Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 25-04-2019, 19:59   #81
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,755
Thanks: 3,602
Thanked 604 Times in 481 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: PDK nis zgjedhjet e brendshme: Veseli kryeministėr i ardhshėm

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ragnar Shiko postimin
Shpresoj populli t’i hap syt dhe te mos i votoj me keta metrapaza, se veq qka e kan shkaterru Kosoven, kurr me shume s’kan ik prej ketij vendi, prej Zotit ju ardht edhe ty llap mos pafsh dit me sy ma qe sjell propaganda qe paguhesh me pare.
Ikja e shqiptareve nga trojet e tyre bie ne sy vetem e vetem sepse ata nuk jane qytetare boterore te cilet kane lirine e levizjes se pakufizueshme siguruar nga letrat kredenciale te identifikimit dhe udhetimit.


Zogjte emigrojne. Ndjekin gjithnje vendet e ngrohta. Ngrihen ne forme V larte ne qiell dhe marrin rruget ajrore per t'u drejtuar nga era drejt vendeve te tilla.

Po keshtu edhe kafshet e medhaja detare.

Njeriu eshte bere per te levizur dhe mbyllja brenda nje ambjenti te cakuar e pezmaton dhe brengos ashtu sic brengos edhe kafazi zogun e lire.

Nuk eshte varferia shkaku. Barku i shqiptareve po behet si barku i derrave.

Njerezit e pasur te Kanadase POR jo vetem ata por te gjithe ata qe dalin ne pension kalojne gjashte muaj ne vendin e tyre dhe gjashte muaj ne Florida ose ne vende me diell.

Pasuria qe eshte paraja qe eshte parajsa te siguron 365 dite pa dimer. Eternal sunshine.


Per sa i perket Zotit dhe nderhyrjes se tij, duhet te them se nuk eshte ZOTI ai qe beri pis planetin me kurverira politike, dhe meqenese nuk eshte AI rremujaxhiu, ne, nuk duhet t'i kerkojme ATIJ te merret me heqje dhe venie qeverish apo me marrje e larje HAKU.

Cdo gje eshte personale. Duke perfshire edhe politiken.
Politikani investon deri ne investimin maksimal qe eshte shitja e shpirtit te tij. Ky shpirt nuk i perket me Zotit. Nqs une te beje nje dhurate, sic i beri Zoti njerezimit nje pjese te pakonsiderueshme te shpirtit te TIJ, une do te dukesha idjotja me e madhe te vija dhe t'ua kerkoja kete dhurate.

Ajo qe eshte dhene eshte dhene.

Ajo qe eshte kthyer tek ZOTI si pjese e LIRE jam vetem UNE. Sepse ligji eshte i tille qe askush nuk mund te dale dot nga lidhjet karmike vecse nje njeri i PAMEKATE.

Kur ne themi: Te ardhte nga Zoti, kjo shprehje nuk nenkupton nderhyrjen e tij por efektin zinxhir te veprimit te dikujt qe ka ekzaktesi matematikore.

Mund te mos konceptohet si matematike, por si nje fole merimange e cila lidh me mijra fije te padukshme te gjithen qe ekziston ketu.

Nese une te nxjerre nga kjo fole merimange do te me duhet te pres kete rrjete e cila do te shkaktonte me teper dem se sa leverdi.

Efekti do te ishte shkaterrues.

Lidhjet mes njerezve jane te tilla te cilat komunikohen nepermjet ndjenjave. Nqs dikush afer teje ne kete fole merimange ndjen nje lloj rendese ne zemer atehere edhe grupi shpirteror qe ai ka krijuar do t'a ndjeje. Keto jane te materializuara ne boten tone. Ju mund te jeni dy shoke ketu por ne boten qe njoh une ju jeni motra e vellezer.


Adea

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Adea : 25-04-2019 nė 20:09
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Adea pėlqehet nga
i vjetėr 25-04-2019, 20:14   #82
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,470
Thanks: 22
Thanked 70 Times in 65 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: PDK nis zgjedhjet e brendshme: Veseli kryeministėr i ardhshėmHoxhaj: ‘Dekada e Re’ do ta bėjė PDK-nė fituese nė Prishtinė
25 prill 22:07

Partia Demokratike e Kosovės (PDK) ka themeluar nėndegėn e 66 nė Prishtinė nė lagjen e shkollės ‘Nazim Gafurri’.

Zėvendėskryetari i Partisė Demokratike tė Kosovės, Enver Hoxhaj, ‘Dekada e Re’ do ta bėjė PDK-nė fituese nė Prishtinė.

“Jam shumė i lumtur qė ndava entuziasmin dhe besimin e anėtarėve nė platformėn #DekadaeRe, e cila do ta bėjė PDK’nė fituese nė Prishtinė dhe nė gjithė Kosovėn”, ka shkruar Hoxhaj nė llogarinė e vet nė “Facebook”.

/Epoka e re/
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Llapi pėlqehet nga
i vjetėr 29-04-2019, 18:17   #83
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,470
Thanks: 22
Thanked 70 Times in 65 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: PDK nis zgjedhjet e brendshme: Veseli kryeministėr i ardhshėmPas iniciativės sė Veselit, ShBA-ja reagon e para pėr krimet e Serbisė nė Kosovė

29 prill 17:48

Shtetet e Bashkuara tė Amerikės (ShBA) janė sėrish tė parėt qė kanė nisur tė reagojnė nė mbrojtje tė Kosovės pėr tė dėnuar krimet serbe 20 vjet pas luftės.

Pas letrės sė kryetarit tė Kuvendit tė Kosovės, Kadri Veseli, i cili u ka dėrguar tė gjitha shteteve mike duke ju kėrkuar tė nxjerrin rezoluta qė i dėnojnė krimet serbe nė Kosovė, Kongresi Amerikan tashmė ka reaguar i pari.

Nesėr (e martė), Kongresi Amerikan do ta mbajė njė seancė dėgjimore lidhur me 20-vjetorin e pėrfundimit tė luftės ku do tė dėshmojnė pėr krimet serbe nė Kosovė: Ilir Bytyci, Atifete Jahjaga dhe Vasfije Krasniqi – Goodman.

Edhe ambasadorėt e ShBA-sė nė Kosovė dhe Serbi kanė reaguar pas letrės sė nisur nga kryeparlamentari Veseli.

Ambasadori amerikan nė Kosovė, Philip Kosnett, ditė mė parė u pa pėrkrah Veselit nė Mejė tė Gjakovės nė 20 vjetorin e masakrės qė kryen serbėt nga ku kėrkoi ndėshkimin e kriminelėve.

Edhe ambasadori amerikan nė Serbi, Kyle Scott, ditė mė parė ka thėnė se askush nuk mund t’i mohojė krimet qė Serbia kreu nė Kosovė gjatė luftės.

Iniciativa e kryeparlamentarit Kadri Veseli pėr t’u dėrguar letėr me argumente pėr krimet serbe ka ardhur nė 20 vjetorin e ēlirimit tė Kosovės dhe pas pėrpjekjes sė vazhdueshme nga krerėt e shtetit serb pėr t’i mohuar masakrat dhe krimet qė ka kryer Serbia gjatė luftės nė Kosovė.

Letra e kryeparlamentarit Veseli synon qė nėpėrmjet rezolutave, parlamentet e vendeve mike tė Kosovės tė institucionalizojnė kujtimin dhe tė vėrtetėn e krimeve qė ka bėrė Serbia nė Kosovė.

__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-05-2019, 18:55   #84
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,470
Thanks: 22
Thanked 70 Times in 65 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: PDK nis zgjedhjet e brendshme: Veseli kryeministėr i ardhshėmVeseli bashkė me nėnkryetarėt e PDK-sė diskutojnė pėr procesin zgjedhor tė partisė nė kryeqytet
04 maj 15:29

Nėnkryetari i PDK-sė, Uran Ismaili, ka bėrė me dije se sė bashku me kryetarin Kadri Veseli po i bėjnė pėrgatitjet e fundit pėr Kuvendin Zgjedhor nė Degėn e PDK-sė nė Prishtinė.

“Me kėtė proces demokratik do tė kompletohet shtrirja e PDK-sė nė gjithė kryeqytetin. Sė shpejti do tė konsolidohen nė tėrėsi strukturat tona dhe do tė fillojė njė mobilizim i jashtėzakonshėm qytetar pėr platformėn qė do tė zgjidhė problemet e qytetit tonė”, ka shkruar nė llogarinė e vet nė “Facebook” Ismaili.
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-05-2019, 18:57   #85
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,470
Thanks: 22
Thanked 70 Times in 65 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: PDK nis zgjedhjet e brendshme: Veseli kryeministėr i ardhshėmAbelard Tahiri: Veseli, kryeministėr nė ardhje i Kosovės

04 maj 12:58

Anėtari i Kryesisė sė PDK-sė, Abelard Tahiri, pėrmes njė postimi nė llogarinė e vet nė “Facebook”, ka treguar se sot kanė pėrmbyllur me sukses kuvendin zgjedhor tė Partisė Demokratike tė Kosovės nė Vushtrri.

“Pas angazhimit tė mijėra anėtarėve, pjesėmarrėsve dhe mbėshtetėsve tė PDK-sė, sot pėrmbyllėm me sukses kuvendin zgjedhor tė Partisė Demokratike tė Kosovės nė Vushtrri, duke ia shtuar kėshtu edhe kėtė qytet unik, hartės sė qyteteve qė pėr muaj me radhė i dhanė shpirt Dekadės sė Re dhe vizionit tė liderit tė PDK-sė, Kadri Veselit”, ka shkruar ai.

Tahiri ka theksuar se tashmė ka mbetur edhe pak kohė nga momenti kur Partia Demokratike e Kosovės, kulturėn e lartė politike tė gjeneruar pėrmes zgjedhjeve tė brendshme nėpėr degė, ta bartė nė zgjedhjen e strukturave tė reja tė saj nė nivel kombėtar.

“Fryma e Dekadės sė Re qė ėshtė duke zėnė vend legjitim dhe jashtėzakonisht tė fuqishėm nė shoqėrinė tonė do ta prodhojė njė formulė tė progresit, zhvillimit dhe ngritjes sė njeriut tė Kosovės nė vendin qė atij i takon me tė drejtė. Kjo formulė e legjitimuar nė ēdo fshat dhe qytet, do tė materializohet nė ēdo segment nga Kadri Veseli, kryeministri nė ardhje i Republikės sė Kosovės”, ka shkruar ndėr tė tjera Tahiri.
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-05-2019, 18:58   #86
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,470
Thanks: 22
Thanked 70 Times in 65 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: PDK nis zgjedhjet e brendshme: Veseli kryeministėr i ardhshėm
Uran Ismaili zyrtarizon kandidaturėn pėr kryetar tė degės sė PDK-sė nė Prishtinė

06 maj 16:23

Uran Ismaili pėrmes njė postimi nė llogarinė e vet nė “Facebook”, ka bėrė me dije se ka zyrtarizuar kandidaturėn pėr kryetar tė degės sė Partisė Demokratike tė Kosovės (PDK) nė Prishtinė.

Njoftimi i plotė i tij:

Pas njė pune tė madhe lagje pėr lagje dhe fshat pėr fshat, sot edhe zyrtarisht dorėzova kandidaturėn time pėr Kryetar tė Degės sė PDK-sė nė Prishtinė. Duke synuar njė Prishtinė mė tė mirė, kam vendosur qė angazhimin tim politik e partiak ta pėrqendroj nė qytetin tim. Energjinė e Dekadės sė Re synoj ta shndėrroj nė njė forcė qė e transformon marrėdhėnien mes PDK-sė dhe Prishtinės, qė PDK-sė i jep njė identitet tė ri, kurse Prishtinės vėmendjen qė e meriton. Prishtina nuk duhet tė jetė vetėm kryeqytet ku pėrqendrohet jeta politike e Republikės, por edhe qytet i jetueshėm pėr qytetarėt e saj. Pėrvojat tona negative me qeverisjet e kaluara le t’i pėrkthejmė nė pėrpjekje tė pėrbashkėt pozitive pėr Prishtinėn tonė! Ėshtė koha qė vizioni pėr njė Prishtinė funksionale tė bėhet realitet!
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-05-2019, 19:51   #87
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,470
Thanks: 22
Thanked 70 Times in 65 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: PDK nis zgjedhjet e brendshme: Veseli kryeministėr i ardhshėm20:55 / 11.05.2019
Ismaili: PDK nė Prishtinė ėshtė mė e mobilizuar se kurrė mė parė

Nėnkryetari i Partisė Demokratike tė Kosovės, Uran Ismaili ka bėrė tė ditur se dega e kėsaj partie nė Prishtinė ėshtė rritur shumė dhe ka shėnuar rezultate tė mrekullueshme.

Nė njė postim nė Facebook, Ismaili ka shkruar se pėr gjysmė viti dega e PDK-sė nė Prishtinė ka formuar 75 nėndegė, mė sė shumti ndonjėherė, transmeton Indeksonline.

Sipas tij, strukturat e dala nga procesi zgjedhor i PDK-sė do tė jenė tė gatshme ta etabolojnė Dekadėn e Re, si platforma e vetme pėr zgjidhjen e problemeve tė qytetarėve.

Mė poshtė postimi i plotė i Ismailit:

Gjysmė viti punė e palodhshme e PDK-sė nė Prishtinė ka dhėnė rezultate tė mrekullueshme.

Gjatė kėsaj periudhe Dega e PDK-sė nė Prishtinė arriti tė rikonsolidojė dhe formojė plot 75 nėndegė, mė sė shumti ndonjėherė nė Prishtinė.

Qindra takime me mijėra pjesėmarrės janė dėshmi qė tregojnė se PDK-ja tani mbulon gjithė territorin e Prishtinės dhe se ėshtė mė e mobilizuar se kurrė mė parė.

Mirėnjohje e veēantė pėr angazhimin vetėmohues tė secilit anėtar e aktivist!

Nesėr nė orėn 10 e 30 nė Emerald Hotel do tė mbahet edhe Kuvendi Zgjedhor i Degės sė PDK-sė nė Prishtinė ku do tė pėrmbyllet zgjedhja e strukturave tė reja pėrmes zgjedhjes sė udhėheqėsisė sė re dhe Kryetarit tė ri.

Procesi i nesėrm do tė jetė vazhdimėsi e punės sė madhe qė ka filluar muaj mė parė dhe strukturat e dala nga ky proces demokratik dhe transparent do tė jenė tė gatshme ta etablojnė Dekadėn e Re si platformėn e vetme pėr zgjidhjen e problemeve tė qytetit tonė.
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-05-2019, 13:33   #88
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,470
Thanks: 22
Thanked 70 Times in 65 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: PDK nis zgjedhjet e brendshme: Veseli kryeministėr i ardhshėmHajredin Kuēi: Veseli, kryeministėr i ardhshėm, Urani do ta fitojė Prishtinėn

12 maj 12:53

Nėnkryetari i Partisė Demokratike tė Kosovės (PDK), Hajredin Kuēi, ka deklaruar se fitorja e plotė e PDK-sė dhe Kadri Veselit kryeministėr bėhet kur PDK-ja do tė fitojė edhe Prishtinėn.

“Kryeministri i ardhshėm Veseli do tė jetė edhe mė i fort kur ta ketė qeverisjen edhe tė Prishtinės”, ka theksuar ai nė Kuvendin Zgjedhor tė PDK-sė nė Prishtinė.

Sipas Kuēit, Uran Ismaili do ta fitojė Prishtinėn.

“Prishtina ėshtė pasqyra e Republikės sė Kosovės pėr tėrė vendin. Nuk ka qytetar i huaj qė vjen nė Kosovė e qė nuk viziton Prishtinėn. Asnjėherė nuk jemi ndjerė rehat pa e fituar Prishtinėn. Urani do ta fitojė Prishtinėn”, ėshtė shprehur Kuēi.
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-05-2019, 13:35   #89
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,470
Thanks: 22
Thanked 70 Times in 65 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: PDK nis zgjedhjet e brendshme: Veseli kryeministėr i ardhshėmIsmaili: Njė PDK e fortė, qė shtrihet nė gjithė Prishtinėn

12 maj 12:25

Uran Ismaili ka kėrkuar besimin pėr kryetar tė Degės sė PDK-sė nė Prishtinė, nė Kuvendin Zgjedhor qė po mbahet sot, pasi procesi zgjedhor i zhvilluar muajve tė fundit ka rezultuar me shtrirjen e kėsaj partie nė ēdo pjesė tė Kryeqytetit.

Ai ka thėnė se tani PDK mbulon hapėsirėn e gjithė Prishtinės dhe ėshtė me pranė qytetarėve, ndėrsa numri i lartė i anėtarėve tė rinj dhe ardhjet e reja tregojnė se edhe qytetari i Prishtinės ėshtė mė afėr PDK-sė.

“Si njeri qė aspiratat politike i ka tė lidhura krenarisht me Partinė Demokratike tė Kosovės dhe jetėn nė dashuri me kryeqytetin, unė kam marrė pėrsipėr njė angazhim jashtėzakonisht tė rėndėsishėm. Tė jem Kandidat pėr Kryetar tė PDK-sė nė Prishtinė”, ka deklaruar Ismaili.

“Ndjej nevojėn qė Prishtina dhe PDK-ja tė ndėrtojnė njė marrėdhėnie tė re mes tyre, qė PDK-sė ia jep njė identitet tė ri, kurse Prishtinės vėmendjen qė meriton”, ka shtuar ai.

Uran Ismaili, i cili ėshtė edhe nėnkryetar i PDK-sė dhe ministėr i Shėndetėsisė, ka vlerėsuar se me kėtė proces zgjedhor ka filluar edhe njė ridefinim radikal i marrėdhėnies mes PDK-sė dhe Prishtinės.

“Nėn Platformėn e Dekadės sė Re, tė dizajnuar dhe udhėhequr nga Kryetari Kadri Veseli, njė raport mė intensiv dhe mė dinamik mes qytetarit dhe PDK-sė ėshtė duke zėnė vend gjithandej nė Kosovė. Pėr kėtė arsye, PDK ka themeluar shumė nėndegė afėr qytetarėve tė Prishtinės, ndėrkohė qė qytetarėt e Prishtinės nuk kanė qenė kurrė mė tė hapur dhe mė tė interesuar pėr tė parė dhe dėgjuar se ēfarė mund t’u ofrojmė atyre”, ka thėnė Ismaili.

Ai ka pohuar se 75 nėndegėt e formuara gjatė kėtyre ditėve pėrbėjnė numrin mė tė madh tė nėndegėve qė PDK ka pasur ndonjėherė nė Prishtinė.

“Vullneti i fortė i partisė sonė, i kalitur nė luftėn ēlirimtare dhe i formėsuar nė shumė fitore tė zgjedhjeve, ėshtė dėshmi dhe frymėzim yni pėr tė qenė parti e parė nė Prishtinė. Ky kuvend, prezenca e juaj, puna juaj dhe mijėra aderime, shėnojnė njė pikė kthese nė rrugėn tonė politike nė Prishtinė. Prova tė kėtij mobilizimi janė qindra takime me kėshilla inicues e mijėra qytetarė qė iu pėrgjigjėn thirrjes sonė”, ėshtė shprehur Ismaili para qindra delegatėve tė pranishėm nė Kuvendin Zgjedhor tė Degės sė PDK-sė nė Prishtinė.

Mė tutje, ai ka thėnė se tani ka njė PDK tė fortė qė shtrihet nė gjithė Prishtinėn, njė PDK qė ėshtė inkluzive nė shtrirje dhe mė demokratike nė vendimmarrje, dhe e cila ėshtė mė e gatshme pėr tė luftuar degradimin e Prishtinės dhe mė vitale pėr t’u pėrballur me kėdo qė shtyn pėrpara degjenerimin e saj.

“Prishtina ka shumė probleme dhe pak zhvillim. Ka shumė defekte dhe pak vizion. Ka shumė kokėēarje dhe pak ide pėr ta nxjerrė atė nga humnera e trafikut tė paralizuar urban, nga kaosi arkitekturor qė ka lėnė shumė dritare pa rreze tė diellit, nga vrazhdėsia e betonit qė ka shtypur brutalisht ēdo hapėsirė tė gjelbėr, nga ajri i ndotur qė shkurton jetė dhe nga shėmtia e mbeturinave qė na turpėron. Ky ėshtė realiteti i dhimbshėm pėr secilin qė merr frymė nė Prishtinė, pėr ēdo fėmijė dhe tė rritur, pėr ēdo person dhe familje, pėr ēdo ēift dhe shtėpi. Prishtina nuk mund tė vazhdojė mė kėshtu. Ajo i ka tė gjitha atributet pėr zhvillim tė madh. Gjendja aktuale e Prishtinės nuk ėshtė e drejtė dhe duhet tė ndryshohet. Partia Demokratike e Kosovės do ta krijojė njė klimė qė i hap rrugė ndryshimit tė madh”, ka deklaruar Ismaili.

Ismaili ka thėnė se Platforma e Dekadės sė Re ėshtė zgjidhja pėr Kryeqytetin dhe ajo do tė jetėsohet, ndėrsa ka shtuar se Prishtina meriton mė mirė dhe PDK mund tė ofrojė e punojė mė shumė.

“Ky edhe ėshtė synimi i Dekadės sė Re pėr Prishtinėn. Njė transformim i PDK-sė dhe i Prishtinės. Njė periudhė e re plot pėrkushtim, vėmendje e pėrmirėsim”, ėshtė shprehur ai.

/Epoka e re/
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-05-2019, 13:51   #90
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,470
Thanks: 22
Thanked 70 Times in 65 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: PDK nis zgjedhjet e brendshme: Veseli kryeministėr i ardhshėmZėvendėskryetari i PDK’sė: Besimi nė shtet kthehet vetėm kur Veseli bėhet Kryeministėr

Nėnkryetari i PDK’sė, Enver Hoxhaj, ka thėnė se aktualisht Kosova gjendet nė pozitėn mė tė keqe nė aspektin ndėrkombėtar dhe vendor. Ka thėnė se Evropa po e izolon pėrditė e mė shumė Kosovėn e nė anėn tjetėr edhe Kosova po mbyllet nė vetvete.

“Shumė mė pak ndėrkombėtarė i besojnė Kosovėn. Kjo gjendje rikthehet kur Kadri Veseli bėhet Kryeministėr. Kjo kthehet kur Uran Ismailin e bėjmė Kryetar tė Prishtinės”, ka thėnė Hoxhaj, nė Kuvendin Zgjedhor tė PDK’sė nė Prishtinė.

Paralajmėrimi i Hoxhajt pėr ardhjen e Kadri Veselit nė pozitėn e Kryeministrit po bėhen nė kohėn kur ėshtė paralajmėruar rrėzimi i Qeverisė sė Ramush Haradinajt.

Edhe mė herėt, pėr ardhjen e Veselit nė krye tė Qeverisė kishin folur edhe Ministra tjerė tė Qeverisė. Nė mesin e tyre edhe Abelard Tahiri e Kujtim Gashi.
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Llapi pėlqehet nga
i vjetėr 12-05-2019, 19:32   #91
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,470
Thanks: 22
Thanked 70 Times in 65 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: PDK nis zgjedhjet e brendshme: Veseli kryeministėr i ardhshėm


Uran Ismaili, zgjidhet kryetar i degės sė PDK-sė nė Prishtinė

Nė Kuvendin Zgjedhor tė degės sė Partisė Demokratike tė Kosovės, nė Prishtinė, me pjesėmarrjen e udhėheqėsve tė lartė, Enver Hoxhaj, zv. Kryetar i PDK-sė, Hajredin Kuēi, Kryetar i Komisionit Qendror pėr zgjedhje tė brendshme, Memli Krasniqi, shef i Grupit parlamentar tė PDK-sė, Sekretari organizativ i PDK-sė, Bajrush Xhemajli, Elmi Reēica, Blerand Stavileci, ministra dhe drejtues tė lartė tė partisė.

Nė proces zgjedhor, ku morėn pjesė 389 delegatė, me vota tė fshehta, me shumicė absolute, kryetar i Degės sė PDK-sė, nė Prishtinė u zgjodh, Uran Ismaili. Po ashtu u zgjedhėn Kėshilli Drejtues i Degės prej 71 anėtarėve dhe delegatėt pėr Konventėn Qendrore tė PDK-sė.

Nė kėtė Kuvend zgjedhor, i pari e mori fjalėn ish kryetari i Degės sė PDK-sė nė Prishtinė, Lirak Ēelaj, i cili ka adresuar kritika tė ashpra kundrejt kryetarit aktual tė kryeqytetit, Shpend Ahmeti i cili sipas tij po e mbanė peng zhvillimin e kryeqytetit. Ai tha se nėn qeverisjen e Ahmetit, Prishtina po bėnė vetėm hapa mbrapa.

“Ne po e jetojmė njė qytet pa qeverisje, po e shohim se ēka do me thane me qene njė qytet pa kryetar. Qyteti po vyshket dhe po bėn hapa prapa. Kemi njė njeri nė pushtet qė pranon se ka frik tė ballafaqohet me problemet qė i ka Prishtina. Qytetarėt tani mė janė tė vetėdijshėm , qė alternativa e vetme pėr ta qeverisur Prishtinėn ėshtė PDK” tha ai.

Kryetari i Komisionit zgjedhor pėr Prishtinėn, Enver Hoxhaj, nė hapjen e Kuvendit zgjedhor tė PDK-sė nė Prishtinė ka thėnė se Kosovės do i kthehet shpresa kur nė krye tė Qeverisė tė jetė Kadri Veseli kryeministėr e udhėheqjen e Prishtinės ta merr kandidati pėr kryetar tė PDK-sė nė kryeqytet, Uran Ismaili.

Hoxhaj tha se deri mė tani politikanėt dhe partitė qė kanė udhėhequr me Prishtinės nuk i kanė dhėnė asgjė kryeqytetit.

“Prishtina i ka dhėnė shumė Kosovės. Shumė zhvillime kanė filluar nė Prishtinė dhe nga njė kryeqytet i njė etniteti jugosllav jemi bėrė shteti mė i ri nė hartėn e botės. Politikanėt dhe partitė asgjė nuk i kanė dhėnė Prishtinės deri mė tani. Kaosi, pasiguria, ajri i ndotur, urbanizimi i egėr janė disa nocione qė e karakterizojnė Prishtinėn”, deklaroi ai dhe ftoi delegatėt ta votojnė Z. Ismaili pėr Kryetar tė ri tė degės sė PDK-sė, nė Prishtinė.

Nėnkryetari i PDK-sė Hajredin Kuēi, njėherėsh Kryetar i Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve tė brendshme tė PDK-sė, nė fjalėn e tij nė Kuvendin zgjedhor tė Degės sė PDK-sė nė Prishtinė, ka paralajmėruar ardhjen e Kadri Veselit nė krye tė Qeverisė pas fitores nė zgjedhjet e ardhshme parlamentare. Ai ka thėnė se fitorja e plotė e PDK-sė dhe Kadri Veselit Kryeministėr bėhet kur PDK do tė fitojė edhe Prishtinėn.

“Prishtina nuk ėshtė njė rrugė, e njė leje ndėrtimi. Ėshtė pasqyra e republikės sė Kosovės pėr tėrė vendin. Nuk ka qytetar i huaj qė vjen nė Kosovė e qė nuk viziton Prishtinėn.

“Asnjėherė s’jemi ndjerė rehat pa e fituar Prishtinėn. Urani do ta fitojė Prishtinėn”, ka thėnė Kuēi.

Ndėrsa kandidati pėr kryetar tė Degės sė PDK-sė nė Prishtinė, z. Ismaili, ka kėrkuar besimin pėr Kryetar tė Degės sė PDK-sė nė Prishtinė, pas procesit zgjedhor tė zhvilluar muajve tė fundit, proces qė ka rezultuar me shtrirjen e kėsaj partie nė ēdo pjesė tė Kryeqytetit.

“Ndjej nevojėn qė Prishtina dhe PDK-ja tė ndėrtojnė njė marrėdhėnie tė re mes tyre, qė PDK-sė ia jep njė identitet tė ri, kurse Prishtinės vėmendjen qė meriton”, ka shtuar ai.

Uran Ismaili, i cili ėshtė edhe Nėnkryetar i PDK-sė dhe Ministėr i Shėndetėsisė, ka vlerėsuar se me kėtė proces zgjedhor ka filluar edhe njė ridefinim radikal i marrėdhėnies mes PDK-sė dhe Prishtinės.

“Nėn Platformėn e Dekadės sė Re, tė dizajnuar dhe udhėhequr nga Kryetari Kadri Veseli, njė raport mė intensiv dhe mė dinamik mes qytetarit dhe PDK-sė ėshtė duke zėnė vend gjithandej nė Kosovė. Pėr kėtė arsye, PDK ka themeluar shumė nėndegė afėr qytetarėve tė Prishtinės, ndėrkohė qė qytetarėt e Prishtinės nuk kanė qenė kurrė mė tė hapur dhe mė tė interesuar pėr tė parė dhe dėgjuar se ēfarė mund t’u ofrojmė atyre”, ka thėnė Ismaili.

Ai ka pohuar se 75 nėndegėt e formuara gjatė kėtyre ditėve pėrbėjnė numrin mė tė madh tė nėndegėve qė PDK ka pasur ndonjėherė nė Prishtinė.
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Llapi pėlqehet nga
i vjetėr 15-05-2019, 09:23   #92
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,470
Thanks: 22
Thanked 70 Times in 65 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: PDK nis zgjedhjet e brendshme: Veseli kryeministėr i ardhshėmEnver Hoxhaj: Qytetarėt janė drejtuar kah PDK-ja, jo kah politikat populiste
14 maj 23:29

Zėvendėskryetari i PDK-sė, Enver Hoxhaj, pėrmes njė postimi nė llogarinė e vet nė “Facebook”, ka shkruar se ky subjekt politik prin me ndikimin e saj nė jetėn publike, duke marrė mbėshtetjen mė tė madhe qytetare nė hulumtimin e Institutit tė Prishtinės pėr Studime tė Opinionit Publik.

“Matje serioze dhe profesionale qė tregon orientimin e qytetarėve tė Kosovės kah PDK-ja si parti tradicionale, shtetndėrtuese dhe parti e ndryshimit, dhe se vetėdija e qytetarėve tė Kosovės ėshtė e drejtuar kah zhvillimi i shtetit dhe jo kah politikat populiste. #DekadaeRe”, ka shkruar Hoxhaj.
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-05-2019, 17:13   #93
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,470
Thanks: 22
Thanked 70 Times in 65 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: PDK nis zgjedhjet e brendshme: Veseli kryeministėr i ardhshėmHoxhaj: Vota pėr PDK-nė ėshtė votė pėr shtetin e Kosovės

14/05/2019


Zėvendėskryetari i PDK – sė Enver Hoxhaj me njė postim nė llogarinė e tij nė Facebook ka shkruar se fushata parazgjedhore nė veri tė Kosovės ėshtė dėshmi e shtrirjes sė sovranitetit dhe zbatimit tė Kushtetutės e ligjeve nė tėrė territorin e Republikės sė Kosovės.

Ai ka shkruar se PDK – sė ėshtė e vetmja parti qė njeh Kosovėn shtet i pavarur

Postimi i plotė:

Fillimi i fushatės parazgjedhore nė katėr komuna nė veri tė Kosovės ėshtė dėshmi e shtrirjes sė sovranitetit dhe zbatimit tė Kushtetutės e ligjeve tė Kosovės nėkėtė pjesė tė vendit. Besoj qė ky proces tė shkojė mirė, tė jetė demokratik dheqytetarėt e kėtyre komunave tė zgjedhin lirshėm dhe pa presion kryetarėt etyre. E veēanta e kėtyre zgjedhjeve ėshtė se vetėm PDK, nga tė gjitha subjektetpolitike pjesėmarrėse, e njeh ekzistencėn e shtetit tė Kosovės. Prandaj, vota pėr PDK-nė ėshtė votė pėr shtetin e Kosovės.
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Llapi pėlqehet nga
i vjetėr 19-05-2019, 17:17   #94
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,470
Thanks: 22
Thanked 70 Times in 65 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: PDK nis zgjedhjet e brendshme: Veseli kryeministėr i ardhshėm__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-05-2019, 19:11   #95
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,470
Thanks: 22
Thanked 70 Times in 65 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: PDK nis zgjedhjet e brendshme: Veseli kryeministėr i ardhshėmPDK me energji tė reja nė degėn e Pejės, kandidon Xhavit Haliti


Gazeta Express
19 Maj 2019 20:20

Xhavit Haliti, 63-vjeēar, themelues i PDK, Nėnkryetar i pėrhershėm i Parlamentit, ka vendosur tė rikthehet nė vendlindje. Aty ku grupi i tij dhe ai i Adem Grabovcit po lutojnė pėr ta marrė nėn udhėheqje Degėn e PDK nė Pejė, ku asnjėherė nuk kanė dalė fitues, prej se ekzistojnė.

Nėnkryetari i Partisė Demokratike tė Kosovės, Xhavit Haliti, ka shpallur sot zyrtarisht kandidaturėn e tij pėr kryetar tė Degės nė Pejė tė Partisė Demokratike tė Kosovės.

Nėpėrmjet njė njoftimi tė publikuar nė llogarinė e tij nė “Facebook”, Haliti ka thėnė se deri tek ky vendim ka ardhur pas shumė kėrkesave e sugjerimeve tė vazhdueshme.

Ai ka shprehur optimizmin e tij se “PDK-ja nė Pejė do tė jetė mė unike, mė e besuar, si dhe mė e votuar se sa ndonjėherė mė parė nga qytetarėt”.

Njoftimi i plotė i Halitit:

Tė dashur anėtarė, votues dhe simpatizantė tė PDK-sė nė Pejė,

Pas shumė kėrkesave, sugjerimeve tė vazhdueshme dhe bisedave tė sinqerta me ju, sot edhe zyrtarisht e kam shpallur kandidaturėn time pėr kryetar tė Degės sė PDK-sė nė Pejė.

Vullneti, angazhimi dhe puna e juaj serioze pėr tė mirėn e PDK-sė, paraqesin motiv shtesė pėr mua qė delegatėve t’ju kėrkoj besimin qė ta drejtoj kėtė degė edhe pėr katėr vite tė tjera.

Unė besoj fuqishėm se pas njė pune tė madhe tė pėrbashkėt nė terren, qė kemi bėrė kėto ditė, ku pėr herė tė parė janė themeluar mbi 50 nėndegė, PDK-ja nė Pejė do tė jetė mė unike, mė e besuar, si dhe mė e votuar se sa ndonjėherė mė parė nga qytetarėt.

Zotohem se me gėrshetimim e gjeneratave, pėrkatėsisht pėrvojės sė veprimtarėve tė hershėm dhe ideve inovative tė veprimtarėve tė rinj, PDK-ja nė Pejė do tė jetė kryefjala e Dekadės sė re nė Kosovė.

Ju faleminderit nga zemra pėr angazhimin, mbėshtjetjen dhe rrugėtimin tonė tė pėrbashkėt edhe nė tė ardhmen!

I juaj,

Xhavit Haliti
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-05-2019, 16:59   #96
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,470
Thanks: 22
Thanked 70 Times in 65 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: PDK nis zgjedhjet e brendshme: Veseli kryeministėr i ardhshėmVeseli sėrish shkon nė veri, premton mė shumė investime nė kėtė pjesė tė Kosovės
21 maj 18:23

Kryetari i Partisė Demokratike tė Kosovės dhe njėherėsh kryetar i Kuvendit, Kadri Veseli ka qėndruar edhe tė martėn nė veri tė Mitrovicės, ku ka takuar banorėt e kėsaj ane.

Ai ka falėnderuar banorėt e komunave veriore pėr besimin e dhėnė pėr PDK-nė, e cila nė zgjedhjet lokale nė kėto katėr komuna ka dalė partia mė e votuar shqiptare.

Veseli ka thėnė se zgjedhjet kanė pak rėndėsi, por sipas tij rėndėsi ka angazhimi pėr pėrmirėsimin e jetės sė kėtyre banorėve. Nė kėtė kontekst, Veseli ka deklaruar se do tė trajtohen me prioritet kėto katėr komuna.

“Nė veri tė Mitrovicės pėr tė takuar e falėnderuar bashkėqytetarėt pėr besimin e dhėnė. Ajo ēfarė duhet tė bėjmė tani ėshtė mė e rėndėsishme: tė rrisim investimet nė kėtė pjesė, nė rindėrtimin e shtėpive, nė pėrmirėsimin e infrastrukturės, nė shėndetėsi, por me prioritet tė veēantė nė investime qė pėrmirėsojnė jetėn e banorėve nė kėto komuna, veēanėrisht tė shqiptarėve”, ka shkruar Veseli nė llogarinė e vet nė “Facebook”.

/Epoka e re/
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Llapi pėlqehet nga
i vjetėr 22-05-2019, 19:06   #97
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,470
Thanks: 22
Thanked 70 Times in 65 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: PDK nis zgjedhjet e brendshme: Veseli kryeministėr i ardhshėmKryetari i PDK-sė


Veseli: PDK po reformohet pėr ta zhvilluar Kosovėn nė Dekadėn e Re


“Unė nuk vij prej vajtimit. Unė kam qenė luftėtar i UĒK-sė dhe kur kanė qenė momentet mė tė rėnda ia kam kthyer pushkėn Serbisė.

Kryetari i Partisė Demokratike tė Kosovės, Kadri Veseli, ka takuar sot strukturat e reja tė Degės sė PDK-sė nė Komunėn e Shtimes, para tė cilave e ka paraqitur vizionin e tij pėr tė ardhmen nė Dekadėn e Re.

Veseli falėnderoi mbi 50 mijė qytetarė tė profileve tė ndryshme cilėt morėn pjesė nė zgjedhjet e brendshme tė Partisė Demokratike tė Kosovės.

“Zgjedhjet nė PDK ishin njė shembull pėr demokracinė, njė shembull pėr angazhimin e mijėra kuadrove tė reja tė cilėt e duan Kosovėn dhe e duan zhvillimin e saj nėpėrmjet kontributit nė PDK. Ishin zgjedhje tė jashtėzakonshme tė cilat nė dhjetėra nėndegė kishin pjesėmarrje tė mbi 300 delegatėve. Nga 39 degė sa ka Partia Demokratike e Kosovės, deri tani kemi zgjedhur strukturat e reja nė 37 degė. Sot jemi kėtu nė Shtime, ku PDK ka fituar tash e 20 vite dhe edhe si parti fituese, tė gjitha strukturat me unanimitet tė plotė kanė zgjedhur njė kryetar tė ri tė Degės, pėr ēka jemi shumė tė kėnaqur. PDK nuk ėshtė thjeshtė vetėm njė parti. Ėshtė fuqi e shtetit tė Kosovės, ėshtė perspektiva e kėtij shteti, ėshtė e ardhmja e Kosovės. PDK ka vizion shumė tė qartė nė atė ēfarė do sepse e din se ēfarė duan qytetarėt e Kosovės”, ka thėnė Veseli.

Veseli tha se PDK tani pas zgjedhjeve partiake fillon jetėsimin e platformės sė saj Dekada e Re e cila ka vizion tė qartė pėr zhvillimin e vendit, pėr rininė novatore tė Kosovės.

“Kėtė do ta bėjmė pėrmes njė koncepti i cili ėshtė i pastėr, kombėtar. I cili ėshtė novator, intelektual, i ndėrmarrėsisė, pėrmes politikave zhvillimore ekonomike ku duhet tė forcohet shteti ligjor, me masa tė cilat do tė jenė tė veēanta nė luftėn kundėr korrupsionit dhe nepotizmit. Por nė tė njėjtėn kohė me masa tė cilat janė shumė novatore, tė transformimit, tė modernizimit tė shoqėrisė sonė, duke u dhėnė mundėsi gjithė atyre njerėzve qė kanė ide dhe mundėsi pėr ta quar kėtė vend pėrpara”, ka deklaruar Veseli.

Ai ka folur edhe pėr ideologjinė politikė tė PDK-sė, e cila siē tha Veseli ėshtė tėrėsisht perėndimore.

“Unė dhe Partia Demokratike e Kosovės nuk ėshtė koncept majtist. Politikat sociale nuk do ta zhvillojnė vendin tonė, por do ta varfėrojnė ēdo qytetarė tė Republikės sė Kosovės. Koncepti majtist manipulon njerėzit qė kanė problem dhe varfėri dhe mendojnė se duke ua marrė tė pasurve do tė pasurohen. Jo, jo. Ka njė koncept i cili ėshtė perėndimor i cili ėshtė zhvillimor dhe i cili thotė, ai i cili ėshtė i pasur tė bėhet edhe mė i pasur dhe ai qė ėshtė i varfėr tė bėhet i pasur sepse nė kėtė mėnyrė mund tė ecė edhe ekonomia jonė edhe shoqėria jonė. Ky ėshtė vizioni ynė zhvillimor qė do ta transformojė vendin tonė. Po ti bėjmė tė gjitha partitė tjera bashkė nė njėrėn anė, nuk kanė bėrė mė shumė sesa PDK qė ka bėrė pėr tė djeshmen dhe pėr transformimin e zhvillimin e Kosovės”, tha Veseli.

Kreu i PDK-sė Kadri Veseli ka folur para strukturave tė reja tė PDK-sė nė Shtime edhe pėr iniciativėn e tij pėr themelimin e Tribunalit Ndėrkombėtar pėr gjenocidin serb nė Kosovė, duke theksuar se dėshiron qė tė sillet drejtėsi pėr tė gjitha viktimat dhe Kosova tė filloj pastaj ndėrtimin e tė ardhmes nėpėrmjet platformės Dekada e Re.

“Unė nuk vij prej vajtimit. Unė kam qenė luftėtar i UĒK-sė dhe kur kanė qenė momentet mė tė rėnda ia kam kthyer pushkėn Serbisė. Edhe sot, orientimi im ėshtė shumė i qartė: Serbia ka kryer gjenocid dhe krime dhe ne nuk do tė heshtim. Do tė shkojmė deri nė fund qė tė pėrgjigjet Serbia nė rend tė parė si shtet i gjenocidit, por edhe gjithė kriminelėt serb qė i kanė kryer ato krime. Kėtė e bėjmė pėr gjeneratat e reja tė ardhshme sepse ēdo krim qė nuk ndėshkohet, ai ka rrezik tė pėrsėritet”, tha Veseli.
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Llapi pėlqehet nga
i vjetėr 24-05-2019, 09:42   #98
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,470
Thanks: 22
Thanked 70 Times in 65 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: PDK nis zgjedhjet e brendshme: Veseli kryeministėr i ardhshėmKadri VeseliPata kėnaqėsinė tė pres nė takim njė grup studentėsh pėrfaqėsues tė tė gjitha universiteteve tona publike. I falėnderova pėr mbėshtetjen qė treguan pėr iniciativėn time pėr zbardhjen e krimeve tė gjenocidit serb dhe vėnien e kriminelėve pėrpara drejtėsisė ndėrkombėtare. Bashkėbisedimi me tė rinjtė gjithmonė ėshtė frymėzues dhe produktiv. Kosova ka ecur pėrpara, ēdo herė qė tė rinjtė kanė marrė rolin qė natyrshėm u takon: rolin e transformimit dhe zhvillimit.
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-05-2019, 09:45   #99
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,470
Thanks: 22
Thanked 70 Times in 65 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: PDK nis zgjedhjet e brendshme: Veseli kryeministėr i ardhshėmKadri Veseli


Me pėrfaqėsues tė Bashkėsisė Islame, familje tė dėshmorėve, veteranė dhe qytetarė tė Prizrenit, sonte nė iftar tė pėrbashkėt. Vlerat e Ramazanit janė tė shenjta dhe i shenjtė ėshtė solidariteti mes njėri-tjetrit, pėrkrahja pėr njėri-tjetrin, nė sfida e vėshtirėsi. Besimi nė Zot ėshtė frymėzim pėr humanizėm, pėr paqe, tolerancė dhe mbėshtetje tė atyre qė kanė nevojė.
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-05-2019, 09:06   #100
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,470
Thanks: 22
Thanked 70 Times in 65 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: PDK nis zgjedhjet e brendshme: Veseli kryeministėr i ardhshėm1. Mbyllja e Kazinove
2. Ndalja e Haraqit
3. Arrestimi i fajdexhinjėve
4. Inicimi i tribunalit
5. Lufta ndaj korrupsionit
6. Lufta ndaj krimineleve
7. TAKSA jo 10% e as 30% por me Ty veq 100%
8. Pastrimi i partisė nga profiterat

Nuk ka bir shkine qė mundet me tė shantazhu, me leh nė Emėr tandin munden vetėm armiqtė e Kosovės por jo me ta ndal luften pėr ligj dhe drejtsi kundėr armiqėve tė mbredshėm dhe tė jashtem.
Mbrapa na ke z.Kryetar!
__________________
Hashim Thaēi mė 1992: E nisėm me grusht, e vazhduam me dy gishta, do ta pėrfundojmė me njė.


Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur