Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kėndi i Anėtarėve > Ndihmoni njėri-tjetrin

Ndihmoni njėri-tjetrin Jeni te ftuar tė kėrkoni ndihmėn qė ju nevojitet dhe do bėjmė tė pamundurėn qė ta merrni atė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 11-07-2019, 18:47   #61
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 4,825
Thanks: 857
Thanked 1,620 Times in 941 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 161
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Re: Si tƫ transferoj lekƫ nƫ Shqipƫri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Jo AAO. Nuk besoj qe 70.000 dollare i transferon dot me 40 apo 50 dollare komision me banke. Duhet et jete me e larte se kaq. Pagese per blerje eshte tjeter gje. Le t'a marre riskun ai qe pret leket. E dyta . Mund t'i lejoje Shqiperia 7000 EU, por ne Europe (shumica me cdi une) eshte limit 2000 EU pa deklarim dhe mbi kete shume do i deklarosh. Pra thike me dy presa.Se ja te thone.Kontroll.Zbraz cdo gje. Une nuk e di sa e ka limitin Rinasi, por nuk besoj se e ka 7000 EU. Por po e pranoj qe aq. Sidoqofte CASH me vete gjithnje eshte risk. Problem deklarimi.

Ka nje menyre tjeter. Jo 70.000 dollare por dhe 700.000 apo dhe 1 milion dollare apo me shume CASH. I fut ne valixhen e bagazhit qe e merr avjoni poshte. Ja gjen vendin aty. Pa problem hic. E merr dot persiper kaq risk ? I fut ne kavanoz me recel apo konserve. Apo kuti kremi apo ku di une , marmallate.
Nuk eshte e larte lion.
Nje person me nje llogari E-Banking ka mundesine te bej Wire Transfer kudo dhe ne cdo moment pa qene nevoja te shkosh fizikisht ne banke , mjafton Iban number i personit , beneficary name , beneficary address dhe Swift code , kerkohet dhe arsyja per cfare po i dergon kto lek , dhe ne fund paguan fee transfer qe nuk eshte aspak e larte. Banka pastaj merr 12 ore verifikim dhe te dergon nje e-mail ose sms qe transferta jote ka dale , ose eshte bllokuar per x arsyje.

Ndersa per Cash , nuk e di te sigurte per gjitha vendet e BE , por e di te sigurte qe Gjermania , Greqia dhe Italia e kane nga 10K limitin. Avionet e Usa shumica tranzitin e kane ose ne turqi ose Gjermani , kshu qe nuk eshte problem ti ngarkosh miqte dhe kushurinjte me nga 10k seicili
__________________
Always loud & always proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2019, 21:52   #62
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 23,503
Thanks: 5,741
Thanked 6,105 Times in 3,050 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 266
Zana ka mbyllur reputacionin
Re: Si tė transferoj lekė nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Erdhi Dimri Shiko postimin
Ok. Do e kontrolloj linkun.

Une dua te blej nje banese atje. Do mundej te diskutoja transferten me shitesin e baneses, por prape ka kosto kjo pune dhe me mire me duket te paguaj me cash... se nuk eshte se jam fort i sigurt se kujt do ia blej banesen.

Nese i deklaroj leket ne SHBA, nuk besoj se do me nxjerrin ndonje problem ne Shqiperi... atje problemi ndodh kur mundohesh me nxjerr leke nga Shqiperia.

Nejse, do kontrolloj linkun qe solle dhe tekefundit do marr ne tel ajroportin ketu dhe do pyes a ka takse per keto pune. Po nuk ka takse me mire me i marr cash, se nuk udhetoj vetem... kam edhe nje tjeter dhe i ndajme parate.

Faleminderit
Menyra me e mire/sigurte dhe qe te evitosh taksat e prb e tjera ne fjale, eshte qe ti konvertosh me dike ne Shqiperi ... pra dikush qe i ben exhange cash per cash minus transportin , dhe rregulloheni mes njeri tjetrit me po te njenten shume ( plus nje bakshish te vogel , sipas zakonit te nderit ) . : )
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2019, 22:04   #63
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 23,503
Thanks: 5,741
Thanked 6,105 Times in 3,050 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 266
Zana ka mbyllur reputacionin
Re: Si tė transferoj lekė nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hawk Shiko postimin
$1000 nuk eshte limiti ne Western Union. Nuk e di sakt sa eshte por te pakten 10-15 here me e madhe se ate qe e shenove.
Mund te dergosh shume te medhaja , ama te kerkojne ID- ne ... dhe nepermjet ID-se .... dalin edhe prb qe anetari ne fjale kerkon qe ti evitoje , e ti fusesh ne emrin e dikujt tjeter nje shume aq te madhe , mund te dalin konflikte akoma me te medhaja.

Ndersa pa Id - e kane ndryshuar , lejohen vetem shume te vogla.
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2019, 13:34   #64
Erdhi Dimri
me ortekė
 
Avatari i Erdhi Dimri
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Posts: 720
Thanks: 404
Thanked 405 Times in 232 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 30
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm
Re: Si tė transferoj lekė nė Shqipėri?

Zana,

nuk kam asnje problem me ligjin... leket jane mbledhur me pune (te faktuar) qeni.

Ajo qe me intereson eshte qe neser mos te thote banka apo ndonje agjensi tjeter na jep ne 10% qe t'i kalojme leket ne Shqiperi. Pra me duket e padrejte te paguaje taksa e gjoba per leke qe mezi jane mbledhur.

Desha te di nese dikush ka marre ndonjehere cash te deklaruar dhe nese ka paguar ndonje takse. Nese nuk ka takse per cash qe merr me vete (te deklaruar), me duket menyra me e thjeshte dhe me me pak kosto. Nese ka takse kjo pune, atehere do provoj midis bankave... ndonese e di qe bankat jane institucione hajdutesh...

Duhet te pyes vete ne ajroport ketu dhe ju them edhe juve andej, meqe askush nuk paska eksperience ketu
Erdhi Dimri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2019, 13:56   #65
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 22,995
Thanks: 1,838
Thanked 2,017 Times in 1,522 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 155
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Re: Si tė transferoj lekė nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Erdhi Dimri Shiko postimin
Dua tė ēoj nja 70 mijė dollarė nė Shqipėri, por nuk e di cila ėshtė mėnyra mė e mirė pėr shuma tė mėdha.

Me Western Union, Money Gram, etj, nuk ēon dot mė shumė se 1000$ dhe nuk vlejnė se kanė taksė tė lartė. Cash nuk mundem tė marrė mė shumė se 14000$, dhe nuk dua probleme me ligjin nė SHBA.

Mbase do mundja tė deklaroj nė ajroport se sa lekė cash kam me vete, por nuk e di fare se cila ėshtė taksa pėr tė marrė mė shumė se 14000 dollarė. Nėse e di ndonjėri, mirė do ishte tė ma thonte.

Me bankat, i cova njėherė njėrit 200 dollarė dhe banka Credins donte 60$ taksė (pėr 200$ transferė).

A di ndonjėri mėnyrėn mė tė mirė pėr tė dėrguar lekė nė Shqipėri? Nėse i deklaroj kėto para nė ajroport nė SHBA sa ėshtė taksa?

Faleminderit
Kur udheton udheto me shqiptar te tjere
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2019, 14:04   #66
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 22,995
Thanks: 1,838
Thanked 2,017 Times in 1,522 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 155
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Re: Si tė transferoj lekė nė Shqipėri?

"Per atyre qe nuk i mbushet mendja.
Para nje viti me thote djali i xhaxhait(punon ne banke ai). Ke leke ? Kam ca i them. Nja 3000 EU te qelbura. Ku i ke ? Ne banke i them.Jo me tha. Po nuk i pate ne xhep, parate nuk jane te tuat por te bankes. Dhe ka plotesisht te drejte, Ne te gjithe boten, kush shkon kerkon CASH mbi nje sasi te caktuar, o do lajmerosh ca dite perpara ose be vaki dhe nuk ti japin. Po pagove online me karte, nuk i rruhet kujt se sa paguan se praktikisht ke paguar flu !!! Pra ke paguar me ajer. Eshte nje film ne internet ( Fundi i parase ashtu sic e njohim ne). Jane dy versione dhe une i kam te dyja. Njeri tregon origjinen e parase qe nga lashtesia deri ne ditet e sotme. Pislliku i parase u trash, kur nje vend morri iniciativen (USA - Federal Reserve, qe per pronar nuk ka qeverine e USA ) shtypi letra dollari me shume se vlera qe mund t'a mbulonte me flori. Kaq per informacion."

E ke cunin e xhaxhait gomar nga mendja

Po normal qe parat jane te tuat dhe jo te bankes
Dhe normal qe nuk mund te terheqesh nje shume te madhe parash thjesht se jane te tuat

Parat jane gjithmone ne qarkullim
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2019, 14:43   #67
Erdhi Dimri
me ortekė
 
Avatari i Erdhi Dimri
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Posts: 720
Thanks: 404
Thanked 405 Times in 232 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 30
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm
Re: Si tƫ transferoj lekƫ nƫ Shqipƫri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga thirsty Shiko postimin
"Per atyre qe nuk i mbushet mendja.
Para nje viti me thote djali i xhaxhait(punon ne banke ai). Ke leke ? Kam ca i them. Nja 3000 EU te qelbura. Ku i ke ? Ne banke i them.Jo me tha. Po nuk i pate ne xhep, parate nuk jane te tuat por te bankes. Dhe ka plotesisht te drejte, Ne te gjithe boten, kush shkon kerkon CASH mbi nje sasi te caktuar, o do lajmerosh ca dite perpara ose be vaki dhe nuk ti japin. Po pagove online me karte, nuk i rruhet kujt se sa paguan se praktikisht ke paguar flu !!! Pra ke paguar me ajer. Eshte nje film ne internet ( Fundi i parase ashtu sic e njohim ne). Jane dy versione dhe une i kam te dyja. Njeri tregon origjinen e parase qe nga lashtesia deri ne ditet e sotme. Pislliku i parase u trash, kur nje vend morri iniciativen (USA - Federal Reserve, qe per pronar nuk ka qeverine e USA ) shtypi letra dollari me shume se vlera qe mund t'a mbulonte me flori. Kaq per informacion."

E ke cunin e xhaxhait gomar nga mendja

Po normal qe parat jane te tuat dhe jo te bankes
Dhe normal qe nuk mund te terheqesh nje shume te madhe parash thjesht se jane te tuat

Parat jane gjithmone ne qarkullim
E kam pare perpara nja gjashte vjetesh ate emisionin per leket.

Perpara 2001shit, e mbushje valixhen me leke dhe shkoje ku te ngrefej. Mbas 2001shit, te fusin ne 100 kamera, se gjoja do kesh ndonje bombe ne breke. Rrofte sebepi i terroristeve dhe te zgrapin leket keta.

Ne vitet 1980 dhe 1990, Evropa ne shume gjera ishte e barabarte por edhe me e pasur se Amerika. Qe nga 2010 dhe mbrapa, kater shtete ne Evrope jane pasuruar me shume, kurse 23 shtetet e tjera jane varferuar jashte mase... nderkohe qe 1% i SHBA por edhe nje pjese tjeter e popullsise jane bere shume me te pasur se evropianet.

Po vras mendjen une, se mos i bene ndonje puc globit keta... dhe duke kontrolluar leket (dhe informatiken), SHBA dhe nja dy shtete te tjera u pasuruan me shume, kurse shqiptari, greku, italiani, spanjolli, portugezi me kompani, u derguan ne hale njehere e pergjithmone.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Erdhi Dimri : 12-07-2019 nė 14:54
Erdhi Dimri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2019, 15:00   #68
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Re: Si tė transferoj lekė nė Shqipėri?

Sa eshte limiti i parave cash ne Rinas? Di ndonjeri?
Pyes se kam eksperienca te keqia me doganat shqiptare, nje here me bllokuan lap topin personal, duhet te vertetoja se nuk ishte i vjedhur. Une qe per dreq i njoh arnautet ne skutat e tyre me te thella te shpirtit, kisha ruajtur scontrinon e blerjes se lap topit, mirpo ai maloku i doganes tha se nuk dinte italisht, e kishte bo menien top te merrte nja 50 euro ryshfet.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2019, 15:10   #69
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 18,754
Thanks: 14,554
Thanked 8,893 Times in 5,163 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 256
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Re: Si tė transferoj lekė nė Shqipėri?

Interesante kjo e printimit te parave extra ..po nese e kane bere nuk do vihej re ne ekonomi? Apo ka menyra mos te bjere ne sy kjo gje
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2019, 15:15   #70
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Re: Si tė transferoj lekė nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
Interesante kjo e printimit te parave extra ..po nese e kane bere nuk do vihej re ne ekonomi? Apo ka menyra mos te bjere ne sy kjo gje
Parate ekstra te printuara rritin inflacionin. Keshtu qe bie ne sy.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2019, 15:18   #71
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 18,754
Thanks: 14,554
Thanked 8,893 Times in 5,163 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 256
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Re: Si tė transferoj lekė nė Shqipėri?

Kete mendova dhe un po me siguri e kan gjetur ndonje menyre ...vet zot vet shkop jan lol
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2019, 15:26   #72
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Re: Si tė transferoj lekė nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
Kete mendova dhe un po me siguri e kan gjetur ndonje menyre ...vet zot vet shkop jan lol
Parate e teperta reflektohen ne treg, s'kan nga ja mbajne, dhe inflacioni shoqerohet me rritje cmimesh. Por inflacioni kryesisht godet te pasurit. Prandaj Italia per shume vjet kishte deflacion dhe PSE ne krize te plote.
Shembull i thjeshte. Nese tani ke 1 milion euro pasuri, me inflacionin 10% vjetor, pas nje viti ke humbur 10% te parave edhe pse ti ke perseri 1 milion euro.
Ne shqiperi per kete arsye leku mbetet i forte me nje ekonomi te shkaterruar.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga magnus : 12-07-2019 nė 15:30
🖤 (1)
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2019, 15:40   #73
Noe
Mi vida
 
Avatari i Noe
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 4,022
Thanks: 289
Thanked 229 Times in 171 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 66
Noe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėm
Re: Si tė transferoj lekė nė Shqipėri?

Banka me kto marifete ben kapital or mik. S'marr persiper te te keshilloj

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Noe : 12-07-2019 nė 15:48
Noe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2019, 15:46   #74
B.E.V
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Posts: 3,271
Thanks: 652
Thanked 784 Times in 530 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 38
B.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėm
Re: Si tƫ transferoj lekƫ nƫ Shqipƫri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
Interesante kjo e printimit te parave extra ..po nese e kane bere nuk do vihej re ne ekonomi? Apo ka menyra mos te bjere ne sy kjo gje
Te mundohem te spjegoj dicka ne lidhje me kete. E kam me te lexuar se rradakja ime nuk pret fort nga ekonomia.
Te drejten e printimit te parave (kartmonedha ) e kane bankat.
Bankat jane private dhe ju kushton nje kartmonedhe diku te 20 cent.
Keto kartmonedha ju shiten qeverive me vleren e plote te tyre plus interesin ( e zeme 100 euro plus 1 % interes )
Qeverite nga ana e tyre depozitojne tituj shteti si garanci pagese. Per te shlyer keto borxhe, sepse borxh eshte do rrise taksat popullit ose do shese pasurite.
Me pak fjale po u zhyte ne borxh e nuk ke te adhura te mjaftueshme behesh skllav i bankave.
Andaj qeverite apo ndryshimet politike i vendosin Bankat.
🖤 (1)
B.E.V nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2019, 15:49   #75
Erdhi Dimri
me ortekė
 
Avatari i Erdhi Dimri
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Posts: 720
Thanks: 404
Thanked 405 Times in 232 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 30
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm
Re: Si tė transferoj lekė nė Shqipėri?

E zeme se po i hedh parate ne banke atje... Nese bie dakord te blej nje banese, a ka takse transferte nga banka ime shqiptare te llogaria bankare e shitesit?

Nuk i bie keshtu te paguaj dy a tre taksa: takse per transferten nga Amerika, takse per shtetin kur behet blerja dhe takse per transferten nga nje llogari shqiptare ne nje llogari tjeter shqiptare?

Sigurisht qe mund te bej edhe tjetren, qe nga llogaria ime ne USA ti coj te llogaria e shitesit ne Shqiperi... por nese ai tjetri eshte ndonje hundlesh dhe fillon muhabete pa lidhje eshte problem... Prandaj mua qe ne fillim mu duk me mire me i marr leket cash (se ashtu bie ne ujdi dhe taksen e shtetit a pagon edhe me pak, nje banese qe eshte 60 mije euro e dklaron 50 mije, etj.)...

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Erdhi Dimri : 12-07-2019 nė 15:56
Erdhi Dimri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2019, 15:51   #76
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 18,754
Thanks: 14,554
Thanked 8,893 Times in 5,163 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 256
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Re: Si tė transferoj lekė nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga magnus Shiko postimin
Parate e teperta reflektohen ne treg, s'kan nga ja mbajne, dhe inflacioni shoqerohet me rritje cmimesh. Por inflacioni kryesisht godet te pasurit. Prandaj Italia per shume vjet kishte deflacion dhe PSE ne krize te plote.
Shembull i thjeshte. Nese tani ke 1 milion euro pasuri, me inflacionin 10% vjetor, pas nje viti ke humbur 10% te parave edhe pse ti ke perseri 1 milion euro.
Ne shqiperi per kete arsye leku mbetet i forte me nje ekonomi te shkaterruar.
Vertet mendon qe inflacioni godet te pasurit?
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2019, 15:59   #77
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Re: Si tė transferoj lekė nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Erdhi Dimri Shiko postimin
E zeme se po i hedh parate ne banke atje... Nese bie dakord te blej nje banese, a ka takse transferte nga banka ime shqiptare te llogaria bankare e shitesit?

Nuk i bie keshtu te paguaj dy a tre taksa: takse per transferten nga Amerika, takse per shtetin kur behet blerja dhe takse per transferten nga nje llogari shqiptare ne nje llogari tjeter shqiptare?

Sigurisht qe mund te bej edhe tjetren, qe nga llogaria ime ne USA ti coj te llogaria e shitesit ne Shqiperi... por nese ai tjetri eshte ndonje hundlesh dhe fillon muhabete pa lidhje eshte problem... Prandaj mua qe ne fillim mu duk me mire me i marr leket cash (se ashtu bie ne ujdi dhe taksen e shtetit a pagon edhe me pak, nje banese qe eshte 60 mije euro e dklaron 50 mije, etj.)...
Degjo mua ktu, se kam bler dikur apartment ne tirane. Kur te kesh celsat e shpise dhe hipoteken ne emrin tend do japesh parate, mos bej gafa te japesh para me pare.
Kaq te them une.
Apartment pa hipoteke mos bli.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2019, 16:00   #78
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,588
Thanks: 10,922
Thanked 5,952 Times in 2,816 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Si tė transferoj lekė nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Erdhi Dimri Shiko postimin
Dua tė ēoj nja 70 mijė dollarė nė Shqipėri, por nuk e di cila ėshtė mėnyra mė e mirė pėr shuma tė mėdha.

Me Western Union, Money Gram, etj, nuk ēon dot mė shumė se 1000$ dhe nuk vlejnė se kanė taksė tė lartė. Cash nuk mundem tė marrė mė shumė se 14000$, dhe nuk dua probleme me ligjin nė SHBA.

Mbase do mundja tė deklaroj nė ajroport se sa lekė cash kam me vete, por nuk e di fare se cila ėshtė taksa pėr tė marrė mė shumė se 14000 dollarė. Nėse e di ndonjėri, mirė do ishte tė ma thonte.

Me bankat, i cova njėherė njėrit 200 dollarė dhe banka Credins donte 60$ taksė (pėr 200$ transferė).

A di ndonjėri mėnyrėn mė tė mirė pėr tė dėrguar lekė nė Shqipėri? Nėse i deklaroj kėto para nė ajroport nė SHBA sa ėshtė taksa?

Faleminderit
hėėėėėėØ, s'di pse po mė duket si me hile kjo punė.
se ia paske vėnė syrin ndonjėrės, kjo nuk diskutohet!
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2019, 16:06   #79
Noe
Mi vida
 
Avatari i Noe
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 4,022
Thanks: 289
Thanked 229 Times in 171 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 66
Noe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėm
Re: Si tė transferoj lekė nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga magnus Shiko postimin
Degjo mua ktu, se kam bler dikur apartment ne tirane. Kur te kesh celsat e shpise dhe hipoteken ne emrin tend do japesh parate, mos bej gafa te japesh para me pare.
Kaq te them une.
Apartment pa hipoteke mos bli.
po ku ta gjeje hipoteken.. ktu ke cdo gje te falsifikuar.. haha

Duhet nje avokat te merret me kto pune. Edhe avokati te jete i familjes i besuar
🖤 (1)
Noe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2019, 16:09   #80
Erdhi Dimri
me ortekė
 
Avatari i Erdhi Dimri
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Posts: 720
Thanks: 404
Thanked 405 Times in 232 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 30
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm
Re: Si tė transferoj lekė nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
hėėėėėėØ, s'di pse po mė duket si me hile kjo punė.
se ia paske vėnė syrin ndonjėrės, kjo nuk diskutohet!
Jo me, s'martohem andej une... Mamaja ka qejf qe pleqerine ta kaloje me shume andej sesa kendej dhe thame te shikojme per ndonje banese ne Tirane. Edhe leket 60% jane te mamase --sorry gocave qe i zhgenjeva

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Erdhi Dimri : 12-07-2019 nė 16:15
🖤 (1)
Erdhi Dimri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur