Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Enciklopedi

Enciklopedi Kėtu do ketė informacione nga mė tė ndryshmet, thjesht emri tregon risin e kėtij nėnforumi.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 08-06-2018, 21:59   #81
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 21,534
Thanks: 5,878
Thanked 6,950 Times in 4,432 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 310
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dredhzat e egra tė Pukės, frutat e ėmbla plot shije tė zanave

ne kemi hanger edhe kshu

__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-06-2018, 22:00   #82
Performer
Golden Light
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 11,960
Thanks: 9,558
Thanked 6,122 Times in 3,486 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 148
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dredhzat e egra tė Pukės, frutat e ėmbla plot shije tė zanave

si quhen ne shqip ?
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-06-2018, 22:02   #83
Venom
Chill
 
Avatari i Venom
 
Data e antarėsimit: May 2018
Vendndodhja: Albania
Posts: 4,039
Thanks: 1,968
Thanked 1,989 Times in 1,121 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
Venom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dredhzat e egra tė Pukės, frutat e ėmbla plot shije tė zanave

Une e di qe quhen mushmulla verore.
Venom nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-06-2018, 22:03   #84
YOKO
V.I.P
 
Avatari i YOKO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: guess
Posts: 17,861
Thanks: 5
Thanked 3,868 Times in 2,562 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 204
YOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dredhzat e egra tė Pukės, frutat e ėmbla plot shije tė zanave

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
si quhen ne shqip ?
Vodhe me duket.
__________________
Freud says there are no accidents.
YOKO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-06-2018, 22:03   #85
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 21,534
Thanks: 5,878
Thanked 6,950 Times in 4,432 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 310
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dredhzat e egra tė Pukės, frutat e ėmbla plot shije tė zanave

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
si quhen ne shqip ?
volla ose vollza
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-06-2018, 22:05   #86
Performer
Golden Light
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 11,960
Thanks: 9,558
Thanked 6,122 Times in 3,486 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 148
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dredhzat e egra tė Pukės, frutat e ėmbla plot shije tė zanave

e pra kurr si kam henger , mushmulla po
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-06-2018, 22:10   #87
King Bardhyl
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 3,042
Thanks: 1,614
Thanked 1,381 Times in 912 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 56
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dredhzat e egra tė Pukės, frutat e ėmbla plot shije tė zanave

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
ne kemi hanger edhe kshu

Kėto janė nespulla mė duket o drague.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-06-2018, 22:12   #88
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 21,534
Thanks: 5,878
Thanked 6,950 Times in 4,432 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 310
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dredhzat e egra tė Pukės, frutat e ėmbla plot shije tė zanave

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Kėto janė nespulla mė duket o drague.
mos na ofendo zanatin tani plus qe jam rrit ke pazari

kam Yokon deshmitare
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-06-2018, 22:19   #89
YOKO
V.I.P
 
Avatari i YOKO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: guess
Posts: 17,861
Thanks: 5
Thanked 3,868 Times in 2,562 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 204
YOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dredhzat e egra tė Pukės, frutat e ėmbla plot shije tė zanave

une kam ngrene nga keto kur isha ne fillore, i shiste nje xhaje me kausha 5 leke. E morra me mend qe ishin ato, se keshtu s'i mbaja mend. Me kujtohej vetem si dicka e verdhe. Lol
__________________
Freud says there are no accidents.
YOKO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-06-2018, 22:24   #90
Venom
Chill
 
Avatari i Venom
 
Data e antarėsimit: May 2018
Vendndodhja: Albania
Posts: 4,039
Thanks: 1,968
Thanked 1,989 Times in 1,121 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
Venom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dredhzat e egra tė Pukės, frutat e ėmbla plot shije tė zanave

Sjane gje.Vetem lekure,berthama e nje leng te tharet kane.
Venom nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-06-2018, 22:24   #91
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 21,534
Thanks: 5,878
Thanked 6,950 Times in 4,432 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 310
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dredhzat e egra tė Pukės, frutat e ėmbla plot shije tė zanave

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga YOKO Shiko postimin
une kam ngrene nga keto kur isha ne fillore, i shiste nje xhaje me kausha 5 leke. E morra me mend qe ishin ato, se keshtu s'i mbaja mend. Me kujtohej vetem si dicka e verdhe. Lol
kur piqeshin shume beheshin si bojkafe

ne jemi enciklopedi lol. sa e urrej ket fjalen lol
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-06-2018, 23:23   #92
YOKO
V.I.P
 
Avatari i YOKO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: guess
Posts: 17,861
Thanks: 5
Thanked 3,868 Times in 2,562 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 204
YOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dredhzat e egra tė Pukės, frutat e ėmbla plot shije tė zanave

S'mbaj mend c'ngjyre beheshin, as shijen s'ja mbaj mend, por te pjekura ishin nje cike si te rreshqitshme me duket. Apo ja fus kot?
__________________
Freud says there are no accidents.
YOKO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-06-2018, 23:25   #93
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 21,534
Thanks: 5,878
Thanked 6,950 Times in 4,432 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 310
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dredhzat e egra tė Pukės, frutat e ėmbla plot shije tė zanave

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga YOKO Shiko postimin
S'mbaj mend c'ngjyre beheshin, as shijen s'ja mbaj mend, por te pjekura ishin nje cike si te rreshqitshme me duket. Apo ja fus kot?
kane pas dhe fara te vogla mrena.
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-06-2018, 07:01   #94
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 3,321
Thanks: 0
Thanked 1,123 Times in 852 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dredhzat e egra tė Pukės, frutat e ėmbla plot shije tė zanave

Citim:
Shumė njerėz janė tė mendimit se ndryshimi i vetėm mes manave ėshtė ngjyra. Disa tė tjerė mendojnė qė manat e kuqe dhe ato tė bardha nuk kanė asnjė ndryshim. E vėrteta ėshtė se ngjyrat nuk janė veēoria e vetme qė i ndan kėto fruta tė shijshme. Mana e kuqe (Morus Rubra) ka vendlindjen nė Kinė, ndėrsa mana e bardhė (Morus Alba) ka vendlindjen nė pjesėn lindore tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės. Tė dyja llojet e manave gjenden edhe nė Shqipėri dhe rriten lehtėsisht nė oborre shtėpish, por edhe nė kopshte mė tė mėdha. Nėse i krahasojmė tė dyja, mana e kuqe ėshtė mė gjatoshe. Pema e manės sė kuqe ka njė lartėsi prej 18 metrash dhe zė njė sipėrfaqe prej 15 metrash. Pema e manės sė bardhė ėshtė 18 metra e lartė dhe zė njė sipėrfaqe prej 12 metrash. Mana e kuqe ka degė mė tė dendura nė krahasim me manėn e bardhė. Frutat e manės sė kuqe kanė njė ngjyrė tė kuqe tė errėt qė i pėrafrohet tė zezės. Fruti i manės sė bardhė ka njė ngjyrė kremi.

Ndryshimi tjetėr mes tė dy kėtyre varieteteve qėndron tek gjethnaja. Gjethet e manės sė kuqe janė tė ashpra dhe me push, ndėrsa gjethet e manės sė bardhė janė tė lėmuara. Gjethet e manės sė kuqe kanė ngjyrė jeshile tė errėt me damarė tė dalė dhe ndarje tė pėrkufizuara qartė. Gjethet e manės sė bardhė janė nė ngjyrė jeshile tė ēelėt me damarė tė dukshėm, por tė njėtrajtshėm. Fletėza e gjethes sė manės sė kuqe ėshtė njė drejtimėshe dhe baza e saj ėshtė e njėtrajtshme. Fletėza e manės sė bardhė ėshtė mė rrumbullake dhe baza e saj ėshtė e ērregullt. Gonxhet e manės sė kuqe anė tė mėdha dhe ēelin jashtė zonės qėndrore tė degėve. E kundėrta ndodh me manėn e bardhė. Nėse krahasojmė tė dy frutat, mani i kuq ėshtė kokėrmadh dhe i ėmbėl. Lėvorja e manės sė kuqe ka njė ngjyrė me nuancė gri. Ėshtė e zhubrosur por e sheshtė dhe ngjason me luspat. Lėvorja e pemės sė manės sė bardhė ka nuanca tė ngjyrės kafe me luspa tė gėrshetuara. Manat pėrmbajnė resveratrol njė antioksidant tė fuqishėm qė gjendet edhe tek rrushi dhe qė mbron kundėr atakut nė zemėr. Ky element forcon mekanizmat molekularė nė enėt e gjakut duke parandaluar pėrkeqėsimin e tyre qė shkakton rritjen e tensionit tė gjakut. Manat e errėta pėrmbajnė mė tepėr resveratrol dhe antioksidantė pėr shkak tė pranisė mė tė madhe tė antocianinės. Manat e errėta gjithashtu janė mė tė ėmbla se manat e bardha, tė cilat kanė mė tė theksuar shijen karakteristike tė cilat tė gjithė ja njohim manave. Shqipėria e mesme ėshtė shtėpia shpirtėrore e manave tė bardhė, ndėrsa manat e kuq dhe manat e zinj gjenden mė shumė nė pjesėn veriore dhe verilindore tė vendit. Vlerat shėndetėsore tė manave Manat janė tė pasura me flavonoidė tė njohur si “anthocianinė” tė cilat sipas studimeve shkencore kanė efekt kundėr qelizave tė dėmshme, plakjes, sėmundjeve neurologjike, inflamacionit, diabetit dhe infeksioneve bakteriale. Pėrmbajnė resveratrol njė tjetėr antioksidant i fuqishėm qė mbron kundėr atakut nė zemėr. Ky element forcon mekanizmat molekularė nė enėt e gjakut duke parandaluar pėrkeqėsimin e tyre qė rrit tensionin e gjakut. Janė njė burim i shkėlqyer i vitaminės C, nė 100 gramė mana gjendet 36.4 mg vitamin C ose 61% e dozės sė rekomanduar ditore. Manat pėrmbajnė sasi mė tė vogla tė vitaminės A dhe E. Konsumimi i manave i jep trupit njė sėrė antioksidantėsh dhe flavonoidėsh tė tjerė pėrfshirė zea ksanthinėn dhe beta karotenin, nė sasi mė tė vogla por mjaft domethėnėse. Sė bashku kėta pėrbėrės ofrojnė mbrojtje tė madhe kundėr efekteve tė dėmshme tė radikaleve tė lira dhe riaktivizojnė pėrēimin e oksigjenit nė organizėm Manat janė njė burim i pasur i hekurit. Kjo nė fakt ėshtė njė veti unike nė rastin e frytave tė tilla. Nė 100 gramė mana gjenden 1.85 mg hekur (23% e dozės sė rekomanduar ditore). Hekuri ėshtė njė element pėrbėrės i hemoglobinės brenda qelizave tė kuqe tė gjakut dhe pėrcakton aftėsitė pėrēuese tė oksigjenit nė gjak. Manat janė gjithashtu njė burim i pasur i mineraleve si kaliumit, manganit dhe magnezit. Kaliumi ėshtė njė pėrbėrės i ēmuar i qelizave dhe lėngjeve trupore qė mban nėn kontroll rrahjet e zemrės dhe tensionin e gjakut. Manat janė tė pasura me grupin e vitaminave B dhe vitaminėn K. Ato pėrmbajnė sasi tė konsiderueshme tė vitaminės B-6, niacinės dhe acidit folik. Kėto vitamina i japin organizmit mė shumė fuqi nė pėrpunimin e karbohidrateve, proteinave dhe yndyrnave./AgroWeb.org

Lexo me shume: http://agroweb.org/archive/?id=10&l=...shte-me-e-mira
© Agroweb.org
Ne Gjirokaster manit te kuq (atij ngjyre te kuqe te erret ) i thone mani Lunxh dhe manit te bardhe, gjyshja ime i thoshte ''mani shapat''. Mbaj mend qe tek halla ka pasur nje man larosh (pra i bardhe dhe i kuq-Lunxh i shartuar).Ai man ishte shume i embel. Nga rakia e manit Luxh behet raki fantastike.Disa preferojne qe t'a lene manin te thahet mire ne dege ose ato qe bijen ne toke (stafidhe mani) dhe i perdorin per raki (i zbusin me uje).
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 10-06-2018 nė 07:03
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i lonely_lion pėlqehet nga
i vjetėr 10-06-2018, 15:06   #95
YOKO
V.I.P
 
Avatari i YOKO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: guess
Posts: 17,861
Thanks: 5
Thanked 3,868 Times in 2,562 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 204
YOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dredhzat e egra tė Pukės, frutat e ėmbla plot shije tė zanave

Ide e mire kjo per ta zbutur ne uje manin e thate. Ai i fresket s’do behet, por te pakten do ndihet i bute ne goje.
Se ketu ne US vetem manin stafidhe gjen online.

Do e provoj ndonjehere.
__________________
Freud says there are no accidents.
YOKO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur