Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Analiza / Shkrime / Opinione

Analiza / Shkrime / Opinione Le tė “luajmė” sėbashku rolin e analistit dhe tė japim opinionet tona rreth tematikave tė ndryshme qė hasim pėrditė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 09-09-2019, 06:52   #1
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,777
Thanks: 11,193
Thanked 6,090 Times in 2,874 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 189
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Sot a ka nga ata qė besojnė nė shenjtėrinė e teatrit!? - nga Rikard Ljarja

“I kishte ikur loēka e zemėr”, Rikard Ljarja kthehet pas nė kohė: Aktorėt qė mėsuan vdekjen e fėmijėve kur po luanin nė skenė

Rikard LarjaHistoritė e aktorėve qė mėsuan vdekjen e fėmijėve tė tyre.

Teatri si mėnyrė e shprehjes sė superstrukturės sė njė bashkėsie, si shprehje e koncentruar e ngjarjeve… ka mijėra vjet qė ekziston. Nė parahistori fiset mblidheshin mbas gjahut o para se tė niseshin pėr gjah dhe vallėzonin duke shkėrbyer skenėn e gjahut.

Ky vallėzim ishte embrioni i teatrit. Qė nė ato kohė teatri ka evoluar me faza deri sa ka ardhur nė kėtė kohė. Kėtu nuk ėshtė vendi pėr tė shtjellue historikun e teatrit, le qė edhe nuk e di mirė.

Po teatri i sotėm dihet si ėshtė! Nė shkollė programi ishte shumė i ngjeshur. Nė atė kohė studionim gjithė programin e degės gjuhė-letėrsi, pėrveē gramatikės historike e ndonjė lėnde tjetėr shumė specifike.

Kryesore ishte lėnda e mjeshtėrisė sė aktorit. Gjatė orėve tė gjata tė mėsimit, profesorėt herė mbas here na pėrsėritnin: “Skena ėshtė e shenjtė”. E kuptonim dhe s’e kuptonim domethėnien e kėsaj: “E SHENJTĖ”.

Nė fund tė fundit skena kishte njė dysheme dėrrase, njė perde tė rėndė (sipari) qė e ndante nga salla, ca kuinta, dekorin qė bėhej i ndryshėm pėr ēdo shfaqje… po “shenjtėrinė”… Shkallė-shkallė po kuptonim se skena vėrtet ishte vend i shenjt.

Tė arrije tė dilje nė skenė ishte gjė shumė e madhe. Tė arrije tė ishe nėn shikimin e gjashtėqind-shtatėqind palė syve e veshėve qė tė kundronin deri lėvizjen mė tė vogėl… nuk po them pėr tė tjerat…

Prandaj respekti pėr spektatorin qė ka paguar, tė shoh shfaqjen, tė tė duartrokas duhej tė ishte i jashtėzakonshėm. Nė konceptin “Shenjtėri” hynte si i pėrveēėm dhe mė i rėndėsishmi spektatori. Mė nė fund e kuptuam dhe e besuam. Seriozisht. Deri n’ekstrem.

Teatri ėshtė vėrtetė i shenjtė nė gjithė tėrėsinė e tij, me gjithė ēfarė pėrmbledh godina: Salla, skena, prapaskena, kabinat, xhepat e dekoreve, ndriēimi… dramaturgjia, regjisorėt, aktorėt, punėtorėt e skenės… Spektatorėt. E gjithė godina dhe ēfarė pėrfshihet brenda saj ėshtė nė shėrbim tė spektatorit…

Kėto radhė u nxitėn nga njė intervistė nė Top Channel e aktorit Ēun Lajēi. Ēuni fliste ngadalė, me njė zė tė ngrohtė, i qetė, pėr vajzėn e tij qė ishte larguar nga kjo jetė. Thua tė mos kishte dhembje!

Tronditja ishte e jashtėzakonshme. E thellė! Kishte ik vajza, loēka e zemrės. Po Ēuni vjen nga bjeshkėt e Rugovės… Nė dorė rrotullonte tre libra. Ishin tri vėllime me poezi qė i dedikoheshin vajzės qė nuk jetonte mė.

Bubulinės. Bubulinės qė iku. Kush e pėrzuri. A thua ne?! A thua ēnjerėzimi i epokės qė po kalojmė!? Ēuni lexoi vetėm tri poezi. Ishin vėrtet poezi. Ēuni ėshtė poet. Poet nė kuptimin e vėrtetė tė fjalės.


Po Ēuni ėshtė edhe interpretuesi mė i mirė nder shqiptarė i veprės sė Pader Gjergj Fishtės, Ēuni ėshtė edhe lahutari mjeshtėr qė shoqėron veprėn epike tė poetit kombėtar. S’po them se Ēuni ėshtė dhe mjeshtri i skenės dhe ekranit se kjo dihet botėrisht.

Po tjetėrkund e kam fjalėn. … Nė vitet ’70 Ēuni ishte djalė i ri. Teatri i Prishtinės vuri nė skenė “Hamletin”. Dhe Ēun Lajēit iu besua kryeroli.

Erdhi edhe nata e premierės. Salla ishte mbushur plot. Duhet t’i merrni me mend emocionet e aktorėve e sidomos tė Ēunit Hamlet atė natė para se tė fillonte shfaqja.

Pak pėrpara se tė hapej sipari dikush i futi nė dorė njė telegram. Ēuni e hapi dhe lexoj: Ka vdekė nana. A ka njeri qė e pėrfytyron pėshtjellimin psikik e fizik tė atij ēasti? Ēfarė ndodhi nė atė sekondė brenda qenies sė Ēun Lajēit aktor, Ēun Lajēit Hamlet dhe Ēun Lajēit njeri, bir i njė nane qė nga ai ēast nuk ėshtė mė!

Mbasi u mbyll sipari e vazhdonin duartrokitjet, Ēun Lajēi zu njė qoshe dhe shpėrtheu, u shkreh nė vaj. Regjisorja po e kėrkonte nė tė gjitha qoshet e skenės.

Mė nė fund e gjeti. Ēfarė? Si? Kush tė ka… Duke belbėzue mes lotėsh Ēuni tha: Mė ka vdek nana. Pra, a ishte i shenjtė spektatori i asaj nate nė teatrin e Prishtinės, nė tempullin e fjalės?

Pėr Ēun Lajēin po. Dhe ai e respektoi deri nė ekstrem, duke dalė mbi dhimbjen e shpirtit tė tij. Por nuk ėshtė i vetmi. Pistol Soja, aktor i teatrit “Migjeni” kishte dy vajza.

Kishte premierėn e komedisė “Shėrbėtori i dy zotnive” kur i vdiq njėra nga vajzat nė moshė tė adoleshencės. Dhe Pistoli e interpretoi rolin kryesor. Vajza i vdiq dhe ai interpretoi nė komedi. Po kėshtu Prenk Lėkunda.

Teatri “Migjeni” ishte nė turne nė Korēė. E lajmėruan pak para se tė fillonte shfaqja: Djali ėshtė mbytur nė Drķ. I propozuan tė anulonin shfaqjen, t’i kėrkonin tė falur publikut, dhe tė gjenin njė makinė e ta nisnin urgjent pėr Shkodėr. Nuk pranoi, nuk pranoi nė nderim tė spektatorit. Nė nderim tė “Shenjtorit” qė priste brenda tempullit tė shijonte fjalėn. Dhe shfaqja u bė.

Besoj se nuk janė tė vetmit, po kėta mbaj mend unė. Po sot? Sot a ka nga ata qė besojnė nė shenjtėrinė e teatrit!? … ????… Apo janė bėrė tė gjithė “ateistė”. Mos kishte diēka ēnjerėzore nė kėtė akt!? Apo ky akt ishte hyjnor sepse teatri ėshtė i shenjtė, vėrtet i shenjtė! S’di ēfarė tė them. Gjykoni vetė.
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur