Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Ortodoks

Ortodoks Kėtu janė tė ftuar tė gjithė besimtarėt ortodoks.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 23-06-2019, 13:56   #1
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Politika dhunon Kishen Orthodhokse

Politika dhunon Kishen Orthodhokse

“Maskarenj”, Vasili: Rama dhunon kishat, refuzojini vandalėt!


Nėnkryetari i LSI, Petrit Vasili, ka sulmuar kryeministrin Edi Rama dhe kandidatin e PS pėr Bashkinė e Tepelenės, Tėrmet Peēi, i cili u shfaq me elektoratin nė kishė.

Sipas Vasilit, Rama po dhunon kishat pėr fushatė, duke e cilėsuar kėtė mėkatin mė tė rėndė. Mė tej, Vasili shton se pushteti i Ramės ėshtė i nėmur, ėshtė i mallkuar, pasi ėshtė prodhim i tė pa feve, qė fe kanė krimin, vjedhjen dhe grabitjen.

Reagimi i Vasilit:
Babloku dhe rilindja dhunon kishat per fushate, Mallkuar qofshin!!(FOTO). Edi Rama dhunon kishat. Rilindja ve dore edhe mbi kishat. Maskarenjte e rilindjes bejne fushate brenda ne kishe.

Shikojini FOTOT se si ne Lekėl, te Bashkise Tepelene, bejne fushate brenda ne kishe. Flasin kusaret e rilindjes me kryqin e shenjteruar perballe!? Mekat me te rende se ky nuk ka.

Ky kalon cdo kushtetute, eshte me i rendi dhe me i pafalshmi i te gjithe fajeve,pasi keta horra nuk kursejne as kishat ne histerine per te rrembyer pushtet. Asnje shqiptar i ndershem mbeshtetes i cdo partie qofte nuk e fal kurre kete dhunim te shenjterise se besimit.

Ku dallojne keta nga Partia e Punes qe ju vuri kazmen kishave? Jane te njejtet, me te njejten urrejtje per fene dhe besimin. Vetem keta mund ta bejne. Pushteti tyre eshte i nemur, eshte i mallkuar pasi eshte prodhim i te pa feve,qe fe kane krimin vjedhjen dhe grabitjen. Refuzojeni ashper keta vandale te besimit,qe arriten kulmin e mekatit te tyre njerezor.

Eshte i bekuar dhe legjitim ēdo qendrim,veprim apo aksion ndaj tyre. Te gjithe bashke kunder atyre,qe nuk besojne tek atdheu,tek familja dhe tek zoti!!
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-06-2019, 15:49   #2
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Politika dhunon Kishen Orthodhokse

https://balkanweb.com/wp-content/upl...ii-354x350.jpg
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-06-2019, 15:58   #3
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 48,439
Thanks: 15,880
Thanked 13,410 Times in 8,486 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 717
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Politika dhunon Kishen Orthodhokse

Fushatė elektorale edhe nė kishė: Fjala e lėnė nė vend tė shenjtė duhet tė marrė udhė
Kryetari i Bashkisė sė Tepelenės, Tėrmet Peēi, i cili kandidon pėr njė mandat tjetėr kėtė bashki, ka habitur me veprimin e rradhės.

Ai ka zhvilluar njė takim elektoral brenda ambienteve tė kishės sė fshatit Lekėl mbrėmjen e sė shtunės.

Nė njė postim nė rrjetet sociale, Peēi flet gjerė e gjatė pėr kontributin e kėtij fshati gjatė historisė, ndėrsa nė fund bėn edhe premtimet pėr katėrt vitet e ardhshme.

Megjithatė, ai ka njė shpjegim pėr kėtė, duke e cilėsuar traditė kėtė veprim.

“E nisėm bisedėn nė kishėn e fshatit. Njė traditė qė i shoqėron nė shekuj, mbledhjet dhe kuvendimet e Lekėliotve. Kjo pėr faktin se fjala e lėnė nė vend tė shenjtė, duhet patjetėr tė marrė udhė e tė bėhet realitet. Nė kishė, edhe pse nė orė tepėr tė vonė, aty gjeta mikpritjen si rrallėkund, tė burrave dhe grave tė kėtij fshati, qė dikur ka qene njė qendėr e rėndėsishme me ndikim nė rrėzė. Tė flasėsh me Lekėliot pėr historinė, traditėn, njerėzit, me siguri do duheshin ditė tė tėra sepse padyshim ėshtė fshati mė historik nė ish- rrethin e Tepelenės”, deklaroi Peēi.

Nė postimin e tij mbi kėtė takim, kryebashkiaku i Tepelenės tha se u fol edhe pėr premtimet elektorale.

“Biseduam e folėm gjatė, megjithatė besimi dhe shpresa pėr t’i kthyer Leklit vėmendjen ėshtė e madhe. Projekti i rrugės dhe qendrės sė fshatit janė gati dhe kemi kėrkuar realizim e tyre. Premtimi im ėshtė qė do bėj tė pamundurėn pėr ta bėrė pjesė tė Programit Qeveritar 100+ Fshatrat, pasi kostot pėr ta realizuar me buxhet tė bashkisė, do tė bėjnė tė mundur vetėm rivitalizimin e qendrės sė fshatit. Lekli duhet tė jetė patjetėr nė hartėn turstike, pasi pėrfaqėson Rrėzėn dhe duke e lidhur me Kurveleshin qė tashmė ka marrė udhė, do mund tė kemi nė tė ardhmen, njė Tepelenė me vlera tė vėrteta turistike”, tha Peēi.

j.l./ dita
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-06-2019, 15:59   #4
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 48,439
Thanks: 15,880
Thanked 13,410 Times in 8,486 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 717
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Politika dhunon Kishen Orthodhokse

Lexo pak se si e ka traditė Lekli o prift koqe.
Na prure dhe opinionin e Tritan preshit se edhe atė kishim mangut.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-06-2019, 16:09   #5
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Politika dhunon Kishen Orthodhokse

MITROPOLIA E SHENJTE E APOLLONISE DHE E FIERIT

DEKLARATĖ

Duke marrė shkas nga njė emision i dhėnė nė ERTV, dhe nga qarkullimi i kėtij emisioni nė rrjetet sociale, ku njė kandidate pėr Kryetare Bashkie jep njė intervistė nė ambjentet e njė Kishe, pa dijeninė dhe lejen tonė, kėrkojmė nga pushteti politik dhe vendor, si edhe nga tė gjitha forcat politike, shoqata apo individė, qė tė mos pėrdorin Kishat dhe Tempujt e Shenjtė pėr deklarata, mbledhje apo mitingje politike.
Pėrdorimi i tyre pėr motive tė tilla pėrbėn sė pari njė Sakrilegj ndaj vendeve tė Shenjta dhe fyerje tė ndjenjave tė besimtarėve, pasi ato janė vend lutje dhe adhurimi. Sė dyti, pėrbėn shkelje tė “Marrėveshjes ndėrmjet Kėshillit tė Ministrave tė Republikės sė Shqipėrisė dhe Kishės Orthodhokse Autoqefale tė Shqipėrisė” (Ligji nr. 10 057 Date 22.01.2009). Pikėrisht, neni 21 dhe 23 i kėtij ligji ndalon ndėrhyrjen dhe pėrdorimin e objekteve fetare nga autoritetet shtetėrore, me pėrjashtim tė urdhėrit ekzekutiv, pasi ėshtė marrė pėlqimi nga Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipėrisė.
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-06-2019, 18:16   #6
nghi ngo
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 2,129
Thanks: 1,846
Thanked 777 Times in 562 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 79
nghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Politika dhunon Kishen Orthodhokse

Hajde zgjedhje hajde, edhe politikanet amerikan do I kene zili keta tanet...
nghi ngo nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-06-2019, 18:46   #7
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Politika dhunon Kishen Orthodhokse

Shtėpia ime ėshtė shtėpi lutjesh

Duke ndjekur me shqetėsim situatėn e vėshtirė qė po kalon vendi nė kėtė problem pa zgjidhje pėr zgjedhjet vendore, jo vetėm si shtetas, por dhe si besimtarė orthodhoksė i lutemi Zotit ēdo ditė qė tė ndriēojė tė gjithė aktorėt pėrgjegjės pėr situatėn, qė tė tregohen vėrtetė burra shteti dhe tė zgjidhin sa mė paqėsisht me urtėsi dhe largpamėsi kėtė situatė, qė ka sjellė nė pėrplasje institucionet shtetėrore, partitė politike dhe duke e ndarė dhe pėrēarėmė dysh shoqėrinė nė vendin tonė tė vogėl.

Kjo ėshtė shprehur edhe nė deklaratėn publike qė Kisha Orthodhokse ka bėrė pėr situatėn mė datė 02.06.2019: “Prandaj, me shqetėsim tė madh dhe pėrulėsi, do tė lutemi nė tė gjitha kishat qė Perėndia i paqes dhe i urtėsisė tė inkurajojė tė gjithė ata qė kanė pėrgjegjėsinė e drejtimit tė vendit, qė tė ndėrgjegjėsohen pėr rėndėsinė e detyrės, me tė cilėn janė ngarkuar, tė gjejnė rrugėn e pajtimit dhe tė mirėkuptimit dhe tė ofrojnė zgjidhje konkrete pėr tė gjitha problemet, pėr tė mirėn e vendit dhe tė popullit tonė”.

Duke respektuar te drejtėn e ēdokujt pėr tė bėrė po apo jo fushatė elektorale nė vende publike, apo tė pėrshtatshme pėr tė tilla punė, vėrejmė me keqardhje se kėto ditė po pėrdoren edhe Kishat Orthodhokse nė funksion tė fushatės elektorale nga kandidatėt e pėrzgjedhur pėr kryetar bashkie tė Partisė Socialiste, mė konkretisht znj.Majlinda Bufi Kryetare Bashkisė Roskovec ka bėrė njė intervistė nė kishėn e shėn Nikollės nė Kurja tė Rroskovecit dhez.Tėrmet PeēiKryetar Bashkie i Tepelenėsnė kishėn e fshatit Lekėl.

Kėto biseda dhe takime elektorale janė bėrėjo thjeshtė nė ambientet e jashtme tė kishės, por brenda nė tempull, pėrpara altarit tė shenjtė, nė vendin ku populli qėndron pėr t’iu lutur Zotit.

Kjo fushatė dhe propagantė elektorale brenda tempullit fyen shenjtėrinė e vendit dhebie ndesh me kanunet kishtare tė Kishės Orthodhokse duke u cilėsuar si sakrilegj, sepse kisha nuk ėshtė njė arenė politike, “por shtėpia e Perėndisė”(Heb 10:21), vend lutjesh pėr tė gjithė ata qė duan tė pajtohen me Zotin, me tė afėrmin madje edhe me armikun.

Kisha nuk bėhet palė mė asnjė qeveri,parti apo koalicion partish,por i lutet Zotit pėr presidentin,kryeministrin,ushtrinėe ēdo vendi dhe nė ēdo kohė, qė ata persona tė zgjedhur me votėn e popullit tė kryejnėdetyrėn qė Zoti i Gjithėpushteshmi ua ka dhėnė pėr tė mirėn e popullit: “sepse ēdo pushtet vjen prej sė larti”(Romakve 13:1) dhe ēdo pushtet tokėsor i nėnshtrohet pushtetit qiellor.

Vėrtetė qeveria e “Rilindjes” nėpėrmjet Ministrisė sė Kulturės nė bashkėpunim me Kishėn Orthodhokse Autoqefale tė Shqipėrisė ka restauruar disa kisha monumente kulture, por kjo nuk e bėn aspak qeverinė pronare tė ligjshme dheqė mund tė bėjė ēfarė tė dojėme kėto objekte kulti tė shenjta, pasuri e patundėshme dhe shekullore e KOASH-IT, ashtu siē ka ndodhur nė mėnyrė tė pėrsėritur nė disa kisha monumete kulture tė restauruara, ku pa dijeninė e Kishės Orthodhokse janė kryer aktivitete nga Ministria e Kulturės tė cilat nuk i pėrshtaten shenjtėrisė sė vendit dhe pėr kėto raste tė pėrsėritura Kisha Orthodhokse ka reaguar gjithmonė.

Ėshtė mirė qė sa mė shpejtė ata qė janė pėrgjegjės pėr kėto veprime tė fundit arrogante nė kufijtė e sakrilegjit t’i kėrkojnė falje KomunitetitOrthodhokse dhe tė pėrpiqen maksimalisht pėr tė mos e pėrsėritur mė.

Nė tė kundėrtėn e gjitha kjo po na risjell nė kujtesė ne besimtarėve, por edhe gjithė popullit ndėrhyrjet brutale tė shtetit ateist-komunist mbi kishat dhe tempujt fetarė, duke i tjetėrsuar ato nė shtėpi kulture, kinema nė dhe ēdo formė tjetėr pėr propagandėn ateiste-komuniste.

Duhet patur kujdes sepse historitė e harruara rrezikojnė tė pėrsėriten.

Si shqipėtar, shtetar, dhe popull i thjeshtė duhet tė bėjmė kujdes nė lidhje me shenjtėrinė e vendeve tė kultit, sepse kemi bėrė njė gabim popullor jo shumė vite mė parė,qė pati shumė kosto tė cilat duket akoma nuk i kemi shlyerdhe jemi nė borxh akomame Zotin,sepse aktualisht pronat tė komuniteteve fetareedhe atij orthodhoks mbahen arbitrarisht nga shteti.

Nė qoftė se pėrsėriten po ato veprime sakrilegje si mė parė ėshtė njė faj i pajustifikueshėm pėr ata qė me arrogancėn e keqpėrdorimit tė pushtetit laik na i rishfaqin dhe po heshtėm dhe nuk reagojmė nė mėnyrė qytetare ėshtė njė faj kolektiv.

Sė fundi Kisha Orthodhokse ėshtė:“trupi i Krishti dhe Ai kreu i saj”. (Kolosianve 1:18)Zoti Jisu Krisht edhe psepaqėsor kur pa qė populli i pabesė i pėrkrahur nga krerėt pėrdhoste Tempullin e shenjtė nė Jeruzalem ai mori njė kamzhik mė dorė pėmbysi gjithēka fyese pėr vendin dhe u tha me zėmėrim atyre qė ishin pėrgjegjės pėr gjendjen: “Ėshtė shkruar: “Shtėpia ime do tė quhet shtėpi lutje”, por ju e keni kthyer nė njė shpellė kusarėsh”. (Mateu 21:13)

Zoti na ruajtė nga mėkate tė tilla.

Miron Ēako; pėrgjegjės i Zyrės Sė Katekizmit pranė kryepeshkopatės KOASH-it./CNA.al
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-06-2019, 17:37   #8
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Politika dhunon Kishen Orthodhokse

KISHA ORTHODHOKSE AUTOQEFALE E SHQIPĖRISĖ

DEKLARATĖ

Ditėt e fundit, nė dy raste, nė kuadrin e fushatės parazgjedhore, ka pasur pėrdorim tė papranueshėm tė mjediseve kishtare pėr qėllime politike. Nė Kurjan tė Roskovecit, nė Mitropolinė e Fierit, ėshtė bėrė njė prezantim kandidati nė mjediset e kishės monument kulture tė Shėn Nikollės dhe nė fshatin Lekėl tė Tepelenės, nė Mitropolinė e Gjirokastrės,ka pasur gjithashtu njė takim politik parazgjedhor nė mjediset e kishės sė Profetit Ilia, tė dyja pa dijeninė e Mitropolive pėrkatėse.

Pėrdorimi i ambienteve tė brendshme tė kishave tė shenjta pėr aktivitetet politike nė fushatat zgjedhore pėrbėn njė fyerje tė ndjenjave fetare komunitare dhe institucionale. Ēdo kishė orthodhokse, si objekt kulti i komunitetit orthodhoks, ėshtė vend i shenjtė adhurimi dhe lutjeje dhe nuk mund tė pėrdoret nė asnjė rast pėr qėllime politike.

Kėto veprime janė nė kundėrshtim me “Marrėveshjen ndėrmjet Kėshillit tė Ministrave tė Republikės sė Shqipėrisė dhe Kishės Orthodhokse Autoqefale tė Shqipėrisė” (Ligji nr. 10 057, dt. 22.01.2009). Prandaj, kėrkojmė qė kėto veprime tė mos pėrsėriten dhe qė pėr vendet e shenjta tė tregohet respekti qė imponon ligji dhe bashkėjetesa fetare.

Tiranė, 24 qershor, 2019Zyra e Shtypit e Kryepiskopatės
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-06-2019, 17:42   #9
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Politika dhunon Kishen Orthodhokse

Nga dashuria e madhe per atdheun dhe "nacionalizmin"" e rilindjes, po kryejne aktin e fundit te ikones se komunizmit, perdhosjen e Kishes se vertete te Krishtit. "Komunizmi" vazhdon pa iu dridhur qerpiku rrugen drejt qellimit te tij final, "nga te gjithe sipas aftesive, te gjitheve sipas nevojave". nevojat e popullin plotesohen perdite e me mire nen udheheqjen e.......imer lales
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ilia spiro : 24-06-2019 nė 18:09
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur