Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Ndėrkombėtare > Problematika / Aktualitete Ndėrkombėtare

Problematika / Aktualitete Ndėrkombėtare Nė kėtė forum mund tė diskutoni mbi tė rejat mė tė fundit nga bota dhe vendet ku ju jetoni. Analizat, komentet dhe postimet e materiale nga shtypi botėror janė me interes.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 21-09-2019, 06:07   #21
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,607
Thanks: 341
Thanked 608 Times in 400 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Re: Mediat nė SHBA: Irani ėshtė autor i sulmeve ndaj naftės saudite

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Semiku Shiko postimin
Heret apo vone dyshja SHBA_Izrael do ta sulmoj Iranin,ndersa ne prapavije do te qendroje Arabija Saudite (armiku kryesor i Iranit ne rajon) si financues i fushates.
Te gjithe situaten do ta shfytezoje Izreali i cili do te jete perfituesi kryesor.

Parate do ti japin Sauditet,raketat Amerikanet ndersa koordinimin do ta ben Tel Avivi...i vetmi vend i cili seriozisht munde ta rrezikoje Izraelin eshte Irani dhe ky problem duhet te zgjidhet,bashke me proxite e Iranit ne rajon (hezbollah e disa te tjere)...edhe Sauditet jane jetesisht te interesuar ta ulin ndikimin e shiiteve ne rajon.

Simpatite e mia jane per civilizimin Pers,por regjimi i Ajotollaheve nje dite duhet te bjere.
Nuk kane kellqe ta bejne.
Mos harro, Irani ka sistemin raketor S300. Informohu cfare eshte ky sistem.
Dhe do kuptosh shumr gjera. Do kuptosh se raketat e amerikes, aeroplanet e saj, dhe tanket e kujtdoqofte, jane thjesht tabela qitjesh ne nje rreze prej 300km.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-09-2019, 06:14   #22
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,607
Thanks: 341
Thanked 608 Times in 400 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Re: Mediat nė SHBA: Irani ėshtė autor i sulmeve ndaj naftės saudite

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Civilizimi i PERSEVE ASKUJT dhe KERRKUJT si ka bere DEM.Vetem aleksandros macedonas SHUAJTI nje..............KULTURE.
Kultura Helene ka qene me e zhvilluara, sofistikuara, ndritura dhe me produktive mga te gjitha kulturat qe ka pare bota deri me sot. Prandaj imitohet sot nga bota demokracia, sepse shihet si nje kulture administrative qe i jep shtyse zhvillimit Sistem.

Mos te harrokme qe ne nje mase 80% kulturen greke e kan zhvilluar burimet njerzore te rraces sone. Dhe duhet te jemi krenar per kete. Greket jane thjesht nje injeksion armen, nje katalizatore qe hapi rrugen qe forca e mendimit te popullsive te ballkanit jugor, qe ishim ne, te shperthente ne ato lartesi.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-09-2019, 08:21   #23
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,681
Thanks: 4,321
Thanked 4,632 Times in 3,084 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 249
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Mediat nė SHBA: Irani ėshtė autor i sulmeve ndaj naftės saudite

Po, qashtu thone dhe shiko vidjojen se ē‘fare Pitbulli pa ndjenja i kane vene perballe vladimiroviqit. Apropo meqe ra dhafja me ato sistemet kunderajrore , izraelitet e pohojne qe me F-35 amerikane kane kaluar hapesiren ajrore over Syria qe kontrollohet po nga keto systeme te avancuara.

Edhe qetra, larg jane nga neve Irani dhe Harabia, keshtu qe bjerni, po prisni me shume.

__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-09-2019, 08:42   #24
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,095
Thanks: 8,069
Thanked 3,699 Times in 1,963 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Re: Mediat nė SHBA: Irani ėshtė autor i sulmeve ndaj naftės saudite

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Po, qashtu thone dhe shiko vidjojen se ē‘fare Pitbulli pa ndjenja i kane vene perballe vladimiroviqit. Apropo meqe ra dhafja me ato sistemet kunderajrore , izraelitet e pohojne qe me F-35 amerikane kane kaluar hapesiren ajrore over Syria qe kontrollohet po nga keto systeme te avancuara.

Edhe qetra, larg jane nga neve Irani dhe Harabia, keshtu qe bjerni, po prisni me shume.

https://www.youtube.com/watch?v=zu-Fn-DUhGs
Mike Pence s'i ka lexue mediat amerikane po ka shkue drejt atje prej nga asht dhane urdhni per bombardimin e instalimeve te naftes ne Arabine Saudite. Pence nuk di ku ndodhet Irani por e di qe Irani asht jasht loje.
__________________
Tu n’es plus lą oł tu étais, mais tu es partout lą oł je suis.

V.H
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-09-2019, 08:56   #25
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,681
Thanks: 4,321
Thanked 4,632 Times in 3,084 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 249
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Mediat nė SHBA: Irani ėshtė autor i sulmeve ndaj naftės saudite

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
Mike Pence s'i ka lexue mediat amerikane po ka shkue drejt atje prej nga asht dhane urdhni per bombardimin e instalimeve te naftes ne Arabine Saudite. Pence nuk di ku ndodhet Irani por e di qe Irani asht jasht loje.
Po jo pra, e kane keshtu heardliner, bjeri ketu, silli aty.

edhe mire eshte qe hamerikant, nuk e zgjasin shume te pyesin, ku i kane dajat camon, camon u paska be iftar dhe nuk shkon gjate dhe kercasin shapudhat
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-09-2019, 09:51   #26
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,607
Thanks: 341
Thanked 608 Times in 400 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Re: Mediat nė SHBA: Irani ėshtė autor i sulmeve ndaj naftės saudite

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Po, qashtu thone dhe shiko vidjojen se ē‘fare Pitbulli pa ndjenja i kane vene perballe vladimiroviqit. Apropo meqe ra dhafja me ato sistemet kunderajrore , izraelitet e pohojne qe me F-35 amerikane kane kaluar hapesiren ajrore over Syria qe kontrollohet po nga keto systeme te avancuara.

Edhe qetra, larg jane nga neve Irani dhe Harabia, keshtu qe bjerni, po prisni me shume.

https://www.youtube.com/watch?v=zu-Fn-DUhGs
Qysh te kam nje here, se na fute friken... Mire je!

Siria nuk ka sistem raketor as S300, as S400, As S500 sa kane vajtur tani. Ato i ka rusia dhe rusia nuk i gjuan aeroplaneve izraelit, sepse eshte deklarim lufte, ashtu si edhe Izraeli nuk i gjuan ata Ruse.

Sistemi "S" aeroplanet nuk i llogarisin fare pirat, ato kapin raketat.
Sistemi "patriot" amerikan ka ca probleme. I kalonin raketat e Kimit Japonise persiper dhe sistemet kunderajrore amerikane nuk i gjurmonin dot. Dhe ketu e kemi fjalen per raketat e Kimit qe jane rudimentale, e imagjinon dot ti Hipersoniket qe ka Rusia.

Nejse per kete pitbullin paske te drejte. Ky te futka friken. Do ti kete dhjere breket Putini nga ky, me siguri. Rusia keta pitbullat nuk i ve as roje tek depot e armeve, jo ti bej ministra.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-09-2019, 10:48   #27
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,037
Thanks: 1,383
Thanked 2,276 Times in 1,280 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Re: Mediat nė SHBA: Irani ėshtė autor i sulmeve ndaj naftės saudite

Po neve na ka ngel ndonjė raketė.... mirė sisteme qė s'i shohim dot as nė ėndėrr...
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-09-2019, 10:49   #28
Prishtinasi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Feb 2013
Posts: 1,425
Thanks: 79
Thanked 333 Times in 231 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
Prishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėm
Re: Mediat nė SHBA: Irani ėshtė autor i sulmeve ndaj naftės saudite

Po thone, Arabia Saudite i ka 6 sisteme raketore Patriot, secila ne vlere 1 miliarde dollare,dmth 6 miliarde dollare sisteme raketore e nuk i bane pune.Drona iraniane iu shmang radarit te tyne e ia dheu stabilimentet e naftes.

Ne qeshor dronen shpiunuese te SHBA-ve(me vlere mbi 100 milion dollare) ia rrxoi Irani.Ky puntori i Izraelit,Donald Trumpi,menjiher dha urdhen per goditje ushtarake ndaj Iranit. 10 minuta para aksionit,Donald trimi e terhoci urdhnin mbrapa.
Jahudive iu ka ra sharra ne gozhde...
Prishtinasi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-09-2019, 15:50   #29
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,488
Thanks: 15,978
Thanked 9,464 Times in 6,390 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 404
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Mediat nė SHBA: Irani ėshtė autor i sulmeve ndaj naftės saudite

Iranit i vrane shkencetaret me te mire,dhe nuk ja beri me gisht askujt.Thjesht i beri martire.Perset mesojne nga HISTORIA, dhe nuk flejne gjume apo ngrofen ne diell,si tipat qe tundin vetem flamur.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-09-2019, 10:02   #30
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,488
Thanks: 15,978
Thanked 9,464 Times in 6,390 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 404
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Mediat nė SHBA: Irani ėshtė autor i sulmeve ndaj naftės saudite

Ein Transponder ist ein Radio, das ein Signal mit Daten aussendet, die ein Flugzeug mit einer von der Bodenkontrolle zugeteilten Nummer identifiziert und die Höhe durch gibt. Aber auf dem Radar ist man immer sichtbar, egal ob eingeschaltet oder nicht.

Wahrscheinlich haben die Iraner oder die Houthis auch die Transponder ihrer Drohnen ausgeschaltet, um unsichtbar nach Saudi-Arabien zu fliegen und unerkannt angreifen zu können.

Schliesslich, wenn die 9/11-Kommission und damit die US-Regierung sagt, durch Abschalten des Transponders wird man für das Radar unsichtbar, dann muss es stimmen. Die würden uns doch niemals anlügen, ODER???

Ausser, um den Vietnamkrieg zu begründen (Golf von Tonkin-Lüge), und den ersten Krieg gegen den Irak (Baby-Brustkästen-Lüge) und den Krieg gegen Afghanistan (Bin Laden war es Lüge) und den zweiten Irakkrieg (Lüge über Massenvernichtungswaffen), oder den Krieg gegen Libyen (Schutz der Zivilbevölkerung Lüge) und Krieg gegen Syrien (auch Schutz- und Giftgaslüge).

Fazit oder MERKE: alle Kriege wurden und werden mit Lügen begründet..................... ALLE!!!

PS....nga te gjitha keto GENJESHTRAT po perjashtoj ate ne Dardani.Tashti juve shpresoj ta kuptoni PERSENE???????????????????????????????????
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-09-2019, 16:49   #31
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,482
Thanks: 270
Thanked 450 Times in 348 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Mediat nė SHBA: Irani ėshtė autor i sulmeve ndaj naftės saudite

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Na i shpjegoni juve si mbreti Ilir?????????????????????
Na ka cfare te shpjegoje Bardhyli.

Ka dije ne citimin e historise por ne gjeopolitike eshte i paditur.

Jeton ende me shkullin e 19.

Flet per Amerikanet por nuk eshte ne gjendje te shpjegoje kush sundon vertet mbrapa hijeve te pushtetit dhe kush eshte synimi i tyre.

Kujtojn se Amereika drejtohet nga " anglo-saksone" por nuk e dine qe amerika eshte nje qender e madhe konsumi multi rraciale qe drejtohet nga global financa cifute.

Dhe tjua shpjegosh ketyre te verteten duhen 10 vite te te besojne se ju eshte bere lavzh truri .

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Kastrioti1443 : 25-09-2019 nė 16:51
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-09-2019, 16:51   #32
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,482
Thanks: 270
Thanked 450 Times in 348 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Mediat nė SHBA: Irani ėshtė autor i sulmeve ndaj naftės saudite

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Qysh te kam nje here, se na fute friken... Mire je!

Siria nuk ka sistem raketor as S300, as S400, As S500 sa kane vajtur tani. Ato i ka rusia dhe rusia nuk i gjuan aeroplaneve izraelit, sepse eshte deklarim lufte, ashtu si edhe Izraeli nuk i gjuan ata Ruse.

Sistemi "S" aeroplanet nuk i llogarisin fare pirat, ato kapin raketat.
Sistemi "patriot" amerikan ka ca probleme. I kalonin raketat e Kimit Japonise persiper dhe sistemet kunderajrore amerikane nuk i gjurmonin dot. Dhe ketu e kemi fjalen per raketat e Kimit qe jane rudimentale, e imagjinon dot ti Hipersoniket qe ka Rusia.

Nejse per kete pitbullin paske te drejte. Ky te futka friken. Do ti kete dhjere breket Putini nga ky, me siguri. Rusia keta pitbullat nuk i ve as roje tek depot e armeve, jo ti bej ministra.

Ka te drejte Peshkaqeni ketu qe Siria nuk ka sisteme ajrore moderne ruse kunder ajrore.

Por f 35 eshte vertet teper i perparuar dhe S300 nuk e kap.

Tjeter gje S400
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-09-2019, 16:53   #33
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,522
Thanks: 3,659
Thanked 2,957 Times in 2,002 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Mediat nė SHBA: Irani ėshtė autor i sulmeve ndaj naftės saudite

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
Na ka cfare te shpjegoje Bardhyli.

Ka dije ne citimin e historise por ne gjeopolitike eshte i paditur.

Jeton ende me shkullin e 19.

Flet per Amerikanet por nuk eshte ne gjendje te shpjegoje kush sundon vertet mbrapa hijeve te pushtetit dhe kush eshte synimi i tyre.

Kujtojn se Amereika drejtohet nga " anglo-saksone" por nuk e dine qe amerika eshte nje qender e madhe konsumi multi rracie qe drejtohet nga global financa cifute.

Dhe tjua shpjegosh ketyre te verteten duhen 10 vite te te besojne se ju eshte bere lavzh truri .
Ja tė bėj njė pyetje qė ta kam bėrė dikur dhe tė cilės nuk ju pėrgjigje.
Ti je antiamerikan dhe nuk do qė Shqipėria tė lidhet me Amerikėn. Dakord, po e pranojmė pėr njė moment kėtė ide tėnden. Me cilėn Fuqi tė Madhe mendon ti se duhet qė tė lidhemi ne si shqiptarė?
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-09-2019, 16:56   #34
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,482
Thanks: 270
Thanked 450 Times in 348 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Mediat nė SHBA: Irani ėshtė autor i sulmeve ndaj naftės saudite

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Semiku Shiko postimin
Heret apo vone dyshja SHBA_Izrael do ta sulmoj Iranin,ndersa ne prapavije do te qendroje Arabija Saudite (armiku kryesor i Iranit ne rajon) si financues i fushates.
Te gjithe situaten do ta shfytezoje Izreali i cili do te jete perfituesi kryesor.

Parate do ti japin Sauditet,raketat Amerikanet ndersa koordinimin do ta ben Tel Avivi...i vetmi vend i cili seriozisht munde ta rrezikoje Izraelin eshte Irani dhe ky problem duhet te zgjidhet,bashke me proxite e Iranit ne rajon (hezbollah e disa te tjere)...edhe Sauditet jane jetesisht te interesuar ta ulin ndikimin e shiiteve ne rajon.

Simpatite e mia jane per civilizimin Pers,por regjimi i Ajotollaheve nje dite duhet te bjere.
Te lutem mos i lepi bythen me shume deep state-it ne amerike se behesh qesharak.

Cfare perfitoni me lepirjen qe beni kur duket qarte se kush e ka fajin?

Ti mire e bere analizen ushtarake, por kush je ti qe thua qe duhet te bjeri regjimi ne Iran????

A e di ti pse erdhi ne pushtet Republika Islamike ne rradh te pare?

Ja ke ndopak idene?
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-09-2019, 17:00   #35
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,482
Thanks: 270
Thanked 450 Times in 348 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Mediat nė SHBA: Irani ėshtė autor i sulmeve ndaj naftės saudite

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Ja tė bėj njė pyetje qė ta kam bėrė dikur dhe tė cilės nuk ju pėrgjigje.
Ti je antiamerikan dhe nuk do qė Shqipėria tė lidhet me Amerikėn. Dakord, po e pranojmė pėr njė moment kėtė ide tėnden. Me cilėn Fuqi tė Madhe mendon ti se duhet qė tė lidhemi ne si shqiptarė?
Une jam anti zionist qe "rastesia" i ka sjell qe mbas Londres qendren ta kene ne Amerike.

Meso kush jane zionistet. Musteqja i kishte armiq kryesore.

Pse duhet patjeter Shqiperia te lidhet me nje fuqi apo te jete protektorat?

Pse te mos jete nje shtet i fuqishem me politiken e vet te jashtme?

Pse mos ti mbaje mardheniet me te gjithe , nderkohe qe duke qene shtet i fuqishem ja qi..n robt edhe serveve ne kohen e duhur??
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-09-2019, 17:09   #36
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,522
Thanks: 3,659
Thanked 2,957 Times in 2,002 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Mediat nė SHBA: Irani ėshtė autor i sulmeve ndaj naftės saudite

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
Une jam anti zionist qe "rastesia" i ka sjell qe mbas Londres qendren ta kene ne Amerike.

Meso kush jane zionistet. Musteqja i kishte armiq kryesore.

Pse duhet patjeter Shqiperia te lidhet me nje fuqi apo te jete protektorat?

Pse te mos jete nje shtet i fuqishem me politiken e vet te jashtme?

Pse mos ti mbaje mardheniet me te gjithe , nderkohe qe duke qene shtet i fuqishem ja qi..n robt edhe serveve ne kohen e duhur??
Atėherė merr gjithė kohėn e nevojshme dhe na e shpjego se si realizohet e gjitha kjo.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-09-2019, 17:11   #37
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,482
Thanks: 270
Thanked 450 Times in 348 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Mediat nė SHBA: Irani ėshtė autor i sulmeve ndaj naftės saudite

E kam thene disa here por ne respektin tend do jap nje pershkrim me te gjate.

Tani nuk e bej dot sepse sado te mire te jene smart phonet me duhet te ulem ne kompjuter te shkruaj.
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-09-2019, 17:17   #38
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,522
Thanks: 3,659
Thanked 2,957 Times in 2,002 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Mediat nė SHBA: Irani ėshtė autor i sulmeve ndaj naftės saudite

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
E kam thene disa here por ne respektin tend do jap nje pershkrim me te gjate.

Tani nuk e bej dot sepse sado te mire te jene smart phonet me duhet te ulem ne kompjuter te shkruaj.
Shumė faleminderit. Edhe unė nė respekt tėnd do gjej kohėn qė tė hap njė temė tė veēantė ku ti mund tė shprehėsh lirshėm mendimin tėnd.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-09-2019, 07:05   #39
Semiku
Style & Substance
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,438
Thanks: 21
Thanked 763 Times in 490 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 90
Semiku ka mbyllur reputacionin
Re: Mediat nė SHBA: Irani ėshtė autor i sulmeve ndaj naftės saudite

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
Te lutem mos i lepi bythen me shume deep state-it ne amerike se behesh qesharak.
Ti kujt je duke ja lepir bythen ?
Shume prapanica je duke lepire,...ti numerojme : Putinit,Ajatollaheve te Iranit,Perandorise prapanike Osmane,Nacisteve,Racisteve,deri diku edhe sllaveve ortodoks etj.
Gjeja me qesharake prej teje eshte kur pretendon te na spjegosh dic..ti thjesht je i manipuluar dhe viktime mendjelehte e teorive debile te konspiracionit.
Opusi jot ne forum kufizohet ne " mprapa cdo te keqe ne Bote qendrojne cifutet,...cifutet...cifutet...cifutet...cifutet", dhe keshtu panderprere,si nje pllake e gramafonit te prishur.
Me e habitshme eshte kur na luan rolin e puritanit dhe na shkruan per imoralitetin...kuptohet,prapa degjenerimit te Perendimit qendrojne cifutet
Citim:
Cfare perfitoni me lepirjen qe beni kur duket qarte se kush e ka fajin?
Une nuk bej kurrfare lepirje,por i shprehi mendimet dhe bindjet e mija qe jane pro vlerave te civilizimit perendimor.
Po ti cfar perfiton qe na levderon regjimet dhe ideologjite me brutale qe ka njohur njerezimi,...plot lavde per nje Perandori si P.O qe deri ne fund ka qene feudale dhe shtypese,deri ne NSDP...nacional-socijalizmin e Hitlerit
Citim:
Ti mire e bere analizen ushtarake, por kush je ti qe thua qe duhet te bjeri regjimi ne Iran????
Nuk qe analize,por nje predictions-parashikim.
Regjimi i Ajatollaheve duhet te bjere,dhe do te bie,...sepse eshte diktature teokratike,qe nuk i respekton as te drejtat me minimale te njeriut.
Citim:
A e di ti pse erdhi ne pushtet Republika Islamike ne rradh te pare?
Ja ke ndopak idene?
Se kam asnje ide,...mezi po pres te me spjegosh ti !
Hajde nisja,...na ishte nje here nje Reza Pahlavi ...
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-09-2019, 13:18   #40
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,607
Thanks: 341
Thanked 608 Times in 400 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Re: Mediat nė SHBA: Irani ėshtė autor i sulmeve ndaj naftės saudite

Mire e kisha lexuar dikur tek ai forumi tjeter. Kishte njeri nje firme teper dhisme. Dicka e till, nuk di nese e kujtoj sakte. "Opinionet jane si Bythet, te gjithe kane nga nje" ... .

Nuk e di pse me kujtohet sa here lexoj Semikun.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur