Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Tė ndryshme > Diskutime shoqėrore

Diskutime shoqėrore Kėtu mund tė diskutojmė rreth problemeve tė ndryshme qė has shoqėria sot.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 29-04-2019, 18:44   #41
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,580
Thanks: 0
Thanked 1,522 Times in 1,184 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 61
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A ju duken shqiptarėt njerėz interesantė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Prudence Shiko postimin
Ēfoto mo? Pse ste mbaj mend?

Sdo kesh qene interesant sigurisht.
Jo nuk jam interesant ne foto. Per kete ke te drejte. Por... Prude. Duaje veten. Zoti mund te n'a bente dhe miliongona, po n'a beri njerez. N'a beri shqiptare. E keqja jone si komb eshte krenaria , qe e kemi te ngritur ne mburavecllek dhe mos pranimi i gabimeve. Duke pasur keto defekte genetike nuk e shikojme se ku jemi zhytur dhe per kete aresye nuk pranojme te rregullohemi....zvarritemi me koke prapa duke kerkuar ne cdo gje nje shkak. Keto 50 vjetet e fundit j'a kemi vene fajin komunizmit. Por thone qe jeta 100 vjetet e para ecen rrakapjekthi se pastaj ecen vaj.Keshtu qe kemi dhe 50 vjet kohe te merremi me komunizmin.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-04-2019, 18:45   #42
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,580
Thanks: 0
Thanked 1,522 Times in 1,184 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 61
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A ju duken shqiptarėt njerėz interesantė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Socio Shiko postimin
E shikon cfare bene shqiptari per 2 mesazhe femrash. Kjo po qe eshte interesant
Nuk thua qe shyqyr nuk ishin dy mesazhe meshkujsh se do kishe degjuar dhe krisma tani ?
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-04-2019, 18:47   #43
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 17,111
Thanks: 13,110
Thanked 8,017 Times in 4,676 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 232
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A ju duken shqiptarėt njerėz interesantė?

lol a ti them un ktyre qe u talle apo ti lej injorant
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-04-2019, 18:54   #44
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,580
Thanks: 0
Thanked 1,522 Times in 1,184 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 61
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A ju duken shqiptarėt njerėz interesantė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
lol a ti them un ktyre qe u talle apo ti lej injorant
Po keta nuk jane gjyshja,dhe une(4 vjec) e ti(5 vjece) nuk jemi niperit.

P.S.
O gjyshe nga lind bebi. Nga sqetlla, te keqen gjyshja. Mbesa ... ti themi gjyshes nga lind bebi apo t'a leme te vdese injorante ?

Kush tha qe u talla? Une thjesht jam me dallge. Nuk e di se si do jete dallga tjeter, aq me teper kur n'a lene pa ngrene ne burg.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i lonely_lion pėlqehet nga
i vjetėr 29-04-2019, 18:55   #45
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 17,111
Thanks: 13,110
Thanked 8,017 Times in 4,676 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 232
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A ju duken shqiptarėt njerėz interesantė?

e pra e bejne me qellim , behen grupe grupe e u bejne puc robve , po ty te hajn k... e thash ne gjuhen tende lool
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-04-2019, 19:02   #46
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 6,532
Thanks: 2,486
Thanked 2,434 Times in 1,257 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 129
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A ju duken shqiptarėt njerėz interesantė?

Asgje te veqante nga te tjeret, veqanerisht me Ballkanezet tjere. Posht e larte te njejt jemi.
__________________
Remember, today is the tomorrow you thought about yesterday.
Hawk nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-04-2019, 19:05   #47
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 24,020
Thanks: 10,312
Thanked 8,815 Times in 5,624 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 455
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: A ju duken shqiptarėt njerėz interesantė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
e pra e bejne me qellim , behen grupe grupe e u bejne puc robve
Edhe ti Performer beson se robt futen ketu per te bere puce ???? sma merte menja qe ti do kishe keto mendime....... jena mbrenda frymes se tematikes.

Nuk i plas bolla kujt per puce, ta dish per vec ca leshkaslucve te rendomte qe ju vjen era bar-mole.
__________________
"Every heart sings a song, incomplete, until another heart whispers back. Those who wish to sing always find a song. At the touch of a lover, everyone becomes a poet." - Plato

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga cool_shqype : 29-04-2019 nė 19:08
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-04-2019, 19:07   #48
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 17,111
Thanks: 13,110
Thanked 8,017 Times in 4,676 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 232
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A ju duken shqiptarėt njerėz interesantė?

jo mo un sdi gje lol me te degjume

meqe jemi ke tema shqipove dmth se as mu sme plas lol
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-04-2019, 19:22   #49
Prudence
V.I.P
 
Avatari i Prudence
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 5,739
Thanks: 3,813
Thanked 6,452 Times in 2,176 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
Prudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A ju duken shqiptarėt njerėz interesantė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Jo nuk jam interesant ne foto. Per kete ke te drejte. Por... Prude. Duaje veten. Zoti mund te n'a bente dhe miliongona, po n'a beri njerez. N'a beri shqiptare. E keqja jone si komb eshte krenaria , qe e kemi te ngritur ne mburavecllek dhe mos pranimi i gabimeve. Duke pasur keto defekte genetike nuk e shikojme se ku jemi zhytur dhe per kete aresye nuk pranojme te rregullohemi....zvarritemi me koke prapa duke kerkuar ne cdo gje nje shkak. Keto 50 vjetet e fundit j'a kemi vene fajin komunizmit. Por thone qe jeta 100 vjetet e para ecen rrakapjekthi se pastaj ecen vaj.Keshtu qe kemi dhe 50 vjet kohe te merremi me komunizmin.
Lion, por nuk po flitej ne kete kontekst. Kete punen e milingones dhe une e kam cuar me mendje dhe vertet ndihem mire qe jam njeri, shyqyr i them vetes.

Mos e merrni shabllon temen. Sigurisht ka tipa interesant shqiptar por me ngjan shume me pak ne nr. se jo interesantet.

Kur bera pushime me miq te mi shqipo qe jetojne ne amerik, i vetmi qe bente diferenc ( i sjellshem, i durueshem, shpirt aventurier, i qete, me humor) ishte bashkeshorti i huaj i njeres nga miket. Ne shqipot gerr verr. O jam e lodhur, o mu prish stomaku, do ikim nga pub se sduronin dot gay-t , etj etj ( sdua te kaloj ne hollesira).
__________________
Everyone you meet is fighting a battle you know nothing about.
Be kind. Always.
Prudence ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Prudence pėlqehet nga
i vjetėr 29-04-2019, 19:37   #50
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,580
Thanks: 0
Thanked 1,522 Times in 1,184 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 61
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A ju duken shqiptarėt njerėz interesantė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
e pra e bejne me qellim , behen grupe grupe e u bejne puc robve , po ty te hajn k... e thash ne gjuhen tende lool
Ca thua moj . O ti !!!
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-04-2019, 20:08   #51
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,580
Thanks: 0
Thanked 1,522 Times in 1,184 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 61
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A ju duken shqiptarėt njerėz interesantė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Prudence Shiko postimin
Lion, por nuk po flitej ne kete kontekst. Kete punen e milingones dhe une e kam cuar me mendje dhe vertet ndihem mire qe jam njeri, shyqyr i them vetes.

Mos e merrni shabllon temen. Sigurisht ka tipa interesant shqiptar por me ngjan shume me pak ne nr. se jo interesantet.

Kur bera pushime me miq te mi shqipo qe jetojne ne amerik, i vetmi qe bente diferenc ( i sjellshem, i durueshem, shpirt aventurier, i qete, me humor) ishte bashkeshorti i huaj i njeres nga miket. Ne shqipot gerr verr. O jam e lodhur, o mu prish stomaku, do ikim nga pub se sduronin dot gay-t , etj etj ( sdua te kaloj ne hollesira).
Prude.Ploteisht dakort. Une kam nje shprehje. Mos u merr me shqiptaret. Por shpesh e gjej kohen dhe harxhoj frymen per t'i ngulur ne koken ndonjerit apo cave ate qe fajin duhet t'a kerkojme tek vetja.Problemi nuk eshte i sotem Prude. Ai qe do e gjen menyren per t'u ndier mire dhe me veten dhe me shoqerine. Anjshtanj ka nje shprehje. Po do t'a besh jeten tende qe te kete nje kuptim apo te jesh i lumtur, jepu pas dickaje, por jo pas dickaje materiale.Kur rri e analizoj gjerat dhe te viteve e viteve me pare (ne socializem) harrij ne konkluzionin qe ne kemi qene dhe atehere, por thjesht na vinin ne rradhe me hu.Secili bente planet e tija dhe kishte hobin e tija.Pra brenda kornizave , ne benim jeten tone. Shume nga ne e kane jetuar ate kohe.Ca me shume dhe ca me pak. Shqiperia ka 30 vjet qe nuk ka as rregull as dajak.Te vihet ai dhe do shikosh qe do kesh prape njerez te lumtur apo te qete,sepse secili do shohe punen e tija dhe nuk do i caje trapin tjetrit kot.Besome per kete.Nuk eshte se e them une apo e shpika une. Duhet t'a njohi qeni te zotin. Ne kemi 30 vjet si balona pa bisht. Jane lodhur njerezit . Si ata me lek dhe si ata pa lek. Kemi 30 vjet qe bejme gam gam.Jemi shume llapaqene dhe shume dembele. Dhe .... jo. Shqiptari punon.Po c'mut pune ben shqiptari. Po te ishim komb punetor, do ishim nxjerre njerez punetore dhe do i kishim ne qeveri.Jemi ky popull dhe pjellim kete klase politike.Jemi ky popull kemi kete indiferentizem dhe pjellim kete qeveri.Truman ka thene: Cdo popull meriton qeverine qe ka. Ja degjo. Vite me pare kam lexuar Abraham Linkolnin dhe nuk e di pse s'e mbarova(librin). Me ka ngleur ne mendje nje ndodhi. Ne luften civile te USA, ku imagjino se c'eshte bere.U vrane e u prene. Egersi e gjalle. Ne nje fshat vijne nja dy birbo dhe perdhunojne njeren dhe me duket e vrasin.Kohe lufte. Fshati me frike, por e gjeten guximin dhe ngrihen burrat e fshatit, i ndjekin dhe i kapin dhe ..... nuk i vrasin, por i bijen ne fshat.Ata duheshin varur ose vrare, por j'u bene gjyq.Formuan nje juri dhe i gjykuan.Me duket i vune dhe avokat qe ti perfaqesonte. I nxorren fajtore(se ashtu ishin) dhe i denuan. Me ka ngelur ne mend kjo ndodhi. Dhe them. Si ka mundesi nje lloj kulture, njerezilleku i tille?Dhe kur?Ne kohe barbarie.Ne kohe lufte dhe kasaphane. Ndodh kjo ne Shqiperi ? Pse ? Me ka bere pershtypje tjeter nje film, me nje djale te vogel, qe i bene nje te mire dhe ai beri dy . Dhe keshtu me rradhe u be efekt zinxhir. Ate djalin e qellojne me thike ne shkolle dhe vdes. Film i prekshem. Ben vaki kjo te ndodhe tek ne ne Shqiperi ? Pse ?Une them se ne duhet t'a kerkojme tek vetja.Secili tek vetja. E di qe kjo eshte shume futuriste...por o do bejme kete ose do pranojme te hame dajak si kafshe.Rruge tjeter, nuk ka.Do hiqemi zvare sic po hiqemi. Nje gje kije parasysh ti dhe te gjiteh ketu. Bota qe sheh sot dhe Europa nuk kane qene keta qe jane sot. Deri ne 70, ne USA negrot i ulnin te ndare me zgare ne autobuz me te bardhet.Ne Italine e 70 ikje per dhjame qeni.Shiko filmin Roma te Felinit te kuptohs se cka qene Italia e viteve 50-60. Ata paten kurajon, i vine gishtin kokes dhe u bene njerez.Nuk humben 30 vjet. Se 30 vjet jane shume.Por sic e thahe dhe em siper. NUk behet nje shoqeri me 2 breza te arsimuarish. Italia ka pasur universitete qe ne shekullin e 13. Europa po keshtu. Cdo gje eshte me sira. Ne nuk do bejme akrobacira dhe kapercejme 100 apo 150 vjet me njehere.Do kemi dhe ne spiralen tone te zhvillimit.Kromwelli dhe Franca prene koka me vite dhe mbase dhe shekuj pasi e filluan kete pune. Dhe vende te tjera po e po. Si mendon ti ...se me 45 vjet shtet do harrijme ato shtete qe kishin shtet e paguanin taksa kur ne luftonim me shpata? Apo do harrjme ato shtete qe hapnin birrari dhe pinin birre, kur ne luftonin me shigjeta dhe me kova zifti maje mureve te kalave ? Turku nuk n'a pushtoi vetem neve. Pushtoi deri dhe Hungarine,lere me vendet verdalle. Se ne mire mund te kemi qene e c'kemi qene 2000 apo 2700 vjet me pare, por kemi ngelur akoma atje.Te tjeret kane ecur.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-04-2019, 20:09   #52
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,580
Thanks: 0
Thanked 1,522 Times in 1,184 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 61
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A ju duken shqiptarėt njerėz interesantė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Prudence Shiko postimin
Lion, por nuk po flitej ne kete kontekst. Kete punen e milingones dhe une e kam cuar me mendje dhe vertet ndihem mire qe jam njeri, shyqyr i them vetes.

Mos e merrni shabllon temen. Sigurisht ka tipa interesant shqiptar por me ngjan shume me pak ne nr. se jo interesantet.

Kur bera pushime me miq te mi shqipo qe jetojne ne amerik, i vetmi qe bente diferenc ( i sjellshem, i durueshem, shpirt aventurier, i qete, me humor) ishte bashkeshorti i huaj i njeres nga miket. Ne shqipot gerr verr. O jam e lodhur, o mu prish stomaku, do ikim nga pub se sduronin dot gay-t , etj etj ( sdua te kaloj ne hollesira).
Kete punen e gay, nuk na e shkoqite.Si qe puna ? Po putheshin ata ne tavoline dhe shqipot nuk i duronin dot ?
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-04-2019, 20:53   #53
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,336
Thanks: 275
Thanked 928 Times in 588 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 200
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: A ju duken shqiptarėt njerėz interesantė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Prudence Shiko postimin
Lion, por nuk po flitej ne kete kontekst. Kete punen e milingones dhe une e kam cuar me mendje dhe vertet ndihem mire qe jam njeri, shyqyr i them vetes.

Mos e merrni shabllon temen. Sigurisht ka tipa interesant shqiptar por me ngjan shume me pak ne nr. se jo interesantet.

Kur bera pushime me miq te mi shqipo qe jetojne ne amerik, i vetmi qe bente diferenc ( i sjellshem, i durueshem, shpirt aventurier, i qete, me humor) ishte bashkeshorti i huaj i njeres nga miket. Ne shqipot gerr verr. O jam e lodhur, o mu prish stomaku, do ikim nga pub se sduronin dot gay-t , etj etj ( sdua te kaloj ne hollesira).
Po mir e kishin shqipot lol, ca donit ju ne lokalet e gays??? Mos e keqkupto postimin, s'ka lidhje me racizmin kunder tyre, un jam i parimit live and let live, por mospelqimet ne kto lloj ambjentesh jane te natyrshme.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-04-2019, 21:08   #54
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,316
Thanks: 8,073
Thanked 6,107 Times in 2,611 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 183
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A ju duken shqiptarėt njerėz interesantė?

Shqiptaret jane si puna e krypes, kur ajo eshte me pakice ose tamam ne gjelle, i jep shije dhe e lezeton ate, kur krypa eshte me shumice e prish gjellen.
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i BABA nga DURRSI pėlqehet nga
i vjetėr 29-04-2019, 21:19   #55
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,255
Thanks: 6,728
Thanked 7,946 Times in 5,077 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 371
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A ju duken shqiptarėt njerėz interesantė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
jo mo un sdi gje lol me te degjume

meqe jemi ke tema shqipove dmth se as mu sme plas lol
edhe mua sme plas

nuk jemi ka tema e te sharave
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i drague pėlqehet nga
i vjetėr 29-04-2019, 21:21   #56
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 46,004
Thanks: 14,157
Thanked 12,220 Times in 7,624 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 669
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A ju duken shqiptarėt njerėz interesantė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Erdhi Dimri Shiko postimin
Plakun e kam nga katunet e Tirones. Aty dihet qe jeniceret turq e perse benin kerdine mbi pjeshkat shqiptare. Uroj te mos jesh edhe ti nga e njejta zone.
Selam alekum Dimro.
Jo nuk jam katundar Tirone.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Akrepi pėlqehet nga
i vjetėr 29-04-2019, 21:32   #57
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,336
Thanks: 275
Thanked 928 Times in 588 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 200
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: A ju duken shqiptarėt njerėz interesantė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Erdhi Dimri Shiko postimin
Nuk e di nese ke lexuar dhe ke degjuar per teorine e totalitetit (ne rastin perendimor) dhe protipin totalitarian (ne rastin lindor). E pra, po te udhetoje ne kohe dhe te shkoje ne vitet 70 ne Shqypni, jam i sigurt se do u llahtarisje me kallupet qe kishte murosur komunizmi mbi qeniet humane.

Tani, totaliteti nuk vihet re te muhabetet qe bej une me Landin a me Lindin... vihet re te format e komunikimit, aspiratat, opinioni publik dhe arti. Une, Landi dhe Lindi, mund te ngulim kembe se jemi shume ndryshe nga te tjeret, por kete nuk e bejme sot qe jemi 40 vjec, e bejme qe atehere kur ishim kater vjec. Vetem se kur ishim kater vjec askush nuk na besonte se ndryshonim Une, Landi dhe Lindi, kurse sot per njeren apo per tjetren arsye shume na besojne.

Sidoqofte ne disa tipare qe i ndajme bashkarisht me shqiptaret e tjere, psh. egoizmi i theksuar te meshkujt shqiptare dhe materializmi i theksuar te femrat shqiptare, mund te vihen re karakateristika te perbashketa edhe ne rastin e qindra mijera njerezve. Po te mendosh pastaj se keta qindra mire njerez jane rafinuar nga arsimi publik shqiptar dhe nga njerezit qe bejne status quon ne Shqiperi, ato ndryshimet e mia me Landin dhe Lindin nuk do te te duken edhe aq te thella.

Une kam mbi 20 vjet i ikur dhe e shikoj shume mire sesi ne shtete te ndryshme shqiptaret krijojne divergjenca ne shije dhe etike. Mirepo ketu ku jetoj, vijne pothuajse cdo vit nga pesedhjete shqiptare ose me llotari, ose me martese, ose me bashkim familjar. Mjafton te besh pese minuta muhabet me shume prej ketyre qe vijne nga Shqiperia dhe do vesh re qe ndajne shume te perbashketa. Mbi keto te perbashketa te ketyre njerezve nuk eshte edhe ndonje hata e madhe qe te krijosh stereotipe shqiptaresh. Materializmi eshte shume i theksuar ne Shqiperi, mungesa e etikes se punes, berja e kopetentit ne gjera qe nuk ha pyke, egoizmi, seksualizmi, thashethemet, mosinteresimi per librin, artin dhe shkencen. Ka edhe te tjera gjera qe i bashkojne shqiptaret, por te jesh i sigurt qe keto qe po them nuk jane karakteristike e Landit apo e Lindit, por jane karakteristika qe pershkruajne qindra mijera shqiptare.
ok, un nuk jam i prototip "totalitarian" i gjenerates se 70-tes, kam qen adoleshent aty nga 85, totalitarizmi ishte akoma ne fuqi.
un nuk e di nga ca katundi je ti lol, por ne ishim nje dore adoleshentesh ku diskutohej per cdo gje.
te krijosh stereotipe mbi interesant dhe jo interesant, eshte shume relative. ti dukesh gjasme rob i lexuar dhe te pakten duhet ta kuptosh, qe Sokratit, bariu nuk i duket interesant, dhe bariu mendon te njejten gje per Sokratin.

ti paske 20 vjet i ikur, une kam fiks 29, ca do te thuash me kte, qe ata qe skane as nje vit te ikur(pra ata qe jetojne ne shqiperi) jane stereotipi i shqiptareve boring??? Je shum gabim daku, mund te jene me te varfer, un shkoj shpesh ne shqiperi, po atje ka njerez fantastik, sigurisht dhe jo fantastike.

une jam me ate tezen e Lionit, nese ke te pakten njerin prind shqiptar dhe krijon stereotipe shqiptaresh, ateher uli pantallonat dhe rrasja vetes, po nuk te arriti, merr ate te Lionit.
sepse nuk ka shance qe te krijosh nje stereotip shqiptari debil dhe ti te jesh perjashtimi. nuk le alternative fare.
mos ngaterro kto femrat letyra te tv-ve shqiptare, apo ata politikanet e peshtire me shqiptaret, dhe krijon stereotipin.
ato femrat letyra e kan arritur "suksesin" me anen e pussy-t, kurse politikanet jane thjesht ca hajdute me cizme.

shikon shum tv ti plako.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-04-2019, 21:36   #58
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 46,004
Thanks: 14,157
Thanked 12,220 Times in 7,624 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 669
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A ju duken shqiptarėt njerėz interesantė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga land Shiko postimin

une jam me ate tezen e Lionit, nese ke te pakten njerin prind shqiptar dhe krijon stereotipe shqiptaresh, ateher uli pantallonat dhe rrasja vetes
Nė fillim po vrisja mėndjen kush ėshtė tezja e lionit po shyqyr qė kisha lexuar atė postimin e lion qė mora vesh qė ishte tezė dhe jo teze.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-04-2019, 21:49   #59
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,580
Thanks: 0
Thanked 1,522 Times in 1,184 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 61
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A ju duken shqiptarėt njerėz interesantė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Nė fillim po vrisja mėndjen kush ėshtė tezja e lionit po shyqyr qė kisha lexuar atė postimin e lion qė mora vesh qė ishte tezė dhe jo teze.
Si fierak, ka shume shance t'a njohesh ose degjuar . E kam me gjithe mend.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-04-2019, 21:50   #60
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,336
Thanks: 275
Thanked 928 Times in 588 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 200
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: A ju duken shqiptarėt njerėz interesantė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Nė fillim po vrisja mėndjen kush ėshtė tezja e lionit po shyqyr qė kisha lexuar atė postimin e lion qė mora vesh qė ishte tezė dhe jo teze.
un bej goxha debat me Lionin lol, por esht shum interesant, edhe ti je.

do kisha qef te isha ne nje tavolin dhe te beja muhabet. pinim dhe ndonje birre.

ky dimri me duket shum boring lol.

tashi ca t'them un, se esht dimri boring, tja u rras gjith shqiptarve, ti fut nje pergjithsim
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur