Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Tė ndryshme > Diskutime shoqėrore

Diskutime shoqėrore Kėtu mund tė diskutojmė rreth problemeve tė ndryshme qė has shoqėria sot.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 26-04-2019, 17:02   #1
Erdhi Dimri
me ortekė
 
Avatari i Erdhi Dimri
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Posts: 689
Thanks: 385
Thanked 344 Times in 208 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 29
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm
Njerėzit qė qeshin fallco:

Nė Shqipėri njerėzit shumė herė bėnin sikur qeshnin, por kjo nuk kishte asgjė tė keqe, pėrderisa kėta njerėz merrnin njė mimikė tė qeshure, pa prodhuar ndonjė zė tė rremė. Ndonėse edhe atje mund tė ketė njerėz qė qeshin pa dėshirė, psh. pėrpara punėdhėnėsit apo pėrpara ndonjė njeriu me rėndėsi, nuk ėshtė pjesė e kulturės sonė qė tė qeshim fallco (mė shumė bėjmė mimikė qeshėse sa pėr respekt, nė raste tė caktuara).

Kurse kėtu nė SHBA, vėj re qė shumė njerėz prodhojnė tė qeshur false. Domethėnė nuk bėhet fjalė pėr njė mimikė apo njė zgėrdhierje koti, bėhet fjalė pėr tė qeshur me zė, me dhėmbėt jashtė dhe me gojėn e hapur ēorap, por pa dėfrim tė vėrtetė.

Nga e kuptoj unė qė kėta njerėz qeshin fallco?

E kuptoj nga fakti qė e qeshura e tyre ka tre gagarima fiks --pastaj pushon.

Pyetjet qė kam pėr ju:

Ēfarė mendoni pėr njerėzit qė qeshin fallco? Pėrse e bėjnė? U mungon ndonjė vidė nė tru qė nuk qeshin dot tamam (me gjithė shpirt), apo ekziston ndonjė kod etike qė i detyron shumė njerėz nė SHBA dhe gjetkė qė tė prodhojnė tė qeshur false?
🖤 (1)
Erdhi Dimri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2019, 17:07   #2
Bad_Teacher
*Eat Me*
 
Avatari i Bad_Teacher
 
Data e antarėsimit: Dec 2012
Posts: 13,437
Thanks: 1,464
Thanked 8,263 Times in 3,661 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 299
Bad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njerėzit qė qeshin fallco:

Per ku behen fjale keto te qeshurat fallco? Se neper ambjente pune shumica e bejne per fallcititet sic eshte cdo gje interes, po kshu neper vende te tjera nese e bejne , u edhte here zakon, ose kane ndonje vide mangut, lol
__________________
Eyes like a shutter, mind like a lens.
Bad_Teacher nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2019, 17:09   #3
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 17,908
Thanks: 13,693
Thanked 8,331 Times in 4,873 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 242
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njerėzit qė qeshin fallco:

Se jane te detyruar ...ndryshe si mer njeri ne pune ...
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2019, 17:34   #4
Erdhi Dimri
me ortekė
 
Avatari i Erdhi Dimri
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Posts: 689
Thanks: 385
Thanked 344 Times in 208 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 29
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njerėzit qė qeshin fallco:

Mua ma shpifin keta qe qeshin fallco. Me duken si makina te kurdisura. Imagjino te te behet femija makine e kurdisur ne kete fare vendi --me mire hajdut ne Tirane lol
Erdhi Dimri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2019, 17:37   #5
Socio
.
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 8,752
Thanks: 7,622
Thanked 6,343 Times in 2,657 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 204
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njerėzit qė qeshin fallco:

Me mire nje e qeshur apo e buzeqeshur fallco sesa nje shikim syngules e i vrazhde !

Per miresjellje lejohet
🖤 (2)
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2019, 17:41   #6
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 24,623
Thanks: 10,689
Thanked 8,997 Times in 5,750 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 470
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Njerėzit qė qeshin fallco:

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Erdhi Dimri Shiko postimin
Mua ma shpifin keta qe qeshin fallco. Me duken si makina te kurdisura. Imagjino te te behet femija makine e kurdisur ne kete fare vendi --me mire hajdut ne Tirane lol
Mir mer plak....coje femijen te te behet hajdut Tirone me qe te paska shkaktuar alergji e qeshura mendemek fallco.....po me ben pershtypje kjo thenje e menduar fallcerisht prej jush.
__________________
"Every heart sings a song, incomplete, until another heart whispers back. Those who wish to sing always find a song. At the touch of a lover, everyone becomes a poet." - Plato
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2019, 17:52   #7
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,829
Thanks: 6,597
Thanked 1,840 Times in 1,044 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Njerėzit qė qeshin fallco:

Eshte menyre e komunikimit qe amerikant e kane persosur. Prandaj amerikant jane te shquar si njerzit me te shoqerise friendly dhe buzeqeshin shume jo si evropiant qe jane skutha turixhinj. Une e kam te veshtire te qesh por buzqeshja eshte me mire se turinjt e varur kur komunikon me njerzit.
Shembulli me i mire eshte jimmy fallon.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2019, 17:53   #8
Erdhi Dimri
me ortekė
 
Avatari i Erdhi Dimri
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Posts: 689
Thanks: 385
Thanked 344 Times in 208 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 29
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njerėzit qė qeshin fallco:

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Mir mer plak....coje femijen te te behet hajdut Tirone me qe te paska shkaktuar alergji e qeshura mendemek fallco.....po me ben pershtypje kjo thenje e menduar fallcerisht prej jush.
Tani qe e citove nuk kam si ta fik
Erdhi Dimri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2019, 17:58   #9
Erdhi Dimri
me ortekė
 
Avatari i Erdhi Dimri
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Posts: 689
Thanks: 385
Thanked 344 Times in 208 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 29
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njerėzit qė qeshin fallco:

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Eshte menyre e komunikimit qe amerikant e kane persosur. Prandaj amerikant jane te shquar si njerzit me te shoqerise friendly dhe buzeqeshin shume jo si evropiant qe jane skutha turixhinj. Une e kam te veshtire te qesh por buzqeshja eshte me mire se turinjt e varur kur komunikon me njerzit.
Shembulli me i mire eshte jimmy fallon.
https://www.youtube.com/watch?v=ncW1...&feature=share
Nuk e di per cilet turixhinj e ke fjalen, por ne Evrope eshte shume here me kollaj se ne USA si me kriju miqesi si me kriju krushqi (po perjashtoj vetem ndonje shtet andej nga veriu fare). Keshtu kjo e qeshura e amerikaneve eshte me shume ceshtje biznesi, sic permenden gocat me lart, qe pertej biznesit nuk i hyn ne pune askujt dhe as nuk i afron njerezit me njeri tjetrin.

Une nga dyzete shqiptare qe njoh, ja tre veta ja kater e kane ndonje mik (te vertete) amerikan. Ne Evrope nuk ka njeri te mos kete miq vendalinj (me ndonje perjashtim te rralle ne ato vendet e veriut --po supozoj une).

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Erdhi Dimri : 26-04-2019 nė 18:02
🖤 (2)
Erdhi Dimri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2019, 18:18   #10
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,316
Thanks: 8,073
Thanked 6,116 Times in 2,612 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 183
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njerėzit qė qeshin fallco:

o Dimri, nqs behet fjale per buzeqeshje, qeshje, furce te cdo lloji etj etj ksoj gjonash ne ambjente pune dhe sidomos zyra, firma, kompani e tjera rropsa te ktij lloji, ato bejne pjese ne "etiken e komunikimit" ose ne rastin me te keq kalojne ne servilizem.
Ne rastet kur ky fenomen ndodh ne ambjente te jashtme, (pra jasht kontekstit te punes) klube, disco-bar, stadiume, rruge, grup miqsh etj etj etj… s'ka noi gjo te keqe. Cdo njeri ka karakterin e tij, botekuptimin e tij, sensibilitetin e tij e keshtu me rradhe...dhe natyrisht reagon ne menyre individuale, subjektive pra ajo gje qe ty te duket kot dhe nuk te ben per te qeshur, per dike tjeter eshte shume funny dhe i shkakton edhe te qeshuren, natyrisht kjo e fundit me intensitet te ndryshem ne persona te ndryshem.
Nuk i vjen e keqja robit nga e qeshura, perkundrazi….
Provoje i her ne Shqipni ku gjen belane edhe per nje shikim innocent.
- he ore, cfare ke qe shef….?!
- jo mor vlla s'jam duke te pare …
- pse mize jam une qe nuk me shef ti?

- Nuk di robi shkrete si te pergjigjet…..
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
🖤 (1)
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2019, 18:35   #11
Bad_Teacher
*Eat Me*
 
Avatari i Bad_Teacher
 
Data e antarėsimit: Dec 2012
Posts: 13,437
Thanks: 1,464
Thanked 8,263 Times in 3,661 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 299
Bad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njerėzit qė qeshin fallco:

Ne USA njerezit jane me te qeshur, me te dashur, kane me manners se ne cdo vend te botes. Ka lloj lloj njerezish me diff personalities. Se qesh fallco apo jo, pak rendesi ka. Pastaj ka plote njerez te mire qe ate personalitet kane. Ka njerez qe I pyet si jane ?? Excellent thone gjithmone dhe te qeshur!! Do thuash ti apo une, ska mundesi njeriu te jete gjithmone ne ate gjendje, po rendesi ka ca shfaq sot. Cke brenda sta shef njeri. Sot ne jete keshtu can para. Me buzeqeshje. Te pelqen apo ste pelqen. Nuk jemi ne 1st grade te fillojme shoqerite e sinqertaaa. Best friends. Lol
__________________
Eyes like a shutter, mind like a lens.
🖤 (1)
Bad_Teacher nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2019, 18:36   #12
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,829
Thanks: 6,597
Thanked 1,840 Times in 1,044 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Njerėzit qė qeshin fallco:

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Erdhi Dimri Shiko postimin
Nuk e di per cilet turixhinj e ke fjalen, por ne Evrope eshte shume here me kollaj se ne USA si me kriju miqesi si me kriju krushqi (po perjashtoj vetem ndonje shtet andej nga veriu fare). Keshtu kjo e qeshura e amerikaneve eshte me shume ceshtje biznesi, sic permenden gocat me lart, qe pertej biznesit nuk i hyn ne pune askujt dhe as nuk i afron njerezit me njeri tjetrin.

Une nga dyzete shqiptare qe njoh, ja tre veta ja kater e kane ndonje mik (te vertete) amerikan. Ne Evrope nuk ka njeri te mos kete miq vendalinj (me ndonje perjashtim te rralle ne ato vendet e veriut --po supozoj une).
Shqiptaret jane komunitet i izoluar dhe nuk shoqerohen me amerikan apo te huaj. Prandaj edhe jane shume thashethemexhinj dhe kane shume drama me njeri-tjetrin se nuk kane shoqeri tjeter
Ktu ka gjera pozitive dhe negative kuptohet. Une i njoh shume mire amerikant dhe jane njerz te pavarur komplet prandaj vetem sjedhin buzqeshje. Nje amerikan mund te kesh shok per 20 vjet por kurr nuk mund ja lupesh nje lek borxh supozojm dhe ai kurr nuk do te lyp lek nga ti sado ne hall te madh do jete.
Ky stil jetese apo bashke jetese ne shoqeri qe kane persosur amerikant sjedh vetem buzqeshje dhe kurr drama. Nuk krijon komplikime.
Prandaj ne shoqeri amerikane nuk ke kurr drama vetem defrim ndersa ne shoqeri shqiotare ke me shume drama ngaqe dikush ka ngel borxh tek tjetri me shume supozojm. “Borxh” emocional finaciar etj
Ne anen pozitive shqiotari do te te vij dhe te ndihmoje ne dite te veshtira kur amerikani vetem te ngushellon.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2019, 18:37   #13
Bad_Teacher
*Eat Me*
 
Avatari i Bad_Teacher
 
Data e antarėsimit: Dec 2012
Posts: 13,437
Thanks: 1,464
Thanked 8,263 Times in 3,661 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 299
Bad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njerėzit qė qeshin fallco:

Kurto, I like ur point of view my friend
__________________
Eyes like a shutter, mind like a lens.
🖤 (1)
Bad_Teacher nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2019, 18:38   #14
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,316
Thanks: 8,073
Thanked 6,116 Times in 2,612 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 183
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njerėzit qė qeshin fallco:

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Erdhi Dimri Shiko postimin
Nuk e di per cilet turixhinj e ke fjalen, por ne Evrope eshte shume here me kollaj se ne USA si me kriju miqesi si me kriju krushqi (po perjashtoj vetem ndonje shtet andej nga veriu fare). Keshtu kjo e qeshura e amerikaneve eshte me shume ceshtje biznesi, sic permenden gocat me lart, qe pertej biznesit nuk i hyn ne pune askujt dhe as nuk i afron njerezit me njeri tjetrin.

Une nga dyzete shqiptare qe njoh, ja tre veta ja kater e kane ndonje mik (te vertete) amerikan. Ne Evrope nuk ka njeri te mos kete miq vendalinj (me ndonje perjashtim te rralle ne ato vendet e veriut --po supozoj une).
Me ben pershtypje kur ti shkruan shpesh here qe ne Usa, njerezit jane pak ose aspak te afrueshem, ku shqiptaret ne vecanti apo emigrantet ne pergjithesi "vuajne" vetmine apo hasin veshtiresi ne krijimin e raporteve miqesore apo dashurore me vendasit.
Nuk e diskutoj fare ate qe thua sepse nuk e njoh ate vend (s'kam qene kurre) dhe te besoj verberisht ty meqenese jeton atje prej vitesh, por vertet habitem….
Neve gjasme kur Ishim adoleshenta e mbajshim Usa-n si parajsa vete dhe e enderronim, na ishte bo mendja corap prej filmave apo musikes ne pergjithsi etj gjona te ktij lloji..
Nga pershkrimi yt, situata duket disi e zymte, njerzit atje me sa duket rrijne vetem duke vrapuar mbas parase, dhe nuk kane kohe te shoqerohen me miq,shoke,kolege,te dashurin/en, etj aktivitete qe ushqejne shpirtin dhe zemren dhe jo vetem barkun.
Uroj te jete thjesht perceptim personal i yti dhe jo menyre e pergjithshme jetese, perndryshe cdo njeri fishket edhe thahet nga brenda vetes nqs eshte keshtu.
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga BABA nga DURRSI : 26-04-2019 nė 18:40
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2019, 18:38   #15
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,829
Thanks: 6,597
Thanked 1,840 Times in 1,044 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Njerėzit qė qeshin fallco:

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Bad_Teacher Shiko postimin
Ne USA njerezit jane me te qeshur, me te dashur, kane me manners se ne cdo vend te botes. Ka lloj lloj njerezish me diff personalities. Se qesh fallco apo jo, pak rendesi ka. Pastaj ka plote njerez te mire qe ate personalitet kane. Ka njerez qe I pyet si jane ?? Excellent thone gjithmone dhe te qeshur!! Do thuash ti apo une, ska mundesi njeriu te jete gjithmone ne ate gjendje, po rendesi ka ca shfaq sot. Cke brenda sta shef njeri. Sot ne jete keshtu can para. Me buzeqeshje. Te pelqen apo ste pelqen. Nuk jemi ne 1st grade te fillojme shoqerite e sinqertaaa. Best friends. Lol
Jam dakord me ty mesuese. Yup.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2019, 18:46   #16
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,316
Thanks: 8,073
Thanked 6,116 Times in 2,612 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 183
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njerėzit qė qeshin fallco:

Kurt- mos ndoshta kane problem edhe me gjuhen, apo kjo qe thua ti ndodh edhe me shqiptare qe flasin dhe shkruajne mjaf mire gjuhen, por i pengon mentaliteti ndoshta…? (e kam fjalen per postimin tat nr 12)
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2019, 18:47   #17
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 17,908
Thanks: 13,693
Thanked 8,331 Times in 4,873 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 242
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njerėzit qė qeshin fallco:

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
Me ben pershtypje kur ti shkruan shpesh here qe ne Usa, njerezit jane pak ose aspak te afrueshem, ku shqiptaret ne vecanti apo emigrantet ne pergjithesi "vuajne" vetmine apo hasin veshtiresi ne krijimin e raporteve miqesore apo dashurore me vendasit.
Nuk e diskutoj fare ate qe thua sepse nuk e njoh ate vend (s'kam qene kurre) dhe te besoj verberisht ty meqenese jeton atje prej vitesh, por vertet habitem….
Neve gjasme kur Ishim adoleshenta e mbajshim Usa-n si parajsa vete dhe e enderronim, na ishte bo mendja corap prej filmave apo musikes ne pergjithsi etj gjona te ktij lloji..
Nga pershkrimi yt, situata duket disi e zymte, njerzit atje me sa duket rrijne vetem duke vrapuar mbas parase, dhe nuk kane kohe te shoqerohen me miq,shoke,kolege,te dashurin/en, etj aktivitete qe ushqejne shpirtin dhe zemren dhe jo vetem barkun.
Uroj te jete thjesht perceptim personal i yti dhe jo menyre e pergjithshme jetese, perndryshe cdo njeri fishket edhe thahet nga brenda vetes nqs eshte keshtu.
Ne perendim per aq koh sa je mir te gjith te dun , nese te ndodh ndonje fatkeqsi zere se ske ekzistuar ndonjeher ...capitalizem dmth ..e pastaj mos qesh po deshe ...qesh e me zor madje
🖤 (1)
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2019, 18:53   #18
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 6,591
Thanks: 2,496
Thanked 2,457 Times in 1,272 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 130
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njerėzit qė qeshin fallco:

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
Ne perendim per aq koh sa je mir te gjith te dun , nese te ndodh ndonje fatkeqsi zere se ske ekzistuar ndonjeher ...capitalizem dmth ..e pastaj mos qesh po deshe ...qesh e me zor madje
Ashtu eshte kudo.

Nese njeriu nuk i avancon survival skills ne jete, you are doomed to fail. No emotions.
__________________
Remember, today is the tomorrow you thought about yesterday.
Hawk nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2019, 18:59   #19
Erdhi Dimri
me ortekė
 
Avatari i Erdhi Dimri
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Posts: 689
Thanks: 385
Thanked 344 Times in 208 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 29
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njerėzit qė qeshin fallco:

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
Me ben pershtypje kur ti shkruan shpesh here qe ne Usa, njerezit jane pak ose aspak te afrueshem, ku shqiptaret ne vecanti apo emigrantet ne pergjithesi "vuajne" vetmine apo hasin veshtiresi ne krijimin e raporteve miqesore apo dashurore me vendasit.
Nuk e diskutoj fare ate qe thua sepse nuk e njoh ate vend (s'kam qene kurre) dhe te besoj verberisht ty meqenese jeton atje prej vitesh, por vertet habitem….
Neve gjasme kur Ishim adoleshenta e mbajshim Usa-n si parajsa vete dhe e enderronim, na ishte bo mendja corap prej filmave apo musikes ne pergjithsi etj gjona te ktij lloji..
Nga pershkrimi yt, situata duket disi e zymte, njerzit atje me sa duket rrijne vetem duke vrapuar mbas parase, dhe nuk kane kohe te shoqerohen me miq,shoke,kolege,te dashurin/en, etj aktivitete qe ushqejne shpirtin dhe zemren dhe jo vetem barkun.
Uroj te jete thjesht perceptim personal i yti dhe jo menyre e pergjithshme jetese, perndryshe cdo njeri fishket edhe thahet nga brenda vetes nqs eshte keshtu.
Kurti dhe Bad Teacher shikojne shume filma dhe prandaj ndihen te lumtur ne Amerike dhe paskan zbuluar ketu njeriun "e persosur" (ose mbinjeriun e Nices).

Amerika u jep mundesi shqiptareve te bejne para, eshte nje vend me ligje te forta, ka edhe nje etike te larte pune, por arritja me e madhe e ketij vendi (dhe e anglosaksoneve pergjithesisht) eshte dominimi global midis armeve dhe industrise/fabrikimit te edukimit dhe kultures. Me kete dominim cdo jashteqitje te tyre e amballazhojne bukur dhe e shesin brenda sekondes ne cdo qoshe te humbur te planetit --duke krijuar mundesi perfitimi per veten e tyre.

Per cdo gje tjeter, nuk eshte nevoja te marresh mendim as nga Kurt dhe as nga Bad Teacher... duke pare shume filma, i kane bere muhabetet pershesh.

Ne cdo gje qe ka lidhje me edukaten shoqerore, inteligjencen, lumturine, formimin e personit, aspiratat ne jete, etj., lista fillon me shtetet e Evropes dhe keta anglosaksonet i gjen zakonisht andej nga numri 20 i listes (duke perjashtuar Kanadane qe cuditerisht me shume ngjan me Evropen, sesa me vendet anglosaksone).

Qe te behet Trampi president ne Amerike, qe te kene frike spanjollet dhe greket nga turistet angleze, qe te behen ca shkrimtare me te meta mendore best-seller ne USA dhe UK, qe te ndodhin krime qe ne Evrope nuk i shikon as ne enderr, flet qarte se ku po shkon bota anglosaksone dhe sesa pak keta popuj kane investuar me inteligjencen dhe frymen e shtetasve te vet.
Erdhi Dimri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2019, 19:02   #20
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,829
Thanks: 6,597
Thanked 1,840 Times in 1,044 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Njerėzit qė qeshin fallco:

................................

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Kurt : 26-04-2019 nė 19:26
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur