Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Jurisprudencė

Jurisprudencė Strukturat dhe konceptet ligjore qė pėrbėjnė tė drejtėn nė terėsi.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 01-08-2017, 12:32   #41
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,745
Thanks: 373
Thanked 1,920 Times in 1,299 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 62
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lajmi mė i ri #MeBallistin Presidentja e Kroacis Zonja Kolinda Grabar Ki

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Largėqoft tė kish qėn PARTIZAN e hėngri thua ti?

sa krahuuuu
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-09-2017, 23:16   #42
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,490
Thanks: 4,693
Thanked 2,251 Times in 939 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjykata ekstradon Ballist Morinėn nė Serbi, familjarėt kėrcėnojnė me vet

Ballist Morina ekstradohet nė SerbiGjykata Supreme e Kroacisė ka vendosur qė Ismail Morina tė ekstradohet nė Serbi pėr t’u gjykuar pėr ngritjen e dronit para tre viteve nė ndeshjen mes Serbisė dhe tė Shqipėrisė.

Gjykata e Lartė e Kroacisė konfirmoi vendimin e Gjykatės sė Shkallės sė Parė tė Dubrovnikut dhe rrėzuar ankimin e avokatit duke i hapur rrugėn ekstradimit tė shqiptarit.

Gjykata Supreme vendosi qė ankesa e tij ishte e pabazė, pasi janė pėrmbushur tė gjitha kushtet ligjore pėr ekstradim.

‘Gjykata e Shkallės sė Parė tė gjitha faktet vendimtare i ka vėrtetuar drejt. Nuk mund tė supozohet me arsye se personi pėr ekstradim nė Republikėn e Serbisė, vetėm pse ėshtė shqiptar dhe pėr shkak tė bindjeve tė veta politike do tė jetė i diskriminuar gjatė gjykimit, pėrkatėsisht se pėr kėtė shkak do tė ketė pozitė tė vėshtirėsuar” thuhet nė vendim.

Shpresa e fundit te ministria e Drejtėsisė
Por vendimin pėrfundimtar do ta marrė ministri i Drejtėsisė kroate, pasi foli gjykata. Tashmė nėse ministri i Drejtėsisė sė Kroacisė do tė vendosė qė Morina tė ekstradohet do tė nisė procesi pėr dėrgimin e tij nė Serbi.

Megjithatė procedurat pritet qė tė zgjasin, pasi Ballisti ka kėrkuar azil politik nė Kroaci dhe ende nuk ka marrė njė pėrgjigje pėr kėrkesėn. Qeveria shqiptare dhe FSHF kanė lobuar muajt e fundit qė Morina tė mos ekstradohet.

Morina u ndalua nė muajin qershor nė kufirin mes Malit tė Zi dhe Kroacisė, pasi po udhėtonte pėr nė Itali, ndėrsa mė pas rezultoi se ishte nė kėrkim nga Serbia.

a.ē
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mandi pėlqehet nga
i vjetėr 06-09-2017, 12:11   #43
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,582
Thanks: 110
Thanked 252 Times in 71 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjykata ekstradon Ballist Morinėn nė Serbi, familjarėt kėrcėnojnė me vet

Ekstradimi i Ballist Morinės, flet gruaja e tij italiane: Tė reagojė qeveria shqiptare

Ekstradimi i Ballist Morinės, flet gruaja e tij italiane: Tė reagojė qeveria shqiptare
12:56, 06/09/2017

“Ai ėshtė baba nuk meriton tė qėndrojė nė burg, dua tė di cili ėshtė qėndrimi i qeverisė shqiptare ēfarė masash do tė ndėrmarrė” ėshtė ky reagimi i bashkėshortes sė Ballist Morinės , Federica Lo Toro.

Nė njė prononcim pėr Report TV zonja Lo Toro shprehet se do tė bėjė cdo gjė qė ėshtė e mundur pėr tė evituar ekstradimin e Ballaist Morinės drejt Serbisė. Dhe njė nga procedurat qė do tė ndjekė ėshtė vijimi i kėrkesės pėr azil politik.

Reagimi i bashkėshortes sė Ballist Morinės:

“Doja tė kuptoja nėse ėshtė duke u bėrė diēka, cili ėshtė pozicioni i qeverisė shqiptare. Sigurisht nuk e pritėm mirė ekstradimin do tė bėjmė cdo gjė qė ėshtė e mundur pėr ta evituar na duhet edhe mbėshtetja e qeverisė, mendojė se duhet ta kemi por po presim se cili do tė jetė qėndrimi .Do tė vijojmė me kėrkesėn pėr azil dhe mė pas do tė shohim se cili do tė jetė qėndrimi i palės kroate. Apeli pėr drejtėsinė dhe qeverinė ėshtė ky:Konsideroni qė ky djalė i ri ėshtė njė baba dhe nuk meriton tė qėndrojė nė burg”
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-09-2017, 13:38   #44
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 42,137
Thanks: 12,440
Thanked 7,313 Times in 4,887 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjykata ekstradon Ballist Morinėn nė Serbi, familjarėt kėrcėnojnė me vet

Heren tjeter, trimat me flamur,mos te marrin shembullin e ketij Palloshit(e kam per intervistat qe dha me kobure).
Paste fat, se po e morren serbet e ka.....MRENA.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i SystemA pėlqehet nga
i vjetėr 07-09-2017, 13:47   #45
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 3,962
Thanks: 1,318
Thanked 1,814 Times in 1,061 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 75
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjykata ekstradon Ballist Morinėn nė Serbi, familjarėt kėrcėnojnė me vet

Mori persiper vepren e sherbimeve sekrete, tani le te mjel pasojat. Por mos te na duket e veshtire qe mund te merret e perdoret nga sherbimet sekrete serbe ne rajon apo gjetke.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i par pėlqehet nga
i vjetėr 07-09-2017, 13:59   #46
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 42,137
Thanks: 12,440
Thanked 7,313 Times in 4,887 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Gjykata ekstradon Ballist Morinėn nė Serbi, familjarėt kėrcėnojnė me vet

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga par Shiko postimin
Mori persiper vepren e sherbimeve sekrete, tani le te mjel pasojat. Por mos te na duket e veshtire qe mund te merret e perdoret nga sherbimet sekrete serbe ne rajon apo gjetke.
Per mua nuk perjashtohet mundesia.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i SystemA pėlqehet nga
i vjetėr 09-09-2017, 18:05   #47
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 42,137
Thanks: 12,440
Thanked 7,313 Times in 4,887 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjykata ekstradon Ballist Morinėn nė Serbi, familjarėt kėrcėnojnė me vet

Sheshel: Ballisti nuk i duhet Beogradit, t’i kthehet Shqipėrisė.

Politikani i njohur serb dhe radikali Vosjllav Sheshel ka folur pėr arrestimin e Ismail (Ballist) Morinės nė Kroaci.
Shesheli thotė se Beogradi nuk duhej tė ishte marrė me kėtė ēėshtje, pasi do tė sjellė rrėmujė nė Luginėn e Preshevės. “Prisja qė gjykata kroate tė mos e merrte nė konsideratė kėtė ēėshtje. Ēfarė na duhet neve Morina? Pėrveēse do tė sjellė rrėmujė nė Luginėn e Preshevės dhe nė Kosovė? Nė vend qė tė merremi me kriminelėt shqiptarė qė trafikojnė organe njerėzish, merremi me dikė qė suksesin e tij tė vetėm e ka daljen nė pah tė gomarllėkut tė policisė dhe sigurimit tė stadiumit ku u zhvillua takimi. Nėse ai ekstradohet i bėj thirrje organeve tė drejtėsisė dhe qeverisė serbe qė dėnimi ndaj Ballist Morinės tė jetė 5 ditor dhe mos ti lejohet hyrja nė Serbi, pėr 10 vjet e me pas rikthimi i tij tek autoritetet shqiptare”, ka thėnė radikali Vosjllav Sheshel. Theksojmė se me kėrkesė tė shtetit serb tifozi i kombėtares shqiptare pritet tė ekstradohet nė Serbi nga drejtėsia kroate. Ndryshe, Ballisti do tė gjykohet nė shtetin serb pėr nxitje tė urrejtjes shkaku i ngritjes me dron tė njė flamuri tė “Shqipėrisė Natyrale” nė stadiumin e Partizanit tė Beogradit, ku po zhvillohej ndeshja mes kombėtares serbe tė futbollit dhe asaj shqiptare.

Sep 09, 2017 17:37 Europe.

edhe shesheliq ka me tru se disa te tjere.

U krye.....Forza Juve.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-09-2017, 18:24   #48
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 7,177
Thanks: 2,978
Thanked 3,159 Times in 2,107 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 146
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjykata ekstradon Ballist Morinėn nė Serbi, familjarėt kėrcėnojnė me vet

Hahaaaa e ka goditur edhe Shesheli per patriotin qe ngriti dronin, pastaj kerkonte qe ti blinin eskavatorin, ngaqe i rrezikuar dhe nuk do mundej te punonte, por per te shetitur ballkanit nuk ndjehej i rrezikuar.
__________________
...fly, fly, fly my Butterfly !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Pirati pėlqehet nga
i vjetėr 24-09-2017, 12:07   #49
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 2,904
Thanks: 0
Thanked 995 Times in 756 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 39
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjykata ekstradon Ballist Morinėn nė Serbi, familjarėt kėrcėnojnė me vet

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alkoma Shiko postimin
Ekstradimi i Ballist Morinės, flet gruaja e tij italiane: Tė reagojė qeveria shqiptare

Ekstradimi i Ballist Morinės, flet gruaja e tij italiane: Tė reagojė qeveria shqiptare
12:56, 06/09/2017

“Ai ėshtė baba nuk meriton tė qėndrojė nė burg, dua tė di cili ėshtė qėndrimi i qeverisė shqiptare ēfarė masash do tė ndėrmarrė” ėshtė ky reagimi i bashkėshortes sė Ballist Morinės , Federica Lo Toro.

Nė njė prononcim pėr Report TV zonja Lo Toro shprehet se do tė bėjė cdo gjė qė ėshtė e mundur pėr tė evituar ekstradimin e Ballaist Morinės drejt Serbisė. Dhe njė nga procedurat qė do tė ndjekė ėshtė vijimi i kėrkesės pėr azil politik.

Reagimi i bashkėshortes sė Ballist Morinės:

“Doja tė kuptoja nėse ėshtė duke u bėrė diēka, cili ėshtė pozicioni i qeverisė shqiptare. Sigurisht nuk e pritėm mirė ekstradimin do tė bėjmė cdo gjė qė ėshtė e mundur pėr ta evituar na duhet edhe mbėshtetja e qeverisė, mendojė se duhet ta kemi por po presim se cili do tė jetė qėndrimi .Do tė vijojmė me kėrkesėn pėr azil dhe mė pas do tė shohim se cili do tė jetė qėndrimi i palės kroate. Apeli pėr drejtėsinė dhe qeverinė ėshtė ky:Konsideroni qė ky djalė i ri ėshtė njė baba dhe nuk meriton tė qėndrojė nė burg”
Se do thuash vetem mua me ben replike ti.Para nja dy ditesh, pashe nje emision ne youtube per kete tipin.Shakohoxha(qe me hapi barkun), nje tjeter gazetar shqiptar,qe rronte ne Norvegji,i vellai,ambasadori yne ne Kroaci(qe m'u duk shume i qete dhe profesional per menyren si diskutoi), nje tjeter person dhe gazetarja tru laraske.Ambasadori i thoshte deri kaq mund te prononcohem per kete ceshtje.te lutem mos pyet me dhe as mos ngri pyetje apo teori se nuk eshte ne interes te askujt.Ajo dhe Shako k@qja i frynin zjarrit. Moj gazetare idiote.Shko e la halet moj, se s'je ti per ate pune.
E verteta per Ballistin?
Ne emision morra vesh qe shteti shqiptar ketij tipit i ka dale borxhit.E kishin kapur me arme pa leje dhe e kishin leshuar. I kishin marre pasaporten mbi bazen e procedures qe ka ne te tilla raste, kur je ne arrest shtepije.Une nje gje nuk kuptoj. Ky kaq trim apo idiot te jete, sa del jashte shtetit pa dokument identifikimi? Ne Mal te Zi kishte dale me karte identiteti ose mbase kishte kaluar kufirin buze liqenit;a ku di une. Dhe ne mos qofsha gabim, kjo qe hera e dyte apo e trete.I referohem asaj qe tha Shakohoxha ( qe thoshte pse heren e pare se kapen , ose pse Malazezi se kapi po e kapi Kroati). Po mire o Shako k@qja, si ti themi atijj policit ne detyre atje: Pse ben detyren ? O palle njeri.Pse nuk i kerkon llogari organeve te policise shqiptare, qe nuk e kane ndaluar ne kufi, kur ky tipi ka qene ne arrest shtepije dhe kur e ka emrin ne sistem? Ore njerez. Interesohuni njehere per kete tipin(Ballistin),pastaj shkruani.Ketij i ha b@tha vete per burg.S'ja ka kush fajin.Cfare azili do kerkoje ai , kur eshte denuar ne vendin e tij me arrest shtepije dhe do te bredhi ? C'me permendni ketu jo baba, jo familje? Kur te dhimbset familja pse del jashte o trim? Pse behesh bukeshkale dhe peshtyn ndihmen dhe nderin e atyre njerezve qe shkelen ligjin ne vendin tend dhe te morren prej burgut dhe te cuan ne shtepi?Nuk harrin te kuptosh: Bere c'bere: faleminderit, por kaq.Ti nuk je kryeminister ore.Nuk je femije 15 vjec qe te fluturosh me presh.Kroacia i ka punet m@t me Serbin.Serbi dhe sot ja kujton Kroacise
Kodi:
https://en.wikipedia.org/wiki/Ante_Pavelić
dhe vrasjet qe ustashet Kroate i kane bere popullsise serbe .Si mendon ti o I.Morina apo shqiptaret mendjeshkurter se qenka kollaj kjo pune?Do acarojne problemet e tyre me Serbet per I.Morinen? Popull qorr.Kush do te ndihmoje ty?Federata Shqiptare e Futbollit?Shakohoxhe palla apo gazetarja debile.Forumiste.Para se te shkruani.Lexoni njehere, informohuni dhe mos shkruani kot me kot.Kjo pune sa po vjen dhe po behet m@t ne portalet Shqiptare.Gje lajm e boto. Duhen mbyllur te tera me portale, me tv dhe me fb dhe cdo lloj haleje.Ose i duhet bere e qarte cdo njeriu,qe merr guximin dhe shkruan: shperndarja e lajmeve te paverteta denohet me 3 vjet burg.Na hapen barkun.O zot...Kur s'keni gje per te thene jepi force te mbajen gojen mbyllur.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur