Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Tė ndryshme > Diskutime shoqėrore

Diskutime shoqėrore Kėtu mund tė diskutojmė rreth problemeve tė ndryshme qė has shoqėria sot.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 16-02-2018, 12:29   #1
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 46,504
Thanks: 14,526
Thanked 12,410 Times in 7,764 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 682
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Paradokset e mbiemrit.

PARADOKSET E MBIEMRIT
nga Rando DevoleNė Shqipėri nuk ka pasur debate publike pėr pėrdorimin e mbiemrit, pas martesės, lindjes, ose birėsimit. Sikurse e kundėrta, edhe kjo tregon diēka nga kultura e vendit. Fakti ėshtė se nė vende tė tjera ka pasur diskutime tė ndryshme, qė kanė pėrfunduar nė zgjidhje juridike, por jo pėrfundimtare. Siē mund tė merrej me mend, fare kollaj.

Neni 51 i Kodit tė Familjes (2010) pėr mbiemrin e bashkėshortit, thotė shprehimisht:

Bashkėshortėt, kur lidhin martesėn, kanė tė drejtė tė zgjedhin pėr tė mbajtur si mbiemėr tė pėrbashkėt njėrin nga mbiemrat e tyre ose tė mbajnė secili mbiemrin e vet.

Nė pamje tė parė duket normė e logjikshme dhe moderne. Megjithatė, ka nga ata qė do tė donin tė mbanin dy mbiemra. Pėr shembull, gruaja e porsamartuar dėshiron tė mbajė mbiemrin e vajzėrisė dhe tė shtojė mbiemrin e bashkėshortit. Ka vende qė e kanė kėtė sistem. Kurse zgjedhja e mbiemrit tė pėrbashkėt e ngatėrron disi lidhjen. Gruaja praktikisht merr mbiemrin e motrės sė burrit. Janė mish e thua, apo vėlla e motėr?

Marrja e dy mbiemrave do ta lehtėsonte situatėn nė rast se ēifti ndahet. Ja ē’lexohet nė nenin 146 pėr pėrdorimin e mbiemrit:

Bashkėshorti qė me lidhjen e martesės ka ndryshuar mbiemrin e tij, pas zgjidhjes sė martesės merr mbiemrin qė ka pasur para lidhjes sė martesės.

Po tė kishte pasur dy mbiemra, pas zgjidhjes sė martesės, nuk do tė hiqej mbiemri pėr ta zėvendėsuar me tė mėparshmin, por do tė kishte vetėm njė heqje: mbiemrin e burrit, ēka mund tė sillte edhe kėnaqėsi fizike duke i mėshuar me laps tė zi.

Mirėpo dymbiemėrsia nuk i qėndron provės mashkullore. Si t’ia bėjė burri kur martohet? Tė marrė mbiemrin e gruas. Kjo do tė ishte e papranueshme pėr “njė lloj kulture” nė Shqipėri, sipas gjasės nė minorancė. Burri qė ėshtė burrė, as heq, as ndryshon, as zėvendėson mbiemra. Me atė qė lind, me atė vdes. Po hyri nė histori edhe mė mirė.

Po fėmija, cilin mbiemėr merr? Neni 52 i Kodit tė Familjes pėr mbiemrin e fėmijėve ėshtė mėse i qartė:

Fėmija merr mbiemrin e pėrbashkėt tė prindėrve. Kur prindėrit kanė mbiemra tė ndryshėm, tė gjithė fėmijėt mbajnė njė mbiemėr, atė qė do tė vendosin prindėrit me marrėveshje. Kur marrėveshja nuk arrihet, fėmijėt mbajnė mbiemrin e tė atit.

Nuk jam jurist, as ekspert i sė drejtės sė familjes, por nga kėrkimet nė internet mėsova se ligji nr. 8950, datė 10.10.2002 “Pėr gjendjen civile”, nė pikėn gjashtė tė nenit 36, thoshte:

Mbiemri ėshtė ai i prindėrve. Kur secili nga prindėrit ka mbiemėr tė veēantė, vendoset mbiemri i babait dhe, kur e kėrkon nėna, tė dy mbiemrat. Kur nuk ka atėsi tė njohur, fėmijės i vendoset mbiemri i nėnės. Fėmija jashtė martese merr mbiemrin e vajzėrisė sė nėnės.

Pra mundėsia e dy mbiemrave paska ekzistuar disa vite mė parė, por vetėm me kėrkesėn e nėnės. Ndoshta ligjet shqiptare e parashikojnė ende. Gjithsesi, praktika ėshtė tjetėr gjė. Pėr amatorėt e ligjeve mund tė shtojmė se ligji nr. 10129, datė 11.05.2009, “Pėr gjendjen civile”, e pret nyjėn gordiane me nenin 56, ku thuhet se mbiemri i fėmijės pėrcaktohet nė bazė tė procedurave tė parashikuara nė Kodin e Familjes.

Le t’i kthehemi pra Kodit tė Familjes, qė duket sikur belbėzon kur flet pėr mbiemrin e fėmijės sė lindur jashtė martese (neni 171):

Fėmija i lindur jashtė martese merr mbiemrin e prindit, amėsia ose atėsia e tė cilit ėshtė vendosur mė pėrpara. Nė qoftė se amėsia dhe atėsia vendosen nė tė njėjtėn kohė, prindėrit vendosin me marrėveshje se cilin mbiemėr do tė mbajė fėmija. Nė rast mosmarrėveshjeje, fėmijės i vendoset mbiemri i tė atit.

Duket pak i ngatėrruar por thelbi ėshtė po ai. Pa mbiemėr askush nuk mbetet dhe nė fund fare, nuk ke nga shkon: tė vėnė mbiemrin e babait.

Kėtu hyn ēėshtja e famshme e “mater semper certa est“, qė pėrmendet edhe nga Umberto Eco nė shkrimin e tij “Herran Herran Herran Herran” (Espresso, 30 maj 2013). Pėr ata qė nuk e dinė latinishten, mjafton t’i referohen praktikės e njohjeve tė pėrgjithshme, shpresojmė jo pėrvojės personale. Fakti ėshtė se atėsia ėshtė koncept juridik, psikologjik, shoqėror e biologjik, megjithėse ky aspekti i fundit kėrkon testin e Adn-sė pėr ta vėrtetuar. Tė tjerat jo. Babai i vėrtetė vėshtirė se e kėrkon testin e prejardhjes biologjike. Nejse, nėna dihet se kush ėshtė, kurse i ati mund tė jetė i panjohur, ndonjėherė edhe pėr nėnėn vetė. Pėrse atėherė duhet marrė mbiemri i babait? Nuk do tė ishte mė logjike qė fėmijėt tė merrnin mbiemrin e nėnės?

Nė artikullin e lartcituar Eco mendon se vendosja e dy mbiemrave krijon ngatėrresa. Kush do tė vihet i pari? Ai i nėnės apo i babait? Nė shembullin spanjoll del nė shesh e gjithė rrėmuja e supozuar. Sa mbiemra do tė vihen rresht? Po sikur prindėrit tė kenė tė njėjtin mbiemėr? Po ta kishte njohur rastin shqiptar shkrimtari italian do ta kishte pasur tė thjeshtė ta shtonte dozėn e kaosit me shembuj tė shumtė, sepse njė pjesė e madhe e bashkėshortėve kanė mbiemėr tė pėrbashkėt. Ka edhe mė: nėse Hasim Hasimi martohet me Hasime Hasimen, nė gjendje civile shėnohen 4H? Tek e fundit dashuria njė lloj kimie ėshtė.

Po nė rast divorci si i bėhet? Si do tė vendosen mbiemrat? Kush mendon se demokracia nė ēėshtjen e mbiemrave do ta ndihmonte zgjidhjen e ka gabim. Eco thotė se, nė rast se u jepet prindėrve liria e plotė tė zgjedhin njė mbiemėr ēfarėdo pėr fėmijėn, ata mund tė vendosin mbiemra tė diskutueshėm, marrė nga personazhe qė historia i ka dėnuar pėrfundimisht. Ky opsion pėr nė Shqipėri nuk duket tejet i dėmshėm, sepse mbiemri Hoxha, pėr shembull, ėshtė shumė i pėrhapur; askujt nuk i shkon ndėrmend se ėshtė i diktatorit mizor, pa e pėrjashtuar mundėsinė qė pas disa vitesh nuk do tė kujtohet kush pėr tė. Tė mos harrojmė se rreziku i harresės ėshtė gjithnjė nė pritė.

Pėrveē kėsaj, ka ndėrlikime tė tjera; imagjinoni njė ēast diskutimet e mundshme tė ēiftit X: “E dashur, si thua, tė vėmė mbiemrin e babait tim filozof?”. “Nė asnjė mėnyrė. Gjyshi im ishte atdhetar”. “Po sikur tė gjejmė njė mbiemėr tjetėr? Si tė duket ky?”. “Mė mirė rri pa mbiemėr. Ajo familje nuk ka luftuar kundėr pushtuesit, janė tradhėtarė”. “Le tė kėrkojmė njė mbiemėr tė huaj”. “Dakord, por brenda Bashkimit Europian”.

Ndėrrimi i mbiemrit bėhet nė gjykatė. Kjo ėshtė fitore e madhe pėr njerėzimin e pėr shoqėrinė shqiptare. Mendoni pak pėr ata qė kanė mbiemra tė ēuditshėm si Qorri, Sakati, Shurdhi, Qypi. Disa fjali nuk do tė tingėllonin bukur: “E pa Qorri me sytė e vet”, “Sakati erdhi me vrap”, “E dėgjova prapa derės, tha Shurdhi”, “Ma shpjegoi qartė ai djali. Kush, ai Qypi mo?”. Po i shmangim me mirėsjellje mbiemrat mė tė guximshėm…

Shumėkush e di se nė disa zona nė veri tė Shqipėrisė mbiemri nuk pėrdoret. Tradicionalisht. Kur thonė ta zėmė Xhemal Bajrami, nuk do tė thotė se Bajrami ėshtė mbiemri, dhe Xhemal ėshtė emri, por qė Xhemali ėshtė djali i Bajramit. Edhe ky sistem i ka tė panjohurat e veta, sepse ata qė nuk janė tė fshatit, e kanė tė vėshtirė tė orientohen se pėr kė po flitet.

Pėrveē vėnies ose marrjes sė mbiemrit, ka edhe njė problem tjetėr: rendi midis emrit e mbiemrit. Shokėt tė thėrrasin gjithnjė me emėr, mėsuesit ndonjėherė pėrdorin mbiemrin. Nė shkollė pėrdoren tė dyja, nė ushtri vetėm mbiemri. Akademikėt tė citojnė me emėr me pikė e mbiemėr tė plotė, policia tė vė vetėm inicialet nė komunikata shtypi. Kur pėrdoret “z.”, ose “znj.” shkojnė tė dy, emri e mbiemri, por kur ka shumė formalitet, sidomos kur shkruhet, vihet mbiemri. “Shoku” nė totalitarizėm donte emrin nga pas, sepse ishte “shok”.

Mos vallė koncepti i mbiemrit tashmė ka perėnduar? Pėrse nė burg pėrdorin numra? Sepse janė mė tė saktė? Po djali i James Bond-it, merr mbiemrin 007?

Ndėrkohė, ligjet ende nuk e kanė disiplinuar pėrdorimin e pseudonimit. E merr edhe gruaja pas celebrimit? I kalon fėmijėve si mbiemri? Cili pseudonim vihet nė fillim, ai i nėnės, apo i tė atit? Po ata qė pėrdorin disa tė tillė? Pėrdorin atė me profil mė tė civilizuar? Sė shpejti moderniteti mund tė na vėrė pėrballė alternativave mė tė vėshtira: mendoni pėr njė ēast nė rast martese midis dy personave homoseksualė, qė mund tė jenė natyrisht edhe femra. Cilin mbiemėr? Tė kujt? Tė dyve?

Puna e mbiemrave qenka vėrtet e koklavitur. Arsyetimet nuk ēojnė nė krizė identiteti, por kokėn lėmsh ta bėjnė.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-02-2018, 12:36   #2
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,410
Thanks: 6,808
Thanked 8,029 Times in 5,133 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 377
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paradokset e mbiemrit.

burimin e shkrimit shoku ropi
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-02-2018, 12:37   #3
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 46,504
Thanks: 14,526
Thanked 12,410 Times in 7,764 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 682
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paradokset e mbiemrit.

Ju pėrshėndes tė gjithėve.

Isha duke lexuar kėtė artikullin qė vura mė sipėr dhe mendova ta diskutojmė sė bashku.
Nė lidhje me mbiemrin nė njė ēift mbas martese.
Ligji e lejon qė tė mbahet si mbiemėr:
1-Mbiemri i bashkėshortit
2-Mbiemri i bashkėshortes
3-Secili mban mbiemrin e tij

Desha mendimin tuaj se si ėshtė mė mirė dhe a kemi shembuj nga tė 3 rastet nė forumin tonė?

Shėmbull: Mendoj se njė burrė bie fjala me mbiemėr Karaduzi apo Karadyzeni apo Sumēe do e kishte mė pėr mbarė tė merrte mbiemrin e gruas nė martesė.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-02-2018, 12:38   #4
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 46,504
Thanks: 14,526
Thanked 12,410 Times in 7,764 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 682
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paradokset e mbiemrit.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
burimin e shkrimit shoku ropi
Shoku tangopi, ka emėr autori nė krye tė shkrimit.

Emrin e faqes nuk e vura se mos nuk lejohet pėr reklamė.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-02-2018, 12:41   #5
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 15,499
Thanks: 12,487
Thanked 6,876 Times in 4,342 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 402
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paradokset e mbiemrit.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Ju pėrshėndes tė gjithėve.

Isha duke lexuar kėtė artikullin qė vura mė sipėr dhe mendova ta diskutojmė sė bashku.
Nė lidhje me mbiemrin nė njė ēift mbas martese.
Ligji e lejon qė tė mbahet si mbiemėr:
1-Mbiemri i bashkėshortit
2-Mbiemri i bashkėshortes
3-Secili mban mbiemrin e tij

Desha mendimin tuaj se si ėshtė mė mirė dhe a kemi shembuj nga tė 3 rastet nė forumin tonė?

Shėmbull: Mendoj se njė burrė bie fjala me mbiemėr Karaduzi apo Karadyzeni apo Sumēe do e kishte mė pėr mbarė tė merrte mbiemrin e gruas nė martesė.
Gjynah per femijen qe do Lind ne kete mbiemer
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-02-2018, 12:47   #6
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 46,504
Thanks: 14,526
Thanked 12,410 Times in 7,764 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 682
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paradokset e mbiemrit.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Gjynah per femijen qe do Lind ne kete mbiemer
Prandaj e prura si shėmbull, nė njė ēift bihet dakort qė tė mbahet mbiemri i njėrit nga bashkėshortėt ose i tė dyve njėkohėsisht (secili tė vetin)
Nė rastin konkret ėshtė fatkeqsi tė mbash atė mbiemėr kur ke mundėsinė ta ndėrosh.
Nė fakt gjat diskutimeve do isha kurioz tė dija se sa nga forumistėt e kanė ndėruar mbiemrin (e kanė ndėruar nė gjykatė se nuk i pėlqente, kan marė mbiemrin e bashkėshortes, bashkėshortit apo arsye tė tjera)
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-02-2018, 12:49   #7
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 15,499
Thanks: 12,487
Thanked 6,876 Times in 4,342 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 402
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paradokset e mbiemrit.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Prandaj e prura si shėmbull, nė njė ēift bihet dakort qė tė mbahet mbiemri i njėrit nga bashkėshortėt ose i tė dyve njėkohėsisht (secili tė vetin)
Nė rastin konkret ėshtė fatkeqsi tė mbash atė mbiemėr kur ke mundėsinė ta ndėrosh.
Nė fakt gjat diskutimeve do isha kurioz tė dija se sa nga forumistėt e kanė ndėruar mbiemrin (e kanė ndėruar nė gjykatė se nuk i pėlqente, kan marė mbiemrin e bashkėshortes, bashkėshortit apo arsye tė tjera)
Nese secili mban mbiemrin e vet! Po femija cilin duhet te mbaj?
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-02-2018, 12:54   #8
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 46,504
Thanks: 14,526
Thanked 12,410 Times in 7,764 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 682
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paradokset e mbiemrit.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Nese secili mban mbiemrin e vet! Po femija cilin duhet te mbaj?
Po pse nuk e lexon artikullin qė prura?

Citim:
Mbiemri ėshtė ai i prindėrve. Kur secili nga prindėrit ka mbiemėr tė veēantė, vendoset mbiemri i babait dhe, kur e kėrkon nėna, tė dy mbiemrat. Kur nuk ka atėsi tė njohur, fėmijės i vendoset mbiemri i nėnės. Fėmija jashtė martese merr mbiemrin e vajzėrisė sė nėnės.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-02-2018, 13:03   #9
Mistrece
.
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,532
Thanks: 141
Thanked 4,461 Times in 2,484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 321
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paradokset e mbiemrit.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Ju pėrshėndes tė gjithėve.

Isha duke lexuar kėtė artikullin qė vura mė sipėr dhe mendova ta diskutojmė sė bashku.
Nė lidhje me mbiemrin nė njė ēift mbas martese.
Ligji e lejon qė tė mbahet si mbiemėr:
1-Mbiemri i bashkėshortit
2-Mbiemri i bashkėshortes
3-Secili mban mbiemrin e tij

Desha mendimin tuaj se si ėshtė mė mirė dhe a kemi shembuj nga tė 3 rastet nė forumin tonė?

Shėmbull: Mendoj se njė burrė bie fjala me mbiemėr Karaduzi apo Karadyzeni apo Sumēe do e kishte mė pėr mbarė tė merrte mbiemrin e gruas nė martesė.

Dikur nuk ka qene ndonje problem shoqeror per t’u diskutuar.
Kohet e fundit vihet re kjo tendenca e femrave per te mbajtur me kembengulje mbiemrin e tyre. Mua personalisht, s’me ka interesuar ndonjehere. Madje kur kam bere celebrimet prisja te me pyesin se c’mbiemer do marr. Aty zbulova qe jo vetem nuk mund te zgjedh por nese dua te nderroj mbiemer duhet te hap gjyq.
__________________
Festina lente!
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-02-2018, 13:04   #10
Rexhina
V.I.P
 
Avatari i Rexhina
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Shangri-La
Posts: 35,945
Thanks: 16,827
Thanked 21,341 Times in 8,310 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 507
Rexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Paradokset e mbiemrit.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Ju pėrshėndes tė gjithėve.

Isha duke lexuar kėtė artikullin qė vura mė sipėr dhe mendova ta diskutojmė sė bashku.
Nė lidhje me mbiemrin nė njė ēift mbas martese.
Ligji e lejon qė tė mbahet si mbiemėr:
1-Mbiemri i bashkėshortit
2-Mbiemri i bashkėshortes
3-Secili mban mbiemrin e tij

Desha mendimin tuaj se si ėshtė mė mirė dhe a kemi shembuj nga tė 3 rastet nė forumin tonė?


Shėmbull: Mendoj se njė burrė bie fjala me mbiemėr Karaduzi apo Karadyzeni apo Sumēe do e kishte mė pėr mbarė tė merrte mbiemrin e gruas nė martesė.
un jam nje shembull per rastin e dyte, jo se burri ka nje mbiemer shume te shemtuar por sdo e imagjinoja kurre mbiemri im te zvendesohej me te tijen, i imi tingullon me bukur dhe vajzat kan mbiemrin tim gjitheashtu (ky decision ishte dhe nga burri, qe vet sugjeroj te ken mbiemrin tim dhe most te vinte fare mbiemrin e tij ne certifikat). Ne fillim burri mbajti mbiemrin e tij, por shpesh kujtonin se femijet nuk ishin te tij meqe mbiemri ishte ndryshe. Kur mori pashaporten amerikane, te japin opsionin te ndryshosh emrin, dhe e ndryshoj tek i imi (duke hequr komplet te tijin). Tani te tere kujtojn se mbiemri im eshte ne fakt mbiemri i burrit, por sme shqeteson aspak kjo gje
__________________
“Don’t look for society to give you permission to be yourself.”
-Steve Maraboli

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Rexhina : 16-02-2018 nė 13:07
Rexhina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-02-2018, 13:07   #11
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 46,504
Thanks: 14,526
Thanked 12,410 Times in 7,764 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 682
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paradokset e mbiemrit.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mistrece Shiko postimin
Dikur nuk ka qene ndonje problem shoqeror per t’u diskutuar.
Kohet e fundit vihet re kjo tendenca e femrave per te mbajtur me kembengulje mbiemrin e tyre. Mua personalisht, s’me ka interesuar ndonjehere. Madje kur kam bere celebrimet prisja te me pyesin se c’mbiemer do marr. Aty zbulova qe jo vetem nuk mund te zgjedh por nese dua te nderroj mbiemer duhet te hap gjyq.
Ku je celebruar ti Miss, nė Shqipėri apo jashtė?
Me sa di unė nė Shqipėri pyetesh se kė mbiemėr do tė mbash.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-02-2018, 13:08   #12
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,369
Thanks: 5,414
Thanked 11,157 Times in 3,753 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paradokset e mbiemrit.

Une s'kisha degjuar kurre qe nje mashkull te marri mbiemrin e gruas
__________________
Follow Your Joy
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-02-2018, 13:08   #13
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,410
Thanks: 6,808
Thanked 8,029 Times in 5,133 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 377
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Paradokset e mbiemrit.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Xhina Shiko postimin
un jam nje shembull per rastin e dyte, jo se burri ka nje mbiemer shume te shemtuar por sdo e imagjinoja kurre mbiemri im te zvendesohej me te tijen, i imi tingullon me bukur dhe vajzat kan mbiemrin tim gjitheashtu (ky decision ishte dhe nga burri, qe vet sugjeroj te ken mbiemrin tim dhe most te vinte fare mbiemrin e tij ne certifikat). Ne fillim burri mbajti mbiemrin e tij, por shpesh kujtonin se femijet nuk ishin te tij meqe mbiemri ishte ndryshe. Kur mori pashaporten amerikane, te japin opsionin te ndryshosh emrin, dhe e ndryshoj tek i imi (duke hequr komplet te tijin). Tani te tere kujtojn se mbiemri im eshte ne fakt mbiemri i burrit, por sme shqeteson aspak kjo gje
rrushi si e ke mbiemrin?
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-02-2018, 13:11   #14
Mistrece
.
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,532
Thanks: 141
Thanked 4,461 Times in 2,484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 321
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paradokset e mbiemrit.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Ku je celebruar ti Miss, nė Shqipėri apo jashtė?
Me sa di unė nė Shqipėri pyetesh se kė mbiemėr do tė mbash.
Pikerisht. E dija qe ne Shqiperi te pyesin, ma kishin thene disa shoqe.
Prisja te njejten gje edhe ne Itali.
Nuk dua te gaboj, se ndoshta nuk e mbaj mend mire por femija merr automatikisht vetem mbiemrin e te atit.
Dmth djali im ka vetem mbiemrin e te atit.
__________________
Festina lente!
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-02-2018, 13:12   #15
Rexhina
V.I.P
 
Avatari i Rexhina
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Shangri-La
Posts: 35,945
Thanks: 16,827
Thanked 21,341 Times in 8,310 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 507
Rexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Paradokset e mbiemrit.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
rrushi si e ke mbiemrin?
mos do te them dhe social security number?
__________________
“Don’t look for society to give you permission to be yourself.”
-Steve Maraboli
🖤 (2)
Rexhina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-02-2018, 13:13   #16
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 46,504
Thanks: 14,526
Thanked 12,410 Times in 7,764 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 682
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paradokset e mbiemrit.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Leaf Shiko postimin
Une s'kisha degjuar kurre qe nje mashkull te marri mbiemrin e gruas
S'ka mundėsi tė mos kesh dėgjuar, raste ka plot, arsye ka disa.
Njė arsye po ta jep Xhina, njė arsye tjetėr ėshtė kur mbiemri ėshtė jo dinjitoz pėr kohėt e sotme (si shėmbujt qė solla nė fillim, bie fjala andej nga anėt tona ke edhe sot me mbiemėr Qėni, Kėrma, Sakati....), njė arsye tjetėr ėshtė kur burri vendoset nė shtėpinė e gruas me familjarėt e saj etj, etj...
🖤 (1)
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-02-2018, 13:15   #17
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,410
Thanks: 6,808
Thanked 8,029 Times in 5,133 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 377
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Paradokset e mbiemrit.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Xhina Shiko postimin
mos do te them dhe social security number?
300 EURO bo bileta per florida. per ne Shqipni 350

meqe do takohem me Yokon mund ta pime nji kafe?
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-02-2018, 13:18   #18
YOKO
V.I.P
 
Avatari i YOKO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: guess
Posts: 17,858
Thanks: 5
Thanked 3,878 Times in 2,571 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 205
YOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Paradokset e mbiemrit.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
300 EURO bo bileta per florida. per ne Shqipni 350

meqe do takohem me Yokon mund ta pime nji kafe?
Ku i lexon keto cmime aman!
__________________
Freud says there are no accidents.
YOKO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-02-2018, 13:19   #19
Rexhina
V.I.P
 
Avatari i Rexhina
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Shangri-La
Posts: 35,945
Thanks: 16,827
Thanked 21,341 Times in 8,310 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 507
Rexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Paradokset e mbiemrit.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Leaf Shiko postimin
Une s'kisha degjuar kurre qe nje mashkull te marri mbiemrin e gruas
ja nje rast
kjo aktorja eshte e njohur:

Marco Perego Saldana and Zoe Saldana
When actress Zoe Saldana wed Italian artist Marco Perego in June 2013, he wanted to take her last name because he wanted them to be equal. "I tried to talk him out of it," Saldana told Us Weekly. "I told him, 'If you use my name, you're going to be emasculated by your community of artists, by your Latin community of men, by the world. Marco looks up at me and says, 'Ah, Zoe, I don't give a s**t”

Kete pergjigje jep dhe burri im kur e ngacmojn dhendurret pqe mori mbiemrin tim
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg 632D48C6-283D-4257-8A21-2B9FB9AD1875.jpg (21.1 KiloByte, 71 shikimet)
__________________
“Don’t look for society to give you permission to be yourself.”
-Steve Maraboli
🖤 (1)
Rexhina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-02-2018, 13:25   #20
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,369
Thanks: 5,414
Thanked 11,157 Times in 3,753 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paradokset e mbiemrit.

te rrish shtrember e te flasesh drejt... nese burri merr mbiemrin e gruas.... eshte ofenduese
__________________
Follow Your Joy
🖤 (1)
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur