Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Katolik

Katolik Kėtu janė tė ftuar tė gjithė besimtarėt katolikė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 24-02-2017, 06:22   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,975
Thanks: 7,834
Thanked 3,596 Times in 1,889 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Papa Franēesku: Mė mirė tė jesh ateist se sa katolik hipokrit

Papa Franēesku ka deklaruar se ėshtė mė mirė tė jesh njė ateist se sa tė jesh pjesė e katolikėve qė janė hipokritė dhe ndjekin jetė tė dyfishtė.

“Ėshtė skandaloze tė thuash diēka tjetėr dhe tė bėsh diēka tjetėr. Kjo ėshtė njė jetė e dyfishtė. Janė gjithmonė ata qė thonė “ jam katolik, ndjek gjithmonė meshat, i pėrkas atij grupi ose kėtij grupi por veprojnė ndryshe”, ka thėnė Papa Franēesku.

Ai ka thėnė se disa nga kėta njerėz duhet tė thonė se “nuk jetojnė si katolikėt e vėrtetė, nuk i paguajnė punėtorėt e tyre rrogat qė meritojnė, i shfrytėzojnė njerėzit, bėjnė punė tė pista, pra thjesht ndjekin jetė tė dyfishtė”, ka vazhduar ai, transmeton Klan Kosova.

Papa Franēesku ka thėnė poashtu se shumė shpesh njerėzit me tė drejtė thonė “se mė mirė ėshtė tė jesh ateist, se katolik si disa persona”.

Qysh nga ardhja e tij nė kėtė pozitė nė vititn 2013, Papa Franēesku u ka thėnė katolikėve, si priftėrinjve ashtu edhe besimtarėve qė tė praktikojnė atė ēfarė thotė nė tė vėrtetė ky religjion.

Ai poashtu shumė shpesh ka dėnuar edhe abuzimin seksual tė fėmijėve nga priftėrinjtė duke e quajtur atė si “veprim satanik”.
__________________________________________________ ____
http://telegrafi.com/papa-francesku-...olik-hipokrit/

__________________________________________________ _____

Pyes veteveten : ku e kane vendin ateistet hipokrite !
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-02-2017, 08:10   #2
TerraN
incognito
 
Avatari i TerraN
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: ANTAHKARANA
Posts: 1,883
Thanks: 759
Thanked 461 Times in 276 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 66
TerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Papa Franēesku: Mė mirė tė jesh ateist se sa katolik hipokrit

Papa, i nderuari Fshatari, ka filluar ta fshije me se pari oborrin e vet, gje te cilen rrallekush qe (po) e ben ne dite te sotit.

Keshtuqe, ajo qe e ka thene per hipokritet, vlene per te gjithe, mu sikurse edhe per ty dhe mua.
__________________
Be what you are. Do not follow one another. If you practice honesty of mind, sincerity of spirit and detachment, you will know your Self, ... Me, ... Lord.
TerraN nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-02-2017, 08:13   #3
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,975
Thanks: 7,834
Thanked 3,596 Times in 1,889 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Papa Franēesku: Mė mirė tė jesh ateist se sa katolik hipokrit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga TerraN Shiko postimin
Papa, i nderuari Fshatari, ka filluar ta fshije me se pari oborrin e vet, gje te cilen rrallekush qe (po) e ben ne dite te sotit.

Keshtuqe, ajo qe e ka thene per hipokritet, vlene per te gjithe, mu sikurse edhe per ty dhe mua.
Te gjithe mund te jene hipokrit...! Ti dhe une, jo ! lol!
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-02-2017, 08:40   #4
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 23,779
Thanks: 5,908
Thanked 6,288 Times in 3,128 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 273
Zana ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Papa Franēesku: Mė mirė tė jesh ateist se sa katolik hipokrit

K'te e dinim me I thene ,Papes . Loool
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-03-2017, 22:27   #5
Kontinenti
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Posts: 1,406
Thanks: 19
Thanked 1,394 Times in 425 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
Kontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Papa Franēesku: Mė mirė tė jesh ateist se sa katolik hipokrit

I jap te drejte Papa Franceskut per fjalet e tij.
Asnje presje nuk i bie poshte.
Kontinenti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-08-2018, 05:52   #6
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,092
Thanks: 15,656
Thanked 9,270 Times in 6,271 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 397
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Papa Franēesku: Mė mirė tė jesh ateist se sa katolik hipokrit

Papa kėrkon falje pėr sjelljen e priftėrinjve.

Papa Francesku ėshtė lutur pėr falje pėr abuzimin seksual tė fėmijėve nga ana e klerikėve dhe ka pėrsėritur dėshirėn e tij pėr tė parė drejtėsinė tė vendoset nė vend.

Ati i shenjtė i bėri kėto komente nė ditėn e dytė tė udhėtimit tė tij historik nė Republikėn e Irlandės, nė kishėn “Marian” nė Knock, tė kontesė Mayo. Ai tha se askush nuk mund tė mos preket nga historitė e atyre qė kanė pėsuar abuzim, u ėshtė rrėmbyer pafajėsia dhe kanė mbetur tė shėnjuar nga kujtime tė dhimbshme. Kjo ėshtė vizita e parė e njė pape nė Irlandė nė 39 vite. Vizita koiēidon me njė event global katolik, takimin botėror tė familjeve, qė mbahet ēdo tre vite.Gjatė ditės sė parė tė udhėtimit tė tij, Papa Francesku kishte pranuar se i vinte turp pėr dėshtimin e kishės katolike nė trajtimin e krimeve flagrante tė abuzimit seksual nga kleri dhe i bėri kėto komente nė njė fjalim nė kėshtjellėn e Dublinit. Mė pas, ai u takua edhe me tetė tė mbijetuar tė abuzimeve seksuale, qė siē mėsohet, u ka thėnė atyre se abuzimi ėshtė moralisht i papranueshėm. Gjithēka ndodh pasi kryeministri irlandez, Leo Varadkar i dha njė paralajmėrim tė fortė papės pėr tė marrė masa kundėr klerikėve tė pėrfshirė nė abuzimin e fėmijėve dhe atyre qė e mbajtėn atė sekret. Njė ish zyrtar i lartė i Vatikanit i ka kėrkuar ndėrkohė papės tė japė dorėheqjen, duke thėnė se edhe ai ishte nė dijeni tė akuzave pėr abuzime seksuale nga njė kardinal amerikan, pėr pesė vite, para se tė pranonte dorėheqjen e tij, muajin e kaluar.

Aug 27, 2018 09:02 Europe.

PS: ka thene midis te tjerash ....bota rrotullohet.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-08-2018, 16:39   #7
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,668
Thanks: 371
Thanked 1,964 Times in 1,328 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Papa Franēesku: Mė mirė tė jesh ateist se sa katolik hipokrit

__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-08-2018, 17:16   #8
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,975
Thanks: 7,834
Thanked 3,596 Times in 1,889 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Papa Franēesku: Mė mirė tė jesh ateist se sa katolik hipokrit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elian70 Shiko postimin
Kush asht ky shqiptar me plis ?!
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-08-2018, 23:35   #9
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,228
Thanks: 345
Thanked 613 Times in 450 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Papa Franēesku: Mė mirė tė jesh ateist se sa katolik hipokrit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
Kush asht ky shqiptar me plis ?!
Duket qart se asht nji kushri i larget i joni pri Arxhentine ...
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-08-2018, 07:32   #10
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,668
Thanks: 371
Thanked 1,964 Times in 1,328 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Papa Franēesku: Mė mirė tė jesh ateist se sa katolik hipokrit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
Kush asht ky shqiptar me plis ?!
Dajkua i Dragues
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-02-2019, 04:52   #11
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,092
Thanks: 15,656
Thanked 9,270 Times in 6,271 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 397
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Papa Franēesku: Mė mirė tė jesh ateist se sa katolik hipokrit

Pope: Peace document born of faith in God, the Father of Peace.

During the press conference on the return flight from the United Arab Emirates, Pope Francis says the historic Document on Human Fraternity was born of “was made in the spirit of Vatican II”.

A document born of faith in God
The document, signed by Pope Francis and the Grand Imam of al-Azhar, Ahmed el-Tayeb, was prepared “with much reflection and prayer”, the Pope said. The one great danger at this moment, he continued, is “destruction, war, hatred between us.” “If we believers are not able to shake hands, embrace one another, kiss one another, and even pray, our faith will be defeated”, he said. The Pope explained that the document “is born of faith in God who is the Father of all and the Father of peace; it condemns all destruction, all terrorism, from the first terrorism in history, that of Cain.”

The Holy Father said that from the Catholic point of view, the Document on Human Fraternity “does not go one millimetre beyond the Second Vatican Council… the document was made in the spirit of Vatican II.” Among Muslims, he said, there are various opinions, but them, too, it is a process.

Wisdom and Fidelity
Speaking of his meeting with Muslim leaders, Pope Francis said the key words he took away from the encounter were “wisdom” and “fidelity”. “The path of wisdom and fidelity leads you to build peace”, he said. He said of the meeting that he was left with “the impression of being in the midst of true sages. I was very satisfied.”

Venezuela
Pope Francis also answered a question about a letter sent by Nicolįs Maduro, the president of Venezuela, seeking to restart a dialogue with opposing factions in his country. “I haven’t read [the letter] yet”, he said, but added, “we’ll see what can be done.” The Pope noted that he was “always willing” to help dialogue, but that both parties must request it.

Church must do more to end abuse
Finally, Pope Francis was asked about the abuse of women religious — an issue that has garnered more attention as the overall crisis of abuse in the Church has been brought to light. He acknowledged that priests, and even Bishops, have sometimes been guilty of abuse in the past; and he said, “I believe it’s still happening: It doesn’t end just because it is recognised.” He noted that the Church has made progress in addressing some cases, but acknowledged that more must be done.

In his answer, Pope Francis praised Benedict XVI for his efforts to confront the crisis. “I would like to stress that Benedict XVI had the courage to do many things on this subject.” It is a myth that Benedict was weak, Pope Francis affirmed: “He wasn’t weak at all! He is a good man – a piece of bread is worse than he is, he is a strong man.”

The Holy Father said that with prayer, the Church can move forward in its response to abuse. “I want to go forward”, he said, emphasising that there are ongoing cases that are being addressed.

By Christopher Wells
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur