Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 22-08-2019, 18:50   #41
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 6,600
Thanks: 2,496
Thanked 2,479 Times in 1,285 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 130
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Re: Vetėvendosje kėrkon koalicion parazgjedhor me LDK-nė

Eshte mire me ja dhan shansen Vetvendosjes njeher, nje qeverisje 4 vjeqare. Te shohim a bejne ndryshime.
__________________
Remember, today is the tomorrow you thought about yesterday.
Hawk nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-08-2019, 18:50   #42
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,824
Thanks: 30
Thanked 88 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Re: Vetėvendosje kėrkon koalicion parazgjedhor me LDK-nė


ILMI MUSLIU

Pse ėshtė i mundshėm njė koalicion PDK-LVV?
Nga: ILMI MUSLI Mė: 22 gusht 2019 Nė ora: 15:24

Tani qė parlamenti u shpėrnda dhe vendi duhet tė shkojė nė zgjedhje tė parakohshme, gjasat mė tė mėdha pėr tė bėrė qeverinė e re i kanė LVV dhe PDK-ja. Dikujt mund t`i duket absurd ky konstatim, por analiza e rrethanave nė skenėn politike ēon te kjo formulė.

Nėse LDK nuk bėn koalicion parazgjedhor me LVV dhe me gjasė kjo nuk do tė ndodhė, pėr shumė arsye dhe rrethana, atėherė Albin Kurti, pak nga inati ndaj Isa Mustafės dhe pak nga dėshpėrimi i qėndrimit tė gjatė nė opozitė, pesė minuta para orės 12:00, mund tė bėjė marrėveshje pėr bashkėqeverisje me PDK-nė. Kur kėtė e kanė bėrė tė gjithė me PDK-nė, pse jo edhe LVV?

Kadri Veseli e ka shpall prioritet luftimin e korrupsionit, si domosdoshmėri pėr ecjen e Kosovės pėrpara, por kėtė betejė nuk mund ta bėjė vetėm, sidomos nė radhėt e partisė sė tij, prandaj kėtė sfidė do t`ia lė nė dorė Albin Kurtit.

Nė tė vėrtetė Veseli e nisi kėtė betejė nė radhėt e veta, por u desh tė tėrhiqet heshtazi, pasi u kundėrshtua nga figurat kyēe tė partisė.

Alternativat tjera pėr t`i dhėnė Kosovės njė qeveri tė re, duken mė pak tė mundshme. LDK-ja duket se nuk ėshtė e gatshme tė rreshtohet nė kėtė front, prandaj edhe po refuzon njė koalicion me LVV, qė e nxjerr atė fitues. Gjasat janė, nėse nuk ndėrrohet taktika e lojės, qė LDK tė mbetet nė opozitė edhe nė njė mandat tjetėr, qė nuk do tė zgjasė mė shumė se dy vjet, nėse asaj i garantohet pushteti lokal nė disa komuna.

AAK me PSD-nė dhe ndonjė subjekt tjetėr qė do tė rreshtohet ndėrkohė pėrkrah tyre, nuk mund tė dalė fitues, pėrballė njė koalicioni tė madh LVV-PDK. Kuptohet, oferta pėr koalicion do tė bėhet nga PDK-ja, e cila nuk do tė pranojė tė shkojė nė opozitė as me ēmimin e dhėnies sė postit tė kryeministrit, tė cilin e synon LVV-ja. Kėtė e ka treguar PDK-ja nė zgjedhjet e kaluara, kur postin e shefit tė qeverisė ia dha Haradinajt, njė subjekti shumė mė tė vogėl se LVV-ja.

Realisht, Albin Kurti ėshtė adaptuar bukur mirė me skenėn politike, viteve tė fundit dhe po bėhet gjithnjė e mė i pranueshėm edhe pėr ndėrkombėtarėt. Ai nuk do ta lėshojė kėtė shans pėr ta marrė qeverisjen e vendit, nėse i ofrohet mundėsia, qysh edhe pritet tė ndodh, sipas tė gjitha gjasave, po qė se nuk bėhet koalicioni LDK-LVV.

Njė marrėveshje Mustafa-Kurti, tani pėr tani duket e dėshtuar. Bisedat nė grupe teknike bėhen sa pėr t`i mbajtur pezull subjektet tjera politike.

Pse ėshtė i mundshėm ky koalicion? Sepse, PDK nuk pranon tė shkojė nė opozitė, ndėrsa LVV nuk ėshtė e gatshme tė pres njė palė zgjedhje tė tjera pėr tė ardhur nė pushtet. Kėta dy faktorė e bėjnė tė mundshėm njė koalicion mes kėtyre dy subjekteve.

Fundja, PDK nuk e ka provuar nė bashkėqeverisje vetėm LVV-nė, nga tė gjitha subjektet tjera nė Kosovė dhe do ta bėjė kėtė kėsaj here, edhe me ēmimin e madh tė dhėnies sė postit tė kryeministrit, tė cilin Kurti nuk e negocion me asgjė tjetėr, siē e bėri me Haradinajn.

Kush do tė dalė i fituar e kush i humbur politikisht nė periudha afatgjata nga njė koalicion i tillė, qė realisht ėshtė i mundur, mbetet tė shihet
__________________
Lirinė s’mund ta gjykojė askush!

Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur