Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota e Kompjuterit > Informatika

Informatika Nėse keni nevojė pėr ndihmė apo keni informacione rreth botės sė larmishme tė informatikės dhe internetit, ju ftojmė t'i sillni kėtu.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 29-05-2019, 09:19   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,273
Thanks: 7,197
Thanked 3,337 Times in 1,357 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Nga e ka origjinėn shenja “@“?Shenja “@“, ose kėrmilli pėrreth botės ėshtė e njohur me emra tė ndryshėm. Historianėt tashmė e dinė qė shenja @ pėrdorej si njėsi peshe mes tregtarėve nė Mesdhe nė shekullin 16 – dhe @ ishte ekuivalenti i afro dhjetė kilogramėve. Pak dekada mė vonė, po ky simbol nisi tė pėrdorej nė tregje si njė shkurtim i fjalės “pėr”. Nė shekullin 19, shenja u gjend nė makinat e shkrimit. Por ajo u bė e famshme nė vitin 1971, kur Ray Tomlinson krijoi adresėn e parė tė emailit nė botė. Tomlinsoni e vendosi simbolin @ mes emrit tė pėrdoruesit dhe emrit tė kompjuterit – dhe po atė ditė, dėrgoi emailin e parė nė histori./Bota.al
__________________

Mandi ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-05-2019, 11:09   #2
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,868
Thanks: 11,306
Thanked 6,149 Times in 2,910 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 189
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nga e ka origjinėn shenja “@“?

Prita edhe per emertimin.
Ne Danimarke e perdorin “snabėl e”
A ka edhe tjera thirrje per kete shenje?
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-05-2019, 11:58   #3
Eden
.
 
Avatari i Eden
 
Data e antarėsimit: Oct 2016
Posts: 12,830
Thanks: 2,659
Thanked 4,856 Times in 3,090 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 188
Eden ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Nga e ka origjinėn shenja “@“?

Sa te rrosh do mesosh ,ja e mesuam e nje gje sot....
Eden nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-05-2019, 14:11   #4
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 10,322
Thanks: 23
Thanked 3,018 Times in 1,872 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 196
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nga e ka origjinėn shenja “@“?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
Prita edhe per emertimin.
Ne Danimarke e perdorin “snabėl e”
A ka edhe tjera thirrje per kete shenje?
O Danska snabėl e dmth A e perdredhur ose e shpejt ska asgje te bej me kto qe ka sjell Mandi.

Po @ perdorej dhe ne Mirc per te Sinjifikuar operatoret Aop
__________________
“Shikoj nga te dyja anet para se te kaloj nje rruge me 1 sens levizje.Kjo ndodh sepse kaq besim me ka ngelur per Njerzimin,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur