Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Arti dhe Kultura Botėrore

Arti dhe Kultura Botėrore Mendime rreth artit dhe kulturės botėrore. Vlerat e pashuara tė gjenive botėrorė qė dhe sot mbeten tė paarritshėm. Kultura dhe arti qė dallon shtetet duke mahnitur njerėzit.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 13-12-2017, 17:50   #1
Aleandro
V.I.P
 
Avatari i Aleandro
 
Data e antarėsimit: Mar 2017
Posts: 604
Thanks: 90
Thanked 314 Times in 207 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 37
Aleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėm
Titani i Rilindjes sė Artė

Ai i patėdytė nė madhėshtinė e tij, nė qasjen e ngulmėt pėr tė rrokur pėrmasat e gjithėdijes e dritėshkėlqimit. Ėshtė fjala pėr Leonardo da Vinēin, i cili lindi mė 15 prill 1452 nė Ankiano tė Vinēit dhe u shua nė moshė 67-vjeēare, mė 2 maj 1519 nė Kėshtjellėn e Kluks tė Ambuazit. E ē'nuk ishte ai; piktor, skulptor, shkencėtar vizionar, dijetar, arkitekt, muzikant, matematicien, inxhinier, shpikės, anatomist, gjeolog, hartograf, botanist, dhe shkrimtar. Krejtkund ai shkėlqeu duke mbetur nė mbamendjen Rilindjes italiane si i paarritshėm. Bashkė me Mikelanxhelon dhe Raffaelin pėrbėn trininė e shenjtė tė Rilindjes sė Artė, periudhė e cila solli njė shkėputje tė hovshme cilėsore tė mjeteve shprehės, forcės sė kumtimit, finesės dhe tonit koloristik.

Gjenialiteti i tij ėshtė i pakrahasueshėm, atėditė e sot. Historia e artit nuk ka mundur tė na e mėkojė njė rast tė dytė tė atij titani qė derdhej nė njeriun e kuriozitetit tė pashuar dhe imagjinatės sė ethshme krijuese. Leonardo ėshtė konsideruar si njė nga piktorėt mė tė mėdhenj tė tė gjitha kohėrave dhe ndoshta personi me talentin mė tė gjithanshėm qė ka jetuar ndonjėherė. Shtrirja dhe thellėsia e interesave tė tij ishin tė pa shembullta, mendja dhe personaliteti i tij ishin mbinjerėzor. Ndėr veprat e tij, "Mona Liza" ėshtė portreti mė i famshėm; "Darka e Fundit", piktura mė e riprodhuar dhe mė debatuar fetare e tė gjitha kohėrave; vizatimi "Njeriu Vitruvian" konsiderohet si ikonė kulturale. Vetėm 15 nga pikturat e tij kanė mbijetuar, jo se kanė humbur, por shumė prej tyre Leonardo kurrė nuk i pėrfundoi, ose eksperimentonte me to. Konsiderohet si njė nga njerėzit mė tė talentuar qė kanė jetuar, dhe metodat e tij janė tė pazakonshme pėr kohėn kur jetoi. Pėr bashkėkohėsit e tij mund tė servirje vlerėsime tė ndryshme, gjeni, tė mėdhenj, virtuozė, por Leonardo da Vinēi ishte njė mjeshtėr.

A-Vataj
__________________
Jam rrezuar, jo prej aftesise e armiqve, por prej pabesise se miqve.
Aleandro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-12-2017, 17:52   #2
Aleandro
V.I.P
 
Avatari i Aleandro
 
Data e antarėsimit: Mar 2017
Posts: 604
Thanks: 90
Thanked 314 Times in 207 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 37
Aleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Titani i Rilindjes sė Artė

Disa nga punemet dhe skica te tij


__________________
Jam rrezuar, jo prej aftesise e armiqve, por prej pabesise se miqve.
Aleandro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-12-2017, 17:53   #3
Aleandro
V.I.P
 
Avatari i Aleandro
 
Data e antarėsimit: Mar 2017
Posts: 604
Thanks: 90
Thanked 314 Times in 207 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 37
Aleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Titani i Rilindjes sė Artė


__________________
Jam rrezuar, jo prej aftesise e armiqve, por prej pabesise se miqve.
Aleandro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur