Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Analiza / Shkrime / Opinione

Analiza / Shkrime / Opinione Le tė “luajmė” sėbashku rolin e analistit dhe tė japim opinionet tona rreth tematikave tė ndryshme qė hasim pėrditė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 10-10-2019, 06:58   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,086
Thanks: 8,059
Thanked 3,687 Times in 1,957 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Kurti: Idetė pėr shkėmbim territoresh kanė marrė fund...

... kjo ėshtė oferta ime pėr Serbinė

Kreu i Vetėvendosjes, Albin Kurti, ka deklaruar se ideja e shkėmbimit tė territoreve dhe diskutimet mbi harta kanė marrė fund me ardhjen e Vetėvendosjes nė pushtet.
“Oferta ime pėr Serbinė ėshtė lista e kėrkesave pėr borxhin qė na e ka pėr obligimet e luftės. Serbia duhet ta shohė veten nė pasqyrė dhe jo shqiptarėt me dylbi. Vuēiē thotė qė nuk mund ta njoh Kosovėn me kėto kufij. Dhe sė dyti, me thoni ēfarė kėrkoni dhe ne jemi gati t’ja u japim. Kėto kushtėzime ne nuk i pranojmė. Zgjidhje territoriale me lapsa e harta nė dore, kjo ide merr fund me ne. Jo harta me president republike. Jo marrėveshje pa dialog. Jo dialog pėr kufij. Kėto janė qėndrimet e mia. Vuēiē duhet ta kuptoje njėherė e mire ēdo tė thotė ardhja e VV nė pushtet. Dhe ai besoj e di shume mirė”,- tha Kurti nė njė intervistė pėr gazetarin Blendi Fevziu.

Kurti ka folur dhe pėr marrėdhėnien me Edi Ramėn, ku vitet e fundit nuk kanė munguar dhe pėrplasjet publike mes tyre.
Lideri i Vetėvendosjes tregoi se shkak i prishjes sė marrėdhėnieve me Edi Ramėn ka qenė mbėshtetja e kryeministrit tė Shqipėrisė pėr politikat e Hashim Thaēit.

“Raportet e mia me Ramėn nuk mund tė them qė i kemi shumė tė mira, por duhet t’i pėrmirėsojmė. Raportet me tė i prisha pėr shkak tė afrimitetit tė tij me Thaēin, nė kohen kur zhvillohej protesta mė e madhe kundėr Presidentit tė Kosovės. Pėr mua mbetet enigmatike si ai nuk mund tė shkėputet dot nga idetė e Thaēit. Me presidentin e Shqipėrisė i kam raporte shumė tė mira, por kemi kohė qė nuk jemi takuar”, deklaroi Kurti.
A do tė kėrkojė Kurti shkarkimin e Hashim Thaēit?
Kryetari i Lėvizjes Vetėvendosje dhe kandidati i kėsaj partie pėr Kryeministėr tė Kosovės, u pyet nga gazetari Blendi Fevziu nėse do tė kėrkojė shkarkimin e Presidentit Hashim Thaēi.
Blendi Fevziu: Ėshtė folur qė mund tė kėrkoni shkarkimin e Presidentit tė Kosovės, Zotit Hashim Thaēi. Ėshtė e vėrtetė?
Albin Kurti: Ne gjithmonė e kemi kėrkuar kėtė gjė.

Blendi Fevziu: A do tė merrni ndonjė akt nė kėtė drejtim, se sot keni vota?
Albin Kurti: Nuk kemi vota pėr ta bėrė shkarkimin.
Blendi Fevziu: Po me ē’shkak do kėrkoni ta bėni shkarkimin, se kjo kėrkon edhe njė argumentim?
Albin Kurti: Problemi mė i madh qė kemi me Presidentin, tani ta shohim pas vendosjes sonė si qeveri dhe fitores nė zgjedhje,ėshtė sa i pėrket raporteve me Serbinė, sepse ka qenė fort problematik nė kėto dy vitet e fundit.

Blendi Fevziu: Nė ē’kuptim?
Albin Kurti: Ai ka bėrė diēka tė paimagjinueshme pėr ne para 3 viteve, pėr shkak se nė njėrėn anė ka pranuar qė tė bėjė njė lloj shkėmbimi territorial me Serbinė. Ai e ka quajtur korrigjim i kufirit me kompromis tė dhimbshėm, ku Veriu ėshtė dhuratė e Rankoviēit.
_______________________________________________
https://www.botasot.info/aktuale-laj...e-per-serbine/
__________________
Tu n’es plus lą oł tu étais, mais tu es partout lą oł je suis.

V.H
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2019, 06:59   #2
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,086
Thanks: 8,059
Thanked 3,687 Times in 1,957 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Re: Kurti: Idetė pėr shkėmbim territoresh kanė marrė fund...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
... kjo ėshtė oferta ime pėr Serbinė

Kreu i Vetėvendosjes, Albin Kurti, ka deklaruar se ideja e shkėmbimit tė territoreve dhe diskutimet mbi harta kanė marrė fund me ardhjen e Vetėvendosjes nė pushtet.
“Oferta ime pėr Serbinė ėshtė lista e kėrkesave pėr borxhin qė na e ka pėr obligimet e luftės. Serbia duhet ta shohė veten nė pasqyrė dhe jo shqiptarėt me dylbi. Vuēiē thotė qė nuk mund ta njoh Kosovėn me kėto kufij. Dhe sė dyti, me thoni ēfarė kėrkoni dhe ne jemi gati t’ja u japim. Kėto kushtėzime ne nuk i pranojmė. Zgjidhje territoriale me lapsa e harta nė dore, kjo ide merr fund me ne. Jo harta me president republike. Jo marrėveshje pa dialog. Jo dialog pėr kufij. Kėto janė qėndrimet e mia. Vuēiē duhet ta kuptoje njėherė e mire ēdo tė thotė ardhja e VV nė pushtet. Dhe ai besoj e di shume mirė”,- tha Kurti nė njė intervistė pėr gazetarin Blendi Fevziu.

Kurti ka folur dhe pėr marrėdhėnien me Edi Ramėn, ku vitet e fundit nuk kanė munguar dhe pėrplasjet publike mes tyre.
Lideri i Vetėvendosjes tregoi se shkak i prishjes sė marrėdhėnieve me Edi Ramėn ka qenė mbėshtetja e kryeministrit tė Shqipėrisė pėr politikat e Hashim Thaēit.

“Raportet e mia me Ramėn nuk mund tė them qė i kemi shumė tė mira, por duhet t’i pėrmirėsojmė. Raportet me tė i prisha pėr shkak tė afrimitetit tė tij me Thaēin, nė kohen kur zhvillohej protesta mė e madhe kundėr Presidentit tė Kosovės. Pėr mua mbetet enigmatike si ai nuk mund tė shkėputet dot nga idetė e Thaēit. Me presidentin e Shqipėrisė i kam raporte shumė tė mira, por kemi kohė qė nuk jemi takuar”, deklaroi Kurti.
A do tė kėrkojė Kurti shkarkimin e Hashim Thaēit?
Kryetari i Lėvizjes Vetėvendosje dhe kandidati i kėsaj partie pėr Kryeministėr tė Kosovės, u pyet nga gazetari Blendi Fevziu nėse do tė kėrkojė shkarkimin e Presidentit Hashim Thaēi.
Blendi Fevziu: Ėshtė folur qė mund tė kėrkoni shkarkimin e Presidentit tė Kosovės, Zotit Hashim Thaēi. Ėshtė e vėrtetė?
Albin Kurti: Ne gjithmonė e kemi kėrkuar kėtė gjė.

Blendi Fevziu: A do tė merrni ndonjė akt nė kėtė drejtim, se sot keni vota?
Albin Kurti: Nuk kemi vota pėr ta bėrė shkarkimin.
Blendi Fevziu: Po me ē’shkak do kėrkoni ta bėni shkarkimin, se kjo kėrkon edhe njė argumentim?
Albin Kurti: Problemi mė i madh qė kemi me Presidentin, tani ta shohim pas vendosjes sonė si qeveri dhe fitores nė zgjedhje,ėshtė sa i pėrket raporteve me Serbinė, sepse ka qenė fort problematik nė kėto dy vitet e fundit.

Blendi Fevziu: Nė ē’kuptim?
Albin Kurti: Ai ka bėrė diēka tė paimagjinueshme pėr ne para 3 viteve, pėr shkak se nė njėrėn anė ka pranuar qė tė bėjė njė lloj shkėmbimi territorial me Serbinė. Ai e ka quajtur korrigjim i kufirit me kompromis tė dhimbshėm, ku Veriu ėshtė dhuratė e Rankoviēit.
_______________________________________________
https://www.botasot.info/aktuale-laj...e-per-serbine/
_____________________________

Blendi Fevziu, avokati i frustruar i Vuēiēit, i Serbisė dhe i krimeve serbe ndaj shqiptarėve


Opinione : Kimete Berisha


Nuk ia ndin, me qetėsinė mė tė madhe i barazon tė vėrtetat dhe viktimat me xhelatin.
Blend beteri qė ladron rrugėve me gaēica tė kuqe, hajni i gazetarisė, qė e shetit botėn me b.th.n e shitur, flet pėr viktimat shqiptare tė Kosovės e pėr Batajnicėn si pėr njė thes me kastraveca.

Vrasja e fėmijėve shqiptarė nė Batajnicė, i dukej gjė 'normale', i relaksuar dhe me nėnqeshje e kapėrcen kėtė temė qė pėr tė (si pėr serbėt) ėshtė 'e vėrtetė relative'...pis i flliqtė, pa kurrėfarė emocioni.
Kurrė s'e kam kuptuar kėtė dashni tė sėmurė tė gazetarėve shqiptarė tė Shqipėrisė pėr serbėt. I qeshte fytyra Blendit sa herė e pėrmendi Millosheviqin! Pse ndodh kjo, ēfarė lezeti i ka lėnė kasapi kėtij manjaku!

Pėrndryshe, mbas 20-tė vitesh, Albin Kurti-avokat i viktimave dhe i shqiptarėve tė vuajtur.
________________________________________
https://www.botasot.info/opinione/11...j-shqiptareve/
__________________
Tu n’es plus lą oł tu étais, mais tu es partout lą oł je suis.

V.H
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2019, 07:13   #3
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,023
Thanks: 1,379
Thanked 2,273 Times in 1,278 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Re: Kurti: Idetė pėr shkėmbim territoresh kanė marrė fund...

Ylli i kuq..... i vuni majat kah themrat aaa ?
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2019, 07:36   #4
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,451
Thanks: 15,913
Thanked 9,436 Times in 6,372 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 404
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Kurti: Idetė pėr shkėmbim territoresh kanė marrė fund...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
_____________________________

Blendi Fevziu, avokati i frustruar i Vuēiēit, i Serbisė dhe i krimeve serbe ndaj shqiptarėve


Opinione : Kimete Berisha


Nuk ia ndin, me qetėsinė mė tė madhe i barazon tė vėrtetat dhe viktimat me xhelatin.
Blend beteri qė ladron rrugėve me gaēica tė kuqe, hajni i gazetarisė, qė e shetit botėn me b.th.n e shitur, flet pėr viktimat shqiptare tė Kosovės e pėr Batajnicėn si pėr njė thes me kastraveca.

Vrasja e fėmijėve shqiptarė nė Batajnicė, i dukej gjė 'normale', i relaksuar dhe me nėnqeshje e kapėrcen kėtė temė qė pėr tė (si pėr serbėt) ėshtė 'e vėrtetė relative'...pis i flliqtė, pa kurrėfarė emocioni.
Kurrė s'e kam kuptuar kėtė dashni tė sėmurė tė gazetarėve shqiptarė tė Shqipėrisė pėr serbėt. I qeshte fytyra Blendit sa herė e pėrmendi Millosheviqin! Pse ndodh kjo, ēfarė lezeti i ka lėnė kasapi kėtij manjaku!

Pėrndryshe, mbas 20-tė vitesh, Albin Kurti-avokat i viktimave dhe i shqiptarėve tė vuajtur.
________________________________________
https://www.botasot.info/opinione/11...j-shqiptareve/
Kqyre se ka bo skiponjen ne..... machu-Picku


Nje gjiro ditore aqe kushton....250$ ne DITE,sipas hulumtimeve me dhjetor 2014-te.

PS: kta jane ATA PADRONET e RINJ qe luftojne komunizmin dhe me ANTISHQIPTARET.Por kur je INJORANT nuk i di.

SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2019, 07:38   #5
ana_gend
V.I.P
 
Avatari i ana_gend
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 3,918
Thanks: 778
Thanked 1,035 Times in 366 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 69
ana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėm
Re: Kurti: Idetė pėr shkėmbim territoresh kanė marrė fund...

E degjova me vemendje derisa u bind fevziu ta linte te fliste ore pse i jep kohe pa limit vetem batonit ky fevzoo?! Shume shpejt do te behet e qarte per te gjithe kjo puna e kufinjve ishte vetofrim i rames thacit batonit apo kerkese e miqve,,, te pakten kete gje do e kuptojme nga diplomacia qe ua ben shah mat vetem popujve te vegjel!
ana_gend nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2019, 11:03   #6
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,653
Thanks: 4,307
Thanked 4,614 Times in 3,069 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 249
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Kurti: Idetė pėr shkėmbim territoresh kanė marrė fund...

Mendoj, qysh i ka kadhezuar serbeve, qashtu edhe Tumanes me zagarte e tij ti tregoj qe kusurin e pazarit, nuk e merrni dot. Mundeni te nenshkruani Shengena e Gayparada te perbashketa ballkanike, ama never matane nga tu Kusova.

Per ate e shkruanin serbet te gazetat e tyre, qe po e merr pushtetin shqiptari me i poshter dhe me i ēmendur ever

Qitash keni per te pare juve, ate qe s'jeni mesuar per te pare.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur