Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Ēėshtja kombėtare > Figurat e shquara

Figurat e shquara Gjithēka mbi figurat e ndritura Kombėtarė Shqipėtare...

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 27-09-2015, 19:28   #1
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,346
Thanks: 39
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Bekim Berisha-Abe-jaBekim Berisha-Abe-ja


Bekim Berisha lindi mė 15 qershor tė vitit 1966 dhe vdiq mė 10 gusht tė vitit 1998, i njohur me nofkėn e luftės „Abe-ja“ ishte njėri ndėr luftėtarėt mė tė dashur jo vetėm nė Rrafshin e Dukagjinit, por nė mbarė opinionin liridashės tė Kosovės. Legjenda e luftės sė Junikut, pėrkatėsisht e luftimeve nė Kroaci, Bosnjė, Somali e gjetiu, u lind me 15 qershor 1966 nė fshatin Graboc tė Pejės. Rrjedh nga nje familje shumė bujare dhe liridashėse. Gjyshi i dėshmorit, Nexhip Selmani, kishte luftuar kundėr pushtuesve serbė vite me radhė.


http://www.rtklive.com/?id=2&r=43432

AP publikon njė video tė paparė tė Bekim Berishės


Njė video e komandant Abejės e dhėnė pėr agjensinė e lajmeve AP, rrėfehėt pėr luftėn nė Kosovė, dhe dėmet e serbėve qė i kanė bėrė Kosovės. Ai tregon edhe pse ėshtė duke luftuar dhe shumė ēka tjetėr.
Prindėrit Fazli dhe Fahrije Berisha kishin gjashtė fėmijė: pesė djemė dhe njė vajzė, ndėrsa Bekimi ishte fėmiu i gjashtė me radhė. Bekim Berisha shkollėn fillore e kreu nė Gorazhdevc tė Pejės, ndėrsa shkollėn e mesme tė Artit, nė Pejė.

I rritur dhe i edukuar me kujdes dhe krenari nga gjyshi dhe babai, tė cilėt me dashuri ia kultivuan ndjenjat kombėtare nė shpirtin e njomė tė luftėtarit tė ardhshėm tė lirisė sė Kosovės, Bekim Berisha, nė pamundėsi qė tė vazhdojė studimet, u detyrua ta braktisė Kosovėn. Stacioni i parė pėr mėrgimtarin e ri nga Graboci i Pejės ishte Kroacia. Nė fillim punoi si punėtor krahu. U mor me punė tė rėnda fizike, nė mėnyrė qė tė sigurojė egzistencėn, vetėm e vetėm qė ta ndihmojė familjen dhe tė regjistrohet nė Fakultetin e Hotelierisė nė Opati dhe atė tė Veterinarisė nė Zagreb. Tė dy kėto Fakultete i pėrfundoi me sukses. Sa qėndroi nė Kroaci, Bekim Berisha mėsoi gjashtė gjuhė tė huaja, kėshtu qė arriti tė lexojė edhe literaturė tė ndryshme, ekonomike, turistike e deri te ajo ushtarake.

Nė kėtė kohė, nė fillim nė Kroaci e mė vonė edhe nė Bosnjė, shpėrtheu lufta e kroatėve dhe boshnjakėve kundėr regjimit kolonial serb. Edhe pse me profesion nga fusha e turizmit dhe veterinarisė, Bekim Berisha pa hezituar iu pergjigj vullnetarisht ftesės pėr luftė kundėr kėtij regjimi. Nė kėtė kohė Bekim Berisha jetonte nė Holandė, por e la jetėn perėndimore dhe u radhit pėrkrah luftėtarėve kroatė pėrkatėsisht njėsiteve elite kroate. Si luftėtar dhe strateg nė luftėn kundėr serbėve nė Kroaci, Shtabi i Pėrgjithshėm i ushtrisė kroate e dekoroi Bekim Berishėn me gradėn e Gjeneralit! Nga lufta e Kroacisė Bekim Berisha kalon nė luftėn e Bosnjės, pėrsėri kunder forcave serbe, duke marrė pjesė nė shumė beteja tė ashpra. Situata pas luftės nė Slloveni, Kroaci dhe Bosnjė tregonte qartė se nuk ishte e largėt dita kur edhe nė Kosovė do tė fillonte lufta. Andaj Bekim Berisha nė fillim tė marsit tė vitit 1998 me nje grup shokėsh mėrgimtarė hyn nė mėnyre ilegale nė Kosovė, duke u sistemuar nė radhėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės.

Nė fillim u sistemua nė Aēarevė tė Drenicės. Kėtu filloi organizimin dhe pėrgaditjet e para me ushtaret e rinjė pėr mėsimin e artit ushtarak. Mė 22 prill 1998 nė Aēarevė Bekim Berisha me luftėtarė tė tjerė tė UĒK-sė ngriti flamurin shqiptar dhe hapi Akademinė Ushtarake. Mirėpo nė kėtė kohė luftimet nė mes tė forcave serbe dhe atyre tė UĒK-sė u ashpėrsuan shumė nė Zonėn Operative tė Dukagjinit. Bekim Berisha bashkė me dėshmorin Bedri Shala shkuan nė Gllogjan tė Deēanit, duke u bėrė kėshtu krah i fortė i komandantit Ramush Haradinajt dhe luftėtarėve tė Dukagjinit. Ketu Bekim Berisha tregoi shkathtėsi nė pėrgaditjen ushtarake tė ushtarėve tė rinjė, e sidomos edhe nė bartjen, sigurimin dhe grumbullimin e armatimit. Luftėtari i UĒK-sė Bekim Berisha, nė Betejėn e Junikut, mė 29 maj 1998, u angazhua nė mbrojtje tė kėsaj zone, e cila kishte njė rėndėsi tė veēantė strategjike, duke dhėnė kontributin maksimal nė mbrojtjen e kėtij fshati qė tė mos bie nė duar tė forcave serbe tė cilat e kishin rrethuar me nje arsenal tė madh ushtarak e njerėzor. Dhe pikėrisht rėnia e Bekim Berishės ne fushė tė nderit, bashkė me luftėtarėt trima Bedri Shalėn, Elton Zherkėn, Pėrmet Vulen, Bashkim Lekun etj. bėri qė Juniku tė bie nė duar tė forcave serbe. Ishte kjo dita e 10 gushtit 1998 kur nga njė predhė topi bie Bekim Berisha, duke hyrė nė pėrjetėsinė e luftės pėr ēlirim tė Kosovės nga forcat serbe.


Pėr meritat dhe heroizmin e Bekim Berishės nė luftė kundėr regjimit tė egėr serb qė sundoi gati njė shekull nė Kosovė, Shtabi i Pėrgjithshėm i TMK-sė, pas pėrfundimit tė luftės, e gradoi me gradėn Gjeneralmajor. Bekim Berisha nė fillim u varros nė Junik. Mė vonė u bė rivarrimi nė vendlindje dhe aty iu ngrit lapidari qė shėndrit nure dhe ėshtė udhėrrėfim pėr brezat e ardhshėm.

Edhe pse historianėt mendojnė se domeni i fushėveprimtarisė sė individit e ngushton fushėn e interesimit tė historianit, figurat markante siē ėshtė figura e Bekim Berishes, ėshtė pėrgjegjėsi e madhe pėr ēdo pendė historike qė do tė merret me kėtė figurė.

Emri i Bekim Berishės ėshtė brum historik pėr brezat e ardhshėm, ėshtė emėr, veprat e tė cilit do tė jetojnė pergjithmonė.

Eshte emėr qė pėrbėn figurėn mė te pastėrt dhe mė tė pasur atdhetare, figurė e cila shkėlqen nė lartėsinė dhe madhėshtinė kombėtare, nė vetėqenien dhe ardhmėrinė mbarėkombėtare.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-09-2015, 19:31   #2
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,346
Thanks: 39
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Bekim Berisha-Abe-ja


AP publikon njė video tė paparė tė Bekim Berishės
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-09-2015, 19:31   #3
legjenda
V.I.P
 
Avatari i legjenda
 
Data e antarėsimit: May 2014
Vendndodhja: MAQEDONIA VERIUT
Posts: 3,470
Thanks: 280
Thanked 765 Times in 247 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
legjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Bekim Berisha-Abe-ja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llapi Shiko postimin


Bekim Berisha-Abe-ja


Bekim Berisha lindi mė 15 qershor tė vitit 1966 dhe vdiq mė 10 gusht tė vitit 1998, i njohur me nofkėn e luftės „Abe-ja“ ishte njėri ndėr luftėtarėt mė tė dashur jo vetėm nė Rrafshin e Dukagjinit, por nė mbarė opinionin liridashės tė Kosovės. Legjenda e luftės sė Junikut, pėrkatėsisht e luftimeve nė Kroaci, Bosnjė, Somali e gjetiu, u lind me 15 qershor 1966 nė fshatin Graboc tė Pejės. Rrjedh nga nje familje shumė bujare dhe liridashėse. Gjyshi i dėshmorit, Nexhip Selmani, kishte luftuar kundėr pushtuesve serbė vite me radhė.


http://www.rtklive.com/?id=2&r=43432

AP publikon njė video tė paparė tė Bekim Berishės


Njė video e komandant Abejės e dhėnė pėr agjensinė e lajmeve AP, rrėfehėt pėr luftėn nė Kosovė, dhe dėmet e serbėve qė i kanė bėrė Kosovės. Ai tregon edhe pse ėshtė duke luftuar dhe shumė ēka tjetėr.
Prindėrit Fazli dhe Fahrije Berisha kishin gjashtė fėmijė: pesė djemė dhe njė vajzė, ndėrsa Bekimi ishte fėmiu i gjashtė me radhė. Bekim Berisha shkollėn fillore e kreu nė Gorazhdevc tė Pejės, ndėrsa shkollėn e mesme tė Artit, nė Pejė.

I rritur dhe i edukuar me kujdes dhe krenari nga gjyshi dhe babai, tė cilėt me dashuri ia kultivuan ndjenjat kombėtare nė shpirtin e njomė tė luftėtarit tė ardhshėm tė lirisė sė Kosovės, Bekim Berisha, nė pamundėsi qė tė vazhdojė studimet, u detyrua ta braktisė Kosovėn. Stacioni i parė pėr mėrgimtarin e ri nga Graboci i Pejės ishte Kroacia. Nė fillim punoi si punėtor krahu. U mor me punė tė rėnda fizike, nė mėnyrė qė tė sigurojė egzistencėn, vetėm e vetėm qė ta ndihmojė familjen dhe tė regjistrohet nė Fakultetin e Hotelierisė nė Opati dhe atė tė Veterinarisė nė Zagreb. Tė dy kėto Fakultete i pėrfundoi me sukses. Sa qėndroi nė Kroaci, Bekim Berisha mėsoi gjashtė gjuhė tė huaja, kėshtu qė arriti tė lexojė edhe literaturė tė ndryshme, ekonomike, turistike e deri te ajo ushtarake.

Nė kėtė kohė, nė fillim nė Kroaci e mė vonė edhe nė Bosnjė, shpėrtheu lufta e kroatėve dhe boshnjakėve kundėr regjimit kolonial serb. Edhe pse me profesion nga fusha e turizmit dhe veterinarisė, Bekim Berisha pa hezituar iu pergjigj vullnetarisht ftesės pėr luftė kundėr kėtij regjimi. Nė kėtė kohė Bekim Berisha jetonte nė Holandė, por e la jetėn perėndimore dhe u radhit pėrkrah luftėtarėve kroatė pėrkatėsisht njėsiteve elite kroate. Si luftėtar dhe strateg nė luftėn kundėr serbėve nė Kroaci, Shtabi i Pėrgjithshėm i ushtrisė kroate e dekoroi Bekim Berishėn me gradėn e Gjeneralit! Nga lufta e Kroacisė Bekim Berisha kalon nė luftėn e Bosnjės, pėrsėri kunder forcave serbe, duke marrė pjesė nė shumė beteja tė ashpra. Situata pas luftės nė Slloveni, Kroaci dhe Bosnjė tregonte qartė se nuk ishte e largėt dita kur edhe nė Kosovė do tė fillonte lufta. Andaj Bekim Berisha nė fillim tė marsit tė vitit 1998 me nje grup shokėsh mėrgimtarė hyn nė mėnyre ilegale nė Kosovė, duke u sistemuar nė radhėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės.

Nė fillim u sistemua nė Aēarevė tė Drenicės. Kėtu filloi organizimin dhe pėrgaditjet e para me ushtaret e rinjė pėr mėsimin e artit ushtarak. Mė 22 prill 1998 nė Aēarevė Bekim Berisha me luftėtarė tė tjerė tė UĒK-sė ngriti flamurin shqiptar dhe hapi Akademinė Ushtarake. Mirėpo nė kėtė kohė luftimet nė mes tė forcave serbe dhe atyre tė UĒK-sė u ashpėrsuan shumė nė Zonėn Operative tė Dukagjinit. Bekim Berisha bashkė me dėshmorin Bedri Shala shkuan nė Gllogjan tė Deēanit, duke u bėrė kėshtu krah i fortė i komandantit Ramush Haradinajt dhe luftėtarėve tė Dukagjinit. Ketu Bekim Berisha tregoi shkathtėsi nė pėrgaditjen ushtarake tė ushtarėve tė rinjė, e sidomos edhe nė bartjen, sigurimin dhe grumbullimin e armatimit. Luftėtari i UĒK-sė Bekim Berisha, nė Betejėn e Junikut, mė 29 maj 1998, u angazhua nė mbrojtje tė kėsaj zone, e cila kishte njė rėndėsi tė veēantė strategjike, duke dhėnė kontributin maksimal nė mbrojtjen e kėtij fshati qė tė mos bie nė duar tė forcave serbe tė cilat e kishin rrethuar me nje arsenal tė madh ushtarak e njerėzor. Dhe pikėrisht rėnia e Bekim Berishės ne fushė tė nderit, bashkė me luftėtarėt trima Bedri Shalėn, Elton Zherkėn, Pėrmet Vulen, Bashkim Lekun etj. bėri qė Juniku tė bie nė duar tė forcave serbe. Ishte kjo dita e 10 gushtit 1998 kur nga njė predhė topi bie Bekim Berisha, duke hyrė nė pėrjetėsinė e luftės pėr ēlirim tė Kosovės nga forcat serbe.


Pėr meritat dhe heroizmin e Bekim Berishės nė luftė kundėr regjimit tė egėr serb qė sundoi gati njė shekull nė Kosovė, Shtabi i Pėrgjithshėm i TMK-sė, pas pėrfundimit tė luftės, e gradoi me gradėn Gjeneralmajor. Bekim Berisha nė fillim u varros nė Junik. Mė vonė u bė rivarrimi nė vendlindje dhe aty iu ngrit lapidari qė shėndrit nure dhe ėshtė udhėrrėfim pėr brezat e ardhshėm.

Edhe pse historianėt mendojnė se domeni i fushėveprimtarisė sė individit e ngushton fushėn e interesimit tė historianit, figurat markante siē ėshtė figura e Bekim Berishes, ėshtė pėrgjegjėsi e madhe pėr ēdo pendė historike qė do tė merret me kėtė figurė.

Emri i Bekim Berishės ėshtė brum historik pėr brezat e ardhshėm, ėshtė emėr, veprat e tė cilit do tė jetojnė pergjithmonė.

Eshte emėr qė pėrbėn figurėn mė te pastėrt dhe mė tė pasur atdhetare, figurė e cila shkėlqen nė lartėsinė dhe madhėshtinė kombėtare, nė vetėqenien dhe ardhmėrinė mbarėkombėtare.
per kete hallal te koft llapi
__________________
Fjala e urtė thotė:Miku i mirė njihet nė ditė tė vėshtira.Tė bėsh mik,sė pari duhesh tė jeshė vet mik,por edhe mikun nuk mund tė zgjedhish brenda ditės
legjenda nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-09-2015, 19:53   #4
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,404
Thanks: 217
Thanked 207 Times in 147 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Bekim Berisha-Abe-ja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga legjenda Shiko postimin
per kete hallal te koft llapi
Ruju Legjend prej atyre qe ta lemojn shpinen...kta po thirren ne emer te luftes e te liris,por pasha Zotin kta jon tuj ba 'konak 'ROBERIS.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=jE_nX_SSPKM
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-09-2015, 20:15   #5
Rina
☼☼☼☼☼
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 1,590
Thanks: 9
Thanked 36 Times in 29 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Rina ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Bekim Berisha-Abe-ja

Abeja, ushtari shqiptar qė vlente sa 1000 ushtarė

Janė bėrė 16 vite nga vdekja e ushtarit Bekim Berisha. Atė e kujtojnė me mall, tė gjithė bashkėluftėtarėt nė Kroaci, Bosnje dhe nė Kosovė.
Berisha ka qenė njėri nga heronjtė e heshtur i cili ėshtė shfaqur pothuajse nga anonimiteti, duke u bėrė mit i madh i luftės pėr liri. Vetėm me insistimin e ushtarėve kroatė, emri tij ėshtė bėrė i njohur, kėshtu vitin e kaluar Bekim Berisha ėshtė nderuar me urdhrin “Hrvatski kriz”.

Berisha ėshtė shfaqur nė vitin 1991 nė Komarevė, ku thuhet se ka ardhur nga Holanda duke iu bashkėngjitur vullnetarėve tė parė nė Kroaci, pjesėtarėve tė batalonit tė 57-tė tė pavarur nga Sisaku, pėrkatėsisht korit tė gardės popullore.

Bashkėluftėtarėt e mbajnė mend si shumė modest dhe vetėmohues 25 vjeēarin, i cili pati filluar si ushtar i rėndomtė, por qė shpejtė u kthye nė gjithēka jo vetėm tė rėndomtė.

Nė mėnyrė tė pavarur ka shkuar nė vėzhgime dhe ka kryer diversione, rreth tė cilave nuk ka folur shumė. Bashkėluftėtarėt e tij kanė dėshmuar se si ai thjesht dhe pa ndonjė shpjegim ka shkuar nė territore tė armikut, ka kryer detyrėn dhe ėshtė kthyer. Banorėt e Komarevės akoma mbajnė mend se si duarthatė ka nxjerr nga toka granatėn e pa eksploduar, me gjakftohtėsi dhe lehtėsi tė paparė
.

“Shok” ėshtė plagosur rėndė nė aksionin e 16 qershorit tė vitit 1992 gjatė kryerjes sė detyrave luftarake nė betejėn e Sllavonisė lindore.

Nė pranverė tė vitit 1992, Bekimi ndjen thirrjen edhe tė njė shteti qė klithte pėr ndihmė dhe nė tė cilėn lufta shkaktonte zemėrim - Bosnjė.

Nė Bosanska Posavinė sėrish dėshmohet nė luftė kundėr serbėve tė Bosnjės, por rruga luftarake e tij nuk pėrfundon aty. Ai shkon edhe nė Kosovė, e cila ishte pėrfshirė po ashtu nga lufta, dhe bėhet njėri nga komandantėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Ai jep jetėn gjatė aksionit heroik, nė Betejėn e Junikut, me ē'rast braktis bashkėluftėtarėt dhe krejtėsisht i vetėm reziston nga njė shtėpi, duke gjuajtur tanket me snajper dhe RPG.

Atė ditė, mė 10 gusht 1998 nė Junik, Berisha vdes nė objektin tė cilėn tanket e rrėnojnė krejtėsisht.

Bekim Berisha u lind mė 16 qershor 1966 nė Graboc tė Pejės. Nė Kosovė e quajnė “Abeja”. Nė Kosovė i janė ngritur tetė pėrmendore, e emrin e tij e mban Akademia ushtarake e Kosovės, njė njėsit ushtarak, njė kazermė ushtarake nė Prishtinė i janė kompozuar katėr kėngė popullore, ndėrsa televizioni i Prishtinės ka realizuar njė dokumentar kushtuar atij.

Ai ėshtė njėherazi personi i vetėm qė ėshtė dekoruar nga tre kryetarėt, i Shqipėrisė, Kroacisė dhe Kosovės. Ka qenė i arsimuar (ka mbaruar Veterinarinė), ndėrsa ka folur katėr ose pesė gjuhė tė huaja. Kjo tregon mjaft se pėr ēfarė personaliteti bėhet fjalė.

“Duke qenė se bėhet fjalė pėr njė format tė veēantė tė madhėshtisė dhe legjendės, unė si bashkėluftėtar i tij ndjej nevojėn tė di sa mė shumė pėr njeriun i cili aq pėrzemėrsisht mbrojti Kroacinė, dhe tė pėrpiqem qė emri tij mos tė harrohet”, ka thėnė bashkėluftėtari tij, IvicaPandza Orkan.

Kryetari i ndjerė i Kroacisė, Franjo Tuxhman, Berishėn e ka pėrshkruar si luftėtarin qė ka pasur vlerė sa 1000 ushtarė. Ndėrsa, ish komandanti i Berishės, gjenerali i ndjerė Janko Bobetko, po ashtu ka shprehur dhimbjen e tij tė madhe pėr vdekjen e tij, duke deklaruar se Berisha ka qenė njėri nga ushtarėt mė tė mirė dhe mė tė besueshėm tė cilin ai e ka takuar ndonjėherė. /Telegrafi/

http://www.telegrafi.com/lajme/abeja...o-2-49141.html
Rina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-09-2015, 20:20   #6
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,346
Thanks: 39
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Bekim Berisha-Abe-ja
Qe diqka per serbet, se thoshin UĒK-ja eshte organizat terroriste Islamike. Ky eshte Bekim Berisha(Abeja)
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-08-2019, 14:55   #7
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,346
Thanks: 39
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Bekim Berisha-Abe-jaThaēi: Gjithmonė do t’i kujtojmė Bekim Berishėn dhe Bedri Shalėn

10 gusht 15:26

Presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi, nė 21-vjetorin e rėnies kujton dėshmorėt Bekim Berisha dhe Bedri Shala.

Ai ka thėnė se ata do tė kujtohen gjithmonė me respekt.

“Para 21 viteve ranė heroikisht nė betejėn e Junikut dy luftėtarė tė mėdhenj tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės: Bekim Berisha dhe Bedri Shala. Gjithmonė do t’i kujtojmė me respekt”, ka shkruar Thaēi nė llogarinė e vet nė “Facebook”.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-08-2019, 14:57   #8
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,346
Thanks: 39
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Bekim Berisha-Abe-jaVeseli: Pėr tė nderuar kujtimin e dėshmorėve, do t’ia heqim UĒK-sė njollėn e veteranėve tė rremė

10 gusht 09:46

Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Kadri Veseli, ka kujtuar sot nė 21-vjetorin e rėnies sė tyre, dėshmorėt Bekim Berisha-Abeja, Xheladin Kurtaj, Agim Bajrami, Bedri Shala, Besnik Begunca, Elton Zherka dhe Pėrmet Vula.

Nėpėrmjet njė shkrimi nė faqen e tij nė “Facebook”, lideri i PDK-sė ka thėnė se pėr tė pėrmbushur aspiratat e dėshmorėve dhe luftės sė lavdishme tė UĒK-sė, duhet t’ia heqim njollėn qė i ėshtė vėnė luftės sonė ēlirimtare prej abuzimit me veteranėt e rremė.

“Si sot 21 vjet mė parė, nė frontet e luftės sė Ushtrisė Ēlitimtare tė Kosovės kanė rėnė heroikisht: Bekim Berisha-Abeja, Xheladin Kurtaj, Agim Bajrami, Bedri Shala, Besnik Begunca, Elton Zherka dhe Pėrmet Vula. Ne sot kemi arritur shumė falė sakrificės sė tyre por Kosova nuk ėshtė akoma ajo qė ata kanė ėndėrruar. Na mbetet shumė pėr tė bėrė qė tė pėrmbushim aspiratat e Abesė dhe tė mijėra dėshmorėve tė tjerė, qė tė kemi njė Kosovė tė zhvilluar me shumė mundėsi pėr tė rinjtė tanė. Pėr tė nderuar kujtimin e veprės sė tyre, ne duhet t’ia heqim njollėn qė i ėshtė vėnė luftės sonė ēlirimtare prej abuzimit me veteranėt e rremė. Ua kemi borxh dėshmorēve qė tė bėjmė mė tė mirėn pėr UĒK-nė dhe vendin tonė”, ka shkruar Veseli.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-08-2019, 15:01   #9
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,346
Thanks: 39
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Bekim Berisha-Abe-jaTugjmani pėr Bekim Berishėn: Ky ushtar i Kosovės vlen sa 1000 ushtarė

nga:Blerim Halili

Bekim Berisha ėshtė krenaria e Kosovės. Ėshtė i vetmi ushtar i dekoruar nga tre presidentė e pėr artin e tij tė luftės flitet edhe sot, 18 vjet pas rėnies, shkruan ‘dnevno.hr”.

Kroatė e kanė quajtur Shok e nė Kosovė njihet si “Abeja”. Nė fakt ai ėshtė quajtur Bekim Berisha. Guximin e vet luftarak e tregoi nė Kroaci, nė Bosnjė e Hercegovinė dhe nė Kosovė ku dhe ra mė 10 gusht 1998, shkruante dje ky medium kroat. Kėtė shqiptar trim e kujtojnė edhe sot banorėt e Banovinės e pėr Bekim Berishėn ishte impresionuar edhe kryetari i parė dr. Franju Tugjman:

“Ky luftėtar vlen sa 1000 ushtarė”, kishte thėnė Tugjman pėr Shokun.
“Berisha ėshtė njėri nga ushtarėt mė tė mirė dhe mė besnikė qė e kam takuar ndonjėherė”, ka deklaruar gjenerali Janko Bobetko.

I dekoruar nga tre kryetarė

Pėr plagosje tė rėndė nė Luftėn Atdhetare, Bekim Berisha nė vitin 2013 ėshtė dekoruar me Urdhrin kroat. Ėshtė plagosur nė aksionin mė 16. 6. 1992 gjatė kryerjes sė detyrės ushtarake nė fushėbetejėn e Sllavonisė Lindore. Titullin Hero i Luftės Atdhetare e mori pas vdekjes edhe pse nė qarqet luftarake atdhetare ky emėr njihej para mė shumė se 20 vjetėsh. Opinioni i gjerė di pak ose fare pėr tė, e fjala ėshtė pėr personin ndoshta mė intrigant e mė misterioz tė Luftė Atdhetare i cili edhe pas vdekjes nxit preokupimin e individėve, siē ėshtė Ivica Panxha Orkan, interesimi i tė cilit pėr figurėn dhe veprėn e Bekim Berishėn nuk pushon

– Bekim Berisha ėshtė lindur mė 16 qershor 1966 nė Graboc, Pejė.

Sipas kėtij portali kroat Kosova atij ia ka ngritur tetė pėrmendore, me emrin e tij quhet Akademia ushtarake e Ushtrisė sė Kosovės, njė kazermė ushtrie dhe njė garnizon nė Prishtinė, pėr tė janė kompozuar katėr kėngė popullore e TV Prishtina po e pėrgatit njė dokumentar. Ai po ashtu ėshtė i vetmi personalitet qė ėshtė dekoruar nga tre presidentė, ai kroat, kosovar dhe shqiptar.

Ishte i ngritur dhe ka folur katėr – pesė gjuhė. Kjo flet mjaft se pėr ē’person bėhet fjalė, edhe pse jeta e tij nė njė pjesė tė madhe ėshtė misterioze dhe nuk ėshtė lehtė tė kompletohet tėrė mozaiku i saj. Marrė para sysh njė legjendė tė veēantė e madhėshtore, unė si bashkėluftėtar i tij, kam ndjerė nevojėn tė di sa mė shumė pėr kėtė burrė qė e mbrojti me tėrė shpirtin Kroacinė dhe do tė pėrpiqem qė ai tė mos harrohet, ka thėnė koloneli nė pension Ivica Pandėa Orkan, invalid korat i luftės.

I vetėm shkonte nė territoret e pushtuar pėr diversione

Berisha u paraqit nė vitin 1991 nė Komarevė dhe thuhet qė aty ka arritur nga Belgjika pėr t’iu bashkuar vullnetarėve nė Kroaci, pjesėtarėve tė batalionit tė pavarur 57 e tė Gardės Popullore tė Sisakut. Bashkėluftėtarėt e mbajnė ndėr mend si 25 vjeēar modest, qė filloi si ushtar i thjeshtė e qė shumė shpejt doli tė jetė ēdo gjė, por jo assesi i rėndomtė. I pavarur dhe i vetėm shkonte nė vėzhgime dhe kryente diversione e pėr to nuk fliste shumė. Banorėt e Komarevės e kujtojnė Shokun se vetėm me duar nga toka e rrėmihu dhe e nxori granatėn e pashpėrthyer me lehtėsi dhe gjakftohtėsi tė paparė.

Nė pranverėn e vitit ‘92, Bekimi e ndjeu thirrjen e njė vendi tjetėr qė kishte nevojė pėr ndihmė dhe ku po tėrbohej lufta- Bosnja. Nė Posavinėn e saj sėrish u dėshmua nė luftimet kundėr serbėve tė Bosnjės, por rruga e tij e luftės nuk pėrfundon kėtu. Ai shkon nė Kosovėn e pėrfshirė nga lufta dhe bėhet njėri nga eprorėt e UĒK-sė. Pas njė kohe merr gradėn gjeneral dhe me tė e jep jetėn nė aksionin heroik kur i la shokėt dhe me njė aksion individual nga njė shtėpi bėri rezistencė duke gjuajtur tanket me snajper dhe me RPG. Atė ditė, mė 10 gusht 1998 Berisha ra nė shtėpinė qė tanket e shkatėrruan tėrėsisht.

Gjendet ēanta e zezė qė zbulon se kush ka qenė vėrtet Bekim Berisha

Nuk dihet saktėsisht, nga dhe me ē’qėllim erdhi Bekimi nė Kroaci. Kėshtu, ishte deri nė vitin 2007 kur ndodhi mrekullia. Nė dyshemenė e njė shtėpie tė vjetėr nė Komarevė, qė po meremetohej, u gjet njė ēantė e pluhurosur, e zezė pėrplot gjėra tė vlefshme personale, dokumente, fotografi dhe dėshmi tė ndryshme. Ishte kjo ēanta e Bekimit. Askush ende s’e di si dhe kur Bekimi e fshehu kėtė ēantė nė shtėpinė nga druri nė tė cilėn nuk flinte e as nuk banonte dhe nuk ėshtė e qartė pse nuk u kthye asnjėherė pėr ta marrė. Nė ēantėn tij tė zezė u gjetėn indeksi ndėrkombėtar i studentėve i lėshuar nga Fakulteti i Hotelerisė nė Rjekė mė 19. 10. 1989, libreza e tij prej anėtari nė Lidhjen e Ferialistėve nė Kroaci sipas tė cilės jetonte nė Opati, nė rrugėn Nova cesta 166.

Sidomos interesante ėshtė bileta e trenit me tė cilėn Bekim Berisha nga Bruxelles, mė 7. 8. 1991 kishte ardhur nė Zagreb me ē’rast edhe u zbardh enigma e arritjes sė tij nė Kroaci.
Nė mesin e dokumenteve tė gjetura janė edhe vėrtetimi i Policisė sė Sisakut tė datės 30. 8. 1991 me tė cilin shefi i atėhershėm i Policisė Gjuro Brodarac konfirmon se Bekim Berisha mė 10. 8. 1991 ėshtė i detyruar pėr kryerje tė shėrbimit ushtarak me ēfarė dėshmohej se ai gėzonte tė ardhura. Me vullnetin tim, por edhe me atė tė familjes sė Bekimit pėr t’ia realizuar disa tė drejta ,kuptova, thotė Orkan, se familja e tij nuk ka marrė pėrkujtimoren e Luftės Atdhetares, se nė Kroaci s’e ka tė realizuar as statusin e invalidit ushtarak kroat tė luftės qė i takon sipas tė drejtave pėr mbrojtje tė sovranitetit Kroacisė dhe plagosjes sė tij nė Luftėn Atdhetare. Kėto dhe dokumente tė tjera tė gjetura i shėrbyen familjes sė Bekimit qė nė Ambasadėn e Kroacisė nė Prishtinė tė nisė procedura pėr njohjen e statusit tė Luftėtarit Kroat Bekim Berishės dhe pėr realizmin e tė gjitha tė drejtave qė a tij i takojnė me ligj.

Vetėm pasi u shkrua nė Regjistėr dhe pasi u dekorua me Urdhrin e Kryqit Kroat, mė duket se drejtėsia ka shkuar nė vend, ka thėnė Orkan./Kosova Sot
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur