Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Musliman

Musliman Kėtu janė tė ftuar tė gjithė besimtarėt muslimanė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 04-05-2019, 18:45   #1
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 4,883
Thanks: 406
Thanked 1,601 Times in 1,014 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
A jeni gati, ja kur fillon Ramazani 2019!

Muaji mė i rėndėsishėm pėr myslimanėt, muaji i Ramazanit kėtė vit do tė fillojė ditėn e hėnė, mė 06 maj, ashtu siē shkruhet nė kalendarin mysliman.

Kėtė vit myslimanėt do tė agjėrojnė 29 ditė, ndėrsa prej sot kanė mbetur edhe 5/6 ditė nga fillimi i muajit tė Ramazanit.

Nė muajin e Ramazanit besimtarėt myslimanė janė tė obliguar tė agjėrojnė 30 ditė pa ndėrprerė, nga agimi nė aksham, duke plotėsuar njė nga pesė shtyllat kyēe tė fesė Islame.

Pėrveē ngrėnies dhe prijės, myslimanėve gjatė agjėrimit u ndalohen edhe disa gjėra tė tjera, qė shpjegohen sipas fesė Islame.

Muaji i Ramazanit konsiderohet si muaj i mėshirės, solidaritetit, mirėqenies, ndihmesės etj.

Muaji i Ramazanit sivjet do tė fillojė mė 06 maj (e hėnė), ndėrsa do tė pėrfundojė mė 03 qershor (e hėnė).

Ndryshe, sipas statistikave tė vitit 2015 nė botė janė 1.8 miliardė myslimanė nė botė.
__________________
I am only responsible for what I say, not for what you understand.
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-05-2019, 18:47   #2
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 4,883
Thanks: 406
Thanked 1,601 Times in 1,014 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A jeni gati, ja kur fillon Ramazani 2019!

Iftaret e mrekullueshme po afrohen:

__________________
I am only responsible for what I say, not for what you understand.
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-05-2019, 18:49   #3
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,072
Thanks: 836
Thanked 3,152 Times in 1,757 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: A jeni gati, ja kur fillon Ramazani 2019!

Kysmet te Zotit, do e filloj ket vit agjerimin.
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-05-2019, 18:50   #4
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,471
Thanks: 3,639
Thanked 2,933 Times in 1,990 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A jeni gati, ja kur fillon Ramazani 2019!

Agjerim te lehte atyre qe e mbajne Ramazanin.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-05-2019, 18:56   #5
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 4,883
Thanks: 406
Thanked 1,601 Times in 1,014 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A jeni gati, ja kur fillon Ramazani 2019!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ragnar Shiko postimin
Kysmet te Zotit, do e filloj ket vit agjerimin.
Une e mbaj rrehullisht, por mungesa e kafese ditet e para me cmend...

Agjerim te lehte!
__________________
I am only responsible for what I say, not for what you understand.
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-05-2019, 18:57   #6
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,072
Thanks: 836
Thanked 3,152 Times in 1,757 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: A jeni gati, ja kur fillon Ramazani 2019!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Onyx Shiko postimin
Une e mbaj rrehullisht, por mungesa e kafese ditet e para me cmend...

Agjerim te lehte!
Nje gje e di, qe sikur ta dinin vleren dhe benefitet e agjerimit, edhe ata te fe-ve tjera do agjeroshin.
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-05-2019, 19:04   #7
uj me gaz
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 7,417
Thanks: 0
Thanked 1,063 Times in 923 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
uj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A jeni gati, ja kur fillon Ramazani 2019!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Onyx Shiko postimin
Une e mbaj rrehullisht, por mungesa e kafese ditet e para me cmend...

Agjerim te lehte!
per kuriozitet: e pi naten kafen ne at kohe a nuk e pi hic?
__________________
imagine there's no countries... :)

...fjalet e zogut djali i degjoi
qau, e hengri, pastaj e leshoi...
uj me gaz nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-05-2019, 19:23   #8
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 4,883
Thanks: 406
Thanked 1,601 Times in 1,014 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A jeni gati, ja kur fillon Ramazani 2019!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga uj me gaz Shiko postimin
per kuriozitet: e pi naten kafen ne at kohe a nuk e pi hic?
Nis iftarin me ca ushqim ( eshte obligim ) dhe pi nje kafe e me pas nis ushqimin.

Dhe deri ne 12 apo kur flej kollofis nja 2- 3 tjera ..

Ushqimi nuk eshte problem, cigarja e kafeja po. Une vuaj vec nga njera.
__________________
I am only responsible for what I say, not for what you understand.
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-05-2019, 19:27   #9
uj me gaz
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 7,417
Thanks: 0
Thanked 1,063 Times in 923 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
uj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A jeni gati, ja kur fillon Ramazani 2019!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Onyx Shiko postimin
Nis iftarin me ca ushqim ( eshte obligim ) dhe pi nje kafe e me pas nis ushqimin.

Dhe deri ne 12 apo kur flej kollofis nja 2- 3 tjera ..

Ushqimi nuk eshte problem, cigarja e kafeja po. Une vuaj vec nga njera.
E di qe me i lon krejt nuk vu nga asnjona?
__________________
imagine there's no countries... :)

...fjalet e zogut djali i degjoi
qau, e hengri, pastaj e leshoi...
uj me gaz nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-05-2019, 19:34   #10
*ARiel*
E qetė 🙃
 
Avatari i *ARiel*
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Vendndodhja: no more varavinga
Posts: 5,642
Thanks: 7,399
Thanked 3,196 Times in 1,471 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 210
*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A jeni gati, ja kur fillon Ramazani 2019!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ragnar Shiko postimin
Kysmet te Zotit, do e filloj ket vit agjerimin.
Pse Ragnar nuk ke mbajt agjerim vitet etjera? Se une e di qe eshte nga kushtet per tu quajt mysliman.
__________________
The problem is, you think you have time.
*ARiel* nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-05-2019, 19:37   #11
Jolene
🇦🇱
 
Avatari i Jolene
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Posts: 16,817
Thanks: 6,753
Thanked 8,359 Times in 3,992 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Jolene ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: A jeni gati, ja kur fillon Ramazani 2019!

Ariel si ja ben me kafen ti?
__________________
a wolf will never be a pet
Jolene nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-05-2019, 19:40   #12
Beaute
.
 
Avatari i Beaute
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: Larg
Posts: 18,254
Thanks: 5,821
Thanked 12,112 Times in 4,238 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 370
Beaute ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: A jeni gati, ja kur fillon Ramazani 2019!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ragnar Shiko postimin
Nje gje e di, qe sikur ta dinin vleren dhe benefitet e agjerimit, edhe ata te fe-ve tjera do agjeroshin.

Edhe un e kam mbajt agjerimin para se Te nderroja fe. Kam qen 15 vjeēe Edhe e mbaja me babin . Edhe ne xhami kam qen .

Tani jo me.
Di qe i respectoj cdo Besimtar qe beson ne Zot .

Agjerim te mbare !
Beaute nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-05-2019, 19:40   #13
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 16,599
Thanks: 13,579
Thanked 7,549 Times in 4,793 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 441
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A jeni gati, ja kur fillon Ramazani 2019!

Dhe une do e mbaj kete vit
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-05-2019, 20:24   #14
*ARiel*
E qetė 🙃
 
Avatari i *ARiel*
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Vendndodhja: no more varavinga
Posts: 5,642
Thanks: 7,399
Thanked 3,196 Times in 1,471 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 210
*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A jeni gati, ja kur fillon Ramazani 2019!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Jolene Shiko postimin
Ariel si ja ben me kafen ti?
Dy tre ditet e para jam si drogaxhiu kur le drogen
Pastaj mund edhe mos ta pi gjithe muajin me kete rast mund te shpetoj njeher e mire nga kafja po sna rrihet neve.
Thjesht i nderrohet orari kafes dhe e ul ne nje ne dite.
__________________
The problem is, you think you have time.
*ARiel* nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-05-2019, 20:27   #15
Jolene
🇦🇱
 
Avatari i Jolene
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Posts: 16,817
Thanks: 6,753
Thanked 8,359 Times in 3,992 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Jolene ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: A jeni gati, ja kur fillon Ramazani 2019!

Une behem shume keq, dmth kur vjen koha per te ngrene, nxjerr zorret, plus dhimbja e kokes
__________________
a wolf will never be a pet
Jolene nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-05-2019, 20:35   #16
*ARiel*
E qetė 🙃
 
Avatari i *ARiel*
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Vendndodhja: no more varavinga
Posts: 5,642
Thanks: 7,399
Thanked 3,196 Times in 1,471 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 210
*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A jeni gati, ja kur fillon Ramazani 2019!

Ashtu si ty behet burri im. Ndersa une disi me lehte e kaloj. Kam filluar tja ul dozat qe para se te filloj agjerimin prandaj.
__________________
The problem is, you think you have time.
*ARiel* nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-05-2019, 20:42   #17
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,072
Thanks: 836
Thanked 3,152 Times in 1,757 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: A jeni gati, ja kur fillon Ramazani 2019!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga *ARiel* Shiko postimin
Pse Ragnar nuk ke mbajt agjerim vitet etjera? Se une e di qe eshte nga kushtet per tu quajt mysliman.
Ariel e kam agjeru thujse gjithe, po kehet e fundit jo bash komplet, e ket vit inshAllah do e agjeroj.
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-05-2019, 20:45   #18
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 19,922
Thanks: 15,613
Thanked 9,449 Times in 5,476 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 277
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A jeni gati, ja kur fillon Ramazani 2019!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Dhe une do e mbaj kete vit
Lol....me too

Ndoshta harroj po rendesi ka ideja.....
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-05-2019, 20:53   #19
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,636
Thanks: 3,583
Thanked 613 Times in 482 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A jeni gati, ja kur fillon Ramazani 2019!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ragnar Shiko postimin
Ariel e kam agjeru thujse gjithe, po kehet e fundit jo bash komplet, e ket vit inshAllah do e agjeroj.
Ti duhet te hash nate e dite pa pushim Lumi, vetem e vetem per te mbajtur peshen e trupit.

Mos agjero.

Myslymani duhet te ndahet nga kristjani aq sa ndahet nata me diten. Ai ben naten (dmth ha) ate qe une bej diten dhe e kunderta.

Une ngrihem naten dhe pi kafe e cigare si dhe ha kolacione te cilat me ndihmojne te fle. Me barkun bosh nuk me ze gjumi.

Kete qe une bej naten myslymani agjerues e ben diten.

Ky eshte kuptimi.


El
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-05-2019, 20:59   #20
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,072
Thanks: 836
Thanked 3,152 Times in 1,757 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: A jeni gati, ja kur fillon Ramazani 2019!

Adea, trupin e rikthej ne form sa here te dua, mos harro shpirti e mban trupin, jo trupi shpirtin.
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur