Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Sporti > Sportet amatoriale

Sportet amatoriale Kėtu mund te flisni pėr sporte tė ndryshme si, bodybuilding, gjuetinė, peshkimin,vetėmbrojtja etj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 28-03-2019, 21:11   #1
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 3,626
Thanks: 248
Thanked 1,143 Times in 731 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
A duhet tė ndalohet fjala ēiklist?

Shkencėtarėt kėrkojnė qė fjala ēiklist duhet tė hiqet pėr shkak tė ‘dehumanizimit’ tė ēiklistėve dhe nė vend tė kėsaj ata duhet tė quhen ‘njerėz qė ngasin biēikleta’.Shkencėtarėt nė universitetet australiane thonė se termi “ēiklist” i bėn shoferėt e makinave mė tė prirė pėr t’u angazhuar nė akte tė qėllimshme tė dhunės.

Tani ekspertėt janė duke mbėshtetur njė masė pėr tė shmangur fjalėn ēiklist dhe ta zėvendėsojnė atė me frazėn mė tė gjatė ‘njerėzit qė ngasin biēikleta’.

Bashkautorja e studimit, profesoresha Narelle Haworth, tha pėrdorimi i termit ‘njerėzit qė ngasin biēikletat’ nė vend tė ēiklistėve, ėshtė hapi i parė drejt heqjes sė kėtij dehumanizimi’.

Studimi nga studiuesit nė universitetet e Monash, Queensland dhe Melbourne, nė Australi, ėshtė i pari qė shqyrton se si njė grup pėrdoruesish tė rrugės i janė pėrgjigjur njėri-tjetrit.

Hulumtimi, i botuar nė revistėn “Traffic Psicology and Behavior”, thotė se ēiklistėt janė konceptuar si njė grup minoritar dhe janė bėrė objekt i qėndrimeve dhe sjelljeve negative.

Studimi, qė pėrfshin 442 tė anketuar nė Victoria, New South Wales dhe Queensland, identifikuan qėndrimin ndaj ēiklistėve.

Veprat e agresionit ndaj ēiklistėve nga shoferėt nuk ishin tė pazakonta, me 17 pėr qind duke thėnė se ata kishin pėrdorur makinėn e tyre pėr tė bllokuar me qėllim njė ēiklist, 11 pėr qind kishin afruar qėllimisht makinėn e tyre pranė njė ēiklisti dhe 9 pėr qind e kishin pėrdorur makinėn e tyre pėr t’i prerė rrugėn njė ēiklisti.

“Nėse ēiklistėt ndjehen tė dehumanizuar nga pėrdoruesit e tjerė tė rrugės, ata mund tė kenė mė shumė gjasa tė veprojnė kundėr shoferėve, duke ushqyer njė profeci vetėpėrmbushėse qė ushqen mė tej dehumanizimin kundėr tyre. Pėrfundimisht ne duam ta kuptojmė kėtė proces dhe shpresojmė se mund tė ndihmojmė nė ndalimin e abuzimit”, tha autorja kryesore e studimit, Alexa Delbosc.
__________________
I am only responsible for what I say, not for what you understand.
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-03-2019, 21:19   #2
Prudence
V.I.P
 
Avatari i Prudence
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 5,259
Thanks: 3,324
Thanked 5,838 Times in 1,985 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Prudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A duhet tė ndalohet fjala ēiklist?

Skane me ca merren keta. Kur jam ne makine tregoj sh kujdes per njerzit qe ngasin bicikletat si edhe ēiklistet.
__________________
Everyone you meet is fighting a battle you know nothing about.
Be kind. Always.
Prudence ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-03-2019, 21:27   #3
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 22,484
Thanks: 6,277
Thanked 7,375 Times in 4,753 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 334
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A duhet tė ndalohet fjala ēiklist?

mund ti quajm dyrrotiksa. very nice , teme e papame ledio
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i drague pėlqehet nga
i vjetėr 28-03-2019, 21:37   #4
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 44,273
Thanks: 13,037
Thanked 11,450 Times in 7,053 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 588
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A duhet tė ndalohet fjala ēiklist?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Prudence Shiko postimin
Skane me ca merren keta. Kur jam ne makine tregoj sh kujdes per njerzit qe ngasin bicikletat si edhe ēiklistet.
Unė pėr vete deri tani kam hedhur nė kanal 1 ēiklist dhe 2 motoēiklista, kėta tė fundit tė 2 njėherēi.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-03-2019, 21:44   #5
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 22,484
Thanks: 6,277
Thanked 7,375 Times in 4,753 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 334
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A duhet tė ndalohet fjala ēiklist?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Unė pėr vete deri tani kam hedhur nė kanal 1 ēiklist dhe 2 motoēiklista, kėta tė fundit tė 2 njėherēi.
ju keni blere gjyqsorin
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur