Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Analiza / Shkrime / Opinione

Analiza / Shkrime / Opinione Le tė “luajmė” sėbashku rolin e analistit dhe tė japim opinionet tona rreth tematikave tė ndryshme qė hasim pėrditė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 11-09-2019, 13:31   #1
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,111
Thanks: 11,750
Thanked 9,677 Times in 6,184 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
18 vite nga 11 shtatori/ 6 mėsime qė nuk duhet tė harrojmė

18 vite nga 11 shtatori/ 6 mėsime qė nuk duhet tė harrojmėSot shėnohen 18 vite nga sulmet terroriste tė 11 shtatorit nė Amerikė. Imazhi i dy aeroplanėve tė pasagjerėve qė fluturojnė nė kullat binjake tė Qendrės Botėrore tė Tregtisė janė ngjitur pėrgjithmonė nė kujtesėn publike. Megjithatė, kjo nuk ishte hera e parė qė Qendra Botėrore e Tregtisė u sulmua nga terroristėt.

Nė 1993, njė kamikaz kishte drejtuar njė kamion nė Qendrėn Botėrore tė Tregtisė nė New York, por nuk i rrėzoi dot kullat. Gjashtė vetė vdiqėn nė atė kohė.

Nė vitin 2001, Qendra Botėrore e Tregtisė gjithashtu nuk ishte objektivi i vetėm qė u godit nga terroristėt, 19 prej tė cilėve i pėrkisnin al-Kaedės. Katėr aeroplanėt e pasagjerėve ishin nisur nga aeroporte tė ndryshme tė SH.B.A. me tre objektiva tė paracaktuar. Dy aeroplanėt goditėn ndėrtesat e Neė York-ut.

E treta goditi Pentagonin, selinė e Departamentit tė Mbrojtjes sė SHBA dhe shkaktoi pak dėme nė ndėrtesė. E katėrta kishte njė objektiv mė tė madh – Kapitol Hill, selia e qeverisė amerikane nė Washington DC.

https://www.youtube.com/watch?time_c...&v=BRdmNPZxwHo

Pasagjerėt e fluturimit tė United Airlines treguan njė ndjenjė tė madhe tė guximit dhe gatishmėrisė pėr tė sakrifikuar jetėn e tyre pėr tė mbrojtur SHBA-tė. Ata sfiduan terroristėt dhe penguan pėrpjekjen e tyre pėr tė fluturuar drejt Uashington DC. Avioni u rrėzua nė njė fushė tė hapur nė Pensilvani fqinje.

Pėr atė ditė, mė 11 shtator 2001, terrori dukej se ishte bėrė mjeshtri i botės. Kishte panik nė ēdo shtet. Kjo ishte hera e parė qė SH.B.A u sulmua nga njė forcė e jashtme qė nga viti 1941 kur Japonia goditi Pearl Harbour nė ishujt Haėaii dhe i pari i parė nė Amerikėn kontinentale qė nga Lufta Revolucionare e Shekullit 18.

Sulmi terrorist dha disa mėsime jo vetėm pėr SH.B.A. por pėr tė gjithė botėn. Kėto mėsime mund tė pėrmblidhen si mė poshtė.

Asnjė vend nuk ėshtė i paprekshėm

Guximi dhe planifikimi i pėrpiktė nga Al Kaeda ekspozoi dobėsitė e sistemeve tė sigurisė pėr tė gjitha vendet e botės. Asnjė vend nuk mund tė shihej tani si i paprekshėm.

Pėr njė kohė tė gjatė, sulmet terroriste nė Indi nga grupet me qendėr nė Paskistan u trajtuan nga bashkėsia ndėrkombėtare si ēėshtje e lokalizuar qė lind nga armiqėsia e mbajtur gjatė midis Indisė dhe Pakistanit dhe fanatizmit fetar nė tė dy vendet.

Sulmet e 11 shtatorit e shpartalluan atė mit. Pėr herė tė parė, bota e mori kėtė mėsim se terrorizmi ėshtė njė politikė e disa shteteve dhe grupeve qė aspirojnė tė fitojnė fuqi politike duke frenuar fondamentalizmin fetar.

‘Policimi’ ėshtė thelbėsor

‘Policimi’ ėshtė thelbėsor pėr tė ndaluar ēdo krim pėrfshirė terrorizmin. Policia, natyrisht, nuk bėhet vetėm nga forcat e policisė, por nga tė gjitha agjencitė e vigjilencės. Disa ditė pas sulmeve tė 11 shtatorit u shfaqėn video qė tregonin rrėmbyesit e aeroplanit qė u rrėzua nė Pentagon ishin duke u kontrolluar nė aeroportin e Dulles nė Uashington.

Personi i sigurisė shihet nė video duke bėrė vetėm njė punė rutinė, duke kontrolluar si gjithė tė tjerėt rrėmbyesit, dy prej tė cilėve ishin nė njė listė vėzhgimesh antiterrori dhe njė person nuk kishte fotografi nė ID. Megjithatė tė gjithėve iu dha leja pėr tė hipur nė aeroplan, pėrkthen lapsi.al. Kjo ndodhi nė SH.B.A., e cila dihej se ishte mė e fuqishme nga vendet e tjera.

Nėse policimi do tė ishte bėrė me efikasitet, komploti mund tė ishte ekspozuar ose tė paktėn njė objektiv mund tė ishte shpėtuar dhe terroristėt mund tė kapeshin tė gjallė.

Informacioni i agjencive tė inteligjencės nuk duhet tė injorohet

Shumica e vendeve tė fuqishme ose ato qė aspirojnė tė jenė tė fuqishme krenohen me mbledhjen e tyre tė fuqishme tė informacioneve nga agjencitė e inteligjencės. CIA e Sh.B.A-sė ėshtė mė e fuqishmja nga tė gjitha. CIA kishte mbledhur mjaftueshėm informacion pėr njė sulm terrorist tė “afėrt” nė tokėn e SHBA.

Raportet sugjerojnė se CIA i kishte dėrguar raportin e saj Condoleezza Rice, kėshillėtares sė atėhershėme tė sigurisė kombėtare tė Presidentit amerikan George Bush, me sa duket disa muaj para se tė ndodhnin sulmet e 11 shtatorit. Inteligjenca e CIA ishte specifike qė al Qaeda po planifikonte sulme “tė shumta” dhe “spektakolare” nė SH.B.A. nė tė ardhmen e afėrt.

Paralajmėrime tė ngjashme kanė arritur nė Shtėpinė e Bardhė tė George Bush por agjensitė shtetėrore kryesisht i injoruan ato, duke i konsideruar “raporte tė zakonshme” nga terreni operativ pa asnjė “inteligjencė tė veprueshme”. Kjo rezultoi masivisht fatale. Mėsimi qė u nxorr ishte qė inteligjenca e komploteve tė terrorit nuk mund tė merret lehtė, pavarėsisht nga numri i raporteve tė dėrguara nga operativėt nė terren.

https://www.youtube.com/watch?time_c...&v=QbRk3WAIhVQ

Terrorizmi ndjek paratė

Nė ēdo rast tė sulmive terroriste, paratė janė pėrfshirė. Nė sulmet e 11 shtatorit, paratė rrodhėn pėrmes agjencive ndėrkombėtare, por autoritetet i injoruan ato.

Nė sulmet e 11 shtatorit u zbulua se paratė u dėrgoheshin terroristėve qė rrėmbyen aeroplanėt nga jashtė. Rrėmbyesit, nga ana tjetėr, dėrguan para nė Emiratet e Bashkuara Arabe nė katėr grupe, vetėm tre ditė para se tė tronditnin botėn.

Tė katėr pagesat u bėnė pėrmes Western Union por kompania ose agjensitė e sigurisė nuk arritėn tė vėnė re transaksionet.

Agjensitė janė bėrė mė vigjilente dhe ligjet e pastrimit tė parave nė shumicėn e vendeve janė forcuar. Megjithatė, disa strehė tė sigurta pėr pastrimin e parave janė nė lojė dhe ato mund tė luajnė njė fletė tė pėrsosur pėr komplote terroriste nė tė ardhmen. Njė shtet mund ta harrojė kėtė mėsim nga sulmet e 11 shtatorit vetėm nė riskun e tij.

Paqėndrueshmėria politike krijon terror

Paqėndrueshmėria politike ose luftimi i brendshėm mund tė jetė njė terren pėr terrorizmin. Ky ėshtė njė mėsim i maskuar por shumė i rėndėsishėm nga sulmet terroriste tė 11 shtatorit. Ajo vepron nė tė dy mėnyrat – paqėndrueshmėria politike nė vendin e burimit (p.sh. Pakistani, Afganistan) dhe njė vend i synuar (p.sh. SH.B.A., India).

SHBA dėshmuan njė paqėndrueshmėri tė pazakontė politike nė muaj dhe vite para sulmeve tė 11 shtatorit. Presidenti amerikan Bill Klinton i mbijetoi shkartkimit pasi Dhoma e Pėrfaqėsuesit votoi pėr fillimin e procedurave. Mocioni ra nė Senat.

Kjo kishte ndjekur njė rast ngacmimi seksual ndaj Bill Klintonit nga njė ish-punonjėse e shtetit nė Arkansas, Paula Jones. Ky rast nxori nė dritė njė tjetėr skandal masiv qė pėrfshin Bill Klinton dhe njė praktikante tė Shtėpisė sė Bardhė Monica Lewinsky.

Pėrplasjet politike nė atė kohė nė SH.B.A. nuk ishin parė prej dekadash, pėrkthen lapsi.al. Kur zgjedhjet presidenciale u mbajtėn nė vitin 2000, gara mbeti e pazgjidhur pėr 41 ditė. SHBA po jetonte njė mosbesim politik. Dhjetė muaj mė vonė, koordinimi midis makinerive qeveritare dėshtoi dhe terroristėt arritėn tė vrisnin 2.977 njerėz nė njė ditė.

Lufta kundėr terrorit nuk ka mbaruar

Qė lufta kundėr terrorizmit ėshtė shumė e gjatė ėshtė njė mėsim qė nuk humbet nė asnjė vend, pėrveē atyre qė sponsorizojnė terrorin. SHBA po lufton pėr tė shkatėrruar infrastrukturėn terroriste dhe grupet nė Lindjen e Mesme dhe Afganistan.

India po lufton betejėn e saj kundėr terrorizmit tė mbėshtetur nga Pakistani. Sipas Indeksit Global tė Terrorizmit, 77 vende dėshmuan akte terrori nė 2017. Ky numėr ėshtė vetėm gjysma e historisė pasi vetėm tre vjet mė parė nė 2014, kishte 106 vende si viktima tė terrorizmit.

Qartazi, mėsimi nga sulmet e 11 shtatorit ėshtė qė bota nuk mund tė lejojė tė harrojė se agjensitė kombėtare dhe globale tė sigurisė nuk mund tė ulin vėmendjen e tyre nė ēdo moment tė kohės nė luftėn e tyre kundėr terrorizmit. Kėto agjensi duhet tė jenė tė kujdesshme ēdo herė, ndėrsa terroristėve u duhet vetėm njė rrugėdalje, njė moment pakujdesie, pėr tė pasur sukses dhe pėr tė vrarė njerėzimin.

https://www.youtube.com/watch?time_c...&v=SZfa5Hsi18I


LAPSI.AL
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2019, 13:53   #2
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 10,322
Thanks: 23
Thanked 3,017 Times in 1,872 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 196
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Re: 18 vite nga 11 shtatori/ 6 mėsime qė nuk duhet tė harrojmė

18 vjet edhe mua me duket sikur ka ndodh dje !!

Rip the souls of 9/11
__________________
“Shikoj nga te dyja anet para se te kaloj nje rruge me 1 sens levizje.Kjo ndodh sepse kaq besim me ka ngelur per Njerzimin,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2019, 14:25   #3
Mistrece
...
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 14,425
Thanks: 165
Thanked 4,870 Times in 2,744 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 341
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Re: 18 vite nga 11 shtatori/ 6 mėsime qė nuk duhet tė harrojmė

Mua keto mesime me ngjajne shume me teorite neocons.

Vjega ne kurriz te popullsise se pafajshme dhe te paditur.
__________________
Festina lente!
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2019, 14:27   #4
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 23,280
Thanks: 1,894
Thanked 2,098 Times in 1,575 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Re: 18 vite nga 11 shtatori/ 6 mėsime qė nuk duhet tė harrojmė

18 vite me vone e vazhdojne te poshterojne ne aeroporte


Ky eshte mesimi, pa harruarcpergjimet e heqjes te lirive
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga thirsty : 11-09-2019 nė 14:29
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2019, 14:29   #5
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 23,280
Thanks: 1,894
Thanked 2,098 Times in 1,575 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Re: 18 vite nga 11 shtatori/ 6 mėsime qė nuk duhet tė harrojmė

Me mire te perjashtohen njerez nga x vende se ti kontrolloj breket nje bashkshtetasi
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2019, 20:41   #6
Kasėmi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 1,159
Thanks: 46
Thanked 425 Times in 252 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: 18 vite nga 11 shtatori/ 6 mėsime qė nuk duhet tė harrojmė

Me mire nxirrni mesime nga Doriani se kjo puna e terrorizmit vjen era Bush e Co.
__________________
Shes rrush per dhelpra
Kasėmi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-09-2019, 00:36   #7
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,541
Thanks: 8,566
Thanked 6,609 Times in 2,771 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Re: 18 vite nga 11 shtatori/ 6 mėsime qė nuk duhet tė harrojmė

E kujtoj fort mire ate dite!
Isha i ftuar per dreke bashke me nje koleg pune, nga nje i njohuri i tij.
Pasi hengrem dreke dhe pime nga nje birre, une ndeza si zakonisht nje cigare.
I zoti i shtepise duke qeshur me tha: Fike ate cigare, kam une nje tjeter me te mire sesa ajo, eshte me "borzilok Jamaican" brenda….
Une iu pergjigja qe nuk jam ndonje "qefli" i madh i ktyre lloj cigareve por meqe e solli rasti, nuk po e refuzoj…
Keshtu u be, drodhem nga nje "cigare me borzilok Jamaican" dhe ulur ne divan tymosnim dhe kepusnim qyfyre duke qeshur.
Televizori ishte i ndezur por pa ze, ishte vetem figura sepse degjonim muzike nga impianti stereo.
Pas nja 2 oresh, ne ekran filluan te cfaqeshin imazhet e para te aeroplaneve qe godisnin Twin Towers dhe me pas collapsi i tyre….
Une me te qeshur i thashe te zotit te shtepise:
Hej Konrad, kishe te drejte ti, e din qe ajo cigarja jote ishte shume e mire?
Me ka dhene nje sensacion te cuditshem….

Tre ore me pas kuptova qe ajo qe po shihja ne TV ishte reale dhe dramatike,dhe nuk ishte efekti i "borzilokut Jamaican"
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-09-2019, 05:10   #8
Smokkie
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Posts: 950
Thanks: 35
Thanked 339 Times in 230 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Smokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėm
Re: 18 vite nga 11 shtatori/ 6 mėsime qė nuk duhet tė harrojmė

Une mbaj mend qe ra vlera e dollarit dhe me vinte inat qe nuk i kisha shkembyer ato pak dollare qe kisha..
__________________
Qesh sot se neser do jete me keq!
Smokkie nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-09-2019, 06:03   #9
rolex
V.I.P
 
Avatari i rolex
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Vendndodhja: Tirane
Posts: 587
Thanks: 231
Thanked 248 Times in 128 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 18
rolex ka mbyllur reputacionin
Re: 18 vite nga 11 shtatori/ 6 mėsime qė nuk duhet tė harrojmė

Te papare keta talebanet shpellare. Me siguri Ironman do ti kete trajnuar.

Akoma ka idiote qe besojne se talebanet ishin te afte te gjunjezonin Ameriken ne mes te New York dhe Washington. Bush eshte Hitleri i koheve moderne.
__________________
A goal without a plan is just a wish
rolex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-09-2019, 06:18   #10
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 5,011
Thanks: 2,014
Thanked 2,907 Times in 1,617 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
par ka mbyllur reputacionin
Re: 18 vite nga 11 shtatori/ 6 mėsime qė nuk duhet tė harrojmė

Lexova diku qė pas atij 11 shtatori janė vrarė afėrsisht 1700000 Irakian, mė shumė se 35 mijė pakistanez dhe afėr 100000 nga Afganistani.
Dhe diēka tjetėr qė mė shqetson sa hebre ishin atė ditė nė twin towers?
Hitleri nuk ishte asgjė pėrballė hitlerve dixhital.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-09-2019, 06:25   #11
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,473
Thanks: 3,641
Thanked 2,936 Times in 1,992 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: 18 vite nga 11 shtatori/ 6 mėsime qė nuk duhet tė harrojmė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga rolex Shiko postimin
Te papare keta talebanet shpellare. Me siguri Ironman do ti kete trajnuar.

Akoma ka idiote qe besojne se talebanet ishin te afte te gjunjezonin Ameriken ne mes te New York dhe Washington. Bush eshte Hitleri i koheve moderne.
Ashtu duhet tė jetė, Hitler ėshtė sepse edhe serbėt ashtu i thonė sepse babai i tij hoqi vizėn e kuqe nė hartė dhe jua vuri kufirin te thana serbėve ndėrsa i biri ishte ai qė e shpalli Kosovėn tė pavarur.
Ky ėshtė njė nga ato rastet qė mė vin turp ti them vetes Shqiptar. E ēatė bythėn mė katėrsh pėr jevgjit e Azisė dhe tė Afrikės, braktisėt familjet nė mes tė katėr rrugėve dhe derdhėt gjakun pėr arixhinjtė dhe njė pushkė nuk shkrepėt kur erdhi ora e Shqiptarit pėr tė luftuar pėr Atdhe. Patjetėr, pse budallenj janė shqiptarėt qė tė vriten kot pėr Atdhe? Lufton NATO, lufton Amerika pėr ne, luftojnė fashistėt dhe nazistėt me "Hitlerin" nė krye, ne e shesim bythėn pėr arabėt. A ju marrtė muti shalėt, hapu dhe, hapu. Shko ha buk me shalqi te "Partizani Panjohur", atė bėj ti.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga King Bardhyl : 12-09-2019 nė 06:29
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-09-2019, 06:42   #12
rolex
V.I.P
 
Avatari i rolex
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Vendndodhja: Tirane
Posts: 587
Thanks: 231
Thanked 248 Times in 128 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 18
rolex ka mbyllur reputacionin
Re: 18 vite nga 11 shtatori/ 6 mėsime qė nuk duhet tė harrojmė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Ashtu duhet tė jetė, Hitler ėshtė sepse edhe serbėt ashtu i thonė sepse babai i tij hoqi vizėn e kuqe nė hartė dhe jua vuri kufirin te thana serbėve ndėrsa i biri ishte ai qė e shpalli Kosovėn tė pavarur.
Ky ėshtė njė nga ato rastet qė mė vin turp ti them vetes Shqiptar. E ēatė bythėn mė katėrsh pėr jevgjit e Azisė dhe tė Afrikės, braktisėt familjet nė mes tė katėr rrugėve dhe derdhėt gjakun pėr arixhinjtė dhe njė pushkė nuk shkrepėt kur erdhi ora e Shqiptarit pėr tė luftuar pėr Atdhe. Patjetėr, pse budallenj janė shqiptarėt qė tė vriten kot pėr Atdhe? Lufton NATO, lufton Amerika pėr ne, luftojnė fashistėt dhe nazistėt me "Hitlerin" nė krye, ne e shesim bythėn pėr arabėt. A ju marrtė muti shalėt, hapu dhe, hapu. Shko ha buk me shalqi te "Partizani Panjohur", atė bėj ti.
Pse ofendon si alabak? Trego edukate se je dhe moderator.

Clidhje ka Kosova me krimet qe Bushi i beri amerikaneve?

Edhe Hitleri i admironte shqiptaret e po pastaj ta bejme hero dhe ate?
__________________
A goal without a plan is just a wish
rolex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-09-2019, 06:48   #13
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 16,611
Thanks: 13,592
Thanked 7,556 Times in 4,800 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 441
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Re: 18 vite nga 11 shtatori/ 6 mėsime qė nuk duhet tė harrojmė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga rolex Shiko postimin
Pse ofendon si alabak? Trego edukate se je dhe moderator.

Clidhje ka Kosova me krimet qe Bushi i beri amerikaneve?

Edhe Hitleri i admironte shqiptaret e po pastaj ta bejme hero dhe ate?
Nuk i admironte
Por shqipetaret ishin spiunet me besnik te Hitlerit
Ne te gjithe boten i paguante spiunet ne shqiperi i kishte for free lol
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-09-2019, 06:50   #14
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,473
Thanks: 3,641
Thanked 2,936 Times in 1,992 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: 18 vite nga 11 shtatori/ 6 mėsime qė nuk duhet tė harrojmė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga rolex Shiko postimin
Pse ofendon si alabak? Trego edukate se je dhe moderator.

Clidhje ka Kosova me krimet qe Bushi i beri amerikaneve?

Edhe Hitleri i admironte shqiptaret e po pastaj ta bejme hero dhe ate?
Qė tė them tė vėrtetėn nuk ėshtė ofendim. Ku e shikon ti ofendimin?
Ke marrė pėrsipėr ti dhe soji yt qė tė zgjidhėsh hallet e botės me teori konspiracioni? Ti do t'ua zgjidhėsh hallet talebanėve? Ēa tė thuash ty? Edhe te "Partizani i Panjohur" e ke tepėr. Ndodhesh gabimisht nė Europė.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-09-2019, 07:01   #15
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 23,280
Thanks: 1,894
Thanked 2,098 Times in 1,575 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Re: 18 vite nga 11 shtatori/ 6 mėsime qė nuk duhet tė harrojmė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Nuk i admironte
Por shqipetaret ishin spiunet me besnik te Hitlerit
Ne te gjithe boten i paguante spiunet ne shqiperi i kishte for free lol
Sa cifut spiunuan Shqiptaret?
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-09-2019, 07:02   #16
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 23,280
Thanks: 1,894
Thanked 2,098 Times in 1,575 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Re: 18 vite nga 11 shtatori/ 6 mėsime qė nuk duhet tė harrojmė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga par Shiko postimin
Lexova diku qė pas atij 11 shtatori janė vrarė afėrsisht 1700000 Irakian, mė shumė se 35 mijė pakistanez dhe afėr 100000 nga Afganistani.
Dhe diēka tjetėr qė mė shqetson sa hebre ishin atė ditė nė twin towers?
Hitleri nuk ishte asgjė pėrballė hitlerve dixhital.
Sa Shqiptar vdiqen ate dite?


Po kane vdek Shqiptar atehere do kene qene te zene ate dite dhe kane harruar te lexojne mesazhet...shume shqetesuesePo sa braziliane kane vdek ate dite? Ore keta mund te ja kene vene zjarrin, shqetesuese edhe kjo


Cfare me shqeteson eshte sa mongolez kane vdek ate dite?

Po me terpemi me shqeteson sa vatikan citanez kane qene ate dite ne towerat binjake?


....sa x nga y ka qene ate dite?
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga thirsty : 12-09-2019 nė 07:06
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-09-2019, 07:07   #17
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 16,611
Thanks: 13,592
Thanked 7,556 Times in 4,800 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 441
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Re: 18 vite nga 11 shtatori/ 6 mėsime qė nuk duhet tė harrojmė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga thirsty Shiko postimin
Sa cifut spiunuan Shqiptaret?
Ahh so that’s how it works ?
Yeah don’t answer that


Sa per temen, it’s all about religion....
Feja ka vrare me shum se cdo lufte
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-09-2019, 07:11   #18
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,473
Thanks: 3,641
Thanked 2,936 Times in 1,992 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: 18 vite nga 11 shtatori/ 6 mėsime qė nuk duhet tė harrojmė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Ahh so that’s how it works ?
Yeah don’t answer that


Sa per temen, it’s all about religion....
Feja ka vrare me shum se cdo lufte
Nuk bėhen luftėrat pėr fe. Feja ėshtė njė ideologji si gjithė tė tjerat. Pėrdoret pėr tė fshehur qėllimet e vėrteta, pėr tė motivuar dhe vėnė njerėzit nė rresht dhe pėr ti dėrguar nė luftė. Ēfarė ndryshimi ka pėrshembull nė thelb ndėrmjet komunizmit dhe fesė? Asnjė ndryshim.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-09-2019, 07:11   #19
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 10,322
Thanks: 23
Thanked 3,017 Times in 1,872 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 196
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Re: 18 vite nga 11 shtatori/ 6 mėsime qė nuk duhet tė harrojmė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Ahh so that’s how it works ?
Yeah don’t answer that


Sa per temen, it’s all about religion....
Feja ka vrare me shum se cdo lufte
Feja as Plumbi nuk vret madje as Lufta.

I vetmi qe vret eshte njeriu dhe ky e ben per ekzistencen e superioritetit.
__________________
“Shikoj nga te dyja anet para se te kaloj nje rruge me 1 sens levizje.Kjo ndodh sepse kaq besim me ka ngelur per Njerzimin,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-09-2019, 07:11   #20
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 23,280
Thanks: 1,894
Thanked 2,098 Times in 1,575 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Re: 18 vite nga 11 shtatori/ 6 mėsime qė nuk duhet tė harrojmė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Ahh so that’s how it works ?
Yeah don’t answer that


Sa per temen, it’s all about religion....
Feja ka vrare me shum se cdo lufte
Neqpftese nuk punon ashtu atehere kur vjen puna te cifutet, gjermanet e shqiperine ne ate kohe atehere na qenka thjesht ne mashtrim, ato lavderimet qe i behen popullit ishin te kota?Te ishte per religion nuk do linin xhami ne byth te kullave....sa per dijeni
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur