Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve > Arkeologji / Antropologji

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 13-06-2018, 13:00   #1
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,839
Thanks: 697
Thanked 1,162 Times in 663 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Basania qyteti Ilir i humbur

Bassania, njė qytet i humbur, qė daton mė shumė se 2,000 vjet, u zbulua nga njė grup arkeologėsh polakė.

Rrėnojat ndodhen nė veri-perėndim tė Shqipėrisė, nė afėrsi tė qytetit modern tė Shkodrės.

Studiuesit besojnė se rrėnojat e zbuluara janė ajo qė ka mbetur nga Bassania, njė qytet i lashtė i sunduar nga ilirėt – njerėz qė banonin nė Ballkanin Perėndimor nė lashtėsi – tė cilat u pėrshkruan nga historiani romak Livy.

“Muri qė rrethonte qytetin u krijua nga blloqe tė gurta tė pėrshtatshme,” deklaroi prof. Piotr Dyczek, i cili drejton gėrmimet.

“Ne e dimė vendndodhjen e pjesės mė tė lartė tė kalasė”, shtoi Prof. Dyczek, i cili ka qenė pėrgjegjės pėr gėrmimet nė zonė qė nga viti 1987.

Pėrveē strukturave tė gurit, arkeologėt zbuluan njė numėr tė objekteve interesante duke pėrfshirė njė enė pėr sakrifica bronzi tė ruajtur mirė. Ajo pėrmbante ende mbetjet e ofertave tė fundit: fragmente tė eshtrave tė kafshėve dhe hirit.

Zona qė gėrmohet ėshtė e vendosur nė brigjet e liqenit tė Shkodrės.

Ėshtė njė nga vendet mė tė rėndėsishme pėr historinė e Ilirisė, si dhe tė gjithė zonėn e Ballkanit.

Qė nga kohėt neolitike ishte njė vendbanim i rėndėsishėm dhe i pasur nė udhėkryqin e rrugėve tė rėndėsishme tė tokės dhe ujit.

Mbretėria mė e hershme e regjistruar ilire, Enchele, daton qė nga shekulli i VIII para Krishtit.

Ekipi nga Qendra e Studimeve tė Antikitetit tė Evropės Juglindore tė Universitetit tė Varshavės ka punuar nė kėtė zonė qė nga vitet 1960.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga edlin : 13-06-2018 nė 13:02
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i edlin pėlqehet nga
i vjetėr 13-06-2018, 13:06   #2
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,839
Thanks: 697
Thanked 1,162 Times in 663 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Basania qyteti Ilir i humbur

http://scienceinpoland.pap.pl/en/new...y-albania.html
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-06-2018, 13:25   #3
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,839
Thanks: 697
Thanked 1,162 Times in 663 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Basania qyteti Ilir i humbur

Shkodra e lashtė paska qenė si fshat pėrballė Basanit....
Ne mirė qė na zbulojnė tė huajt ndonjė gjė se vetė jemi nė lesh t'pa larė
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-06-2018, 14:53   #4
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,839
Thanks: 697
Thanked 1,162 Times in 663 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Basania qyteti Ilir i humbur

edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-06-2018, 21:31   #5
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,839
Thanks: 697
Thanked 1,162 Times in 663 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Basania qyteti Ilir i humbur

edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-07-2018, 20:20   #6
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,825
Thanks: 109
Thanked 631 Times in 362 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Basania qyteti Ilir i humbur

"Il faut ici se souvenir de termes géographiques semblables que dans l'antiquité nous rencontrons en Illyrie, Bassania, puis Bassiana"
Srpska akademija nauka i umetnosti Akademija umetnost,1935, Vol 1-2, f.146

Ja sa mire e di Akademia Serbe. Thote qe eshte qyteti i Besianes, pra Beseve, dhe se gjend 5 km larg nga Lezha.

Elbasani me sa duket eshte binjaku i ketij, pasi sic kam thene, cdo qytet Shqiptar ka nje sivella ne jug.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-07-2018, 21:34   #7
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 3,753
Thanks: 4,748
Thanked 1,366 Times in 752 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 68
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Basania qyteti Ilir i humbur

Ku ne c’vend te shkodres qenka gjet egzaktsisht?
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-07-2018, 22:47   #8
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 1,675
Thanks: 159
Thanked 245 Times in 184 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Kastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Basania qyteti Ilir i humbur

Sa poshte kane rene shqiptaret. ...

Arkeolog polak. ...

Na flliqen keta jevgj qe drejtojne Shqiperine keto 28 vite.

Arkeologet shqiptare kane qene te klasit te pare.

Ndonjehere merrnim edhe arkeolog franceze.
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-07-2018, 22:52   #9
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 1,675
Thanks: 159
Thanked 245 Times in 184 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Kastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Basania qyteti Ilir i humbur

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
"Il faut ici se souvenir de termes géographiques semblables que dans l'antiquité nous rencontrons en Illyrie, Bassania, puis Bassiana"
Srpska akademija nauka i umetnosti Akademija umetnost,1935, Vol 1-2, f.146

Ja sa mire e di Akademia Serbe. Thote qe eshte qyteti i Besianes, pra Beseve, dhe se gjend 5 km larg nga Lezha.

Elbasani me sa duket eshte binjaku i ketij, pasi sic kam thene, cdo qytet Shqiptar ka nje sivella ne jug.
Cfare flliqje e madhe per gabelet shqipfoles. ..

e dine servet kete qytet dhe nuk e dine shqiptare.

Prandaj kane marr edhe nje pjese te madhe te wikipedias nen kontroll.

Servet jane nje tufe jevgjish dhe e kane Bere veten e tyre te duket sikur jane perandoria romake.

Shteti shqiptar eshte aq inekzistent saqe edhe ne vidion me nsiper Lezha thuhet qe eshte themeluar nga kolonet helene. ..
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Kastrioti1443 pėlqehet nga
i vjetėr 03-07-2018, 23:03   #10
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,825
Thanks: 109
Thanked 631 Times in 362 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Basania qyteti Ilir i humbur

Besiana eshte nje nder keshtjellat e Dardanise qe u restaurua nga Justiniani, sipas Procopius.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-07-2018, 00:13   #11
ron
.
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 3,483
Thanks: 233
Thanked 463 Times in 303 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 112
ron ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Basania qyteti Ilir i humbur

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
"Il faut ici se souvenir de termes géographiques semblables que dans l'antiquité nous rencontrons en Illyrie, Bassania, puis Bassiana"
Srpska akademija nauka i umetnosti Akademija umetnost,1935, Vol 1-2, f.146

Ja sa mire e di Akademia Serbe. Thote qe eshte qyteti i Besianes, pra Beseve, dhe se gjend 5 km larg nga Lezha.

Elbasani me sa duket eshte binjaku i ketij, pasi sic kam thene, cdo qytet Shqiptar ka nje sivella ne jug.
s'ka lidhje fare, elbasan esht turqisht, pasi ndertoi kalane, sulltan mehmeti i vuri emrin elbasan.
emri i pare i elbasanit ka qene MANSIUS, emertim ilir, me pas merr emrin skampa. me emertimin skampa abuzohet shume, sepse disa duan te thone qe eshte emertim romak. ne fakt skampa e ka patur emrin lumi dhe me pas e mori qyteti, skampa do te thote shkuma/shkumba(toskerisht), termi skampin evoluon ne shkumbin sot.

shqiperia duhet te beje nje ndryshim drastik, duhet te riktheje emrat origjinale te vendeve dhe qyteteve, nuk eshte aq e veshtire. keto 25 vjet ju ndryshua emri qytetit stalin, pse akoma duhet te mbajme emertime turke sulltanesh apo emertime serbe, bullgare etj. pse duhet te ekzistoje emri pogradec? duhet te ripristinohet emri i lashte enkelana.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ron : 04-07-2018 nė 00:29
ron nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i ron pėlqehet nga
i vjetėr 04-07-2018, 00:24   #12
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,825
Thanks: 109
Thanked 631 Times in 362 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Basania qyteti Ilir i humbur

per kete e ke fjalen?

"Mohammed di conqusitare Croja, e volendo tenere in freno l’Albania, penso di rifabbricare e fortificare l’antica citta de Valli che, chiamata oggi Ilbessan, e la sede di un sanjiacco; ma distrusse dalla fondamenta Ciorli, fondata da Scanderbeg, nun lungi a Durazzo all spiaggia del mare..."

Ja nje tjeter bonus nga une:

"Le Valli, Le ualli ose Leualli[Elbasani]" =Livadhia/Levalli/Livadhi

Pas disa muajsh dalin studjues qe do bejne shkrime me nje rresht te vetem dhe 100 hipoteza etimologjike...

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ZET : 04-07-2018 nė 00:27
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i ZET pėlqehet nga
i vjetėr 04-07-2018, 00:43   #13
ron
.
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 3,483
Thanks: 233
Thanked 463 Times in 303 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 112
ron ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Basania qyteti Ilir i humbur

ok, por nuk esht emertuar kurre valli, valli eshte thjesht fjale italisht per valley, lugine. dmth qytet i luginave.
sic eshte big apple nick name per new yorkun, ne kte kontekst e ka perdorur gjuzepja.
gjithsesi nuk e di nga gjuzepja qe elbasan esht turqisht, e kam ditur nga burime te tjera.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ron : 04-07-2018 nė 00:46
ron nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-07-2018, 14:27   #14
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,825
Thanks: 109
Thanked 631 Times in 362 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Basania qyteti Ilir i humbur

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga pleurat Shiko postimin
ok, por nuk esht emertuar kurre valli, valli eshte thjesht fjale italisht per valley, lugine. dmth qytet i luginave.
sic eshte big apple nick name per new yorkun, ne kte kontekst e ka perdorur gjuzepja.
gjithsesi nuk e di nga gjuzepja qe elbasan esht turqisht, e kam ditur nga burime te tjera.
Ah, nuk paska qene emertuar LeBalli sepse keshtu duam ne ne 2018. Dhe ne dime vetem cfare eshte shkruar ne mesjete, ose aq sa duam te dime.
Turqit kurre nuk kane emeruar ose nderuar gje nga fillimi. Fjalet e tyre jane toponimet e vjetra te perkthyera.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-07-2018, 15:09   #15
King Bardhyl
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 3,057
Thanks: 1,623
Thanked 1,385 Times in 916 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 56
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Basania qyteti Ilir i humbur

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
"Il faut ici se souvenir de termes géographiques semblables que dans l'antiquité nous rencontrons en Illyrie, Bassania, puis Bassiana"
Srpska akademija nauka i umetnosti Akademija umetnost,1935, Vol 1-2, f.146

Ja sa mire e di Akademia Serbe. Thote qe eshte qyteti i Besianes, pra Beseve, dhe se gjend 5 km larg nga Lezha.

Elbasani me sa duket eshte binjaku i ketij, pasi sic kam thene, cdo qytet Shqiptar ka nje sivella ne jug.
Edhe kėta tanėt e kanė pasur njė ide nė lidhje me kėtė qytet, e vėrteton zbulimi i asaj fontanės.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-07-2018, 15:29   #16
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,825
Thanks: 109
Thanked 631 Times in 362 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Basania qyteti Ilir i humbur

Desha te them se emri i qytetit eshte Besiana dhe jo Bassania e romanizuar sipas Tit Livit. Duke pranuar emrat e huaj si emertime perkunder origjinalit per vendbanimet e zbuluara, lihet hapur shtegu per teza te rreme mbi kolonite e huaja 'qyteteruese' ne Shqiperi.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i ZET pėlqehet nga
i vjetėr 04-07-2018, 19:43   #17
Si1ri
Forced_ to_ Smile
 
Avatari i Si1ri
 
Data e antarėsimit: Sep 2016
Vendndodhja: Mbrapa diellit
Posts: 1,219
Thanks: 861
Thanked 768 Times in 414 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 38
Si1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Basania qyteti Ilir i humbur

Ka mundesi qe Kuvbendi/Beslidhja i/e Lezhes nga Gjergj Kastrioti te jete bere edhe per kete arsye, simbolike, ne afersi te Besjanes?
Para, gjate dhe pas periudhes se Skenderbeut dija, njohuria dhe vetedija e lidhjes dhe prejardhjes nga lashtesia ka qene shume here me e madhe.
__________________
»U shoftė me arė, me fis, me mal e vrri,
Kushdo shqyptar, qi s'brohoritė me za,
Kushdo shqyptar, qi s'brohoritė me uzdajė:
Oh! Rrnoftė Shqypnija! Rrnoftė Flamuri i sajė!«
— AT GJERGJ FISHTA 1916.
Si1ri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-07-2018, 22:43   #18
ron
.
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 3,483
Thanks: 233
Thanked 463 Times in 303 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 112
ron ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Basania qyteti Ilir i humbur

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Si1ri Shiko postimin
Ka mundesi qe Kuvbendi/Beslidhja i/e Lezhes nga Gjergj Kastrioti te jete bere edhe per kete arsye, simbolike, ne afersi te Besjanes?
Para, gjate dhe pas periudhes se Skenderbeut dija, njohuria dhe vetedija e lidhjes dhe prejardhjes nga lashtesia ka qene shume here me e madhe.
Ne kohen qe e permend Tit Livi, Bassania ka qene qytet nen kontrollin romak, kjo nuk do te thote se e kane themeluar ata si qytet.
Ka shume te ngjare qe Bassania te jete emertim latin, dhe emertimi ilir i meparshem te mos dihet akoma.
Gjithsesi eshte surprize fakti se ky qytet i lashte ka territor tre here me te madh se Shkodra.
ron nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-07-2018, 18:29   #19
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 1,675
Thanks: 159
Thanked 245 Times in 184 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Kastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Basania qyteti Ilir i humbur

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga pleurat Shiko postimin
Ne kohen qe e permend Tit Livi, Bassania ka qene qytet nen kontrollin romak, kjo nuk do te thote se e kane themeluar ata si qytet.
Ka shume te ngjare qe Bassania te jete emertim latin, dhe emertimi ilir i meparshem te mos dihet akoma.
Gjithsesi eshte surprize fakti se ky qytet i lashte ka territor tre here me te madh se Shkodra.
Nuk eshte emertim latin, sepse nuk ka kuptim fare ne latinisht.

Ka shume mundesi te jete emri Bessiana ose Besania dhe jo Basania.

Rendesi ka qe u zbulua dhe te ruhen sa me shume mure dhe objekte te ketij qyteti dhe te futet ne UNESCO te pakten.
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-07-2018, 18:32   #20
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 1,675
Thanks: 159
Thanked 245 Times in 184 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Kastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Basania qyteti Ilir i humbur

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Desha te them se emri i qytetit eshte Besiana dhe jo Bassania e romanizuar sipas Tit Livit. Duke pranuar emrat e huaj si emertime perkunder origjinalit per vendbanimet e zbuluara, lihet hapur shtegu per teza te rreme mbi kolonite e huaja 'qyteteruese' ne Shqiperi.
Ky eshte cmimi qe paguhet kur nuk ke historikisht gjuhen tende te shkuar... sepse shqiptareve nuk u plaste shume... shkruanin greqisht dhe latinisht... edhe sot nuk jemi popull qe lexojme shume... mire qe ishin Rilindasit Ortodokse qe ja futen shqiptareve ne koke idene e shrkimti amsiv te gjihes se tyre, se osmanisht do shkruanim sot.

Une mendoj se eshte Besiana, por ende nuk ka fakte per kete.

Por edhe ne qofte Basania, perseri, behet fjale per 2,500 vjet perpara dhe shqipja shkruhej me ndryshe atehere.
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur