Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 10-03-2019, 17:24   #141
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 8,651
Thanks: 3,602
Thanked 3,906 Times in 2,656 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 194
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Letėr e ashpėr nga SHBA-tė pėr liderėt e Kosovės: Hiqeni taksėn!

Ama u ka dale Rramboja, tamam Rrambush, nuk e levizin as Juesesja se jo me coftinat si Hushimja, me ate qe flet si kufome e gjalle luliqken e vockel

Si ne lufte si ne paqe, ua ka mbeshtetur shputat per faqe
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Pirati pėlqehet nga
i vjetėr 10-03-2019, 19:57   #142
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,449
Thanks: 22
Thanked 69 Times in 64 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Letėr e ashpėr nga SHBA-tė pėr liderėt e Kosovės: Hiqeni taksėn!David Hale nė takimin me krerėt e Kosovės


“Haradinaj dha sinjal reflektimi nė takimin me zyrtarin amerikan, taksa hiqet gjatė jave”


Nga: A.M Mė: 10 mars 2019 Nė ora: 19:20


Tė shtunėn nė rezidencėn e Ambasadorit Amerikan nė Kosovė, Philip Kosnett, presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi, Kryeministri Ramush Hardinaj dhe kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli kanė takuar nėnsekretarin e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės pėr Ēėshtje Politike, David Hale.

Pasi kėtij takimi, kryeministri Haradinaj, nė njė postimi nė Facebook, ka shkruar se janė tė gatshėm pėr dialogun me Serbinė, si dhe tė diskutojnė edhe pėr tregtinė e lirė dhe tė arrijmė njė marrėveshje qė rezulton me njohje nė kufijtė ekzistues.

“E ritheksova se ne jemi gati pėr dialog dhe ftojmė Serbinė qė t’i kthehet tavolines e tė diskutojmė tė gjitha ēėshtjet e hapura duke pėrfshirė edhe tregtinė e lirė dhe tė arrijmė njė marrėveshje qė rezulton me njohje nė kufijtė ekzistues”, ka shkruar Haradinaj nė Facebook, pas takimit me z. David Hale.

Haziri: Haradinaj dha sinjal reflektimi

Njohėsi i ēėshtjeve politike, Nexhat Haziri, mendon se nėnsekretari Hale ka pėrcjellė mesazhin e qartė tė Uashingtonit pėr liderėt e Kosovės, dhe pėr kėtė Kosova duhet tė reflektoj e ta duhet tė reflektoj.

"Mendoj se nėnsekretari amerikan, David Hale, ka pėrcjellė mesazhin e qartė tė Uashingtonit pėr liderėt e Kosovės, sa i pėrket taksės ndaj mallrave serbe dhe atyre boshnjake, gjė qė po ashtu mendoj se Kosova duhet tė reflektoj mbi bazėn e kėtij mesazhi dhe ta suspendoj taksėn ndaj mallrave qė vinė nga Serbia dhe Bosnja.


Ai shprehet se, kjo taksė mund tė suspendohet gjatė kėsaj jave duke u bazuar nė deklaratėn e kryeministrit Haradinaj, i cili dha sinjal do tė reflekton mbi bazėn e kėrkesės sė Uashingtonit.

“Dhe ky suspendim do tė ndodhė nė kėtė jave ose mė sė largu nė fillim tė javės tjetėr, pasi kjo lexohet edhe nė deklaratėn e kryeministrit Haradinaj, i cili nė mėnyrė tė tėrthortė dha sinjale se do tė reflekton mbi bazėn e kėrkesės sė Uashingtonit”, ka theksuar Haziri pėr “Bota sot”.

Pėr mė tepėr, ai ka shtuar se nėnsekretari amerikan, David Hale tė njėjtėn kėrkesė e ka shtuar si ne Beograd, ashtu edhe Prishtinė qė tė rifillojė dialogun.

“Po ashtu nėnsekretari amerikan, David Hale, ashtu siē kėrkoi nė Beograd nga liderėt serbė gatishmėri pėr rifillimin e dialogut, tė njėjtėn kėrkesė ai ua paraqitet edhe liderėve kosovar nė Prishtinė dhe me kėtė konfirmohet se administrata e presidentit Trump ėshtė shumė e interesuar qė tė rifilloj ky dialog nė mes Kosovės dhe Serbisė e cila do tė prodhoj njė marrėveshje obligative pėr tė dyja palėt qė do tė bėjė njohjen reciproke nė mes tė dy shteteve , pra Kosovės dhe Serbisė”, ka potencuar Nexhat Haziri pėr “Bota sot”.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-03-2019, 23:21   #143
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,103
Thanks: 325
Thanked 560 Times in 414 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 41
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Letėr e ashpėr nga SHBA-tė pėr liderėt e Kosovės: Hiqeni taksėn!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kashta Shiko postimin


David Hale nė takimin me krerėt e Kosovės


“Haradinaj dha sinjal reflektimi nė takimin me zyrtarin amerikan, taksa hiqet gjatė jave”


Nga: A.M Mė: 10 mars 2019 Nė ora: 19:20


Tė shtunėn nė rezidencėn e Ambasadorit Amerikan nė Kosovė, Philip Kosnett, presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi, Kryeministri Ramush Hardinaj dhe kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli kanė takuar nėnsekretarin e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės pėr Ēėshtje Politike, David Hale.

Pasi kėtij takimi, kryeministri Haradinaj, nė njė postimi nė Facebook, ka shkruar se janė tė gatshėm pėr dialogun me Serbinė, si dhe tė diskutojnė edhe pėr tregtinė e lirė dhe tė arrijmė njė marrėveshje qė rezulton me njohje nė kufijtė ekzistues.

“E ritheksova se ne jemi gati pėr dialog dhe ftojmė Serbinė qė t’i kthehet tavolines e tė diskutojmė tė gjitha ēėshtjet e hapura duke pėrfshirė edhe tregtinė e lirė dhe tė arrijmė njė marrėveshje qė rezulton me njohje nė kufijtė ekzistues”, ka shkruar Haradinaj nė Facebook, pas takimit me z. David Hale.

Haziri: Haradinaj dha sinjal reflektimi

Njohėsi i ēėshtjeve politike, Nexhat Haziri, mendon se nėnsekretari Hale ka pėrcjellė mesazhin e qartė tė Uashingtonit pėr liderėt e Kosovės, dhe pėr kėtė Kosova duhet tė reflektoj e ta duhet tė reflektoj.

"Mendoj se nėnsekretari amerikan, David Hale, ka pėrcjellė mesazhin e qartė tė Uashingtonit pėr liderėt e Kosovės, sa i pėrket taksės ndaj mallrave serbe dhe atyre boshnjake, gjė qė po ashtu mendoj se Kosova duhet tė reflektoj mbi bazėn e kėtij mesazhi dhe ta suspendoj taksėn ndaj mallrave qė vinė nga Serbia dhe Bosnja.


Ai shprehet se, kjo taksė mund tė suspendohet gjatė kėsaj jave duke u bazuar nė deklaratėn e kryeministrit Haradinaj, i cili dha sinjal do tė reflekton mbi bazėn e kėrkesės sė Uashingtonit.

“Dhe ky suspendim do tė ndodhė nė kėtė jave ose mė sė largu nė fillim tė javės tjetėr, pasi kjo lexohet edhe nė deklaratėn e kryeministrit Haradinaj, i cili nė mėnyrė tė tėrthortė dha sinjale se do tė reflekton mbi bazėn e kėrkesės sė Uashingtonit”, ka theksuar Haziri pėr “Bota sot”.

Pėr mė tepėr, ai ka shtuar se nėnsekretari amerikan, David Hale tė njėjtėn kėrkesė e ka shtuar si ne Beograd, ashtu edhe Prishtinė qė tė rifillojė dialogun.

“Po ashtu nėnsekretari amerikan, David Hale, ashtu siē kėrkoi nė Beograd nga liderėt serbė gatishmėri pėr rifillimin e dialogut, tė njėjtėn kėrkesė ai ua paraqitet edhe liderėve kosovar nė Prishtinė dhe me kėtė konfirmohet se administrata e presidentit Trump ėshtė shumė e interesuar qė tė rifilloj ky dialog nė mes Kosovės dhe Serbisė e cila do tė prodhoj njė marrėveshje obligative pėr tė dyja palėt qė do tė bėjė njohjen reciproke nė mes tė dy shteteve , pra Kosovės dhe Serbisė”, ka potencuar Nexhat Haziri pėr “Bota sot”.
Taksa duhet pezulluar (jo hequr) ne forme moratoriumi, per nji periudh disa mujore. Te tjerat kuptohen vete.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Duaje Siveten pėlqehet nga
i vjetėr 10-03-2019, 23:38   #144
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 22,992
Thanks: 6,481
Thanked 7,723 Times in 4,944 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 357
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Letėr e ashpėr nga SHBA-tė pėr liderėt e Kosovės: Hiqeni taksėn!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Taksa duhet pezulluar (jo hequr) ne forme moratoriumi, per nji periudh disa mujore. Te tjerat kuptohen vete.
dun me ja fut rambos nonqimat.
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i drague pėlqehet nga
i vjetėr 11-03-2019, 19:52   #145
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,449
Thanks: 22
Thanked 69 Times in 64 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Letėr e ashpėr nga SHBA-tė pėr liderėt e Kosovės: Hiqeni taksėn!
Veseli zbulon detaje nga takimi i krerėve tė shtetit me zyrtarin e DASH-it


Veseli: Hale na tha se nėse sillemi kėshtu, ju do ta vazhdoni vetė, ne shikojmė


11 mars 20:42

Nėnsekretari Amerikan i Shtetit, David Hale, gjatė takimit qė ka pasur me liderėt kosovarė tė shtunėn, ka thėnė se SHBA-tė dėshirojnė tė kenė njė involvim serioz nė procesin e Dialogut, ndėrsa ua ka lexuar edhe njė herė atyre letrėn qė kohė me parė e ka dėrguar Presidenti Donald Trump – duke i nėnvizuar disa fakte brenda saj.

Kėshtu ka pohuar Kryeparlamentari Kadri Veseli, gjatė njė interviste pėr Pista News, nė tė cilėn ka shpalosur detaje nga ky takim.

“Ndihmėssekretari ka qenė shumė i qartė, shumė i drejtpėrdrejtė dhe na ka pyetur, nė fakt ka marrė letrėn e Presidentit Trump dhe ka nėnvizuar disa fakte, po tentoj tė barti disa detaje nga takimi: Rast unik historik, edhe pėr sovranitetin e Kosovės. Tha cili do tė jetė qėndrimi juaj, pėr faktin se SHBA-tė dėshirojnė tė kenė njė involvim serioz, por po e potencoj Ndihmėssekretarin, por jo edhe tė humbim kohė nėse nuk ka gatishmėri tė Kosovės tė marrė vendimmarrje. Ky ka qenė njė qėndrim, i cili mund tė konsiderohet nė pjesėn e parė njė mesazh i jashtėzakonshėm pėr qėndrimin e SHBA-sė qė Kosova shkon nė Dialog si shtet i pavarur dhe sovran dhe pėr njohje, por nė tė njėjtėn kohė qė pėrgjegjėsinė e merrni ju – dėshironi tė shkoni apo nuk dėshironi tė shkoni?”, ka thėnė Veseli.

Veseli, mė tutje, ka folur edhe pėr ēėshtjen e taksės, duke treguar se Nėnsekretarit Hale ka pyetur nėse Kosova fiton duke e vendosur taksėn si mjet bllokimi, apo duke shkuar nė tavolinėn e bisedimeve.

“Tarifa ėshtė vendim i juaji si shtet i pavarur dhe sovran, por ju duhet tė mendoni strategjikisht: fitoni duke e vendosur tarifėn si mjet bllokimi, apo dėshironi qė tė shkoni nė tavolinėn e bisedimeve, tė bartni qėndrimet tė cilat i keni ju si shtet i pavarur dhe sovran, pėrfshirė edhe frikėn pėr ndarje – ku qėndrim shumė i qartė nga Ndihmėssekretari edhe kėtė herė ishte se SHBA-ja nuk preferon asnjė opsion tė cilin nuk e preferojnė palėt, apo dėshironi ta pėrdorni pjesėn e tarifės si pretekst”.

Kryeparlamentari gjithashtu ėshtė shprehur se taksa ka qenė propozim i tij, i orientuar tėrėsisht ndaj Serbisė dhe ajo ka kuptim vetėm derisa drejtohet kundėr Serbisė, por jo nėse kalon si qėndrim ndaj SHBA-ve.

“Tarifa ka kuptimin vetėm derisa drejtohet kundėr Serbisė. E doni qėndrimin tim? Duhet edhe 1000 pėr qind t’ia bėjmė Serbisė, pėr vetė faktin se po krijon reaksion ndaj nesh se si na ka bllokuar, se si nuk ka korrektėsi ndaj nesh. Por, nė momentin kur tė kalon qėndrim ndaj SHBA-sė, unė, Partia Demokratike e Kosovės, ndėrron qėndrim”.

“Tani ne nė kėtė moment i kemi dy rrugė: njė, t’i demonstrojmė vetvetes, por t’i demonstrojmė mė shumė edhe partnerėve, se mė Serbisė nuk kemi ēka t’i demonstrojmė, dhe tė bllokohemi nė kėtė proces. Pastaj, mund tė vijmė nė njė situatė, siē tha Ndihmėssekretari, tha – ju do ta vazhdoni vetė, ne shikojmė. Bile, si me gjysmė shaka tha – nėse kemi interes kur bėheni ju gati, ndoshta vijmė, por ndoshta edhe nuk vijmė, i shohim interesat tona. Do tė thotė, kjo ėshtė njė situatė nė tė cilėn jemi reale. Kemi njė qėndrim, i cili ėshtė bukur i qartė nga partnerėt tanė perėndimorė, dhe Kosova duhet tė marrė vendimet si shtet i pavarur dhe sovran”, ka deklaruar Veseli.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Llapi : 11-03-2019 nė 20:07
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-03-2019, 20:05   #146
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,449
Thanks: 22
Thanked 69 Times in 64 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Letėr e ashpėr nga SHBA-tė pėr liderėt e Kosovės: Hiqeni taksėn!Veseli: Nuk rri as dy ditė nė njė Qeveri qė dėmton raportet Kosovė-ShBA
11 mars 21:35

Dialogu Kosovė-Serbi aktualisht ėshtė bllokuar, pas situatės sė krijuar me vendosjen e taksės dhe refuzimit tė kryeministrit Ramush Haradinaj pėr ta dėgjuar kėrkesėn e ShBA-ve pėr suspendimin e saj.

Por, cili do tė jetė qėndrimi i liderit tė koalicionit qeverisės, Kadri Veseli, pėr zgjidhjen e kėsaj situate?

“Qėndrimi im do tė jetė ai qė po e them publikisht – cili do tė jetė qėndrimi i SHBA-sė dhe i partnerėve perėndimorė, do tė jetė edhe i imi. Dy ditė nuk rri nė njė Qeveri, e cila i dėmton kėto raporte. Ky raport nuk ka tė bėjė vetėm me disa shtete. Ka tė bėjė nė raport me tė ardhmen e kėtij shteti, e kėtij kombi. Nuk mund ta imagjinoj zhvillimin e Kosovės, perspektiven e Kosovės, Ushtrinė e Kosovės, ta quaj tė zhvilluar pa raportin me SHBA-nė dhe BE-nė”, ka deklaruar Veseli pėr “Pista.News”.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-03-2019, 20:08   #147
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,689
Thanks: 7,310
Thanked 3,378 Times in 1,752 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 151
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Letėr e ashpėr nga SHBA-tė pėr liderėt e Kosovės: Hiqeni taksėn!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kashta Shiko postiminVeseli zbulon detaje nga takimi i krerėve tė shtetit me zyrtarin e DASH-it

11 mars 20:42

Nėnsekretari Amerikan i Shtetit, David Hale, gjatė takimit qė ka pasur me liderėt kosovarė tė shtunėn, ka thėnė se SHBA-tė dėshirojnė tė kenė njė involvim serioz nė procesin e Dialogut, ndėrsa ua ka lexuar edhe njė herė atyre letrėn qė kohė me parė e ka dėrguar Presidenti Donald Trump – duke i nėnvizuar disa fakte brenda saj.

Kėshtu ka pohuar Kryeparlamentari Kadri Veseli, gjatė njė interviste pėr Pista News, nė tė cilėn ka shpalosur detaje nga ky takim.

“Ndihmėssekretari ka qenė shumė i qartė, shumė i drejtpėrdrejtė dhe na ka pyetur, nė fakt ka marrė letrėn e Presidentit Trump dhe ka nėnvizuar disa fakte, po tentoj tė barti disa detaje nga takimi: Rast unik historik, edhe pėr sovranitetin e Kosovės. Tha cili do tė jetė qėndrimi juaj, pėr faktin se SHBA-tė dėshirojnė tė kenė njė involvim serioz, por po e potencoj Ndihmėssekretarin, por jo edhe tė humbim kohė nėse nuk ka gatishmėri tė Kosovės tė marrė vendimmarrje. Ky ka qenė njė qėndrim, i cili mund tė konsiderohet nė pjesėn e parė njė mesazh i jashtėzakonshėm pėr qėndrimin e SHBA-sė qė Kosova shkon nė Dialog si shtet i pavarur dhe sovran dhe pėr njohje, por nė tė njėjtėn kohė qė pėrgjegjėsinė e merrni ju – dėshironi tė shkoni apo nuk dėshironi tė shkoni?”, ka thėnė Veseli.

Veseli, mė tutje, ka folur edhe pėr ēėshtjen e taksės, duke treguar se Nėnsekretarit Hale ka pyetur nėse Kosova fiton duke e vendosur taksėn si mjet bllokimi, apo duke shkuar nė tavolinėn e bisedimeve.

“Tarifa ėshtė vendim i juaji si shtet i pavarur dhe sovran, por ju duhet tė mendoni strategjikisht: fitoni duke e vendosur tarifėn si mjet bllokimi, apo dėshironi qė tė shkoni nė tavolinėn e bisedimeve, tė bartni qėndrimet tė cilat i keni ju si shtet i pavarur dhe sovran, pėrfshirė edhe frikėn pėr ndarje – ku qėndrim shumė i qartė nga Ndihmėssekretari edhe kėtė herė ishte se SHBA-ja nuk preferon asnjė opsion tė cilin nuk e preferojnė palėt, apo dėshironi ta pėrdorni pjesėn e tarifės si pretekst”.

Kryeparlamentari gjithashtu ėshtė shprehur se taksa ka qenė propozim i tij, i orientuar tėrėsisht ndaj Serbisė dhe ajo ka kuptim vetėm derisa drejtohet kundėr Serbisė, por jo nėse kalon si qėndrim ndaj SHBA-ve.

“Tarifa ka kuptimin vetėm derisa drejtohet kundėr Serbisė. E doni qėndrimin tim? Duhet edhe 1000 pėr qind t’ia bėjmė Serbisė, pėr vetė faktin se po krijon reaksion ndaj nesh se si na ka bllokuar, se si nuk ka korrektėsi ndaj nesh. Por, nė momentin kur tė kalon qėndrim ndaj SHBA-sė, unė, Partia Demokratike e Kosovės, ndėrron qėndrim”.

“Tani ne nė kėtė moment i kemi dy rrugė: njė, t’i demonstrojmė vetvetes, por t’i demonstrojmė mė shumė edhe partnerėve, se mė Serbisė nuk kemi ēka t’i demonstrojmė, dhe tė bllokohemi nė kėtė proces. Pastaj, mund tė vijmė nė njė situatė, siē tha Ndihmėssekretari, tha – ju do ta vazhdoni vetė, ne shikojmė. Bile, si me gjysmė shaka tha – nėse kemi interes kur bėheni ju gati, ndoshta vijmė, por ndoshta edhe nuk vijmė, i shohim interesat tona. Do tė thotė, kjo ėshtė njė situatė nė tė cilėn jemi reale. Kemi njė qėndrim, i cili ėshtė bukur i qartė nga partnerėt tanė perėndimorė, dhe Kosova duhet tė marrė vendimet si shtet i pavarur dhe sovran”, ka deklaruar Veseli.
Qe 10 vjet jemi ne tavolinene e bisedimeve po ky vesello e ka memorien e shkurte!

Edhe per halen e kam 1 little pyetje :

Pse s'shkojne keta njerez ne tavolinen e bisedimeve me meksikane po ndertojne mur te hekurte me u mbrojte nga turma meksikane ?
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Fshatari pėlqehet nga
i vjetėr 12-03-2019, 21:48   #148
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,449
Thanks: 22
Thanked 69 Times in 64 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Letėr e ashpėr nga SHBA-tė pėr liderėt e Kosovės: Hiqeni taksėn!
Baliqi: Nėse me taksė do ta arrinim njohjen nga Serbia, pse krijuam Ekip e Platformė

21:12

Profesori i Shkencave Politike nė Universitetin e Prishtinės, Bekim Baliqi, ka bindjen se teksa ndaj mallrave serbe dhe atyre nga Bosnjė e Hercegovina, ka qenė vendim i duhur nė momentin kur ėshtė vėnė.

“Ka qenė vendim i duhur si pėrgjigje ndaj fushatės sė Serbisė pas mospranimit tė Kosovės nė Interpol”, ka thėnė Baliqi, nė Rubikon tė KTV-sė. Por, ka thėnė se ajo ėshtė bėrė pa strategji, sepse nuk ėshtė paraparė se si do tė dilet prej saj.

“Nėse pika mė e lartė qė e kemi vėnė nė kėmbim tė heqjes sė taksės ėshtė njohja nga Serbia, pse atėherė kemi krijuar Ekip negociator dhe Platformė pėr dialog”, ka thėnė Baliqi.

Ai ka shprehur bindjen se taksa “e ka arritur efektin qė ta faktorizojė Kosovėn por nė asnjė mėnyrė nuk guxon qė Kosova tė jetė njė lloj faktori bllokues tė cilėn Serbia definitivisht po e shfrytėzon shumė mirė”.

Baliqi ka thėnė se taksa po pėrdoret edhe pėr politikė tė brendshme.

“Me tė po kėrkohet njėlloj garance qė pas heqjes sė taksės kėta do tė mbesin nė pushtet. Garanca po kėrkohet edhe nė raport me njėri – tjetrin brenda pushtetit, por edhe nga faktori ndėrkombėtar”, ka thėnė ai

Baliqi ka thėnė se “taksa ėshtė njė lloj sigurie e Haradinajt qė do tė vazhdojė mė tutje, apo kėrkon qė tė vazhdojė mė tutje pėr tė qenė kryeministėr”.

“Po shihet qė ka kėrkesa qė qartazi janė tė ndryshme, pėrplasje tė brendshme dhe kjo po e mban kryeministrin Haradinaj nė pushtet sepse po e pėrdor si njėfarė sigurie”, tha Baliqi.
21:10


Paēarizi: Qytetarėt kanė frikė tė thonė se duan heqjen e taksės

Profesori nė Fakultetin e Filologjisė, Rrahman Paēarizi, ka shprehur bindjen se qytetarėt e Kosovės duan qė taksa tė hiqet, por kanė frikė ta thonė njė gjė tė tillė.

“Tė gjitha sondazhet e thonė njė gjė tė tillė”, ka thėnė ai, nė Rubikon tė KTV-sė.

Tutje, Paēarizi ka thėnė se kemi klasė politike qė ėshtė e pasinqertė dhe qė ka bėrė koalicion jo parimor asokohe, nė atė mėnyrė qė tė mos lejojė askėnd tė dalė para tyre.

“Edhe Presidenti Thaēi, tė cilit vetė Haradinaj ia dha kartėn e dialogut, e vetė Thaēi u tregua i pasinqertė. U krijua njė opinion i rrejshėm se veēse ekziston njė marrėveshje me Serbinė dhe pastaj kryeministri Haradinaj u mundua qė ta kthejė nė favor tė tij me mbajtjen e taksės”, ka thėnė Paēarizi.


Rashiti: Pezullimi i taksės do tė mund tė krijonte efekt mė afatgjatė sesa mbajtja e saj

Sipas Naim Rashitit, drejtor i Grupit Ballkanik pėr Hulumtimin e Politikave, Kosova po e merr fajin mbi supe pėr mos zhvillimin e dialogut duke vazhduar ta mbajė taksėn doganore pėr mallrat e Serbisė dhe Bosnjė e Hercegovinės.

“Njė herė jemi duke fol pėr parakushte pėr ēka jemi duke u sill pa maturi dhe kjo po ndodh pėr shkak tė njė konflikti. Ėshtė mosbesimi politik qė reflekton siē ndodhi njėjtė sot edhe me Ekipin Negociator”, ka thėnė Rashiti.

Sipas tij, pezullimi i taksės do tė mund tė krijonte efekt shumė mė afatgjatė sesa mbajtja e saj nė kėtė momentum.

“Nėse kryeministri Haradinaj pas pezullimit mund tė thotė se do ta kthejė taksėn atėherė Serbia do ta merrte shumė mė seriozisht”, tha ai.

Ai ka thėnė se zyrtarėt perėndimorė qė po vizitojnė Kosovėn, po “kėrkojnė listėn ndaj tė cilave duhet tė arsyetohet suspendimi i taksės”.


Kryeziu: Nėse taksa po na vė nė pozitė tė pafavorshme nė raport me SHBA-nė, kjo ėshtė nė interes tė Serbisė

Opinionistja Laura Kryeziu, ka shprehur bindjen se taksa duhet tė hiqet.

ė Rubikon tė KTV-sė, ajo ka thėnė se nė kėtė mes ėshtė nė pyetje edhe kredibiliteti i Shtėpisė sė Bardhė, meqė ėshtė SHBA-ja ajo qė po insiston qė taksa tė hiqet.

“Nuk kemi mė se si tė shkojmė tutje me tė ose duhet tė shohim se cilat janė kėrkesat tjera. SHBA-ja nuk ka thėnė hiqeni por pezullojeni, tek e fundit nė kėtė rast e kemi edhe reputacionin e Shtėpisė sė Bardhė dhe nuk ėshtė kėrkesa e parė. Taksa nėse jep njė efekt te tillė qė na vendos nė kėtė pozitė me Shtetet e Bashkuara atėherė ėshtė nė interes tė Serbisė", ka thėnė Kryeziu.

Ajo ka thėnė se nuk e kupton pse njė taksė e vendosur nga Qeveria e Kosovės, e cila po tė pezullohej nuk do tė mund tė rikthehej mė pas.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-03-2019, 22:04   #149
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,449
Thanks: 22
Thanked 69 Times in 64 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Letėr e ashpėr nga SHBA-tė pėr liderėt e Kosovės: Hiqeni taksėn!23:13 / 12.03.2019
Tahiri: PDK nuk do tė lejojė pėrkeqėsimin e raporteve me Amerikėn

Ministri i Drejtėsisė, njėherėsh edhe anėtari i kryesisė sė PDK-sė, Abelard Tahiri ka thėnė se taksa nė njė formė, apo nė njė tjetėr, ka goditur raportet e Kosovės me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.

Tahiri ka thėnė se kryetari i PDK-sė e ka bėrė tė ditur se taksa nuk e dėrgon vendin nė zgjedhje.

“Vendosja e taksės ka qenė vendim unik i partnerėve tė koalicionit qeverisės, por nuk ka qenė i koordinuar me miqtė tonė ndėrkombėtarė, pasi ėshtė vėnė karshi njė shteti qė nuk ka qenė miqėsor ndaj Kosovės”, ka deklaruar Tahiri nė Rtv Dukagjini.

Anėtari i kryesisė sė PDK-sė ka thėnė se ajo qė ėshtė e ndjeshme nė kėtė rast, ėshtė prekja e raporteve me SHBA-nė.

“Kemi pasur kėrkesa dhe vizita tė vazhdueshme nga zyrtarėt e SHBA, qė kanė kėrkuar heqjen apo pezullimin e taksės pėr njė periudhė tė caktuar”, tha Tahiri.

Tahiri ka thėnė se duhet tė jemi shumė tė kujdesshėm nė raportet me Amerikėn, pasi, sipas tij, kėto relacione janė ndėrtuar prej tri dekadash dhe shtetėsia jonė ka ecur pėrpara vetėm falė mbėshtetjes nga ky vend.

“Ne [PDK] e kemi bėrė tė qartė se duhet njė koordinim i afėrt me Amerikėn. Ne si koalicion nuk duhet tė marrim pėrsipėr njė pėrkeqėsim tė raporteve me partnerin tonė mė tė rėndėsishėm. Nėse relacionet tona me Amerikėn ēahen edhe mė tej, duhet tė shohim ēfarė drejtimi po merr shteti ynė”.

Tahiri ka thėnė se partnerėt e koalicionit duhet tė reflektojnė nė ruajtjen e raporteve me SHBA-nė.

“Nuk do tė lejojmė pėrkeqėsimin e mėtejshėm tė relacioneve me Amerikėn. Nuk shoh qė zgjedhjet janė afėr. Do tė ketė njė reflektim nga partnerėt e koalicionit”, tha Tahiri.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-03-2019, 13:33   #150
King Bardhyl
Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 4,203
Thanks: 2,348
Thanked 1,885 Times in 1,267 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Letėr e ashpėr nga SHBA-tė pėr liderėt e Kosovės: Hiqeni taksėn!

Germany Must Stop Dangerous Drive to Partition Kosovo
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i King Bardhyl pėlqehet nga
i vjetėr 13-03-2019, 21:34   #151
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,449
Thanks: 22
Thanked 69 Times in 64 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Letėr e ashpėr nga SHBA-tė pėr liderėt e Kosovės: Hiqeni taksėn!Zėvendėskryeministri paralajmėron dorėheqje nėse prishen raportet me Amerikėn

Gazeta Express
13 Mars 2019 21:38

Zėvendėskryeministri i Kosovės, Enver Hoxhaj ka thėnė se vendosja e taksės ka qenė e domosdoshme por tashmė afekti ekonomik ėshtė arritur.

Hoxhaj, nė RTV Dukagjini, ka thėnė se taksa ka stopuar fushatėn e Serbisė nė raport me Kosovėn.

“Vuēiq ka premtuar para amerikanėve se ka ndaluar fushatėn e tij pėr tė tėrhequr njohjet e Kosovės. Unė kam parė qė kohėt e fundit nuk janė bėrė tėrheqje tė njohjeve”, tha ai.

Zėvendėskryetari i PDK-sė ka thėnė se ėshtė joserioze ajo qė ka thėnė Kryeministri se nė fillim tė vijė njohja e mė pas tė heqim taksėn.

“Po tė ishte taksa instrument se si tė arrijmė deri te njohja, ne qysh nė vitin 2008 kur kemi shpallė Pavarėsinė, do tė vendosnim taksėn dhe do tė prisnim njohjen”.

Zėvendėskryeministri i Kosovės ka thėnė se ėshtė i gatshėm tė japė dorėheqje nėse raportet me SHBA-nė vendosen nė pikėn zero.

“Jap dorėheqje pėr shkak tė pėrgjegjėsisė” – ka thėnė Hoxhaj .

“Taksa e ka lėnduar raportin tonė me Amerikėn sepse Amerika ėshtė e interesuar tė pėrfundojė shtet-ndėrtimin e Kosovės. Ne nuk i kemi vėnė taksė Amerikėn. Kur presidenti amerikan i shkruan dy letra njė shteti tė vogėl siē ėshtė Kosova, ne nuk do tė duhej tė diskutonim nėse taksa duhet tė hiqet, apo jo. Kam frikė se nėse BE kushtėzon tė ardhmen e Serbisė, kjo nuk do tė bėhet nė pafundėsi”, ka thėnė tutje Hoxhaj.

Hoxhaj ka thėnė se ka njė frikė qė bota nė vitin 2020 do tė jetė shumė mė ndryshe.

“Ne nuk mundem nė pafundėsi qė tė krijojmė njė situatė qė tė tjerėt tė na presin. Kam frikė se nėse bashkimi Evropian ka kushtėzuar tė ardhmen e Serbisė pėrmes Kosovės, kjo nuk do tė ndodhė nė pafundėsi”, tha ndėr tė tjera Enver Hoxhaj
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-03-2019, 22:38   #152
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 8,651
Thanks: 3,602
Thanked 3,906 Times in 2,656 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 194
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Letėr e ashpėr nga SHBA-tė pėr liderėt e Kosovės: Hiqeni taksėn!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
Qe 10 vjet jemi ne tavolinene e bisedimeve po ky vesello e ka memorien e shkurte!

Edhe per halen e kam 1 little pyetje :

Pse s'shkojne keta njerez ne tavolinen e bisedimeve me meksikane po ndertojne mur te hekurte me u mbrojte nga turma meksikane ?
Bravo Fshatundar, e ke thene shkurt dhe shume preēiz deri ne pike
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Pirati pėlqehet nga
i vjetėr 14-03-2019, 11:21   #153
SystemA
Askund
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 44,319
Thanks: 14,138
Thanked 8,408 Times in 5,614 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 357
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Letėr e ashpėr nga SHBA-tė pėr liderėt e Kosovės: Hiqeni taksėn!

Kosnett: Kosova vazhdon tė frenohet nga korrupsioni.

Ambasadori i Shteteve tė Bashkuara nė Prishtinė, Philip Kosnett, tha se Kosova vazhdon tė frenohet nga korrupsioni, sulmet kundėr gazetarėve, dėbimi i shtetasve tė huaj pa njė proces tė rregullt dhe dhuna kundėr pakicave.

Kosnett i bėri komentet nė Twitter, pas publikimit tė raportit tė Departamentit amerikan tė Shtetit pėr tė drejtat e njeriut nė botė nė vitin 2018.

Ky raport, nė pjesėn pėr Kosovėn, nxori si probleme: “kthimin e detyrueshėm tė refugjatėve ose azilkėrkuesve, korrupsionin endemik nė qeveri, dhunėn dhe kėrcėnimet e dhunshme kundėr gazetarėve dhe sulmet kundėr anėtarėve tė pakicave etnike ose komuniteteve tė tjera tė margjinalizuara”.

Raporti vuri veēanėrisht theksin te rasti i dėbimit tė gjashtė shtetasve turq nga Kosova pėr nė Turqi, ku ata, siē thuhet, janė kėrkuar “nėn akuza tė paqarta”.

Dėbimi, i cili ka ndodhur nė mars tė vitit tė kaluar, vazhdon tė shkaktojė reagime nga qarqe tė ndryshme pėr mėnyrėn se si ėshtė realizuar.

OJQ-tė dhe Institucioni i Avokatit tė Popullit nė Kosovė kanė thėnė se qeveria ua ka mohuar tė drejtėn shtetasve turq pėr tė kėrkuar azil ose pėr tė apeluar vendimin pėr dėbim para gjykatės.

Presidenti, kryeministri dhe kryetari i Kuvendit tė Kosovės patėn thėnė se nuk kanė pasur njohuri lidhur me rastin.

PS....e dini juve me flamur qe hajnat i ke ne GJEP?????

Qfar thone gllavat apo kryet e trojeve
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-03-2019, 21:12   #154
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,103
Thanks: 325
Thanked 560 Times in 414 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 41
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Letėr e ashpėr nga SHBA-tė pėr liderėt e Kosovės: Hiqeni taksėn!

Hiqjani Lenes, e futjani Prenes! Pezullojeni taksen perkohsisht per Serbine, e veni taks 100% mallrave ruse.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-03-2019, 22:40   #155
SystemA
Askund
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 44,319
Thanks: 14,138
Thanked 8,408 Times in 5,614 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 357
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Wink Pėrgjigje e: Letėr e ashpėr nga SHBA-tė pėr liderėt e Kosovės: Hiqeni taksėn!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Hiqjani Lenes, e futjani Prenes! Pezullojeni taksen perkohsisht per Serbine, e veni taks 100% mallrave ruse.
Taksa eshte PRESION mbi Serbine apo marreveshja do arrihet.Qe ta kuptosh ti me QARTE,eshte igraje e.... HA MERR dhe IK.Ruset kane thene me kohe....bini ju PALLOSHAT e ish Jugosllavise dakord,nuk ja u prishim.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-03-2019, 22:41   #156
SystemA
Askund
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 44,319
Thanks: 14,138
Thanked 8,408 Times in 5,614 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 357
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Letėr e ashpėr nga SHBA-tė pėr liderėt e Kosovės: Hiqeni taksėn!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
dun me ja fut rambos nonqimat.
Nuk eshte Rambua kaq budalle,ka dhe ai apo di ca gjona.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-03-2019, 00:51   #157
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 21,938
Thanks: 1,691
Thanked 1,764 Times in 1,322 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 136
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Letėr e ashpėr nga SHBA-tė pėr liderėt e Kosovės: Hiqeni taksėn!

Te mos mevrikosim Shba-ne duhet ti heqim taksen serbise
Cfare llogjike
Perse nuk kryejne vetevrasje?


Cfare do benin tjeter keta qe te mos nevrikosej shba-ja? 100 task per prodhimet vendas?
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i thirsty pėlqehet nga
i vjetėr 15-03-2019, 10:59   #158
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,103
Thanks: 325
Thanked 560 Times in 414 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 41
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Letėr e ashpėr nga SHBA-tė pėr liderėt e Kosovės: Hiqeni taksėn!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga thirsty Shiko postimin
Te mos mevrikosim Shba-ne duhet ti heqim taksen serbise
Cfare llogjike
Perse nuk kryejne vetevrasje?

Cfare do benin tjeter keta qe te mos nevrikosej shba-ja? 100 task per prodhimet vendas?
Ngadal bre burra! E ka thon udheheqsi i partajs e gjeveris, shtatnaltesia e tij ramzez i par se pulatika osht si puna e shahut …
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-03-2019, 02:04   #159
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 21,938
Thanks: 1,691
Thanked 1,764 Times in 1,322 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 136
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Letėr e ashpėr nga SHBA-tė pėr liderėt e Kosovės: Hiqeni taksėn!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Ngadal bre burra! E ka thon udheheqsi i partajs e gjeveris, shtatnaltesia e tij ramzez i par se pulatika osht si puna e shahut …
Perderisa nje vend te homon te drejten dhe nuk te njeh te drejten atehere eshte e pamend qe te lejosh prodhimet e atij vendi te futen ne tregun vendas ose si ndermjetes per nje shtet tjeter.

Shba-ja ndalon prodhimet e huaja sepse nuk pelqen x y z qeveri apo per x y z arsye e jo me nese x shtet nuk njeh shba-ne si shtet. Lol


Per mendimin tim Shqiperia duhet te veproj si Kosova. Biles edhe me ashper
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i thirsty pėlqehet nga
i vjetėr 17-03-2019, 16:33   #160
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,449
Thanks: 22
Thanked 69 Times in 64 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Letėr e ashpėr nga SHBA-tė pėr liderėt e Kosovės: Hiqeni taksėn!Mustafa: Taksėn po e paguan 100 pėr qind Kosova e jo Serbia

Aktuale mars 17, 2019 - 16:21


Kreu i Lidhjes Demokratike tė Kosovės, Isa Mustafa, ka thėnė se pavarėsisht vendosjes taksės, marketet vazhdojnė tė jenė tė mbushura me mallra serbe e boshnjake.

Lideri i Lidhjes Demokratike tė Kosovės (LDK), Isa Mustafa, pėrmes njė postimi nė profilin e tij zyrtar nė rrjetin social Facebook, ka bėrė tė ditur se tarifėn e qeverisjes aktuale nuk po e paguan Serbia dhe Bonje e Hercegovina, por qė sipas tij, 100 pėr qind po e paguan Kosova.

Kjo pasi qė sipas tij, pavarėsisht vendosjes sė taksės prej 100 pėr qind nga qeveria e Kosovės pėr kėto dy vende, nė marktete po vazhdojnė tė jenė prezent mallrat serbe dhe boshnjake.

Sipas Mustafės, kjo ka bėrė qė tė rritet evazioni fiskal, korrupsioni, etj.

“Ndėrkaq ne gjithnjė e mė shumė po e paguajmė taksėn/tarifėn e evazionit fiskal, korrupsionit, nepotizmit, punėsimit partiak; po e paguajmė lobimin e njėrit dhe tjetrit, kapjen e kompanive publike dhe agjencioneve tė pavarura; po e paguajmė targėn e abstenimit tė prokurorisė dhe gjyqėsisė ndaj shkeljeve dhe abuzimeve; targėn e shkeljeve tė Kushtetutės si pasojė e pazareve tė koalicionit qeverisės pėr votat qė i mungojnė pėr tė qeverisur”, ka shkruar Mustafa nė Facebook, pėrcjell lajmi.net.

Postimi i plotė i Mustafės pa ndėrhyrje:

Tė nderuar qytetarė,

Tarifėn e kėsaj qeverisjeje nuk po e paguan Serbia dhe Bosna. Njėqind pėr qind po e paguan Kosova.

Deri sa Drejtoria e doganave deklaron se importet nga kėto vende kanė rėnė 99%, shitoret janė pėrplot me mallra serbe e boshnjake.

Kėshtu thonė qytetarėt!

Ndėrkaq ne gjithnjė e mė shumė po e paguajmė taksėn/tarifėn e evazionit fiskal, korrupsionit, nepotizmit, punėsimit partiak; po e paguajmė lobimin e njėrit dhe tjetrit, kapjen e kompanive publike dhe agjencioneve tė pavarura; po e paguajmė targėn e abstenimit tė prokurorisė dhe gjyqėsisė ndaj shkeljeve dhe abuzimeve; targėn e shkeljeve tė Kushtetutės si pasojė e pazareve tė koalicionit qeverisės pėr votat qė i mungojnė pėr tė qeverisur.

Nė Kosovė, pėr mė shumė se njė vit, dialogu pėr marrėveshjen pėrfundimtare me Serbinė ka bėrė qė institucionet dhe opinion publik tė mos merren me zhvillim ekonomik, punėsim, arsim e problemet e shėndetėsisė. Thua se ushqimi pėr popullatėn tonė ėshtė dialogu, se arsim ėshtė dialogu e shėndet ėshtė dialogu me Serbinė?!

Dialogu ėshtė shndėrruar nė garė pėr t’ia treguar njėri tjetrit muskujt brenda koalicionit tė brishtė qeverisės, por edhe nė instrument pėr tė mbajtur pushtetin. Ėshtė bėrė si arenė e gladiatorėve, ku sunduesit e zhvendosnin vėmendjen e qytetarėve nga problemet e tyre.

Nėse dikush nga koalicioni qeverisė e do kėtė vend, dhe nuk dyshoj se ka tė tillė, atėherė duhet ta pranojnė se e kanė mashtruar popullin dhe vetėveten me parullat e PDK-sė tė vendimeve tė mėdha, dhe se vendimi i vetėm i drejtė i tyre ėshtė tė japin dorėheqje. Tė vetėshkarkohen e tė shkojmė nė zgjedhje.

Dhe, vendim i drejtė i ndėrkombėtarėve do tė jetė tė mos bėjnė presion pėr dialog, sepse as gjė e mirė, pėrpos ushqimit tė popullizmit, nuk arrihet nėn presion tė tillė.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur