Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve

Historia e Shqiptarėve Historia kombėtare shqiptare dhe ajo botėrore ndėr shekuj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 05-10-2019, 18:39   #81
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,714
Thanks: 3,747
Thanked 3,014 Times in 2,045 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: HOMAZH PĖR NJĖ KOMANDANT DHE UDHĖHEQĖS TĖ SHQUAR TĖ LUFTĖS ANTI-FASHISTE, nga E.L

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Kush tjeter veē leberve gjysem-opinga? Aty mesuan lebrit se ne kete dynja kishte edhe kepuce, perveē opingave ...
Kam pershtypjen se i moren gjermanet.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2019, 18:42   #82
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,028
Thanks: 16,367
Thanked 9,696 Times in 6,557 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 408
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: HOMAZH PĖR NJĖ KOMANDANT DHE UDHĖHEQĖS TĖ SHQUAR TĖ LUFTĖS ANTI-FASHISTE, nga E.L

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Edhe cfar pastaj?

Jane dokumentat qe flasin
Nuk eshte se po shkruan nga hamendja e vete.

Keshtu eshte kur historianet nuk bejne punen e tyre. Ju duhet familjareve te germojne per dokumente qe te dihet e verteta se komunistet kan mashtruar popullin per 75 vjete. E verteta eshte ndryshe.

Ka ardhur koha te dali e verteta qe komunistet dhe bashkepunetoret e tyre te ndjehen ashtu sic e meritojne.

Sepse ishin ata tradhetarer e vertet to kombit shqiptar jo ata qe akuzuan e i persekutuan per 46.
Shqiperia e shqiptareve,vdekje tradhtareve....eshte thenia e TIJ,para do vocrrakeve ne ATE KOHE.Pastaj ne CDO lufte KA....te humbur dhe fitues.Zgjodhi te paret.

KAQ se me juve skam me nerva dhe PERSE?
Sepse juve jeni perkohesisht apo perfundimisht...geistesKRANK.
Jam dhe une por bej pjese tek....Anno dazumal
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-10-2019, 08:35   #83
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 13,035
Thanks: 11,485
Thanked 6,235 Times in 2,964 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: HOMAZH PĖR NJĖ KOMANDANT DHE UDHĖHEQĖS TĖ SHQUAR TĖ LUFTĖS ANTI-FASHISTE, nga E.L

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Nuk paska shum pjesmarrje me kete teme. Pse kshu? Sepse flitet per nje Ballist?

Jan mesuar te degjojne peralla me pula per Ballistet. Nuk u pelqen e verteta.
Ndoshta ėshtė kjo Mano, por besoj ėshtė edhe njė dicka tjetėr. Dhe ajo dicka tjetėr, sipas mendimit tim ėshtė kultura nė komunikim mes njėri -tjetrit, dmth mes nesh kėtu nė forum.

Toleranca na mungon. Po shkroi dikush dicka qė s'ėshtė e "saktė", sipas bindjeve tona, zgjedhim fjalorin mė tė pistė pėr ta fyer tjetrin. ( Faktikisht kėshtu fyejm vetentonė, por, natyrisht ia prishim ditėn tjetrit. Dikur ndihesha keq nė raste tė tilla, por tani jo, sepse ėshtė e rėndėsishme ta njohėsh veten. Po pėrmend disa viryte ( besoj se janė virtyte) tė miat: kurrė nė jetėn time nuk kam bėrė shėrbim tė lig kundėr atdheut, askėnd nė jetė nuk e kam spiunuar, pėr askėnd nė jetė nuk kam shpifur, ...

Nė radion tonė, ku kam qenė kryeredaktor kam lejuar postimet nga nga mė tė ndryshme: edhe pėr ismail qemalin, edhe pėr Zogun edhe pėr enver hoxhėn edhe pėr tė tjerėt, gjithmonė duke u bazuar nė atė se "historia dhe etapat e saj nuk ėshtė dicka qė fshihet me gomė: kėtė pjesė po e dua, kėtė tjetrėn po e fshij. secila pjesė ka simpatizuesit e vet dhe nėse bėjmė kėso gjerash por "vrasim" shumė veta".

Respekt, Mano dhe gjithė miqtė e tjerė.
Ju dėshiroj njė tė diel tė mirė.
Gi- ja
__________________
devollitėt thonė

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 13-10-2019 nė 08:46
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2019, 13:15   #84
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,028
Thanks: 16,367
Thanked 9,696 Times in 6,557 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 408
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: HOMAZH PĖR NJĖ KOMANDANT DHE UDHĖHEQĖS TĖ SHQUAR TĖ LUFTĖS ANTI-FASHISTE, nga E.L

Agron Tufa: Heronjtė e vėrtetė janė ata qė u vranė nė luftė kundėr fashizmit.

Nė kudėr tė festimeve pėr 75-vjetorin e Ēlirimit tė Shqipėrisė janė pėrgatitur njė sėrė eventesh, ku ndėr to ishte dhe vendosja e fotove tė disa prej heronjve tė popullit nė bulevardin “Dėshmorėt e Kombit”.Ky akt simbolik ka ngjallur debat dhe disa intelektualė pėrfaqėsues tė shtresave tė persekutuara e kanė kundėrshtuar ashpėr, duke e konsideruar atė si njė provokim.

Agron Tufa, drejtor i Institutit pėr Studimin e Krimeve dhe Pasojave tė Komunizmit, nė njė prononcim pėr gazetėn “Panorama” e dėnoi kėtė vendim, e cilėson fyerje dhe poshtėrim pėr tė dhe gjithė shtresėn qė ai pėrfaqėson. Sipas Tufės, ėshtė hipokrizi fakti qė nė tė njėjtin vend ku para disa vitesh u nderuan martirėt e sistemit komunist (gjatė vizitės sė Papės nė Tiranė), tani nderohen ata qė i ai cilėson si vrasėsit e tyre.

Ai shton se disa nga ata qė iu janė nxjerrė fotot nė bulevard, nuk kanė ndėrruar jetė pėrgjatė luftimeve me pushtuesit, por duke luftuar me kundėrshtarėt politikė tė kohės. “Unė e quaj kėtė thelbin e hipokrizisė nė raport me ideoligjizimin e ēėshtjeve tė shtruara. Qeveria do tė festojė dhe kapet nė flagrancė tė pastėr. Njė pjesė e madhe e atyre qė janė vėnė aty nuk kanė asnjė lidhje me luftėn.

Ata janė pjesėmarrės tė masakrave qė kanė bėrė nė disa krahina, kryesisht nė veri tė Shqipėrisė. Disa prej tyre janė aty nė fotografi me uniformėn e Sigurimit tė Shtetit. Pėr shembull, Nuri Luēi ka rėnė si shef i degės sė Sigurimit tė Krujės. Por edhe njė tjetėr, Fejzi Micolli, ka rėnė nė vitin 1954 diku rrotull nė Vermosh, duke luftuar me ata qė i kanė quajtur me bandat. Por ai ka vdekur duke luftuar nė betejėn kundėr Prek Calit dhe pastaj ėshtė quajtur hero. Pse ne duhet t’i quajmė heronj ata qė kanė rėnė nė betejat vėllavrasėse kundėr atyre qė kėrkon tė mbronin territoret e tyre ndaj murtajės bolshevike.

Pse duhet t’i quajmė heronj dhe t’u pėrulemi. E dyta, kur i vėnė dhe kanė guxim tė vėnė kėta heronj, pse nuk vėnė komandantėt e tyre, si Enver Hoxha, Mehmet Shehu, Koēi Xoxe, Kadri Hazbiu, Beqir Balliku, Miladin Popoviēi e Dushan Mugosha. Kėta shkojnė ose tė gjithė tok ose asnjėri. Pra, nuk kanė pse t’i ndajnė nėse duan qė t’i nderojnė. Por kėtė gjė nuk e bėjnė dot, se ka dhėnė urdhėr partia. Kėta as nuk dėnojnė publikisht Enver Hoxhėn dhe Mehmet Shehun, qė tė paktėn tė dalin kėta tė tjerėt. Por nuk duan ta nxjerrin nė bulevard e as mos ta dėnojnė Enverin.

Tjetėr aspekt qė pėr mua ėshtė njė hipokrizi. Kur erdhi Papa Franēesku u mbush bulevardi me fotot e martirėve tė komunizmit, ndėrsa tani kanė nxjerrė pikėrisht ata, vrasėsit e atyre martirėve. Kjo ėshtė njė nismė pėr axhendat e tyre ideologjike qė na ofendon, se ėshtė trampolinė ku ata kanė elektoratin dhe i yshtin pėr tė marrė vota. Por tė na e bėjnė kėtė gjė edhe nė vitin 2019, ėshtė pėrtej ēdo imagjinate, pasi ėshtė pėrdhosje e kulturės, dinjitetit dhe inteligjencės sonė. Pėr mendimin tim, asnjė lloj heroizmi nuk kanė bėrė. Nėse ka qenė antifashist, ok, por nėse na shtiret ky heroizėm nė korniza tė ngushta ideologjike tė Partisė Komuniste, dihet qė ajo parti sot konsiderohet si terroriste.

Kėtu pėrfshij edhe Qemal Stafėn, nė kėtė pikė lėmė mėnjanė formimin e tij tė qenit ėndėrrimtar, ose talent nė tė shkruar, jemi nė vitin 1942 dhe ai asnjė plumb nuk ka shkrepur kundėr fashizmit, ndryshe nga ata qė u vranė kundėr fashizmit qė nė ditėt e para tė pushtimit. Kjo ėshtė njė tentativė pėr manipulim. Njė herė e kanė bėrė, por jo tani. Tani ėshtė e papranueshme njė veprim i tillė. Le t’i gjejnė udhė nostalgjisė sė tyre enveriste e komuniste, por jo tė na induktojnė edhe ne”, u shpreh Agron Tufa.

@manushaqe.

Car mund te shtosh
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur