Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Analiza / Shkrime / Opinione

Analiza / Shkrime / Opinione Le tė “luajmė” sėbashku rolin e analistit dhe tė japim opinionet tona rreth tematikave tė ndryshme qė hasim pėrditė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 30-01-2019, 20:59   #121
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,937
Thanks: 15,459
Thanked 9,192 Times in 6,213 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: "Do marr hakun e tim biri", kanuni nė "Le Iene"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Nuk e kisha thjesht pėr ty Babe mos u keqkupto.
Analogjija qė ti i bėje rastit tėnd me ngjarjen nė fjalė tė ēon te ky pėrfundim qė shkruajta unė.
Mentaliteti i shqiptarėve vazhdon po njėsojė si dikur, parrulla "ujtė e detit dhe paret e shtetit nuk mbarohen" ėshtė parrullė aktuale nė Shqipėri, njėsoj si dikur.
I bie...KESHTU.


Qe thua.. TI.
🖤 (3)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-01-2019, 22:27   #122
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,660
Thanks: 1,242
Thanked 775 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: "Do marr hakun e tim biri", kanuni nė "Le Iene"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Ne veriun tone jane vrare thuhet 30-50 meshkuj ne nje nate duke u zene per yjet ne qiell,lol
Durham e tregon ket histori/perralle. Ne nje livad/lendine diku ne dukagjin nje nate vere ishin mbledh nja 50 burra duke u shtrire dhe veshtruar qiellin. Njeri thote kto yjet nga ana ime jane te mijat, tjetri thote jo ato jane te mijat. Mbasi kthjellohet ambjenti nga tymi i barutit 50 meshkuj jane te shtrire vdekun ne livad,lol
Nejse, kto jane gjera normale te ngaterrohesh per nje cope toke, gjthe bita eshte ngatrruar per toke, lufterat boterore jane bere per toke qindra milliona njerz jane vrare per nje pellembe toke.
Kam qesh me lot se e di kete histori. ma ka treguar nje shok Dukagjinas para shume vjetesh.Numri 50 eshte i ekzagjeruar por thelbi eshte tek marrezia e vrasjeve per motive nga me banalet.
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-01-2019, 22:29   #123
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,660
Thanks: 1,242
Thanked 775 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: "Do marr hakun e tim biri", kanuni nė "Le Iene"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Ne veriun tone jane vrare thuhet 30-50 meshkuj ne nje nate duke u zene per yjet ne qiell,lol
Durham e tregon ket histori/perralle. Ne nje livad/lendine diku ne dukagjin nje nate vere ishin mbledh nja 50 burra duke u shtrire dhe veshtruar qiellin. Njeri thote kto yjet nga ana ime jane te mijat, tjetri thote jo ato jane te mijat. Mbasi kthjellohet ambjenti nga tymi i barutit 50 meshkuj jane te shtrire vdekun ne livad,lol
Nejse, kto jane gjera normale te ngaterrohesh per nje cope toke, gjthe bita eshte ngatrruar per toke, lufterat boterore jane bere per toke qindra milliona njerz jane vrare per nje pellembe toke.
Po ate historine qe u vrane per ujin? E kishin ndare ujin me gradh
🖤 (1)
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-02-2019, 20:18   #124
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,762
Thanks: 1,298
Thanked 2,166 Times in 1,207 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: "Do marr hakun e tim biri", kanuni nė "Le Iene"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Se mos thotė pastaj mė jepni ca lekė qė ta mbyll muhabetin.
E tha.. sot tek hienat...
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-02-2019, 21:07   #125
B.E.V
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Posts: 3,272
Thanks: 653
Thanked 784 Times in 530 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 38
B.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: "Do marr hakun e tim biri", kanuni nė "Le Iene"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
E tha.. sot tek hienat...
Me beri pershtypje hipokrizia e paturpesia e perfaqesuesit te qeverise shqiptare qe mohon faktin qe egziston fenomeni "Kanun" ne shqiperi e akoma me paturpesine me te madhe akuzoi mediat qe trillojne histori kanunore.
B.E.V nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-02-2019, 10:31   #126
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,762
Thanks: 1,298
Thanked 2,166 Times in 1,207 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: "Do marr hakun e tim biri", kanuni nė "Le Iene"

Emisioni investigativ “Le Iene” i Mediaset nė puntatėn e transmetuar mbrėmjen e sė dielės 10 shkurt i ėshtė rikthyer dhe njė herė ngjarjes sė vrasjes sė shqiptarit 22 vjeēar, Gjergj Gjoni, i cili hymbi jetėn mė 20 tetor 2015 pasi u qėllua pėr vdekje nga italiani Francesko Sicignano, ndėrsa po tentonte t’i grabiste banesėn.

Ngjarja ka ndodhur nė komunėn Vaprio D’Adda nė provincėn e Milanos, e dy vite mė parė nė dhjetor tė 2017 Gjykata e Milanos shpalli tė pafajshėm 65-vjeēarin italian, duke hedhur poshtė akuzėn e vrasjes sė qėllimshme e motivuar pafajėsinė me mbrojtje legjitime kundėr njė grabitėsi i cili kishte hyrė brenda nė territorin e banesės sė tij.

Dy javė mė parė nė puntatėn e tramsmetuar nė mbrėmjen e sė dielės 27 janar 2019, gazetari Luigi Pelazza ka intervistuar nė Shqipėri babain dhe nėnėn e 22-vjeēarit, Gjergj Gjoni, tė cilėt paralajmėronin italianin se do ta vrisnin.

“Gjej vrimė e futu, o unė vetė, o me para do tė tė vras”, thotė Mark Gjoni.

“Tek ne repektohet Kanuni i Lekė Dukagjinit, e unė do tė marr gjakun e djalit tim. Do tė vras atė qė mė vrau Gjergjin ose mė mirė do tė vras djalin e tij, kėshtu qė dhe ai tė vuaj vuajtjen time.”

Nė puntatėn e sė dielės 10 shkurt gazetari Luigi Pelazza i ka kėrkuar ndihmė pajtuesit tė gjakut Nikolla Shumani, pėr tė bindur prindėrit shqiptarė tė falin gjakun e tė birit.

Por tentativa ka rezultuar e pasuksesshme. Prindėrit e Gjergj Gjonit kanė pranuar tė ulen e tė bisedojnė nė njė tė ardhme me italianin qė i vrau djalin e tė bien dakort pėr njė vlerė monetare nėse pranojnė faljen e gjakut.

Por kėsaj herė ka qėnė italiani Francesko Sicignano, i cili e ka gjetur absurde njė kėrkesė tė tillė.

“Unė jetoj nė njė vend tė lirė, thotė ai pas njė bisede telefonike me gazetarin italian, nuk paguaj asnjė lek.”

Prindėrit e Gjergj Gjonit janė fyer dhe mė shumė nga pėrgjigjja dhe babai i tij Mark shprehet se pas kėsaj italiani i ka borxh jo mė 1 por 2 gjaqe.

Habia e keqardhja e gazetarit italian pėr mosgjetjen e njė zgjidhje shndėrrohet nė njė realitet surreal pasi interviston kėshilltarin e Ministrit tė Brendshėm shqiptar i cili e mohon kategorikisht fenomenin e gjakmarrjes, duke e quajtur njė plagė tė sė shkuarės qė ekzagjerohet nga mediat, persona apo grupe tė caktuara pėr tė pėrfituar.

“Si ėshtė e mundur, pyet gazetari Luigi Pelazza, pak javė mė parė intervistuam mėsuesen nga Shkodra e cila rrėfeu njė tjetėr realitet. Si ėshtė e mundur qė shteti shqiptar e mohon kėtė fakt. Njė vit mė parė nė Shqipėri u vranė pėr gjakmarrje 12 persona e 4 prej tyre ishin fėmijė”.
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-02-2019, 11:04   #127
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,008
Thanks: 3,479
Thanked 2,798 Times in 1,888 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: "Do marr hakun e tim biri", kanuni nė "Le Iene"

Mirė djalin qė ja vrau, por i futi nė grackė dhe pastaj talli menderen italiani.
Ky Mark Gjoni nė bazė tė Kanunit qė ky e pėrmend kaq shumė, ėshtė tani nė gjak me gjithė Shqiptarėt sepse na degjeneroi publikisht. Nė bazė tė Kanunit, ky e pakta duhet pėrzėnė familjarisht nga Shqipėria. Po ku do vejė se nė Itali e marrin dhe e fusin brėnda.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-02-2019, 11:51   #128
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 4,825
Thanks: 857
Thanked 1,620 Times in 941 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 161
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: "Do marr hakun e tim biri", kanuni nė "Le Iene"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin

Prindėrit e Gjergj Gjonit kanė pranuar tė ulen e tė bisedojnė nė njė tė ardhme me italianin qė i vrau djalin e tė bien dakort pėr njė vlerė monetare nėse pranojnė faljen e gjakut.
Ktu fle lepri.
Dhe fatkeqsisht shume verior ditet e sotme e perdorin kanunin si tu doje trapi. Di nje histori ktu ku banoj une , per nje mur avllie jane zene korcari me pukjanin dhe familjet kane hy ne gjak sepse korcari e kishte shajt i pari , deri sa mori 10 mije eur (si kusht) pukjani nuk e falte gjakun , dhe korcari per hir te femijve i mori borxh ato lek me mbyll sherrin qe ti shpetonte femijet nga shpellar te tille.

Ka dhe kshu qe thoni ju...

Ndersa shteti fle gjume si zakonisht.
__________________
Always loud & always proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-02-2019, 11:56   #129
Venom
Chill
 
Avatari i Venom
 
Data e antarėsimit: May 2018
Vendndodhja: Albania
Posts: 5,585
Thanks: 2,875
Thanked 2,867 Times in 1,596 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 152
Venom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: "Do marr hakun e tim biri", kanuni nė "Le Iene"

Dallohej qe ke puntata e pare qe e ben per leke.
Ai qe te vret nuk del para kamerave.
Pashe videon tani e thoshte vij italiani ketu te flasim, te me demshperbleje me ndonje leke qe tja fal.
Italiani i tha nuk i jap kokerr leku.
Venom nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-02-2019, 13:12   #130
Dulcis in Fundo
echoes
 
Avatari i Dulcis in Fundo
 
Data e antarėsimit: Jun 2014
Posts: 4,664
Thanks: 730
Thanked 776 Times in 554 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
Dulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: "Do marr hakun e tim biri", kanuni nė "Le Iene"

Nuk kuptoj pse ndertojne gjithe kete histori dhe i japin ze nje truthari, qe nuk ka kurajo as te shohe fotografite e provave e jo me te ule hunden e ta mbylle me kaq.
Sidoqofte nuk ka per t'i levizur me nder te ndenjurat nga divani, flijeni mendjen.
Dulcis in Fundo nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-02-2019, 13:49   #131
Bad_Teacher
*Eat Me*
 
Avatari i Bad_Teacher
 
Data e antarėsimit: Dec 2012
Posts: 13,809
Thanks: 1,509
Thanked 8,634 Times in 3,812 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 303
Bad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: "Do marr hakun e tim biri", kanuni nė "Le Iene"

C’eshte ky piece of shit, qe ben gjithe ket zhurme gjaku, e dashka me e fal gjoja Italianin per $$$$. Kanun buburrecash! Na e shpifi. Per $$$$ cfare nuk bejne kafshet. Turp tu vije!! Prinder langaraqe!
__________________
Eyes like a shutter, mind like a lens.
Bad_Teacher nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-02-2019, 13:54   #132
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,554
Thanks: 778
Thanked 749 Times in 309 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 79
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: "Do marr hakun e tim biri", kanuni nė "Le Iene"

Italiani duhet te mare denimin e merituar per vrasje njeriu.
__________________
"Liria e vatanit nuk fitohet me partia e me tarafe, me tė pafe e me shkije tė veshun shqiptarēe".
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-02-2019, 15:05   #133
Mistrece
Edelweiss
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,825
Thanks: 151
Thanked 4,625 Times in 2,593 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 333
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: "Do marr hakun e tim biri", kanuni nė "Le Iene"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gon! Shiko postimin
Italiani duhet te mare denimin e merituar per vrasje njeriu.
Vetembrojtja eshte institucion qe e njeh edhe ligji edhe zakoni. Edhe Kanuni.
__________________
Festina lente!
🖤 (1)
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-02-2019, 16:08   #134
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,383
Thanks: 259
Thanked 423 Times in 327 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Pėrgjigje e: "Do marr hakun e tim biri", kanuni nė "Le Iene"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Mirė djalin qė ja vrau, por i futi nė grackė dhe pastaj talli menderen italiani.
Ky Mark Gjoni nė bazė tė Kanunit qė ky e pėrmend kaq shumė, ėshtė tani nė gjak me gjithė Shqiptarėt sepse na degjeneroi publikisht. Nė bazė tė Kanunit, ky e pakta duhet pėrzėnė familjarisht nga Shqipėria. Po ku do vejė se nė Itali e marrin dhe e fusin brėnda.
Ky eshte injorant por mbi te gjitha nje familje e mjeruar ekonomikisht si shume shqiptare. Nuk gjykohet dot ky i mjere per asgje.

Faji kryesor bie mbi fisqirat shqipfoles qe i japin hapsira dhe i japin ndihme piponos per te bere kete emision te dhjere dhe faji kryesor bie mbi pseudo shtetin shqiptar qe NUK KA MEKANIZMIN ME TE VOGEL MBROJTES PER IMAZHIN KOMBETAR TE SHQIPTAREVE.

Shumica e gazetareve te huaj perfshi pipinon nuk duhet te lejohen te hyjne ne Shqiperi e jo me te tallin trapin me shqiptaret keshtu.

Prandaj kam gati 4 vite qe hap tema ketu per targetimin mediatik te derrave angleze ne lidhje me shqiptaret dhe denoncoj jo vetem manipulimet ne lidhje me shqiptaret por mbi te gjitha dobesine e shtetit shqiptar.

Shqiperia eshte shenjester e lehte mediatike jo vetem per pipinot dhe derrat angleze por per cdo media perendimore.
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-02-2019, 20:01   #135
The.Mask
V.I.P
 
Avatari i The.Mask
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Vendndodhja: Dibėr
Posts: 448
Thanks: 16
Thanked 49 Times in 41 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
The.Mask do tė bėhet i njohur mjaft shpejtThe.Mask do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: "Do marr hakun e tim biri", kanuni nė "Le Iene"

Une nuk mund ta kuptoj gjith kjo propgande ndaj nesh rreth gjakmarrjes, gjakmarrja permben vetem 10% te Kanunit dhe kush e ka kuptuar thelbin e kanunit, ka kuptuar jeten...

Ndoshta keta te perendimit te cilet jan pak a shume te degjeneruar nga mendja nuk mund ta kuptojne dot konceptin prandaj detyrohen te flasin vetem per gjakmarrjen.
The.Mask nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-02-2019, 20:21   #136
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 15,965
Thanks: 12,970
Thanked 7,156 Times in 4,527 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: "Do marr hakun e tim biri", kanuni nė "Le Iene"

Na doli dhe Kanuni Kuran
Me te degjuar e ke dhe ti lart
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-02-2019, 20:49   #137
The.Mask
V.I.P
 
Avatari i The.Mask
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Vendndodhja: Dibėr
Posts: 448
Thanks: 16
Thanked 49 Times in 41 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
The.Mask do tė bėhet i njohur mjaft shpejtThe.Mask do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: "Do marr hakun e tim biri", kanuni nė "Le Iene"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Na doli dhe Kanuni Kuran
Me te degjuar e ke dhe ti lart
Kanuni ne ate kohe ka qene edhe me imponues dhe ka ndikuar teper tek njerzit edhe me shume se bibla, po ti ke ardh ketu per te tall trapin. Shiko merr ndonje zezak atje ne Angli dhe vazhdo te jetosh ne jeten tande me showbiz dhe duke dal neper dyqane ne Oxford Street. Mos u merr me punet qe nuk ja ke idene.
The.Mask nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-02-2019, 20:49   #138
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,439
Thanks: 8,355
Thanked 6,397 Times in 2,706 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: "Do marr hakun e tim biri", kanuni nė "Le Iene"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga The.Mask Shiko postimin
Une nuk mund ta kuptoj gjith kjo propgande ndaj nesh rreth gjakmarrjes, gjakmarrja permben vetem 10% te Kanunit dhe kush e ka kuptuar thelbin e kanunit, ka kuptuar jeten...

Ndoshta keta te perendimit te cilet jan pak a shume te degjeneruar nga mendja nuk mund ta kuptojne dot konceptin prandaj detyrohen te flasin vetem per gjakmarrjen.
Ta shpjegoj une me dy llafe shkurt cfare nuk kuptojne perendimoret e "degjeneruar" dhe disa shqiptare te tjere.
Kanuni eshte nje teresi "ligjesh dhe rregullash" te cilat jane shkruar 500 e kusur vjet me pare dhe qe natyrisht nuk i sherbejne me shoqerise se sotme moderne, as asaj perendimore qe nuk e ka haberin (me te drejte) se cfar eshte Kanuni por natyrisht as asaj shqiptare qe eshte evolvuar me ritmin e kohes dhe sidomos ne vitet e fundit duke u perpjekur te ece me hapin e kombeve/shteteve evropiane te ciles me kembengulje thote qe i perkas.
Universitetet me te njohura dhe prestigjiose ne Evropen Perendimore kane shekuj qe kane hartuar nocione juridike universale dhe eque, kane shekuj qe kane pregatitur gjenerata te tera magjistratesh dhe avokatesh dhe ligjberesish, kane vite qe kane hartuar Karten e te Drejtave Themelore te Njeriut e keshtu me radhe. Kete investim te madh ne dije dhe experience ne fushen e Jurisprudences, Ligjshmerise dhe te Drejtave ligjore te Individit, Perendimi i "degjeneruar" e ka vene ne themel te organizimit te shtetit dhe te shoqerise. Biles ata (pra ligjvenesit e "degjeneruar" evropiane) kane mbajtur parasysh qe te mos influencohen apo te mos perdorin te njejtin "meter mates" qe perdor edhe Drejtesia Hyjnore (pra drejtesia e Zotit) edhe pse krishterimi mbetet ende themeli kryesor i Europes Kristiane ne besim dhe shtetformim. Pra per ti rene me shkurt dhe shqip mund te themi : Evropa e qyteteruar, kontinenti i lashte, ka krijuar ligje dhe norma juridike per te qeverisur, per te ndertuar shtet dhe shoqeri, per te garantuar lirite e individit dhe te prones private e kshtu me rradhe. Kush nuk ka kuptuar dhe zbatuar kete teori, natyrisht nuk ka arritur kurre te beje shtet dhe te garantoje jeten dhe pronen e qytetareve te vet! Shtepia me tjegulla, Shteti me rregulla - thoshte populli dikur.
Kjo ishte pjesa pse Perendimoret nuk e kuptokan dot Kanunin.
Pjesa tjeter eshte kjo e jona pra shqiptare. Sic ta thashe ne fillim, Kanuni eshte nje pjese e kaluar e historise sone shoqerore, ai e ka humbur rolin e tij ne shekullin e 21 dhe natyrisht edhe me krijimin e Shtetit Shqiptar dhe institucioneve te tij qysh me 1912! Jo me kot shume shqiptare dhe te huaj e quajne ate -atavizem- dhe natyrisht aplikimi i tij ne ditet e sotme do te thote kthim ne Mesjete dhe largim nga parimet baze te demokracise dhe te drejtave te njeriut, do te thote qe eshte nje hap mbrapa dhe deshtim te shtetit dhe te shoqerise, do te thote obskurantizem i thelle dhe asnje vlere humane dhe emancipuese. Shkurt dhe shqip edhe ketu: Shteti dhe shoqeria, qeverisen me ligje te cilat hartohen dhe behen sa me funksinale ne sherbim te shtetasve te republikes. Cdo sjellje dhe qasje jashte kesaj kornize ligjore dhe shteterore dhe cdo referim/keqinterpretim i gabuar ndaj Kanunit, e fut shtettin dhe shoqerine ne kolaps, e con ne falimentim total dhe i ze frymen shoqerise per zhvillim dhe emancipim te metejshem.
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-02-2019, 21:06   #139
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 15,965
Thanks: 12,970
Thanked 7,156 Times in 4,527 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: "Do marr hakun e tim biri", kanuni nė "Le Iene"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga The.Mask Shiko postimin
Kanuni ne ate kohe ka qene edhe me imponues dhe ka ndikuar teper tek njerzit edhe me shume se bibla, po ti ke ardh ketu per te tall trapin. Shiko merr ndonje zezak atje ne Angli dhe vazhdo te jetosh ne jeten tande me showbiz dhe duke dal neper dyqane ne Oxford Street. Mos u merr me punet qe nuk ja ke idene.
Jo po pres te na japesh mend ti!
Normal qe do tallem me budallallkun tend kanuni dhe jeta idiot
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-02-2019, 21:14   #140
The.Mask
V.I.P
 
Avatari i The.Mask
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Vendndodhja: Dibėr
Posts: 448
Thanks: 16
Thanked 49 Times in 41 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
The.Mask do tė bėhet i njohur mjaft shpejtThe.Mask do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: "Do marr hakun e tim biri", kanuni nė "Le Iene"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
Ta shpjegoj une me dy llafe shkurt cfare nuk kuptojne perendimoret e "degjeneruar" dhe disa shqiptare te tjere.
Kanuni eshte nje teresi "ligjesh dhe rregullash" te cilat jane shkruar 500 e kusur vjet me pare dhe qe natyrisht nuk i sherbejne me shoqerise se sotme moderne, as asaj perendimore qe nuk e ka haberin (me te drejte) se cfar eshte Kanuni por natyrisht as asaj shqiptare qe eshte evolvuar me ritmin e kohes dhe sidomos ne vitet e fundit duke u perpjekur te ece me hapin e kombeve/shteteve evropiane te ciles me kembengulje thote qe i perkas.
Universitetet me te njohura dhe prestigjiose ne Evropen Perendimore kane shekuj qe kane hartuar nocione juridike universale dhe eque, kane shekuj qe kane pregatitur gjenerata te tera magjistratesh dhe avokatesh dhe ligjberesish, kane vite qe kane hartuar Karten e te Drejtave Themelore te Njeriut e keshtu me radhe. Kete investim te madh ne dije dhe experience ne fushen e Jurisprudences, Ligjshmerise dhe te Drejtave ligjore te Individit, Perendimi i "degjeneruar" e ka vene ne themel te organizimit te shtetit dhe te shoqerise. Biles ata (pra ligjvenesit e "degjeneruar" evropiane) kane mbajtur parasysh qe te mos influencohen apo te mos perdorin te njejtin "meter mates" qe perdor edhe Drejtesia Hyjnore (pra drejtesia e Zotit) edhe pse krishterimi mbetet ende themeli kryesor i Europes Kristiane ne besim dhe shtetformim. Pra per ti rene me shkurt dhe shqip mund te themi : Evropa e qyteteruar, kontinenti i lashte, ka krijuar ligje dhe norma juridike per te qeverisur, per te ndertuar shtet dhe shoqeri, per te garantuar lirite e individit dhe te prones private e kshtu me rradhe. Kush nuk ka kuptuar dhe zbatuar kete teori, natyrisht nuk ka arritur kurre te beje shtet dhe te garantoje jeten dhe pronen e qytetareve te vet! Shtepia me tjegulla, Shteti me rregulla - thoshte populli dikur.
Kjo ishte pjesa pse Perendimoret nuk e kuptokan dot Kanunin.
Pjesa tjeter eshte kjo e jona pra shqiptare. Sic ta thashe ne fillim, Kanuni eshte nje pjese e kaluar e historise sone shoqerore, ai e ka humbur rolin e tij ne shekullin e 21 dhe natyrisht edhe me krijimin e Shtetit Shqiptar dhe institucioneve te tij qysh me 1912! Jo me kot shume shqiptare dhe te huaj e quajne ate -atavizem- dhe natyrisht aplikimi i tij ne ditet e sotme do te thote kthim ne Mesjete dhe largim nga parimet baze te demokracise dhe te drejtave te njeriut, do te thote qe eshte nje hap mbrapa dhe deshtim te shtetit dhe te shoqerise, do te thote obskurantizem i thelle dhe asnje vlere humane dhe emancipuese. Shkurt dhe shqip edhe ketu: Shteti dhe shoqeria, qeverisen me ligje te cilat hartohen dhe behen sa me funksinale ne sherbim te shtetasve te republikes. Cdo sjellje dhe qasje jashte kesaj kornize ligjore dhe shteterore dhe cdo referim/keqinterpretim i gabuar ndaj Kanunit, e fut shtettin dhe shoqerine ne kolaps, e con ne falimentim total dhe i ze frymen shoqerise per zhvillim dhe emancipim te metejshem.
Bazat e kanunit jan te thjesht pa ma parasysh se ne cilin vit apo shekuj jeton ti, martesa, puna, nderi, familja etj.. jan gjera qe kan ekzistuar dhe sot ende ekzistojne dhe nese njerzit dhe perendimoret neper gjithesi jan kafsh ne themel dhe nuk mund te permbaen dot dhe detyrohen te tradhetojne apo te ken mungese nderi cfar mund ti quajme ne ata? Kanuni trajton gjith aspektet e jetes, ne kohrat e sotshem duet te shikoen gjerat pak me ndryshme se sic kan qene por bazat ngelin aty ku jan dhe as topi nuk i lun dot.
Edhe Mark Milani me gjith se i kishte luftuar shqiptaret gjate gjith jetes se tij, prap se prap kishte shkruajt liber per Shqiptaret "Jeta dhe zakonet e Shqiptareve" une besoj qe ai kishte kuptuar ate qe them une.

Sa per ju qe jetoni dhe rrespektoni perendimoret e sotshem, jeni edhe me shume kafsh se sic jan ata, te pakten ju jeni shqiptare dhe keni kapacitet per ta kuptuar.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga The.Mask : 11-02-2019 nė 21:17
The.Mask nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur