Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Ndėrkombėtare

Politika Ndėrkombėtare Ēfarė mendoni mbi politikėn e pėrdorur nga shtete tė ndryshme nė rang ndėrkombėtar? Cilat janė aktualitetet ndėrkombėtare dhe si po ndikojnė ato tek tė gjithė ne?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 26-03-2017, 22:28   #101
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,182 Times in 625 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Borxhi Grek

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Po ne ē'rrim tu thons se kemi dhene ndihmes te madhe ne pavarsimin e Gerqis - ne paskemi ndihmu rusin, dashje pa dashje ...

Se, meqe ra fjala, edhe n'at revoluthionin "demokratiko-burgjez" nolian, se si u shfaqen andej nga Marinza disa inxhiniere ruse te naftes ...

Noli osht prodhim perndimor,
Po ta ndjekish jeten e tij, ku u shkollua, ku jetoi e ku vdiq, e shiqon.
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-09-2017, 08:58   #102
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,491
Thanks: 15,980
Thanked 9,467 Times in 6,392 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 404
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Borxhi Grek

Vizita e Presidentit francez nė Greqi: Njofton mbėshtetjen pėr reformat ekonomike.

Kryeministri i Greqisė Alexis Cipras tha tė enjten se dita e parė e vizitės dy-ditore tė presidentit francez Emanuel Macron nė Athinė ishte njė mundėsi e mirė pėr bashkėpunim tė mėtejshėm mes dy vendeve.
Presidenti i Republikės franceze gjithashtu vuri nė dukje pėrpjekjet dhe reformat e Greqisė pėr tė kapėrcyer krizėn financiare. Prej mesditės sė tė enjtes, presidenti francez Emmanuel Macron shkoi nė Athinė pėr njė vizitė dyditore, i shoqėruar nga bashkėshortja e tij, dy ministra tė kabinetit dhe njė grup prej 40 sipėrmarrėsish francezė. Vizita e tij konsiderohet nga shtypi vendas dhe i huaj njė mesazh besimi pėr Greqinė nė lidhje me rimėkėmbjen e saj ekonomike. Pasi ka vendosur njė kurorė lulesh nė varrin e “Ushtarit tė panjohur”, ai ka takuar homologun e tij grek, tė cilit i ka shprehur vlerėsimin pėr reformat e ashpra qė ka ndėrmarrė Greqia, duke pėrsėritur thirrjen pėr lehtėsimin e barrės sė borxhit grek. “Populli grek ka paguar njė ēmim tė lartė dhe sot duhet tė gjejmė njė frymė pajtimi midis pėrgjegjėsisė, reformave dhe solidaritetit tė nevojshėm, qė duhet tė tregojė Europa”, tha Emmanuel Macron. Duke ēuar edhe njė mesazh drejt Berlinit, Macron ka mbėshtetur idenė e Gjermanisė pėr krijimin e njė Fondi Monetar Europian, por ka theksuar se qėllimi pėrfundimtar duhet tė mbetet njė buxhet i Eurozonės i pavarur, qė do tė zbusė goditjet ekonomike pėr t’i dhėnė fund krizave tė ardhshme. “Po, kemi nevojė pėr njė Europė mė tė integruar, kemi nevojė pėr njė buxhet tė vėrtetė europian. Njė ministėr financash, i cili me tė vėrtetė do tė ushtrojė pėrgjegjėsinė e tij demokratike qė do t’i pėrkasė atij”, tha mė tej Emmanuel Macron. Nė vizitėn e presidentit francez veēohet simbolika e fjalimi tė tij pėr demokracinė nė kodrėn “Pnika”, pranė Akropolit, aty ku athinasit e lashtė qė nė vitin 507 para Krishtit organizonin asambletė e tyre popullore. Nga ana e tij, nė takimin me Macron kryeministri grek Tsipras ka theksuar se vizita e tij vjen nė njė moment kur po merr fund kriza greke, e cila ishte edhe njė krizė europiane, e kjo rimėkėmbje e Greqisė shėnon edhe fundin e krizės ekonomike nė Europė. Me interes priten takimet e pėrbashkėta midis pėrfaqėsuesve tė ekonomisė dhe tė sipėrmarrėsve francezė me ata grekė, pėr tė shqyrtuar mundėsitė, por edhe vėshtirėsitė, pėr investime nė Greqi, kryesisht nė fushat e energjisė, infrastrukturės, transportit dhe mjedisit. Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka bėrė thirrje pėr njė “rindėrtim tė Europės sė bashkuar”, duke theksuar se “sovraniteti, demokracia dhe besimi janė nė rrezik”. Macron ka shfrytėzuar vizitėn nė Athinė qė tė shpalosė vizionin e tij pėr atė qė e quajti “Europa e re”, dhe ku fjalėn e parė sipas tij, do tė duhet ta kenė vetė qytetarėt. Presidenti francez tha se rezultati i referendumit nė Britani dhe Brexit, pasqyron ndjesinė se njerėzit “nuk e kuptojnė idenė e Bashkimit Europian” dhe se ata mendojnė qė po u kėrkohet vazhdimisht “tė bėjnė mė shumė pėrpjekje”, ndėrsa druhen se jeta e tyre e pėrditshme po pėrkeqėsohet. Macron nėnvizoi se popujt europianė “nuk duhet tė braktisin luftėn” pėr vlerat e pėrbashkėta. Ndryshe, theksoi, Bashkimi Europian do tė dobėsohet apo do tė vdesė, i pėrēarė nga konfliktet e brendshme”. “Europėn e kemi nevojė mė tepėr se kurrė. Ėshtė e vetmja alternativė, por po vazhduam tė hezitojmė, do tė jemi brezi qė kryen vetėvrasjen e tij… Duhet tė gjejmė forcat qė tė ristartojmė Europėn dhe duhet t’ia nisim me autokritikė tė fuqishme”, theksoi Presidenti francez. Ai premtoi njė hartė rrugore pėr rindėrtimin e BE-sė nė muajt e ardhshėm, duke argumentuar se bashkimi i kombeve rreth Unionit ėshtė e vetmja mėnyrė pėr t’u mbrojtur qytetarėt nga probleme si terrorizmi apo ndryshimi klimatik. “Propozoj njė metodė tė re qė Europa re Re tė mos diskutohet vetėm me dyer tė mbyllura. Vetė popujt tė diskutojnė se ēfarė Europe duan” tha Macron.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-09-2017, 12:36   #103
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,681
Thanks: 4,321
Thanked 4,633 Times in 3,084 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 249
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Borxhi Grek

Meqe llafi ra, kur isha ne gusht matane po rrinim me nje shok klase, tani magjister i ekonomise, por qe tere ate eksperience shkencore e kontribuon ne nje shitore kepucesh per mbijetese. Dhe nderkohe erdhi ne tavolina nje shkrrapi, rrapi trapi masterin e perfunduar ne univerzitet te Tetoves dhe tha qe punon ne OSBE dhe erdhi biseda tek borxhi grek, nderkohe shkenca po thote, qe greket morren parate e veta, aludonte ne ndihmat financiare nga FMN-ja banka evropiane per shlyerjen e borxheve.

E para qe e pyeta ate trapin trojore ishte, nese e ka te qarte si funksionon sistemi financiar i nje shteti brenda BE-se dhe te mos ngaterroje buxhetin finansiar qe ka nje shtet me tatimet qe paguan ne kuader te BE-se. Sepse me te paren siguron sistemin e pagesave, qe nga rrogat e gjitha shpenzimet tjera per funksionimin si shtet dhe nuk eshte komunje e BE-se barte parate ne Bruksel dhe silli nga Brukseli per te paguar rroga etj, tek. Sa Mastertrapi injorant gjindet gjithandej.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-01-2018, 02:00   #104
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,659
Thanks: 1,242
Thanked 776 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Borxhi Grek

Me borxh a pa borxh ne Greqi jetohet, e po jetojne edhe gati 2 milione te huaj. Por tek ne qe po ikin rinia e pleqnia perdite se nuk ka te ardhme si i behet hallit?
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-03-2018, 11:59   #105
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 4,911
Thanks: 881
Thanked 1,671 Times in 980 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 166
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Borxhi Grek

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga murik Shiko postimin
Me borxh a pa borxh ne Greqi jetohet, e po jetojne edhe gati 2 milione te huaj. Por tek ne qe po ikin rinia e pleqnia perdite se nuk ka te ardhme si i behet hallit?
Ne na ka mor lumi.
Na ka pushtu sorrosi , i ka fut tentakulat gjithanej me levat e tij Rama , Veliaj , Basha!
__________________
Always loud & always proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-08-2018, 15:44   #106
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,491
Thanks: 15,980
Thanked 9,467 Times in 6,392 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 404
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Borxhi Grek

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga AAO Shiko postimin
Ne na ka mor lumi.
Na ka pushtu sorrosi , i ka fut tentakulat gjithanej me levat e tij Rama , Veliaj , Basha!
Da oggi Grecia esce dal commissariamento Ue.

ATENE-La Grecia dopo otto anni di enormi sacrifici per la sua popolazione, da oggi č ufficialmente fuori dal commissariamento della troika europea.

Il 20 agosto č una data da segnare con un grande cerchio blu sul calendario del salvataggio. La parola default č ormai un brutto incubo che gli ellenici possono mettere nell'album del passato. Per guardare al futuro con maggiore ottimismo.

Questo non significa che tutto da ora sarą rose e fiori. Ci sono le riforme da portare avanti e i prestiti da restituire. Appena due settimane fa, il 6 agosto, l'Esm (il fondo Salvastati) ha erogato la quinta e ultima tranche di aiuti, 15 miliardi di euro. Di questa somma, 9,5 miliardi andranno a ricostituire la riserva di cash del paese mentre i rimanenti 5,5 miliardi saranno utilizzati per far fronte al pagamento degli interessi sul debito.

Dopo questa nuova iniezione di liquiditą, la riserva di cash salirą a 24 miliardi di euro, il che dovrebbe permettere alla Grecia di far fronte alle proprie esigenze di finanziamento per almeno 22 mesi dopo la fine dell'attuale programma di aiuti prevista per oggi

ilmessaggero.it

PS: qfar ke?
Bera qiqin ne brecka.
Kthehu nga dielli qe te thahen.

Film shqiptar.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur