Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Tė ndryshme > Diskutime shoqėrore

Diskutime shoqėrore Kėtu mund tė diskutojmė rreth problemeve tė ndryshme qė has shoqėria sot.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 26-04-2019, 20:52   #41
Prudence
V.I.P
 
Avatari i Prudence
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 5,739
Thanks: 3,813
Thanked 6,452 Times in 2,176 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
Prudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njerėzit qė qeshin fallco:

Kam dhe une nje te njohur, ka jetuar ne usa e tani ne Tr. apapapap qesh vend e pa vend dhe duket qe eshte fallco sepse nuk ka asgje per te qeshur. Ndihem shume e lodhur kur jam me te. Ndersa ajo qesh kot, une detyrohem te buzeqesh se tepermi kot. Edhe e ndjej veten qe sa fallco duhet te duket buzeqeshja ime e ngrire. Ne USA do ta kete marre kete tabiat.
__________________
Everyone you meet is fighting a battle you know nothing about.
Be kind. Always.
Prudence ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Prudence pėlqehet nga
i vjetėr 26-04-2019, 20:58   #42
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 24,020
Thanks: 10,312
Thanked 8,815 Times in 5,624 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 455
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Njerėzit qė qeshin fallco:

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Si Bora Shiko postimin
edhe te dua une nuk gjendet filli ne gjithe ate livadh

une per vete qesh shume dhe e forta e kesaj ciltersise time eshte se jam shtrige po ma more per dobesi

mu deshen vite te kuptoja qe femrat qe qeshnin si une meshkujt i merrnin per mendjelehta.. mirpo kur fillova te realizoj me koshience te plote qe buzeqeshja e tepert merret si dicka ambigu atehere vendosa te luaj me kete situate.

Dikur nga kjo e qeshura mu afrua goxha njeri dhe e lashe beja sikur skuptoja, kur e pashe qe po afrohej si teper i them me nje ton te prere qe jam e martuar dhe qe skam asnje perfitim te kem lidhje te fshehte.. ngeli ai se se priste kete gje.. ishte i sigurte qe do me kishte

o zot sa qef i kam keto situata se loz aq shume saqe me shtojne te qeshuren..

e di qe dola nga tema dhe e kam kuptuar per ca flitet ne teme por une jam e frymezuar dhe thashe ate qe desha une
Un deri tani ne ket jete kam mesuar se: ska me te lumtur e me te shendetshem se sa njerezit qe qeshin dhe shprehin lumturine me shpirt.
Ke pare ata rrumullaket qe e fshijne pajaten me tulin e bukes...ata qe nuk njohin rracijon e mase....epra ata jane njerezit me te lumtur qe i kan heq vehtes te drejten per kufizime e kllapa.

Per ata rrushat qe the ti...mira eshte tua kallzosh gardhet dhe nuk eshte keq me i dhone ene noi shkelm bithevet....se kthjellohen e nuk hallakatisen masanej.
__________________
"Every heart sings a song, incomplete, until another heart whispers back. Those who wish to sing always find a song. At the touch of a lover, everyone becomes a poet." - Plato
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i cool_shqype pėlqehet nga
i vjetėr 26-04-2019, 20:59   #43
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,741
Thanks: 6,448
Thanked 1,804 Times in 1,017 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Njerėzit qė qeshin fallco:

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Prudence Shiko postimin
Kam dhe une nje te njohur, ka jetuar ne usa e tani ne Tr. apapapap qesh vend e pa vend dhe duket qe eshte fallco sepse nuk ka asgje per te qeshur. Ndihem shume e lodhur kur jam me te. Ndersa ajo qesh kot, une detyrohem te buzeqesh se tepermi kot. Edhe e ndjej veten qe sa fallco duhet te duket buzeqeshja ime e ngrire. Ne USA do ta kete marre kete tabiat.
Varet nga tipi. Amerika ka 320milllion njerz, ju qeshni ne tirane me humorin e portokallit dhe keni hero humori dhe kulture arjan canin. Po ta dini se qesharake eshte kjo amerikant qanin.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Kurt pėlqehet nga
i vjetėr 26-04-2019, 21:08   #44
Prudence
V.I.P
 
Avatari i Prudence
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 5,739
Thanks: 3,813
Thanked 6,452 Times in 2,176 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
Prudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njerėzit qė qeshin fallco:

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Varet nga tipi. Amerika ka 320milllion njerz, ju qeshni ne tirane me humorin e portokallit dhe keni hero humori dhe kulture arjan canin. Po ta dini se qesharake eshte kjo amerikant qanin.
O Kurt, e lexove hyrjen e temes?

Ka vite nuk e ndjek portokallin. Ēanin asnjehere.
__________________
Everyone you meet is fighting a battle you know nothing about.
Be kind. Always.
Prudence ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Prudence pėlqehet nga
i vjetėr 26-04-2019, 22:48   #45
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,316
Thanks: 8,073
Thanked 6,107 Times in 2,611 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 183
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njerėzit qė qeshin fallco:

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Regina Shiko postimin
Vertet Babe?!

Varet me ke ke te besh, s‘jane bujare te gjithe.

Eshte kulture e tyre, qe me te huajt jane te sjellshem, por prapa kraheve, te shajne e te shajne kur jane mes tyre. Kjo ndodh kudo.
une mendoj, me aq sa i kam njohur prej vitesh, qe austriaket nga i gjith grupi gjermanfoles (DE/AUT/CH/apo Fürstentum Liechtenstein) jane shume tradicionaliste dhe gati gati provinciale, ne dallim me keto vende qe jane kosmopolitane, me shume multietnike dhe te hapura.
Kane qene shume te varfer dikur dhe kjo i ka bere shume punetore, cdo gje e kane me forcat dhe mundin e tyre nga hici apo nga mizerja.
Kjo do te thote qe jane fjalepak e punetor, dhe nuk merren shume me llafe. Kjo dallohet menjehere sapo del nga qendrat e medha urbane dhe merr malet apo kodrat
Jane disi kerrnace dhe te shtrenguar tek paraja, mosbesues, por kurre nuk ja hane hakun tjetrit, kam shembuj personale plot.
Duhet te mbash parasysh edhe gjeografine dhe klimen tone, e cila eshte klime malore dhe vend malor kryesisht, pra nuk jane si mediterranet qe rrine gjith diten terr-terr-terr me lloqe Kavaje duke u ngrohur ne diell. Pergjithsisht gezojne karakteristikat qe permenda me lart, perjashtime ka sa te duash pastaj… liebe Grüße aus Tirol
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2019, 23:37   #46
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,218
Thanks: 14,947
Thanked 8,814 Times in 5,936 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 383
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njerėzit qė qeshin fallco:

Kam arritur ne kete faze...qe po qesha me ZEMER,do thone eshte i marre.
Ngerdheshem....
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i SystemA pėlqehet nga
i vjetėr 26-04-2019, 23:52   #47
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,636
Thanks: 3,583
Thanked 598 Times in 473 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njerėzit qė qeshin fallco:

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Kam arritur ne kete faze...qe po qesha me ZEMER,do thone eshte i marre.
Ngerdheshem....
Ndersa une kur qesh me gjithe zemer mbytem dhe nuk pushoj se kolluri. Kjo nuk vjen prej cigares sepse nuk e thith por e pi. Dmth nuk e fus ne mushkeri por ne bark.

Kur qesh me hapet kafazi i kraharorit dhe muskujt shtrengojne mushkrite te cilat jane gjithnje te mbushura me uje. Ndaj edhe kollitja.
Kur kollitem, ndryshe nga njerezit e tjere, nuk ndjej shije gelbaze por shije uji te kripur. Njesoj sikur te me ishte futur uji i detit ne mushkri. Krahasimi me i ngjashem qe mund te bej.

Prandaj edhe ndonjehere e pengoj veten te qesh.


Adea

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Adea : 26-04-2019 nė 23:54
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-04-2019, 00:21   #48
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,218
Thanks: 14,947
Thanked 8,814 Times in 5,936 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 383
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njerėzit qė qeshin fallco:

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Adea Shiko postimin
Ndersa une kur qesh me gjithe zemer mbytem dhe nuk pushoj se kolluri. Kjo nuk vjen prej cigares sepse nuk e thith por e pi. Dmth nuk e fus ne mushkeri por ne bark.

Kur qesh me hapet kafazi i kraharorit dhe muskujt shtrengojne mushkrite te cilat jane gjithnje te mbushura me uje. Ndaj edhe kollitja.
Kur kollitem, ndryshe nga njerezit e tjere, nuk ndjej shije gelbaze por shije uji te kripur. Njesoj sikur te me ishte futur uji i detit ne mushkri. Krahasimi me i ngjashem qe mund te bej.

Prandaj edhe ndonjehere e pengoj veten te qesh.


Adea
Mos e pi heren tjeter,por thithe dhe te shkon nen bark.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-04-2019, 00:30   #49
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,636
Thanks: 3,583
Thanked 598 Times in 473 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njerėzit qė qeshin fallco:

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Mos e pi heren tjeter,por thithe dhe te shkon nen bark.
Duhet t'a pije ose t'a tymos perndryshe harroj te marr fryme.


Adea
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-04-2019, 04:42   #50
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,336
Thanks: 275
Thanked 928 Times in 588 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 200
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Njerėzit qė qeshin fallco:

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Erdhi Dimri Shiko postimin
Puna eshte keshtu: nga gjithe shqiptaret e botes, ne te Amerikes bejme sikur jemi me patriotetet --gjysma jemi legaliste, gjysma tjeter skenderbegas.

Ca tipa ketu ua vene fajin shqiptareve per mos-integrimin, por une shikoj se mos-integrimi eshte me i theksuar ne rastin e shqiptareve te Amerikes dhe kjo mjafton per mua qe nje pjese e madhe e fajit t'i shkoje Amerikes. Pra e kam pak te veshtire ta beoj se kultura amerikane eshte gjitheperfshirese, sic mund te jete fjala bie kultura italiane. Ne Itali, por jo vetem, si ai qe ka vajt nga mali, si ai qe ka vajt nga deti, si ai qe vajti me avion nga Tirana jane integruar jashte mase, sepse italianet kane menyrat, mediat dhe arsimin qe i integron te gjithe keta shqiptare dhe i ben ne fund qe te kene me pak diferenca ne Itali sesa ne Shqiperi, ku dallimi midis katunarit dhe qytetarit supozohej se ishte i patretshem. E thene ndryshe, nje katunar dhe nje qytetar qe dukeshin kaq ndryshe nga njeri tjetri, mbas pese vitesh ne Itali nuk dallojne fare. Atje ata mesojne cfare eshte moda, sjellja, veshja, shija dhe kultura e vendasve dhe ashtu bejne edhe vete (packa pengesave ekonomike apo legale).

Ne SHBA, me sa po kuptoj une, shume njerez kane mbetur ashtu sic erdhen (ketu mund te fusesh dibranet, korcaret, kosovaret por edhe komunitetet fetare si Amish apo Orthodox Jews). Ky mos-integrim ne shume raste i dedikohet liberalizmit amerikan, mirepo ne rastin shqiptar (kur robi e shet shpirtin qe te ajroporti Nene Tereza por prapeseprape nuk arrin te amerikanizohet sa duhet ne SHBA) une besoj se eshte gabim qe te akuzohen vetem shqiptaret "e pagdhendur".
meqenese postimi yt konsiston ne Italia versus USA, mendoj se jam person shume adapt per te dhene nje opinion.
se pari dua te sqaroj se kam qendruar ne itali per nje periudhe shume te gjate, kam dhe pashaporte italiane, si dhe i kam rene italise kryq e terthor me shume se vete italianet. vetkonsiderohem si nje person i integruar plotesisht ne itali, mendoj se e njoh gjithashtu historine e italise me mire se shumica e italianeve, jo sepse jam i zgjuar, por per shkak te tipologjise se shkolles qe kam bere. gati 50% e shqiptareve ne itali njohin gjuhen italiane dhe gramatikisht shume mire, por kane dicka qe i tradheton, dhe ky eshte theksi shqiptar, kete problem kaq te vogel minor une e kisha tejkaluar qe pas 5 vjeteve te qendrimit ne itali, nuk dallohesha nga theksi qe isha i huaj. jane shum te paket shqiptaret qe flasin italishten me theksin e duhur, cadenza i thone ata ose accento. nuk eshte e vertete aspak se shqiptaret jane te integruar ne itali, ne pjesen dermuese jo, dhe jo per faj te tyre, eshte shoqeria italiane qe nuk integron. Une personalisht ja dola por pas nje periudhe shume te gjate dhe per shkak te profesionit. per shqiptaret ne itali jane te rezervuara vetem punet renda te ndertimit si dhe sherbimet neper restorante, puntore te dores se fundit. ne itali eshte mjaft i perhapur fenomeni i punes se zeze, te cilet pasi te kane shfrytezuar nje muaj, nuk te japin pagen fare, zero. ka shume kompani qe funksionojne duke gjetur puntore nje mujore me te zeze(duke te mashtruar sepse te thone qe do te bejme kontrate pa limit) me kosto page puntori zero. eshte njesoj si ne greqi. pervec kesaj, punedhenesit italiane jane me te poshtrit ne bote, ulerijne 8 ore pa pushim. kte stil drejtimi pune e kane kopjuar dhe shqiptaret dhe e kane cuar si eksperience ne ndermarjet shqiptare ne shqiperi.
persa i perket sjelljeve shoqerore, italianet nuk jane fals me buzeqeshje, nuk te buzeqesh askush nese nuk e njeh. italianet jane fals me vepra, shajne shume njeri tjetrin, pershembull thone falsi e cortesi come i piemontesi, pjemonte eshte nje rajon ne itali i madh sa shqieria e kosova te marra se bashku. per liguret thone se jane tirchi, dhe ashtu jane vertet, njerezit me kurnace ne bote. italianet kane nje racizem mjaft te theksuar dy planesh, kundrejt njeri tjetrit, terroni dhe polentoni, italianet e veriut kunder atyre te jugut, si dhe italianet e veriut kundrejt njeri tjetrit dhe ata te jugut po ashtu, plani tjeter racist eshte kunder emigranteve, dhe sidomos kunder shqiptareve. personalisht mendoj se ata jane mjaft te ngjashem me ne shqiptaret dhe me greket, jemi vende mesdhetare me mentalitet te njejte.
persa i perket USA, une kam disa vjet qe jetoj ketu, nuk pretendoj ta njoh ameriken aq mire sa cool shqype apo kurti fjala bie, por pak a shume e di si funksionon. me beso mua, emigrantin i cili ka qene ne angli, itali, dhe gjermani,USA eshte parajsa tokesore, nuk ke per te gjetur kurre asnje vend tjeter ne bote si Amerika.

te them te drejten, ditet e para qe shkela ne USA, me beri goxha pershtypje lol, hyra ne nje mall, gra komplet te panjohura, kryqezon shikimin dhe te buzeqeshin. thoja me veten time wtf? i ka shku mendja per k...ksaj??? ahahaha. me pas kuptova se, the American smile isn't as fake as you might think, por eshte miresjellje.

si perfundim, I don't like the European way, which is a neutral face, dhe e urrej Albanian way, hej ca mutin ke qe shef ashu, nderkoh qe ty ste plas trapi ta shofesh fare.

te qenka merzitur amerika? ik futi nja dy muaj pushim ne albanistan te te kthjellohen trute mire, with those kind of fuckin' rude people. lol

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga magnus : 27-04-2019 nė 05:09
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i magnus pėlqehet nga
i vjetėr 27-04-2019, 04:59   #51
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,336
Thanks: 275
Thanked 928 Times in 588 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 200
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Njerėzit qė qeshin fallco:

ju pershendes me nje keng napoletane ne te dy gjuhet.

I love Sophia Lorenmagnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i magnus pėlqehet nga
i vjetėr 27-04-2019, 05:46   #52
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,336
Thanks: 275
Thanked 928 Times in 588 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 200
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Njerėzit qė qeshin fallco:

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
une mendoj, me aq sa i kam njohur prej vitesh, qe austriaket nga i gjith grupi gjermanfoles (DE/AUT/CH/apo Fürstentum Liechtenstein) jane shume tradicionaliste dhe gati gati provinciale, ne dallim me keto vende qe jane kosmopolitane, me shume multietnike dhe te hapura.
Kane qene shume te varfer dikur dhe kjo i ka bere shume punetore, cdo gje e kane me forcat dhe mundin e tyre nga hici apo nga mizerja.
Kjo do te thote qe jane fjalepak e punetor, dhe nuk merren shume me llafe. Kjo dallohet menjehere sapo del nga qendrat e medha urbane dhe merr malet apo kodrat
Jane disi kerrnace dhe te shtrenguar tek paraja, mosbesues, por kurre nuk ja hane hakun tjetrit, kam shembuj personale plot.
Duhet te mbash parasysh edhe gjeografine dhe klimen tone, e cila eshte klime malore dhe vend malor kryesisht, pra nuk jane si mediterranet qe rrine gjith diten terr-terr-terr me lloqe Kavaje duke u ngrohur ne diell. Pergjithsisht gezojne karakteristikat qe permenda me lart, perjashtime ka sa te duash pastaj… liebe Grüße aus Tirol
Ke te drejte, un e njoh austrine kalimthi, dhe gjermanine mire. Mendoj se jane dy vendet me te mira ne Europe per te jetuar.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-04-2019, 05:49   #53
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,255
Thanks: 6,728
Thanked 7,946 Times in 5,077 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 371
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njerėzit qė qeshin fallco:

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga land Shiko postimin
Ke te drejte, un e njoh austrine kalimthi, dhe gjermanine mire. Mendoj se jane dy vendet me te mira ne Europe per te jetuar.
austriaket jane me pak malok" se zvicerianet
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-04-2019, 05:51   #54
luleshtrydhe
V.I.P
 
Avatari i luleshtrydhe
 
Data e antarėsimit: May 2016
Posts: 413
Thanks: 71
Thanked 62 Times in 50 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
luleshtrydhe ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Njerėzit qė qeshin fallco:

Duhen te dyja, edhe buzeqeshja fallco edhe ajo e verteta. Sipas njerezve dhe situatave (si kjo cigaria ime fallco edhe pse nuk e pi, ka lezet kur perdoret si emoji lol)

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga luleshtrydhe : 27-04-2019 nė 05:53
luleshtrydhe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i luleshtrydhe pėlqehet nga
i vjetėr 27-04-2019, 05:55   #55
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,336
Thanks: 275
Thanked 928 Times in 588 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 200
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Njerėzit qė qeshin fallco:

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
austriaket jane me pak malok" se zvicerianet
Mesa di un, austriaket thon se gjermanet jan me pak malok se zviceranet, ja te vij baba ta sqaroj kte pune.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-04-2019, 06:08   #56
Si Bora
V.I.P
 
Avatari i Si Bora
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 21,034
Thanks: 9,728
Thanked 8,520 Times in 4,348 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 303
Si Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njerėzit qė qeshin fallco:

o Land o boss, vetem per pershkrimin dhe menyren e argumentimit je njesh fare.

Ti i bie te jesh me shume italian se shqiptar.

Je i sakte kur thua qe ne vetem theksin se heqim dot mijera libra te lexojme.. duhet patjeter nje ortofonsit qe tna zhvendosi gjuhen.. psh r-ja ne frengjisht eshte aq e poshter sa se ke idene.. ne shqiptaret e nxjerrim gjuhen jashte per ta thene kurse francezi e fut brenda dhe me maje biles qe ta thote them me vete mire qe po e terheq pak mbrapa po duhet edhe me stil.

Megjithate mendoj se secili nga ne ka filozofine e vet per t’i mbijetuar racizmit persa i perket vendeve te punes eshte vertet ēeshtje thelbesore e ketyre qe nje emigranti te brezit te pare tja u japin.. megjithate Franca eshte me mire se Italia, Greqia, Spanja , per keto gjera. Ketu mund te fitosh dhe me meritokraci. Nuk eshte ndonje fatalitet.

Filozofia ime personale ka qene kjo; une ste afrohem ty dhe jo ti mua. une te zgjedh ty dhe jo ti mua.
Njerzit qe me interesonin ishin perhere ata qe me lidhte dicka. Ata i njihja mire dhe ishte per mua nje evidence t’i njihja.. edhe sot ne lagjen ku jetoj, shume nuk i njoh.. le rastisi njehere te bejme festen e komshinjeve dhe shkova, thashe hajt mo, muzike, barbiky, lojera, etc plot. kur filluan ec njona si majmune pa pike delikatese ec tjetra qe gjoja tme vinte rehat, thoja me veten time ikni mi aman se sme pelqeni o zot une thoja skam asnje gje te ngjashme me keto kembetharat ahahahahaha.

megjithate francezet kane dicka, jane njerez shume te zote.. shume inteligjente nga cdo ane.. kane vetem nja dy gjera per ibret, pijne alkol dhe cigare, nuk dine te gatuajne ose si pelqen gatimi, burrin e perdorin si zezak
mund te kryejne mardhenie per nje nate ne disko dhe te nesermen sikur skane bere gje... keto vese apapapa sja u duroj dot

Nejse se e zgjata icik si shume por ti te jep vertete deshiren te shkruash.

peace and love
__________________
Nuk besoj se qielli eshte blu.
Si Bora nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-04-2019, 07:15   #57
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,741
Thanks: 6,448
Thanked 1,804 Times in 1,017 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Njerėzit qė qeshin fallco:

Nuk te kuptova bora, do thuash se femrat franceze kur dalin ne disko tradhtojn burrat lehte? Se kjo mund te ndodh kudo.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-04-2019, 08:44   #58
Jetmira
V.I.P
 
Avatari i Jetmira
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Posts: 2,467
Thanks: 1,145
Thanked 1,048 Times in 422 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 29
Jetmira ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Njerėzit qė qeshin fallco:

Njerezit me te qeshur fallco me duken si hienat
Vetem hienat e kane at lloj stili,gjithsesi le te qe qeshin si te duan.
Ma mire te qeshin ashtu sesa te te shohin sikur u ke marre burrin.
Jetmira nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-04-2019, 12:46   #59
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 22,253
Thanks: 1,749
Thanked 1,860 Times in 1,394 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 139
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njerėzit qė qeshin fallco:

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Prudence Shiko postimin
Kam dhe une nje te njohur, ka jetuar ne usa e tani ne Tr. apapapap qesh vend e pa vend dhe duket qe eshte fallco sepse nuk ka asgje per te qeshur. Ndihem shume e lodhur kur jam me te. Ndersa ajo qesh kot, une detyrohem te buzeqesh se tepermi kot. Edhe e ndjej veten qe sa fallco duhet te duket buzeqeshja ime e ngrire. Ne USA do ta kete marre kete tabiat.
Sa paragjykuese je mi
Ano qwsh vend e pa vend se ashtu ka tipin

Ti mos buzeqesh nese nuk ke ate tip
Si fallca del e jotja jo e asaj
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-04-2019, 12:49   #60
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 22,253
Thanks: 1,749
Thanked 1,860 Times in 1,394 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 139
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njerėzit qė qeshin fallco:

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Erdhi Dimri Shiko postimin
Puna eshte keshtu: nga gjithe shqiptaret e botes, ne te Amerikes bejme sikur jemi me patriotetet --gjysma jemi legaliste, gjysma tjeter skenderbegas.

Ca tipa ketu ua vene fajin shqiptareve per mos-integrimin, por une shikoj se mos-integrimi eshte me i theksuar ne rastin e shqiptareve te Amerikes dhe kjo mjafton per mua qe nje pjese e madhe e fajit t'i shkoje Amerikes. Pra e kam pak te veshtire ta beoj se kultura amerikane eshte gjitheperfshirese, sic mund te jete fjala bie kultura italiane. Ne Itali, por jo vetem, si ai qe ka vajt nga mali, si ai qe ka vajt nga deti, si ai qe vajti me avion nga Tirana jane integruar jashte mase, sepse italianet kane menyrat, mediat dhe arsimin qe i integron te gjithe keta shqiptare dhe i ben ne fund qe te kene me pak diferenca ne Itali sesa ne Shqiperi, ku dallimi midis katunarit dhe qytetarit supozohej se ishte i patretshem. E thene ndryshe, nje katunar dhe nje qytetar qe dukeshin kaq ndryshe nga njeri tjetri, mbas pese vitesh ne Itali nuk dallojne fare. Atje ata mesojne cfare eshte moda, sjellja, veshja, shija dhe kultura e vendasve dhe ashtu bejne edhe vete (packa pengesave ekonomike apo legale).

Ne SHBA, me sa po kuptoj une, shume njerez kane mbetur ashtu sic erdhen (ketu mund te fusesh dibranet, korcaret, kosovaret por edhe komunitetet fetare si Amish apo Orthodox Jews). Ky mos-integrim ne shume raste i dedikohet liberalizmit amerikan, mirepo ne rastin shqiptar (kur robi e shet shpirtin qe te ajroporti Nene Tereza por prapeseprape nuk arrin te amerikanizohet sa duhet ne SHBA) une besoj se eshte gabim qe te akuzohen vetem shqiptaret "e pagdhendur".
Italiani dhe amerikani nuk ti dallon katunaret por dallohen mes veti
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur