Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 09-04-2019, 10:02   #1
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,380
Thanks: 39
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Vetėvendosje kėrkon koalicion parazgjedhor me LDK-nė


Albin Kurti dhe Isa Mustafa

Vetėvendosje kėrkon koalicion parazgjedhor me LDK-nė

Nga Hava Orana Xhukolli Mė 9 prill 2019 Nė ora: 10:14


Koalicioni LDK-VV konsiderohet si formula mė e mirė pėr nxjerrjen e vendit nga kriza

Kosova aktualisht ndodhet nė njė situatė politike jo tė favorshme derisa udhėhiqet nga njė qeveri qė nuk i ka numrat e nevojshėm pėr tė marrė vendime tė rėndėsishme. Megjithatė, kjo qeveri pretendon tė vazhdoj punėn e saj deri nė fund tė mandatit tė saj katėr vjeēar.

Opozita kėmbėngulė qė vendi tė shkojė nė zgjedhje tė reja, duke e parė kėtė si opsion tė mundshėm daljen nga kjo situatė.

Millaku: Koalicioni parazgjedhor mes LVV dhe LDK ėshtė mė se i domosdoshėm


Kėshtu deputetja e Lėvizjes Vetėvendosje, Drita Millaku, nė njė pėrgjigje pėr “Bota sot” thotė se vendi duhet tė shkojė nė zgjedhje tė reja dhe sipas saj, ato janė tė pashmangshme.

“Qeveria ka njė kohė qė nuk i ka numrat dhe disa ligje qė kanė kaluar janė bėrė me vota klandestine tė cilat janė siguruar nga PSD-ja. Zgjidhja janė zgjedhjet e parakohshme tė cilat janė tė pashmangshme nėse ka demokraci nė kėtė vend”, thekson Millaku.

Deputetja Millaku thotė po ashtu se njė rotacion i pushteti do tė bėhej nėse Lidhja Demokratike e Kosovės dhe Lėvizja Vetėvendosje do tė hynin nė njė koalicion parazgjedhor.

“Besoj se pėrpos zgjedhjeve tė parakohshme kusht qė tė ketė prosperitet, reformė dhe ndryshim pozitiv ėshtė rotacioni i pushtetit dhe kjo arrihet sigurt nėse VV dhe LDK hyjnė nė koalicion parazgjedhor do tė krijoheshin kushtet pėr kthimin e shpresės sė kėtij populli tė vuajtur nga zgjedha serbe e tani edhe nga hajnia, korrupsioni dhe krimi i organizuar tanimė shtetėror”, vlerėson Millaku.

Sipas saj, koalicioni parazgjedhor mes LVV dhe LDK ėshtė mė se i domosdoshėm.

Gecaj: Herėt tė flitet pėr koalicione

Ndėrkohė, edhe zyrtari i LDK-sė, Bajram Gecaj, thotė pėr “Bota sot” se Kosovės i duhen zgjedhje tė reja sa mė parė.

“Pajtohem plotėsisht se Kosovės i duhen domosdoshmėrish zgjedhje tė reja sa mė parė, pėrndryshe vendi po ecė me hapa tė sigurt drejt njė degradimi tė rrezikshėm, me pasoja serioze pėr tė ardhmen e vendit. Nė fakt, zgjedhjet ishin tė nevojshme dje e pardje, dhe ato definitivisht janė tė vonuara sot”, thekson Gecaj.

Sa i pėrket koalicionit me VV-nė, ai thotė se ėshtė ende herėt tė flitet pėr koalicione.

“Unė besoj se ėshtė herėt tė flitet pėr koalicione parazgjedhore por edhe pas zgjedhore nė kėtė kohe; me rėndėsi ėshtė qė vendi tė shkoj nė zgjedhje dhe tė fitohet njė legjitimitet i pakontestuar pėr proceset shumė tė rėndėsishme tė cilat na presin nė muajt dhe vitet nė vijim”, thotė Gecaj.

Zogaj: Opozitės i intereson vetėm posti i kryeministrit

Ndėrkaq, pėr njohėsit e ēėshtjeve politike kanė pak shpresa se mund tė bėhen ndryshime pėr tė mirė, pasi kjo situatė si e tillė i konvenon edhe pozitės edhe opozitės.

Kėshtu, njohėsi i ēėshtjeve politike, Skender Zogaj, thotė se nė rrethanat aktuale tė krizės sė thellė qė karakterizohet nga degradimi i thellė politik, ekonomik e moral gjithė popullor, shpresa pėr ndryshim ėshtė shumė e vogėl.

“Kjo vjen edhe pėr faktin se, shtetasit masivisht janė imunizuar me pėrbuzjen institucionale, si nė kohėn e robėrisė, dhe kjo e pamundėson krijimin e njė qeverie tė mirė dhe funksionale afatgjate. Gjendja e tashme i konvenon shumė klasės politike, si partive nė pushtet edhe atyre opozitare, tė cilat pushtetin e duan, jo pėr ta nxjerr vendin nga kriza, por pėr ta vazhduar traditėn”, thekson ai.

Sipas Zogajt, pasqyra e degjenerimit tė Kosovės ėshtė vetė kuvendi i saj.

“Pasqyra mė e qartė e degjenerimit kulmor ėshtė Kuvendi i Kosovės, ku janė strehuar horrat dhe fallgjeshat beng e beng, qė pos interesave personale dhe tė kruzhokut pėrkatės partiak, nuk kanė asnjė brengė tjetėr! Ky ėshtė edhe fiqiri i opozitės aktuale, e cila nuk e ka as edhe njė ide tė vetme pėr dalje nga kjo gjendje! Prandaj, raporti i numrave pozitė dhe opozitė u shkon pėr shtati dy palėve, qė tė rrinė kėshtu, derisa emisarėt “kapuēonė” e tė arrijnė ndonjė marrėveshje tė re tė fshehtė pėr tė ndryshuar pėrbėrjen qeverisėse, por jo mėnyrėn e punės sė tashme”, thotė ai.

Ai madje kritikon edhe opozitėn, LDK-nė e VV-nė qė sipas tij nė vend se tė punojnė nė drejtim tė ndryshimit tė qeverisjes, ata po synojnė rrėmbimin e pozitės sė kryeministrit.

“Oponentėt kryesor tė opozitės, (LDK e VV) nė vend se tė preokupohen pėr ndryshimin e qeverisjes, kohėve tė fundit janė nė zavall si ta rrėmbejnė pozitėn e kryeministrit! Kjo tregon se situata ėshtė shumė e rėndė dhe vėshtirė tė ndryshoj pėr mė mirė”, vlerėson analisti Zogaj.

Krasniqi: Koalicioni LDK-VV Formula mė e mirė

Nga ana tjetėr, analisti Faik Krasniqi duke e parė Partinė Socialdemokrate qė nuk po merr njė pozicionim as me pozitėn dhe as opozitėn, thotė se asnjėra palė nuk i kanė numrat e mjaftueshėm, qoftė pėr tė qeverisur ose rrėzuar kėtė qeveri.

“Pavarėsisht se as pozita nuk e ka shumicėn e thjeshtė pėr tė qeverisur, por as opozita nuk i ka votat pėr ta rrėzuar kėtė Qeveri, sepse PSD nuk ėshtė as nė opozitė e as nė pozitė. Pėr ta zhvatur buxhetin e shtetit nė forma tė ndryshme ėshtė pjese e Qeverisė, kurse nė anėn tjetėr mundohet taktikisht qė mos tė pėrfshihet nė Qeveri. Por as votat e PSD nuk mjaftojnė pėr ta rrėzuar Qeverinė, nėse nuk marrin mbėshtetjen e disa deputetėve nga radhėt e minoriteteve”, vlerėson analisti Krasniqi.

Ai thotė mė tutje se mundėsia e krijimit tė njė qeverie afatgjate do tė ishte njė bashkėqeverisje ndėrmjet LDK-sė dhe Vetėvendosjes, por fillimisht duke e rrėzuar Qeverinė Haradinaj.

“Formula mė e mirė e krijimit tė njė qeverie afatgjate, do tė ishte krijimi i Qeverisė ndėrmjet Vetėvendosjes dhe LDK-sė, Qeveri me shumicė shqiptare pa qenė tė shantazhuar nga Lista serbe, respektivisht nga Beogradi. Kjo do tė ishte zgjidhja ideale, por sė pari duhet rrėzuar Qeverinė”, thotė pėr Bota sot, analisti Faik Krasniqi.

Tri partitė mė tė mėdha nė koalicionin qeverisės, Partia Demokratike e Kosovės, Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės dhe Nisma Socialdemokrate, ka kohė qė kanė humbur shumicėn nė Kuvendin e Kosovės. Kjo pėr arsyen se subjekti politik, Lista Serbe, e cila bėn pjesė po ashtu nė Qeveri, nė Kuvend ka kaluar nė opozitė.

Mirėpo, kohėt e fundit, krahas humbjes sė shumicės nė Kuvend, ky koalicion ėshtė pėrballur edhe me presionin e grevave dhe taksės, duke humbur kėshtu shpresat e qytetarėve pėr ndryshim tė mirė.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-04-2019, 10:07   #2
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,380
Thanks: 39
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Vetėvendosje kėrkon koalicion parazgjedhor me LDK-nė

Ky pra eshte Albin Rusi qe veq ju ka rrejt ju qe e votoni se kinse eshte per bashkimin me shqiperin e ne anen tjeter shkon i bjen ne dy gjunj Isa Putinit
qe te bejn kualicion e te vin ne pushtet e ti realizoin ato qe i kan per detyr nga ata qe i formuan keto parti serbia e rusia sepse keshtu te ndam as njera as tjetra spo munen me i shkaktue deme te mdha Kosoves qysh po kan qef serbo-ruset
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-04-2019, 10:23   #3
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,380
Thanks: 39
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Vetėvendosje kėrkon koalicion parazgjedhor me LDK-nė

VETĖVENDOSJE! ėshtė armik i popullit dhe shqiptarėve


1. Injorimi i shoqėrisė shumė etnike dhe pasojat

Shumica a popullsisė sė Kosovės, diku mbi 90%, janė shqiptarė. Nė pėrqindje mė tė vogėl ka hebrenj nė Izrael (75%) dhe suedez nė Suedi (mė pak se 90%), por ėshtė interesant se pėr Izraelin thuhet “shteti hebre” e pėr suedinė “shteti suedez.” Kjo mbase e ka irrituar VETĖVENDOSJEN se si Izraeli dhe Suedia mund tė jenė shoqėri hebreje dhe suedeze, kurse Kosova me mbi 90% shqiptarė “shoqėri shumė etnike!” Mos u mashtroni; kjo ka tė bėjė me shtetin ose nėnshtetėsinė, e jo aq me kombin dhe racėn.Me ēka identitifikohet shqiptari? Kryesisht vetėm me gjuhėn qė e flet, e jo me gjak ose racė. Raca shqiptare ėshtė shumė e pėrzier. Ka nė mesin e tyre tė bardhė, tė zeshkėt, dhe tė shumė etnive tjera qė janė asimiluar pėrmes martesave dhe kulturės (arsimimit) nė shqiptarė. Qėllimi i perėndimorėve nė Kosovė ishte t’i ndajė shqiptarėt nga kjo pėrzierje racore duke i identifikuar si tė veēanta grupet jo aq tė njohura deri mė tani si ashkalinjėt, egjiptianėt, dhe goranėt. Nė njė tė kaluar tė afėrt, shqiptarėt janė mbėshtetur shumė nė kulturėn e romėve, sidomos nė muzikė (defatoret, muzikantėt me surrla, tupana dhe tarabuka) gati pėr ēdo rast tė darsmave. Gjuhėn shqipe romėt e flisnin me njė dialekt qė dallohej se nuk ėshtė e tyre, por ka shumė tė atillė qė me kohė e kanė pėrvetėsuar dhe e flasin mė mirė se shumė shqiptarė. Mosnjohja e shoqėrisė shumė etnike nė Shqipėri gjatė sundimit komunist, ku martesat ndėrmjet shqiptarėve dhe romėve janė frymėzuar pėr ideale tė komunizmit dhe kauzės kombėtare, ka ndikuar qė sot nėpėr qytetet e Kosovės kemi njė vėrshim tė madh lypėsish romė nga Shqipėria qė flasin shqip mė mirė se ēdo aktivist i Lėvizjes VETĖVENDOSJE! Ky ėshtė bashkimi kombėtar qė po e kėrkon VETĖVENDOSJE me ideologjinė komuniste tė saj – gjuha shqipe! Po harrojnė kėta ideologė se anglishtja ėshtė gjuhė zyrtare edhe nė Indi, siē po harrojnė se koha e gjuhės pėr identifikim dhe krenari kombėtare ėshtė e tejkaluar dhe mjaft bajate. Edhe Sergjani i Radit fliste shqip, por gjatė regjimit tė Millosheviqit sa ishte milic, i prishte shqiptarėt dru. Nė SHBA jetojnė rreth 6 milionė hebrenj. Asnjė prej tyre nuk ēan kokėn pėr gjuhėn hebreje nė SHBA, e mė pak se ata, hebrenjėt e Izraelit. Izraeli nuk ka nevojė pėr gjuhė hebreje nė SHBA, por pėr kapitalin dhe armatimin amerikan. Shqiptarėt e Kosovės, Shqipėrisė, Maqedonisė e viseve tjera nė Ballkan nuk kanė absolutisht pėr kurrfarė nevoje tė gjuhės shqipe pėr shqiptarėt nė Turqi, por pėr kapitalin dhe armatimin turk nė Ballkan, siē ishin bombardimet e Turqisė kundėr Serbisė mė 1999. Ēka tė duhet gjuha shqipe nė Turqi kur e ke Turqinė aleat, nė krahun tėnd dhe tė ndihmon? Mos po doni diferencim nga shteti i Turqisė, ta marrin gjuhėn, dhe tė luftojnė me nga njė automatik nėpėr malet dhe shkėmbinjėt e Turqisė si kurdėt pėr 35 vite? Keni gjuhė shqipe sa tė doni nė mesin e romėve tė Shqipėrisė qė kanė ardhur nė Kosovė. A jeni tė kėnaqur?


2. Bashkimi kombėtar shqiptar si retorikė e pjelljes para vaktit dhe e nacional-shovinizmit serbĒka kupton VETĖVENDOSJE! dhe shumica e shqiptarėve me bashkim kombėtar? Siē e theksuam nė nėntitullin paraprak, shqiptari nuk ka ndonjė identitet tė vetin pos atij gjuhėsor. Secili, i bardhė, i kuq, i zeshkėt, i gjatė, i shkurtėr, pavarėsisht prejardhjes gjenetike, ėshtė shqiptar vetėm nėse e njeh gjuhėn shqipe. Pėrveē kėsaj, identiteti shqiptar nuk ka diēka origjinale tė veten por tė huazuar nga kombet tjera. Flamuri kuq e zi i cilėsuar si flamur kombėtar i shqiptarėve, nė fakt ėshtė bizantino-serb. Gjergj Kastriotin (Skendėrbeun) e mbajnė si hero tė tyre, a faktikisht ai ka qenė figura mė tragjike serbe e Mesjetės tė cilin e kanė shkatėrruar me themel sidomos shqiptarėt. Kryeministėr i Perandorisė Osmane nė kohėn e tij ishte Zaganosh Pasha (shqiptar). Goditjen mė tė madhe Skėnderbeut ia ka dhėnė shqiptari Ballaban Pasha (emri i tij origjinal Mikel) i cili ia zė rob 8 apo 10 gjeneralė nė Betejėn e Vajkalit mė 1465 dhe i rrjep pėr sė gjalli nė Konstantinopojė. Mishin e tyre ua hedhin qenėve.Faktet e kohės dėshmojnė se Skėnderbeu fliste dhe shkruante nė sllavishten e vjetėr dhe s’kishte fare lidhje me shqip. Nėse gjuha ėshtė elementi kryesor identifikues i kombit, VETĖVENDSOJE! duhet t’ua kthej Skėnderbeun serbėve, sepse edhe familjen ai komplet e kishte serbe. Himni i Republikės sė Shqipėrisė ėshtė njė marsh rumun i kompozuar nga Ciprian Porumbescu mė 1859. Ishte njė vlleh me emrin Aleksandėr Stavre Drenova (Asdreni) ai i cili e adaptoj (pėrkthej) atė marsh nė himn tė sotėm tė Shqipėrisė mė 1908. Prandaj, jo vetėm himni, por edhe autorėt e tij s’kanė tė bėjnė me shqiptarė. Pse shqiptarėt e Kosovės e ndiejnė veten pjesė tė kėtyre elementeve “kombėtare” qė nuk janė tė shqiptarėve?Territori gjeografik dhe lloj i popullsisė shumicė qė jeton nė tė deri-diku mund tė pėrdoret si tregues i njė lloj bashkimi tė mundshėm shqiptar. Ku bazohen retorikat boshe tė VETĖVENDOSJE!-dhe shqiptarėve tė indoktrinuar me nacional-komunizėm? Nė idenė qė Shqipėrisė sė sotme t’i bashkangjiten Kosova, Maqedonia Perėndimore, Lugina e Preshevės, Mali i Zi Juglindor dhe Perėndimor, dhe Greqia Veripėrendimore. Disa shqiptarė patetik kėtyre ua shtojnė edhe rajonin e Novi Pazarit, dhe kėtė e quajnė si harta e Shqipėrisė Etnike. Tė njėjtit “patriota” me bateria tė prishta shajnė e bėrtasin kundėr Perandorisė Osmane dhe Turqisė moderne, duke mos ditur se ato territore qė kėta i quajnė “Shqipėri Etnike” ishin krijuar nga Perandoria Osmane nė kurriz tė serbėve duke i kolonizuar me shqiptarė, e tė cilat para luftėrave ballkanike njiheshin si vilajetet shqiptare (nė serbisht: albanski vilajeti, kurse nė turqisht arnavutler vilayeti). Nėse shqiptarėt e sotėm pretendojnė ende nė ato territore, duhet ta kėrkojnė lejen dhe ndihmėn e Turqisė.Retorika e sotme e shumė shqiptarėve pėr bashkimin kombėtar dhe Shqipėrinė Etnike ėshtė analoge me nacional-shovinizmin serb tė fundviteve 1980-ta dhe gjatė tėrė dekadės 1990 pėr Serbinė “natyrore”, tė madhe, apo Serbinė Etnike. Pėr dallim nga serbėt dhe Serbia qė i kishin parakushtet pėr ndėrmarrjen e veprimeve pėr konkretizimin e ambicieve tė tyre, shqiptarė sot duan diēka tė ngjashme (bashkim kombėtar) me fjalė boshe. Pa hajde tė shohim njėherė me fakte tė forta rezultatin e “bashkimit kombėtar” tė serbėve.Nė Kroaci para shpalljes sė pavarėsisė jetonin diku rreth 600 000 serbė ose 13% e popullsisė sė pėrgjithshme tė asaj republike. Serbėt ishin tė pėrqendruar nė rajonin e Kninit, Likės, Gospiqit, Sllavonisė Lindore, Baranjės, Sremit Perėndimor, Banisė, dhe Kordunit. Ata i donin kėto territore jashtė Republikės sė Kroacisė dhe bashkimin e tyre me Serbinė. Rezultati: sot nė Kroaci jetojnė rreth 187 000 serbė ose 4.4% e popullsisė sė pėrgjithshme. Aventura ushtarake serbe pėr tė marrė 30% tė territorit tė Kroacisė si “etnik serb” i kushtoj me mbi 400 000 serbė tė deportuar.Nė Bosnjė e Hercegovinė (BeH) ku serbėt ishin nė numėr dhe pėrqindje mė tė madhe se nė Kroaci (31%), shfrytėzuan epėrsinė e madhe nė armatim tė Armatės Popullore tė Jugosllavisė bėnė gjenocid dhe spastrim etnik kundėr boshnjakėve. Rezultati: serbėt fituan 49% tė territorit tė BeH ose atė qė sot njihet si Republika Serpska, gjė qė paraqet humbje nė lidhjen e serbėve tė Bosnjės me Serbinė. Rajoni i Tuzllės i themeluar si kenton i veēantė nėn mbikėqyrjen ndėrkombėtare e ndan Republika Serpskėn nė dy pjesė, njėra prej tė cilave (ajo lindore) kufizohet me Serbinė, kurse pjesa tjetėr mė e madh nuk ka lidhje tė drejtpėdrejtė me Serbinė. Ndarja e serbėve tė Bosnjės me Serbinė tani ėshtė mė e madh se gjatė kohės sė Jugosllavisė kur kishin treg, valutė, pasaportė dhe armatė tė pėrbashkėt. Sot i kanė tė gjitha tė ndara.Serbia e madhe ose etnike llogaritej edhe nė Kosovė, madje nė atė kohė retorika nacionaliste serbe e pėrdorte Kosovėn si djep i civilizimit serb (duke iu referuar mbretėrisė serbe tė mesjetės e cila e kishte kryeqytetin nė Prizren). Edhe Kosovėn e humbėn (pjesėrisht) nga intervenimi i NATO-s, madje i pėrjetuan bombardimet edhe nė Beograd. Mali i Zi nuk kishte nevojė tė llogaritej si territor pėr ndonjė avanturė ushtarake serbe pasi gjatė viteve 1990-ta ishte nė krah tė regjimit tė Millosheviqit, dhe ēėshtja e ndonjė identiteti malazez shihej dhe kuptohej vetėm si serbė qė jetojnė nė njė territor me emrin Mali i Zi. Pas disa viteve nė bashkėsi shtetėrore, mė 2006 Mali i Zi me 34% serbė shpalli pavarėsinė dhe u shkėput nga Serbia.Rezultati pėrfundimtar i pėrpjekjeve praktike pėr bashkimin kombėtar tė territoreve tė banuara me shumicė serbe: territoret e Kroacisė u spastruan etnikisht nga ekzodi i mbi 400 000 serbėve, ato tė BeH u shkėputen me valutė, pasaportė, dhe institucione nga Serbia, Mali i Zi u pavarėsua dhe u bė shtet nė vete, Kosovėn ia morėn. Po tė vazhdonte ekzistenca e Jugosllavisė deri nė kėtė kohė, ndikimi serb nė kėto territore do tė rritej, e jo tė zvogėlohej nga apetiti pėr Serbi Etnike siē ndodhi.Eja tani t’i hyjmi fantazive tė shqiptarėve pėr bashkim kombėtar, Shqipėri “natyrale” ose “etnike.” Po nisemi nga rrethanat nė tė cilat janė shqiptarėt sot nė territoret etnike. A e kemi ne njė lloj APJ-je tė fuqishme dhe epėrsi nė armatim kundrejt shteteve ku duam ta shtrijmė Shqipėrinė Etnike, pėr shembull kundėr Greqisė dhe Serbisė? Ju do tė thuani “jo”, e disa mė tė arsyeshėm do ta pranonin se vetėm njėra prej tyre mund tė na bėjė bizar po tė mos jetė prania ushtarake e huaj nė Kosovė (tash simbolike por me garancion tė pėrkohshėm pėr mbrojtje nga ndonjė agresion i jashtėm), dhe kėrcėnimi i Turqisė kundėr Greqisė rreth Shqipėrisė. Pra, me opsionin e forcės qė ėshtė ēelėsi ose kryesori, e i cili nė rastin e serbėve u ka shkaktuar ndarje dhe dėme tė pallogaritshme, jemi kėrkah hiē.Megjithatė, “Shqipėria etnike” mund tė jetė projekt afatgjatė i tjetėrkujt, ndoshta i Turqisė dhe SHBA-sė. Shqiptarėt me retorikėn e tyre tė sotme janė absolutisht kundėr bashkimit kombėtar afatgjatė. Kėta e duan bashkimin brenda natės, e nuk kanė ide se si do tė arrihej ky bashkim. Me fjalė boshe nuk arrihet gjė, ndėrkaq me vullnet tė lirė, nė kėtė aituatė qė janė, shqiptarėt do tė humbnin shumė, shumicėn e kėsaj qė e kanė edhe tani. Serbia menjėherė do ta aneksonte veriun e Kosovės dhe do tė hynte nė luftė kundėr Kosovės pėr enklavat tjera (Graēanica, Parteshi, Shterpca) dhe do tė depėrtonte brenda natės nė shumicėn e territorit tė Kosovės. Nė tė njėjtė kohė, Serbia do ta spastronte Luginėn e Preshevės brenda ditės. Kush do ta ndalė? NATO nuk e ka pėr obligim, e shqiptarėt nuk munden. Nė Greqinė veriore shqiptarėt nuk mund tė bėjnė gjė, ndėrsa Greqia jo qė nuk lejon shkėputjen e territorit tė saj pėr t’iu bashkangjitur Shqipėrisė, por aktualisht ka pretendimet e vete pėr Vorio Epirin nė Shqipėri. Maqedonia shihet si njė shtet artificial i cili duhet tė ndahet, pėrsėri nuk ofron aq shumė pėr shqiptarėt nėse njė skenar i tillė ndodhė. Aty janė interesat bullgare, shqiptare, serbe, dhe greke. Sa janė shqiptarėt faktorė pėrballė kėtyre interesave?Rrugėn e “bashkimit kombėtar” tė shqiptarėve po e ndihmon vetėm Turqia konkretisht duke e shtrirė ndikimin e vet nė territoret e banuara me shqiptarė, ose nė ato territore qė ua kishte marrė serbėve (Kosovė, Maqedoni Perėndimore, Luginė tė Preshevės) dhe ato i kishte kolonizuar me shqiptarė. Natyrisht, Turqia nuk e ka ndėrmend tė pjellė para vakti si shqiptarėt, por fillimisht e ka pranuar Kosovėn si shtet tė pavarur sikur SHBA-ja. Kur tė forcohet Kosova si shtet, tė fitoj ulėsen nė OKB, atėherė mund tė vendos se a do tė vazhdoj tė jetė shtet i pavarur, apo t’i bashkangjitet Shqipėrisė. Mirėpo, edhe nė kėtė opsionin e fundit, ėshtė problemi i serbėve tė Kosovės pėr tė cilėt Serbia do tė hyjė nė luftė nėse Kosova shpall ndonjė bashkim me Shqipėrinė, dhe rrezikon tė humbet e tėra. Mund tė bashkohen kombėtarisht vetėm shqiptarėt qė do t’i dėboj Serbia, ashtu siē u bashkuan afėr 500 000 shqiptarė tė Kosovės si refugjatė nė Shqipėri pėr nja 2-3 muaj tė vitit 1999.3. Provokimet me flamur tė ShqipėrisėFlamuri i Shqipėrisė, siē e ceka mė herėt, ėshtė bizantino-serb. Shqiponja e zezė dykrenore ėshtė simbol serb me emrin “Kosovo” qė do tė thotė “Zogu i Zi.” Ju do tė thuanit se ky simbol ėshtė mijėra vite i vjetėr dhe i pėrdorur nga shumė popuj, porse problemi kryesor ėshtė se shqiptarėt e trashėguan nga serbėt, e jo nga tjetėrkush. Serbėt pėr momentin e kanė shqiponjėn dykrenore me ngjyrė tė bardhė, ose tė ndryshme nga Mesjeta. Nė Lidhjen e Prizrenit flamuri i shqiptarėve ishte krejtėsisht tjetėr dhe kishte gjysmė hėnėn nė mes. Sidoqoftė, koha e atyre nostalgjizmave pėr flamur ėshtė diēka bajate dhe e parėndėsishme. Gjermania i ka nja tri ngjyra horizontale nė flamur sikur Rusia, Serbia, ose si Italia qė i ka vertikalisht. Japonia e ka tė bardhė me njė diell tė kuq, e Kina tė kuq me do yje tė vockėl. Rėndėsia konkrete e flamurit ėshtė vetėm se simbolizon njė shtet, e nuk ka kurrfarė rėndėsie praktike. Pėr ēdo ditė e kallin nėpėr botė flamurin e SHBA-sė dhe tė Izraelit, e kėto dy shtete nuk e rruajnė fare pėr kėto “krime” sepse ėshtė harrėn qė prodhohet lehtė. Ata nuk janė budallenj si shqiptarėt tė cilėt kinse lėndohen shumė dhe janė tė mishėruar nė njė harrėn. Identiteti i tyre ėshtė shkenca, teknologjia, armatimi, dhe ekonomia, e jo gjuha dhe flamuri. Ēka po don tė na tregoj VETĖVENDOSJE!, por edhe shumė tė tjerė si kėta, me flamurin e njė shteti tjetėr nė shtetin e Kosovės? Tregojnė qė nė botėn bashkėkohore kėta nuk kanė lidhje me shtet, formėn e organizimit dhe funksionimit tė shoqėrisė, popullsisė, dhe kombit. VETĖVENDOSJE! me gjestin e provokimit me flamur tė Shqipėrisė nė Kosovė, tregon qė ėshtė armik i popullit. A po doni fakte?

VETĖVENDOSJE! nuk e kupton se thelbi i organizimit tė popullit dhe kombit sot ėshtė shteti. Ato pėrrallat pėr kombin, gjakun shqiptar, gjuhėn, flamurin kombėtar, origjinėn iliro-pellazge dhe autoktone, janė bajate e stėrbajate. Tė gjitha kėto janė abstrakte dhe gjėra boshe pėr popullsinė dhe kombin. Ama veē krejt boshe. Pse? Sepse, shqiptarit sot nuk i duhet:

- Orgjina iliro-pellazge por letėrnjoftimi se ėshtė banor i Kosovės;

- Se ėshtė autokton por pasaporta se ėshtė shtetas i Kosovės;

- Flamuri i njė shteti tjetėr (Shqipėrisė; unė me qejf do ta pėrdorja tė Gjermanisė me qėllim qė tė bashkohemi me Gjermani) por flamuri i Kosovės;

- Gjuha shqipe, por puna, paraja dhe studimet nė gjuhė tjera;

- Gjuha shqipe nė Turqi, por investimet turke nė Kosovė;

- Bashkim me Shqipėri por ndihma e shteteve tjera pėr ta luftuar krimin, korrupsionin, nepotizmin, hajninė, dhe mbrojtjen e shqiptarėve nga vetė shqiptarėt.VETĖVENDOSJE! tregon “trimėri dhe patriotizėm” duke e ngritur flamurin e Shqipėrisė tė rrethi i spitalit nė Prishtinė. Edhe serbėt nga ana e tyre (me plot tė drejtė) e pėrdorin flamurin e Serbisė nė veri tė Kosovės dhe Graēanicė. Serbėt madje mund tė arsyetohen se nuk e njohin shtetin e Kosovės, dhe se shteti i tyre ėshtė Serbia. Po shteti i VETĖVENDOSJE!-s cili ėshtė? Shqipėria? Jo, jo. Ėshtė Kosova. Gjesti i pėrdorimit tė flamurit tė Shqipėrisė krahas sharjes intensive tė falmurit tė Kosovės, tregon se VETĖVENDOSJE! praktikisht ėshtė kundėr shtetit tė Kosovės sikurse edhe Serbia. Edhe shoqatat e dala nga lufta e UĒK-sė janė sabotatore tė shtetit tėKosovės kur provokojnė me flamur tė Shqipėrisė. Flamuri kuq e zi me shqiponjėn dykrenore, nuk ėshtė flamur kombėtar i shqiptarėve. A e kuptuat kėtė, apo ka nevojė t’ua pėrserisim edhe qindra herė?VETĖVENDOSJE! ose nuk din ēka ėshtė shteti nė kohėn e sotme, ose bėnė sabotime tė qėllimta qė i shkojnė pėrshtati nė mėnyrė tė pėrkryer Serbisė pėr defunksionalizimin e shtetit tė Kosovės. Njė pyetje shumė e thjeshtė: a mund ta injorojnė shqiptarėt me nėnshtetėsi zvicerane qė luajnė futboll pėr Zvicrėn flamurin zviceran? A mundet ndonjė parti politike e Zvicrės dhe kryebashkiaku i Cyrihut ta vė njė flamur gjigant tė Gjermanisė nė mes tė qyetit, dhe tė thotė se ne jemi gjermanė (rreth 60% e popullsisė sė Zvicrės janė gjermanė) dhe ky ėshtė flamuri ynė kombėtar? A mundet kryebashkiaku i Vjenės ta pėrdhos flamurin e Austrisė sikur VETĖVENDOSJE! tė Kosovės, dhe nė vend tė tij nė qendėr tė Vjenės ta vėjė flamurin e gjermanisė si “flamur kombėtar” e tė thotė se ne jemi gjermanė dhe duam bashkim kombėtar me Gjermaninė? Prandaj, dy sabotuesit e shtetit tė Kosovės janė VETĖVENDOSJE! dhe Serbia. Po qe se e ndalim VETĖVENDOSJEN! nė kėto provokime nėpėr institucione shtetėrore, atėherė kemi arsye t’i ndalim edhe serbėt pėr flamurin e Serbisė.

4. Paranoja pėr gjuhėn shqipeSot ėshtė privilegj nėse studion nė gjuhė tė huaj, sidomos nė anglisht, gjermanisht, turqisht, rusisht, italisht, suedisht, etj. Sa pėr studimet qė i bėni vetėm nė gjuhė shqipe, studiuesit standard nuk u formatin aq sepse gjuhėn e zhvillon shkenca dhe teknologjia, e jo anasjelltas. Prandaj, shqiptarėt duhet tė insistojnė nė shkencė e teknologji, e jo nė shkolla shqipe tė gjuhės dhe letėrsisė. Tė gjithė ata budallenj shqiptarė nė Ballkan qė lehin pėr statusin e gjuhės shqipe nė mesin e shqiptarėve tė Turqisė, duhet ta kenė parasysh se ēka hjekin shumė shqiptarė nė Perėndim vetėm pėr t’i bėrė letrat ose tė marrin nėnshtetėsinė e atyre vendeve. Nime, se harrova t’iu pyes: nėse jeni aq tė etur pas gjuhės shqipe, po u gjėjė unė hua pa kthim sa tė doni! Nėse e doni gjuhėn shqipe ta ketė statusin e gjuhės zyrtare nė Turqi, pse flisni nė ajėr e nuk mė tregoni mua? Ju vetėm flisni, e nuk dini si ta bėni kėtė. A po ma lėni mua kėtė punė, dhe unė ua zgjidhi kėtė problem nė Turqi dhe Gjermani? Unė e di si bėhet kjo punė, e ju nuk e dini.Ekzistojnė afėr 6 milionė hebrenj nė SHBA. Asnjėri prej tyre nuk ēan kokėn pėr ndonjė status tė gjuhės ebreje nė SHBA. Madje, as nga Izraeli. Izraeli nuk do gjuhė abreje nė SHBA, por financa dhe armatim nga SHBA. Edhe ata hebrenj jashtė Izraelit qė e dinė hebraishten, heqin dorė nga ajo pėr shkak se me gjuhė tjera (anglisht, gjermanisht, frėngjisht, rusisht) kanė dobi mė tė madhe. Ne nuk duam gjuhė shqipe nė Turqi, por kapital dhe armatim nga Turqia nė rajonet e Ballkanit ku jetojnė shqiptarėt. Ne nuk mund t’i bėjmė ballė Serbisė me gjuhė shqipe, por me armatim, shkencė, teknologji, dhe kapital. Gjermanėt nė pėrgjithėsi e flasin mirė anglishten, dhe kėtė nuk e kanė kurrfarė kompleksi. Veturat gjermane prodhohen edhe nė Britani, ose edhe nė Gjermani sipas kėrkesave (pėr shembull, me drejtues nė anėn e djathtė). Gjermanėt i prodhojnė qysh i kėrkojnė anglezėt, anglezėt s’kanė nevojė ta mėsojnė gjermanishten sepse gjermanėt e mėsojnė anglishten. Qėllimi i gjermanėve ėshtė ky: ta prodhojmė Mercedesin si tė duash (po bėhemi argatė tė anglezėve!), flasim anglisht, qoftė nevoja edhe mė mirė se anglezėt. Mirėpo, pak para ribashkimit tė Gjermanisė mė 1990, kryeminstrja e Britanisė sė Madhe, Margaret Theēėr, i shkruan kryetarit tė Bashkimit Sovjetik, Mihajl Gorbaēov, tė cilin e njofton se Britania dhe qeveria qė ajo udhėheq, nuk e mbėshtet ribashkimin e Gjermanisė. Me fjalė tjera, zonja Theēėr i bėnte thirrje Bashkimit Sovjetik qė tė mos e lėshoj Gjermaninė Lindore me asnjė kusht. Brenda nė Britani, zonja Theēėr i arsyetohej popullit se Britania ka frikė nga ndikimi ekonomik gjerman, e jo bujaria e gjermanėve pėr tė folur e shkruar anglisht. Franca dhe Italia e kundėrshtonin hapur ribashkimin e Gjermanisė, jo se francezėt dhe italianėt kishin frikė nga gjuha gjermane, por nga Volkswageni, Mercedesi, BMW-ja, inxhinierėt gjermanė qė janė tė gatshėm ta mėsojnė frėngjishten dhe italishten, dhe nga marka. Prandaj, nėse VETĖVENDOSJE! ua do tė mirėn shqiptarėve, duhet t’i kėshilloj ata tė veprojnė si gjermanėt dhe hebrenjėt, e tė heqė dorė nga budallallėku i gjuhės shqipe. Ma tregoni vetėm njė shqiptar qė emigron nė Gjermani shkaku i patriotizmit pėr gjuhėn shqipe dhe flamurin? Asnjė.

Isa Mulaj
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-04-2019, 10:36   #4
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,380
Thanks: 39
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Vetėvendosje kėrkon koalicion parazgjedhor me LDK-nė

TRADHTARI I TĖ GJITHA KOHĖRAVE ALBIN KURTI!


Tradhtari i Kombit Shqiptarė ALBIN KURTI i cili ėshtė duke punuar pėr shtetin barbar famėkeq serb,,duke e manipuluar Popullin Shqiptarė qė nga viti 2001,i cili duke e gėnjyer dhe manipuluar Popullin duke ju thėn qė Kosova kurrė shtet nuk do tė bėhet u Vranė nga duart gjakatare tė Unmikut ,MONI dhe ARBENI duke i shtyrė Albin Kurti!!!
Ky manipulues duke e gėnjyer popullin dėshironte qė Trepēėn ta le nė duar tė serbisė ,ku nė Kuvendin e Kosovės edhe pse ishte situat delikate nė mes tė partive nė atė kohė,te gjitha partitė Shqiptare e votuan LIGJIN qė Trepēa tė shkėputet nga rezoluta 1244,por vetem Lista serbe dhe Vetėvendosje ishin kundėr!!!
Ky manipulues dhe Tradhtar i gjitha kohėrave pėr Demarkacionin e Malit tė zi i bllokoj qytetarėt e Kosovės dhe i la pa Liberalizim tė vizave duke e ditur qė Kosova nuk humbė as njė mm.vend me korigjimin e kufijėve ,nė Kuvendin e Kosovės u votua ky vendim por kundėr ishin prapė "POBRATIMAT" LISTA E SHKIEVE DHE LISTA E SHQIPFOLĖSVE tė VV,,
KY ANTISHQIPTARĖ duke e politizuar ēėshtjen e asociacionit tė komunave serbe e cila kurrė nuk do tė ndodhė ,ėshtė duke i bėrė nė radhė tė parė presion serbėve qė me qdo kusht ta formojnė duke e ditur se te asociacioni ėshte vijė e kuqe dhe nuk do tė aprovohet nė Kuvend 100%kurrė.
Tash sė fundmi KY TRADHTAR QĖ NUK E NJEH SHTETIN E KOSOVĖS DUKE E DITUR QĖ JEMI NĖ PRAG TĖ LIBERALIZIMIT TĖ VIZAVE NUK NA NDANĖ SHUMĖ KOHĖ,ORGANIZON DHE E MANIPULON POPUILLIN DUKE ORGANIZUAR PROTESTA TE FINANSUARA NGA SERBIA QĖ KUSHTOJNĖ QINDRAMIJĖRA EURO DUKE E GĖNJYER POPULLIN PĖR KUFIJTĖ E KOSOVĖS KINSE THAQI VETĖ MUNDĖ TI NDRYSHON KUFINJĖT E KOSOVĖS , POR KY MANIPULUES DHE TRADHTAR NUK I TREGON POPULLIT QE ASKUSH ASNJE VENDIM NUK MUND TA MARR PA DY TE TRETAT NE KUVEND!
Tradhtare mos lindte nena shqiptare,
nese lindin mos u rritshin kurre,
nese rriten mos u shtofshin,
nese shtohen u farofshin!!!

Albanian Real Facts
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-04-2019, 10:41   #5
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,380
Thanks: 39
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Vetėvendosje kėrkon koalicion parazgjedhor me LDK-nė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kashta Shiko postimin

Albin Kurti dhe Isa Mustafa

Vetėvendosje kėrkon koalicion parazgjedhor me LDK-nė


“’Isė Isė argati i Serbisė’, ndėrsa tani i shkon nė shtėpi” – si ndryshoi Kurti sipas Topallit


Insajderi


“’Isė Isė argati i Serbisė’, ndėrsa tani i shkon nė shtėpi” – si ndryshoi Kurti sipas Topallit

Dy veprime tė fundit tė kryetarit tė Lėvizjes Vetėvendosje, Albin Kurtit, po e bėjnė tė bindur deputetin e PSD-sė, Faton Topalli se Kurti ka ndryshuar.

Ulja nė njė tavolin me Hashim Thaēi dhe shkuarja nė shtėpi tė Isa Mustafės, po e bėjnė tė bindur Faton Topallin se Albin Kurti nuk ėshtė i njėjtė.

“Po Albin Kurti ka ndryshuar bukur shumė, ka qenė e pa mundur qė tė Kurti dhe Hashim Thaēi tė ulėn sė bashku nė njė tavolinė, kjo ka ndodhė qė janė ulur nė njė tavolinė pėr mua ka qenė e pamundur pas gjithė atyre qė kanė ndodhur me Isa Mustafėn e lėre mė t’i shkojė nė shtėpi edhe kjo ka ndodhur”.

Topalli ka folur edhe pėr njė pėrplasje me aktivistėt e VV-sė. Ka thėnė se ėshtė detyruar t’ua argumentojė se Albin Kurti ka ndryshuar e jo ai.

“Nė fakt unė pata shkruar njė postim me katėr rreshta ku pata kėrkuar qė tė lajmėrohet ata qė janė tė interesuar tė marrin pjesė nė hapjen e zyreve tė PSD-sė nė Ferizaj dhe mė janė gjuajtur aktivistėt e LVV-sė duke mė akuzuar pėr tradhėt e shkelje parimesh”.

“Ėshtė shumė demagogji pėr shkak se unė nuk kam ndryshuar qėndrime, qėndrimet e i ka ndryshuar LVV dhe nė atė postim nė Facebook kam treguar se kush i ka ndryshuar qėndrimet”.

“Unė nuk i kam shkuar nė shtėpi Isa Mustafės i ka shkuar zotėri Kurti. LDK ėshtė pėrgjegjės pėr nėnshkrimin e ‘Zajednicės’, pėr demarkacionin e ka votuar edhe atė. LDK jo mirėpo ish-kryeministri i Kosovės ka kėrkuar mbi 1 mijė forca pėr tė thyhen zyrat e VV-sė dhe janė plagosur disa aktivistė dhe arrestuar”.

“Gjatė kohės sė qeverisjes sė Isa Mustafės ėshtė dėrguar nė burg Astrit Dehari dhe ka vdekur atje tė cilin Kurti e ka akuzuar pėr vdekjen e tij. Ky Isa Mustafa qė u quajt ‘Isė Isė argati i Serbisė’ dhe i thotė ejani qeverisim sė bashku. Nė qoftė se Isa Mustafa paska qenė argat i Serbisė ēfarė kuptimi ka me qeverisė sė bashku me tė, pra kush i theu parimet”, ka deklaruar Topalli pėr Insajderin.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-05-2019, 11:09   #6
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,380
Thanks: 39
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Vetėvendosje kėrkon koalicion parazgjedhor me LDK-nė

LDK-ja zbulon ēka u bisedua nė takimin Kurti-Mustafa

12:50 | 22 Maj 2019

Nė orėt e para tė mėngjesit ėshtė zhvilluar njė takim mes kryetarit tė LDK-sė, Isa Mustafa dhe atij tė Vetėvendosjes, Albin Kurti.

Kryetar i LDK-sė, Isa Mustafa nė mėngjesin e sotėm u takua me kryetarin e Lėvizjes Vetėvendosje, Albin Kurtin. Dy liderėt e partive opozitare nė Kosovė, diskutuan pėr organizimin e mocionit tė mosbesimit ndaj Qeverisė sė koalicionit PAN.

“LDK, nė nėntor tė vitit tė kaluar, kishte aprovuar Platformėn Zgjedhore duke konstatuar se institucionet e dala nga zgjedhjet e pėrgjithshme tė vitit 2017 nuk po e bėjnė punėn e tyre nė interes tė vendit dhe tė forcimit e tė konsolidimit tė shtetit tė Kosovės, se Kuvendi i Republikės sė Kosovės ėshtė bėrė jofunksional dhe se Qeveria e koalicionit qeverisės nuk pėrfaqėson shumicėn nė Kuvend”, thuhet nė komunikatėn e LDK-sė.

Rrjedhimisht, LDK vlerėson se vendi duhet tė shkojė nė zgjedhje pėrmes votės sė mosbesimit ndaj Qeverisė aktuale ose pėrmes shpėrndarjes sė Kuvendit duke kėrkuar nga tė gjitha organet e LDK-sė angazhim tė plotė dhe tė gjithanshėm pėr zgjedhjet e pėrgjithshme tė parakohshme.

“z. Mustafa dhe z. Kurti vlerėsuan se edhe pėrkundėr faktit qė grupet parlamentare tė LDK-sė dhe tė LVV-sė bashkėrenditėn aktivitetin opozitar kundėr qeverisjes sė dėmshme dhe njė mori skandaleve tė kėsaj qeverie dhe tė kėtij koalicioni, situata nė Kosovė po pėrkeqėsohet. Korrupsioni i lartė, papunėsia, nepotizmi dhe ikja e njerėzve nga Kosova janė dėshmitė mė tė mira se vendit i nevojitet qeveri e re e pėrgjegjshme”, thuhet tutje nė komunikatė. LDK-ja thotė se, nė ditėt nė vijim, grupet parlamentare do tė veprojnė nė organizimin e mocionit.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-05-2019, 11:13   #7
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,380
Thanks: 39
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Vetėvendosje kėrkon koalicion parazgjedhor me LDK-nė

https://www.facebook.com/watch/?v=941656522536397

DIKUR


Protestuesit: Is Is argati i Serbis


E TASH


__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Llapi : 22-05-2019 nė 11:16
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-05-2019, 17:24   #8
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,380
Thanks: 39
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Vetėvendosje kėrkon koalicion parazgjedhor me LDK-nėAnalistėt: Iniciativa pėr mocion ndaj qeverisė Haradinaj, e kotė dhe joserioze

Aktuale maj 22, 2019 - 19:07


Partitė politike opozitare, Lidhja Demokratike e Kosovės dhe Lėvizja Vetėvendosje gjatė kėsaj jave janė takuar pėr tė shqyrtuar mundėsinė e inicimit tė njė mocioni pėr rrėzimin e qeverisė Haradinaj.

Mirėpo, edhe pas dy takimeve brenda njė jave tė dy liderėve, nga LDK, Isa Mustafa dhe nga VV, Albin Kurti, asgjė konkrete nuk pati. Ėshtė paralajmėruar edhe njė takim mes Mustafės edhe kryetarit tė PSD-sė, Shpend Ahmeti gjatė ditės sė nesėrme. E pikėrisht pėr kėtė, gjithė kėto takime e iniciativa, nga analistėt politik po shihen si tė kota.

Madje ata nuk besojnė qė LDK, VV e PSD do ta fillojnė edhe inicimin e njė mocioni mos besimi. E gjithė kjo thonė ata, pėr shkak se kėto parti nuk duan qė ta rrėzojnė qeverinė me votat e Listės Serbe kur dihet qė partitė nė pushtet janė tė kėnaqura me punėn e tė parit tė ekzekutivit.

Analisti politik, Ramush Tahiri tha pėr Gazetėn Blic se tashmė nė njė situatė kur LDK, VV e PSD kanė mbi 50 vota nuk do ta rrėzojnė qeverinė me Listėn Serbe. Thotė, madje se nuk ka as interes tė partive politike qė nė kėtė kohė ta rrėzojnė qeverinė pikėrisht pėr shkak tė paralajmėrimit tė takimit me kancelaren gjermane, Angela Merkel.

“Lista Serbe nė kėtė rast ėshtė e pabesė sepse ju thotė po, dhe nė moment tė fundit bėn pazar me tė tjerėt dhe nuk voton, e qė mund tė ndodhė sepse nuk ka ndonjė interes por vetėm tė pėrēajė partitė shqiptare. Edhe VV ka deklaruar qė nuk e rrėzon me Listėn Serbe. A ka interes dikush qė tė rrėzojė Haradinajn kur ka paralajmėruar edhe takim me kancelaren gjermane Merkel mė 6 qershor? D.m.th duhet me qenė dikush shumė anti- kombėtar qė me e rrėzua nė kėtė fazė Ramush Haradinajn ose me nis procedurė pėr rrėzim tė qeverisė, kur s’ka pas deri mė tani dikush takim me Merkelin“, tha Tahiri.

Pėrveē kėsaj, ai ka pėrmendur edhe Samitin e Parisit si njėrėn prej arsyeve se pėrse partitė opozitare nuk guxojnė qė tė marrin njė iniciativė pėr rrėzimin e Qeverisė.

“Nisma pėr me e rrėzu Qeverinė nuk ka sukses dhe nuk guxon askush ta fillojė. Gjithashtu nuk shoh ndonjė interes pėr rrėzimin e Qeverisė tash kur dihet edhe takimi i Parisit lidhur me dialogun me Serbinė. Do tė ishte interes vetėm nėse dėshirojnė ta rrėzojnė Qeverinė dhe ta lėnė presidentin ta udhėheqė kėtė. Mirėpo kjo ėshtė njė lojė shumė e rrezikshme“, pėrfundoi ai.

Se nisma e tri partive opozitare pėr rrėzimin e qeverisė ėshtė jo serioze po e thotė edhe analisti tjetėr, Imer Mushkolaj. Ai pėr Gazetėn Blic tha se kjo ėshtė njė taktikė e LDK-sė dhe se pėr kėtė dyshimi ekziston edhe tek deputetėt e Kuvendit tė cilėt akoma nuk i kanė bėrė 2 vite punė nė kėtė legjislaturė.

“Nuk e di se ēfarė ka ndryshuar sot me situatėn e para 1 muaji, para 6 muajve apo para 1 viti pėr me e rrėzua qeverinė. Atė qeveri qė e kemi pasur gjatė gjithė kėsaj kohe e kemi edhe tash. Nuk po e di se cila ėshtė e reja. Besoj qė ėshtė taktikė sidomos e LDK-sė dhe s’besoj qė mund tė ketė rrėzim edhe pėr njė arsye qė mund tė jetė banale por pėr 2 vjet prej tė qenit deputetė tė legjislaturės aktuale dhe ne e dimė qė pa i mbush dy vite nuk i pėrfitojnė ato privilegjet pas mandatit. E nė anėn tjetėr nėse dėshton tash mocioni atėherė nuk ka tė drejtė qė brenda 6 muajsh tė merret njė mocion tjetėr. Nuk besoj qė bėhet fjalė pėr ndonjė iniciativė serioze qė do tė qonte nė rrėzimin e qeverisė”, tha Mushkolaj.

Ndryshe, tri partitė opozitare, Lidhja Demokratike e Kosovės, Lėvizja Vetėvendosje dhe Partia Socialdemokrate, i kanė gjithsej 56 deputetė nė Kuvendin e Kosovės dhe pėr suksesin e njė mocioni tė mosbesimit pėr Qeverinė, nevojiten edhe 5 vota.

Sidoqoftė, njė nismė e ngjashme pėr rrėzimin e Qeverisė nga ana e partive opozitare ka ndodhur edhe nė vitin e kaluar. Ajo kishte dėshtuar pėr shkak tė pamundėsisė pėr tė siguruar 61 votat e nevojshme. Partitė opozitare, asokohe patėn thėnė se u mungonin 3 vota pėr rrėzimin e Qeverisė.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-05-2019, 10:48   #9
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,380
Thanks: 39
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Vetėvendosje kėrkon koalicion parazgjedhor me LDK-nė

Komandanti i parė i KFOR-it nė Kosovė pas lufte pati deklaruar se Kosova do tė ket 50vite problem pasi pėrfundoi Lufta .

Kjo tash e 20 vite po shihet qė kemi probleme me llojet e Komunizmit qė vjen nga LDK -ja sepse gjith zyrtaret e LDK -s ishin anėtar tė Lidhjes Komuniste tė Yugosllavis . Tani kan fillu ti pėrafrojn gjėrat me bijt e funksionarve tė SPS -it pra me Lėvizjen Vv , e cila lėvizje e quajti Mustafen Tradhtar , lėvizja fashiste vv e sulmoi Isa Mustafen nė Parlament nė shtepi nė rrug , Albin qeni pėr tė ardhur deri tek pushteti ėshtė nė gjendje tė bėn koalicion edhe me Gjuriqin , ky osht nji ndikim i drejt pėr sė drejti Rus nė ndikimin e popullates ku nji pjes shumic e popullates ėshtė kunder Institucioneve tė Republikes sė Kosovės

Kjo shtres e ksaj popullate jan pėr tė ardhur keq nga ta
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-05-2019, 19:58   #10
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,380
Thanks: 39
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Vetėvendosje kėrkon koalicion parazgjedhor me LDK-nė

__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-05-2019, 20:50   #11
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,380
Thanks: 39
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Vetėvendosje kėrkon koalicion parazgjedhor me LDK-nė
Skema konspirative e takimit Shpendė-Isė sipas VV-sė

31/05/2019 - 21:39


Deputeti i Lėvizjes Vetėvendosje, Liburn Aliu ka komentuar takimin e liderit tė LDK-sė, Isa Mustafa me kryetarin e Partisė Socialdemokrate, Shpend Ahmeti.

Sipas Aliut, takimi i djeshėm i Mustafės me Ahmetin i shpėrfaqi dyftyrėsinė partisė sė ish-bashkėpartiakėve tė tij, qė tash janė nė PSD.

“E mira e takimit tė Isa Mustafės me Shpend Ahmetin ėshtė se do ta demaskojė edhe njė herė dyfytyrėsinė e atyre qė dolėn nga Lėvizja”, ka shkruar deputeti i VV-sė.

Aliu pretendon se e di arsyen e takimit, duke thėnė se PSD’ja e ka tė nevojshme t’i bėjė presion kryeparlamentarit Kadri Veseli pėr kalimin e projektligjit pėr financim tė partive.

“Kėta, pėrmes takimit me Isa Mustafėn i bėjnė presion Kadri Veselit qė tė kalojė ligjin pėr financimin e partive, qė mundėson shndėrrimin e parlamentit nė pazar”, ka shkruar ai nė Facebook.

“E pastaj, kur t’ua japė Kadri Veseli mbėshtetjen, kėta do i thonė Isa Mustafės se nuk i japin dot votat pėr mocion, sepse po i jep Lista Serbe”, ka shtuar Aliu.

Sipas deputetit tė VV’sė, kjo ėshtė “strategji tanimė e lexueshme e njejtė si kjo e spektakleve tė qeverisė qė synon tė mbulojė skandalet e hajnive”.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-08-2019, 20:00   #12
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,380
Thanks: 39
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Vetėvendosje kėrkon koalicion parazgjedhor me LDK-nėLDK nuk pranon koalicion parazgjedhor me Vetėvendosjen

Valon Rogova

Nga Valon Rogova Mė 5 gusht 2019 Nė ora: 21:20

LDK-VV
Albulena Haxhiu: LDK duhet tė vendos, nėse ėshtė me PDK apo me LVV

Pak kohė para se tė binte qeveria Haradinaj, ėshtė pėrfolur njė koalicion i mundshėm parazgjedhor nė mes tė LDK-sė dhe Lėvizjes Vetėvendosje. Madje, kryetarėt e tė dy partive, Isa Mustafa dhe Albin Kurti janė takuar disa herė pėr tė arritur njė marrėveshje paraprake.

Por, takimet e shpeshta dhe intenzive nė mes tė kryetarėve tė LDK-sė dhe Vetėvendosjes pėr tė arritur njė koalicion tė mundshėm, pas rrėzimit tė qeverisė, duket se nuk kanė sjellė rezultat.

Hoti: LDK e vetme nė zgjedhje


Shefi i Grupit Parlamentar tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės, Avdullah Hoti, pėr “Bota sot”, ka thėnė se orientimi i LDK-sė ėshtė tė shkojė e vetme nė zgjedhje. Ai, ka shtuar se besimi i qytetarėve nė LDK ėshtė i madh dhe nė rritje. Kėsisoj, ai ėshtė i bindur se qeveria e ardhshme do tė udhėhiqet nga LDK-ja.

“Orientimi i jonė ėshtė tė shkojmė vetė nė kėto zgjedhje. Besimi i qytetarėve nė LDK-nė ėshtė i madh dhe nė rritje. Prandaj, qeveria e ardhshme do tė udhėhiqet nga LDK-ja”, tha ai.

Mė tej, Hoti, megjithatė ka paralajmėruar se koalicioni do tė shqyrtohet me kohė, por gjithmonė duke u bazuar nė orientimi proevropian tė Republikės sė Kosovės, mbi parimet e fqinjėsisė sė mirė dhe tė zhvillimit ekonomik.

“Koalicioni i ardhshėm pas zgjedhor do tė shqyrtohet me kohė, por gjithmonė duke u bazuar nė orientimin pro evropian tė Republikės sė Kosovės, mbi parimet e fqinjėsisė sė mirė, tė zhvillimit ekonomik bazuar nė ekonominė sociale tė tregut”, tha Hoti.

Ndryshe, tė dielėn, ėshtė mbajtur edhe kuvendi zgjedhor i LDK-sė, ku me aklamacion, Isa Mustafa ėshtė rizgjedhur kryetar i saj edhe pėr njė mandat tė ardhshėm.

“Dje kemi pėrmbyllur me shumė sukses zgjedhjet e brendshme, me unitet tė plotė, me besim nė njėri tjetrin, me besim nė strukturat tona dhe nė lidershipin e LDK-sė”, tha Hoti.

Haxhiu: LDK duhet tė vendos, nėse ėshtė me PDK apo me LVV


Nga ana tjetėr, pėr deputetėn e Vetėvendosjes, Albulena Haxhiu, nuk ėshtė edhe aq me rėndėsi se si do tė vijoj situata sa ėshtė me rėndėsi qė vendi tė shkojė nė zgjedhje tė jashtėzakonshme.

“Sė pari pėr ne ėshtė e rėndėsishme qė vendi tė shkoj nė zgjedhje tė jashtėzakonshme, nesėr nė mbledhje tė Kryesisė sėrish do kėrkojmė sa mė shpejt tė shpėrbėhet Kuvendi”, tha ajo.

Nga ana tjetėr, sa i pėrket koalicionit me LDK, Haxhiu, pėr “Bota sot”, tha se ėshtė diskutuar njė koalicion i mundshėm nė mes tė Vetėvendosjes dhe LDK-sė, por se akoma s’ėshtė marrė ndonjė vendim konkret.

“Sa i pėrket koalicionit me LDK, e kemi diskutuar, ndonėse nuk kemi vendosur ende por jemi tė hapur pėr kėtė koalicion sepse konsiderojmė qė ėshtė e nevojshme qė opozita e tanishme, tė jetė Qeveria e ardhshme. Aktualisht nė Kosovė, janė dy pole, PDK qė e ka kapur shtetin dhe ėshtė thellėsisht e korruptuar dhe nė anėn tjetėr ne si Lėvizje Vetėvendosje!, qė e duam demokracinė dhe daljen nga kriza pėrmes zhvillimit, drejtėsisė e barazisė andaj LDK duhet tė vendos, nėse ėshtė me PDK apo me LVV. Fitorja do tė jetė qoftė para zgjedhjeve, qoftė pas zgjedhjeve”, tha Haxhiu.

Krasniqi: Ky koalicion do t'i jepte fund perandorisė sė Klanit Pronto, por ėshtė njė problem


Analisti i njohur Faik Krasniqi, pėr “Bota sot”, ka thėnė se koalicioni mes LDK-sė dhe VV-sė, do tė ishte koalicioni i shpresės dhe me i mirė nė Kosovėn e pasluftės.

Sipas tij, koalicioni nė fjalė, do t’i jepte fund perandorisė sė Klanit Pronto, por pėr t’u realizuar kjo ėshtė problem pėr shkak inateve politike.

“Ky koalicion do t'i jepte fund perandorisė sė Klanit Pronto. Por ėshtė njė problem. Nė LDK njė pjesė e mirė e kryesisė mė shumė parapėlqejnė njė koalicion me PDK-nė, sepse duke qenė nė koalicion me ta mundėsia e keqpėrdorimit tė parasė publike dhe korrupsionit ėshtė i madh. Shto kėtu edhe postin e kryeministrit, ku asnjėra palė nuk lėshon pe pėr kėtė post”, tha ai.

Opsioni mė i mirė sipas Krasniqit do tė ishte qė ajo parti e cila fiton mė shumė vota t'i takojė posti i kryeministrit. Me PDK edhe njė mandat nė pushtet, sipas Krasniqit, do tė ishte fatale pėr Kosovėn dhe qytetarėt e saj. Vazhdimėsi e keq-qeverisjes, krimit tė organizuar, korrupsionit, nepotizmit dhe zbrazjes sė Kosovės!

Rexhaj: LDK ka mundėsi t`i pėrmirėsoj gabimet e sė kaluarės


Pėr njė koalicion tė mundshėm qeveritar nė mes tė Vetėvendosjes dhe LDK-sė, u shpreh edhe publicisti Sali Rexhaj i cili nė mėnyrė kategorike ishte kundėr njė marrėveshjeje tė mundshme nė mes tė kėtyre dy partive.

Publicisti Sali Rexhaj, pėr "Bota sot" ka thėnė se ky koalicion nuk mund dhe nuk duhet tė ndodh ngase Kurti nuk e njeh Kosovėn shtet dhe se nuk e respekton figurėn e ish-Presidentit historik Ibrahim Rugovės.

“Pėr mua nuk ėshtė i pranuar. VV nuk e njeh shtetin dhe Kurti pėrkulet te varri i Izetbegoviqit e injoron varrin e Rugovės”, ka thėnė ai.

Duke marrė parasysh faktin qė LDK-ja ishte nė qeveritė e mėparshme, kryesisht nė koalicion me PDK-nė, sipas disa veprimtarėve, kėsaj radhe e ka mundėsinė qė tė pėrmirėsoj gabimet e sė kaluarės duke iu pėrafruar Vetėvendosjes, gjegjėsisht Albin Kurti”, ėshtė shprehur Rexhaj.

Kelmendi: Listės t’i paraprijė Albin Kurti


I kėtij mendimi ėshtė veprimtari i ēėshtjes kombėtare Betim Kelmendi, i cili ka thėnė se LDK-ja e ka mundėsinė qė tė pėrmirėsoj vetėn me Albin Kurtin.

“LDK-ja ka qenė disa herė nė qeveri, me fajin e saj apo tė partnerėve qeverisės, asnjėherė nuk ka dhėnė ndonjė rezultat nė tė mirė tė vendit. Kėshtu qė, i vetmi opsion pėr tė mirė tė vendit ėshtė Vetėvendosje – LDK, por me tė vetmin kusht: listės t’i paraprijė Albin Kurti, si personi mė i votuar nė Kosovė”, tha ai
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-08-2019, 20:44   #13
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,681
Thanks: 4,321
Thanked 4,632 Times in 3,084 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 249
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Vetėvendosje kėrkon koalicion parazgjedhor me LDK-nė

kryesore qe ato fytyrat kallasho-analfabete te Pröntes nuk do i shikoj pöpdhi i Kusov’s!

Ikni tu Drenica edhe hani gica (qingjave po ju thoshin ke Shipnia ) edhe bjerni ēiftelise: o kush e kadhi, o kush shkymi po ju la ajo Gjykatja e Hages te beni pushime.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-08-2019, 22:41   #14
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,380
Thanks: 39
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Vetėvendosje kėrkon koalicion parazgjedhor me LDK-nėHoxhaj pėr vijat e kuqe ndaj PDK-sė: Ne jemi nė fushė, tė tjerėt janė rezerva qė i fusim nė lojė kur na duhen

Sa i pėrket vijave tė kuqe qė partitė politike i kanė vėnė PDK-sė, zėvendėskryetari i kėsaj partie, Enver Hoxhaj ka thėnė se “kjo ėshtė ndesh me atė qė ka ndodh deri mė tash”.

“Ne kemi qeverisur me LDK-nė dy herė edhe pse kanė thėnė se kanė vija tė kuqe me PDK-nė. Edhe AKR-ja qė ka thėnė se nuk hyn nė koalicion parazgjedhor me ne, dhe pas zgjedhjeve u afrua me PDK-nė. Edhe nė Aleancė herė pas here ka pasur zėra tė tillė”, ka thėnė Hoxhaj, nė Interaktiv tė KTV-sė.

“Ne e kemi metaforėn qė ne jemi nė fushė tė blertė dhe tė tjerėt janė rezervė. Sa herė na duhen i nxjerrim prej rezervės dhe i fusim nė lojė”, ka thėnė ai.

Ai ka thėnė se ajo qė ėshtė e sigurt ėshtė se PDK-ja do tė dalė fituese nė zgjedhjet e ardhshme.

Duke folur pėr sondazhet, qė nuk e qesin PDK-nė tė parėn, Hoxhaj ka thėnė se kėshtu ka ndodhur edhe nė vitin 2014, por se rezultati i zgjedhjeve e tha tė kundėrtėn.

“Sondazhet e masin disponimin e qytetarėve 2 muaj mė herėt, e jo nė ditėn e zgjedhjeve”, ka thėnė Hoxhaj.

Hoxhaj ka thėnė se nė mandatin e ardhshėm PDK-ja nuk do tė lėshojė pe pėr pozitėn e kryeministrin.

“Nuk do tė japim pozitėn e kryeministrit dhe tė shohim nė atė pozitė njerėz qė nuk kanė aftėsi pėr tė qeverisur me vendin dhe pėr tė marrė vendime”, ka thėnė Hoxhaj.

“Absolutisht nuk hymė nė njė qeveri ku vullnetin e votuesit tė PDK-sė ia dorėzojmė dikujt tjetėr siē ka ndodh dy herėt e kaluara. Prandaj e nominojmė kryetarin pėr kryeministėr dhe i drejtohemi qytetarit me programin tonė”, ka thėnė ai.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-08-2019, 17:02   #15
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,380
Thanks: 39
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Vetėvendosje kėrkon koalicion parazgjedhor me LDK-nė

Lutfi Haziri i pėrgjigjet Vetėvendosjes pėr koalicion!

nga:Gazeta Blic

Lutfi Haziri nga Lidhja Demokratike e Kosovės ka refuzuar ofertėn e Lėvizjes Vetėvendosje pėr koalicion parazgjedhor, duke thėnė se LDK-ja preferon qė tė garojė vetė nė zgjedhje.

Duke folur nė “Imazh” te RTK, Haziri ka thėnė se duhet parė edhe lėvizjet e subjekteve tė tjera.

“Ne kemi mandantin e Kuvendit tashmė, ėshtė preferencė e parė e Kuvendit qė LDK tė shkojė vetė nė zgjedhje. LDK preferon qė nė kėtė proces zgjedhor tė ballafaqohet me partitė politike si tė tilla”, ka thėnė Haziri. “Por presim lėvizjet e partive tė tjera, pėr tė parė a duhet ftuar Kėshilli i Pėrgjithshėm pėr tė ndėrtuar koalicione apo jo”.

Ndryshe, lideri i VV-sė Albin Kurti, njė ditė mė parė i ka bėrė ofertė pėr koalicion LDK-sė.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-08-2019, 17:13   #16
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,095
Thanks: 8,069
Thanked 3,699 Times in 1,963 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Re: Vetėvendosje kėrkon koalicion parazgjedhor me LDK-nė

Ky luta si duket ka bo shume dallavere me parate publike ne komunen e Gjilanit

Lutfi Haziri rrezikon 5 vjet burg, dyshohet pėr miliona euro dėme nė komunė (Dokument)

Kryetari i Komunės sė Gjilanit, Lutfi Haziri mund tė dėnohet deri nė pesė vite burg nėse vėrtetohet dyshimi se ai i ka shkaktuar miliona euro dėme Komunės sė Gjlanit, tė cilėn e udhėheqė aktualisht.
Bazuar nė dokumentin qė ka siguruar Gazeta inFokus ky rast Hazirit i ėshtė ngritur vetėm pak kohė para zgjedhjeve tė brendshme tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės, pėr kreun e sė cilės ka shfaqur ambicje tė jetė edhe Haziri.
Pavarėsisht se ēfarė do tė ndodhė tė shtunėn nė Kuvendin Zgjedhor tė kėsaj partie, Hazirin e pret njė pėrballje me drejtėsinė.
Mollė sherri pėr kėtė ėshtė bėrė ndėrmarrja aksionare “Eco-Higjiena” nė Gjilan.
Ndėrmarrja qė ėshtė partneritet publiko-privat u themelua mė 23.05.2012, ku qė nga ajo kohė “Ecovision” me partner austriak dhe “Komuna e Gjilanit” kanė qenė nė raport kontraktues, ku austriakėt kanė 51 pėr qind tė aksioneve nė “Eco-Higjienė” e 49 tė tjerat i kanė Komunat e Gjilanit, Vitisė e Kamenicės, shkruan gazeta inFokus.
...
____________________________________
https://zeri.info/aktuale/278479/lut...mune-dokument/
___________________________________
Ky hajn debili i Gjilanit nuk i ka kushtet me i dhan mesim askujt por duhet me ul kryet e me pergatit mbrojtjen e vete ne gjykate; 5 vjet mriz jane shume per kete majmun ledekuci!
__________________
Tu n’es plus lą oł tu étais, mais tu es partout lą oł je suis.

V.H
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-08-2019, 22:08   #17
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,380
Thanks: 39
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Vetėvendosje kėrkon koalicion parazgjedhor me LDK-nėDeputeti i LDK-sė kundėr koalicionit LDK- VV: Ata kanė qėndrime komuniste, as Perėndimi s’e do

nga:L H

Deputeti i Kuvendit tė Kosovės nga radhėt e Lidhjes Demokratike tė Kosovės, Ramiz Kelmendi, ka folur rreth zgjedhjeve parlamentare qė pritet tė mbahen pas shpėrbėrjes sė legjislaturės aktuale.

Kelmendi ka thėnė nė televizionin T7, se LDK’ja mund tė bėjė koalicion me Lėvizjen Vetėvendosje, njė parti me tė cilėn ai vetė ka pasur vazhdimisht pėrplasje.

Sipas Kelmendit, LDK’ja do tė mund tė lidhte koalicion me patinė e Albin Kurtit “pėr shkak tė interesit”.

Por, ai ka paralajmėruar partinė e tij se njė koalicion me VV’nė do tė mund t’i bėnte dėm LDK’sė dhe njė qeverie qė do tė mund ta formonin kėto dy parti.

“VV’ja ka qėndrime mė socialiste, mė komuniste, nuk janė tė akceptueshme nga bota perėndimore”, ėshtė shprehur ai.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-08-2019, 22:28   #18
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,380
Thanks: 39
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Vetėvendosje kėrkon koalicion parazgjedhor me LDK-nėNisma del me qėndrim pėr koalicionin me VV-nė


nga:Gazeta Blic

Shefi i Grupit Parlamentarė tė Nismės Socialdemokrate, Bilall Sherifi, ka thėnė se zgjedhjet janė tė mirėseardhura ndonėse sipas tij synim ishte qė mandati tė dėrgohej deri nė fund.

Ai ka thėnė se kanė qenė tė befasuar nga dorėheqja e Ramush Haradinajt nga pozita e kryeministrit.

Sherifi nė Interaktiv ka thėnė se Nisma i ka dhėnė mbėshtetje Haradinajt qė nga fillimi i qeverisjes duke ia mundėsuar edhe pozitėn e kryeministrit.

“Padyshim qė ne kemi qenė vendimtar pėr pozitėn e tij tė kryeministrit. Nuk mund tė mohohet edhe njė bashkėpunim i mėtutjeshėm me AAK-nė”, ka thėnė ai.

Ai ka thėnė se nė takim me qytetarėt iu ėshtė kėrkuar qė nė zgjedhje tė shkohet si tė vetėm dhe pa koalicione.

Duke folur pėr koalicionet PSD-VV-Nisma, ai ka thėnė se kjo nė kėtė fazė njė gjė e tillė ėshtė e pamundur.

Sherifi ka shtuar se Vetėvendosja i ka trajtuar egėrsisht kėto dy parti e sidomos PSD-nė.

Ai thotė se Vetėvendosje do koalicion me LDK-nė pėr tė fituar zgjedhjet jo pėr tė fituar e majta.

“Vetėvendosja kėto dy vite e gjysmė mė shumė i ka interesuar se si tė vijė nė pushtet e si ta marrė pozitėn e kryeministrit e jo si tė fitojė e majta”,thotė ai.

Ai thotė se mund tė ketė bashkim tė liderėve por jo edhe bashkim tė votuesve.

Shefi i GP tė Nismės, thotė se Veselin, Haradinajn, e Limajn i pati bashkuar ideja pėr tė bėrė njė koalicion tė fuqishėm pėr tė arritur atė qė synonin.

Ai shton se Vetėvendosja e donė pushtetin pėr tė rrėzuar kėtė qeveri, duke shtuar se ata nuk kanė program tė pėrbashkėt me LDK-nė dhe se njėra prej tyre duhet tė lėvizė tek tjetra.

Sherifi thotė se Limaj ėshtė mandatar nga strukturat e partisė tė bisedojė me partitė pėr koalicione.

Ai thotė se duhet tė shikohen synimet e mėtutjeshme tė AAK-sė pėr tė kuptuar se pse duhet tė bėhet koalicion me tė dhe pse duhet ta pėrkrahin njė qeveri me Haradinajn kryeministėr.

“Ėshtė politikisht e lejuar qė edhe partnerėt e vegjėl tė kėrkojnė kandidatin pėr kryeministėr. Por nuk mund tė kėrkosh pas zgjedhjeve pozitėn e kryeministrit duke shantazhuar”, thotė ai.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-08-2019, 23:49   #19
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,380
Thanks: 39
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Vetėvendosje kėrkon koalicion parazgjedhor me LDK-nėtash po e lusin isen po i bien ne gjunj llaskucat e albinit qe dikur e sulmonin shtepin dhe isen me qdo mjet
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-08-2019, 10:46   #20
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,380
Thanks: 39
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Vetėvendosje kėrkon koalicion parazgjedhor me LDK-nė

__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur