Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Tė ndryshme > Diskutime shoqėrore

Diskutime shoqėrore Kėtu mund tė diskutojmė rreth problemeve tė ndryshme qė has shoqėria sot.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 26-04-2019, 19:04   #21
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 17,908
Thanks: 13,693
Thanked 8,331 Times in 4,873 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 242
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njerėzit qė qeshin fallco:

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hawk Shiko postimin
Ashtu eshte kudo.

Nese njeriu nuk i avancon survival skills ne jete, you are doomed to fail. No emotions.
Is that why u went to europe
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2019, 19:06   #22
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 22,518
Thanks: 1,781
Thanked 1,918 Times in 1,442 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 151
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njerėzit qė qeshin fallco:

Si qesh perfja
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2019, 19:08   #23
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,316
Thanks: 8,073
Thanked 6,116 Times in 2,612 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 183
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njerėzit qė qeshin fallco:

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
Ne perendim per aq koh sa je mir te gjith te dun , nese te ndodh ndonje fatkeqsi zere se ske ekzistuar ndonjeher ...capitalizem dmth ..e pastaj mos qesh po deshe ...qesh e me zor madje
jo jo prit i cik se e pergjithesove shume, nqs arsyeton ne menyre kaq siperfaqsore atehere mund te themi qe edhe Shqiperia apo e gjithe bota eshte ne te njejten nivel, pra thene shqip: te gjithe jemi ne nje tave
Po ta analizojme pak me thelle problemin gjerat na paraqiten ca me ndryshe, pra me qarte: nga shoke dhe miq qe jetojne ne GR/ITA/ESP/FRA etj, qe i takoj shpesh kur jam ne Alb me leje, me thone qe nga kjo pikpamje nuk kane shume probleme apo veshtiresi, jane nderthurur mire me vendasit, rrijne, shoqerohen,dashurohen,martohen,ndajne halle dhe gezime me ata, i ftojne ne Alb per pushime apo per ta vizituar ate, pra degjoj qe jane goxha te integruar dhe me rreth shoqeror te zgjeruar edhe me vendasit (jo vetem me bashkatdhetaret e tyre), sidomos brezi i dyte pra ata qe kane lindur atje, apo kontingjenti i atyre qe kane mbi 15-20 vjet andej. Kjo eshte ajo qe perceptoj te pakten nga bisedat qe bej me ta, biles edhe kur i pyes direkt nese shoqerohen shume me vendasit (a kane hapesira ne shoqerine e vendasve), me pergjigjen pergjithsisht ne menyre pozitive!
Sidoqofte, jemi ne nje forum ku me shume se gjysma jetojne jashte shtetit, keshtu qe cdo njeri le te sjelle experiencat dhe pikpamjet e tij, per te krijuar nje ide sa me te qarte per ceshtjen qe po diskutojme
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
🖤 (1)
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2019, 19:10   #24
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 17,908
Thanks: 13,693
Thanked 8,331 Times in 4,873 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 242
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njerėzit qė qeshin fallco:

Njerez jan dhe ata por nese nuk futesh ne rrjedhen e jetes ske gje ne vije ..sipas rregullave te tyre ..kta qe vijn ne Alb vijn na halli se jan martu me Shqipo lol ndryshe duhet te ngaterronin rrugen me ardh atje
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2019, 19:24   #25
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,829
Thanks: 6,597
Thanked 1,840 Times in 1,044 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Njerėzit qė qeshin fallco:

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Erdhi Dimri Shiko postimin
Kurti dhe Bad Teacher shikojne shume filma dhe prandaj ndihen te lumtur ne Amerike dhe paskan zbuluar ketu njeriun "e persosur" (ose mbinjeriun e Nices).

Amerika u jep mundesi shqiptareve te bejne para, eshte nje vend me ligje te forta, ka edhe nje etike te larte pune, por arritja me e madhe e ketij vendi (dhe e anglosaksoneve pergjithesisht) eshte dominimi global midis armeve dhe industrise/fabrikimit te edukimit dhe kultures. Me kete dominim cdo jashteqitje te tyre e amballazhojne bukur dhe e shesin brenda sekondes ne cdo qoshe te humbur te planetit --duke krijuar mundesi perfitimi per veten e tyre.

Per cdo gje tjeter, nuk eshte nevoja te marresh mendim as nga Kurt dhe as nga Bad Teacher... duke pare shume filma, i kane bere muhabetet pershesh.

Ne cdo gje qe ka lidhje me edukaten shoqerore, inteligjencen, lumturine, formimin e personit, aspiratat ne jete, etj., lista fillon me shtetet e Evropes dhe keta anglosaksonet i gjen zakonisht andej nga numri 20 i listes (duke perjashtuar Kanadane qe cuditerisht me shume ngjan me Evropen, sesa me vendet anglosaksone).

Qe te behet Trampi president ne Amerike, qe te kene frike spanjollet dhe greket nga turistet angleze, qe te behen ca shkrimtare me te meta mendore best-seller ne USA dhe UK, qe te ndodhin krime qe ne Evrope nuk i shikon as ne enderr, flet qarte se ku po shkon bota anglosaksone dhe sesa pak keta popuj kane investuar me inteligjencen dhe frymen e shtetasve te vet.
Ti paske ngel shume mbrapa plako sepse nuk ke jetuar jeten amerikane kurr, une e kuptoj kte nga shkrimi jot.
Amerika nuk futet ne nje luge sic e fut ti.
Eshte vend gjigand qe prodhon njerz gjigand, eshte vend ku ka vetmi te madhe lumturi te madhe misery por eshte the american journey qe eshte unik nga cdo vend ne bote.
Eshte vend ku njeriu gjen paqe, pavaresi totale. Vetem ne amerike qyetetari privat ka me shume fuqi se presidenti. Vetem ne amerike mund te kesh token tende personale me te madhe se rrethi i shkodres ku ecen me kale dite te tera akoma ne token truallin tend personal.
Hapersia fizike/personal space prodhon nobility.
Nejse, mendo cfar te duash por une nuk i mohoj vlerat funtamentale qe gjinden vetem ne amerike.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2019, 19:30   #26
Erdhi Dimri
me ortekė
 
Avatari i Erdhi Dimri
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Posts: 689
Thanks: 385
Thanked 344 Times in 208 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 29
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njerėzit qė qeshin fallco:

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
Sidoqofte, jemi ne nje forum ku me shume se gjysma jetojne jashte shtetit, keshtu qe cdo njeri le te sjelle experiencat dhe pikpamjet e tij, per te krijuar nje ide sa me te qarte per ceshtjen qe po diskutojme
Puna eshte keshtu: nga gjithe shqiptaret e botes, ne te Amerikes bejme sikur jemi me patriotetet --gjysma jemi legaliste, gjysma tjeter skenderbegas.

Ca tipa ketu ua vene fajin shqiptareve per mos-integrimin, por une shikoj se mos-integrimi eshte me i theksuar ne rastin e shqiptareve te Amerikes dhe kjo mjafton per mua qe nje pjese e madhe e fajit t'i shkoje Amerikes. Pra e kam pak te veshtire ta beoj se kultura amerikane eshte gjitheperfshirese, sic mund te jete fjala bie kultura italiane. Ne Itali, por jo vetem, si ai qe ka vajt nga mali, si ai qe ka vajt nga deti, si ai qe vajti me avion nga Tirana jane integruar jashte mase, sepse italianet kane menyrat, mediat dhe arsimin qe i integron te gjithe keta shqiptare dhe i ben ne fund qe te kene me pak diferenca ne Itali sesa ne Shqiperi, ku dallimi midis katunarit dhe qytetarit supozohej se ishte i patretshem. E thene ndryshe, nje katunar dhe nje qytetar qe dukeshin kaq ndryshe nga njeri tjetri, mbas pese vitesh ne Itali nuk dallojne fare. Atje ata mesojne cfare eshte moda, sjellja, veshja, shija dhe kultura e vendasve dhe ashtu bejne edhe vete (packa pengesave ekonomike apo legale).

Ne SHBA, me sa po kuptoj une, shume njerez kane mbetur ashtu sic erdhen (ketu mund te fusesh dibranet, korcaret, kosovaret por edhe komunitetet fetare si Amish apo Orthodox Jews). Ky mos-integrim ne shume raste i dedikohet liberalizmit amerikan, mirepo ne rastin shqiptar (kur robi e shet shpirtin qe te ajroporti Nene Tereza por prapeseprape nuk arrin te amerikanizohet sa duhet ne SHBA) une besoj se eshte gabim qe te akuzohen vetem shqiptaret "e pagdhendur".

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Erdhi Dimri : 26-04-2019 nė 19:35
Erdhi Dimri ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2019, 19:31   #27
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 24,623
Thanks: 10,689
Thanked 8,997 Times in 5,750 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 470
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Njerėzit qė qeshin fallco:

Ajo cka sejcili prej nesh ndesh aty ku jeton e punon varet nga kualiteti i njerezve, mardhenia sociale dhe ekonomike me ta si dhe rethana te tjera e nuk mundemi kurre te perkufizojme dhe pergjithsojme me shabllonizma duke u nisur nga vendi, rraca, gjinia, kultura dhe besimi fetar.....aq me pak ne qe kemi dale neper bote me shum vonese dhe me nje thes me komplikacione te dhuruara nga zyztemaha e gojsheqerit dhe yamafmootos....

pz: Kemi dale prej qafiristanit edhe me nga nje pule nen sqetull gjithashtu qe te na kakariste e te na kujtonte prejardhjen.
__________________
"Every heart sings a song, incomplete, until another heart whispers back. Those who wish to sing always find a song. At the touch of a lover, everyone becomes a poet." - Plato
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2019, 19:35   #28
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,316
Thanks: 8,073
Thanked 6,116 Times in 2,612 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 183
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njerėzit qė qeshin fallco:

Meqe jemi ne teme, une pershembull miqte me te mire i kam vendas (Tiroleze-AUT) dhe te them te drejten shquhen per ndershmeri dhe korrektese, nuk jon dallavere. Ngaqe kam shume vite ktu kam krijuar nje rreth te gjere miqsh te perbere nga kolege,ish kolege, shoke e miq te kolegeve, komshinj, apo edhe thjesht duke frekuentuar te njejten birrari ku zakonisht shkojne te njejtet persona pak a shume. Nja 4/5 prej tyre i kam shume afer dhe per cdo problem hall apo qefe (ditelindje,festa etj) i ndaj ngushtesisht me ata.
Nuk i kam vene ne prove tu kerkoj leke borxh pershembull sepse nuk kam pasur kurre nevoje (shyqyri Zotit i kom me thes si ato te aeroportit ) por ama me ka rastisur qe te ndodhem per momentin pa kryq leku me vete dhe kane qene te gatshem te me japin hua (flasim shifra modeste 20-30-50 euro).
Me shqiptaret shoqerohem disi me pak sepse jane si puna e kripes: kur jane pak, i japin lezet gjelles (shoqerise), ndersa kur behen shume, e prishin ate! Por vecoj goxha cuna te mire edhe nga shqiptaret, sidomos dora e vjeter e fillimviteve '90.
Evitoj arabe dhe italiane.
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
🖤 (1)
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2019, 19:40   #29
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 24,623
Thanks: 10,689
Thanked 8,997 Times in 5,750 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 470
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Njerėzit qė qeshin fallco:

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
Meqe jemi ne teme, une pershembull miqte me te mire i kam vendas (Tiroleze-AUT) dhe te them te drejten shquhen per ndershmeri dhe korrektese, nuk jon dallavere. Ngaqe kam shume vite ktu kam krijuar nje rreth te gjere miqsh te perbere nga kolege,ish kolege, shoke e miq te kolegeve, komshinj, apo edhe thjesht duke frekuentuar te njejten birrari ku zakonisht shkojne te njejtet persona pak a shume. Nja 4/5 prej tyre i kam shume afer dhe per cdo problem hall apo qefe (ditelindje,festa etj) i ndaj ngushtesisht me ata.
Nuk i kam vene ne prove tu kerkoj leke borxh pershembull sepse nuk kam pasur kurre nevoje (shyqyri Zotit i kom me thes si ato te aeroportit ) por ama me ka rastisur qe te ndodhem per momentin pa kryq leku me vete dhe kane qene te gatshem te me japin hua (flasim shifra modeste 20-30-50 euro).
Me shqiptaret shoqerohem disi me pak sepse jane si puna e kripes: kur jane pak, i japin lezet gjelles (shoqerise), ndersa kur behen shume, e prishin ate! Por vecoj goxha cuna te mire edhe nga shqiptaret, sidomos dora e vjeter e fillimviteve '90.
Evitoj arabe dhe italiane.
Baba si te kom?.....
Qi ta kuptoj mire kete qe ke qendisur me siper.....po du me t'vet se e kam fikzazion: Ato faqekuqet e mahalles tande i kane buzqeshjet urizhinall???
__________________
"Every heart sings a song, incomplete, until another heart whispers back. Those who wish to sing always find a song. At the touch of a lover, everyone becomes a poet." - Plato
🖤 (1)
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2019, 19:41   #30
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,829
Thanks: 6,597
Thanked 1,840 Times in 1,044 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Njerėzit qė qeshin fallco:

Persa i perket temes dicka duhet kuptohet qe te kuptojm kulturen amerikane ne relacion me tonen dhe kulturave tjera. Ne amerike shprehja me popullore eshte “what’s up with the horseface?” Qe do thote pse i ke varur turinjt si kali? Te eshte zgjatur fytura nga serioziteti i teperm si ftyra e kalit.
Kjo eshte shume domethense prandaj edhe pse amerkant jane njerz me te buzeqeshur.
Kjo nuk do thote se i mungon serioziteti. Ne fakt edhe humori qe pelqehet ne amerike eshte pikerisht humori i erret, dark dry humor qe do thote edhe misery me i thelle ne amerike preferohet te shpaloset me buzqeshje.
Nuk do behemi te gjithe poeta tragjik me turinj te varur si Erdhi Dimri p.sh
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2019, 19:47   #31
Erdhi Dimri
me ortekė
 
Avatari i Erdhi Dimri
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Posts: 689
Thanks: 385
Thanked 344 Times in 208 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 29
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njerėzit qė qeshin fallco:

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Ajo cka sejcili prej nesh ndesh aty ku jeton e punon varet nga kualiteti i njerezve, mardhenia sociale dhe ekonomike me ta si dhe rethana te tjera e nuk mundemi kurre te perkufizojme dhe pergjithsojme me shabllonizma duke u nisur nga vendi, rraca, gjinia, kultura dhe besimi fetar.....
Une kam dal ne bote jashte mase. Kam ikur per here te pare nga Shqiperia 9 vjec, sot jam 36.

Qendrat urbane ne Amerike (dmth. behet fjale per nja 12 qytetete te medha) ofrohen per lidhje sociale dhe zhvillim te personit per cdokend, ngaqe mbi 40% te popullsise i ke te shkartisur me refugjate dhe 30% te tjere i ke shume te edukuar. Ne pjesen tjeter te Amerikes, dmth. zonat ku i ke 80 me 90% banore vendas, nuk ofrohen per asgje pervecse per te punuar.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Erdhi Dimri : 26-04-2019 nė 19:52
Erdhi Dimri ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2019, 19:59   #32
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 24,623
Thanks: 10,689
Thanked 8,997 Times in 5,750 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 470
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Njerėzit qė qeshin fallco:

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Erdhi Dimri Shiko postimin
Une kam dal ne bote jashte mase. Kam ikur per here te pare nga Shqiperia 9 vjec, sot jam 36.

Qendrat urbane ne Amerike (dmth. behet fjale per nja 12 qytetete te medha) ofrohen per lidhje sociale dhe zhvillim te personit per cdokend, ngaqe mbi 40% te popullsise i ke te shkartisur me refugjate dhe 30% te tjere i ke shume te edukuar. Ne pjesen tjeter te Amerikes, dmth. zonat ku i ke 80 me 90% banore vendas, nuk ofrohen per asgje pervecse per te punuar.
Ne katunin ku un hallakatem, njerezia pershendeten me njeri tjeterin, qajne ndonje hall dhe perpiqen te jene sa me te gjindshem.....ne vende te tjera me nje densitet me te larte, p'shemull e pershendet personin e te shikon sikur e ke share nga biblioteka e familjes......
__________________
"Every heart sings a song, incomplete, until another heart whispers back. Those who wish to sing always find a song. At the touch of a lover, everyone becomes a poet." - Plato

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga cool_shqype : 26-04-2019 nė 20:01
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2019, 20:11   #33
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,316
Thanks: 8,073
Thanked 6,116 Times in 2,612 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 183
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njerėzit qė qeshin fallco:

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Baba si te kom?.....
Qi ta kuptoj mire kete qe ke qendisur me siper.....po du me t'vet se e kam fikzazion: Ato faqekuqet e mahalles tande i kane buzqeshjet urizhinall???
Karakteristika fondamentale qe bie ne sy tek "faqekuqet" gjermone eshte ne rradhe te pare serioziteti ne veshje dhe ne sjellje, veshtire te gjesh gra te hallakatura ne veshje dhe fjalor, nuk flasin me gjeste (dure dhe kembe apo me sy te zgurdulluar dhe mimike te deformuar).
Karakteristike mjaft e perhapur dhe tipike eshte qe jane shume ftyra te qeta, pra fytyra dhe syte nuk u shprehin kurre pothuajse: zemerim,vuajtje,ankth,urrejtje,pakenaqsi, agresivitet etj etj... apo te kunderten pra gezim te tepruar dhe pa motiv, eksitim, superxhiro, dalldisje, mburrje dhe kapadaillek, p*rdhe koti,. ..etj etj te ketij lloji.
Cuditerisht jane shume stabil dhe te vetekontrolluar nga kjo pikpamje.
Ka nje kategori tjeter njerzish qe jetojne neper zona rurale, larg qendrave te zhurmshme dhe ajo kategori(perfshi te dyja gjinite) shquhet edhe per dicka shume interesante dhe te cmuar: jane te ndrojtur dhe te turpshem, shume te matur ne fjale dhe sjellje, tradicional ne veshje dhe shohin punen e tyre.
Nje karakteristike qe i permbledh te gjitha shtresat eshte qe kurre nuk dine te shtiren, te jene fals ne buzeqeshje dhe ne fjale.
Pak a shume te kujtojne vajzat e dikurshme shqiptare, si ato qe shkonin dikur me ble gjymes buke tek furri lagjes te shoqeruara nga 2/3 kalamoj lagjeje apo nga komshijet, ne oren 12 te drekes (pra jo naten)
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
🖤 (1)
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2019, 20:21   #34
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 24,623
Thanks: 10,689
Thanked 8,997 Times in 5,750 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 470
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Njerėzit qė qeshin fallco:

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
Karakteristika fondamentale qe bie ne sy tek "faqekuqet" gjermone eshte ne rradhe te pare serioziteti ne veshje dhe ne sjellje, veshtire te gjesh gra te hallakatura ne veshje dhe fjalor, nuk flasin me gjeste (dure dhe kembe apo me sy te zgurdulluar dhe mimike te deformuar).
Karakteristike mjaft e perhapur dhe tipike eshte qe jane shume ftyra te qeta, pra fytyra dhe syte nuk u shprehin kurre pothuajse: zemerim,vuajtje,ankth,urrejtje,pakenaqsi, agresivitet etj etj... apo te kunderten pra gezim te tepruar dhe pa motiv, eksitim, superxhiro, dalldisje, mburrje dhe kapadaillek, p*rdhe koti,. ..etj etj te ketij lloji.
Cuditerisht jane shume stabil dhe te vetekontrolluar nga kjo pikpamje.
Ka nje kategori tjeter njerzish qe jetojne neper zona rurale, larg qendrave te zhurmshme dhe ajo kategori(perfshi te dyja gjinite) shquhet edhe per dicka shume interesante dhe te cmuar: jane te ndrojtur dhe te turpshem, shume te matur ne fjale dhe sjellje, tradicional ne veshje dhe shohin punen e tyre.
Nje karakteristike qe i permbledh te gjitha shtresat eshte qe kurre nuk dine te shtiren, te jene fals ne buzeqeshje dhe ne fjale.
Pak a shume te kujtojne vajzat e dikurshme shqiptare, si ato qe shkonin dikur me ble gjymes buke tek furri lagjes te shoqeruara nga 2/3 kalamoj lagjeje apo nga komshijet, ne oren 12 te drekes (pra jo naten)
Babe paskena qit syte me duret tona qe paskena ardh ne HaMerIkHale......
Paska pas qen me ardh anej nga anet qe i prshkruan ti ..tek livadhi faqekuqeve ...
__________________
"Every heart sings a song, incomplete, until another heart whispers back. Those who wish to sing always find a song. At the touch of a lover, everyone becomes a poet." - Plato
🖤 (1)
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2019, 20:37   #35
Si Bora
V.I.P
 
Avatari i Si Bora
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 21,230
Thanks: 9,878
Thanked 8,793 Times in 4,449 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 308
Si Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njerėzit qė qeshin fallco:

e gjetet fillin ju apo te vij une ta gjej
__________________
Nuk besoj se qielli eshte blu.
Si Bora nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2019, 20:39   #36
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 24,623
Thanks: 10,689
Thanked 8,997 Times in 5,750 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 470
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Njerėzit qė qeshin fallco:

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Si Bora Shiko postimin
e gjetet fillin ju apo te vij une ta gjej
SiBora mos ke qef me gjet fillin ene livadhin e faqekuqvettt ????
__________________
"Every heart sings a song, incomplete, until another heart whispers back. Those who wish to sing always find a song. At the touch of a lover, everyone becomes a poet." - Plato
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2019, 20:41   #37
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,316
Thanks: 8,073
Thanked 6,116 Times in 2,612 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 183
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njerėzit qė qeshin fallco:

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Babe paskena qit syte me duret tona qe paskena ardh ne HaMerIkHale......
Paska pas qen me ardh anej nga anet qe i prshkruan ti ..tek livadhi faqekuqeve ...
nuk t'rrej baba, ndize televizorin dhe shif lajmet ke Tirona, ka ardhe nji tufe gjermonsh me i mush mendjen ktyne halldupeve tane per zgjedhjet,
shifi ca fytyrash jon ata, shif ca surretnish jon kto tonet...
per Zotin nuk t'rrej, ndize TV ti shofesh me syte tuj
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
🖤 (1)
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2019, 20:42   #38
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,829
Thanks: 6,597
Thanked 1,840 Times in 1,044 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Njerėzit qė qeshin fallco:

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
nuk t'rrej baba, ndize televizorin dhe shif lajmet ke Tirona, ka ardhe nji tufe gjermonsh me i mush mendjen ktyne halldupeve tane per zgjedhjet,
shifi ca fytyrash jon ata, shif ca surretnish jon kto tonet...
per Zotin nuk t'rrej, ndize TV ti shofesh me syte tuj
Na sjedh linkun e videos
🖤 (1)
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2019, 20:48   #39
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 24,623
Thanks: 10,689
Thanked 8,997 Times in 5,750 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 470
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Njerėzit qė qeshin fallco:

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
nuk t'rrej baba, ndize televizorin dhe shif lajmet ke Tirona, ka ardhe nji tufe gjermonsh me i mush mendjen ktyne halldupeve tane per zgjedhjet,
shifi ca fytyrash jon ata, shif ca surretnish jon kto tonet...
per Zotin nuk t'rrej, ndize TV ti shofesh me syte tuj
Babe te kuptoj plotesisht por nuk shoh me "qafiristan dollap gazep".....i pagova 400 dallar per ket vit per kanalet e ndyra me fytyra hajnash e pushterish.....por e bera per prinderit...per mue eshte e kote.

Austriaket dhe uberalistet jane perpjek shum here per me me na vu ne shina e me na e heq bishtin por ne e dum shum ate dreq bishti e s'rrojme dot pa te.
__________________
"Every heart sings a song, incomplete, until another heart whispers back. Those who wish to sing always find a song. At the touch of a lover, everyone becomes a poet." - Plato

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga cool_shqype : 26-04-2019 nė 20:59
🖤 (1)
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2019, 20:50   #40
Si Bora
V.I.P
 
Avatari i Si Bora
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 21,230
Thanks: 9,878
Thanked 8,793 Times in 4,449 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 308
Si Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njerėzit qė qeshin fallco:

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
SiBora mos ke qef me gjet fillin ene livadhin e faqekuqvettt ????
edhe te dua une nuk gjendet filli ne gjithe ate livadh

une per vete qesh shume dhe e forta e kesaj ciltersise time eshte se jam shtrige po ma more per dobesi

mu deshen vite te kuptoja qe femrat qe qeshnin si une meshkujt i merrnin per mendjelehta.. mirpo kur fillova te realizoj me koshience te plote qe buzeqeshja e tepert merret si dicka ambigu atehere vendosa te luaj me kete situate.

Dikur nga kjo e qeshura mu afrua goxha njeri dhe e lashe beja sikur skuptoja, kur e pashe qe po afrohej si teper i them me nje ton te prere qe jam e martuar dhe qe skam asnje perfitim te kem lidhje te fshehte.. ngeli ai se se priste kete gje.. ishte i sigurte qe do me kishte

o zot sa qef i kam keto situata se loz aq shume saqe me shtojne te qeshuren..

e di qe dola nga tema dhe e kam kuptuar per ca flitet ne teme por une jam e frymezuar dhe thashe ate qe desha une
__________________
Nuk besoj se qielli eshte blu.
🖤 (1)
Si Bora nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur