Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Katolik

Katolik Kėtu janė tė ftuar tė gjithė besimtarėt katolikė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 13-06-2019, 11:48   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,975
Thanks: 7,834
Thanked 3,596 Times in 1,889 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Serbia ankohet nė UNESCO pėr restaurimin e kishėn katolike te Artanes (Kosove)

Ministri serb i Kulturės dhe Informacionit, Vlladan Vukosavljeviq i ėshtė drejtuar me njė letėr drejtoreshės sė pėrgjithshėm tė UNESCO-s Audrey Azoulay nė tė cilėn ai shprehu “shqetėsim tė madh” nė lidhje me gjendjen e trashėgimisė kulturore serbe nė Kosovė, raporton portali Kossev, transmeton zeri.info.
Siē u tha, letra ėshtė dėrguar me rastin e “pėrpjekjeve tė shpeshta pėr rrėmbimin e trashėgimive tė rėndėsishme tė kulturės serbe dhe pjesė tė rėndėsishme tė trashėgimisė kulturore serbe dhe fetare nė Kosovė, e cila ėshtė pėrsėritur nė rastin e ‘falsifikimit’ tė sė vėrtetės nė lidhje me Kishėn Ortodokse Serbe tė Shėn Nikollės nė Novobėrdė”.
Vukosavljeviq thotė se “tempulli daton nė mesin e shekullit tė 14 dhe ėshtė ndėrtuar nė stilin roman, si dhe shumė tempuj tė tjerė serb nga ajo kohė”. Ai paralajmėroi se “Instituti Arkeologjik i Kosovės ka realizuar punime me mbėshtetjen e Ambasadės Gjermane nė Prishtinė, nė rindėrtimin e kėtij lokaliteti tė shenjtė, duke e quajtur atė me njė emėr tė ri, restaurimi i katedrales nė Artanė, dhe duke e trajtuar atė si njė katedrale katolike romake”./Zeri
________________________________
https://zeri.info/kultura/267006/ser...et-nga-serbet/
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-06-2019, 18:54   #2
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,390
Thanks: 260
Thanked 428 Times in 329 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Serbia ankohet nė UNESCO pėr restaurimin e kishėn katolike te Artanes (K

Shqiptaret jane njerez krejtesisht te paorganizaur dhe pa doktrine politike keshtu qe jo vteem gbalet serve, p0r edhe te tjere e kane te lehte te vjedhin trashegimin kulturore te shqiptareve.

Paramendo, injoranca dhe kompelksi eshte aq i mafh sa ende diksutohet nese kane qene apo jo ne shumice ortodokse shqiptaret .... gje qe eshte e padiksutueshme qe shqiptaret kane qene ortodokse, per 1 fakt te thjeshte, ishin pjese elitare e botes Romako Lindore qe njiohet edhe si Bizant, dhe jo vetme pjese, por krijeusit e ketij qyteterimi dhe mbarvartersit e tij per 200 vite der ne 590.

Inojananca arrin der ne ate pike saqe disa idiote kane hedh teza se kisha ortodokse ne kosove kane qene kisha katolike te kovertuara ne ortoodkse.

Ato kane qene te githa ortodokse, por te Ortodokse Romako Lindore, qe ishte kisha qe i perkisnin shqiptaRET,

Me zgjeirmine fedualeve serve ne itet 1260-1300, territori i Kosoves se sotshme u kap prej tyre, dhe ato kisha u bene pjes e eKishes ortodokse serve qe kishte juridiksonin e vet.

Pra ne vend qe shqiptaret te thine qe ato jane Kisha Romako Lindore Ortodokse te kapura me vone nga servet, hedhin tezen idiote ( qe i con ne humbje te debatiti sigurisht) qe ato kane qene kisha katolike.

Keshtu hidhet poshte lehtesisht teza idiote serve qe kultura ortookse ne Kosove eshte ndertuar prej tyre.

Kjo i sherben ceshtjes shqiptare ne thelb.

Katolizimzi ka ardh vone tek shqiparet, me se shumti me ndikimin anzhuin ne vitet 1270-1280.

Ne rastin e Kishes ne fjale, nese ka qene me arkitekture romake perendimore ka qene katolike.

Sigurisht qe katolicizmi mund te kete deportuar pjeserisht der ne kosoven lindore, por nuk jam i sigurt per kete gje.

Ceshtja qendron qe nese ka qene kisha katolike, eshte pjese e trashegimise shqiptare, por edhe nesa ka qene kishe ortoodkse, eshte perseri pjese e trashegimise shqiptare, sepse ka qene kishe ortoodfkse romako lindore ku shkonin shqiptaret ortodokse.
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur