Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Shkenca dhe jeta

Shkenca dhe jeta Studime shkencore dhe tė rejat mė tė fundit nga shkenca.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 28-03-2016, 01:52   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,545
Thanks: 4,897
Thanked 2,330 Times in 976 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Zbulohet “receta e pavdekėsisė” qė la Njutoni

Njė dorėshkrim i vjetėr, qė mendohet tė jetė shkruar rreth 400 vjet mė parė, ėshtė zbuluar kohėt e fundit.

Dokumenti i shekullit tė 17-tė u shkrua nga Isak Njuton, dhe ėshtė kopje e njė teksti tjetėr tė njė alkimisti.

Nė tekst, alkimisti pėrshkruan procesin e bėrjes sė “merkurit filozofik”, thuhet sipas Chemistry World, transmeton Gazeta Express.

Merkuri filozofik mendohej tė ishte njė substancė kyēe pėr krijimin e gurit filozofik, thonė hulumtuesit.

“Merkuri filozofik mendohej tė ishte njė substancė e cila do tė mund tė pėrdorej pėr tė thyer metalet nė pjesėt e tyre pėrbėrėse”, tha James Voelkel pėr Chemistry World.

“Ideja ėshtė qė nėse arrihet tė thyhen metalet, atėherė mund tė krijohen metale tė reja prej tyre”, shtoi ai.

Pėrkthyer nga latinishtja, titulli i dorėshkrimit thotė “Pėrgatitja e Merkurit”. Pėrderisa hulumtuesit nuk janė tė sigurt nėse Njutoni tentoi ndonjėherė qė ta bėnte kėtė substancė, Voelkel thotė se ai ka mundur ta pėrdorė tekstin si referencė.

Guri i Filozofit ėshtė njė mit i njohur, i paraqitur edhe nė filmat e Harry Potter. Pėrbėrėsit e kėsaj recete mendohej se mund t’i bėnin njerėzit tė pavdekshėm.

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-04-2018, 13:23   #2
ciarli
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 207
Thanks: 0
Thanked 15 Times in 13 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
ciarli ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Zbulohet “receta e pavdekėsisė” qė la Njutoni

caji i malit ne boten pa zot, apo parajse, ka shije te mrekullueshme dhe ta heq mendjen nga vdekja apo ligji i zotit qe atje eshte vetemse gjarper vdekjeprures!
ciarli nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-04-2018, 10:50   #3
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,679
Thanks: 373
Thanked 1,920 Times in 1,297 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 62
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zbulohet “receta e pavdekėsisė” qė la Njutoni

il "dubbio" deve esser sempre presente... per avere delle semi-certezze!!!


p.s. Herry Ploter a e pi rakine? aty ka nje gur filologjik qe t'ik truri...
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Elian70 pėlqehet nga
i vjetėr 06-06-2018, 11:17   #4
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,388
Thanks: 211
Thanked 485 Times in 316 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zbulohet “receta e pavdekėsisė” qė la Njutoni

Njerzit jane produkt i kohes. Pra mentaliteti njerzor eshte produkt i kohes. As gjeninje te till si Njutoni nuk mund ti shpetonin kesaj aksiome. Njutoni pervec matematicien dhe fizikant ka qene dhe alkimist. Fatekeqesisht per njrzimin, Njutoni harxhoj shume kohe dhe energji duke eksperimentuar eksperimente te kota alkimike. Alkimia per ata, qe nuk e dine, me fjale te thjeshta eshte nje forme studimi dhe shpjegimi i magjise me ane te kimise.

Une nuk besoj tek alkimia. Po ne fund te fundit cfare jam une... Edhe une produkt i kohes sime jam.


Mos harroni, gjitheshka(e verteta) eshte para syve tane, jemi ne qe nuk e shikojme dhe e kuptojme. Kufijte e njohurive, qe na kufizojne gjykimin dhe na pengojne te kuptojme boten ku jetojme, nuk jane atje jashte, por jane ne mendjen tone. Duhet te zgjerojme kufijt e mendjes, qe te kuptojme e shikojme ate qe na rrethon.

Sado racional e te zgjuar te jene njerzit, ne fund te fundit menaxhojne njohurit qe koha e tyre u ve ne dispozicion. Jane njerez te dobishem dhe gjeninj, ata qe arrijne te shikojne, hulumtojne, perceptojne e kuptojne dicka te re nga pazelli i kesaj bote dhe na e tregojne edhe ne te tjereve, qe te plotesojme pjesen tjeter te pazellit. Dhe Njutoni ishte nje nder ta.

A jeni ju qefllinj pazelli?
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i peshkaqeni33 pėlqehet nga
i vjetėr 06-06-2018, 16:10   #5
YOKO
V.I.P
 
Avatari i YOKO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: guess
Posts: 17,861
Thanks: 5
Thanked 3,870 Times in 2,562 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 204
YOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zbulohet “receta e pavdekėsisė” qė la Njutoni

Receta me efikase per pavdeksine eshte nje bashkeshort i mire.
__________________
Freud says there are no accidents.
YOKO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-06-2018, 17:57   #6
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,388
Thanks: 211
Thanked 485 Times in 316 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zbulohet “receta e pavdekėsisė” qė la Njutoni

Po ju gjithe diten tek pavdeksia e keni mendjen.

Ja shpjegohuni me shkoqur zonjush...
Si duhet te jete ky bashkeshorti, qe te zgjat jeten?
Mos me thuaj tullac, me hund te madhe dhe gjoksin gjithe lesh, se e ndava qe sot gruan... e komshise.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-06-2018, 19:26   #7
YOKO
V.I.P
 
Avatari i YOKO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: guess
Posts: 17,861
Thanks: 5
Thanked 3,870 Times in 2,562 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 204
YOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zbulohet “receta e pavdekėsisė” qė la Njutoni

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Po ju gjithe diten tek pavdeksia e keni mendjen.

Ja shpjegohuni me shkoqur zonjush...
Si duhet te jete ky bashkeshorti, qe te zgjat jeten?
.
Peshkaqen, si ty. Numrat pas s'kane shume rendesi.
__________________
Freud says there are no accidents.
YOKO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-06-2018, 10:49   #8
ciarli
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 207
Thanks: 0
Thanked 15 Times in 13 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
ciarli ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Zbulohet “receta e pavdekėsisė” qė la Njutoni

..rruga drejt pavdeksise eshte e vjeter dhe popullore! lenia e ujit dhe ajrit dalengadale con ne rritjen e rezistences vitale por personi behet besimtar dhe
gjaknxehte, pra sulmohet nga sensoret imunitare te dy armiqve te tij, zoti dhe natyra!
ciarli nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-06-2018, 21:22   #9
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,388
Thanks: 211
Thanked 485 Times in 316 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Zbulohet “receta e pavdekėsisė” qė la Njutoni

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga YOKO Shiko postimin
Peshkaqen, si ty. Numrat pas s'kane shume rendesi.
Une te falenderoj per konsideraten Yoko. E thene nga ty, nje vajze shume e ekujlibruar, e matur dhe me gusto, me bene te ndihem shume i perkedhelur ne seder.Por mendoj se idealizmi nuk ekziston. Eshte nje koncept sa relativ, po aq dhe abstrakt. Eshte nje kerkese qe i bejme vetes per te gjetur tek te tjeret ate qe na ploteson. Per mendimin tim te gjithe njerzit me te meta dhe ideal jane. Duhet te mesojme ti vlersojme, se gjithkush prej nesh ka brenda te bukuren dhe te shemtuaren e tij. Eshte ne doren tone dhe ne aftesit tona, te nxjerrim nga brenda njeriut te bukuren apo te shemtuaren, qe fshihet brenda tij.

Te gjithe jemi te bukur, te gjithe jemi te shemtuar.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur