Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Arti dhe Kultura Botėrore

Arti dhe Kultura Botėrore Mendime rreth artit dhe kulturės botėrore. Vlerat e pashuara tė gjenive botėrorė qė dhe sot mbeten tė paarritshėm. Kultura dhe arti qė dallon shtetet duke mahnitur njerėzit.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 27-01-2018, 20:05   #1
Aleandro
V.I.P
 
Avatari i Aleandro
 
Data e antarėsimit: Mar 2017
Posts: 604
Thanks: 90
Thanked 314 Times in 207 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 37
Aleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėm
Atehere quhej “LIRIA QĖ NDRIĒON BOTĖN”

Sot quhet thjesht “Shtatorja (Statuja) e Lirisė”. U realizua mė 1874 nga skulptori francez Auguste Bartholdi nė zbatim tė vendimit tė Republikės sė re franceze pėr t’u bėrė popujve tė Shteteve tė Bashkuara njė dhuratė simbolike pėr Pavarėsinė amerikane. Por frymėzimin pėr tė skulptori e kishte marrė gati gjysmė shekulli mė parė, qysh kur ishte 14 vjeē.

Gjatė kryengritjes sė vitit 1848 njė grup kryengritėsish, tė shkurajuar, ngurronin tė sulmonin njė barrikadė. Atėherė u shfaq njė vajzė e re, gati e moshės sė skulptorit tė ardhshėm, e cila rroku njė pishtar nė dorė dhe, pa ēarė kryet pėr plumbat, u vėrsul mbi barrikadėn duke tėrhequr ashtu mbas vetes edhe kryengritėsit. Kjo ishte pamja qė 14-vjeēarit iu ngulit nė mendje.

Statuja e Lirisė paraqet njė grua, njė femėr, pra nuk ėshtė pėr t’u habitur qė interesi i parė i parizianėve ishte tė zbulonin se kė vallė kishte pėrdorur pėr model skulptori. Njė pjesė e identifikuan me njė tė quajtur Irma, format skulpturore tė sė cilės i kishin shijuar shumė klientė tė Grand Seize-s, njė “cabinet particulier” nate i pasunarėve tė Parisit. Tė tjerė ishin tė bindur qė pėr model i kishte pozuar Celina, njė prostitutė e famshme nga Ohio, qė nė atė kohė punonte nėpėr Pigal. Skulptori u mbrojt duke thėnė qė pėr model kishte pėrdorur... t’ėmėn, d.m.th. nėnėn e vet.

Nuk janė pa interes pėrmasat e “Lirisė”. Beli: 8 m. Vithet: 10 m. Gjoksi: 12 m. Dora: 5.50 m. Hunda (shkabonjė): 1.12 m. Veshi: 0.90 m.

Vepra iu dorėzua zyrtarisht qeverisė amerikane mė 4 korrik 1884. Mbas njė viti, mė 15 maj 1885, u bart nė luftanijen “Isčre” e ēmontuar nė pjesė dhe e ndarė nė 210 arka. Mė 12 korrik 1886 nė ShBA filloi montimi. Mė 28 tetor tė po atij viti u motua edhe pjesa e fundit dhe u bė pėrurimi zyrtar nė prani tė presidentit Cleveland.

Mirėpo edhe nė Paris kishte njė koloni amerikane dhe ajo, si shpėrblim, i dhuroi Parisit njė kopje tė Statujės sė Lirisė nė miniaturė, qė u ngrit nė urėn e Grenelle-s. Njė kopje e dytė, po nė miniaturė, sot vizitohet nga turistėt nė kishėzėn e Muzeut tė Arteve dhe Mjeshtėrive nė Paris. Madje njė kopje tjetėr, sigurisht po nė miniaturė, mund tė vizitohet “falas” nė Kopshtin e Luksemburgut, nga ana e rrugės Guynemer. Edhe kopje tė tjera numėrohen dhe jo vetėm nė Francė.
/A-Plasari

Uploading image...
__________________
Jam rrezuar, jo prej aftesise e armiqve, por prej pabesise se miqve.
Aleandro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-01-2018, 20:07   #2
Aleandro
V.I.P
 
Avatari i Aleandro
 
Data e antarėsimit: Mar 2017
Posts: 604
Thanks: 90
Thanked 314 Times in 207 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 37
Aleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Atehere quhej “LIRIA QĖ NDRIĒON BOTĖN”
__________________
Jam rrezuar, jo prej aftesise e armiqve, por prej pabesise se miqve.
Aleandro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur