Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Analiza / Shkrime / Opinione

Analiza / Shkrime / Opinione Le tė “luajmė” sėbashku rolin e analistit dhe tė japim opinionet tona rreth tematikave tė ndryshme qė hasim pėrditė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 09-11-2019, 13:34   #21
Prudence
V.I.P
 
Avatari i Prudence
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 6,881
Thanks: 4,470
Thanked 7,261 Times in 2,528 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 142
Prudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėm
Re: Apel pėr njė “Nuremberg” tė Komunizmit

Ore keta gjermanet pse nuk na demshperblejn?! Ckusur kishte gjyshi im ta merrnin prej shtratit ne shtepi te vet e te linte kockat ne mathauzen.

Cik pa lidhje me temen, por
__________________
Everyone you meet is fighting a battle you know nothing about.
Be kind. Always.
Prudence nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2019, 16:04   #22
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,611
Thanks: 1,820
Thanked 2,444 Times in 1,263 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 163
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Re: Apel pėr njė “Nuremberg” tė Komunizmit

Jan sisteme te deshtuara! Jan vrare qindra miliona njerez ne emer te ketyre sistemeve dhe me se shumti be komunizem!

Komunizmi ka zen rrenje gjithmone ne vende te prapambetura me nivel kuture dhe arsimi te ulet. Eshte nje sistem totalitar qe i hap rrugen despoteve dhe njerezve te etur per pushtet absolut.

Vendet e tjera me kulure demokratike e kan kuptuar kete gje shekuj me par prandaj kan instaluar sisteme ku kreret dhe te gjith te tjeter kan term-limits. Per te shmangur diktaturen!

Nuk e kuptoni kaq? Ju shqiptaret qe jetuat nen perandorin Osmane per 500 vjet dhe qe hanit buk ulur ne toke rreth nje sofre rrumbullake po per aq kohe e pastaj u poshteruat edhe me keq gjat komunizmit dhe mbas nga bijte e eterve qe ju skllaveruan si mos me keq per nje gjysem shekulli pretendoni se kuptoni shkencen e politikes me mir se vendet e zhvilluara? Ju qe ndani sistenin nga njeriu dhe vice versa kur ju pelqen juve. Me ju do arrihet komunizmi utopik?! E pam cfar ndodhi dhe cpo ndodh edhe sot ne Shqiperi me ata qe praktikuan komunizmin.

Me falni per shprehjen por nuk kan mbetur me fjale qe kan fuqine e dukur te shprehjes per te ju pershkruar.

Jeni ftof n'tajare!

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mano : 09-11-2019 nė 16:10
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2019, 16:38   #23
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,838
Thanks: 3,606
Thanked 668 Times in 527 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 32
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Re: Apel pėr njė “Nuremberg” tė Komunizmit

Mami ishte anetare me teser e PPSH-se, anetare e keshillit te lagjes si dhe pjesemarrese e rregullt, e ftuar ne Tirane, e kurseve dyjavore te Partise ku behej azhornimi ose aktualizimi i situates dhe ku jepeshin direktivat e reja per veprim.

Babi ishte opozitar. I fshehte. Ai ishte perpjekur te argumentonte kur ishte idealist i ri, pas studimeve inxhinierike ne Rumani, te metat e sistemit te ashtuquajtur komunist. Desh e futen ne burg me grupin e "sabotatoreve" te Lipe Nashit.

E degjova kur isha e vogel te zihej me mamin e cila e perlotur i tha se koka dhe siguria e femijeve ishte me e shtrenjte se cdo ideal. Gje qe im ate e pranoi.

Ai ishte jo vetem liberal, demokrat dhe revolucionar nga natyra POR edhe perkrahes i flakte i Perandorive, Mbreterive dhe Perendive te Lashta.

Per Mbretin Zog ai kishte nje respekt te vecante. Me tregonte se si ky i fundit mbante si kafshe shtepiake (pet) nje dhi te eger e cila i ndiqte gjithnje nga pas si qen.

Nje dite u indinjova kur degjova se Mbreti Zog, i cili ishte shume i pasur, kur kishte bere porosi per nje veture Bugati ate e refuzuan sepse ishte shqiptar. Gjithnje udhetonte me monedha, lira ari dhe ishte shume bujar.

Nqs ne do te flisnim per idealizem, ketu nuk eshte vendi i duhur.

Megjithate, kur ne loje eshte mbijetesa dhe ceshtja qendron ne vdekje apo jete, sa me teper zgjuarsi aq edhe me mire.

Nuk ka ideal me te madh sesa ruajtja e sigurise se familjes tende.


Nacional-Nazizmi vrau te huaj per te pasuruar vetveten.
Komunizmi vrau te vetet per totalitarizem.Adea

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Adea : 09-11-2019 nė 16:43
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2019, 17:43   #24
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,611
Thanks: 1,820
Thanked 2,444 Times in 1,263 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 163
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Re: Apel pėr njė “Nuremberg” tė Komunizmit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Adea Shiko postimin
Mami ishte anetare me teser e PPSH-se, anetare e keshillit te lagjes si dhe pjesemarrese e rregullt, e ftuar ne Tirane, e kurseve dyjavore te Partise ku behej azhornimi ose aktualizimi i situates dhe ku jepeshin direktivat e reja per veprim.

Babi ishte opozitar. I fshehte. Ai ishte perpjekur te argumentonte kur ishte idealist i ri, pas studimeve inxhinierike ne Rumani, te metat e sistemit te ashtuquajtur komunist. Desh e futen ne burg me grupin e "sabotatoreve" te Lipe Nashit.

E degjova kur isha e vogel te zihej me mamin e cila e perlotur i tha se koka dhe siguria e femijeve ishte me e shtrenjte se cdo ideal. Gje qe im ate e pranoi.

Ai ishte jo vetem liberal, demokrat dhe revolucionar nga natyra POR edhe perkrahes i flakte i Perandorive, Mbreterive dhe Perendive te Lashta.

Per Mbretin Zog ai kishte nje respekt te vecante. Me tregonte se si ky i fundit mbante si kafshe shtepiake (pet) nje dhi te eger e cila i ndiqte gjithnje nga pas si qen.

Nje dite u indinjova kur degjova se Mbreti Zog, i cili ishte shume i pasur, kur kishte bere porosi per nje veture Bugati ate e refuzuan sepse ishte shqiptar. Gjithnje udhetonte me monedha, lira ari dhe ishte shume bujar.

Nqs ne do te flisnim per idealizem, ketu nuk eshte vendi i duhur.

Megjithate, kur ne loje eshte mbijetesa dhe ceshtja qendron ne vdekje apo jete, sa me teper zgjuarsi aq edhe me mire.

Nuk ka ideal me te madh sesa ruajtja e sigurise se familjes tende.


Nacional-Nazizmi vrau te huaj per te pasuruar vetveten.
Komunizmi vrau te vetet per totalitarizem.Adea
Idelistet e vertete jan shum te rralle. Me llafe ka shum.

Pa idealists dhe sakrifica te verteta nuk ka perparim.

Te tjerat jane justifikime!
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2019, 17:45   #25
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,838
Thanks: 3,606
Thanked 668 Times in 527 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 32
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Re: Apel pėr njė “Nuremberg” tė Komunizmit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Idelistet e vertete jan shum te rralle. Me llafe ka shum.

Pa idealists dhe sakrifica te verteta nuk ka perparim.

Te tjerat jane justifikime!

Ne qofte se ti do te sjellesh perparim ne FERR bravo te qofte!
Te heq kapelen!

Tani, me thuaj cfare te drejtash kerkon.Adea
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2019, 12:14   #26
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,330
Thanks: 362
Thanked 658 Times in 478 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Re: Apel pėr njė “Nuremberg” tė Komunizmit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Idelistet e vertete jan shum te rralle. Me llafe ka shum.
Pa idealists dhe sakrifica te verteta nuk ka perparim.
Te tjerat jane justifikime!
Keto jan te verteta, dhe normalisht nuk mund te kundershtohen. Totalitarizmi, perpos mbijeteses, ne Shqiperi pati nje komponent plus: varferine, fukarallekun. Ky komponent vijon te perdoret ende sot, egersisht.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2019, 12:36   #27
lonely_lion
在中国的某个地方
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,997
Thanks: 0
Thanked 1,716 Times in 1,337 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Re: Apel pėr njė “Nuremberg” tė Komunizmit

Ej forumas si po ju shkon dita ? Si nuk u lodhet me budalliqe? Deri ketu keni harritur sa nuk kuptoni apo te dini te ndani se sistemi apo idete nuk egzistojne pa njerezit? Pra jane njerezit ata qe kane ide dhe i vene ne veprim apo i perdorin ato. Pra kjo deklarate e ketyre kricave siper por dhe juve qe i jepni zjall muhabetit. ne Nuremberg u prune para bankes se te akuzuarve njerez dhe jo ide apo doktrina. Sipas jush tani doni te ndaloni idete apo menyren se si ju e konceptoni dicka ? OK. Po pranojme ate qe thoni. Fajin e ka komunizmi. T'a sjellim ne banke te te akuzuarve. Ke do ulni ne vend te te akuzuarit ? Libra ? Ide ? Cfare ? Ke?

Nderkohe qe nuk eshte e thene te jesh as marksist as komunist, qe te besh krime monstruoze. Raste ka plot e plot ne te gjithe boten. Po ju jap nje qe i kalon kufijte e cmendurise. Qeveri apo sistem apo ku di une. Quajeni si te doni.

800.000 te vrare per 100 dite qeverisje.

Rwanda genocide.

Kodi:
https://www.bbc.com/news/world-africa-26875506
Kodi:
https://en.wikipedia.org/wiki/Rwandan_genocide

P.S.
Po rrisjell nje cope artikulli, qe e kam shkruar ne nje postim tjeter se nuk doja te vazhdoja me ketu ne forum ,me kete llogjike qe arsyetoni ju.

Psotimi eshte ky ketu .

https://www.forum-al.com/showpost.ph...5&postcount=25

Nothing is easy as it looks
. Danielle Steel


Citim:
Pra.... Ne jete varet si e ke yllin. Nje shoku im thoshte qe diten e 3 zoti te mbush kandilin me vaj. Ca i hedh me shume dhe ca me pak. Dike e le fare pa vaj.Ate dite zoti te cakton dhe fatin. Jeta njerezore kjo eshte . Ca lindin per t'u bere target (shenjester). Sic ndodhi tek ne ne komunizem. Fati i tyre i keq. Po keshtu funksionon. Dikush lind me fat predatori dhe dikush krimineli. Dikush fat neutral. KJo eshte . Dhe nuk ndodh vetem ne Shqiperi. Ka ndodhur qe kur lindi njerezimi dhe do vazhdoje keshtu. Sepse keshtu funksionon. Kjo eshte jeta apo natyra njerezore. Ja te marrim Sirine e gjore. Sa prej tyre ishin dhe jane shenjestra ? Po ne Iran, Irak, Afrike,Kore ? Ca fajin kishin ata ne Siri qe u be muti kala ? Ca faj kishin ne Kore apo Vjetnam. Raca njerezore eshte kafsheri. E fundit.... Dje beisedoja me njerin dhe po i tregoja librin ''Kur erdhen ushtaret'', qe ka prure Systema dhe tregon bemat e aleateve ne Gjermani ne fund te luftes 2 boterore. Dhe ai me tha.... E di masacren e My Lai ne Vjetnam?

Kodi:
https://en.wikipedia.org/wiki/My_Lai_Massacre
Po ata te mjere cfaj paten ? Ajo qe me drodhi mishin ishte :


Other 1st Platoon members testified that many of the deaths of individual Vietnamese men, women and children occurred inside Mỹ Lai during the security sweep. Livestock was shot as well.
Ata qelluan mbi cdo gje :

At Calley's trial, one defense witness testified that he remembered Medina instructing to destroy everything in the village that was "walking, crawling or growing".

Por te qellosh mbi te mbjellat ..... eshte me shume se shtazarake.

E di qe e bera lemsh, (por nuk ka gjera pa lidhje) , por them qe avash avash mos perzihem me ne tema si kjo tema ketu apo tek ato me komunista ndaj e shkrova ketu. Por ne nje fare menyre eshte ajo qe thashe. Ka njerez qe zoti j'a u shkruan fatin si targets(shenjestra). Ne merremi me Kine e Rusi nderkohe qe vete si popull kemi qene per shekuj shenjester dhe kur mallkimi mbase iku, vazhdojme bejme viktimen,duke kerkuar te jemi me zor shenjestra.
Jeta kjo eshte. Keta autoret (italiane apo cfare jane) hane buke duke bere gam , gam duke pretenduar se idete lindin njerez dhe jo e kunderta. Dikush ka ngrene buke apo e ka jetuar jeten duke vrare vjetnameze per laraska. Dikush duke vrare koreane per harabele. Dikush duke vrare shqiptare, dukush ruse dhe dikush duke bere sapun me cifute. Kjo eshte jeta. Njerezimi lind brenda races dhe kafsherise se tij engjej, mostra dhe targets(shnjestra).

P.S.
Disa apo shume e lexojne(apo kane lexuar) Kuranin si manual lufte dhe cfare nuk keni pare ne bote, nderkohe qe ca lexojne Biblen (apo e kane lexuar) si manual lufte dhe cfare nuk keni pare ne bote. Dje pashe filmin 22 June me Anders Behring Breivik (77 vete te vrare dhe 319 te plagosur, se ashtu j'a tha mendja dhe ai nuk ishte komunist, por Kalores Templar Modern).
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 10-11-2019 nė 12:58
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2019, 13:31   #28
Dardan
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Nov 2015
Posts: 25
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Dardan ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Apel pėr njė “Nuremberg” tė Komunizmit

Keta kush mi gjyku qe e shkatruan Shqiperin...


komentet

Po populli shqipetare populli me budalla ne europe ishte populli me i lashte ne europe kishte mundesine te behej perandori por nga budallalleku qe na karekterizon nuk ngeli njeri pa na mare neper kembe .urdho shekull 20 shqipetaret shkaterruan te gjithe aparatin ushtarak poshte sali berisha vrane njeri tjetrin dhe saliut i hengren mutin keta jane trimat e shqiperise...


Kosova UĒK
o
po kto ikabo sali berisha veq mesmi ndimu kosoves se ka bashkpunu me arkanin e serbis e ekashti popllin mu vra ndermjeveti salen duhet me var midis tirane ne emer te popullit shiptar se ekatradhtu popllin e vet per lek te shkaut


James Meti

Na jena majmunat e europes, skan faj qe askush nuk e don shqipetarin, tan keta majmiuna qe kan marr pjes ne shkaterrimin e armatimit te shqiperis dehet me I djeg persegjalli, turpi i botesLEONARD HOXHA

Besoj se nga gjithe kjo situate populli shqiptare mori nje mesim te paharruar qe do ta kujtoj per shume e shume breza keto pamje qe paraqitur ne te gjitha kanalet e rruzullit tokesor treguan dhe nje here se jemi nje popull i nje klase shume te ulet

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Dardan : 10-11-2019 nė 13:34
Dardan nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2019, 13:39   #29
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,736
Thanks: 3,758
Thanked 3,020 Times in 2,050 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Apel pėr njė “Nuremberg” tė Komunizmit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dardan Shiko postimin
Keta kush mi gjyku qe shkatruan shqiperin...

https://www.youtube.com/watch?v=PErmmpqvepg
Po pikerisht keta qe jane shkaktaret e ketij shkaterrimi i hedhin keto teza ne menyre qe te terheqin vemendjen e njerezve larg nga krimet e tyre. Kjo nuk do te thote qe te justifikojme komunizmin, absolutisht jo. Por qellimi i ketyre njerezve qe flasin mbi nje Nuremberg, te pakten ne Shqiperi, nuk eshte ndeshkimi i komunizmit, por si te shpetojne veten e tyre per krimet qe kane kryer.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2019, 14:15   #30
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,816
Thanks: 4,366
Thanked 4,715 Times in 3,139 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Apel pėr njė “Nuremberg” tė Komunizmit

Posi paqeter thone, bile edhe ajo Elpidha vorjoepirotja kishte pyetur si te denohet nje sistem ? Atehere meqe ra dhafja, sistemet nuk funksionojne vetevetiu, po nuk pati qashtu xyz forca, njerez, mjete e argate qe nuk e vejne ne qarkullim dhe nuk i sherbejne atij.

E kuptoni ju apo jo, more zoterinje, tha ene iku

Pra, jo sistemi, por njerezit qe e perdoren nje sistem duke shtypur e bere turli lloj gjosenda keqe, ata do duhej te vendoseshin para drejtesise.

Edhe pa e zgjatur me shume, mund te them qe Odhbenia eshte njeri nder vendet, qe nuk ka bere shkeputjen, distancimin nga ata njerez, qofte formalisht nga krimi i organizuar i nje regjimi dhe nje sistemi. Mund te bejme llafa sa te duam, por realisht Shqiperia, nuk e ka bere ate qe e kane bere ish vendet socialiste.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2019, 17:23   #31
Dardan
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Nov 2015
Posts: 25
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Dardan ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Apel pėr njė “Nuremberg” tė Komunizmit


komentet....

eros toro

Kush I ka msu fmijt me simbolin e tre gishtave do I qir fisi

Ardit Bisha

Duhet ti fshini kto video nga YouTube, budalleqe qe sja vlen te kojtohen!
Shqiptaret popull pa mend, po cju duhen armet more budallej.
Turp

benutzer 123

Njerez te qmendur te shitur te greket terrorrista, tre gishta duke i ngritur fara terrorriste


Χρηστος Κεραμητζης

Ato tre gishtat pse i ngreni,sali gomari ua ka mesuar,se ai eshte serb,,,


ameri ca

shqiptarin gjithnje duhet ne diktatur me mbajt ..keshtu skan qen as pellazget as iliret tan po ...rroft..Enveri..kaq

Krenare Gashi

Ska pas faj enver hoxha Qi jav ka Qi nanen nuk ju ka lan as ne deti me shku Se ju ne serbe macedon dhe grek jeni vllezer jo me shqiptar duhet me ndrru emrin e ju bonu serbija lindore de kosova e mer emrin shqiptar Se ne vim e dhojn ndihm per ju muta e ju ndihmojna per qdo gja por ju duhet mju lan edhe Pa buk Se edhe buken haram e keni

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Dardan : 10-11-2019 nė 17:28
Dardan nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2019, 18:01   #32
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,816
Thanks: 4,366
Thanked 4,715 Times in 3,139 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Apel pėr njė “Nuremberg” tė Komunizmit

O ti Dardan, ēfare jane keto qe ke sjellur ? ja ke huqur temes shoku, sepse keta nga foto-vidjoja jane tjeter sekuence ngjarjesh e atij kapitullit, per te cilin po flitet ne teme.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2019, 15:00   #33
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,611
Thanks: 1,820
Thanked 2,444 Times in 1,263 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 163
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Re: Apel pėr njė “Nuremberg” tė Komunizmit

Nuk po e kuptoj cfar ka qe nuk shkon me lajmin qe prura une? Disa po me len pershypjen se jan kunder! Pse, cfar pune prish?
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2019, 15:22   #34
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,359
Thanks: 11,972
Thanked 9,806 Times in 6,277 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Re: Apel pėr njė “Nuremberg” tė Komunizmit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Nuk po e kuptoj cfar ka qe nuk shkon me lajmin qe prura une? Disa po me len pershypjen se jan kunder! Pse, cfar pune prish?
Nuk ka prokurore dhe qeli per ata qe do te RRRasen neper to prandaj jane kundra shumica.....

Dhe ti Mano, qudi me tia, kerkon ti tulatesh njerezit nga kulla e fildishte e filgjanit te ekspresos se dyfishte......nuk e kupton ti se ata jene te zene me serialet Turrrce, kane hallet e tyre nese Tunes i eshte plevitosur zogu, jane ne deshperim qe Gjikos i eshte prishur dera e makines dhe se TauTaoLantit i ka humbur motra......Leri more njeri njerezine ne hall te tije....ky milet nuk do drama, eshte sensitiv dhe ka tencion neper kapilaret e tij mbushur me nitroglicerine.....mjaft me me te tilla tema mbushur me mllef e urrejtje per shoket e bllokut dhe sekretaret e lagjeve.....duhet ta kuptosh qe je bere i merzitshem per pehlivanet qe pehlivanisnin at'here por edhe qe pehlivanopolitikshpohen ne ditet e sodit....ata duan qe ti te heshtesh....mjaft me HESHT E SHIKO PUNEN TENDE, MOS I NGUC SE JU PRISH SHANCIN O "NJIRI I PA MARRUN VESHT".

P.S. SH: nga nje neri qe ta do te miren.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2019, 17:10   #35
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,838
Thanks: 3,606
Thanked 668 Times in 527 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 32
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Re: Apel pėr njė “Nuremberg” tė Komunizmit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Nuk po e kuptoj cfar ka qe nuk shkon me lajmin qe prura une? Disa po me len pershypjen se jan kunder! Pse, cfar pune prish?
Nurenmbergu i Fashizem-Nazizmit nuk solli gje tjeter vecse gjykimit te disa kokave dhe eliminimit te tyre per hir te "politikes". Pjesa me e madhe u fshehen ne vendet e Europes dhe ne Amerike. Te gjithe nen mbrojtje.

Cuditerisht vendet e prekura nga lufta duke perfshire edhe vendet okupuese u shperblyen me miliarda dollare shperndare nga plani MARSHALL.

Me thuaj ti mua tani a u denua me te vertete Fashizem-Nazizmi. JO.
Pse? Sepse nje ide nuk mund te hidhet ne gjyq. Vendet prej nga lindi dhe njerezit prej nga lindi idea duhet te mbaheshin pergjegjes.

Si mund te mbash pergjegjes dike? Si mund te mbash pergjegjes nje vend?!

Duke e lene te varfer dhe duke e izoluar.Cfare mendimi ke ti Mano?Adea
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2019, 17:44   #36
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 23,366
Thanks: 1,912
Thanked 2,142 Times in 1,595 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 161
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Re: Apel pėr njė “Nuremberg” tė Komunizmit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Jan sisteme te deshtuara! Jan vrare qindra miliona njerez ne emer te ketyre sistemeve dhe me se shumti be komunizem!

Komunizmi ka zen rrenje gjithmone ne vende te prapambetura me nivel kuture dhe arsimi te ulet. Eshte nje sistem totalitar qe i hap rrugen despoteve dhe njerezve te etur per pushtet absolut.

Vendet e tjera me kulure demokratike e kan kuptuar kete gje shekuj me par prandaj kan instaluar sisteme ku kreret dhe te gjith te tjeter kan term-limits. Per te shmangur diktaturen!

Nuk e kuptoni kaq? Ju shqiptaret qe jetuat nen perandorin Osmane per 500 vjet dhe qe hanit buk ulur ne toke rreth nje sofre rrumbullake po per aq kohe e pastaj u poshteruat edhe me keq gjat komunizmit dhe mbas nga bijte e eterve qe ju skllaveruan si mos me keq per nje gjysem shekulli pretendoni se kuptoni shkencen e politikes me mir se vendet e zhvilluara? Ju qe ndani sistenin nga njeriu dhe vice versa kur ju pelqen juve. Me ju do arrihet komunizmi utopik?! E pam cfar ndodhi dhe cpo ndodh edhe sot ne Shqiperi me ata qe praktikuan komunizmin.

Me falni per shprehjen por nuk kan mbetur me fjale qe kan fuqine e dukur te shprehjes per te ju pershkruar.

Jeni ftof n'tajare!

Sa palidhje flet :
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2019, 20:04   #37
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,611
Thanks: 1,820
Thanked 2,444 Times in 1,263 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 163
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Re: Apel pėr njė “Nuremberg” tė Komunizmit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Adea Shiko postimin
Nurenmbergu i Fashizem-Nazizmit nuk solli gje tjeter vecse gjykimit te disa kokave dhe eliminimit te tyre per hir te "politikes". Pjesa me e madhe u fshehen ne vendet e Europes dhe ne Amerike. Te gjithe nen mbrojtje.

Cuditerisht vendet e prekura nga lufta duke perfshire edhe vendet okupuese u shperblyen me miliarda dollare shperndare nga plani MARSHALL.

Me thuaj ti mua tani a u denua me te vertete Fashizem-Nazizmi. JO.
Pse? Sepse nje ide nuk mund te hidhet ne gjyq. Vendet prej nga lindi dhe njerezit prej nga lindi idea duhet te mbaheshin pergjegjes.

Si mund te mbash pergjegjes dike? Si mund te mbash pergjegjes nje vend?!

Duke e lene te varfer dhe duke e izoluar.Cfare mendimi ke ti Mano?Adea
Krimi duhet denuar!!!
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur