Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Lajmet e ditės

Lajmet e ditės Kėtu mund tė sillni lajmet e fundit nga media rreth ēėshtjeve tė rėndėsishme tė Shqipėrise dhe trojeve tė saj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 11-01-2019, 20:07   #1
legjenda
V.I.P
 
Avatari i legjenda
 
Data e antarėsimit: May 2014
Vendndodhja: MAQEDONIA VERIUT
Posts: 3,538
Thanks: 296
Thanked 767 Times in 254 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
legjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarė
Maqedonia edhe zyrtarisht e ndėrroi emrin

Ndryshimet kushtetuese nė fazėn pėrfundimtare u mbėshtetėn nga 81 deputetė, aq edhe sa ishin tė pranishėm nė sallė.
(E plotėsuar) - Kuvendi i Maqedonisė ka votuar sonte ndryshimet kushtetuese, ku pro ndryshimeve kanė votuar 81 deputetė, me kėtė emri i ri i Maqedonisė, do tė jetė Republika e Maqedonisė sė Veriut.

Ndryshimet kushtetuese janė kundėrshtuar nė vazhdimėsi nga partia opozitare, VMRO-DPMNE, por qė nuk ka arritur t’i ndalė.

Deputetėt e opozitės maqedonase VMRO – DPMNE, nuk ishin tė pranishėm nė seancė, qė sepse sipas tyre nuk duan t’i japin legjitimitet ndryshimit tė Kushtetutės sė vendit, qoftė edhe vetėm me prezencė.

Mediat nga Maqedonia raportojnė se janė pranuar edhe amendamentet e partive opozitare shqiptare tė Lėvizjes Besa dhe Aleancės pėr Shqiptarėt.

“Ne Ligjin kushtetues nuk do tė radhiten pėrcaktimet e shtetėsisė. Pėr maqedonasit do te vlejė ‘makedonsko’, ndėrsa pėr shqiptaret /e Maqedonisė.

Me Ligj do tė rregullohet qė nė letėrnjoftime te shtohet grafa e pėrkatėsisė etnike. Pėr diasporėn pranohet amendamenti qė tė radhiten bashkėsitė etnike”.

***

Deputetėt e Kuvendit tė Maqedonisė sot me shumicė prej dy tė tretave kanė miratuar ndryshimet kushtetuese, tė cilat kanė dalur sipas marrėveshjes me Greqinė.

Ndryshimet kushtetuese nė fazėn pėrfundimtare u mbėshtetėn nga 81 deputetė, aq edhe sa ishin tė pranishėm nė sallė.

Deputetėt e opozitės maqedonase OBRM-PDUKM, nuk ishin tė pranishėm nė seancėn e sotme pėr ndryshimet kushtetuese, tė cilėt kanė thėnė se nuk duan t’i japin legjitimitet ndryshimit tė Kushtetutės sė vendit.

Ndryshe, pas miratimit tė nevojės pėr ndryshimin e Kushtetutės, amendamente kanė dorėzuar edhe partitė opozitare shqiptare Lėvizja Besa dhe Aleanca pėr Shqiptarėt, propozimet e tė cilave u pranuan nga qeveria.https://www.botasot.info
__________________
Fjala e urtė thotė:Miku i mirė njihet nė ditė tė vėshtira.Tė bėsh mik,sė pari duhesh tė jeshė vet mik,por edhe mikun nuk mund tė zgjedhish brenda ditės
legjenda nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur