Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Arti Shqiptar

Arti Shqiptar Gjithēka mbi artin. Nė kėtė dhomė ftojmė artistėt shqiptarė nė mėrgim tė publikojnė pjesė nga jeta dhe vepra e tyre. Kėnaqni fansat tuaj por dhe tė gjithė komunitetin tonė!

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 30-08-2017, 01:05   #101
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,213
Thanks: 16,489
Thanked 9,747 Times in 6,593 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Yje shqiptarė qė shuhen...

Shqiperia ka pasur BRILIANTE ARTISTA...sepse me beri pershtypje ky shkrim!!!

Si sot 60 vjet u krijua Teatri Lirik i Operas dhe Baletit, u parapri nga opera e parė “Rusallka”.

Kujtohet sot 60-vjetori i krijimit tė Teatrit Lirik tė Operas dhe Baletit, tempulli i shenjtė i interpretuesve lirikė, orkestrantėve, balerinėve, mjeshtėrve tė korit dhe kompozitorėve qė frymuan pėr ngritjen e kėtij institucioni me vlera kombėtare.

Nė kėtė datė, me njė vendim tė Kėshillit tė Ministrave tė Republikės Popullore tė Shqipėrisė, mė 7 shtator 1956 shteti e shkėput Teatrin Lirik nga institucioni i Teatrit tė Estradės dhe Filharmonia e Shtetit.

Krijimi i operės ishte paraprirė nga vėnia nė skenė e operas sė parė “Rusallka”, nė vitin 1953.

“Traviata” , opera e parė pas vendimit tė Kėshillit tė Ministrave, 9 dhjetor 1956, me mjeshtrat e muzikės, interpretimit lirik, baletit, me emra tė shkėlqyer tė operistikes shqiptare, kolose tė Artit Shqiptar.

Interpretėt: Marija Kraja, Kristaq Antoniu, Gjyzepina Kosturi, Galina Visjashova, Mihal Ciko, Gjenovefa Heba, Melpomeni Nelaj, Kristaq Paspali, Dhimitra Kela, Kocco Temko, Andromaqi Hadėri, Ksanthipi Mullisi, Hysen Pelinku, Gaqo Zdruli, Mentor Xhemali, Lukė Kaccaj, Haxhi Tafaj, Maliq Heri, Zihini Belari.

Dirigjent: Mustafa Krantja
Regjisor: N.S. Dombrovski
Piktor: Hysen Devolli
Baletmaestėr: Skėnder Selimi
Mjeshtėr kori: Konstandin Trako
As.Dirigjent Orkestre: Osman Banushi
As.Dirigjent kori: Vangjo Nova
Inspektor Skene: Dedė Nikaj.

Apropo ishte ZONJE BURRE(qe kuptohet duart mbi gjunje).

Wikipedia thote(dhe ka te drejte).

ZOTERIA lindi me 18 gusht 1907 muzikant, i cili dha njė kontribut tė madh nė krijimin e Filarmonisė Shqiptare, Tetarit tė Operės dhe Baletit, si dhe mblodhi, ruajti e sistemoi materiale muzikore tė kėtij institucioni, duke krijuar kėshtu bibilotekėn e parė tė kėtij lloji nė vendin tone, si bibliotekari i parė i saj. Vdiq nė vitin 1985. ZOTERIA u rrit jetim dhe u largua ne moshen 6 vjec dhe u vendos ne qytetin e Vlores. Ne vitin 1920 emigroi ne Itali ku u rrit ne nje familje avokati ne Rometa te Mesines. Aty ai vazhdoi shkollen dhe u shqua per muzike dhe letersi. Ne moshen 11 vjecare ka luajtur me Fanfaren e Rometes si kornist. Mbasi u kompletua si muzikant u kthye ne Shqipėri, pas 10 vjetesh. Ai dinte 7 vegla muzikore nder to: trombe, kornete, violine etj. ZOTERIA ka qene autodidakt dhe dinte gjuhen italiane, gjuhen frenge dhe pak rusisht. U kthye ne Shqipėri dhe u fut ne banden mbreterore te Ahmet Zogu si kornist. Me vone ka marre pjese ne orkestren e forcave aleate ku u shqua si muzikant i grades se larte dhe ku dirgjenti italian coi ne kembe te gjithe orkestren dhe THA.... qe ZOTERINE do ta therrisni MAESTRO (per zotesine e tij si kornist i pare). Pastaj morri pjese si partizan dhe me banden e korporates se pare sulmuese u nis ne Tirane. Mbas clirimit punoi ne banden ushtarake te shtetit. Me vone ZOTERIA u be dirigjenti i pare i Filarmonise shqiptare. Me krijimin e teatrit te operas dhe baletit morri pjese ne krijimin e saj dhe njekohesisht u be dirigjenti i pare i Teatrit te Operas dhe te Baletit. Ai krijoi biblioteken e pare te Operas dhe te Baletit. Ka ngritur fanfara neper rethe si ne Librazhd,Gramsh etj. Ka punuar per venien ne skene te shume operave te Verdit ,Pucinit etj. Vdiq me 28 qershor 1985 ne Tirane. Para vdekjes ka marre shume dekorata te ndryshme.

PS: per dekorata AI nuk vuante.

RIP....shpine e ka pasur afer yokos.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-08-2018, 19:18   #102
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,213
Thanks: 16,489
Thanked 9,747 Times in 6,593 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Yje shqiptarė qė shuhen...

Mund ta qoni tek NEKROLOGJIA e DUHUR.


RIP FADIL HASA...


Poshte Mao Ce Duni.rroft Xon ZYBERI.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-08-2018, 14:44   #103
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,213
Thanks: 16,489
Thanked 9,747 Times in 6,593 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Yje shqiptarė qė shuhen...

Sa ta bosha ushtrine ne librazhd,me mire ne Leningrad.

RIP...FADILO.


Iken IKONAT.


Sot kan njel ca FSHATARE te kapultuar ne asfalt.

TUNGI.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-08-2018, 16:22   #104
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 20,761
Thanks: 16,256
Thanked 10,029 Times in 5,761 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 279
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Yje shqiptarė qė shuhen...

asnji keng asnji valle vetem pun

Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur