Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Analiza / Shkrime / Opinione

Analiza / Shkrime / Opinione Le tė “luajmė” sėbashku rolin e analistit dhe tė japim opinionet tona rreth tematikave tė ndryshme qė hasim pėrditė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 24-03-2018, 09:23   #101
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,961
Thanks: 6,869
Thanked 1,958 Times in 1,103 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 108
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: A thua, do tė kalojė/votohet Demarkacioni sot?

Ceshtja e patriotizmit shqiptar eshte dhe ka qene gjithmone beteje dicka enigmamtike skllaverore ne natyre. Dmth underdog. Kjo ne fakt nuk eshte dicka e keqe, por eshte e destinuar te humbasi si gjithmone statistikisht rrealisht, por eshte fitore e madhe ne sensin filozofik. Kjo tregon se jemi jemi shume shume individualista si rrace dhe nuk i besojm kurr njeri-tjetrit dhe askujt, prandaj edhe kemi shume akuzime tradhtie spiundheku pabesie ndaj njeri-tjetrit si asnje komb tjeter. Rraca shqiptare eshte the definition of chaos, but “where’s chaos there’s life” dhe kjo eshte dicka shume e admirueshme ne sensin filozofik, sepse prodhojm njekohesisht qeniet me te uleta ne universe, por edhe qeniet me te zhvilluara shpirtrore te bukura ne universe, prandaj edhe me merr malli per shqiperine kto kohet e fundit, cuz “where’s chaos there’s life”.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-03-2018, 09:30   #102
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,644
Thanks: 4,304
Thanked 4,611 Times in 3,066 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 249
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A thua, do tė kalojė/votohet Demarkacioni sot?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
Pas demarkacionit ju kane mbet edhe dy kushte :
1) republika srpska mbrenda kosovos; ky asht obligim qe kane propozue : hashim thaēi me ēollakun e vete (nje lloj zagari hijene e fshehte serbe) blerim shala, i bir shkine, xhavit halit legeni, kadri veseli, vjosa osmani, isa Mustafa,minoritarja truke nga Prizreni dhe dashnorja e shkjaut gjuriē, edita tahiri, veton stefanoviē surroi dhe nja 4-5 shkerdhata tjera...ky kusht do te kryhet diteve ne vijim sepse hashim thaēi ka dhane urdhen me e krijue sa ma shpejt ate republiken e trete serbe, dje nga brukselthi pikerisht ne momentin kur ekipi i vajzave te reja te hendbollit te kosovos ndodheshin ne rrezik per jete, te rrethuara nga milicia serbe e armatosun deri n'dhambe ne kryeqytetin e hashimit, n'Beograd.
2)pasi te krijohet ajo republika e trete sipas 1244-tes dhe t'i merrni liēna kartat dhe pasoshat e shtetit tuaj ame, serbise, ma nuk keni nevoje ma ju hjek vizat : serbeve iu jane hjek vizat qe moti.
Nese ka pakjartesi, fshatari francez* asht ketu pari me dhane t'gjitha detajet...

________________________

* i mire, i keq, francezi asht francez dhe nuk duron kurre me u gjunjezue e me u bo skllav i sllaveve te jugut se ka shpirt te njeriut te lire e krenar, e per lirine dhe krenarine e vete asht ne gjendje me ia pre koken edhe mbretit e mbretereshes por nuk perulet kurre !

Fshatundari franēez, jo rralle i shkruan gjerat ne j'aime a fou. Meqe po bie dhafi ose ke harruar ne kronologjine e zhvillimeve politike, apo fshatari franqez ato dite ka qene ne ara dhe nuk i kujtohen.

Demarkacioni, Asociacioni nuk jane ēeshtje te dy diteve dhe dihet kush i ka inicuar e propozuar. Tani edhe tjetra fshatari franqez, meqe nje kohe te gjate kemi pasur rastin te diskutonim ne mediume, une fshatundarin franqez e kam e njohur si nder adhuruesit dhe fansat e flakte dhe bindjen per Hashim „ēlirimtarin“, qe tani e quan Hashim maxhupi pastaj evolucioni i zhvillimeve i ndryshoj rrugen.

Thuaj qe nuk ka qene keshtu ?
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-03-2018, 09:32   #103
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,635
Thanks: 6,990
Thanked 8,236 Times in 5,270 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A thua, do tė kalojė/votohet Demarkacioni sot?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Edvin83 Shiko postimin
Qenkan mbledhė qelbėsirat duke uru njėri-tjetrin...shkjaut nuk iu desh fare tė luftonte kėtė rradhė. Luftuan filoshkijet me shqiptarėt, pėr me i dhanė tokė shqiptare shkjaut.
zdavo druzhe kapetan
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-03-2018, 09:34   #104
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,644
Thanks: 4,304
Thanked 4,611 Times in 3,066 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 249
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A thua, do tė kalojė/votohet Demarkacioni sot?

pse edhe ky eshte Gollo a ?
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-03-2018, 09:53   #105
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,635
Thanks: 6,990
Thanked 8,236 Times in 5,270 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A thua, do tė kalojė/votohet Demarkacioni sot?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
pse edhe ky eshte Gollo a ?
e kemi trem gollon nuk po duket mo
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-03-2018, 09:55   #106
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,644
Thanks: 4,304
Thanked 4,611 Times in 3,066 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 249
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A thua, do tė kalojė/votohet Demarkacioni sot?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
e kemi trem gollon nuk po duket mo
Boll i ndihmuam ta gjeje identitetin e humbur ne malet e Gollos, ēfare priste me shume
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-03-2018, 22:05   #107
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,644
Thanks: 4,304
Thanked 4,611 Times in 3,066 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 249
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A thua, do tė kalojė/votohet Demarkacioni sot?

Demko, nigoje, nigoje ka luftuar Uqka Kosoves, prej 15 kateshit deri ne Reke te Keqe te Gjakoves


__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-09-2019, 01:04   #108
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,818
Thanks: 11,238
Thanked 6,125 Times in 2,891 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 189
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: A thua, do tė kalojė/votohet Demarkacioni sot?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Hmmmmmmmmmmmmmmmmm....

Delawie: Votoni pėr ratifikimin e demarkacionit.

Ambasadori amerikan nė Prishtinė, Greg Delawie, u ka bėrė thirrje tė gjithė deputetėve tė Kuvendit tė Kosovės tė votojnė pėr ratifikimin e demarkacionit tė kufirit me Malin e Zi.
Delawie po pėrcjell nga afėr punimet e Kuvendit, prej nga edhe ka adresuar mesazhet e tij politike.

“Sot ėshtė njė ditė e rėndėsishme. Sot Kuvendi i Kosovės ka mundėsi qė tė ecė pėrtej kėtij debati kokėfortė pėr kufirin dhe tė shėnojė njė fitore pėr qytetarėt”, theksoi Delawie.

Po aq sa kjo ēėshtje ėshtė e rėndėsishme pėr liberalizimin e vizave, aq ėshtė e rėndėsishme edhe pėr zgjidhjen ēėshtjes sė kufirit me njė shtet aleat, miqėsor, me njė shtet anėtar tė NATO-s, me Malin e Zi, tha Delawie.

U bėj thirrje tė gjithė deputetėve tė votojnė pėr ratifikimin e marrėveshjes. Abstenimi apo mungesa nė sallė paraqet votė kundėr marrėveshjes dhe kundėr interesave tė qytetarėve”, tha ambasadori amerikan.

Po habitem sė tepėrmi se me sa shumė mund disa njerėz po punojnė pėr t’i ndaluar tė rinjtė e Kosovės tė udhėtojnė tė lirė nė Evropė. Mos i lini qytetarėt nė izolim. Votojeni kėtė marrėveshje, theksoi Delawie.

PS: qe mos te lodhen shume qudiberesit....apo e do ne SHQIP????
Prit me muaj, e prit me vjet
Puhka e Lilės, s'po kėrset!

Demarkacioni i votua... a u hoq izolimi?!
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur