Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Arti dhe Kultura Botėrore

Arti dhe Kultura Botėrore Mendime rreth artit dhe kulturės botėrore. Vlerat e pashuara tė gjenive botėrorė qė dhe sot mbeten tė paarritshėm. Kultura dhe arti qė dallon shtetet duke mahnitur njerėzit.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 14-05-2018, 18:44   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,090
Thanks: 8,064
Thanked 3,693 Times in 1,960 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Filozofi francez : Asnjė kryetar shteti nuk ka tė drejtė tė falė nė emėr tė viktimave


Filozofi i shquar francez pėr Kosovėn: Asnjė kryetar shteti nuk ka tė drejtė tė falė nė emėr tė viktimave
Shkrimtari dhe pėrkthyesi Idlir Azizaj ka kujtuar qėndrimin e filozofit tė shquar francez Jacques Derrida pėr “faljen”, kur ai kishte marrė shembull Kosovėn.
I ftuar nė emisionin CODEX tė KTV-sė, ku ai ka folur edhe pėr Derrida-n, filozofin e shquar tė Dekonstruktimit, Azizaj ka thėnė se sa i takon Kosovės, “falja mund tė kryhet nė mėnyrė personale, por nuk mund tė merret si e tillė nė rang etik apo ligjor”.
I pyetur nga gazetari Michel Vieworka nėse “nė situatat mė tė tmerrshme, si nė Afrikė dhe nė Kosovė, a nuk bėhet fjalė, pikėrisht pėr njė barbari afėrsie, ku krimi ėshtė nyjėzuar mes njerėzish qė njihen”, filozofi i mirėnjohur francez Jacques Derrida, ishte pėrgjigjur: “E quaj tė padrejtė njėherėsh nga respekti pėr viktimat e krimeve mizore (asnjė kryetar shteti nuk ka tė drejtė tė falė nė vendin e tyre) dhe nga respekti pėr kuptimin e kėsaj fjale, pėr pakushtėzueshmėrinė e pabindshme, jo-ekonomike, a-politike dhe jo-strategjike qė ajo pėrshkruan”.
_____________________________________________
https://www.koha.net/kulture/93132/f...-te-viktimave/
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-05-2018, 18:55   #2
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,515
Thanks: 3,656
Thanked 2,951 Times in 1,999 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Filozofi francez : Asnjė kryetar shteti nuk ka tė drejtė tė falė nė emėr

Njeriu gjykon nese duhet te fali ose jo kur fajtori kerkon nje ndjese te sinqerte. Ka kerkuar njeri ndjese per genocidin e ushtruar per me shume se nje shekull ndaj shqiptareve?
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur