Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Ndėrkombėtare

Politika Ndėrkombėtare Ēfarė mendoni mbi politikėn e pėrdorur nga shtete tė ndryshme nė rang ndėrkombėtar? Cilat janė aktualitetet ndėrkombėtare dhe si po ndikojnė ato tek tė gjithė ne?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 12-05-2019, 11:43   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,976
Thanks: 7,836
Thanked 3,597 Times in 1,890 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Ushtria e Kosovės nė stėrvitjen e NATO-s nė KroaciMediat serbe janė alarmuar nga pjesėmarrja e Ushtrisė sė Kosovės nė stėrvitjen e NATO-s “Immediate Response 19”, nikoqire e tė cilės ėshtė Kroacia, kurse ftesa pėr pjesėmarrje Ushtrisė sė Kosovės i ėshtė dėrguar nga selia e Aleancės Veriatlantike nė Evropė, kurse ushtrimi ėshtė i koordinuar nga komanda e e forcave tė SHBA-sė nė Evropė!
Sipas gazetės serbe “Vecernje Novosti’, nuk ėshtė njoftuar se nė bazė tė cilave kritere janė ftuar pjesėtarėt e Ushtrisė sė Kosovės nė kėtė stėrvitje, por sipas tyre “jo zyrtarisht thuhet se kjo ishte dėshirė e amerikanėve!
“Nga ushtria kroate dje nuk ėshtė komentuar pjesėmarrja e ushtarėve tė Kosovės, por ata edhe ashtu nuk kanė dėrguar as ftesat forcave tė armatosura tė vendeve tė tjera pėr pjesėmarrje nė stėrvitje”, shkruan gazeta, pėrcjell Telegrafi.
Kroacia gjatė kėtij muaji dhe muajin e ardhshėm, do tė organizojė tri stėrvitje tė madhe ushtarake tė NATO-s.
“Immediate Response 19″,” Astral Knight 19″ dhe “Swift Response 19” janė emėrtimet e stėrvitjeve nė organizim tė Komandės tė Forcave Tokėsore pėr Evropė (USEUCOM) qė nė koordinim me anėtaret e NATO-sė dhe vendet partnere do tė mbahen nė Kroaci ka njoftuar ministria kroate e mbrojtjes nė faqen e saj nė internet.
Stėrvitja e parė “Immediate Response 19”, me tė cilėn Ushtria e Kroacisė shėnon 10 vjetorin e hyrjes sė Kroacisė nė NATO, filloi mė 10 maj dhe zgjat deri mė 6 qershor nė territorin e Kroacisė, nė hapėsirėn e Sllovenisė dhe Hungarisė.
Nė kėtė stėrvitje marrin pjesė 1,600 pjesėtarė tė forcave tė armatosura tė Kroacisė, Sllovenisė, Hungarisė, BiH, Shqipėrisė, Malit tė Zi, Kosovės, ShBA, Polonisė, Francės, Britanisė, Lituanisė, Maqedonisė sė veriut, Italisė dhe Gjermanisė.
Qėllimi i stėrvitjes ėshtė ushtrimi i lėvizshmėrisė tė forcės shumėkombėshe. Kroacia, Sllovenia dhe Hungaria janė bashkė organizatore dhe nikoqir tė ushtrimit.

Stėrvitja e dytė “Astral Knight 19” ėshtė ushtrim i forcės ajrore amerikane nė Evropė (USAFE) qė do tė mbahet nga 3 deri 6 qershor, ndėrsa mė pas mbahet stėrvitja “Swift Response 19” qė do mbahet nė Bullgari, Kroaci dhe Rumani po ashtu gjatė qershorit.
Nė kėto ushtrime do tė marrin pjesė 750 pjesėtarė tė Ushtrisė kroate dhe 4.500 pjesėtarė tė forcave tė armatosura nga vendet aleate dhe partnere, rreth 60 fluturake, mbi 30 helikopter dhe mbi 800 automjete, ka kumtuar ministria kroate e mbrojtjes. /Telegrafi/
__________________________________
https://telegrafi.com/alarmohen-serb...o-s-ne-kroaci/
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-05-2019, 18:10   #2
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,229
Thanks: 346
Thanked 616 Times in 450 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ushtria e Kosovės nė stėrvitjen e NATO-s nė Kroaci

shtehe presem qe system-baba te miratoj manovra te perbashketa me serbet ne Nish - Novi Sad ... se kush do ftohen nuk dihet - mbase ushtria e Venezueles (me emer), por e Kubes (me trupa). System-baba i di qato pun!
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-05-2019, 22:01   #3
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,064
Thanks: 30
Thanked 92 Times in 79 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Ushtria e Kosovės nė stėrvitjen e NATO-s nė KroaciKroatėt i drejtohen Serbisė: Jeni bėrė deponi e mbeturiinave ushtarake ruse


Nish tė premtėn ėshtė mbajtur njė paradė, nė tė cilėn ushtria serbe ėshtė lėvduar mė donacionin rus – tanket T-72MS, transmeton Gazeta Metro.

Revista kroate “Express” e ka pyetur ish-ministrin e mbrojtjes sė Kroacisė Ante Kotromanovic pėr mendim e koment dhe sa do ta pėrmirėsojnė ata fuqinė ushtarake tė shtetit fqinj.

“Ky donacion nuk duhet ta shqetėsojė fare Republikėn e Kroacisė. T-72MS nuk janė fare tanke tė reja dhe ato nuk janė aspak mė moderne, as mė operative se tanku T-74 , tė cilin e ka prodhuar ish-Jugoslavia. Tanke tė tilla ka pasur edhe Serbia edhe Kroacia dhe ky donacion nuk do tė forcojė fare fuqinė ushtarake tė Serbisė. Rusėt kanė filluar tė prodhojnė tanke tė reja, tė cilat i kanė prezantuar nė paradė vitin e kaluar, por ato nuk i dhurojnė por nė Serbi arrijnė tanket e vjetra, tė pėrdorura…

I pyetur pėr helikopetėrt Mi-35, pėr tė cilėt ėshtė shkruar vitin e kaluar nė Serbi se duhet blerė nga Rusia, Kotromanovic ka thėnė se nėse vėrtet i marrin ata dy helikopterė, ata kanė vlerė mė shumė se tė gjitha tanket.

“Ky do tė ishte donacion shumė mė i rėndėsishėm nga tė gjitha qė kanė marrė deri mė tash, ky ėshtė vėrtet helikopter i shkėlqyeshėm. Helikopteri luftarak Mi-35 ka performanca tė shkelqyeshme, por me sa di, ky nuk ėshtė pėrmendur si donacion, mė e sigurt ėshtė se serbia do tė detyrohet ta blejė”.

Sigurimin e tankeve T-72 Serbia e ka kontraktuar qysh nė vitin 2015, ndėrsa supozohet ser Rusia duhet t’ua dėrgojė 30 copė.

Gazeta pėerkujton se nė njė ceremoni tė vitit 2017 janė prezantuar edhe pesė aeroplanė luftarakė MIG-29, tė grimuar e tė rregulluar, tė stolisur me dofarė armėsh, tė cilėt kanė arritur si donacion rus, ndėrsa kanė pasur edhe njė tjetėr tė tillė, i cili ka shėrbyer si “burim pjesėsh rezervė”.

“Puna ėshtė dhimshėm e thjeshtė. Rusėt e kanė blerė lojalitetin e Serbisė dhe faktin qė Beogradi mbetet jashtė NATO-s me pajisjen e cila, thėnė mė sė buti, ėshtė joadekuate. Kjo e ka provokuar reagimin amerikan, nė tė cilin shihet pėrkushtimi ndaj Ballkanit, dhe pastaj vendosmėrinė e NATO-s qė nė regjion ta ketė fjalėn e fundit kur ėshtė fjala pėr fuqinė ushtarake. F-16V, tė cilin amerikanėt ia kanė ofruar Kroacisė ėshtė qė nga themeli aeroplan i ri…, ndėrsa Serbia ka marrė “macen nė thes”, pėrkatėsisht fluturaket tė cilat kanė pushuar sė pridhuari para 15 vitesh..”, shkruan Express.hr.
__________________
Ndėrtojmė tė Ardhmen - Pėr Ty dhe Shtetin!
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-05-2019, 14:30   #4
SystemA
Shqiptar....mer
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,122
Thanks: 15,684
Thanked 9,287 Times in 6,283 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 397
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ushtria e Kosovės nė stėrvitjen e NATO-s nė Kroaci

JA se CFAR quhet....USHTRI.


PS....aty poshte keni dhe....HISTORI.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-05-2019, 14:37   #5
SystemA
Shqiptar....mer
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,122
Thanks: 15,684
Thanked 9,287 Times in 6,283 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 397
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ushtria e Kosovės nė stėrvitjen e NATO-s nė Kroaci

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
shtehe presem qe system-baba te miratoj manovra te perbashketa me serbet ne Nish - Novi Sad ... se kush do ftohen nuk dihet - mbase ushtria e Venezueles (me emer), por e Kubes (me trupa). System-baba i di qato pun!
Se po e kerkoja...

Lere BABA ka DURRSI se osht HESAP QETER.UNE e beja ne...Tirone,dhe tina do u skerbythje me...VRAP.

QARTE??????????????????????????
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-05-2019, 15:12   #6
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,507
Thanks: 4,194
Thanked 4,525 Times in 3,008 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 239
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ushtria e Kosovės nė stėrvitjen e NATO-s nė Kroaci

Po ēfare ushtria e tyre ka ardhur Arusha e Kukesit ne Prizren edhe i sfidoj te gjithe, pdhus ju tha ndodhi te shkrepetini vetem edhe nje dyfek te parin Hashim gayn e parades, ua ēfuqkatoj ne Vermice edhe e le me pantodhunat neper kembe duke ikur in tu Prishtina
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-05-2019, 15:14   #7
SystemA
Shqiptar....mer
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,122
Thanks: 15,684
Thanked 9,287 Times in 6,283 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 397
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Talking Pėrgjigje e: Ushtria e Kosovės nė stėrvitjen e NATO-s nė Kroaci

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Po ēfare ushtria e tyre ka ardhur Arusha e Kukesit ne Prizren edhe i sfidoj te gjithe, pdhus ju tha ndodhi te shkrepetini vetem edhe nje dyfek te parin Hashim gayn e parades, ua ēfuqkatoj ne Vermice edhe e le me pantodhunat neper kembe duke ikur in tu Prishtina
E vrane arushen???????????????
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-05-2019, 15:17   #8
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,507
Thanks: 4,194
Thanked 4,525 Times in 3,008 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 239
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ushtria e Kosovės nė stėrvitjen e NATO-s nė Kroaci

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
E vrane arushen???????????????
Po ēfare e vrane arushen, u tha mosni se i therras edhe arushat qera prej jurope pdhus ka hapur profil instagrami eshte bere me e modhja ne vend
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur