Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Shkenca dhe jeta > Zhvillime, Teknologji tė Reja

Zhvillime, Teknologji tė Reja Diskutime mbi teknologjine e fundit, ndikimi i tyre ne jeten e perditshme

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 01-12-2018, 19:40   #21
Ice
V.I.P
 
Avatari i Ice
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 1,573
Thanks: 28
Thanked 29 Times in 19 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Ice ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: 10 mėnyra se si Japonia ėshtė 10 vjet perpara botes

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Ktu je gabim, norvegjia e manxhon buxhetin e shtetit me mire se asnje vend ne bote. Eshte shtet kapitalist por sistem socialist. Dmth shteti norvegjez ka investime ne stock market me shume se asnje shtet ne bote. Shteti Norvegjez rreagon si firm private me buxhetin dhe ka investuar parate ne rreth 10.000 kompani te ndryshme perfshi apple. Kjo do thote qe edhe kur voji te shterret norvegjia ka para te madhe si shtet.
Ky eshte modeli i te ardhmes, shteti kapitalist privat ne skene boterore por sistetmi per popullin socialist. Prandaj norvegjia ka buxhetin shteteror me te pasur be bote sepse e kane menaxhuar smart.
Po norvegji ka gas, mineral, voj edhe nje dite ato shterren pra eshte no brainer qe kane ba investime. kjo eshte diqka qe duhet per me mbajt buxhetin. por a kishin qene aq te pasur pa ate ?

por kalxom ti qka ka kriju Norvegjia ne shkence apo ne mjekesi apo keshtu ne pergjithesi?

Tash nuk po foli per rruget apo trafik qe kishin mujt me ba 100 her ma mir.

Norvegjia i ka nje prej kancerat me te nalt ne bote kurse Japonia i ka nje prej kancerat me te ulet ne bote edhe pse eshte nje prej popullat qe jetojn me te gjate.
Ice nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-12-2018, 19:47   #22
Ice
V.I.P
 
Avatari i Ice
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 1,573
Thanks: 28
Thanked 29 Times in 19 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Ice ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: 10 mėnyra se si Japonia ėshtė 10 vjet perpara botes

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
Beast shko provoje njeher , kap ndonje japonezke bukuroshe
Me te kalxu drejt mu nuk me pelqejn femra te Asis aq shume , a ka bile te bukra nga ato venda ? Naj shembul ?

Kam pa do Vietnameze qe jane hot por une kam preference per femra te bardha apo Caucasoid sikur Europe, North Africa, Middle East, Latina edhe kam pa do femra te bukra nga Filipine edhe Amerik te jugores, kto jane rrace mongoloid ma merr mendja. por nejse femra te bukra ka gjithkun.

Jane edhe do Zezake qe me pelqejn qe jane hot apo mulatto por nuk kisha ba thmi me to apo marredhenie.
Ice nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-12-2018, 19:51   #23
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 19,922
Thanks: 15,614
Thanked 9,450 Times in 5,477 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 277
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 10 mėnyra se si Japonia ėshtė 10 vjet perpara botes

Jane te limituar sepse eshte vend I ftohte , jo shume I pershtatshem per gjera te tjera , e gjithe zgjuarsia qendron tek menaxhimi I parave , nese do nje jete te qete e ben atje , pa shume aventura , nese kerkon kete tjeren e do nje jete me te paparshikueshme duhet te shkosh ne vende te ngrohta …

sa per shijet I paske te shumllojshme , haha

kam degjuar qe kane shkuar shume Angleze andej dhe shikon psh Japoneze bjonde … ai po qe eshte kombinim ! lol
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-12-2018, 19:52   #24
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 23,278
Thanks: 1,894
Thanked 2,095 Times in 1,574 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 10 mėnyra se si Japonia ėshtė 10 vjet perpara botes

Norvegjia per te qene ende me mire duhet te deboj te zinjt dhe ata mjekroshat e arabise
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-12-2018, 19:54   #25
Ice
V.I.P
 
Avatari i Ice
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 1,573
Thanks: 28
Thanked 29 Times in 19 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Ice ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: 10 mėnyra se si Japonia ėshtė 10 vjet perpara botes

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Kohe e humbur me kete...IDIOTIN.

Sa keq,
Cfar idioti ?

Eshte e vertet qe shumica e racizmin qe e shef neper bote eshte ndaj meshkujve. Me ja marr te huaj femrat veq simbolizon fitore. kurgja tjeter. prape se prape munesh me qene racist apo xenephobe.

Une kam plot shok emigranta ketu zezak, arab, kurd ,syrian, somalez , cka dush.. krejt deep down jane racista.. ka edhe Norvegjez racista por ata dalin ma pak racista se te huaj ne eksperiencen tem.

Kta edhe qe jane racista shkojn me femra te huaj qysh i pelqen por kur e shohin nje femer tyne me nje te huaj i hin inati. Kjo eshte e vertet.
Ice nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-12-2018, 19:56   #26
Socio
........
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 8,944
Thanks: 7,765
Thanked 6,535 Times in 2,762 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 206
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 10 mėnyra se si Japonia ėshtė 10 vjet perpara botes

Mua nuk me ka pelqyer Tokio. Kishte shume shume tollovi dhe dhomat sa nje WC te vogla i kishin. Mungese te madhe hapsire kishte. Vend tjeter nuk kam qene !
border=
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-12-2018, 20:00   #27
Ice
V.I.P
 
Avatari i Ice
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 1,573
Thanks: 28
Thanked 29 Times in 19 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Ice ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: 10 mėnyra se si Japonia ėshtė 10 vjet perpara botes

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
Jane te limituar sepse eshte vend I ftohte , jo shume I pershtatshem per gjera te tjera , e gjithe zgjuarsia qendron tek menaxhimi I parave , nese do nje jete te qete e ben atje , pa shume aventura , nese kerkon kete tjeren e do nje jete me te paparshikueshme duhet te shkosh ne vende te ngrohta …

sa per shijet I paske te shumllojshme , haha

kam degjuar qe kane shkuar shume Angleze andej dhe shikon psh Japoneze bjonde … ai po qe eshte kombinim ! lol
Mos me keqkupto Norvegjia mua me pelqen keshtu ne pergjithesi edhe pse kishin mujt me i ba do gjera ma mir, por nuk ka shtet perfekt Kur e kritikoj une Norvegjin veq per te mir e kom edhe ma mir ketu se shumica shtet tjera per me jetu kualitet.

Ndoshta rri ketu apo ndoshta dal dikun tjeter ku muna me i ba intereset e mia ma mir ... ose muna me jetu ne dy shtete edhe mi ndru qysh du .. veq a ki lek edhe investime ... rri pak ni shtet ma nxet , shkoj prape ne norvegji kur kam qef etc.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Ice : 01-12-2018 nė 20:07
Ice nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-12-2018, 20:02   #28
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,424 Times in 6,365 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 10 mėnyra se si Japonia ėshtė 10 vjet perpara botes

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beast Shiko postimin
Cfar idioti ?

Eshte e vertet qe shumica e racizmin qe e shef neper bote eshte ndaj meshkujve. Me ja marr te huaj femrat veq simbolizon fitore. kurgja tjeter. prape se prape munesh me qene racist apo xenephobe.

Une kam plot shok emigranta ketu zezak, arab, kurd ,syrian, somalez , cka dush.. krejt deep down jane racista.. ka edhe Norvegjez racista por ata dalin ma pak racista se te huaj ne eksperiencen tem.

Kta edhe qe jane racista shkojn me femra te huaj qysh i pelqen por kur e shohin nje femer tyne me nje te huaj i hin inati. Kjo eshte e vertet.
Mua me habit kjo nacionalizmi juaj tu bo pushime.
Cfar mendoj une?Kur serbi ja u jebatce MAMIN...dil ne front.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-12-2018, 20:19   #29
Ice
V.I.P
 
Avatari i Ice
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 1,573
Thanks: 28
Thanked 29 Times in 19 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Ice ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: 10 mėnyra se si Japonia ėshtė 10 vjet perpara botes

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Mua me habit kjo nacionalizmi juaj tu bo pushime.
Cfar mendoj une?Kur serbi ja u jebatce MAMIN...dil ne front.
Cfar nacionalizmi je ka fol bre burr ? Une veq po them se njerz te huaj jane rracista vet edhe pse i pelqejn femra te huaj.

Une kam qene ne konfliktet e Kosoves. Une jom patriot edhe kisha qene nje nga atyne ma i pari ne front n'qoft kish provu Serbia diqka, hiq mos ta nin... une jom kusheri me ushtarak te Drenices qe kane qene ne Kosove dhe kane luftu per Kosoven. Ate mentalitet une e kom ne gjak. Si shtet kisha pas qef me pa Shqiperin etnike mu ba force dhe me shku perpara.

Me shku perpara ne ekonomi, me qel pune, mu bashku, Me kriju nje USHTRI TE FORT per me mbrojt shtetin tone ndaj armiku, mu ba popull ushtarak.

Une e du popullin tem. Nuk du me pa tu u zhduk. E du rracen tem.


E pash ne tem tjeter do prej ju po doni me i marr 600,000 refugjate ne Shqiperi pa e dit kush jane kta njerz apo cka kane ba. kjo eshte gati gjysa e popullit e Shqiperis o shok. Ju po m'doket po doni me zhduk rracen Shqiptar dhe me marr refugjate qe jane racista vet ne shumice por kane qef me shku ne shtete te huaj edhe me kalu me femra te huaj por nuk kane qef mu integru apo mu ba pjes e popullit.

Mos fol per mu se ti mu nuk me njoh apo kush jom une. Ne ket rast une e perkrahi ate Kastriotin1443 100% .

Ka njerz te mir ne cdo popull dhe kualitet dhe asi njerz jane ndoshta mir me i marr por jane minoritete, te veqante. Njerz te rralle.

Tung se s'kom nerva me fol me njerz keshtu.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Ice : 01-12-2018 nė 20:24
Ice nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-12-2018, 20:41   #30
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,424 Times in 6,365 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 10 mėnyra se si Japonia ėshtė 10 vjet perpara botes

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beast Shiko postimin
Cfar nacionalizmi je ka fol bre burr ? Une veq po them se njerz te huaj jane rracista vet edhe pse i pelqejn femra te huaj.

Une kam qene ne konfliktet e Kosoves. Une jom patriot edhe kisha qene nje nga atyne ma i pari ne front n'qoft kish provu Serbia diqka, hiq mos ta nin... une jom kusheri me ushtarak te Drenices qe kane qene ne Kosove dhe kane luftu per Kosoven. Ate mentalitet une e kom ne gjak. Si shtet kisha pas qef me pa Shqiperin etnike mu ba force dhe me shku perpara.

Me shku perpara ne ekonomi, me qel pune, mu bashku, Me kriju nje USHTRI TE FORT per me mbrojt shtetin tone ndaj armiku, mu ba popull ushtarak.

Une e du popullin tem. Nuk du me pa tu u zhduk. E du rracen tem.


E pash ne tem tjeter do prej ju po doni me i marr 600,000 refugjate ne Shqiperi pa e dit kush jane kta njerz apo cka kane ba. kjo eshte gati gjysa e popullit e Shqiperis o shok. Ju po m'doket po doni me zhduk rracen Shqiptar dhe me marr refugjate qe jane racista vet ne shumice por kane qef me shku ne shtete te huaj edhe me kalu me femra te huaj por nuk kane qef mu integru apo mu ba pjes e popullit.

Mos fol per mu se ti mu nuk me njoh apo kush jom une. Ne ket rast une e perkrahi ate Kastriotin1443 100% .

Ka njerz te mir ne cdo popull dhe kualitet dhe asi njerz jane ndoshta mir me i marr por jane minoritete, te veqante. Njerz te rralle.

Tung se s'kom nerva me fol me njerz keshtu.
Ti je me KURAC se turku 1443.

Fatkeqesi qe ka DEBILLA si puna jote.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-12-2018, 20:42   #31
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,961
Thanks: 6,869
Thanked 1,957 Times in 1,102 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 108
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: 10 mėnyra se si Japonia ėshtė 10 vjet perpara botes

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beast Shiko postimin
Po norvegji ka gas, mineral, voj edhe nje dite ato shterren pra eshte no brainer qe kane ba investime. kjo eshte diqka qe duhet per me mbajt buxhetin. por a kishin qene aq te pasur pa ate ?

por kalxom ti qka ka kriju Norvegjia ne shkence apo ne mjekesi apo keshtu ne pergjithesi?

Tash nuk po foli per rruget apo trafik qe kishin mujt me ba 100 her ma mir.

Norvegjia i ka nje prej kancerat me te nalt ne bote kurse Japonia i ka nje prej kancerat me te ulet ne bote edhe pse eshte nje prej popullat qe jetojn me te gjate.
Norvegjia po ben 2000 kilometra coastal highway qe eshte projekti i inxhinjerise me i komplikuar ne bote. Do kaloje rruga nen det mbi dete neper male siper malesh do jete rruga me spektakulare ne bote qe kushton 47 billion dollar.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-12-2018, 20:50   #32
Ice
V.I.P
 
Avatari i Ice
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 1,573
Thanks: 28
Thanked 29 Times in 19 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Ice ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: 10 mėnyra se si Japonia ėshtė 10 vjet perpara botes

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Norvegjia po ben 2000 kilometra coastal highway qe eshte projekti i inxhinjerise me i komplikuar ne bote. Do kaloje rruga nen det mbi dete neper male siper malesh do jete rruga me spektakulare ne bote qe kushton 47 billion dollar.
Kjo nuk eshte e vertet hiq edhe kerkun nuk e kom lexu. Une jetoj ne Norvegji edhe pse nuk i lexoj ma gazetat aq shume sepse shume gossip. ti plot gjera je tu thane per Norvegjin qe nuk jane te vertet hiq.

Ndoshta ti je tu fol per rrugen qe dojn me marru ne 2050

https://www.tu.no/artikler/vil-ha-ne...r-siden/222865

Qe kom me qene 1990 km ma e gjate por kjo eshte ne 2050. Norvegjia u pas duft me i ba keto gjera ma heret. moti. thjesht.
Ice nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-12-2018, 20:56   #33
Ice
V.I.P
 
Avatari i Ice
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 1,573
Thanks: 28
Thanked 29 Times in 19 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Ice ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: 10 mėnyra se si Japonia ėshtė 10 vjet perpara botes

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Ti je me KURAC se turku 1443.

Fatkeqesi qe ka DEBILLA si puna jote.
Po une qe jom nipi i Ahmet Delis, qe i ka myt 13 Shka me Cakic, qaty gjyshi jem e ka Shpin te ai, une ai qe e don te miren per popullin Shqiptar dhe Shqiperin jom debil

Une qe jom Drenicak, ndoshta populli ma luftarak prej krejt Shqiptareve ndonjeher...

Nje Gjerman si ti qe jeton ne Gjermani don me na tregu qka kom me ndodh me Shqiperin dhe Shqiptaret qe jetojn atje .

Rri qaty ne Gjermani edhe zhduku se ju te jashtit nuk e kemi gajle hiq, bani cka doni ju por mos na tregoni qka kom me ndodh me Shqiperin.


Ki qef ti me marr refugjatet te huaj , shko jepja motrat tua tyne... martohu me ta..

Une po te kalxoj qe ata jane rracista vet ... kurr ni moter s'ta kishin jep , o budall ...


Somalezt jane ma rracista prej krejtve edhe i hin inati me pa nje femer Somaleze me nje meshkuj te bardh.


Hup tash o debil e mos me tregu mua per te verteten . Shko jepja ni zezak motren tane , kqyre a po ta jep ai ty motren e ti.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Ice : 01-12-2018 nė 20:58
Ice nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-12-2018, 21:01   #34
Ice
V.I.P
 
Avatari i Ice
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 1,573
Thanks: 28
Thanked 29 Times in 19 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Ice ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: 10 mėnyra se si Japonia ėshtė 10 vjet perpara botes

Ka pas plot debate per ket para do vjet qe Norvegjia duhet me ba diqka me rruget , tash ma ne fund jane ka bajn diqka ... about time por ne 2050 ... thjesht ...


Edhe cka the ti o Kurt ma heret per Buxhetin edhe vojin ... ka pas edhe debat para do vjet qe Norvegjia duhet me investu pse voji shterret naj here ... thjesht ja kane nis me investu se ka qene ni kohe kur nuk kane investu hiq.
Ice nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-12-2018, 21:07   #35
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,961
Thanks: 6,869
Thanked 1,957 Times in 1,102 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 108
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: 10 mėnyra se si Japonia ėshtė 10 vjet perpara botes

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beast Shiko postimin
Kjo nuk eshte e vertet hiq edhe kerkun nuk e kom lexu. Une jetoj ne Norvegji edhe pse nuk i lexoj ma gazetat aq shume sepse shume gossip. ti plot gjera je tu thane per Norvegjin qe nuk jane te vertet hiq.

Ndoshta ti je tu fol per rrugen qe dojn me marru ne 2050

https://www.tu.no/artikler/vil-ha-ne...r-siden/222865

Qe kom me qene 1990 km ma e gjate por kjo eshte ne 2050. Norvegjia u pas duft me i ba keto gjera ma heret. moti. thjesht.
border=
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-12-2018, 21:20   #36
Ice
V.I.P
 
Avatari i Ice
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 1,573
Thanks: 28
Thanked 29 Times in 19 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Ice ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: 10 mėnyra se si Japonia ėshtė 10 vjet perpara botes

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin

Yes. its the same thing the article mentions. this will supposedly happen by 2050 according to the article. it was about time that they invested in roads. a lot of people have complained before , including the media , and they even used Albania as an example of better roads.

They are finally taking action. I hope it isnt just talk. But this is for Western Norway, they should make highways that connects the whole of Norway together, including the middle and its eastern part.

This might happen in 200 years.

There are other things people complained about too such as investments but they took action. As a population it helps to criticise the government and come with ideas , they might take action.

Regardless , the process in Norway in building roads has been very slow, its something that should of happened a long time ago.

They are relying more on trains as a means of transportation which is smart but they should invest in faster trains that connects the whole country. this would be genius.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Ice : 01-12-2018 nė 21:33
Ice nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-12-2018, 17:51   #37
Rex
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 13,654
Thanks: 3,724
Thanked 4,295 Times in 2,411 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 10 mėnyra se si Japonia ėshtė 10 vjet perpara botes

Ne nje trajnim kohe ma pare na jepnin dhe disa shembuj nga japonia.

Shembull eshte nje sistem i tyre qe quhet Kaizen i cili praktikohet atje e qe do te thote permiresim i vazhdueshem i proceseve. Mund te perodoret ne pune por edhe ne jete ne pergjithesi.

Nder te tjera ishte menyra se si i parkojne makinat. Ai qe arrin i pari ne pune e le makinen ne fund te parkingut, tjetri pak me afer e keshtu me radhe.. ne menyre qe ata te cilet mund te ndodhe qe vonohen te jene me afer deres.

Menduam ta praktikojme edhe ne. Dita e pare ok, dita e dyte deri diku, nga dita e trete u pshurr n’to Kaizeni.

Jemi 10 dekada mrapa, jo 10 vjet.
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur