoni ēmimet janė mė tė shtrenjta se nė Gjermani.

Deutsche Welle” nė gjuhėn maqedonase ka bė njė analizė krahasuese mes ēmimeve tė produkteve elementare nė Maqedoni dhe nė Gjermani. Konstatimi i analizės ėshtė se produktet nė Maqedoni jo vetėm qė nuk janė mė tė lira, por kanė ēmim tė njėjtė, e nė tė shumtėn e rasteve – janė mė tė shtrenjta se nė Gjermani.

Njė litėr nga vaji mė i lirė i lulediellit pėr gatim nė Gjermani kushton rreth 1 euro (60 denarė), kurse nė Maqedoni kushton 65 denarė. Njė litėr qumėsht lope me yndyrshmėri 3.2 pėr qind nė Maqedoni mund tė gjendet me ēmim mė tė ulėt 38 denarė, kurse ēmimi mesatar sillet rreth 45 denarė pėr njė litėr. Nė Gjermani qumėshti mė i lirė fillon nga ēmimi 55 centė (33 denarė), kurse qumėshti mė i shtrenjtė “Alpik” ėshtė 1 euro.

Kaēkavalli i llojit Gauda dhe Edamer nė Maqedoni kushton 350 deri 370 denarė pėr njė kilogram. Nė Gjermani, Gauda kushton 5 euro (300 denarė), kurse Ementaler 5.4 euro (330 denarė). Kripa nė Gjermani kushton rreth 1.38 euro pėr kilogram (85 denarė), kurse nė Maqedoni 28 denarė. Njė kilogram sheqer nė Gjermani kushton rreth 0.69 centė (42 denarė), kurse mė tė lirin qė e gjetėm nė supermarket nė Maqedoni ishte 38 denarė.

Orizi shtėpiak i klasit tė dytė nė Maqedoni pėr 900 gramė kushton 46 denarė. Nė Gjermani, orizi i klasit tė parė kushton 0.80 euro (48 denarė) pėr kilogram. Mielli mė i lirė Tip 400 nė Maqedoni mund tė gjendet me 24 denarė pėr kilogram. I njėjti nė Gjermani kushto 30 centė (18 denarė). Tablo me 6 vezė nė Maqedoni kushton 50 denarė, kurse nė Gjermani 1 euro (60 denarė).

Domatet nė Maqedoni kushtojnė 80 deri 120 denarė njė kilogram, kurse nė Gjermani 2.50 euro (150 denarė). Kastravecėt kushtojnė 192 denarė pėr kilogram nė Maqedoni, kurse nė Gjermani 0.70 euro (42 denarė) kushton njė copė me peshė mesatare 250 deri 300 gram (1 kilogram rreth 140 denarė). Njė kilogram speca nė Gjermani kushton 2.50 euro (150 denarė), kurse nė Maqedoni 125 denarė.

Dallimet janė tė mėdha edhe sa i pėrket ēmimeve tė shamponėve nė tė dy vendet edhe pse shiten nė tė njėjtin market. Shamponi “Panten Pro-V” prej 200 mililitrave nė Maqedoni kushton 208 denarė, kurse nė Gjermani 1.45 euro, respektivisht 90 denarė. (DW).

PS...ku pysna muvnaq....qe bash TASH njoni do shkoj ke arkadashcuk,ne do boj pazar.Ja u nap qmimin kur te kthehem....jedan byrek kushton 1.80 euro.
Ne Shqiperi mund te jete dhe me keq se ne Maqedoni. Pa i hyre detaje. Para 2 ditesh nje i njohuri im ishte ne Podgorice. Arrat e qeruara ishin 5 Euro. Ne Tirane, 1 kile arra te qeruara variojne nga 10900 (cmim oferte) deri ne 18000 lek te vjetra. Nuk po vazhdoj me me veren qe ka dale keto dite en treg apo me lloj lloj produktesh qe vijen nega jashte. Dje ne nje supermarket vajta te blej bollgur. Nuk e kishte cmimin ne raft dhe pyeta njeren.Me tha: e kemi cmim oferte dhe paguan me pak. Morra ate fleten dhe e pashe 500 gr bollgur origjina Turqi ,kushtonte 900 lek te vjetra / oferta 690 lek. Pagova leket qe me kerkoi me fature. Per momentin nuk reagova, por faturen e kam akoma. Bollgurin ma shiti me 900 lek. Ne kete mes nuk behet fjale per 420 lek te vjetra qe pagova me teper por me mashtrimin. E ke ne oferte? Pse m'a shet me cmimin e vjeter? Ajo qe vura re ne flete palosje ishte se shume produkte kishin ulje dhe bile goxha ulje. Te themi 25 deri 30 %. Dhe mendoni se pronari prape ka fitim. Para ca ditesh ka pasur nje emision ku ata qe rrisnin mandarina ankoheshin se i shisnin me shumice me 270 lek te vjetra dhe nuk i dilte te lanin as shpenzimet. Cmimi i mandarinave ne Tirane keto dite eshte nga 400 lek deri ne 900 lek te vjetra. Une nuk e di se sa i mbledhin me shumice mandarinat ne Greqi apo ne Spanje por jam i bindur se di jene me pak se 270 lek te vjetra per kile. Une vjet bera llogarine e njerit qe kishte 15.000 renje mandarina.Nje llogari fare banale dhe e pranoj qe mudn te kem bere dhe gabim.Te themi 15.000 me 40 kile per rrenje kemi 600.000 kile prodhim. Shumezuar me 270 lek kilja dhe pjesetuar me 1250 lek, qe eshte Euro na del shuma 129.600 Euro. Sikur kesaj t'i heqesh gjysmen (shpenzimet) ngelen 60.000 Euro qe i thone 5000 Euro ne muaj vetem nga mandarinat. A mund te mbillet toka ne mes te manadarinave per te prodhuar dicka tjeter(qepe,hudher,spinaq apo qofte dhe jonxhe) ? Vite me pare ne Itali shteti i mblidhte limonat me 80 lireta kilja. Nje koleg italian me tregonte se ne aktualisht ne Itali po vjen ulli nga Libia (dhe kjo ne perputhje me nje politike shteterore) i cili shtypet dhe nxirret vaj. Ata qe rrisin ullij ne Itali shpesh jane ngritur ne protesta. Keto dite kilja e qepes ne Shqiperi ka kapur 1000 e kusur leke te vjetr ,sepse u boll vjet dhe kete vit nuk e mbollen me. Shqiptaret jane majmune dhe nuk kane idene me te vogel te prodhimit apo biznesit. Nuk jam ne dijeni te magazinave frigoriferike dhe kapaciteteve te tyre , por bumi i mandarinave qe dalin ne treg tregon qe keto magazina ose nuk jane te mjaftueshme ose prodhuesit i sheshin direkt pa e konsideruar si opsion. E keni degjuar konceptin e KNOW HOW te gjermaneve ? Pse mos e konsiderojne shqiptaret kete koncept ne bujqesi ? Do te ishte me ekonomike qe kete manderine qe e sheshin me 270 lek ta perpunonin si leng, si recel, raki etc. Molla kalbet dhe flaket ne kanal. Pse nuk e bejne uthull molle. Uthulla e molles ne treg eshte 140 apo 150 lek nderkohe qe ka dhe uthull molle qe vjen nha jashte. Calvados eshte konjak qe francezet e nxjerrin nga molla.A i ka shkuar kujt ne mendje te prodhoje alkol ushqimor nga molla? As nje nuk e shpije ne mend qe pervec shitjes produktin bujqesor t'a perpunojne. Shume thjesht mund te prodhohet bollgur nga gruri (e kane prodhuar shqiptaret ne menyre primitive per shekuj). Shume thjesht misri mund te shitet i zjere dhe i paketuar (sic shitet en Europe). Shume thjesht mund te mbidhen bizelet dhe te shiten te thara ne dimer apo dhe mjell i tyre per te bere supe(shume e pasur me proteina).Rastet e perpunimit te produkteve jane pafund. Po te shikoni tregun shqiptar do te shikoni se eshet i tejmbhsur me mallra te huaja qe fare mire mund te prodhohen ne Shqiperi. Pse nuk prodhohen ? Se shqiptaret nuk punojne dhe leku del i teri jashte. Shqiptaret e duan cdo gje me frike.

P.S.
Ne shkallen ku banoj benin pordhe njerezit dhe nuk paguanin 10.000 lekeshin e mirembajtjes cdo muaj, Nje njeri i moshuar vinte cdo muaj dhe i mblidhte me shume mundime. Meqe katet e poshtme nuk paguanin per ashensorin e bene ashensore mavrine gjithe vrima djhe em celesa.Katet e poshtme harrojne se behen me pis per shkak se kalojne me shume persona. Beme disa here mbledhje per te vendosur dhe gjithnje po i njejti problem. U desh dhuna e shtetit - administratori qe vendosi Bashkia, qe banorete ne shkalle te paguajne tarifen mujore te mirembajtjes pa bere gek mek. Thone se ai adminitratori e merr rrogen e tij nga Bashkia , apo jo ? Dhe kjo del nga nje takse qe Bashkia e ka vene tek fatura e ujit 4200 lek te vjetra ne muaj. Pra nuk donim te paguanin 10.000 lek por paguajme 14 200 lek,gjithashtu dhe 1500 lek taksa e perkoheshme per arsimin. Te paktenn e fature nuk e aplikojne TVSH mbi taksat se me pare e aplikonin mbi to.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-12-2018, 08:22   #28
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,422 Times in 6,365 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Shqiptaret jashtė Atdheut!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Ne Shqiperi mund te jete dhe me keq se ne Maqedoni. Pa i hyre detaje. Para 2 ditesh nje i njohuri im ishte ne Podgorice. Arrat e qeruara ishin 5 Euro. Ne Tirane, 1 kile arra te qeruara variojne nga 10900 (cmim oferte) deri ne 18000 lek te vjetra. Nuk po vazhdoj me me veren qe ka dale keto dite en treg apo me lloj lloj produktesh qe vijen nega jashte. Dje ne nje supermarket vajta te blej bollgur. Nuk e kishte cmimin ne raft dhe pyeta njeren.Me tha: e kemi cmim oferte dhe paguan me pak. Morra ate fleten dhe e pashe 500 gr bollgur origjina Turqi ,kushtonte 900 lek te vjetra / oferta 690 lek. Pagova leket qe me kerkoi me fature. Per momentin nuk reagova, por faturen e kam akoma. Bollgurin ma shiti me 900 lek. Ne kete mes nuk behet fjale per 420 lek te vjetra qe pagova me teper por me mashtrimin. E ke ne oferte? Pse m'a shet me cmimin e vjeter? Ajo qe vura re ne flete palosje ishte se shume produkte kishin ulje dhe bile goxha ulje. Te themi 25 deri 30 %. Dhe mendoni se pronari prape ka fitim. Para ca ditesh ka pasur nje emision ku ata qe rrisnin mandarina ankoheshin se i shisnin me shumice me 270 lek te vjetra dhe nuk i dilte te lanin as shpenzimet. Cmimi i mandarinave ne Tirane keto dite eshte nga 400 lek deri ne 900 lek te vjetra. Une nuk e di se sa i mbledhin me shumice mandarinat ne Greqi apo ne Spanje por jam i bindur se di jene me pak se 270 lek te vjetra per kile. Une vjet bera llogarine e njerit qe kishte 15.000 renje mandarina.Nje llogari fare banale dhe e pranoj qe mudn te kem bere dhe gabim.Te themi 15.000 me 40 kile per rrenje kemi 600.000 kile prodhim. Shumezuar me 270 lek kilja dhe pjesetuar me 1250 lek, qe eshte Euro na del shuma 129.600 Euro. Sikur kesaj t'i heqesh gjysmen (shpenzimet) ngelen 60.000 Euro qe i thone 5000 Euro ne muaj vetem nga mandarinat. A mund te mbillet toka ne mes te manadarinave per te prodhuar dicka tjeter(qepe,hudher,spinaq apo qofte dhe jonxhe) ? Vite me pare ne Itali shteti i mblidhte limonat me 80 lireta kilja. Nje koleg italian me tregonte se ne aktualisht ne Itali po vjen ulli nga Libia (dhe kjo ne perputhje me nje politike shteterore) i cili shtypet dhe nxirret vaj. Ata qe rrisin ullij ne Itali shpesh jane ngritur ne protesta. Keto dite kilja e qepes ne Shqiperi ka kapur 1000 e kusur leke te vjetr ,sepse u boll vjet dhe kete vit nuk e mbollen me. Shqiptaret jane majmune dhe nuk kane idene me te vogel te prodhimit apo biznesit. Nuk jam ne dijeni te magazinave frigoriferike dhe kapaciteteve te tyre , por bumi i mandarinave qe dalin ne treg tregon qe keto magazina ose nuk jane te mjaftueshme ose prodhuesit i sheshin direkt pa e konsideruar si opsion. E keni degjuar konceptin e KNOW HOW te gjermaneve ? Pse mos e konsiderojne shqiptaret kete koncept ne bujqesi ? Do te ishte me ekonomike qe kete manderine qe e sheshin me 270 lek ta perpunonin si leng, si recel, raki etc. Molla kalbet dhe flaket ne kanal. Pse nuk e bejne uthull molle. Uthulla e molles ne treg eshte 140 apo 150 lek nderkohe qe ka dhe uthull molle qe vjen nha jashte. Calvados eshte konjak qe francezet e nxjerrin nga molla.A i ka shkuar kujt ne mendje te prodhoje alkol ushqimor nga molla? As nje nuk e shpije ne mend qe pervec shitjes produktin bujqesor t'a perpunojne. Shume thjesht mund te prodhohet bollgur nga gruri (e kane prodhuar shqiptaret ne menyre primitive per shekuj). Shume thjesht misri mund te shitet i zjere dhe i paketuar (sic shitet en Europe). Shume thjesht mund te mbidhen bizelet dhe te shiten te thara ne dimer apo dhe mjell i tyre per te bere supe(shume e pasur me proteina).Rastet e perpunimit te produkteve jane pafund. Po te shikoni tregun shqiptar do te shikoni se eshet i tejmbhsur me mallra te huaja qe fare mire mund te prodhohen ne Shqiperi. Pse nuk prodhohen ? Se shqiptaret nuk punojne dhe leku del i teri jashte. Shqiptaret e duan cdo gje me frike.

P.S.
Ne shkallen ku banoj benin pordhe njerezit dhe nuk paguanin 10.000 lekeshin e mirembajtjes cdo muaj, Nje njeri i moshuar vinte cdo muaj dhe i mblidhte me shume mundime. Meqe katet e poshtme nuk paguanin per ashensorin e bene ashensore mavrine gjithe vrima djhe em celesa.Katet e poshtme harrojne se behen me pis per shkak se kalojne me shume persona. Beme disa here mbledhje per te vendosur dhe gjithnje po i njejti problem. U desh dhuna e shtetit - administratori qe vendosi Bashkia, qe banorete ne shkalle te paguajne tarifen mujore te mirembajtjes pa bere gek mek. Thone se ai adminitratori e merr rrogen e tij nga Bashkia , apo jo ? Dhe kjo del nga nje takse qe Bashkia e ka vene tek fatura e ujit 4200 lek te vjetra ne muaj. Pra nuk donim te paguanin 10.000 lek por paguajme 14 200 lek,gjithashtu dhe 1500 lek taksa e perkoheshme per arsimin. Te paktenn e fature nuk e aplikojne TVSH mbi taksat se me pare e aplikonin mbi to.
Tashti nuk dua te hyj ne detaje te VJETRA,por me qe ra fjala....ne kohen e dulles, ne TIRANE,CDO te DJELE kishte LISTE PALLATI ose...kati i pare(beni,leshi dhe asdreqi) me 1.12.X vit,me 8.12.X vit(drague,z dh y-loni).Me 15.12 te po atij VITI....cool shqype,shoku tanku,akrepi.Dhe ne datat PERKATESE si VIJIM per PERSENE.

PS: kisha ndermend tja KELLCISJA me ndonje BALET rus (tek tema MUZIKES) ,por e kqyra me adekuate,mos me bo <sherr> me arrnautet pa maru viti vjeter.

KLM apo CHAPEAU.

Njoni tani per do shpenzime,duke vajt ne Bank te kqyri konton se nuk i dihet.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-12-2018, 08:36   #29
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,623
Thanks: 0
Thanked 1,591 Times in 1,235 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptaret jashtė Atdheut!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Tashti nuk dua te hyj ne detaje te VJETRA,por me qe ra fjala....ne kohen e dulles, ne TIRANE,CDO te DJELE kishte LISTE PALLATI ose...kati i pare(beni,leshi dhe asdreqi) me 1.12.X vit,me 8.12.X vit(drague,z dh y-loni).Me 15.12 te po atij VITI....cool shqype,shoku tanku,akrepi.Dhe ne datat PERKATESE si VIJIM per PERSENE.

PS: kisha ndermend tja KELLCISJA me ndonje BALET rus (tek tema MUZIKES) ,por e kqyra me adekuate,mos me bo <sherr> me arrnautet pa maru viti vjeter.

KLM apo CHAPEAU.

Njoni tani per do shpenzime,duke vajt ne Bank te kqyri konton se nuk i dihet.
Mos me permend banken. Komisionet me te shtrenjta bankare ne Europe. Nuk di si eshte ne Gjermani por mendoj se nuk te mbajne me shume se 10 apo 12 Euro per transferta nderkombetare bankare qofte dhe 15.000 Euro. Shqipot te mbajne 25 Euro si per 1000 Euro dhe åo ashtu dhe per 3000 Euro. Me shume nuk e di. Shkon ne banke te shesin dhe mend dhe vene duart ne zjarr per komisionet bankare te bankave europiane.


Ne vitet 60 apo 70 te djelen dilnin njerezia dhe pastronin rreth e rrotull pallatit, Mos dilje po deshe. Sot rreth e rrotull pallateve ka plehra me shumice. Ky popull do dhune. Dhune dhe vetem dhune. Mbas nje 300 vjetesh me kismet e shikojme. Kush ka ndermend per replike para se te flase le te kujtoje se asnje vend europian nuk ka ardhur ketu ku eshte pa kaluar ne diktature te mirefillte te pakten ne shekullin e kaluar.Per te mos pare me shume ne te kaluaren e tyre. USA ??? Lexoni biografine e Linkolnit te kuptoni e c'eshte bere atje.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 27-12-2018 nė 08:46
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-12-2018, 08:59   #30
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,623
Thanks: 0
Thanked 1,591 Times in 1,235 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptaret jashtė Atdheut!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Tashti nuk dua te hyj ne detaje te VJETRA,por me qe ra fjala....ne kohen e dulles, ne TIRANE,CDO te DJELE kishte LISTE PALLATI ose...kati i pare(beni,leshi dhe asdreqi) me 1.12.X vit,me 8.12.X vit(drague,z dh y-loni).Me 15.12 te po atij VITI....cool shqype,shoku tanku,akrepi.Dhe ne datat PERKATESE si VIJIM per PERSENE.

PS: kisha ndermend tja KELLCISJA me ndonje BALET rus (tek tema MUZIKES) ,por e kqyra me adekuate,mos me bo <sherr> me arrnautet pa maru viti vjeter.

KLM apo CHAPEAU.

Njoni tani per do shpenzime,duke vajt ne Bank te kqyri konton se nuk i dihet.
ore Ben. Kam vene re qe ty te bejne hyrje dalje ne forum.Nuk me ka qelluar asnjehere rasti te shoh se perse te perjashtojne ty. Ti ke bere sherr me forumasit per baletin rus ? Si bashke forumas,te keshilloj ne menyre shoqerore te jesh me i permajtur, por nga ana tjeter, po qe se ke bere sherr per baletin rus as nuk ja vlen te harxhosh frymen .... Bota nuk ka pjelle 2 Nurejeve apo 7 Pyotr Ilyich Tchaikovsky. Po qe njerezit nuk e kuptojne kete apo e kane inat nje komb thjesht se ashtu i kane fryre ne vesh... do j'u kujtoja qe polaket dhe sot e kesaj dite duan t'i hane gjermanet te gjalle ose to pjekin ne hell,per krimet makabre qe gjermanet i bene fqinjeve te tyre polake ne luften e dyte boterore. Ka nje shprehje qe thote.... une nuk kam pse mbaj pergjegjesi per ato qe ka bere gjyshi im. E vertete kjo . Por kur ti vjen dhe me mburresh per gjyshin tend ...ate gjyshin tim qe e vrau gjyshi yt , mos e kishte pjelle pela? Popull. Gjykoni me mend tuaja dhe jo me mend e te tjereve, Jepi tjetrit ate qe meriton. Po qe se tjetri eshte me i zoti si ty (pavaresisht se eshte armiku yt), mundohu t'a njohesh mire,merr nga ai me te mirren dhe mbylli shtigjet. Vetem keshtu do jesh i pergatitur dhe nje hap para tij. Nuk sjell asnje perftim t'a shash tjetrin dhe te rrish en mut per vete. Popull ...kemi te zhutur ne mut prej vitesh. Po na mbyt muti yne, qe prodhojme cdo dite.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-01-2019, 13:37   #31
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,422 Times in 6,365 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptaret jashtė Atdheut!

Kaliforni, 3 tė vdekur dhe 4 tė plagosur nga tė shtėnat me armė.

Tė pakėn 3 persona raportohen tė vdekur dhe 4 tė tjerė rezultojnė tė plagosur nga tė shtėnat brenda njė qendre lojėrash fati nė Torrance tė Kalifornisė.

Tė shtėnat ndodhėn nė sallėn e lojėrave Gable House Bowl, nė orėt e para tė mėngjesi tė sė shtunės (5 janar).

Autoritet lokale raportojnė se tre meshkuj vdiqėn nė vendngjarje ndėrsa katėr meshkuj tė tjerė u plagosėn.

Mendohet se njė pėrleshje mes disa personave brenda qendrės sė lojėrave tė fatit u pėrshkallėzua nė tė shtėna me armė, por nuk dihet ende motivi i saktė i ngjarjes sė rėndė.

Policia u ka kėrkuar njerėzve tė qėndrojnė larg vendit tė ngjarjes.

Departamenti i Policisė sė Torrance tha nė njė postim paraprak nė Twitter se nga tė shtėnat e qėlluara ka pasur viktima tė shumta.

Njė dėshmitar tha pėr Los Angeles Times tha se u fsheh pėr 15 minuta pas njė banaku kur dėgjoi tė shtėnat me armė zjarri.

"Ne dėgjuam njė pėrleshje tė madhe pėrpara tė shtėnave. Vrapuam drejt banakut qė tė mbuloheshim,"-rrėfeu Jezusi Perez, duke treguar se dėgjoi rreth katėr tė shtėna armėsh.

Torrance ėshtė njė qytet bregdetar rreth 32 kilometra larg Los Anxhelosit.

PS.....shkruesi do i fusi i sy gjume.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-05-2019, 18:23   #32
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,466
Thanks: 1,683
Thanked 2,265 Times in 1,188 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptaret jashtė Atdheut!

ARBA KOKALARI, EURODEPUTETJA E PARĖ SHQIPTARE NĖ PARLAMENTIN EUROPIAN
Publikuar tek: BOTA, mė 00:02 27-05-2019Arba Kokalari ėshtė europarlamentarja mė e re, dhe shqiptarja e parė qė fiton njė ulėse nė Parlamentin Europian.

Politikania shqiptaro-suedeze jeton nė Stokholm dhe ėshtė pjesė e Partisė sė Moderuar.

Kjo forcė politike ka fituar 17.6 % tė votave, duke siguruar katėr eurodeputetė, ndėr ta edhe Kokalarin.

Arba Kokalari ka lindur nė Tiranė mė 27 nėntor 1986. Ajo ka mbajtur postin e sekretares ndėrkombėtare tė grupimit rinor tė Partisė sė Moderuar.\\

Burimi: newsbomb.al


Ja se cfar arrine shqiptaret jasht atdheut. Pasardhesit e atyre qe u shtypen e u masakruan me shume nga te gjithe gjate diktatures enveriane. Dikush shkruajti "mbesa e Musine Kokalarit Eurodeputete ne Parlamentin Europian, nipi i enverit ne burg per shitje droge..."
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg 96bd738ad96b122a4e10535ab6e7c6d1_L.jpg (19.9 KiloByte, 89 shikimet)
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-05-2019, 18:31   #33
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,466
Thanks: 1,683
Thanked 2,265 Times in 1,188 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptaret jashtė Atdheut!

Ilir Demalia/ Arba Kokalari ka shkuar nė Suedi nė vitin 1992 si e bija e ambasadorit tė emėruar tė Shqipėrisė nė Stokolm Bardhyl Kokalari.Sipas Ismail Kadaresė, ambasadori i Shqipėrisė nė Stokolm kishte pregatitur njė dosje kundėr shkrimtarit pėr mos ju dhėnė “Ēmimi Nobel” Ismail Kadaresė si njeri qė me letėrsinė e tij i ka shėrbyer diktaturės dhe i ipmlikuar me rregjimin komunist e.t.c.

“Njė ish-ambasador i Shqipėrisė nė Suedi, ka kundėrshtuar nominimin tim me kėtė ēmim. Ky ishte njė veprim skandaloz, saqė edhe vetė shtypi u mor gjatė me kėtė ēėshtje. E ē’ėshtė mė e keqja, ai ambasador ishte nga Gjirokastra”, do tė shprehej Kadare asokohe.

Ambasadori Kokalari e mohoi ateherė dhe e ka mohuar vazhdimisht kėtė akuzė.

Akuza e Kadaresė ndaj ambasadorit Kokalari nuk vėrtetohet.

Megjithėatė shkulmi i zemėrimit tė Kadaresė nuk ndaloi ashtu siē nuk di tė ndalojė Ai duke pėrdorur fuqinė e pushtetit si gjithmonė.

Sipas burimeve tepėr tė afėrta tė Presidentit Berisha nė atė kohė, Kadare i kėrkoi Presidentit tė shkarkojė ambasadorin Bardhyl Kokalari, gjė tė cilėn Berisha e kreu nė mėnyrė tė menjėhershme.

Pasi e thėrrasin nė Tiranė ambasadorin dhe i komunikojnė shkarkimin, Ai kthehet nė Stokolm dhe kėrkon strehim atje megjithė familje.

Arba u rrit nė Suedi si bija e njė ambasadori tė “dėbuar” nga vendi i vet. Nė kushte tė tjera normale ambasadori do ishte kthyer nė Shqipėri dhe fati Arbės nuk do tė dihej, por njė gjė do tė ishte e sigurtė qė nuk do tė ishte eurodeputete.

Nė kėtė rast Arba duhet tė jetė kaq “mirėnjohėse” sa t’i dėrgojė njė letėr falenderimi Ismail Kadarese dhe Sali Berishės
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg ilir-demalia.jpg (22.6 KiloByte, 89 shikimet)
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2019, 19:38   #34
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,422 Times in 6,365 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptaret jashtė Atdheut!

Kam vrare mendjen perse KETIJ,nuk ja fshijne HULUMTIMET....


E para....skam ngelur une ta llogjikoj KETE.
E dyta per sot mroma.....pasiqe eshte PACIFIST,forcat e erreta mendojne....sna prish HIQ pune,se masat DEBILESKE i kontrollojme ...ATA.Nersa ai afred qakua ka trojet nje PALLOSH ne fuqi te 10-te.
Hmmmmmmmmmmmmmmm Gjermania deri me 2020-n do e riska BIP ne 1.8%,ndersa VARREZAT me flamur qe tash...2%.Kush do i paguaje?
Juve DARAT moderatore me flamur.

AGRE ne...pssssssssssssssssssssssss.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2019, 20:40   #35
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,516
Thanks: 8,510
Thanked 6,557 Times in 2,754 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptaret jashtė Atdheut!

In den letzten 50 Jahren höre ich nur, dass Erdöl endlich ist. Heute:2019 sind die bekannten Vorkommen so hoch wie nie in der Geschichte
Und wieso gibts das meiste Erdöl dort, wo niemals Wälder waren?

kjo eshte gallata...


__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2019, 03:05   #36
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,113
Thanks: 147
Thanked 938 Times in 541 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqiptaret jashtė Atdheut!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Ilir Demalia/ Arba Kokalari ka shkuar nė Suedi nė vitin 1992 si e bija e ambasadorit tė emėruar tė Shqipėrisė nė Stokolm Bardhyl Kokalari.Sipas Ismail Kadaresė, ambasadori i Shqipėrisė nė Stokolm kishte pregatitur njė dosje kundėr shkrimtarit pėr mos ju dhėnė “Ēmimi Nobel” Ismail Kadaresė si njeri qė me letėrsinė e tij i ka shėrbyer diktaturės dhe i ipmlikuar me rregjimin komunist e.t.c.

“Njė ish-ambasador i Shqipėrisė nė Suedi, ka kundėrshtuar nominimin tim me kėtė ēmim. Ky ishte njė veprim skandaloz, saqė edhe vetė shtypi u mor gjatė me kėtė ēėshtje. E ē’ėshtė mė e keqja, ai ambasador ishte nga Gjirokastra”, do tė shprehej Kadare asokohe.

Ambasadori Kokalari e mohoi ateherė dhe e ka mohuar vazhdimisht kėtė akuzė.

Akuza e Kadaresė ndaj ambasadorit Kokalari nuk vėrtetohet.

Megjithėatė shkulmi i zemėrimit tė Kadaresė nuk ndaloi ashtu siē nuk di tė ndalojė Ai duke pėrdorur fuqinė e pushtetit si gjithmonė.

Sipas burimeve tepėr tė afėrta tė Presidentit Berisha nė atė kohė, Kadare i kėrkoi Presidentit tė shkarkojė ambasadorin Bardhyl Kokalari, gjė tė cilėn Berisha e kreu nė mėnyrė tė menjėhershme.

Pasi e thėrrasin nė Tiranė ambasadorin dhe i komunikojnė shkarkimin, Ai kthehet nė Stokolm dhe kėrkon strehim atje megjithė familje.

Arba u rrit nė Suedi si bija e njė ambasadori tė “dėbuar” nga vendi i vet. Nė kushte tė tjera normale ambasadori do ishte kthyer nė Shqipėri dhe fati Arbės nuk do tė dihej, por njė gjė do tė ishte e sigurtė qė nuk do tė ishte eurodeputete.

Nė kėtė rast Arba duhet tė jetė kaq “mirėnjohėse” sa t’i dėrgojė njė letėr falenderimi Ismail Kadarese dhe Sali Berishės
Propozon t'i japin dekorate ketij Kokalarit per floket e palare qe i varen artistikisht mbi hunde? Ka artiste qe i japin njerezimit dhe te tjere qe duken artiste.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2019, 06:27   #37
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,619
Thanks: 6,978
Thanked 8,229 Times in 5,265 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 386
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptaret jashtė Atdheut!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Propozon t'i japin dekorate ketij Kokalarit per floket e palare qe i varen artistikisht mbi hunde? Ka artiste qe i japin njerezimit dhe te tjere qe duken artiste.
te paskan shar idhullin? ai ne foto nuk eshte Kokalari
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2019, 13:29   #38
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 19,824
Thanks: 15,545
Thanked 9,390 Times in 5,437 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 275
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptaret jashtė Atdheut!

Shqipot jasht atdheut jan me te miret
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2019, 23:21   #39
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,113
Thanks: 147
Thanked 938 Times in 541 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqiptaret jashtė Atdheut!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
te paskan shar idhullin? ai ne foto nuk eshte Kokalari
Une nuk kam idhuj. Nuk vuaj as nga fobite primordiale.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-07-2019, 15:22   #40
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,422 Times in 6,365 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptaret jashtė Atdheut!

Gjalle ini mo..............


apo ruset APET.Se po te kqyresh biblat, te PARET do e hane...BOJSIT.

Por veda nuk besoj...
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur