Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Letėrsia shqiptare

Letėrsia shqiptare Diskutime rreth letėrsisė nė Shqipėri . Autorė dhe krijimtaria e tyre.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 27-10-2018, 23:51   #181
gladiola
V.I.P
 
Avatari i gladiola
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Shqiperi...Korce
Posts: 2,139
Thanks: 984
Thanked 612 Times in 255 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
gladiola i pazėvėndėsueshėmgladiola i pazėvėndėsueshėmgladiola i pazėvėndėsueshėmgladiola i pazėvėndėsueshėmgladiola i pazėvėndėsueshėmgladiola i pazėvėndėsueshėmgladiola i pazėvėndėsueshėmgladiola i pazėvėndėsueshėmgladiola i pazėvėndėsueshėmgladiola i pazėvėndėsueshėmgladiola i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi nga poeti Bledi Ylli.

Veē atėherė
October 9, 2017 Poezi Dashurie

Atje ku bashkohen dy hėnat
Atje, nė asgjėkund,
Dhe dashuria ime pėr ty
Atje e gjen njė fund.

Ku dielli bėhet akull
E deti bėhet shkrumb,
Dashuria ime pėr ty
Atje e gjen njė fund.

Kur tė gjesh fundin e botės
E tokėn ta bėsh dy,
Atėherė dhe mund tė masėsh
Atė ē’ka ndjej pėr ty.

Nė ndodhtė apokalizėm
Mbarė botės, shkatėrrim.
Atėherė gjithēka do zhduket
Jo ti nga shpirti im.
gladiola nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-10-2018, 17:43   #182
Beaute
.
 
Avatari i Beaute
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: Larg
Posts: 18,080
Thanks: 5,650
Thanked 11,823 Times in 4,139 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 354
Beaute ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Poezi nga poeti Bledi Ylli.

Kam njė shpirt qė s'njeh urrejtje
Dhe nuk mban, mėri tė kota
Por ndonjėherė , ka dhe vėrejtje
Kėta janė njerėzit, kjo ėshtė bota!

Bledi Ylli .
Beaute nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-12-2018, 15:28   #183
e panjohura
Super Moderator
 
Avatari i e panjohura
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Atje ku mė le!
Posts: 7,065
Thanks: 4,301
Thanked 4,761 Times in 1,823 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
e panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi nga poeti Bledi Ylli.

Vargje alkoolike

Nuk ndihmoi as alkooli (edhe sonte)
As muzika qė godet nė diapazon.
Shpirti m' iku edhe zemra meditonte
Ja si ėshtė njė i vdekur qė jeton!

Sytė, nė errėsirė nuk kanė ē'mė duhen
Edhe gishtat qė rreth gotės ndjehen gjallė
Disa dhimbje jo nuk thuhen, as pėrshkruhen
Nuk ka burg pėr njė shpirt zhytur nė mall!

Ti nė heshtje flet me tinguj nostalgjie
Hesht gjithė bota, por tek unė nuk ka qetėsi
Sytė nga dera, ndoshta presin qė tė vije
Vafsh nė djall ti ndjenjė e etur, ēmenduri!

Ėshtė njė heshtje qė bėn zhurmė, sa nuk thuhet
Gėrryen plagėt, fshehur shpirtit qė lėngon.
Sigurisht..., ajo dhimbje nuk pėrshkruhet
Prandaj them "njė i vdekur qė jeton" !

Bledi Ylli
__________________
,,Askush nuk tė dėmton mė shum se vetėvetja''!
Nganjehere mendoj se: asnje tingull nuk eshte me shurdhues se sa heshtja e njeriut qe do....
e panjohura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-12-2018, 15:53   #184
e panjohura
Super Moderator
 
Avatari i e panjohura
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Atje ku mė le!
Posts: 7,065
Thanks: 4,301
Thanked 4,761 Times in 1,823 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
e panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi nga poeti Bledi Ylli.

''Dashuri nė La-minor''

Ndjenja malli mė ngacmonin
Shpirti shlodhej nė qetėsi
Sytė, andej-kėndej kėrkonin
Seē kėrkonin! Nuk e di.

E pash natėn tek largohej
Edhe ditėn sytė t'mė mbyll
Nė njė ''qiell'' trupi shndėrrohej
Plotė me ėndrra, pa njė ''yll''!

Nėn qepalla sytė tė fshehur
E nėn ndrojtje trupi, hesht'
Sa dėshira rrinė pa shprehur
E kalojnė me natėn, thjeshtė !

Dhe nė ėndrrat lozonjare
Vije ti, si La-minor
Luaj me ty unė, nė kitare
Pėr njė ēast tė mbaj nė dorė...

Dhe kur pėrfundon muzika
Sėrisht malli vjen mė mbyt
Rrjedhė mėrzia..., pika-pika
Pėrmbi trup e m'i hap sytė !

Ndjenja malli mė ngacmuan
Shpirti donte, dashuri
Sytė andej-kėndej, kėrkuan
Tė kėrkonin… S'ishe Ti !
***************************************
@Bledi Ylli
"Kur shpirti flet"
__________________
,,Askush nuk tė dėmton mė shum se vetėvetja''!
Nganjehere mendoj se: asnje tingull nuk eshte me shurdhues se sa heshtja e njeriut qe do....
e panjohura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-12-2018, 09:26   #185
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3,356
Thanks: 6,568
Thanked 2,773 Times in 1,385 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi nga poeti Bledi Ylli.

..........
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg FB_IMG_1545125755065.jpg (22.6 KiloByte, 149 shikimet)
__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-01-2019, 16:42   #186
e panjohura
Super Moderator
 
Avatari i e panjohura
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Atje ku mė le!
Posts: 7,065
Thanks: 4,301
Thanked 4,761 Times in 1,823 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
e panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi nga poeti Bledi Ylli.

Heshtje e etur

Ndjenjė qė kurrė nuk shuhet e as mund tė pres.
Futet brenda gjakut e shkon nė pafund'si
Kurrė nuk rri larg meje e pranė meje vdes...
..., dashuri !

Pėrcjellė mendime deti, nė k'tė muzgun sonte
Me valėt e tij tė kaltėrta dėrgon dhe nostalgji
Mua, qė hesht vetėm, shpirti mė mungonte
..., ish' nisur pėr tek ti!

Fjalė i hodha heshtjes, asgjė nuk u dėgjua
Gurė i hodha mallit, mos tė dukej mė
Heshtja s'i do fjalėt e malli nuk ėshtė p'rrua
Tjetėr rrugė gjen malli dhe heshtja tjetėr zė !

Nė kėtė muzg shum'ngjyrėsh, erdh' kujtimi yt.
Ndjeja si t' mė puthnin, pa rreshtur buz't e tua.
Malli zvarr tėrhiqej, arriti gjer tek sytė.
Shkriu ashtu nė heshtje nė lotė seē u shndėrrua
***********************************************
@Bledi Ylli
__________________
,,Askush nuk tė dėmton mė shum se vetėvetja''!
Nganjehere mendoj se: asnje tingull nuk eshte me shurdhues se sa heshtja e njeriut qe do....
e panjohura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-01-2019, 13:09   #187
Beaute
.
 
Avatari i Beaute
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: Larg
Posts: 18,080
Thanks: 5,650
Thanked 11,823 Times in 4,139 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 354
Beaute ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Poezi nga poeti Bledi Ylli.

Bledi Ylli....
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg 524CAF0E-E4DE-4AC9-9510-8F4792036EEE.jpg (23.5 KiloByte, 133 shikimet)
Beaute nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-02-2019, 08:48   #188
e panjohura
Super Moderator
 
Avatari i e panjohura
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Atje ku mė le!
Posts: 7,065
Thanks: 4,301
Thanked 4,761 Times in 1,823 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
e panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi nga poeti Bledi Ylli.

Kėrkoj ndjes’

Kam nevojė qė sot tė shprehem
Dhomėn plotė, ta mbush me fjalė,
Si prift, murit ti rrėfehem
E nė fund ti them, mė fal !

Do t’shplodh shpirtin e rėnduar
Ti dėgjomė me imtėsi
Heshtja ime ka filluar
Tė tregojė njė histori !

Natė dhjetori ! I ftohtė i hidhur
Nė acar tėrhiqja zvarrė
Shiprtin tim, duke u dridhur
Edhe zemrėn nė “litarė”.

Pėr njė gjest, njė fjalė tė bukur
Pėr njė “mos” qė gjė s’kushton
N’egoizėm thellė i strukur
Pėrtej hundės nuk shikon !

Ajo iku! Unė vėshtroja
Kthehu kokėn me ngadalė
Pse nuk renda t’a ndaloja !?
E nė gjunjė t’i them mė fal !

Edhe kurrė s’i thash ēfarė ndjeja
Egoizmi s’mė lėshonte
Mėnyrė s’gjeta ta gėnjeja,
Kėrkoj ndjes, nė mur unė sonte !
___________________________

@ Bledi Ylli
__________________
,,Askush nuk tė dėmton mė shum se vetėvetja''!
Nganjehere mendoj se: asnje tingull nuk eshte me shurdhues se sa heshtja e njeriut qe do....
e panjohura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-03-2019, 10:24   #189
e panjohura
Super Moderator
 
Avatari i e panjohura
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Atje ku mė le!
Posts: 7,065
Thanks: 4,301
Thanked 4,761 Times in 1,823 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
e panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi nga poeti Bledi Ylli.

8 mars(pėr ty nėna ime)

Perėndi, ėngjėll rrėfyes
Sot ėshtė shkruar dita jote.
Zemėr e fort edhe e brishtė.
Mban timonin e k’saj bote...

Mė hape rrugė, mė hape sytė
Nga gjiri yt mora mėsime.
Unė i quajturi biri yt,
shkruaj pėr ty, o nėna ime !

Nė ditėn tėnde mė tė bukur,
Gjithė pranverėn do t’dhuroj,
Do tė sjell edhe njė flutur,
Mbi ty o lule tė qėndrojė !

Gjithė tė mirat e k’saj bote,
Ti kesh ti o mirėsi.
Malli yt, dashuria jote,
janė pėr mua energji !

Pėr gjithė nėnat shumė urime
Se pa ‘to s do t’ishim ne.
Ti urojm veē gėzime,
Krijesave mė tė bukura pėrmbi dhe’...

Bledi Ylli
__________________
,,Askush nuk tė dėmton mė shum se vetėvetja''!
Nganjehere mendoj se: asnje tingull nuk eshte me shurdhues se sa heshtja e njeriut qe do....
e panjohura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-03-2019, 07:37   #190
Beaute
.
 
Avatari i Beaute
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: Larg
Posts: 18,080
Thanks: 5,650
Thanked 11,823 Times in 4,139 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 354
Beaute ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Poezi nga poeti Bledi Ylli.

Mjesi miq.
Ky sikur mi dedikon mua vargjet .
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg 15E85AC6-9B7D-44F9-8239-C7B58A28D9C1.jpg (12.2 KiloByte, 103 shikimet)
Beaute nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-03-2019, 14:55   #191
e panjohura
Super Moderator
 
Avatari i e panjohura
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Atje ku mė le!
Posts: 7,065
Thanks: 4,301
Thanked 4,761 Times in 1,823 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
e panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi nga poeti Bledi Ylli.

MOMENT

I humbur nė njė libėr, je duke lexuar
Kėrkon, jetėn tėnde ndėr flet duke shfletuar.

Krahason njė shkronjė, me njė fjalė tė urtė
Thua: Eksiztoj nė njė jetė tė ngurtė!...

Nėpėr sa pengesa, thua, kam kaluar
Sa kujdes kam patur pėr tė mos gabuar.

Sa fjalė tė kėqija, thua, s'kam pėrdorur
Pėr tė evituar ē'ka tashmė ka ndodhur !

Muret e kėsaj shtėpie, ku tani jeton
Udhėtimin e kėsaj jete, ēfarė ke berė tregon.

Pra, ja jeta jote, e shndėrruar nė mur
Pėr ēfarė u mundove, pėr tė qėnė njė gur?...

Tashmė hapat hedh, nė rrugėn e njohur,
Plot njerėz ajo, pėr ty tė panjohur...

Fytyra tė ndryshme qė flasin njėsoj,
Askush s ‘ka kuptuar, qė jeta ėshtė lojė!

Zbavitėse, e bukur, e rreptė, intrigante,
Shumėngjyrėshe, mahnitėse, herė dhe gjigante.

Udhėkryqe, rrugė-qorre, qė duhen kaluar
Dikė ke mbi kokė, nga ty mė i ’’zgjuar’’.

S’tė pyeti njeri, kur lojėn fillove
Tė hodhėn aty, ti rrugėn vazhdove…

U kape mbas fatit, ai tė lėshoi
Ē’ėshtė fati vėrtetė , asnjė s'e kuptoi…

Tashmė rrugėn ndjek, por lojėn e humbe
Rrėshkiti nė det, shamin ti i tunde !

Jeton si i vdekur nė shpirt i rrėnuar
Nuk mund tė fitosh, kur kurrė s’ke luftuar!

Bledi Ylli
__________________
,,Askush nuk tė dėmton mė shum se vetėvetja''!
Nganjehere mendoj se: asnje tingull nuk eshte me shurdhues se sa heshtja e njeriut qe do....
e panjohura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-03-2019, 11:58   #192
Beaute
.
 
Avatari i Beaute
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: Larg
Posts: 18,080
Thanks: 5,650
Thanked 11,823 Times in 4,139 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 354
Beaute ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Poezi nga poeti Bledi Ylli.

J’adore.....
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg 97A2FEF2-A28B-4068-85F9-19798D5C8BC2.jpg (14.9 KiloByte, 83 shikimet)
Beaute nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-04-2019, 10:47   #193
Beaute
.
 
Avatari i Beaute
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: Larg
Posts: 18,080
Thanks: 5,650
Thanked 11,823 Times in 4,139 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 354
Beaute ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Poezi nga poeti Bledi Ylli.

Fix............
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg 5590E712-92B2-4167-931D-EEBBD322BE24.jpg (20.3 KiloByte, 78 shikimet)
Beaute nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-05-2019, 02:27   #194
luleshtrydhe
V.I.P
 
Avatari i luleshtrydhe
 
Data e antarėsimit: May 2016
Posts: 461
Thanks: 81
Thanked 76 Times in 60 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
luleshtrydhe ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Poezi nga poeti Bledi Ylli.

................................
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg 2.jpg (23.5 KiloByte, 68 shikimet)
luleshtrydhe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-05-2019, 16:29   #195
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 25,676
Thanks: 11,429
Thanked 9,437 Times in 6,035 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 486
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Poezi nga poeti Bledi Ylli.

Shpirti i bukur


Mė vjen tė nxjerr ty nga ēdo varg.
Tė lė diku, nepėr kujtime.
Por ti ndriēon me shumė nga larg.
Bėhesh diell pėr muzėn time!

Mė vjen tė gris ty nga ēdo letėr
Ku je nė prozė, a poezi,
Dua tė bėj tė jesh njė tjetėr.
E ēuditėrisht mbetesh po Ti!
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-05-2019, 21:40   #196
zigur
Super Anėtar
 
Avatari i zigur
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 100
Thanks: 35
Thanked 67 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
zigur ėshtė njė gur i ēmuarzigur ėshtė njė gur i ēmuarzigur ėshtė njė gur i ēmuar
Pėrgjigje e: Poezi nga poeti Bledi Ylli.

__________________
Njė betejė ėshtė e humbur, kur mendon se e ke humbur...
zigur nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-05-2019, 20:04   #197
e panjohura
Super Moderator
 
Avatari i e panjohura
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Atje ku mė le!
Posts: 7,065
Thanks: 4,301
Thanked 4,761 Times in 1,823 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
e panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi nga poeti Bledi Ylli.

Njė trėndafil...

Njė trėndafil ! Dy gota verė
Heshtje e thellė, ty tė mbulonte.
Gėzuar...Them edhe njė herė
Thyej qetėsinė qė mbizotėronte !

Zjarri i oxhakut e vetmja dritė
E qė tė shohė, nuk mė mjaftonte.
Ne errėsirė kėrkonin sytė
Pėr njė vėshtrim qė i’u mungonte!

Pėr ato buzė... Pėr ata sy
Pėr ato flokė e ato duar.
Nostalgjinė qė kam pėr ty
Thellė nė zemėr e kam shkruar!

Afrohu pak, mė jep pak dorėn
Tė lutem, mos rri ashtu e ngrirė.
Shpirtit tim, shkriji ti borėn
Me njė gjest, njė fjalė tė mirė !

Ti nuk pi e as nuk flet,
Nuk e di nė mė dėgjon.
Ē'po mė ndodh se di as vetė
S'di ėshtė herėt, a ėshtė vonė.!

Nė gjunjė i ulur, kavalier
Dorėn tė zgjas , kėrce me mua.
Si vullkan, eja mė merr,
Mė digjė, duroj e prap tė dua!

Tė dua tani edhe atėherė
Tė adhuroj nė pafundėsi.
Sikur t'mė flisje dhe njė herė
Ti e urtė…, fotografi !

Bledi Ylli....
__________________
,,Askush nuk tė dėmton mė shum se vetėvetja''!
Nganjehere mendoj se: asnje tingull nuk eshte me shurdhues se sa heshtja e njeriut qe do....
e panjohura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-05-2019, 08:25   #198
e panjohura
Super Moderator
 
Avatari i e panjohura
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Atje ku mė le!
Posts: 7,065
Thanks: 4,301
Thanked 4,761 Times in 1,823 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
e panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi nga poeti Bledi Ylli.

AROMĖ

Kthehem nė shtėpi. Asgjė mė nuk di
Herė mė vjen tė iki, por edhe tė rri.
Si njė gaz lotsjellės e jotja aromė
Qė kur hyj tek dera, sytė i kam tė njomė!

Ndjehem njė i huaj, brenda shtėpisė sime
Nė ēdo cep tė saj dendur ka kujtime.
Mbresa tė padukshme, qė veē zemra sheh
Dhe pse k'tu s'hyn drita, prap ajo i njeh!

Eshtė aroma jote, ah ajo aromė
U bė kohė e dashur qė nuk shkel nė dhomė.
Dhe pse ēdo gjė tėnden, dogja, shkatėrrova
Lyeva edhe muret, ty dot s'tė sfidova!

Je kudo nė ajėr, gjumi nuk mė merr
Rob nė ato mbresa qė zemrėn e bėjnė erė .
Dhe pse mora rrugėt, dola pėrsėri
Nė ēdo cep tė natės e fshehur ishe ti !

Bledi Ylli
__________________
,,Askush nuk tė dėmton mė shum se vetėvetja''!
Nganjehere mendoj se: asnje tingull nuk eshte me shurdhues se sa heshtja e njeriut qe do....
e panjohura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-07-2019, 08:12   #199
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3,356
Thanks: 6,568
Thanked 2,773 Times in 1,385 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi nga poeti Bledi Ylli.

.............


__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-07-2019, 20:40   #200
luleshtrydhe
V.I.P
 
Avatari i luleshtrydhe
 
Data e antarėsimit: May 2016
Posts: 461
Thanks: 81
Thanked 76 Times in 60 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
luleshtrydhe ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Poezi nga poeti Bledi Ylli.

Poezi e shkruar nga Timo Flloko.

Ti po kthehesh pėrsėri tek unė,
Me pendesė edhe trishtim pa fund.
Ka shumė kohė qe po tė pres…
Sa shumė…

Vjen,
Pėrmes erės nėpėr natė, ti vjen.
Nostalgji dhe dėshpėrim mė sjell…
Sa e huaj je tani, s’e ndjen?…

Ku shkuan ėndrrat, ku?
Ke deshėn sytė e tu?
S’e di…!
Ne heshtim qė tė dy.
Na ndan njė ftohtėsi, tani…

Kur braktis atė qė do,
Vjen njė ēast qe e kupton,
Se pa te, ti dot s’jeton…!

Ēfarė mė thuaj vlen nė botė,
Kur je vetėm e ke ftohtė,
Dhe njė zemėr s’e gjen dot…?

Ku shkuan pritjet, ku?
Ku ndali hapi yt?
S’e di…!
Njė ndjenje nė fshehtėsi,
Jam skllavi yt me thotė tani…

Unė,
Sa trishtim po ndjej ne shpirt, ēudi…!
Kur pendesėn shoh nė sytė e tu.
S’di…te dua a te humba pėrgjithnjė?!

Ti u ktheve, lotin shoh te ngrire.
Jam i dobėt dhe te fal?! S’e di…
Mund ta kthejmė nė jetė dashurinė?!…
luleshtrydhe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur