Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Letėrsia shqiptare

Letėrsia shqiptare Diskutime rreth letėrsisė nė Shqipėri . Autorė dhe krijimtaria e tyre.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 12-08-2019, 20:35   #241
Eden
.
 
Avatari i Eden
 
Data e antarėsimit: Oct 2016
Posts: 11,862
Thanks: 2,468
Thanked 4,429 Times in 2,849 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
Eden ka mbyllur reputacionin
Re: Shprehni ndjenjat e momentit me nje poezi!

Nuk tė pėrulem, ka mbaruar,
asnjė premtim i yti s'hyn dot,
nė shpirtin tim pėr ta sunduar,
jemi tė huaj, sot edhe mot.

Ti ke harruar qė lirinė,
s'ia fal mashtrimit kurrsesi,
por dhe kėshtu, vite qė s'vijnė,
pėr sytė e tu u bėra fli.

Edhe kėshtu tek ti pandehja,
tė gjeja shpirt e shok e short,
dhe tėrė botėn e urreja,
qė tė tė desha ty mė fort.

Gjith' ato ēaste tė qėndrimit,
tek kėmbėt tėnde, e beson?
Ia kam rrėmbyer frymėzimit,
me se po m'i zėvendėson?

Nga ndonjė ēast mendimbegatė,
dhe forc' e shpirtit s'ish ēudi,
t'i jepje botės njė dhuratė,
dhe tė mė jepte pavdekėsi.

Pse doje pra tė mė ndėrroje,
atė kurorė lavdiplotė?
Pse s'qe at'here kur premtoje,
I tillė siē je bėrė sot?

Krenare jam, falmė ėshtė e kotė,
kėrko njė tjetėr dashuri,
pėr asnjė gjė nė kėtė botė,
nuk mund tė rri nė skllavėri.

Nėn qiell tė jugut, nė vend tjetėr,
do tė largohem, ndoshta shpejt,
po jemi njohur pak si tepėr
pėr t'u harruar ashtu krejt.

Qė sot do tė zė tė argėtohem,
dhe tė betohem paskėtaj,
vetėm do qesh e do gėzohem,
dhe pėr asgjė nuk do tė qaj.

Do rrej si djalli sa tė dua,
si desha, mė s'do dashuroj,
a mund tė dua mė njė burr,
kur sot njė engjėll mė tradhtoi?

Tė vdisja desha dhe tė vuaj,
me botėn desha tė luftoj,
qė fort tė madhen dorėn tuaj,
e ēmendur, tė mundja ta shtrėngoj.

Pa tė kuptuar dot mashtrimin,
ta fala shpirtin mbushur plot,
ia njohe kėtij shpirti ēmimin?
Ia njohe, unė s’tė njoha dot!

Mikhail L.
Eden nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-08-2019, 01:23   #242
Eden
.
 
Avatari i Eden
 
Data e antarėsimit: Oct 2016
Posts: 11,862
Thanks: 2,468
Thanked 4,429 Times in 2,849 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
Eden ka mbyllur reputacionin
Re: Shprehni ndjenjat e momentit me nje poezi!

Femrat si unė falin ėndrra, edhe kur vete mbeten pa to
Femrat si unė falin shpirtin,
sepse njė shpirt i vetėm ėshtė si njė pikė uji nė shkretėtirė
Femrat si unė tė zgjasin dorėn dhe tė ndihmojnė tė ngrihesh
edhe duke rrezikuar tė bien vetė
Femrat si unė shohin pėrpara
edhe pse zemra mbetet ndonjė hap prapa
Femrat si unė kėrkojnė njė kuptim tė ekzistencės dhe kur e gjejnė
pėrpiqen t’ia mėsojnė atij qė mbijeton i vetėm
Femrat si unė, kur duan duan pėrjetėsisht
dhe kur pushojnė sė dashuruari, ndodh
se fragmente tė vogla tė qenies dergjen tė pambrojtura
nė duart e jetės.
Femrat si unė ndjekin njė ėndėrr
atė tė tė qenit tė dashuruara pėr ēfarė janė
dhe jo pėr ēfarė duan tė jenė.
Femrat si unė sjellin botėn nė kėrkim tė vlerave qė tashmė,
kanė rėnė nė harrestoren e shpirtit.
Femrat si unė duan tė ndryshojnė
por pėr kėtė duhej tė lindnin sėrish.
Femrat si unė ulėrijnė nė heshtje,
sepse zėri i tyre nuk ngatėrrohet me lotėt.
Femrat si unė janė ato tė cilave arrin t’u thyesh zemrėn,
sepse e di qė tė lėnė tė shkosh, pa tė kėrkuar asgjė.
Femrat si unė dashurojnė tepėr, edhe pse e dinė se si shkėmbim
do tė marrin veē dromcat.
Femrat si unė ushqehen me atė pak dhe mbi tė
mjerisht ngrenė ekzistencėn e tyre.
Femrat si unė kalojnė pa u vėnė re,
por janė tė vetmet qė tė duan vėrtet.
Femrat si unė janė ato qė nė vjeshtėn e jetės tėnde,
U vjen keq pėr gjithēka qė mund tė tė kenė dhėnė
e qė ti nuk ke dashur...

A.Merini
Eden nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-08-2019, 02:57   #243
Jorina
Super Anėtar
 
Avatari i Jorina
 
Data e antarėsimit: Jul 2019
Vendndodhja: Zh
Posts: 129
Thanks: 93
Thanked 111 Times in 35 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Jorina ka mbyllur reputacionin
Re: Shprehni ndjenjat e momentit me nje poezi!

Hahahahahsh
Jorina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-08-2019, 10:37   #244
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 15,321
Thanks: 800
Thanked 1,297 Times in 966 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Re: Shprehni ndjenjat e momentit me nje poezi!

Lavdi dyshimit — Bertolt Brecht
nė shqip: Edon Qesari

Lėvduar qoftė dyshimi! Po ju them, pėrshėndesni
pa droje dhe me respekt atė qė
si kacidhe e pabesė e peshon ēdo fjalėn tuaj.
Tė tregoheni tė mprehtė, do desha, tė mos e jepni
fjalėn me shumė mirėbesim.

Shfletoni historinė dhe shihni
si ia mbathnin ushtritė e pathyeshme.
Ngado
fortesa tė padepėrtueshme shkatėrrojnė, se
edhe pse e pamat ish Armada lundruese,
anijet qė u kthyen pas
fare mirė numėroheshin.

Kėshtu pra njė ditė njėri hipi mbi majėn e majave
dhe mbėrriti njė anije nė skajin
e detit pakufi.

Sa lezet ka tė tundėsh kokėn
mbi tė vėrtetat e pakundėrshtueshme!
Sa hije i ka guximi mjekut qė ndjek
tė sėmurin e pashpresė.

Ndonėse prej gjithė dyshimeve ēmoj atė
tek tė pashpresėt, tė pafuqishmit qė ngrenė krye dhe
s’i zėnė mė besė
fuqisė sė shtypėsve tė tyre.

Medet, sa djersė ėshtė derdhur pėr tė shtėnė nė dorė parimin!
Sa gjak qė ka kushtuar!
Sa vėshtirė ėshtė tė kuptosh
qė qe kėsisoj, jo tjetėrsoj!
Pasi mori frymė i lehtėsuar njė ditė njėri e shkroi nė librin e dijes.
Mbase pėr shumė kohė atje do tė qėndrojė dhe shumė breza
do ta jetojnė e nė tė do tė dallojnė urtinė e amshuar
dhe atė qė s’e njeh do tė pėrēmojė tė urtėt.
Por mund tė ndodhė dhe qė tė mbijė njė dyshim, prej risish,
qė ato parashtresa i shkundin. Dyshimi ngrihet nė kėmbė.
E njė ditė tjetėr njė njeri shuan hijerėndė
atė parashtresė nga libri i dijes.

I ngrirė prej urdhrave, pasi ka kaluar me sukses
kontrollin e mjekėve mjekroshė, pasi ka pėsuar inspektim
prej ca qeniesh larimarta, i lartėsuar
pėr priftėrinjve hijerėndė qė i rrasin veshėve tė tij njė libėr tė redaktuar nga Zoti vetė,
tashmė i nxėnė
prej arsimtarėsh tė paduruar, rri i mjeri e dėgjon
sesi kjo botė ėshtė mė e mira e mundshme dhe se vrimėn
nė ēatinė e odės sė tij e ka paraparė Zoti vetė.
Andaj e ka vėrtet tė vėshtirė
ta vėrė botėn nė dyshim.

Ngjyer me djersė pėrkulet njeriu qė ndėrton shtėpinė ku nuk duhet tė banojė.
Sfilitet i ndyrė nė djersė dhe njeriu qė shtėpinė e vet ndėrton.

Janė ata qė kurrė s’e vrasin mendjen, tė cilėt nuk dyshojnė kurrė.
Tresin pėr bukuri, gjykimi nuk u pėson asnjė lėkundje.
Nuk u besojnė tė dhėnave, besojnė veē te vetja e tyre. Se dhe ashtu qoftė,
tė dhėnat thefshin qafėn. Durimi qė kanė me veten
nuk njeh kufi. Shtjellimet
i dėgjojnė me vesh spiuni.

Tok me ata qė s'i venė gishtin kokės dhe kurrė nuk dyshojnė
puqen ata qė i thėrrasin mendjes por kurrė nuk veprojnė.
S'venė nė dyshim marrjen e vendimit, pėrkundrazi
pėrdorin dyshimin veē qė t'i vijnė pambarimisht rrotull vendimit. Kaptinat
i pėrdorin me tė vetmin qėllim qė t'i shkundin. Tė ngrysur,
ata ftojnė pasagjerėt e anijeve nė fundosje qė tė bėjnė kujdes.
Nėn kamėn e vrasėsit
pyesin veten nėse edhe ai vallė s'ėshtė njeri si gjithė tė tjerėt.
Pasi arrijnė nė pėrfundimin, duke ēuēuritur,
se ēėshtja do ende punė pėr t'u shkoqitur, bien tė flenė.
Veprimtaria e tyre mund tė pėrkufizohet si luhatje.
Shprehja e tyre e parapėlqyer ėshtė: hetimi vazhdon.

Ndonėse, nėse dyshimin lėvdoni
kurrsesi mos lėvdoni
dyshimin qė ėshtė veē dėshpėrim.

Se dyshimi e lehtėson atė qė
nuk ia del tė marrė njė vendim!
Mund tė gabojė teksa vepron
ai qė i bie shkurt dhe nuk ka dert,
por nė vend mbetet i rrezikuar
ai qė rri e mendohet pafund.

Ti, ti qė je nė krye, kurrė mos e harro
se i tillė je ngase ke dyshuar
mbi ata qė kishe nė krye! Andaj lejoje tė dyshojė
atė qė tash po tė ndjek.
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-08-2019, 20:21   #245
e panjohura
Super Moderator
 
Avatari i e panjohura
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Atje ku mė le!
Posts: 6,980
Thanks: 4,218
Thanked 4,638 Times in 1,764 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
e panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėm
Re: Shprehni ndjenjat e momentit me nje poezi!

S'KE PROVUAR

Ti s'ke provuar mik ē'ėshtė vetmia
atėherė kur njerėz ke plot pėrreth
e kurrė s'do ta dish ē'ėshtė dashuria
kur tė pėrket e s'mund ta kesh.

Ti s'ke provuar mik sepse ke frikė
njė ditė tė gjendesh veē me veten
tė tė kalojė nė rrugė vetja jote
e tė mos kesh guxim tė ndjehesh.

Ti s'ke provuar o mik i bekuar
vetminė ta duash fort me shpirt
e ti lutesh atij qė shpirtin tė ka dhuruar
tė mos tregohet aq i ndyrė.

S'ke provuar mik ta dashurosh vetminė
se tė dhemb nė shpirt e nė palcė tė hyn
e tė gjendesh fillikat me perėndinė
tė diskutoni pėr kėtė jetė.

Ti s'ke provuar mik e kurrė s'do e duash
veten qė kėrkon paqe nga bota
kėshtu kėrkon veē tė ndjehesh i pranuar
e lumturinė e kėrkon nė fjalė tė kota.

Duaje mik veē njėherė veten vetėm
mes njė shkretėtire ku sheh veē horizont
kėshtu varėsinė nga bota do e heqėsh
e bota nga ti, s'ka pėr ta hequr dot !

Ylli Jahaj
__________________
,,Askush nuk tė dėmton mė shum se vetėvetja''!
Nganjehere mendoj se: asnje tingull nuk eshte me shurdhues se sa heshtja e njeriut qe do....
🖤 (2)
e panjohura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-08-2019, 05:22   #246
Eden
.
 
Avatari i Eden
 
Data e antarėsimit: Oct 2016
Posts: 11,862
Thanks: 2,468
Thanked 4,429 Times in 2,849 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
Eden ka mbyllur reputacionin
Re: Shprehni ndjenjat e momentit me nje poezi!MOS M'I THUAJ TĖ GJITHA !

S’ėshtė pėr ty, kjo tavolinė modeste,
Ku ende askush s'e ka ngritur gotėn
Ti pėrtypė fjalėt, e mė sheh nė heshtje,
Mua qė dikur, tė kam premtuar botėn.

I pėrtypė fjalėt, por ti nuk thua asgjė,
Se trishtimin tėnd, e mbytė tek vetja.
Unė bėra gjithēka, tani s’mundem mė,
Pres tė thuash:-Njė mal me gėnjeshtra!

Sonte folmė hapur, mos mbaj fshehur,
Thuaj se shumė gjėra nuk t’i fala dot.
Thuaj se yjet, qė mbi ty i kam hedhur,
Me kohė prapė ikėn, e lanė pas njė lot.

Thuaj kush ėshtė vera, si pika gjaku,
Nga vera qė Krishti, piu nė Ringjallje.
Thuaj se pėr njė ēast, do doje sė paku,
Tė dehesh vėrtet, e jo me lojėra fjale.

Thuaj ku m’i ke, pjata, gota e pirunė,
Tė stolisur gjithė ar, a me njė dragua.
Ku janė shėrbyesit, tė ulur nė gjunjė,
Ku ėshtė orkestra qė luan veē pėr mua.

Sonte dua tė mė thuash edhe mė tepėr,
Thuaj se ndoshta dikur, s'e dije si isha.
Thuaj po deshe:-Mė mirė me njė tjetėr!
Mora zjarr kot, mos m’i thuaj tė gjitha!

[ Sokrat Habilaj ]
Eden nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-08-2019, 20:35   #247
Eden
.
 
Avatari i Eden
 
Data e antarėsimit: Oct 2016
Posts: 11,862
Thanks: 2,468
Thanked 4,429 Times in 2,849 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
Eden ka mbyllur reputacionin
Re: Shprehni ndjenjat e momentit me nje poezi!

Ne djall vafsh, me gjith' kujtime!
Skllave zemer, perulur rri...
Dhe nuk me bindesh, mendja ime!
Mallkuar..
Qofsh dhe ti.

(Gerhard Pregapuca.)
Eden nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur