Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Tė ndryshme > Diskutime shoqėrore

Diskutime shoqėrore Kėtu mund tė diskutojmė rreth problemeve tė ndryshme qė has shoqėria sot.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 12-05-2019, 22:31   #1
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 4,862
Thanks: 406
Thanked 1,571 Times in 994 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
INSTAT: Shqiptarėt i thonė 'JO' punės

31% e shqiptarėve nė moshėn produktivitetit i ka thėnė “Jo” punės. Ja kush janė mė dembelėt.

Pagat mė tė ulėta nė Europė e rajon, rendja drejt emigrimit dhe tė ardhurat qė marrin nga tė afėrmit jashtė, duket se i mbajnė shqiptarėt me dėshirė jashtė tregut tė punės.

Mė shumė se 31 popullsisė nė moshė pune ( 15-64 vjeē) nuk ishte ekonomikisht aktive gjatė vitit 2018, ēka do tė thotė se kjo kategori nuk ėshtė nė kėrkim tė njė pune. Mė tė dekurajuar janė meshkujt.

Sipas INSTAT, struktura e popullsisė jashtė forcave tė punės ėshtė e dominuar nga nxėnėsit/studentėt, 38,7 %. Nė kėtė grup-moshė, pjesa qė zėnė personat e papunė tė cilėt nuk po kėrkojnė punė pėr arsye se besojnė se nuk ka punė tė disponueshme ėshtė 8,7 %.


Siē shihet nga grafiku i mėposhtėm, nga popullsia nė moshė pune, gati 12 pėr qind e popullsisė joaktive nė tregun janė pension tė parakohshėm, ndėrsa 10 pėr qind janė nė paaftėsi tė pėrhershme pėr tė pėrballuar njė punė, ndėrsa 10 pėr qind tjetėr janė larguar nga tregu i punės pėr arsye tė shumėfishta.

Ndėr popullsinė e grave tė moshės 15-64 vjeē ekonomikisht jo aktive 30,8 % e tyre janė duke pėrmbushur detyrat shtėpiake, ndėrsa tek burrat e kėsaj kategorie kjo pėrqindje ėshtė 1,6 %.

Vitet e fundit popullsia nė moshe punė ka rritur angazhimin pėr marrė pjesė nė forcėn e punės, por sėrisht pėrqindja jashtė tregut tė punės ėshtė e lartė nė raport me vendet e zhvilluara.

Nė vitin 2018, tė rinjtė e moshės 15-29 vjeē as nė punėsim e as duke ndjekur shkollėn apo ndonjė formim profesional pėrbėjnė 28,6 % tė tė rinjve gjithsej. Nė kėtė grup, 36,6 % e tė rinjve janė tė papunė. Pjesa tjetėr janė jashtė tregut tė punės pėr arsye se janė tė dekurajuar (11,7 %), duke pėrmbushur detyra dhe pėrgjegjėsi familjare (22,0 %) ose pėr arsye tė tjera (29,6 %).

Njė punonjės nė moshė pune (15-65 vjeē) nė Shqipėri dhe nė Ballkan harxhon nė dembelizėm tė plotė 20-30 vite tė jetės sė tij. Pėrllogaritjen e ka bėrė Banka Botėrore nė Raportin e rregullt Ekonomik pėr Rajonin e Ballkanit Perėndimor. Nė Rajonet e tjera ky tregues ėshtė mė i ulėt.

Vitet e fundit pjesa e njerėzve qė nuk dėshirojnė tė punojnė ka rėnė, por gjithsesi mbetet shumė e lartė. Madje nė disa vende tė Ballkanit tė tilla si Kosova, papunėsia raportohet nė rėnie pikėrisht pėr shkak se njerėzit nuk duan tė punojnė dhe pėr rrjedhojė as nuk raportohen si tė papunė.

Por nga ana tjetėr tregjet e punės nė Ballkan pėrballen me mungesa. Kosova dhe Serbia kanė raportuan mungesa nė sektorin e iT, ndėrsa ne Shqipėri, Bosnje dhe Herzegovinė dhe Maqedoninė Veriore ka mungesė mjekėsh.

Pagat mė tė ulėta nė rajon

Paga mesatare nė Shqipėri, prej rreth 50 mijė lekėsh (gati 400 euro) ėshtė mė e ulėta nga tė gjitha vendet e rajonit. Mė e larta ėshtė nė Mal tė Zi (765 euro), Serbi (644 euro), Maqedoni (591) dhe Kosova e parafundit (528 euro), sipas tė dhėnave nga institutet statistikore pėrkatėse.

Edhe nė shtet, ku evazioni ėshtė zero, sėrish administrata publike shqiptare, mjekėt, mėsuesit janė mė pak tė paguarit. Paga mesatare nė shtet ( Administrata publike dhe mbrojtja; sigurimi social i detyrueshėm; arsimi; shėndetėsia dhe aktivitete tė punės sociale) ėshtė 480 euro nė Shqipėri, rreth 530 euro nė Kosovė, rreth 670 euro nė Maqedoni, 760 euro nė Serbi dhe mė e larta nė Mal tė Zi me rreth 880.
__________________
I am only responsible for what I say, not for what you understand.
Onyx ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-05-2019, 22:35   #2
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,411
Thanks: 6,808
Thanked 8,029 Times in 5,133 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 377
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: INSTAT: Shqiptarėt i thonė 'JO' punės

drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-05-2019, 22:41   #3
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,295
Thanks: 3,982
Thanked 4,285 Times in 2,889 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 230
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: INSTAT: Shqiptarėt i thonė 'JO' punės

shume faka njuz modhe


Njė punonjės nė moshė pune (15-65 vjeē) nė Shqipėri dhe nė Ballkan harxhon nė dembelizėm tė plotė 20-30 vite tė jetės sė tij. Pėrllogaritjen e ka bėrė Banka Botėrore nė Raportin e rregullt Ekonomik pėr Rajonin e Ballkanit Perėndimor. Nė Rajonet e tjera ky tregues ėshtė mė i ulėt.

15 vjecare punonjes !!!
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
🖤 (2)
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-05-2019, 23:07   #4
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,316
Thanks: 8,073
Thanked 6,116 Times in 2,612 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 183
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: INSTAT: Shqiptarėt i thonė 'JO' punės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
jo jo, kjo mgja se osht tamom per temen

__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
🖤 (2)
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-05-2019, 03:19   #5
Smokkie
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Posts: 912
Thanks: 30
Thanked 316 Times in 218 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Smokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: INSTAT: Shqiptarėt i thonė 'JO' punės

400 euro rroga mesatare? Cja kane futur kot.
__________________
Qesh sot se neser do jete me keq!
🖤 (2)
Smokkie nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur