Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Tė ndryshme > Diskutime shoqėrore

Diskutime shoqėrore Kėtu mund tė diskutojmė rreth problemeve tė ndryshme qė has shoqėria sot.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 15-03-2011, 13:40   #1
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,626
Thanks: 110
Thanked 264 Times in 77 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Karakteri, lind (eshte trashegimi) apo e zgjedhim ne jete?

Kjo eshte nje teme per diskutim dhe per te pasur kohe sebashku per te menduar dhe per te shpalosur mendimet tona si dhe per te perfituar nga njeri tjetri.

Pra pyetja eshte kjo:

A e zgjedhim ne karakterin tone ne jete vete apo karakteri eshte i lindur?
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-03-2011, 19:34   #2
Besoja
V.I.P
 
Avatari i Besoja
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: TIRANE, Shqiperi
Posts: 423
Thanks: 144
Thanked 339 Times in 107 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 39
Besoja i pazėvėndėsueshėmBesoja i pazėvėndėsueshėmBesoja i pazėvėndėsueshėmBesoja i pazėvėndėsueshėmBesoja i pazėvėndėsueshėmBesoja i pazėvėndėsueshėmBesoja i pazėvėndėsueshėmBesoja i pazėvėndėsueshėmBesoja i pazėvėndėsueshėmBesoja i pazėvėndėsueshėmBesoja i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Karakteri, lind (eshte trashegimi) apo e zgjedhim ne jete?

Nė formimin e karakterit tė njeriut,sipas mendimit tim,njė rol kryesor ka ambienti qė ai rritet qoftė familjar apo shoqėror.
Besoja nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-03-2011, 20:32   #3
Robbery
V.I.P
 
Avatari i Robbery
 
Data e antarėsimit: Dec 2010
Posts: 5,858
Thanks: 365
Thanked 1,163 Times in 317 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Robbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Karakteri, lind (eshte trashegimi) apo e zgjedhim ne jete?

Me pelqen tema..
Mendoj se karakteri eshte i lindur..pastaj me kalimin e kohes behen ndryshime sipas ambientit ku rritesh eksperiencave etj etj..por karakteristikat qe na bejne te dallohemi nga te tjeret mendoj se mbeten te njejtat deri sa vdesim..
Robbery nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-03-2011, 20:33   #4
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,181 Times in 624 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Karakteri, lind (eshte trashegimi) apo e zgjedhim ne jete?

Unė them qė 95% ėshtė i lindur dhe vetėm 5% mund tė ndryshohet me vullnet.

Pėr shembull, ėshtė shumė e vėshtirė, pėr tė mos thėnė e pamundur qė njeriu i lindur hileqar tė bėhet i drejtė. Edhe pse e di qė shkel rregullat, ai do tė shpikė me veten e tij qindra arsye pėr pėrligjur hiletė dhe pėr t'i mbushur mendjen vetes qė ka tė drejtė, qė ashtu si vepron ai ėshtė mėnyra mė e drejtė.

Hileqari nuk e njeh ndershmėrinė dhe gjėrat e drejta pėr tė, janė ato qė bėn ai. Ai nuk ka ndėrgjegje, kėshtu e ka lindur natyra.
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-03-2011, 20:58   #5
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,626
Thanks: 110
Thanked 264 Times in 77 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Karakteri, lind (eshte trashegimi) apo e zgjedhim ne jete?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BATO Shiko postimin
Unė them qė 95% ėshtė i lindur dhe vetėm 5% mund tė ndryshohet me vullnet.

Pėr shembull, ėshtė shumė e vėshtirė, pėr tė mos thėnė e pamundur qė njeriu i lindur hileqar tė bėhet i drejtė. Edhe pse e di qė shkel rregullat, ai do tė shpikė me veten e tij qindra arsye pėr pėrligjur hiletė dhe pėr t'i mbushur mendjen vetes qė ka tė drejtė, qė ashtu si vepron ai ėshtė mėnyra mė e drejtė.

Hileqari nuk e njeh ndershmėrinė dhe gjėrat e drejta pėr tė, janė ato qė bėn ai. Ai nuk ka ndėrgjegje, kėshtu e ka lindur natyra.
Pra ju BATO mendoni se hileqari nuk ka shanse per te ndryshuar.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-03-2011, 21:18   #6
Robbery
V.I.P
 
Avatari i Robbery
 
Data e antarėsimit: Dec 2010
Posts: 5,858
Thanks: 365
Thanked 1,163 Times in 317 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Robbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Karakteri, lind (eshte trashegimi) apo e zgjedhim ne jete?

Alkoma po nuk beson ne zot Bato, ja pse...
Robbery nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-03-2011, 21:19   #7
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Karakteri, lind (eshte trashegimi) apo e zgjedhim ne jete?

njeriu i porsalindur vjen ne kete bote si je krijese e pafajshme. Ai ka vec shqisat e pergjithshme dhe shikimin + degjimin. Ka nje tru te sapo formuar i cili eshte i etur per informacion. Karakteri i njeriut fillon te formohet gjate vetedijesimit duke qene dhe i varur nga te tjeret, natyra qe e rrethon. pra fiton gjithcka ne rruge e siper. Nje njeri i porsalindur ne rritje eshte si nje toke e papunuar. e punon e cte mbjellesh do korresh.

I lindur eshte vec karakteri i jashtem, Vizual. por kjo eshte teme tjeter.

Besoj isha i qarte.

Exit...
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-03-2011, 21:22   #8
Robbery
V.I.P
 
Avatari i Robbery
 
Data e antarėsimit: Dec 2010
Posts: 5,858
Thanks: 365
Thanked 1,163 Times in 317 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Robbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Karakteri, lind (eshte trashegimi) apo e zgjedhim ne jete?

Po te gjithe ne lindim me nje NATYRE qe eshte ndryshe nga te tjeret. Kalamjt shpesh dallohen njeri eshte i qete tjetri me ēapken etj etj..Karkter, karakteristika qe te ben te dallohesh nga te tjeret..
Robbery nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-03-2011, 21:25   #9
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,626
Thanks: 110
Thanked 264 Times in 77 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Karakteri, lind (eshte trashegimi) apo e zgjedhim ne jete?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Robbery Shiko postimin
Alkoma po nuk beson ne zot Bato, ja pse...
Epo nuk eshte e thene qe duhet me besu ne Zot qe te pranosh se ka mundesi ndryshimi tek te gjithe.

Une kam miq ateiste qe besojne se c'do kush ka shanse per ndryshim.

Gjithsesi ja bera ate pyetje se mu duk shum e madhe si fjali.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-03-2011, 21:31   #10
Robbery
V.I.P
 
Avatari i Robbery
 
Data e antarėsimit: Dec 2010
Posts: 5,858
Thanks: 365
Thanked 1,163 Times in 317 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Robbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Karakteri, lind (eshte trashegimi) apo e zgjedhim ne jete?

Shaka Alkoma...shaka bera!
Robbery nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-03-2011, 21:40   #11
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,626
Thanks: 110
Thanked 264 Times in 77 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Karakteri, lind (eshte trashegimi) apo e zgjedhim ne jete?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Robbery Shiko postimin
Shaka Alkoma...shaka bera!shakaja eshte gjysma e te vertetes

__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-03-2011, 21:58   #12
[email protected]
♡ KaFe Pa SHeQeR ♡
 
Avatari i MiM@
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: N'shpin Time :P
Posts: 10,533
Thanks: 5,200
Thanked 5,132 Times in 1,567 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 247
MiM@ i pazėvėndėsueshėmMiM@ i pazėvėndėsueshėmMiM@ i pazėvėndėsueshėmMiM@ i pazėvėndėsueshėmMiM@ i pazėvėndėsueshėmMiM@ i pazėvėndėsueshėmMiM@ i pazėvėndėsueshėmMiM@ i pazėvėndėsueshėmMiM@ i pazėvėndėsueshėmMiM@ i pazėvėndėsueshėmMiM@ i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Karakteri, lind (eshte trashegimi) apo e zgjedhim ne jete?

Karakteri eshte trashegim dhe formohet apo ndryshon nga rrethi
qe jetojme .Mendimi im
__________________
♡°°°●💐○•°°°●💮○•°°°•○💐●°°°•○💮●°°°♡
MiM@ nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-03-2011, 21:01   #13
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,181 Times in 624 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Karakteri, lind (eshte trashegimi) apo e zgjedhim ne jete?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alkoma Shiko postimin
Pra ju BATO mendoni se hileqari nuk ka shanse per te ndryshuar.
Pėr mua nuk ndryshon, Alkoma.
Ka gjėra tė lindura tė karakterit qė nuk ndryshojnė.
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-03-2011, 21:29   #14
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Karakteri, lind (eshte trashegimi) apo e zgjedhim ne jete?

Sipas psikologjisė, karakteri i njė njeriu nuk lind me te, por formohet qė nė fėmijėri. Karakteri eshte i ndryeshem si rrjedhoje e vendosmerise ne vendimet qe njeriu merr ne jete. Por nje faktor i rendesishem ne ndryshimin e karakterit jane edhe ngjarjet qe ai perjeton. qofshin keto te cdo lloi.

Karakteri mund te jete i fituar ose i inponuar. Ne nje moshe madhore, edhe i vetezgjedhur.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-03-2011, 23:10   #15
dbh
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Nov 2010
Posts: 607
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
dbh ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Karakteri, lind (eshte trashegimi) apo e zgjedhim ne jete?

Mendoj qe njeriu lind me nje predispozit gjenetike por eshte ambjenti qe e formon.

Ka pasur raste ku femijet jan rritur nga ulkonja dhe jan bere ujq dhe jo njerez te keqinj, mashtruesa, hileqar etj etj
dbh nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-03-2011, 03:32   #16
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,940
Thanks: 9,356
Thanked 2,960 Times in 1,508 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 198
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Karakteri, lind (eshte trashegimi) apo e zgjedhim ne jete?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BATO Shiko postimin
Unė them qė 95% ėshtė i lindur dhe vetėm 5% mund tė ndryshohet me vullnet.

Pėr shembull, ėshtė shumė e vėshtirė, pėr tė mos thėnė e pamundur qė njeriu i lindur hileqar tė bėhet i drejtė. Edhe pse e di qė shkel rregullat, ai do tė shpikė me veten e tij qindra arsye pėr pėrligjur hiletė dhe pėr t'i mbushur mendjen vetes qė ka tė drejtė, qė ashtu si vepron ai ėshtė mėnyra mė e drejtė.

Hileqari nuk e njeh ndershmėrinė dhe gjėrat e drejta pėr tė, janė ato qė bėn ai. Ai nuk ka ndėrgjegje, kėshtu e ka lindur natyra.
Bato , kjo qe thua eshte absolutisht e drejte ! Njeiru lind me ate petke dhe vdes i njejti , me vetem pak ndryshime .
Kjo perqidje varion nga plus ne minus ....me mire ose me keq , por ne thelb ngelet po ai qe ka qene qe diten qe ka lindur .
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-03-2011, 03:51   #17
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,940
Thanks: 9,356
Thanked 2,960 Times in 1,508 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 198
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Karakteri, lind (eshte trashegimi) apo e zgjedhim ne jete?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alkoma Shiko postimin
Pra ju BATO mendoni se hileqari nuk ka shanse per te ndryshuar.
Nje shembull i thjeshte eshte ne nje familje le te themi me 6 femije .
Qe te gjithe kane te njejte prinder , qe te gjithe vijne nga e njejta DNA . A jane te ngjashem qe te gjithe keta femije ?! Ambjenti dhe DNA jane te njejta , por karakteri i tyre eshte krejt i ndryshem nga njeri tjetri . Surpriza me e madhe eshte qe dy femije jane binjake dhe kane karaktere te ndryshme .
Pra nuk eshte familja qe ndikon ne karakterin e nje femije . Karakteri eshte unike per cdo njeri dhe shume shume pak ndryshon ne jete .
Nje nene di ta dalloje karakterin e femijes qe ne barkun e saj , qe ne momentin qe ai femije leviz dhe e sheh ate karakter ne syte e femijes ne momentin qe e sheh per here te pare ...

Fati ndryshon dhe aspak karakteri .
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-03-2011, 13:03   #18
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,626
Thanks: 110
Thanked 264 Times in 77 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Karakteri, lind (eshte trashegimi) apo e zgjedhim ne jete?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hello Kitty Shiko postimin
Nje shembull i thjeshte eshte ne nje familje le te themi me 6 femije .
Qe te gjithe kane te njejte prinder , qe te gjithe vijne nga e njejta DNA . A jane te ngjashem qe te gjithe keta femije ?! Ambjenti dhe DNA jane te njejta , por karakteri i tyre eshte krejt i ndryshem nga njeri tjetri . Surpriza me e madhe eshte qe dy femije jane binjake dhe kane karaktere te ndryshme .
Pra nuk eshte familja qe ndikon ne karakterin e nje femije . Karakteri eshte unike per cdo njeri dhe shume shume pak ndryshon ne jete .
Nje nene di ta dalloje karakterin e femijes qe ne barkun e saj , qe ne momentin qe ai femije leviz dhe e sheh ate karakter ne syte e femijes ne momentin qe e sheh per here te pare ...

Fati ndryshon dhe aspak karakteri .
Mendoj se je duke folur per personalitetin.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-03-2011, 13:16   #19
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Karakteri, lind (eshte trashegimi) apo e zgjedhim ne jete?

Nese me lejoni...Mund tju bej nje pyetje?

Mundet ndokush nga ju pjesemarresit ne kete diskutim te me thote C`eshte karakteri?!

Ua bej kete pyetje pasi kam njohuri te dobeta ne kete fushe, Mundet ndokush te ma ndricoje mendjen? Thjesht te me thote c`eshte karakteri?!

Besoj e dini c`eshte!
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-03-2011, 00:58   #20
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,940
Thanks: 9,356
Thanked 2,960 Times in 1,508 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 198
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Karakteri, lind (eshte trashegimi) apo e zgjedhim ne jete?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alkoma Shiko postimin
Mendoj se je duke folur per personalitetin.


Cdo simbol i karakterit te njeriut perbledhur ne nje shume qe quhet parsonalitet , ose cdo karakteristike fizike , mentale ,emocionale..etj perbejne nje persona .

Hej ,kur shkruan ne forum ki parasysh qe ke te besh me nje shumice qe flet gjuhen popullore dhe jo ate psikologjike apo psik-analitike ...Kur i thua nje shqiptari cfare eshte karakteri drejtperdrejt nenkupton personality .
Pak a shume eshte e njejta gje (!)
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur