Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Dashuria > Romancė / Ndjenja

Romancė / Ndjenja “Kam zbuluar paradoksin se nqs ju doni deri nė dhimbje, atėherė nuk mund tė ketė mė dhimbje, por vetėm mė shume dashuri.” Nėnė Tereza

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 30-01-2011, 15:55   #1
INFINITY
Looks DO Kill
 
Avatari i INFINITY
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 159
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 9
INFINITY do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Do's & don'ts mbas takimit te pare!

Po e hap kete teme pasi po degjoja ne radio se si njeri i kishte lene ne Facebook nje vajze mbas takimit te tyre te pare kengen:


Per shume njerez, kjo eshte pak e tepruar.

Atehere, a keni bere ju dicka te tille (s'do te thote te jete kenge) mbas nje takimi te pare? A ju ka ndodhur juve dicka e tille?

A ju duket kjo gje normale?

Nqs do t'ju ndodhte juve, cili do te ishte reagimi juaj?

Diskutim te mbare!

P.S. Kjo teme eshte per ata/o qe besojne se duhet ta takosh nje njeri disa here para se t'i thuash "I DO" dhe jo per ata qe e shikojne per here te pare naten e marteses ( e dini vete ju se kush jeni).
INFINITY nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-01-2011, 17:29   #2
HELEN OF TROY
Jeta vazhdon
 
Avatari i HELEN OF TROY
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: prane teje
Posts: 1,315
Thanks: 11
Thanked 38 Times in 25 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 19
HELEN OF TROY ėshtė njė i shkėlqyerHELEN OF TROY ėshtė njė i shkėlqyerHELEN OF TROY ėshtė njė i shkėlqyerHELEN OF TROY ėshtė njė i shkėlqyerHELEN OF TROY ėshtė njė i shkėlqyerHELEN OF TROY ėshtė njė i shkėlqyerHELEN OF TROY ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Do's & don'ts mbas takimit te pare!

Shpresoj ta kem kuptuar mire temen


Eshte pak e teper kjo gje sepse kaq shpejt nuk mund te vije nje ndjenje kaq e thelle.....

me ka ndodhur vite me pare me nje djale nga korca me te cilin u takuam ne mbremjen e NATO-S ne korce
thejshte u takuam edhe na lidhen shume gjera te perbashketa edhe shkembyem andresat tona
te nesermen u nisem per ne athine
jashte shpise time gjeta nje obor plot me lule
lulet u bene arusha qe me vinin ne pune
lule perseri.....

kjo gje mund te largoje nje njeri........
__________________
Kthe respektin me respekt... perballo me gjakftohtesi provokimet... dhe dhuroji hipokrizise indiferencen tende ...
HELEN OF TROY nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-01-2011, 10:28   #3
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,482
Thanks: 15,975
Thanked 9,458 Times in 6,386 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 404
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Do's & don'ts mbas takimit te pare!

Me ka bere vaki mbas disa takimeve te perdtishme.
I bera nje dhurate; smund ta pranoj me tha....
Arsyen e kuptova me vonese.por ishte shume vone.
Por me mire qe ndodhi keshtu.
Per here te pare mbase eshte e tepruar.
Sipas mendimit tim,po.
klm
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-01-2011, 11:08   #4
[email protected]
♡ KaFe Pa SHeQeR ♡
 
Avatari i MiM@
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: N'shpin Time :P
Posts: 10,437
Thanks: 4,990
Thanked 4,945 Times in 1,507 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 234
MiM@ i pazėvėndėsueshėmMiM@ i pazėvėndėsueshėmMiM@ i pazėvėndėsueshėmMiM@ i pazėvėndėsueshėmMiM@ i pazėvėndėsueshėmMiM@ i pazėvėndėsueshėmMiM@ i pazėvėndėsueshėmMiM@ i pazėvėndėsueshėmMiM@ i pazėvėndėsueshėmMiM@ i pazėvėndėsueshėmMiM@ i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Do's & don'ts mbas takimit te pare!

He mi dhe ju ...nuk besoni ne (kolpo di fulmine )???? lol se nuk e di si
shkruhet ne italish ...i ka ren rrufeja ne zemer lol
Tani per nje deklarate do prisja ca ne takim te dyte psh lol

Ti leme shakateTani dhe dashuria me shikim te pare ekziston.
Them se duhet pritur ca per te qene i/e sigurte nese personi qe do
ka te njejtat ndenja

__________________
♡°°°●💐○•°°°●💮○•°°°•○💐●°°°•○💮●°°°♡
MiM@ nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-01-2011, 12:09   #5
bomber
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 148
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
bomber ėshtė njė gur i ēmuarbomber ėshtė njė gur i ēmuarbomber ėshtė njė gur i ēmuarbomber ėshtė njė gur i ēmuar
Pėrgjigje e: Do's & don'ts mbas takimit te pare!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga INFINITY© Shiko postimin
Po e hap kete teme pasi po degjoja ne radio se si njeri i kishte lene ne Facebook nje vajze mbas takimit te tyre te pare kengen:
s'e kuptoj ku eshte problemi ? djali i fejsbukut do te dije what love is sepse nuk e di akoma, s'ka gje te cuditshme ketu !!
bomber nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-02-2011, 00:52   #6
INFINITY
Looks DO Kill
 
Avatari i INFINITY
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 159
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 9
INFINITY do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Do's & don'ts mbas takimit te pare!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga bomber Shiko postimin
s'e kuptoj ku eshte problemi ? djali i fejsbukut do te dije what love is sepse nuk e di akoma, s'ka gje te cuditshme ketu !!
Let's talk about love
(I wanna know what love is) the love that you feel inside
(I want you to show me) I'm feeling so much love
(I wanna feel what love is) no, you just cannot hide
(I know you can show me) yeah, woah-oh-ooh
I wanna know what love is, let's talk about love
(I want you to show me) I wanna feel it too
(I wanna feel what love is) I wanna feel it too
And I know, and I know, I know you can show me
Show me what is real, woah (woah), yeah I know
(I wanna know what love is) hey I wanna know what love
(I want you to show me), I wanna know, I wanna know, want know
(I wanna feel what love is), hey I wanna feel, love
I know you can show me, yeah

1- S'e kuptoj se kush tha qe ky eshte nje problem.
2- Shumica e njerezve (normal te pakten) shkojne ne disa etapa njohjeje me dike para se t'i shprehin dashurine dikujt apo te kerkojne dashurine e tjetrit/es.

Une pyeta nese dicka e tille ju ka ndodhur juve dhe si keni reaguar, ose e keni bere ju dhe si ka reaguar personi tjeter, dhe a ju duket dicka e tille normale?
INFINITY nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-02-2011, 08:36   #7
bomber
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 148
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
bomber ėshtė njė gur i ēmuarbomber ėshtė njė gur i ēmuarbomber ėshtė njė gur i ēmuarbomber ėshtė njė gur i ēmuar
Pėrgjigje e: Do's & don'ts mbas takimit te pare!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga INFINITY© Shiko postimin
Let's talk about love
(I wanna know what love is) the love that you feel inside
(I want you to show me) I'm feeling so much love
(I wanna feel what love is) no, you just cannot hide
(I know you can show me) yeah, woah-oh-ooh
I wanna know what love is, let's talk about love
(I want you to show me) I wanna feel it too
(I wanna feel what love is) I wanna feel it too
And I know, and I know, I know you can show me
Show me what is real, woah (woah), yeah I know
(I wanna know what love is) hey I wanna know what love
(I want you to show me), I wanna know, I wanna know, want know
(I wanna feel what love is), hey I wanna feel, love
I know you can show me, yeah

1- S'e kuptoj se kush tha qe ky eshte nje problem.
2- Shumica e njerezve (normal te pakten) shkojne ne disa etapa njohjeje me dike para se t'i shprehin dashurine dikujt apo te kerkojne dashurine e tjetrit/es.

Une pyeta nese dicka e tille ju ka ndodhur juve dhe si keni reaguar, ose e keni bere ju dhe si ka reaguar personi tjeter, dhe a ju duket dicka e tille normale?
yeah, por nuk di a ke degjuar per ate qe italianet e quajne colpo di fulmine apo ne amerikanisht love at the first sight, shume njerez i godet kjo dashuri me shikim te pare, ndodh nje kimi e menjehershme, totale, magjike, duke djegur te gjitha etapat qe thua ti. natyrisht kush nuk e ka provuar colpo di fulmine nuk e kupton dot si ndodh kjo tek te tjeret. le te kenaqet me c'degjon.
bomber nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-03-2015, 03:40   #8
Rexhina
V.I.P
 
Avatari i Rexhina
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Shangri-La
Posts: 36,906
Thanks: 17,860
Thanked 23,030 Times in 8,871 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 525
Rexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Do's & don'ts mbas takimit te pare!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga INFINITY Shiko postimin
Po e hap kete teme pasi po degjoja ne radio se si njeri i kishte lene ne Facebook nje vajze mbas takimit te tyre te pare kengen:

YouTube - I Want to know what love is - Foreigner

Per shume njerez, kjo eshte pak e tepruar.

Atehere, a keni bere ju dicka te tille (s'do te thote te jete kenge) mbas nje takimi te pare? A ju ka ndodhur juve dicka e tille?

A ju duket kjo gje normale?

Nqs do t'ju ndodhte juve, cili do te ishte reagimi juaj?

Diskutim te mbare!

P.S. Kjo teme eshte per ata/o qe besojne se duhet ta takosh nje njeri disa here para se t'i thuash "I DO" dhe jo per ata qe e shikojne per here te pare naten e marteses ( e dini vete ju se kush jeni).
lol po cte keqe ka, djali do te dij cfare domethene kjo dashuri ..sme ka ndodhur dicka e tille, due to lack of dating experience
__________________
“Don’t look for society to give you permission to be yourself.”
-Steve Maraboli
Rexhina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-03-2015, 09:00   #9
Jolene
🇦🇱
 
Avatari i Jolene
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Posts: 16,817
Thanks: 6,753
Thanked 8,360 Times in 3,992 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Jolene ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Do's & don'ts mbas takimit te pare!

as mua, do vdesim pa e provu me duket o Rexh
__________________
a wolf will never be a pet
Jolene nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-03-2015, 12:37   #10
Rexhina
V.I.P
 
Avatari i Rexhina
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Shangri-La
Posts: 36,906
Thanks: 17,860
Thanked 23,030 Times in 8,871 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 525
Rexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėm
Re: Do's & don'ts mbas takimit te pare!

Lol there is always an afterlife jolene
__________________
“Don’t look for society to give you permission to be yourself.”
-Steve Maraboli
Rexhina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-03-2015, 23:47   #11
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,602
Thanks: 340
Thanked 607 Times in 400 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Do's & don'ts mbas takimit te pare!

Ustallaret e joshjes(seducionit) thone, qe nuk ka goditje rrufeje.
Per arsyen e vetme, se partneri nuk leshohet me te pare. Pra duhet mesuar me pranine tende fizike dalngadal. Prandaj kane lindur perqafimet dhe puthjet. Eshte forma me e thjesht per kontakt fizik dhe per largimin e ndrojes. Leshimin e trupit(rilaksi) dhe largimit te tendosjes.

Nga i di une gjithe keto gjera do thoni ju?!
Greket na i mesonin, kur joshnim turistet nordike ne plazh. Kishte disa Greke, qe joshjen, e kishin bere art. Dhe ata te mesuar e kishin, jo se u kishte pjell mendja. Por duhet te them, qe keshillat e tyre, sado idiote dukeshin, gjithmon funksiononin.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-03-2015, 23:54   #12
Zana
e....Thjeshte
 
Avatari i Zana
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 24,173
Thanks: 6,164
Thanked 6,643 Times in 3,242 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 280
Zana ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Do's & don'ts mbas takimit te pare!

Kush i urdheron/ligjeron k'to... Do's and Don't-s . Ekspertet , si puna e peshkaqenit. lol
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-03-2015, 00:33   #13
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,576
Thanks: 8,620
Thanked 6,645 Times in 2,788 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Do's & don'ts mbas takimit te pare!

Nuk shoh asgje skandaloze ne postimin e nje kenge sentimentale apo romantike ne FB pas nje takimi te perzemert qe kane pasur kta 2 indivde! Eshte normale dhe e drejte rruga e ndjekur nga djali, biles me shume klas dhe takt, pa vulgaritete dhe aspak ofensive! Ka nga ata kafshe qe nuk ta lypin me muzike por ta marrin me dhune.....
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-03-2015, 00:54   #14
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,576
Thanks: 8,620
Thanked 6,645 Times in 2,788 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Do's & don'ts mbas takimit te pare!

Po cte them me shume o OQEAN, Arti (ku ben pjese dhe vet muzika) eshte gjithnje i egzagjeruar dhe imagjinar, ku fantazia dhe krijimtaria nuk njeh barriera, asnjehere i perputhshem 100% me realitetin, prandaj nuk shoh asgje reale dhe te rrezikshme ne krijimtarine muzikore te cilin ky djali ka perdorur per te "pushtuar" zemren e kesaj vajze! Nuk na jane dhene me shume detaje per situaten, moshen e ketyre individeve, sepse po te jene teen pra adoleshente ose fare te rinj dhe ne experiencat e para, them qe cdo gje eshte ne rrjedhen normale! Do ndryshonte disi puna sikur individet te kishin moshe over 35/40 e cila presupozon stabilitet, pjekuri, autokontroll, ego te konsoliduar personale, zemer te sprovuar nga ndjenjat dhe deshtimet etj etj etj faktore te ketij kalibri! Theksoj: po te kene qene si ne rastin e pare (adoleshente dhe pa experiencea) cdo gje eshte OK, sepse i riu eshte si veriu, beson ne cdo gje, dhe zemren dhe logjiken e ka akoma te brishte dhe te influencueshme, por sidomos : Enderrimtare.....
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-03-2015, 04:13   #15
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,700
Thanks: 5,592
Thanked 11,577 Times in 3,898 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Do's & don'ts mbas takimit te pare!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga [email protected] Shiko postimin
He mi dhe ju ...nuk besoni ne (kolpo di fulmine )???? lol se nuk e di si
shkruhet ne italish ...i ka ren rrufeja ne zemer lol
Tani per nje deklarate do prisja ca ne takim te dyte psh lol

Ti leme shakate


Tani dhe dashuria me shikim te pare ekziston.
Them se duhet pritur ca per te qene i/e sigurte nese personi qe do
ka te njejtat ndenja

Eshte dicka reale dhe shume e vertete "Goditja rrufe" apo "Dashuria me shikim te pare" sic e degjojme me shpesh.


Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Ustallaret e joshjes(seducionit) thone, qe nuk ka goditje rrufeje.
Per arsyen e vetme, se partneri nuk leshohet me te pare. Pra duhet mesuar me pranine tende fizike dalngadal. Prandaj kane lindur perqafimet dhe puthjet. Eshte forma me e thjesht per kontakt fizik dhe per largimin e ndrojes. Leshimin e trupit(rilaksi) dhe largimit te tendosjes.

.
Kush te ka thene ty se ndjenja/dashuria dhe goditja rrufe duhen kompletuar me "te leshume"?
Lexoni mbi dashurine dhe pastaj beni deklarata qe kane te bejne drejtperdrejt me ndjenjen e grades me te larte qe na eshte bere dhurate te perjetojme
__________________
Follow Your Joy
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-03-2015, 08:43   #16
Dulcis in Fundo
echoes
 
Avatari i Dulcis in Fundo
 
Data e antarėsimit: Jun 2014
Posts: 4,853
Thanks: 756
Thanked 825 Times in 586 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 149
Dulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Do's & don'ts mbas takimit te pare!

Ka dhe nga ata me stomak te forte, tek te cilet fluturat ndihen pak me me veshtiresi se sa te disa te tjere.
Po kjo nuk i ben me te gabuar te paret dhe me tedrejte te dytet, apo anasjelltas.
Ne cdo rast, cdokujt ndjesite e veta. Pa paragjykuar e pa hyre ne interpretime personale stres-shfryrese te intimitetit te tjetrit.
Sepse po flitet per ndjenja, jo per strategji te kopjuara aty-ketu.

p.s.
Dulcis in Fundo nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-03-2015, 09:02   #17
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 23,291
Thanks: 1,898
Thanked 2,100 Times in 1,577 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Do's & don'ts mbas takimit te pare!

Mbas takimit te pare mund te hani hudhra
Por kurr perpara takimit pare
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-03-2015, 09:32   #18
Si Bora
V.I.P
 
Avatari i Si Bora
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 22,003
Thanks: 10,289
Thanked 9,616 Times in 4,743 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 322
Si Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Do's & don'ts mbas takimit te pare!

Te vendosesh nje kenge nuk do te thote automatikisht qe ke ndjenja eshte thjeshte nje emocion i momentit. Ndenja zhvillohet me kalimin e kohes dhe kjo ne baze te sjelljes se partenerit. Mendoj gjithashtu se varet shume nga mosha, nje 18 vjecare nuk vepron si nje 25 vjecare dhe nje 25 nuk vepron si nje 35.. keto jane tematika te thjeshta qe cdo kush nga ne i di. Nje gje arrita te kuptoj se per te dashuruar dike duhet ta admirojme fillimisht. Eshte sjella e tij/e saj qe na ben ta duam dhe jo disa caste momentale qe veprojme ne baze te asaj apo kesaj.
__________________
Nuk besoj se qielli eshte blu.
Si Bora nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-03-2015, 14:41   #19
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,602
Thanks: 340
Thanked 607 Times in 400 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Do's & don'ts mbas takimit te pare!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Sorkadhe_Kelcyre Shiko postimin
Eshte dicka reale dhe shume e vertete "Goditja rrufe" apo "Dashuria me shikim te pare" sic e degjojme me shpesh.
Kush te ka thene ty se ndjenja/dashuria dhe goditja rrufe duhen kompletuar me "te leshume"?
Lexoni mbi dashurine dhe pastaj beni deklarata qe kane te bejne drejtperdrejt me ndjenjen e grades me te larte qe na eshte bere dhurate te perjetojme
Ne kemi dy perceptime krejt te kunderta per ate, qe quajm dashuri zonjush.
Une mund ti futem dhe filozofis, por nuk e di nese ke kemb te me ndjekesh.

Une te kuptoj ty, se ka njerez teper te ndjeshem qe ngacmohen dhe nga prekja e ajrit, qe i rrethon dhe eksitohen. Kisha nje shokun tim une, qe doli per te blere makarona dhe u kthye ne shtepi i dashuruar. I dashuruar... ai gjendjes shpirterore te atij momenti ate emer i vuri dhe une nuk mund ta kundershtoja. Ishte i bindur ai, qe ishte dashuri, sic je e bindur ti tani, ne ato qe shkruan.
Po ecte rruges mavria dhe kishte kaluar prane tij nje vajze nxitimthi. Dhe sigurisht trupi, qe leviz me nxitim pozitiv ne nje ambient me ajer do caj rezistencen e ajrit dhe do krijoj dallge(vale) ajri. Kete e kam mesuar qe ne klase te peste ne oren e fizikes une, mirpo ajo qe nuk dija, ishte shkallen e goditjes qe kishte pesuar ky mavria. Nga goditja e ajrit qe ishte perplasur ne surratin e tij, deri tek dashuria kishte arritur ai, se ka te tjere qe e humbasin mendjen fare nga perplasje te tilla. Vjene ne shtepi dhe me thot jam i dashuruar. Tani ti si mendon, dashuri e kishte ky, apo terheqje(deshire) seksuale?!

Se dashuria eshte nje gjendje e qendrueshme e nje teresie ndjenjash. Ajo vjene pak nga pak dhe nuk largohet kollaj. Mirpo ketij i vinte gjithmon dhe menjehere. Sa here shkonte per te psonisur. Moj po nuk guxoje ta coje te blinte qumeshtin, apo domate ne supermarket se kthehej i vilanasur e i turbulluar(dashuruar). Mirpo kishte te miren, qe per cdo dallge te re qe takonte, ate pararendesen e harronte.

...

Me ckuptoj une ti ngaterron dashurin me deshiren seksuale. Dashuria eshte gjendje shpirterore qe na provokon perqasje.
Prandaj dashurit ndahen. Sic ndahen gjendjet shpirterore ne ato qe na provokojne perqasje dhe ne ato qe na provokojne neveri. Te paren ne e quajme dashuri, te dyten urrejtje. Mirpo dashurit(perqasjet), perqasje jane ato mund te jene te natyrave te ndryshme. Mund te jene, aterore, vellazerore, erotike, interesi, shoqerore etj.

Nejse zonjush, nuk duhen ngaterruar dashuria(gjendje shpirterore e qendrueshme) me ngacmimet hormonale(ndjesi emocionale kalimtare). Jane dy gjera krejt te ndryshme. Dashuria eshte gjendje shpirterore, nuk eshte ndjesi emocionale. Nuk e di nese e kupton dot diferencen e te pares me te dyten, se ne fakt duhet nje fare kapaciteti qe ti ndash keto gjera.
Po mundohem me kete shpjegim... Kur nje njeri, qofte dhe i shemtuar per te tjeret(ose per ty me pare), fillon te duket i bukur ne syte e tu, gjitheshka qe ai bene, xhestet, veprimet, i vlerson pozitivisht ndoshta dhe i adhuron. Prania e atij personi eshte burim emocioni. Pra sa here e takojme vlerat emotive kane nje stad inicial, nuk fillojne nga zero. Eshte kjo arsyeja qe emocionet na mbytin me te pare(mbushemi menjehere me emocione) dhe kur llafosim na merren fjalet. E gjitha kjo eshte nje gjendje shpirterore dhe quhet dashuri erotike.

Ndjesi emocionale eshte kur kalon prane teje nje person me akullore te madhe dhe ty ta ben fap mendja per akulloren e personit. Kjo eshte ndjesi, nuk eshte dashuri. Mirpo shume njerez si ti, i ngaterrojne keto gjera.Ohhh sikur e zgjatem nje cik dhe u lodhem Sorkadhe... Shpresoj te kesh kuptuar ndonje gje.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-03-2015, 14:58   #20
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,700
Thanks: 5,592
Thanked 11,577 Times in 3,898 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Do's & don'ts mbas takimit te pare!

Na trashe peshku..
ate desha te them dhe une qe nuk eshte dashuria vetem deshire seksuale.

po tani s'kuptova une nje gje, ti kerkon ta hedhesh posht mundesine e Dashurise me Shikim te pare, apo Goditje Rrufe si quhet edhe ndryshe?

p.s. s'jam zonjushe, jam zonje
__________________
Follow Your Joy
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur