Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Shkenca dhe jeta > Fenomene Paranormale

Fenomene Paranormale Tek ky forum do tė flasim pėr tė gjitha fenomenet tė cilat pėr njė ose mė shumė arsye mbeten ende tė pashpjegueshme nga shkenca e kohės tonė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 11-09-2011, 23:29   #21
daniel00
Kakulukiam
 
Avatari i daniel00
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Diktatrojska
Posts: 3,915
Thanks: 30
Thanked 175 Times in 119 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
daniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Misteri i trekendeshit te Bermudes, ja 3 sekretet e frikshme

Cilat qenkan komentet palidhje qe duhet te evitoj , te thashe qe ti po shkruan ne ajer marrezira ( ndryshe sill prova ) , te gjitha jane te lire te shkruajne po ashtu ne teme .
__________________
Nėse jeni nė botė tė pėrshkruani tė vėrtetėn, lėrjani elegancėn rrobaqepėsit
daniel00 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2011, 23:38   #22
BlueRose
V.I.P
 
Avatari i BlueRose
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 5,517
Thanks: 1,866
Thanked 1,716 Times in 1,073 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 150
BlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Misteri i trekendeshit te Bermudes, ja 3 sekretet e frikshme

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga daniel00 Shiko postimin
te thashe qe ti po shkruan ne ajer marrezira ( ndryshe sill prova )
Une mė duket qe shqip po shkruaj, por ku e di une si shfaqen keto shkronjat andej nga ti. Qe mos lodhem ta perseris une lexo serish ate qe kam shkruar mė lart edhe e gjen arsyen e provave.
Kete dmth:
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BlueRose Shiko postimin
Une nese do kisha prova nuk kisha pse e postoja ketu kete artikull por thjesht u kenaqja me vertetesine e provave.
Por ne mungese te nje besueshmerie te tekstit te artikullit e postova ketu, mbase ndonje mė "i zgjuar" ka ndonje version tjeter, apo e percepton ndryshe dhe bėhet bindes me ndonje variant te logjikshem.
__________________
"Pėrveē mendimeve tona, nuk ka asgjė qė tė jetė vėrtetė pushteti ynė dhe respektimi i tyre ėshtė fuqia jonė e vėrtetė"
BlueRose nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2011, 23:41   #23
daniel00
Kakulukiam
 
Avatari i daniel00
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Diktatrojska
Posts: 3,915
Thanks: 30
Thanked 175 Times in 119 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
daniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Misteri i trekendeshit te Bermudes, ja 3 sekretet e frikshme

E pra perderisa nuk sjell prova marrezira mbeten , vazhdo me temen se po i bin burise forumistat se u kam zene rrugen .
__________________
Nėse jeni nė botė tė pėrshkruani tė vėrtetėn, lėrjani elegancėn rrobaqepėsit
daniel00 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2011, 23:45   #24
BlueRose
V.I.P
 
Avatari i BlueRose
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 5,517
Thanks: 1,866
Thanked 1,716 Times in 1,073 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 150
BlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Misteri i trekendeshit te Bermudes, ja 3 sekretet e frikshme

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga daniel00 Shiko postimin
E pra perderisa nuk sjell prova marrezira mbeten , vazhdo me temen se po i bin burise forumistat se u kam zene rrugen .
Shėndet!
__________________
"Pėrveē mendimeve tona, nuk ka asgjė qė tė jetė vėrtetė pushteti ynė dhe respektimi i tyre ėshtė fuqia jonė e vėrtetė"
BlueRose nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-09-2011, 00:00   #25
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 62 Times in 56 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Misteri i trekendeshit te Bermudes, ja 3 sekretet e frikshme

Kur nje shume e madhe ngjarjesh e shpegimesh duan te etiketojne nje fantazi gazetares, e shkrimtaresh, si nje mister,ateher edhe ndodhit natyrore mbeten te pashpeguara.Per kete shkrimtaret e fantazis perdorin fjalen mister e jo enigme,sepse enigma kerkon zgjidhje,ndersa misteri duhet te mbetet mister.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-09-2011, 01:04   #26
Conrad
V.I.P
 
Avatari i Conrad
 
Data e antarėsimit: May 2011
Posts: 328
Thanks: 12
Thanked 8 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
Conrad ėshtė vėrtetė talentėConrad ėshtė vėrtetė talentėConrad ėshtė vėrtetė talentėConrad ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Misteri i trekendeshit te Bermudes, ja 3 sekretet e frikshme

BlueRose ka te drejte ne ato qe shkruan.
Sillni pra prova, pro, ose kunder, nese keni, dhe mos kaloni ne vleresime dhe etiketime personale ndaj antarit qe solli artikullin.
Prurja e BlueRose kete qellim kishte (me sa kuptova une), pra te hedh drite mbi kete ceshtje misterioze, me ndimen, informacionet dhe njohurite e te gjitheve qe marrin pjese ne forum.
Ne fund te fundit ne kete bote ka me shume genjeshtra se te verteta.
Une nuk shoh ndonje te keqe qe e solli ate artikullin ketu per ta bashkediskutuar.

Kalofshi mire.
Conrad nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-09-2011, 01:18   #27
Conrad
V.I.P
 
Avatari i Conrad
 
Data e antarėsimit: May 2011
Posts: 328
Thanks: 12
Thanked 8 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
Conrad ėshtė vėrtetė talentėConrad ėshtė vėrtetė talentėConrad ėshtė vėrtetė talentėConrad ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Misteri i trekendeshit te Bermudes, ja 3 sekretet e frikshme

Mendoj se mund te zgjoje kureshtje menyra si Erich von Daniken e trajton ne librat e tij ceshtjen e jashtoksoreve:

The Gold of The Gods
By
Erich Von Daniken
Eshte falas ne google, mjafton ta kerkosh.
Autori ka shkruajtur shume libra dhe sigurisht u be i pasur me botimet dhe shitjet e librave.
Tani spekullime apo te verteta?
Cdo kush mund ta vleresoje me menyren e tij.
Lexim te kendshem!
Conrad nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-09-2011, 01:22   #28
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,190
Thanks: 6,868
Thanked 3,181 Times in 1,306 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Misteri i trekendeshit te Bermudes, ja 3 sekretet e frikshme

BBC -ja "zgjidh" misterin e Trekėndėshit tė BermudėsJa dhe nje lajme nga BBC rreth Terkendeshit Bermudes


BBC vė nėn shenjestėr filmat aventuresk, tė cilėt u kanė pėrcjellė ekranit tė vogėl dhe atij tė madh frikėn, misterin dhe kanė krijuar kėshtu mite qė ndoshta nuk ekzistojnė.

Pėr vite me radhė ato kanė mbuluar me njė vello misteri dhe tmerri Trekėndėshin e famshėm tė Bermudės, duke krijuar kėshtu breza tė tėrė tė apasionuarish.

Njerėzit duan tė dinė mė shumė, shkrimtarėt duan tė shkruajnė pėr tė ndoshta, duke luajtuar pak me fantazinė dhe duke zmadhuar mė tej mitin, shkencėtarėt duan tė jenė tė parėt tė zbardhin misterin e madh, duke ngritur hipoteza nė ajėr.

Nuk ka mė histori rreth avionėve qė humbasin papritmas tė gjitha gjurmėt e tyre ose anije tė shumta qė zhduken nga ēfarėdolloj radari. Misteri i trekendėshit, nė kulmet e tė cilit gjenden brigjet e Floridas, ?shulli i Porto Rikos dhe arkipelagu i Bermudės duket se ėshtė i destinuar pėr tė humbur efektivitetin e tij. Me pak fjalė, Trekėndėshi i Bermudės qė sot mund t'i frikėsojė mė pak njerėzit.

MISTERI U ZBARDH - Nė pėrgatitjen e njė serie tė re radiofonike pėr njė pėrēues britanik, janė gjetur disa prova tė forta, tė cilat mund tė japin njė shpjegim racional pėr zhdukjen e dy avionėve tregtare rreth fundit tė viteve '40.

Me tė gjithė propabilitetin, nė njė rast ėshtė folur se zhdukja ka ndodhur pėr shkak tė mbarimit tė paparashikuar tė karburantit, ndėrsa zhdukja e dytė ka ndodhur pėr shkak tė njė defekti teknik, qė kishte aeroplani nė arkitekturėn mjaft tė varfėr tė tij. Rreth gjashtėdhjetė vjet mė parė, ishin hapat e parė tė fluturimeve tregtare nga Londra pėr nė Bermudė dhe normalisht nuk kishin informacione rreth asnjė rreziku.

Domosdoshmėria e njė uljeje nė Azzorre pėr t'u rifurnizuar me karburant para se tė nisej pėrsėri pėr dy miljet e fundit tė udhėtimit, duke mos harruar se nė atė kohė kjo pėrfaqėsonte fluturimin e pasagjerėve pa asnjė ndalesė mė tė gjatė nė botė, e ka bėrė avionin tė arrijė limitin e tij tė potencialit.

OBJEKTET E RIGJETURA - Mė 30 Janar 1948 njė Avro Tudor IV i British South American Airways - njė avion ushtarak i konvertuar pėr shėrbim ajror pėr shkak tė masave tė sigurisė sė tij, u zhduk misteriozisht pa lėnė asnjė gjurmė. Dhe humbėn jo vetėm gjurmėt e tij, por edhe gjurmėt e 30 personave nė bord.

Investigimet zyrtare arritėn nė pėrfundimin se ajo ēfarė kishte ndodhur ishte e shkruar qė tė mbetej njė mister i pazgjidhshėm. Nė tė vėrtetė, sipas ekspertėve tė BBC-sė, ekzistojnė disa prova tė ndryshme qė tregojnė se avioni kishte probleme teknike dhe atmosferike qė kanė shkaktuar jo vetėm probleme, por edhe zhdukjen e tij edhe para se tė arrinte nė Azzorre.

Fluturimi nė fakt duket se ėshtė pilotuar me vėshtirėsi tė mėdha deri nė dymijė kėmbė lartėsi, duke ēuar kėshtu nė njė harxhim tejmase mė tė madh karburanti, mungesa e oaoritur e tė cilit ėshtė prova mė e fortė pėr njė ndalesė tė papritur nė ajėr.

Edhe pėr sa i pėrket zhdukjes sė dytė, rreth njė vit mė pas, avioni protagonist ishte njė Avro Tudor IV. Sėrisht asnjė gjurmė tė trupave apo mbetjeve tė avionit.

Kėtė herė, nuk ka asnjė dyshim se fluturimi ėshtė mbajtur nė tetėmbėdhjetė mijė kėmbė lartėsi nė njė kohė me qiell tė hapur: nė kėtė mėnyrė pėrjashtohen problemet e mundshme tė mungesės sė karburantit. Sipas atyre qė kanė vėzhguar me imtėsi dokumentet e investigimit, problemi nė kėtė rast ka qenė i natyrės tėrėsisht teknike.

Nė veēanti, thuhet se ka ndodhur njė shpėrthim i papritur pėr shkak tė njė rrjedhje avulli hidraulik, e cila ka ardhur nė kontakt me sistemin e ngrohjes. Njė hipotezė e mundshme pėrderisa nė atė kohė teknikat e sigurisė ishin pak a shumė tė vakėta dhe njė rol shumė tė rėndėsishėm ka luajtur mungesa e sitemeve antizjarr automatike.

MISTERI NĖ TRYEZĖ - Nė tė dy rastet nuk bėhet fjalė pra pėr hipoteza mė shumė fantazie seē duhet. Nuk bėhet fjalė pėr njerėz qė kanė udhėtuar para apo prapa nė kohė, as pėr forca aliene qė tėrheqin ēdo gjė pėr ta transportuar nė planete tė tjera as pėr universe paralele. Njė investigim i imtėsishėm dhe shkencor mund tė kishte arritur pa problem nė tė njėjtin konkluzion me BBC-nė.

Megjithatė, nuk ėshtė e vėshtirė tė imagjinosh se studiuesit, shkrimtarėt dhe shkencėtarėt e ndryshėm qė kanė dashur tė hedhin dritė mbi misterin famėmadh, janė kushtėzuar sė tepėrmi nga miti i zhdukjeve, i kanė anashkaluar faktet evidente dhe janė magjepsur nga shkaktarėt e jashtėm.

Nė kėtė mėnyrė nuk kanė bėrė gjė tjetėr pėrveē se i kanė shtuar njė fije misteri mė shumė Trekėndėshit tė famshėm dhe tė tmerrshėm.

Simone D'Ambrosio
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-01-2012, 15:13   #29
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,790
Thanks: 8,854
Thanked 2,753 Times in 1,415 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Misteri i trekendeshit te Bermudes, ja 3 sekretet e frikshme

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BlueRose Shiko postimin
E ke fjalen per Hoking tek kjo pjesa?
Nese po, atehere si e shpjegon faktin qe pas kthimit ( pas 45 vjetesh ) pilotet kishin te njejten moshe? Spekullime?
Pyetja e pare qe me pershkoi mendjen ishte kjo: ku kishin ngrene keta per 45 vjet me rradhe?; sa per pilotet kishin te njejten moshe kjo s'ka nevoje per pergjigje.

45 vjet ne toke eshte ekuivalenete me mijra vjet ne hapesire. Ne filmin e Judy Foster "Contact" - she brought a full 18 hours recorded in Space, compared to just one glimpse of time of being on Earth.
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-05-2012, 08:11   #30
fegi
V.I.P
 
Avatari i fegi
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 362
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
fegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Piramidė gjigande ėshtė gjetur tek Trekėndėshi i Bermudeve

Shkencėtarėt amerikanė dhe ata francezė me ndihmėn e kėrkimeve sonare kanė gjetur njė piramidė nėnujore tė pazakontė nė njė thellėsi prej 2000 metra nė Trekėndėshin e Bermudeve.
Bazamenti i piramidės ėshtė 300 metra e gjatė, ndėrsa 200 metra e gjėrė. Nga baza deri nė maje tė piramidės ka afėr 100 metra.
Rezultatet e para treguan se kjo strukturė ka njė sipėrfaqe tė pėrkryer tė rafshtė, kėshtu qė supozohet se ajo ėshtė e bėrė prej qelqi ose ndonjė materiali tė ngjajshėm me kristalin.
Hulumtimet kanė treguar se piramida ėshtė tre herė mė e madhe se piramidat e lashta nė Egjipt, ndėrsa nė maje ka dy vrima tė mėdha nėpėrmjet tė cilave hyn uji me njė shpejtėsi tė madhe, pėr kėtė arsye, shkencėtarėt supozojnė se janė krijuar valė tė mėdha nė sipėrfaqe tė oqeanit. Ky zbulim i ri i ka habitur shkencėtarėt e tjerė nė mbarė botėn tė cilėt tani po pėrpiqen pėr ta qartėsuar se nėse piramida ėshtė shkaku i zhdukjeve misterioze tė anijeve nė kėtė pjesė tė botės.
Disa shkencėtarė perėndimorė supozojnė se piramida e cila ndodhet nė fund tė detit, ka gjasa qė fillimisht tė jetė ndėrtuar nė tokė, por ndonjė tėrmet shkatėrues e ka ndryshuar strukturėn e tokės dhe ajo ėshtė zhytur nė thellėsi tė oqeanit.
Sipas Calvin Jones nda departamenti pėr resurse historike i shtetit nė Florida, ky zbulim arkeologjik gjigand me siguri ėshtė ndėrtuar nė mes vitit 10,000 p.e.s. dhe vitit 6000 p.e.s. kur kjo pjesė e kores sė tokės nuk ka qenė e mbuluar me ujė. Me supozimin e tij bien dakord edhe shumica e arkeologėve tė Floridės. lajm. org

http://www.youtube.com/watch?v=EQpCX...hannel&list=UL
fegi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-05-2012, 09:56   #31
PuffetiNa
MbetiTeThemiNaIshteNjeher
 
Avatari i PuffetiNa
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 9,788
Thanks: 0
Thanked 694 Times in 249 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 169
PuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Piramidė gjigande ėshtė gjetur tek Trekėndėshi i Bermudeve

Bobo cfar mund te presim akoma tjeter prej ketij shekulli ?!
__________________
Ne nuk mund tė bėjmė Gjithēka...
Se gjithēka bėn vetėm ZOTI!
Por mund tė bėjmė diēka dhe vetėm me ndihmėn e ZOTIT!
PuffetiNa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-05-2012, 13:16   #32
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,190
Thanks: 6,868
Thanked 3,181 Times in 1,306 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Piramidė gjigande ėshtė gjetur tek Trekėndėshi i Bermudeve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga fegi Shiko postimin
Shkencėtarėt amerikanė dhe ata francezė me ndihmėn e kėrkimeve sonare kanė gjetur njė piramidė nėnujore tė pazakontė nė njė thellėsi prej 2000 metra nė Trekėndėshin e Bermudeve.
Bazamenti i piramidės ėshtė 300 metra e gjatė, ndėrsa 200 metra e gjėrė. Nga baza deri nė maje tė piramidės ka afėr 100 metra.
Rezultatet e para treguan se kjo strukturė ka njė sipėrfaqe tė pėrkryer tė rafshtė, kėshtu qė supozohet se ajo ėshtė e bėrė prej qelqi ose ndonjė materiali tė ngjajshėm me kristalin.
Hulumtimet kanė treguar se piramida ėshtė tre herė mė e madhe se piramidat e lashta nė Egjipt, ndėrsa nė maje ka dy vrima tė mėdha nėpėrmjet tė cilave hyn uji me njė shpejtėsi tė madhe, pėr kėtė arsye, shkencėtarėt supozojnė se janė krijuar valė tė mėdha nė sipėrfaqe tė oqeanit. Ky zbulim i ri i ka habitur shkencėtarėt e tjerė nė mbarė botėn tė cilėt tani po pėrpiqen pėr ta qartėsuar se nėse piramida ėshtė shkaku i zhdukjeve misterioze tė anijeve nė kėtė pjesė tė botės.
Disa shkencėtarė perėndimorė supozojnė se piramida e cila ndodhet nė fund tė detit, ka gjasa qė fillimisht tė jetė ndėrtuar nė tokė, por ndonjė tėrmet shkatėrues e ka ndryshuar strukturėn e tokės dhe ajo ėshtė zhytur nė thellėsi tė oqeanit.
Sipas Calvin Jones nda departamenti pėr resurse historike i shtetit nė Florida, ky zbulim arkeologjik gjigand me siguri ėshtė ndėrtuar nė mes vitit 10,000 p.e.s. dhe vitit 6000 p.e.s. kur kjo pjesė e kores sė tokės nuk ka qenė e mbuluar me ujė. Me supozimin e tij bien dakord edhe shumica e arkeologėve tė Floridės. lajm. org

http://www.youtube.com/watch?v=EQpCX...hannel&list=UL
Si ka mundesi qe ketu e 10.0000 vjet-6.000vjet para eres sone te kete ndertime te tilla jashtezakonisht shume larg ndertimeve moderne.Nje enigme e madhe?
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-07-2012, 07:01   #33
TerraN
incognito
 
Avatari i TerraN
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: ANTAHKARANA
Posts: 1,881
Thanks: 756
Thanked 461 Times in 276 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 66
TerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Trekendeshi i Bermudes !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kryeplaku Shiko postimin
me ckam lexuar une per kete dukuri, studimet e Nasa thone: Pasi toka eshte nje magnet gjigand ka edhe ajo polet e saj te forta te shtytjes dhe terheqjes. tek trekendeshi i bermundeve ka gravitet te 100 fishuar kurse tek guri qe rri pezull ne Meke( qe shume besimtare mendojne se e mban zoti ne ajer) eshet e kunderta, mungon graviteti, Kjo eshte ajo qe ben qe ne trekendeshin e bermudeve gjithcka qe i afrohet terhiqet e pasi eshte futur ne te fundoset nen uje, gjithshtu edhe avionet nese fluturojne ulet, garviteti i larte i cili supozohet qe sjell edhe keto dukuri paranormale, pengon edhe shkencetaret per te hyre e eksploruar brenda tij. i vetmi person ne bote qe ka mundur te futet eshte David Koperfild, iluzionisti me i madh ne bote e pasi eshte iluzionist seshte se e besoj shume qe e ka bere vertet llooll

P.S Gjithsesi te gjitha jane supozime, askush ska arritur te zbuloje asgje.
Ashtu eshte, i gjithe "sekreti" ka te beje me magnetizmin, fushen magnetike.
Dhe, mjafton t'i njohesh gjerat me elementare per magnetin, per te kuptuar se s'ka sekrete tjera.
Ajo se ne fund te asaj pjese mund te gjindent ndonje piramide apo ngrehine tjeter, s'ka te beje fare me fenomenin "Trekendeshi i Bermundes".
"Teorite" tjera jane kryesisht per te bere buje dhe mbushur faqet e medieve te shumta, te cilat, po te mos spekulonin ne kete menyre, do te mbeteshin si te zbrazeta ashtu edhe te pashitura, gje qe kjo e fundit do te shkaktonte fundin e ekzistimit te tyre.
TerraN nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-03-2014, 17:47   #34
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,040
Thanks: 829
Thanked 3,136 Times in 1,746 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Misteri i Trekėndėshit tė Bermudeve: Atlantida, jashtėtokėsorėt...!?Disa statistika theksojnė se nė Trekėndėshin e Vdekjes jetėn e kanė humbur mė shumė se 8.000 veta. Pėrmenden UFO-t (Objekt e paidentifikuara fluturuese), udhėtimi nė nėpėr kohė porse shtrohet pyetja a ėshtė ndonjė gjė e vėrtet nga e gjithė kjo.

Trekėndėshi i Bermudeve

Trekėndėshi i Bermudeve pėrfshin pjesėn mė tė madhe tė Atlantikut ndėrmjet Floridės, Portorikos dhe Bermudeve . Nė rrethana tė pasqaruar nė atė zonė janė zhdukur dhjetėra anije e avionė. Disa statistika theksojnė se atje jetėn e kanė humbur mė shumė se 8.000 persona dhe se pėr tė gjitha kėto ky rajon e ka marrė emrin , Trekėndėshi i Djallit,

Trekėndėshi i Vdekjes, Varrezat e Oqeanit Atlantik...

Shėnimet e para e pėrmendin qė nga koha e Kristofor Kolombos. Detari i famshėm gjatė kthimit u ngujua nė njė vend shkėmbor dhe aty nga mbetjet drusore tė anijes ndėrtoi njė kala nė Shėn Nikola, tani qytet nė Haiti. Disa javė mė pas Kolombo kuptoi se kompasi nuk tregonte mė nga veriu e akrepi vetėm lėvizte.

Ai nuk i tregoi gjė ekuipazhit qė tė mos frikėsohej. Megjithėkėtė pėrmenden edhe valėt e mėdha tė cilat ekuipazhin larguan nga kursi dhe kėto valė u paraqitėn edhe pse nuk kishte erė. Ishte shėnuar se Kolombo pa njė dritė misterioze.

Legjendat pėr Trekėndėshin kanė filluar nė vitin 1950 kur Edward Van Vinkl Johns pėr AP kishte shkruar pėr disa raste tė zhdukjes sė anijeve e tė avionėve nė atė rajon.

Nė mesin e tyre ishin edhe zhdukja pesė avionėve ushtarakė nė vitin 1945, por edhe zhdukja e avionit Star tiger (1948) dhe Star ariel (1949). Pa gjurmė u zhdukėn 135 persona.

Misteri i "Fluturimi 19"

Numri i zhdukjeve tė regjistruara ėshtė rritur dramatikisht nga shekulli 20-tė e termin i pari e ka pėrdorur Vinsent Gadis i cili nė tekstin Trekėndėshi vdekjesjellės i Bermudeve, nė vitin1964, ka shkruar me siguri pėr misterin mė tė njohur lidhur me kėtė rajon.

Bėhet fjalė pėr zhdukjen e misionit Fluturimi 19. Pesė aeroplanė lufte tė SHBA TBM Avengerme me 14 anėtarė ekuipazhi u zhukėn mė 5 dhjetor 1945 dhe qė gjendja tė jetė edhe mė e keqe, u zhduk edhe aeroplani me 5 veta qė ishte nisur nė zbulim tė tyre. Kur u shkrua pėr kėtė zhdukje, theksohej se togeri Charles Taylor, i cili e udhėhiqte misionin dhe ekipi n e tij me pėrvojė, koha gjoja kishte qenė e mirė.

Tė kontestueshme nė kėtė rast janė detajet e deklaratave qė i pėrshkruhen Taylorit i cili para se tė zhdukej kishte lėnė njė porosi plot panik: "Asgjė nuk ėshtė nė rregull, s’e dimė ku jemi, uji ėshtė i gjelbėr dhe i bardhė... ndaj... mos ejani pas meje! Ngjajnė sikur..."

Megjithatė shėnimet nga hetimet tregojnė se moti ishte prishur pasi fluturimi kishte filluar nga Ford Loderdale.

Taylor ka qenė i vetmi pilot me pėrvojė nė ushtrimin qė nuk ishte rutinor, por njė operacion kompleks qė nuk ishte bėrė ndonjėherė . Ai nuk ka pasur orė, kishte menduar t’iu kishte prishur busulla e radio komunikimin ia kishin penguar radiostacionet kubane.

Veē kėsaj, besohet se Talyor Sale Cay nė Bahame e kishte zėvendėsuar me Florida Keys, tė ciline njihte mė mirė dhe se pėr kėtė shkak kishte flutuar nė drejtim tė gabuar dhe se kishte mbetur pa karburant.

Ajo qė do tė mbetet e panjohur nga Fluturimi 19 ėshtė pėrfundimisht vendi ku gjendet copat e avionit. Nuk dihet as si u bėnė deklaratat e Taylorit. Mė herėt theksohej se ato i kishte bėrė kapiteni R.H. Vishing, i cili nė filmin dokumentar pėr BBC kishte deklaruar tė kishte pėrgatitur shėnime tė tilla dhe se as qė kishte nė detyrė nė atė moment.

Jashtėtokėsorėt rrėmbejnė njerėz pėrmes vrimave tė kohės

Libri i M.K. Jesup 'Rasti pėr UFO ' nga viti 1955, i pari zhdukjet nė Trekėndėsh i ka ndėrlidhur me jashtėtokėsorė sepse nuk janė zbuluar as kufomat e njerėzve dhe as mbetjet e anijeve.

Pėr numrin madh tė zhdukjeve edhe Gadis ka treguar pėr 'shembullin e ēuditshėm tė ngjarjeve'. Disa teori theksojnė se nė fund tė oqeanit gjendet anija kozmike e cila ndikon nė teknologjinė tonė e njėra edhe se Trekėndėshi i Bermudeve ėshtė portal ndėrmjet dimensioneve.

Theksohet se anijet ose fluturaket qė gjenden nė kohė tė keqe dhe nė vend tė gabuar zihen nė kurth ose dėbohen ndėr kohė e hapėsirė. Kėto teori i kanė pėlqyer edhe Stiven Spilberg, dhe kėto i kishte shfrytėzuar nė Takimet e afėrta. Nė film e shohim ekipin e Fluturimit 19 qė ėshtė viktimė e rrėmbimit tė jashtėtokėsorėve.

Piloti Bruce Gernon nė video pėrshkruan se si nė vitin 1970, derisa po fluturonte me babanė, u ngrit njė re e ēuditshme e cila u shndėrrua nė njė tunel rotativ.

Kur doli, nga ana tjetėr e avionit ishte “njė mjegull e dendur elektronike”. Busulla nė avion ishte “ēmendur” e instrumentet sa nuk nxirnin xixa. Kur u hoq mjegulla, Gernon thotė se gjendeshin me milje larg vendit ku ishte dashur tė kishin qenė.

Atlantida nėn Trekėndėsh

Qyteti i humbur Atlantida gjendet mu nėse Trekėndėshit tė Bermudeve, nė tė ka mbetur njė teknologji qė ėshtė fajtore pėr zhdukjen e anijeve. Ata qė besojnė nė kėtė teori thonė se bėhet fjalė pėr kristale tė ēuditshme tė cilat dikur pėrdoreshin pėr furnizime tė qytetit.

Krahas kėsaj teorie ndėrlidhet edhe struktura nėnujore e njohur si Muri i Biminit ose si Rruga e Bimini, sikur emrat e ishujve tė vegjėl nė a Bahame. Ithtarėt e kėsaj teorie thonė se ajo ėshtė strukturė e ndėrtuar, ndėrsa gjeologėt besojnė se ajo ėshtė krijuar natyrshėm.

Rėnia e kometės

Njėra nga teoritė thekson se nė kėtė rajon para 11.000 vjetėsh ėshtė rrėzuar kometa e cila ka veti tė jashtėzakonshme elektromagnetike,e cila mund tė pengojė busullat deh sistemet e tjera naviguese e madje edhe punėn e motorėve.

Dėshmi pėr kometė ende nuk ka, dhe kjo nduk do tė thotė se ajo ndoshta fshihet nė ndonjėrėn nga hullitė detare..

Amerikanėt testojnė armė tė reja?

Nga njėra anė e SHBA gjendet Rajoni 51, ndėrsa nė Atlantik gjendet baza AUTEC (Atlantic Undersea Test and Evaluation Center) e cila shėrben, ashtu siē i thotė emri, pėr testime dhe studime nėnujore.

E vendosur tek ishujt Andros nė Bahame, nė qendrėn eTrekėndėshit, disa besojnė se marina amerikan nuk teston vetėm nėndetėse, por edhe armė sonare dhe pajisje tė tjera tė ushtrisė detare. Lidhur m rrėfimin paraprak, pėr jashtėtokėsorė, disa teori theksojnė se edhe ata janė nė lojė kėtu dhe se nė bazė teknologjia e jashtėtokėsorėve pėrpiqet ta shfrytėzojė dhe tė replikojė.

Ndaj, pėr kėtė arsye ėshtė e mundur qė tė rrėzohen aeroplanėt dhe qė tė zhduken anijet

Moti i keq dhe navigimi i keq – kombinimet mė tė kėqija

Drejtoria kombėtare amerikane pėr oqeane dhe atmosferė thekson se zhdukja e disa anijeve dhe aeroplanėve mund tė sqarohet shkencėrisht. Nė mesin e sqarimeve janė pėrfshirė erupsionet e metanit ose ērregullimet gjeomagnetike.

Shumė zhdukje mund tė shpjegohen me faktorė nga ambienti. Shumica e shtrėngatave dhe e uraganeve nė Atlantik kalon nėpėr rajonin e Trekėndėshit tė Bermudeve dhe mu pėr shkak tė uraganeve janė fundosur shumė anije nė atė rajon, para se tė ishin paralajmėruar shtrėngatat.

Express
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-03-2014, 18:23   #35
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 62 Times in 56 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Misteri i Trekėndėshit tė Bermudeve: Atlantida, jashtėtokėsorėt...!?

Vincent Gaddis,qe ishte nje gazetar,ishte i pari qe beri nje artikull ne revisten "Argosy"(shkurt 1964) me titullin;Vdekje ne Trekendeshin e Bermudave,nga ky artikull u pagezua dhe me vone misteri,e nje vit me mbrapa shkruajti librin Trekendeshi i mallkuar e misteret e detit.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-03-2014, 18:32   #36
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,040
Thanks: 829
Thanked 3,136 Times in 1,746 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Misteri i Trekėndėshit tė Bermudeve: Atlantida, jashtėtokėsorėt...!?

Po mire Serafim, cfare ta merr mendja si eshte puna e ketij miti, po them mit sepse vertet eshte veshtir per tu logjikuar nje gje e tille !
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-03-2014, 18:40   #37
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Misteri i Trekėndėshit tė Bermudeve: Atlantida, jashtėtokėsorėt...!?

http://www.forum-al.com/showthread.php?t=17418
http://www.forum-al.com/showthread.php?t=21058

Ne tere keto shkrime, vlen te vecohet ky ketu i sjelle po nga Mandi:
http://www.forum-al.com/showpost.php?p=177561

Trekendeshi i Bermudeve eshte as i djegur per sensacion, per te pakten keto 30 vitet e fundit. Nje google-search per te tera rastet e pretenduara si mistere, ekspozon faktin se jane qe te tere te sqaruar, me disa prej ketyre rasteve demaskuar si fallcitete totale qe ne fjalen e pare e deri tek e fundit komplet.

Edhe ne keto dite qe flasim ka humbur nje avion afer brigjeve te Kines... Nje bote e tere po e kerkon dhe akoma nuk po e gjen, por kjo nuk e ben detin atje te magjishem ne ndonje forme apo nje tjeter.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-03-2014, 18:43   #38
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 62 Times in 56 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Misteri i Trekėndėshit tė Bermudeve: Atlantida, jashtėtokėsorėt...!?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Lumi Shiko postimin
Po mire Serafim, cfare ta merr mendja si eshte puna e ketij miti, po them mit sepse vertet eshte veshtir per tu logjikuar nje gje e tille !
Qe kur nje mister ka shume teori...(e ketu jane pa "fund") mund te shpegohet vetem me ipotezat e thjeshta,qe jane ato natyrore.Si te gjitha "trillimet" ne pergjithesi.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-03-2014, 18:48   #39
TerraN
incognito
 
Avatari i TerraN
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: ANTAHKARANA
Posts: 1,881
Thanks: 756
Thanked 461 Times in 276 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 66
TerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Misteri i Trekėndėshit tė Bermudeve: Atlantida, jashtėtokėsorėt...!?

*

Edhe kjo teme eshte bere sikur ajo e "Zyshja kerkon mikrovale per 8 mars"
Do ta bejme kalendarin per ne mot dhe per cdo dite kalendarike do ta riperserisim nga nje teme te caktuar.

"Trekendeshi i Bermudes" s'eshte gje tjeter por fushe magnetike...Te gjitha theniet e tjera jane ushqim per ata qe jane te apasiounuar pas senzacioneve, spektakleve, te miteve...perrallave me mbret...


*
TerraN nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-03-2014, 18:54   #40
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Misteri i Trekėndėshit tė Bermudeve: Atlantida, jashtėtokėsorėt...!?

... madje as fenomen magnetik nuk eshte. Une nuk di qe busullat te mos punojne ne ate zone, si detare ashtu edhe ajrore. Dhe nje fushe magnetike qe te jape ndikim ne tere ate zone siperfaqe, si dhe per qindra metra nen uje dhe disa kilometra siper ne atmosfere.... do duhej te ishte nje pretty f*cking intensive magnetic-MF-field e cila na fshihet perdite poshte hundes.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur