Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kėndi i Anėtarėve > Ndihmoni njėri-tjetrin

Ndihmoni njėri-tjetrin Jeni te ftuar tė kėrkoni ndihmėn qė ju nevojitet dhe do bėjmė tė pamundurėn qė ta merrni atė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 12-07-2019, 16:10   #81
Noellag
Mi vida
 
Avatari i Noellag
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 3,852
Thanks: 170
Thanked 157 Times in 109 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 63
Noellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėm
Re: Si tė transferoj lekė nė Shqipėri?

Per te tjerat sic e thashe s'marr persiper... Te uroj fat
Noellag nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2019, 16:12   #82
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,580
Thanks: 0
Thanked 1,522 Times in 1,184 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 61
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Re: Si tė transferoj lekė nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga thirsty Shiko postimin
"Per atyre qe nuk i mbushet mendja.
Para nje viti me thote djali i xhaxhait(punon ne banke ai). Ke leke ? Kam ca i them. Nja 3000 EU te qelbura. Ku i ke ? Ne banke i them.Jo me tha. Po nuk i pate ne xhep, parate nuk jane te tuat por te bankes. Dhe ka plotesisht te drejte, Ne te gjithe boten, kush shkon kerkon CASH mbi nje sasi te caktuar, o do lajmerosh ca dite perpara ose be vaki dhe nuk ti japin. Po pagove online me karte, nuk i rruhet kujt se sa paguan se praktikisht ke paguar flu !!! Pra ke paguar me ajer. Eshte nje film ne internet ( Fundi i parase ashtu sic e njohim ne). Jane dy versione dhe une i kam te dyja. Njeri tregon origjinen e parase qe nga lashtesia deri ne ditet e sotme. Pislliku i parase u trash, kur nje vend morri iniciativen (USA - Federal Reserve, qe per pronar nuk ka qeverine e USA ) shtypi letra dollari me shume se vlera qe mund t'a mbulonte me flori. Kaq per informacion."

E ke cunin e xhaxhait gomar nga mendja

Po normal qe parat jane te tuat dhe jo te bankes
Dhe normal qe nuk mund te terheqesh nje shume te madhe parash thjesht se jane te tuat

Parat jane gjithmone ne qarkullim
Nuk kuptuar asgje. As nga ato qe kam shkruar une dhe as nga jeta.Po nejse. Nga mua plaku degjo mje gje. Ate qe nuk e ek ne xhep nuk eshte e jotja. Sidomos parate. Po flas per ato fizike. E kam sqaruar me siper qush e tek. Po nuk t'u mbush mendja. Ja po te jap nje shembul. Shko derdh sot 500 milione leke ne banke. Do te te puthin ne faqe bile dhe ne bythe. Ik pas nja tre ditesh dhe i thuaj. Dua ti terheq parate se ashtu e kam nje pune. Se te tuat i ke. Dhe shikoji sa si do i marresh dhe kur do i marresh. I jep me kembe dhe i merr me dore.Po flas per para fizike. Bile , bile nje banke qe mbase e ke degjuar ne Shqiperi. Derdhi dikush nja 25 milion leke. Dhe kur i pyeti po kur te me duhen? I derdhi ne llogari rrjedhese.Kuptohet qe as interes asgje. BIle me humbje se kaq mirembajtja e llogarise kaq kjo... Nejse. Kjo nuk ndodh ne asnje vend te botes. Te derdhesh para ne llogari rrjedhese dhe te dalesh me humbje,sepse cdo banke et afron nje interes qofte dhe minimal. Dhe e edi ci thane ? Po nuk patem para ate dite qe do te themi te vish t'i marresh , po te duash te japim para me kredi !

Sa per banken.... Kur derdh para te japin kontraten qe nuk ka perendi qe e merr vesh. Dhe nje bankier nuk e kupton. Bile ka nje pike aty qe thote: Banka lejohet te perdori identitetin tend per qellime sondazhi. Qe mos e zgjas une kete pune se me ka ndodhur 2 here me Intesa Bank , ku me merrte nje ne telefon dhe donte te me bente sondazh, dikush ne celular. Kjo nuk ndodh ne asnje vend te botes. Asnje banke nuk e jep qofte dhe brenda per brenda (filial me filial) emrin e klientit pa konfirmimin e tij/apo pa e lajmeruar ate , jo me t'ja japi nje shoqerie qe e zgjedhin me tender dhe ben sondazhe me klientet nepermjet telefonit. Mbas telefonit mund te jete kushdo. Ate videon qe u soll ne foum me kryeministin maqedonas e pe ! Dhe po qe se ti nuk e pranon ate cfare shkruajne aty ata nuk te hain llogari. Klienti ne nje kontrate me Banken , ka pothuaj 0% te drejta dhe banka 1000000% te drejta. Parate fizike jane te tuat vetem kur i ke ne xhep. Mbaje mend mire kete. Por nuk je i detyruar as te pranosh as te te imponoj mendim tim.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i lonely_lion pėlqehet nga
i vjetėr 12-07-2019, 16:14   #83
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 15,789
Thanks: 727
Thanked 2,968 Times in 1,641 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 325
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Re: Si tė transferoj lekė nė Shqipėri?

Me mire e ke mos ble fare apartament ne Shqiperi, se po nuk e pate te siguruar do ta vjedhin.
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2019, 16:19   #84
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,323
Thanks: 267
Thanked 920 Times in 582 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 200
magnus ka mbyllur reputacionin
Re: Si tė transferoj lekė nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
Vertet mendon qe inflacioni godet te pasurit?
ne nje fare menyre po, sidomos te pasurit qe nuk shtojne parate qe te mundin inflacionin.

ta tregoj me nje shembull shume fatkeq dhe shume domethenes, qe nga koha e komunizmit.
nja dy tre pallate me tej ku banoja dhe jam rritur une ne komunizem, ishte nje familje puntore, te cilet benin vertet jete asketi, ajo zona ime njihet per cik kurrnacllek bashke me gjirokastren(megjithse une personalisht jam antipod i kurnacit).
nejse, per dyzet vjet me radhe duke bere nje jete me privime, dhe buke me qep e me kripe hanin ata, kishin arritur te kursenin afersisht 900 mije leke te vjetra shqiptare, ne komunizem(ishin shume shume para). mund ta them pa frike se ishte familja me e pasur ne shqiperi ne kohen e komunizmit, as eksponentet komuniste nuk kishin aq para, dhe plaku i shtepise(65 vjec ishte por po e quaj plak) nuk i fuste parate ne banke por i mbante ne dyshek, ne shtepi(kuptohet qe ne komunizem kishte goxha rend, dhe nuk kishte vjedhje neper shtepi). dhe me kte sasi parash e kapen ndryshimet e medha te sistemit ne vitet 90, por cndodhi? brenda 2-3 vjetesh shqiperia kapi nje inflacion mbi 1000%. plaku budalla jo vetem qe nuk dergoi asnje femije ne emigracion, por besonte se kishte siguri ne jete meqenese kishte kursyer gjithe jeten. dhe atij ne vitin 93-94 perseri ato para kishte 900 mije leke te vjetra ne dyshek. mbaj mend qe heren e pare qe vajta ne shqiperi, solla nje makine, dhe para sigurisht. makinen e shita me dy fish me teper sesa e kisha blere ne perendim. dhe para me rezultonin nja 7-8 here me shume sesa plaku i shkrete ish i pasur. akoma atje ne shqiperi jane, nuk levizin, ashtu te varfer dhe kurnace, mendojne se me kurnacllek behet pasuri.
kesaj i thone te te godase inflacioni lol.

tashi sigurisht shembulli eshte banal, dhe normalisht ne kohe krizash, te pasurit behen me te pasur dhe te varferit me te varfer, shume te pasur e mundin inflacionin duke rritur fitimet eksponencialisht, por inflacioni eshte goxha kokcarje e madhe per parate.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga magnus : 12-07-2019 nė 16:24
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2019, 16:19   #85
B.E.V
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Posts: 3,150
Thanks: 622
Thanked 735 Times in 492 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 37
B.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėm
Re: Si tė transferoj lekė nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Erdhi Dimri Shiko postimin
Jo me, s'martohem andej une... Mamaja ka qejf qe pleqerine ta kaloje me shume andej sesa kendej dhe thame te shikojme per ndonje banese ne Tirane. Edhe leket 60% jane te mamase --sorry gocave qe i zhgenjeva
Te te jap nje mendim nese nuk e ke bere blerjen.
Kontakto "Arlis- ndertime" . Eshte sipermarres qe vjen shpesh ne Usa e po perfundon nje objekt te 21- shi ne Tirane. Ben ndertime te rregullta.
Provoje ndoshta rregulloheni pa pasur nevoje te dergosh para andej.
B.E.V nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i B.E.V pėlqehet nga
i vjetėr 12-07-2019, 16:22   #86
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,580
Thanks: 0
Thanked 1,522 Times in 1,184 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 61
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Re: Si tė transferoj lekė nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga magnus Shiko postimin
Parate e teperta reflektohen ne treg, s'kan nga ja mbajne, dhe inflacioni shoqerohet me rritje cmimesh. Por inflacioni kryesisht godet te pasurit. Prandaj Italia per shume vjet kishte deflacion dhe PSE ne krize te plote.
Shembull i thjeshte. Nese tani ke 1 milion euro pasuri, me inflacionin 10% vjetor, pas nje viti ke humbur 10% te parave edhe pse ti ke perseri 1 milion euro.
Ne shqiperi per kete arsye leku mbetet i forte me nje ekonomi te shkaterruar.
Wrong @magnus. Ai qe humbet nuk eshte ai qe ka 1milion dollare por ai qe ka pak ose ka paguhet me rroge. Po flas per Shqiperine por dhe per jashte saj.Ai qe ka pak, nuk ka para ne banke ose ka pak dhe i ofrojne interesa leshi. Ai qe paguhet me rroge i ngelet rroga ne vend. Ne vendet me ekonomi te forte (nordiket) cdo vit shteti shton rrogat ose pagat orare te detyrueshme dhe per privatet / i indekson te pakten sa ka qene inflancioni ne vitin qe kaloi. Sa per ata qe kane 1 milion e ca , bankat ju afrojne interesa preferenciale dhe ata kompesojne humbjen nga inflacioni plus qe ai qe ka para i ve ne levizje me biznesin qe ka. Ne Shqiperi , kuptohet qe ai qe ka para me thes merr dhe interesa te mira mujore. Ja po te jap nje shembull. Ne X banke, per 3 milion EU te mbyllura(dikush qe i morri se shiti nje toke), i japin gati 4000 apo 4500 EU ne muaj qe i bije gati 1.5 % apo 1.7 % ne vit. Kontrata me banken eshte se ai ka te drejte qe interesat t'i teheqe cdo muaj dhe jo ne fund te vitit. Mbase ne USA apo diku, 3 milion EU nuk jane shume , por per bankat Shqiptare jane goxha sepse i cojne jashte me minimalisht 2%, ose i japin me interesa te larta ne kredi brenda Shqiperise.

Ne nje pike jam dakort me ty. Paraja do vene ne qarkullim. Problemi eshte se paraja sa vjen dhe eshte bere leter. Te jep siguri por asgje me shume, sepse dikush ka me teper se ty dhe afron me shume.Dhe kaq. Te investosh ne shtepi ....? Une se quaj investim, sidomos ne Shqiperi (te pakten per kohen). Bota e mencur investon ne imobilare sepse ka tjeter qendrueshmeri dhe garanci. Me e lehta do ishte ne bono thesari ose flori. Por dhe floriri .... ne te gjithe boten kane nxjerre ligje qe nuk te lene te blesh flori sa te duash ( sidomos ne Shqiperi). Shume vete thone: Une si besoj konspiracionit apo.... Por Rothschild dhe familjet e tjera te medha qe udheheqin boten nuk jane fantazma. Me jep tedrejten te shtyp parate e nje vendi pa nuk me intereson hic se kush i ligjet e atij vendi. Amschel Rothschild. Qe mos dal nga tema.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 12-07-2019 nė 16:30
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i lonely_lion pėlqehet nga
i vjetėr 12-07-2019, 16:25   #87
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 5,338
Thanks: 3,107
Thanked 2,438 Times in 1,642 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Si tė transferoj lekė nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga magnus Shiko postimin
ne nje fare menyre po, sidomos te pasurit qe nuk shtojne parate qe te mundin inflacionin.

ta tregoj me nje shembull shume fatkeq dhe shume domethenes, qe nga koha e komunizmit.
nja dy tre pallate me tej ku banoja dhe jam rritur une ne komunizem, ishte nje familje puntore, te cilet benin vertet jete asketi, ajo zona ime njihet per cik kurrnacllek bashke me gjirokastren(megjithse une personalisht jam antipod i kurnacit).
nejse, per dyzet vjet me radhe duke bere nje jete me privime, dhe buke me qep e me kripe hanin ata, kishin arritur te kursenin afersisht 900 mije leke te vjetra shqiptare, ne komunizem. mund ta them pa frike se ishte familja me e pasur ne shqiperi ne kohen e komunizmit, as eksponentet komuniste nuk kishin aq para, dhe plaku i shtepise(65 vjec ishte por po e quaj plak) nuk i fuste parate ne banke por i mbante ne dyshek, ne shtepi(kuptohet qe ne komunizem kishte goxha rend, dhe nuk kishte vjedhje neper shtepi). dhe me kte sasi parash e kapen ndryshimet e medha te sistemit ne vitet 90, por cndodhi? brenda 2-3 vjetesh shqiperia kapi nje inflacion mbi 1000%. plaku budalla jo vetem qe nuk dergoi asnje femije ne emigracion, por besonte se kishte siguri ne jete meqenese kishte kursyer gjithe jeten. dhe atij ne vitin 93-94 perseri ato para kishte 900 mije leke te vjetra ne dyshek. mbaj mend qe heren e pare qe vajta ne shqiperi, solla nje makine, dhe para sigurisht. makinen e shita me dy fish me teper sesa e kisha blere ne perendim. dhe para me rezultonin nja 7-8 here me shume sesa plaku i shkrete ish i pasur. akoma atje ne shqiperi jane, nuk levizin, ashtu te varfer dhe kurnace, mendojne se me kurnacllek behet pasuri.
kesaj i thone te te godase inflacioni lol.

tashi sigurisht shembulli eshte banal, dhe normalisht ne kohe krizash, te pasurit behen me te pasur dhe te varferit me te varfer, shume te pasur e mundin inflacionin duke rritur fitimet eksponencialisht, por inflacioni eshte goxha kokcarje e madhe per parate.
Cifutet thone qe pasurine duhet ta kesh 1/3 pasuri te patundshme, 1/3 mall te magazinuar per tu tregtuar dhe 1/3 para.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i King Bardhyl pėlqehet nga
i vjetėr 12-07-2019, 16:27   #88
Noellag
Mi vida
 
Avatari i Noellag
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 3,852
Thanks: 170
Thanked 157 Times in 109 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 63
Noellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėm
Re: Si tė transferoj lekė nė Shqipėri?

plasi debati tani... Kush do fitoje Magnusi, Loni, Bardhyli?

Un ve bast per Bardhylin 50 mi euro... Tafti bafti po humba
Noellag nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2019, 16:31   #89
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,580
Thanks: 0
Thanked 1,522 Times in 1,184 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 61
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Re: Si tė transferoj lekė nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Cifutet thone qe pasurine duhet ta kesh 1/3 pasuri te patundshme, 1/3 mall te magazinuar per tu tregtuar dhe 1/3 para.
Cifutet ecin me parimin. Kurre mos i ver te gjitha vezet ne shporte. Dhe mire e kane. Ja kete se kisha degjuar me pare.Kam sjell ne kete forum nje material per Rothschild qe eshte bashkim i dy materialeve te ndryshme. Eshte historia e tyre qe prej fillimit. Po ka interes njeri e ribije. Jo me kot kam thene qe Plani Marshall ne Europe dha ndihme kryesore ne 5 vende . Ku kishin qene dhe jane 5 bankat meme te tyre ne Europe. Gjermani,France, Austri, Angli dhe Itali. Kur e pyeten Amschel Rothschild se cfare profesioni ke, tha: Te shes parane.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 12-07-2019 nė 16:35
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i lonely_lion pėlqehet nga
i vjetėr 12-07-2019, 16:50   #90
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,323
Thanks: 267
Thanked 920 Times in 582 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 200
magnus ka mbyllur reputacionin
Re: Si tė transferoj lekė nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Wrong @magnus. Ai qe humbet nuk eshte ai qe ka 1milion dollare por ai qe ka pak ose ka paguhet me rroge. Po flas per Shqiperine por dhe per jashte saj.Ai qe ka pak, nuk ka para ne banke ose ka pak dhe i ofrojne interesa leshi. Ai qe paguhet me rroge i ngelet rroga ne vend. Ne vendet me ekonomi te forte (nordiket) cdo vit shteti shton rrogat ose pagat orare te detyrueshme dhe per privatet / i indekson te pakten sa ka qene inflancioni ne vitin qe kaloi. Sa per ata qe kane 1 milion e ca , bankat ju afrojne interesa preferenciale dhe ata kompesojne humbjen nga inflacioni plus qe ai qe ka para i ve ne levizje me biznesin qe ka. Ne Shqiperi , kuptohet qe ai qe ka para me thes merr dhe interesa te mira mujore. Ja po te jap nje shembull. Ne X banke, per 3 milion EU te mbyllura(dikush qe i morri se shiti nje toke), i japin gati 4000 apo 4500 EU ne muaj qe i bije gati 1.5 % apo 1.7 % ne vit. Kontrata me banken eshte se ai ka te drejte qe interesat t'i teheqe cdo muaj dhe jo ne fund te vitit. Mbase ne USA apo diku, 3 milion EU nuk jane shume , por per bankat Shqiptare jane goxha sepse i cojne jashte me minimalisht 2%, ose i japin me interesa te larta ne kredi brenda Shqiperise.

Ne nje pike jam dakort me ty. Paraja do vene ne qarkullim. Problemi eshte se paraja sa vjen dhe eshte bere leter. Te jep siguri por asgje me shume, sepse dikush ka me teper se ty dhe afron me shume.Dhe kaq. Te investosh ne shtepi ....? Une se quaj investim, sidomos ne Shqiperi (te pakten per kohen). Bota e mencur investon ne imobilare sepse ka tjeter qendrueshmeri dhe garanci. Me e lehta do ishte ne bono thesari ose flori. Por dhe floriri .... ne te gjithe boten kane nxjerre ligje qe nuk te lene te blesh flori sa te duash ( sidomos ne Shqiperi). Shume vete thone: Une si besoj konspiracionit apo.... Por Rothschild dhe familjet e tjera te medha qe udheheqin boten nuk jane fantazma. Me jep tedrejten te shtyp parate e nje vendi pa nuk me intereson hic se kush i ligjet e atij vendi. Amschel Rothschild. Qe mos dal nga tema.
nje qeveri e mire, po te doje ben rishperndarje pasurie lol. me anen e inflacionit.

ja sesi, rrit minimumin e pages shume duke detyruar subjektet private, ato shteterore po se po, se i ka ne dore vete. kete e ben duke printuar sasi te madhe parash ne treg, ne kte menyre ty niveli e jetes jo vetem nuk te preket, por po te doje qeveria ta rrit. nderkohe qe tregu do pergjigjet me rritje cmimesh, por ti e perballon meqe ke pagen me te larte tash. ndersa kapitalisti qe nuk ka mundur te fitoje me shume sesa eshte rritur inflacioni, e ka ne bythe.

e ke vene re qe ne ate ekonomi te ngordhur qe ka shqiperia, leku eshte goxha i forte, ja qi nonen euros dhe dollarit...
shqiperia ka deflacion per te ruajtur pasurine e salillareve
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2019, 16:54   #91
Erdhi Dimri
me ortekė
 
Avatari i Erdhi Dimri
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Posts: 658
Thanks: 375
Thanked 337 Times in 203 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 29
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm
Re: Si tė transferoj lekė nė Shqipėri?

Tani qe po e mendoj andej nuk blehet shtepi pa avokat, se mes te tjerash duhet qe avokati te konfirmoje qe leket e blerjes se shtepise nuk vijne nga aktivitet kriminale.

Kam degjuar qe fukarenjte andej i pyesin edhe ku i gjeten leket per te blere nje motor, e jo me shtepi. Po je deputet ose kapo bande ke kartabianke dhe nuk te pyesin nga i nxore leket... per te tjeret ligj, taksa dhe burgje...

Keshtu nuk eshte? A duhet avokat edhe per shtepine andej?
Erdhi Dimri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Erdhi Dimri pėlqehet nga
i vjetėr 12-07-2019, 17:19   #92
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,323
Thanks: 267
Thanked 920 Times in 582 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 200
magnus ka mbyllur reputacionin
Re: Si tė transferoj lekė nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Erdhi Dimri Shiko postimin
Tani qe po e mendoj andej nuk blehet shtepi pa avokat, se mes te tjerash duhet qe avokati te konfirmoje qe leket e blerjes se shtepise nuk vijne nga aktivitet kriminale.

Kam degjuar qe fukarenjte andej i pyesin edhe ku i gjeten leket per te blere nje motor, e jo me shtepi. Po je deputet ose kapo bande ke kartabianke dhe nuk te pyesin nga i nxore leket... per te tjeret ligj, taksa dhe burgje...

Keshtu nuk eshte? A duhet avokat edhe per shtepine andej?
Une s'kisha avokat, por bej sic te thashe, hipoteke pastaj parate. Ka plot pronare pallatesh shesin apartments pa hipoteke. E di cdo te thote kjo? Te blesh ajer, apartamenti nuk eshte yti, ta ka rrasur sa krahu.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i magnus pėlqehet nga
i vjetėr 12-07-2019, 17:20   #93
Noellag
Mi vida
 
Avatari i Noellag
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 3,852
Thanks: 170
Thanked 157 Times in 109 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 63
Noellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėm
Re: Si tė transferoj lekė nė Shqipėri?

O mangus po lere ta vendose vet o burr
Noellag nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2019, 17:25   #94
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,323
Thanks: 267
Thanked 920 Times in 582 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 200
magnus ka mbyllur reputacionin
Re: Si tė transferoj lekė nė Shqipėri?

E di si te thone lol, bleje se pallati do legalizohet, Kam mik lali Erin, kam mik leshin e preshin, dhe e ha ne bythe.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2019, 17:29   #95
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,323
Thanks: 267
Thanked 920 Times in 582 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 200
magnus ka mbyllur reputacionin
Re: Si tė transferoj lekė nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Noellag Shiko postimin
O mangus po lere ta vendose vet o burr
Nuk po e detyroj lol, thjesht po i them, shko bli ushqime ne s'market dhe merr receipt.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i magnus pėlqehet nga
i vjetėr 12-07-2019, 17:34   #96
Erdhi Dimri
me ortekė
 
Avatari i Erdhi Dimri
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Posts: 658
Thanks: 375
Thanked 337 Times in 203 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 29
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm
Re: Si tė transferoj lekė nė Shqipėri?

E di muhabetin e hipotekes, thjesht po qaj hallin mos duan edhe vertetime te ardhurash andej... Mire a keq po marr me vete taksat e mia dhe te mamase keto dhjete vitet e fundit. Po na kerkuan edhe perkthime/noterizime taksash qe japim ne SHBA, i bie 16 faqe shumezim per dhjete vjet shumezim per 10 mije leke faqja e perkthyer dhe noterizuar baraz 2000 dollare, e pakta --vetem noterizim i te ardhurave lol
Erdhi Dimri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2019, 17:35   #97
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,213
Thanks: 14,943
Thanked 8,809 Times in 5,933 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 383
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Re: Si tė transferoj lekė nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Wrong @magnus. Ai qe humbet nuk eshte ai qe ka 1milion dollare por ai qe ka pak ose ka paguhet me rroge. Po flas per Shqiperine por dhe per jashte saj.Ai qe ka pak, nuk ka para ne banke ose ka pak dhe i ofrojne interesa leshi. Ai qe paguhet me rroge i ngelet rroga ne vend. Ne vendet me ekonomi te forte (nordiket) cdo vit shteti shton rrogat ose pagat orare te detyrueshme dhe per privatet / i indekson te pakten sa ka qene inflancioni ne vitin qe kaloi. Sa per ata qe kane 1 milion e ca , bankat ju afrojne interesa preferenciale dhe ata kompesojne humbjen nga inflacioni plus qe ai qe ka para i ve ne levizje me biznesin qe ka. Ne Shqiperi , kuptohet qe ai qe ka para me thes merr dhe interesa te mira mujore. Ja po te jap nje shembull. Ne X banke, per 3 milion EU te mbyllura(dikush qe i morri se shiti nje toke), i japin gati 4000 apo 4500 EU ne muaj qe i bije gati 1.5 % apo 1.7 % ne vit. Kontrata me banken eshte se ai ka te drejte qe interesat t'i teheqe cdo muaj dhe jo ne fund te vitit. Mbase ne USA apo diku, 3 milion EU nuk jane shume , por per bankat Shqiptare jane goxha sepse i cojne jashte me minimalisht 2%, ose i japin me interesa te larta ne kredi brenda Shqiperise.

Ne nje pike jam dakort me ty. Paraja do vene ne qarkullim. Problemi eshte se paraja sa vjen dhe eshte bere leter. Te jep siguri por asgje me shume, sepse dikush ka me teper se ty dhe afron me shume.Dhe kaq. Te investosh ne shtepi ....? Une se quaj investim, sidomos ne Shqiperi (te pakten per kohen). Bota e mencur investon ne imobilare sepse ka tjeter qendrueshmeri dhe garanci. Me e lehta do ishte ne bono thesari ose flori. Por dhe floriri .... ne te gjithe boten kane nxjerre ligje qe nuk te lene te blesh flori sa te duash ( sidomos ne Shqiperi). Shume vete thone: Une si besoj konspiracionit apo.... Por Rothschild dhe familjet e tjera te medha qe udheheqin boten nuk jane fantazma. Me jep tedrejten te shtyp parate e nje vendi pa nuk me intereson hic se kush i ligjet e atij vendi. Amschel Rothschild. Qe mos dal nga tema.
Ene hispanoles kete MASHE perdoren.....i rrejten INDIANET me xhingla-mingla apo rruaza kaucuku.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2019, 17:37   #98
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,323
Thanks: 267
Thanked 920 Times in 582 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 200
magnus ka mbyllur reputacionin
Re: Si tė transferoj lekė nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Erdhi Dimri Shiko postimin
E di muhabetin e hipotekes, thjesht po qaj hallin mos duan edhe vertetime te ardhurash andej... Mire a keq po marr me vete taksat e mia dhe te mamase keto dhjete vitet e fundit. Po na kerkuan edhe perkthime/noterizime taksash qe japim ne SHBA, i bie 16 faqe shumezim per dhjete vjet shumezim per 10 mije leke faqja e perkthyer dhe noterizuar baraz 2000 dollare, e pakta --vetem noterizim i te ardhurave lol
Tani nuk e di si eshte, para ca vjeteve jo, nuk duhej gje.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2019, 17:37   #99
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,213
Thanks: 14,943
Thanked 8,809 Times in 5,933 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 383
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Si tė transferoj lekė nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Erdhi Dimri Shiko postimin
E di muhabetin e hipotekes, thjesht po qaj hallin mos duan edhe vertetime te ardhurash andej... Mire a keq po marr me vete taksat e mia dhe te mamase keto dhjete vitet e fundit. Po na kerkuan edhe perkthime/noterizime taksash qe japim ne SHBA, i bie 16 faqe shumezim per dhjete vjet shumezim per 10 mije leke faqja e perkthyer dhe noterizuar baraz 2000 dollare, e pakta --vetem noterizim i te ardhurave lol
Kap noi dashnore ne je....okay .

Po ste nihmoi mami,ke noellag ne troje.......lol
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i SystemA pėlqehet nga
i vjetėr 12-07-2019, 17:53   #100
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 17,097
Thanks: 13,086
Thanked 8,013 Times in 4,674 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 232
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Re: Si tė transferoj lekė nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Sa per banken.... Kur derdh para te japin kontraten qe nuk ka perendi qe e merr vesh. Dhe nje bankier nuk e kupton. Bile ka nje pike aty qe thote: Banka lejohet te perdori identitetin tend per qellime sondazhi. Qe mos e zgjas une kete pune se me ka ndodhur 2 here me Intesa Bank , ku me merrte nje ne telefon dhe donte te me bente sondazh, dikush ne celular. Kjo nuk ndodh ne asnje vend te botes. Asnje banke nuk e jep qofte dhe brenda per brenda (filial me filial) emrin e klientit pa konfirmimin e tij/apo pa e lajmeruar ate , jo me t'ja japi nje shoqerie qe e zgjedhin me tender dhe ben sondazhe me klientet nepermjet telefonit. Mbas telefonit mund te jete kushdo. Ate videon qe u soll ne foum me kryeministin maqedonas e pe ! Dhe po qe se ti nuk e pranon ate cfare shkruajne aty ata nuk te hain llogari. Klienti ne nje kontrate me Banken , ka pothuaj 0% te drejta dhe banka 1000000% te drejta. Parate fizike jane te tuat vetem kur i ke ne xhep. Mbaje mend mire kete. Por nuk je i detyruar as te pranosh as te te imponoj mendim tim.
kujdes se kta qe te marrin gjasme per sondazh mund te jene scammers qe bejne identity theft etc …
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur