Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Tė ndryshme > Diskutime shoqėrore

Diskutime shoqėrore Kėtu mund tė diskutojmė rreth problemeve tė ndryshme qė has shoqėria sot.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 14-05-2019, 03:29   #41
Adea
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,562
Thanks: 3,602
Thanked 604 Times in 481 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Karakteri, lind (eshte trashegimi) apo e zgjedhim ne jete?

Ice,

Neqoftese luan me nje cope balte apo me plasteline ti do te mundesh t'i japesh asaj formen qe ti do. Por mos harro se ekziston nje kohe limit per kete krijimtari. Ne qofte se nuk je i kenaqur me krijimin tend atehere ti duhet te punosh shpejt e me shpejte ne menyre qe plastelina te te mos thahet ne dore dhe pastaj te ngurtesohet e te kthehet solide. Ky eshte momenti final prej te cilit nuk ka me kthim prapa. Ose ti duhet ta duash ate krijimtari ashtu sic eshte OSE ti duhet t'a prishesh dhe shkermoqesh duke e futur ne riciklim.

Po keshtu edhe karakteri i njeriut.

Pas nje kohe te caktuar cfare do qe ti te besh apo te thuash nuk do te kete absolutisht asnje efekt mbi nje njeri i cili eshte ngurtesuar dhe refuzon te ndryshoje.

Ti ke dy zgjedhje: Ose t'a pranosh sic eshte ose t'a injorosh.

Karakteri formohet nga familja, shkolla dhe shoqeria.

Ato qe nuk kemi mundesi t'i perzgjedhim duhet t'i duam pa kusht. Kjo eshte konstante. Cdo gje tjeter e cila eshte e kushtezuar nga fati eshte faktor i ndryshueshem ne kete ekuacion.


Adea
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-05-2019, 03:57   #42
Adea
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,562
Thanks: 3,602
Thanked 604 Times in 481 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Karakteri, lind (eshte trashegimi) apo e zgjedhim ne jete?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kryeplaku Shiko postimin
Skam dale aspak nga tema.

Kush ka studiuar psikologji i lutem te me thote nese kam gabuar apo jo, ne kete qe kam thene: Skizofrenia eshte vecori psikike qe ndan normalin nga skizofreni... edhe pse semundje, eshte pjese e karakterit.


Faleminderit paraprakisht!
P,s Ska si te te ngacmoje pYetja ime... pasi eshte nje Shah Mat
gjithsesi...Respekte, mire u lexofshim!


Pervec faktit qe i ke duart e zeza dhe ke nje bastun ne dore, ti Kryeplako me kujton gjyshin tim i cili ishte kryeplak.


Jam dakort me ty.

Lejome megjithate te shtoj se ne momentin qe i veme emer dhe kategorizojme nje fenomen, i cili mund te shihet si normal ose pjese e natyres dhe karakterit te nje njeriu, ATEHERE ai moment vulos edhe fatin e personit qe tregon karakteristika, qe dalin jashte normave te njohura shoqerore. Nqs nje njeri e diagnostikon si skizofren atehere gjeja e pare qe ai do te beje eshte te lexoje literature qe ka te beje me kete semundje. Sa me teper ai lexon aq me teper ai i manifeston simptomat e skizofrenit. Kjo eshte ajo qe une e quaj molle e ndalume ose njohuri qe vret.

Nqs deshira per te ndenjur ne vetmi apo frika per te folur ne nje ambjent me njerez te demoralizojne dhe te bejne te ndihesh inadekuat atehere nuk je ti anormali, anormale eshte shoqeria qe te ben te ndjehesh i tille.

Ka njerez te cilet preferojne te notojne ne grupe te ngjashme me veten.

Shprehja :Birds of a feather flock together me vjen ndermend.

Eshte natyra e personit dhe karakteristikat e tij te vecanta qe e dallojne kete njeri nga turma "normale". Po ti thuash atij se ai eshte i vecante dhe noton kunder rrymes dhe po ti thuash atij se nuk ka gje me normale se kjo ATEHERE ti e nderton ate dhe i jep force e kuraje te jete vetvetja dhe jo kaq por edhe te manifestoje ato epitete konstruktive qe ti i ve.

Ne nuk e ndertojme dot veten. Dikush tjeter, megjithate, ka force ta beje dicka te tille.


Adea

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Adea : 14-05-2019 nė 04:00
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur